Přejít na obsah


Fotka

...jen tak II...


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
4403 odpovědí na toto téma

#3351 suky57

suky57

    Nováček

  • Předplatitel
  • 194 příspěvků(y)
  • LocationValassko
Reputace: 83

Publikováno 6 říjen 2020 - 17:58:43

 

54-543965_debian-jessie.png

dobry vyber :mrgreen:

 

 

eee, mam pocit ze GNOME se vydalo podobnou cestou jako vyrobci lomo-fotoaparatu ... Cekal bych, ze milovnik RB67 bude trochu vic "old school" :-)

server$ uname -a
OpenBSD server.sukany.cz 6.7 GENERIC.MP#5 amd64

  • 0

#3352 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 6 říjen 2020 - 18:23:44

 

Zdá se mi to nebo ve FotoŠkoda opět zdražili filmy? :/

 

A není lepší kupovat v BeFoto?

A ve tvém případě bych asi volil polskou alternativu https://www.analogowo.eu/

 

 

 

Tu v Pl už ty shopy mám omrknuté a moc se to nevyplácí...obecně fotověci tu jsou spíš dražší než levnější.

Ve fotoškodě nakupuju jen dík kolegovi co tam pracuje....ale i tak mě ty ceny začínají docela mrzet....tímhle tempem to bude za pár let opravdu výsada movitých :/


  • 0

#3353 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 439 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 6 říjen 2020 - 21:01:24

 

Tu v Pl už ty shopy mám omrknuté a moc se to nevyplácí...obecně fotověci tu jsou spíš dražší než levnější.

Ve fotoškodě nakupuju jen dík kolegovi co tam pracuje....ale i tak mě ty ceny začínají docela mrzet....tímhle tempem to bude za pár let opravdu výsada movitých :/

 

 

No ono právě na Analogowo mají ceny negativu prakticky jako na BeFoto (akorát celkem malý výběr, ale tu klasiku - Ilford, Kodak, Foma - tam člověk najde). Škoda je extrémně drahý. Když je toho trochu víc, tak kupuju v Německu, těch €10 za dopravu se velmi rychle vrátí na nižších cenách.

Ale máš pravdu - materiál šel za poslední 1-2 roky extrémně nahoru. 
Můj oblíbený Tri-X 120 jsem kupoval na hranici 140-160 Kč, u Škody teď stojí 280 (!), v BeFoto lehce přes 200. Acros všichni víme.

Takže hurá do TK100 :)


  • 0

#3354 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 12 říjen 2020 - 18:53:03

Dnes mě zaujal jeden komentář na FB. Jistý hoch mi tam řekl, že i když vlastně ani moc nefotí udělá cca 70tis. "fotek" ročně.
Samozřejmě digitalista. Vůbec nechápu tu chuť se tím pak přehrabovat. Ale to nechme stranou. Zkusil jsem si to tak orientačně hodit do analogu a vyšly mě zajímavá čísla.
Pokud by fotil "ekonomicky" na kinofilm tak to dělá přibližně 2tis. rolek po 36 snímcích. S průměrnou cenou za film řekněme 150kč to je za ten rok asi 300tis. kč. Celkový čas strávený v komoře při vyvolávání a cenu chemie přenechám na výpočet někomu jinému :)
  • 0

#3355 Soda

Soda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 76 příspěvků(y)
  • LocationKladno
Reputace: 8

Publikováno 12 říjen 2020 - 20:10:57

Ano, to je přesně rozdíl mezi analogem a digitálem jak ho vnímám. Mám oboje a zatímco na filmu mám jen málo fotek, nad kterými hodně přemýšlím a snažím se je vyfotit nějak "smysluplně", na digitál si člověk rychle zvykne namačkat "všechno", protože to nic nestojí a smazat se to dá kdykoliv jedním tlačítkem. Já jsem ještě vyrostl na filmu a zvyklý si snímky vybírat nemám potřebu fotit úplně všechno ale i tak si s digitálem dovolím fotit i nějakou blbost, na kterou bych film necintal (protože aby mi třeba něco neuteklo). Ale jak říká můj kamarád, digitální fotka nemá duši.


  • 0

#3356 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 12 říjen 2020 - 21:39:18

Ano, je to o soustředění a o kultivaci vnímání obrazu.

 

Příkladně, když koukám na kytaristu, tak levačkou mačká struny a pravačkou do nich drnká. Snadný, tak to budu dělat taky a když to zkusím mockrát, tak to přece občas musí vyjít! Ale nevyjde to. A že neámm hudební sluch nevadí, statisticky to prostě trefit musím :-)

 

Haj hou...


  • 0

#3357 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 439 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 13 říjen 2020 - 10:13:03

Jen tak ...

Posílám odkaz na čerstvé video z YT - praktická ukázka pružnosti ČB negativu, v tomto případě HP5+.

My tady asi všichni víme a známe, ale zcela jistě se občas v našem okolí vyskytne někdo začínající, kdo takové názorné představení uvítá.

https://youtu.be/f4R3voaKvgk


  • 0

#3358 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 13 říjen 2020 - 10:18:45

Nojo,  jenže  někteří začínající si taky pod pojmem pružnosti ČB negativu představovat  něco jiného - před pár lety mi jeden mladík napsal,  že  HP5+ vůbec není pružný film,   že ho  ve foťáku přetrhl úplně stejně jako  Fomapan 100.  


  • 4

#3359 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 13 říjen 2020 - 11:51:43

Ja som zase bpl pouceny o nepotrebnosti expozimetra. Ved ked je to tak, ze cim viac svetla, tym tmavsie miesto na negative, potom naco sa zapodievat meranim svetla ... To bol vysledok logickeho myslenia istemo fyzika.


  • 2

#3360 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 13 říjen 2020 - 12:37:39

 

 

Příkladně, když koukám na kytaristu, tak levačkou mačká struny a pravačkou do nich drnká.

 

 

Akorát když mám kytaru na leváka tak je to opačně :) .známá legenda Paul McCartney a je jich dost.


  • 0

#3361 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 439 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 13 říjen 2020 - 13:20:55

Ja som zase bpl pouceny o nepotrebnosti expozimetra. Ved ked je to tak, ze cim viac svetla, tym tmavsie miesto na negative, potom naco sa zapodievat meranim svetla ... To bol vysledok logickeho myslenia istemo fyzika.

 

Takto jsem to samozřejmě nemyslel, sám používám spotmetr.

Min. by si z toho mohl nováček vzít to, že je lepší přeexponovat než podexponovat (viz úplný závěr, kde jsou dvojice -1 / +1, -2 / +2, -3 / +3.

Mě by z pohledu začátečníků samozřejmě zajímaly metodicky jiné věci typu - vliv vývojky a agitace, přeexpozice a podvolání, podexpozice a převolání, vliv na zrno (při zvětšenině nějakých rozměrů). Zde borec navíc jenom skenuje, nezvětšuje.

Ale pro někoho to může být užitečné.


  • 0

#3362 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 13 říjen 2020 - 14:22:49

 

Ja som zase bpl pouceny o nepotrebnosti expozimetra. Ved ked je to tak, ze cim viac svetla, tym tmavsie miesto na negative, potom naco sa zapodievat meranim svetla ... To bol vysledok logickeho myslenia istemo fyzika.

 

Takto jsem to samozřejmě nemyslel, sám používám spotmetr.

Min. by si z toho mohl nováček vzít to, že je lepší přeexponovat než podexponovat (viz úplný závěr, kde jsou dvojice -1 / +1, -2 / +2, -3 / +3.

Mě by z pohledu začátečníků samozřejmě zajímaly metodicky jiné věci typu - vliv vývojky a agitace, přeexpozice a podvolání, podexpozice a převolání, vliv na zrno (při zvětšenině nějakých rozměrů). Zde borec navíc jenom skenuje, nezvětšuje.

Ale pro někoho to může být užitečné.

 

 

 

 

Ja som zase bpl pouceny o nepotrebnosti expozimetra. Ved ked je to tak, ze cim viac svetla, tym tmavsie miesto na negative, potom naco sa zapodievat meranim svetla ... To bol vysledok logickeho myslenia istemo fyzika.

 

Takto jsem to samozřejmě nemyslel, sám používám spotmetr.

Min. by si z toho mohl nováček vzít to, že je lepší přeexponovat než podexponovat (viz úplný závěr, kde jsou dvojice -1 / +1, -2 / +2, -3 / +3.

Mě by z pohledu začátečníků samozřejmě zajímaly metodicky jiné věci typu - vliv vývojky a agitace, přeexpozice a podvolání, podexpozice a převolání, vliv na zrno (při zvětšenině nějakých rozměrů). Zde borec navíc jenom skenuje, nezvětšuje.

Ale pro někoho to může být užitečné.

 

Prepac, smial som sa tvojmu analytickemu mysleniu, ale tomu postu od jirin_ola na temu "film a  bungee jumping".


  • 0

#3363 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 13 říjen 2020 - 14:23:51

 

 

Ja som zase bpl pouceny o nepotrebnosti expozimetra. Ved ked je to tak, ze cim viac svetla, tym tmavsie miesto na negative, potom naco sa zapodievat meranim svetla ... To bol vysledok logickeho myslenia istemo fyzika.

 

Takto jsem to samozřejmě nemyslel, sám používám spotmetr.

Min. by si z toho mohl nováček vzít to, že je lepší přeexponovat než podexponovat (viz úplný závěr, kde jsou dvojice -1 / +1, -2 / +2, -3 / +3.

Mě by z pohledu začátečníků samozřejmě zajímaly metodicky jiné věci typu - vliv vývojky a agitace, přeexpozice a podvolání, podexpozice a převolání, vliv na zrno (při zvětšenině nějakých rozměrů). Zde borec navíc jenom skenuje, nezvětšuje.

Ale pro někoho to může být užitečné.

 

 

 

 

Ja som zase bpl pouceny o nepotrebnosti expozimetra. Ved ked je to tak, ze cim viac svetla, tym tmavsie miesto na negative, potom naco sa zapodievat meranim svetla ... To bol vysledok logickeho myslenia istemo fyzika.

 

Takto jsem to samozřejmě nemyslel, sám používám spotmetr.

Min. by si z toho mohl nováček vzít to, že je lepší přeexponovat než podexponovat (viz úplný závěr, kde jsou dvojice -1 / +1, -2 / +2, -3 / +3.

Mě by z pohledu začátečníků samozřejmě zajímaly metodicky jiné věci typu - vliv vývojky a agitace, přeexpozice a podvolání, podexpozice a převolání, vliv na zrno (při zvětšenině nějakých rozměrů). Zde borec navíc jenom skenuje, nezvětšuje.

Ale pro někoho to může být užitečné.

 

Prepac, smial som sa tvojmu analytickemu mysleniu, ale tomu postu od jirin_ola na temu "film a  bungee jumping".

 

Uplne zle!

Prepac NEsmial som sa tvojmu analytickemu mysleniu ...

Este raz, prepac.


  • 0

#3364 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 439 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 13 říjen 2020 - 15:01:40

Keko: v pohodě. 

Já musím více chodit do přírody a fotit a potom více trávit čas v komoře, protože jinak mám problém příliš přemýšlet.

Občas je prostě lepší ten čas věnovat osobní zkušenosti a odmakat si to sám.

.

Takže prakticky radši vzít starý Super Baldax, dát tam Fomu 400, vzít si expozimetr a vyfotit těch 12 políček na jeden zátah, pohrát si s vyvoláním podle toho, co jsem fotil a potom to dotáhnout u zvětšováku a misek až na papír.

Strávím tím stejný čas jako studováním bezedných fór na internetu, ale daleko víc se naučím :)


  • 2

#3365 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 18 říjen 2020 - 13:53:56

Dostal jsem přístroj, který můžete vidět na přiložených fotografiích, ale nemůžu přijít na to, k čemu vlastně slouží. Trafo dodává 12V zřejmě halogenové žárovce, která je vevnitř (není na ni pořádně vidět a přístroj zatím rozebírat nechci). Tubus obsahuje čočku, helicoid a plynule nastavitelnou clonu. Raději jsem ho zatím nezapínal. Kdoví v jakém stavu je to trafo a pletená izolace na vodiči taky není v nejlepším stavu.

 

Víte někdo, co to je za přístroj?

 

Zkoušel jsem vyhledat odpovídající vlákno pro identifikaci neznámých předmětů (vím, že takové bylo), leč marně. Proto to dávám sem.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#3366 patriot

patriot

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 109 příspěvků(y)
Reputace: -7

Publikováno 18 říjen 2020 - 14:08:13

osvětlení do mikroskopu(cca 50 let zpět). S nejvyšší pravděpodobností. Něco takového v menším vydání jsem měl k binokuláru.


  • 0

#3367 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 18 říjen 2020 - 14:08:27

Dostal jsem přístroj, který můžete vidět na přiložených fotografiích, ale nemůžu přijít na to, k čemu vlastně slouží. Trafo dodává 12V zřejmě halogenové žárovce, která je vevnitř (není na ni pořádně vidět a přístroj zatím rozebírat nechci). Tubus obsahuje čočku, helicoid a plynule nastavitelnou clonu. Raději jsem ho zatím nezapínal. Kdoví v jakém stavu je to trafo a pletená izolace na vodiči taky není v nejlepším stavu.

 

Víte někdo, co to je za přístroj?

 

Zkoušel jsem vyhledat odpovídající vlákno pro identifikaci neznámých předmětů (vím, že takové bylo), leč marně. Proto to dávám sem.

Zdroj svetla pre mikroskop.
Svieti sa nim rovno do zrkadielka pod vzorkou.


  • 0

#3368 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 18 říjen 2020 - 14:31:50

Nieco podovne ako tu:
http://user.mendelu..../mikroskop.html


  • 0

#3369 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 18 říjen 2020 - 14:56:01

Aha! Děkuji, pánové. Jenom dodám, že na přístroji je udaný rok 1967.


  • 0

#3370 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 133

Publikováno 20 říjen 2020 - 15:06:40

 

 

 

 

No ono právě na Analogowo mají ceny negativu prakticky jako na BeFoto (akorát celkem malý výběr, ale tu klasiku - Ilford, Kodak, Foma - tam člověk najde). Škoda je extrémně drahý. Když je toho trochu víc, tak kupuju v Německu, těch €10 za dopravu se velmi rychle vrátí na nižších cenách.

Ale máš pravdu - materiál šel za poslední 1-2 roky extrémně nahoru. 
Můj oblíbený Tri-X 120 jsem kupoval na hranici 140-160 Kč, u Škody teď stojí 280 (!), v BeFoto lehce přes 200. Acros všichni víme.

Takže hurá do TK100 :)

 

 

To trošku (víc) spadli z višně u Škody koukám. 295,- za T-max 400 kinofilm a 335,-! za 3200 T-max je už trochu lichva se mi zdá. Oproti BéFoto dražší filmy klidně i o 60,-. Šílenost.


  • 0

#3371 beluna

beluna

    Nováček

  • Předplatitel
  • 197 příspěvků(y)
  • LocationPraha, Pardubice
Reputace: 59

Publikováno 20 říjen 2020 - 15:26:18

https://youtu.be/ro9JWCcOaaw
  • 0

#3372 petrkohout

petrkohout

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 172 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 54

Publikováno 20 říjen 2020 - 15:31:54

Na té adrese ve Vodičkově bude těch 60 Kč spíš příspěvek na nájem než lichva, řekl bych :-). Šílenost je mít takhle luxusní fotohaus v době, kdy se klasická fotografie stala opět po mnoha desetiletích činností pro pár zasvěcených :-(.
  • 3

#3373 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 269

Publikováno 21 říjen 2020 - 09:13:36

Kodak zdrazil masivne vsade. 


  • 0

#3374 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 21 říjen 2020 - 10:13:57

asi budu muset z mrazáku  vytáhnout  plus-x,   abych měl pocit,  že  si užívám drahého luxusu.  

Jen škoda,  že na těch mých fotkách  by asi ty  drahé materiální vstupy  nebyly  vidět,  musím se spokojit s tím,  že  je stejně neprodám,  tudíž  si zatím postačím s  filmy a papíry za  zlomkovou cenu, dokud je mám ve sklepě a mrazáku nasyslené (ještě že ty staré Ilford filmy a Bromofort papíry jsou pořád skvělé a ta léta na ně zlý vliv neměla).

-

apropos,  k těm   30 let starým bromofortům -  před měsícem a něco jsem fotil  v tak blbém světelném prostředí,  že jsem  měl  značné obavy,  že  z toho nic nebude (světlý textilní přístřešek - partystan,  otevřený   do  stínu,  zadní stěna částečně přímo nasvětlena  velmi nízkým odpoledním, ostrým, sluncem skrz  křoví.  takže  chtít  fotit  hrající prepupertální muzikanty z anfasu v tomto protisvětle docela opruz),  vyvolané negativy OK,  ovšem  obličeje pochopitelně všechny ve stínu,  bez výrazné kresby. 

Na  Ilford  MG papíry to  rozumně nazvětšovat  nešlo,  ať jsem si  s MG filtrací hrál jakkoli. Včera večer jsem  vytáhl krabici Forte Bromofort BHO (tvrdá gradace),  rychle rozpustil  navážku  na  Burki and Jenny Cold Tone developer, nazvětšoval, vypral,  zapnul bubnovou leštičku,  a ejchuchu, za chvíli se naplnila krabička "retro" kresbou šťavnatých, slaboučkých, dokonale lesklých, fotek :-) po půlnoci jsem šel do hajan  s  velmi dobrým pocitem. 


  • 1

#3375 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 269

Publikováno 21 říjen 2020 - 19:51:47

ak by niekto hladal Opemus 6 color https://foto.bazos.s...mus-6-color.php


  • 0

#3376 PetoG

PetoG

    Nováček

  • Předplatitel
  • 274 příspěvků(y)
  • LocationTrebišov (SK)
Reputace: 40

Publikováno 24 říjen 2020 - 13:34:04

Práve keď som vylieval vodu zo sušičky na bielizeň, napadlo mi: "Nedala by sa tá voda použiť namiesto destilky? Veď je to kondenzát. Teoreticky taktiež destilka." Čo vy na to kamaráti, šlo by to? Neskúšal to niekto?
  • 0

#3377 pignon

pignon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 444 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 24 říjen 2020 - 14:17:19

Neslo, destilka to neni, jsou v tom zbytky avivaze, praciho prasku a zbytky tkanin
  • 0

#3378 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 24 říjen 2020 - 14:25:04

Vodu ze susicky pouzivam na prerusovaci lazen, na prani a redeni pracovniho roztoku vyvojky, ktery se po vyvolani vylije a vicememe na vsechno, co se po pouziti vyhodi. Nepozoroval jsem zadnych zmen proti destilce.


  • 0

#3379 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 24 říjen 2020 - 15:19:29

Zkoušel jsem pár kapek nechat uschnout na sklíčku a zbytků tam bylo dost, matnej flek a pod mikroskopem chlupy. navíc ten kondenzát smrdí po parfémech z pracích prostředků. Tak jsem to dál ani nepokoušel.


  • 0

#3380 vlkm

vlkm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Klánovice
Reputace: 87

Publikováno 24 říjen 2020 - 18:28:32

Ponekud jsem znejistel a sel ocuchat sbernou nadobu u susicky. Necitil jsem zadny pach. Kontrolni sklenka moravskeho muskatu voni jako vzdy, cili senzor v poradku.

Prefiltroval jsem jeste pul litrik co v te nadobe byl a na filtracnim papire neni ani s lupou nic videt a to se naposled susilo cerne.

Uklidnen, dopiju lahvinku a pujdu vyvolat dnesni skla.


  • 0

#3381 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 25 říjen 2020 - 08:34:46

Vážení kolegové, nezapomeňte si přepočítat své sluneční tabulky na tradiční, ekonomickou blahodárností času letního rozvrácený čas středoevropský. Existují místa s ideálním osvětlením vycházejícími, či častěji odcházejícími paprsky, zcela unikátní. Úhel dopadajícího osvětlení v obou rovinách, podmíněný časovým údajem skrývá ve své podstatě jedinečnost fotografického zobrazení. Mistr Josef Sudek vedl pečlivé záznamy a na určitá místa vycházel ještě před ranním kuropěním. Když "hudba hrála" byl spokojen, když se podmínky nesešly, čekal trpělivě na ideální světlo celý rok. S přáním "Dobrého světla" v režimu SEČ jen všem Stříbromilům "Starý Jezevec" Erik


  • 1

#3382 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 26 říjen 2020 - 01:38:22

Vážení kolegové, nezapomeňte si přepočítat své sluneční tabulky na tradiční, ekonomickou blahodárností času letního rozvrácený čas středoevropský. Existují místa s ideálním osvětlením vycházejícími, či častěji odcházejícími paprsky, zcela unikátní. Úhel dopadajícího osvětlení v obou rovinách, podmíněný časovým údajem skrývá ve své podstatě jedinečnost fotografického zobrazení. Mistr Josef Sudek vedl pečlivé záznamy a na určitá místa vycházel ještě před ranním kuropěním. Když "hudba hrála" byl spokojen, když se podmínky nesešly, čekal trpělivě na ideální světlo celý rok. S přáním "Dobrého světla" v režimu SEČ jen všem Stříbromilům "Starý Jezevec" Erik

No, u Sudka bych to na "pečlivé záznamy" neviděl, spíš si ty světelný situace pamatoval a uměl představit. 

O ranním kuropění taky pochybuju, byl sova, žil po večerech.


  • 0

#3383 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 26 říjen 2020 - 01:46:47

Ponekud jsem znejistel a sel ocuchat sbernou nadobu u susicky. Necitil jsem zadny pach. Kontrolni sklenka moravskeho muskatu voni jako vzdy, cili senzor v poradku.

Prefiltroval jsem jeste pul litrik co v te nadobe byl a na filtracnim papire neni ani s lupou nic videt a to se naposled susilo cerne.

Uklidnen, dopiju lahvinku a pujdu vyvolat dnesni skla.

No, možná se mi v sušičce spustilo proplachování kondenzátoru, ale sajrajtu v tom bylo dost. Na druhou stranu, kaktusáři a masožravkáři s tím v klidu zalévají.

Dnes mám vlašský ryzlink.


  • 0

#3384 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 1 listopad 2020 - 12:36:01

Neviem, či ste zaregistrovali, že pred niekoľkými dňami zomrel Pán herec Sean Connery. Česť jeho pamiatke.


  • 1

#3385 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 3 listopad 2020 - 10:14:50

Moc fajn video. Názorná ukázka "photoshopu" v temné.
Netušíte někdo co to má za maskovací rámeček a hlavně jak dělá ten černý rámeček kolem fotky? Je vidět že už mu to tam svítí přímo ze zvětšováku (čas 5,50)
Ale vždyť kolem filmu máme perforaci či minimálně označení...tak jak on to tam svítí??
Díky.

https://youtu.be/_2mQsUIc97E
  • 0

#3386 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 439 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 3 listopad 2020 - 11:45:31

Nevidím žádné video? Chyba na mé straně (prohlížeč)?


  • 1

#3387 patriot

patriot

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 109 příspěvků(y)
Reputace: -7

Publikováno 3 listopad 2020 - 11:57:29

Kalousek


  • 1

#3388 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 3 listopad 2020 - 12:07:23

Já taky ne :D díky za upozornění již napraveno ;)
  • 0

#3389 Ikvoid

Ikvoid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 31 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 3 listopad 2020 - 12:28:29

faajt V čase 8:32 je vidět v černým rámečku perforace filmu.


  • 0

#3390 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 3 listopad 2020 - 12:46:33

Ať koukám jak koukám nevidím. Nicméně chápu tedy správně że ten černý rámeček se dělá takhle?!? Se mi to nějak nezdá :P
  • 0

#3391 Ikvoid

Ikvoid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 31 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 3 listopad 2020 - 13:21:50

mkAV.png


  • 0

#3392 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 133

Publikováno 3 listopad 2020 - 13:23:48

Nefunguje..


  • 0

#3393 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 3 listopad 2020 - 13:24:47

jasne, ze se to dela takhle, dela to hromada lidi

perforace zacina pomerne daleko od okraje policka (pismena a cisla byvaji az za perforaci)

 

Je dobre mit ustaleny format/rozmer policka (jeden typ fotaku), protoze pak se da uchycovaci ramecek filmu ve zvetsovaku propilovat tak akorat, aby to odkrylo pozadovanou sirku okraje okolo policka. Pripadne se to propiluje vice, okraj je sirsi, tak se pak redukuje maskovacim ramem papiru.

 

U svitku je to analogicky podobne, jen se u nej podle me casteji stava, ze se obraz policka promitne prilis blizko napisu oznaceni filmu. Tezko rict, zda je to zpusobeno vetsimi odchylkami zarovnani toho filmu pri previjeni a nebo to maji nektere filmy tak daleko od okraje uz od vyroby.


  • 0

#3394 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 3 listopad 2020 - 13:25:31

jo a ram je nejspis Saunders


  • 0

#3395 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 3 listopad 2020 - 14:33:41

k černému rámečku:   

Občas černé orámování  vypadá fajn...  a  bez ohledu na to,  jestli se  zvětšuje celé políčko negativu,  nebo  jemnější či  hrubší výřez z něj (neboť kompozice při focení nebývá vždy dokonalá, že...),   existuje jednoduchá samodomo za pár minut vyrobená berlička:

Maska,  kterou se  po  expozici papíru ve zvětšovacím rámečku  přikryje obraz na papíře ještě v rámečku založeném, jež nechává  potřebnou rezervu  pro osvit  jen a pouze  tohoto rámečku.  Moje masky  jsou na každé straně o  8 mm kratší,  než je  nastavený formát na zvětšovacím rámečku (tj. výsledný rámeček je 4mm široký,   ale  to může být variabilní, ten se dá se jednoduše poštelovat  nastavením ramen zv.rámu).   Masku pečlivě položím na papír tak,  aby  nezakrytý proužek  mezi maskou  a rameny zv.rámu  byl stejnoměrně široký na všech stranách,  masku mírně zatížím  a  okraje  "objedu"  ruční mini baterkou s relativně úzkým kuželem světla.     Pak masku sundám,  otevřu zv.rámeček a  šup papír do vývojky.     Masky pro různé formáty papíru mám  přesně uříznuté z nevyužitých odřezků kapa desky tloušťky 5mm,   některé masky nestandartních rozměrů ze zbylých vyříznutých "vnitřků" paspart,  resp. z černého a a tmavošedého paspartového kartonu.  


  • 3

#3396 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 3 listopad 2020 - 16:29:16

k černému rámečku:   
Občas černé orámování  vypadá fajn...  a  bez ohledu na to,  jestli se  zvětšuje celé políčko negativu,  nebo  jemnější či  hrubší výřez z něj (neboť kompozice při focení nebývá vždy dokonalá, že...),   existuje jednoduchá samodomo za pár minut vyrobená berlička:
Maska,  kterou se  po  expozici papíru ve zvětšovacím rámečku  přikryje obraz na papíře ještě v rámečku založeném, jež nechává  potřebnou rezervu  pro osvit  jen a pouze  tohoto rámečku.  Moje masky  jsou na každé straně o  8 mm kratší,  než je  nastavený formát na zvětšovacím rámečku (tj. výsledný rámeček je 4mm široký,   ale  to může být variabilní, ten se dá se jednoduše poštelovat  nastavením ramen zv.rámu).   Masku pečlivě položím na papír tak,  aby  nezakrytý proužek  mezi maskou  a rameny zv.rámu  byl stejnoměrně široký na všech stranách,  masku mírně zatížím  a  okraje  "objedu"  ruční mini baterkou s relativně úzkým kuželem světla.     Pak masku sundám,  otevřu zv.rámeček a  šup papír do vývojky.     Masky pro různé formáty papíru mám  přesně uříznuté z nevyužitých odřezků kapa desky tloušťky 5mm,   některé masky nestandartních rozměrů ze zbylých vyříznutých "vnitřků" paspart,  resp. z černého a a tmavošedého paspartového kartonu.


Díky...takhle podobně jsem to kdysi zkoušel...ale přišlo mi to trochu komplikované tak jsem se na to časem vykašlal. (možná mám někde v temné ty kartony ještě nařezané) Teď jak jsem koukl na to video myslel jsem si že je prostě jiný, lepší, jednodušší způsob...ale jak vidím je jich prostě víc ;)
  • 0

#3397 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 3 listopad 2020 - 17:56:44

Vážený kolego, faajn, vždy je vhodné posoudit adekvátnost jakéhokoli způsobu rámování obrazu přímo na formátu fotopapíru zhotoveném, k obsahu fotografického obrazu. Zarámováním do černého okraje je vymezen a ohraničen prostor, pro snímky pohybujících se objektů je naopak žádoucí okolí aktivní části obrazu ponechat určitý prostor. Záleží na vkusu autora, módním trendům v čase - dvojité liniové kontury připomínající parte, rýsování konturovacích linek černou matnou tuší atd. Zde

je mnohem důležitější pracovat s aktivní plochou obrazu v poměru k volné ploše pasparty, její barevností a vyváženosti celkové plochy zarámované fotografie, stejně jako typu, barvy, šířce hrany a materiálu fotografického rámu. Čili zcela podstatná problematika adjustace fotografie do interiéru, jejíž charakter může fotografii velice umocnit, nebo zcela utlumit její obsah. Zde je třeba oddělit technický obsah fotografie v elementární formátu fotopapíru a její následnou visuální presentaci divákovi. 

Problematika fotografie a fotografického obrazu v interiéru, to je letitý průser, táhnoucí se od slavné teoretické éry Prof. Jána Šmoka, jehož přínos byl neocenitelný !

S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 1

#3398 suky57

suky57

    Nováček

  • Předplatitel
  • 194 příspěvků(y)
  • LocationValassko
Reputace: 83

Publikováno 4 listopad 2020 - 17:24:59

k černému rámečku:   

Občas černé orámování  vypadá fajn...  a  bez ohledu na to,  jestli se  zvětšuje celé políčko negativu,  nebo  jemnější či  hrubší výřez z něj (neboť kompozice při focení nebývá vždy dokonalá, že...),   existuje jednoduchá samodomo za pár minut vyrobená berlička:

Maska,  kterou se  po  expozici papíru ve zvětšovacím rámečku  přikryje obraz na papíře ještě v rámečku založeném, jež nechává  potřebnou rezervu  pro osvit  jen a pouze  tohoto rámečku.  Moje masky  jsou na každé straně o  8 mm kratší,  než je  nastavený formát na zvětšovacím rámečku (tj. výsledný rámeček je 4mm široký,   ale  to může být variabilní, ten se dá se jednoduše poštelovat  nastavením ramen zv.rámu).   Masku pečlivě položím na papír tak,  aby  nezakrytý proužek  mezi maskou  a rameny zv.rámu  byl stejnoměrně široký na všech stranách,  masku mírně zatížím  a  okraje  "objedu"  ruční mini baterkou s relativně úzkým kuželem světla.     Pak masku sundám,  otevřu zv.rámeček a  šup papír do vývojky.     Masky pro různé formáty papíru mám  přesně uříznuté z nevyužitých odřezků kapa desky tloušťky 5mm,   některé masky nestandartních rozměrů ze zbylých vyříznutých "vnitřků" paspart,  resp. z černého a a tmavošedého paspartového kartonu.  

 

Tohle jsem zatim - bez vetsiho uspechu - zkousel pilovanim ramecku (vzdy skoncim na tom, ze se mi film v drzaku trochu pohne a vysledne okraje nejsou rovnomerne) ... Ten zpusob s maskami, ktery popisujes urcite vyzkousim, diky! 


  • 0

#3399 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 439 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 4 listopad 2020 - 19:14:45

Tak nám pokračuje dál zdražování analogových materiálů, ostatně jak je to očekávané. Kodak oznámil další zvýšení cen svých materiálů od nového roku - o cca 15-25%

https://silvergrainc...ease-announced/

Očekávám, že Ilford a také Foma budou následovat (už jenom z tržního hlediska).

 

A doufám, že se podaří zajistit metráž středoformátového Fomapanu 400 (@Otec Času).


  • 0

#3400 OndrasLB

OndrasLB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 336 příspěvků(y)
  • LocationLiberec, Mladá Boleslav
Reputace: 66

Publikováno 4 listopad 2020 - 21:48:52

Tak nám pokračuje dál zdražování analogových materiálů, ostatně jak je to očekávané. Kodak oznámil další zvýšení cen svých materiálů od nového roku - o cca 15-25%.


Hm, tak aspon uz vim, co si prat pod stromecek...
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních