Přejít na obsah


Fotka

...jen tak II...


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
4403 odpovědí na toto téma

#3851 resolut

resolut

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
Reputace: 404

Publikováno 8 duben 2022 - 11:10:22

Fujifilm varuje před nedostatkem svých 120 DIA filmů v blízké budoucnosti

 

https://kosmofoto.co...in-near-future/


  • 0

#3852 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 8 duben 2022 - 12:20:26

Fujifilm se spíš v blízké budoucnosti připravuje na ukončení výroby filmů celkově. 


  • 0

#3853 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 8 duben 2022 - 17:34:14

Vážení kolegové, který domestikovaný živočich je želatinodajný? Kotlík s trojnožkou a závěsným řetízkem, včetně světlotěsné poklice pro denní přípravu fotografických emulsí jsem pečlivě odmastil, silný elektromagnet s elastickým upínacím popruhem na holeň a míchacím magnetem, opatřený teflonovou kluznou vrstvou do kadlubu k rituálnímu reversnímu tanci kolem přírodní ohnivé zahřívací lázně je zcela funkční. Zkoušel jsem experimentálně opatřit mucholapku světlocitlivou emulsí, ale přetáčení filmu není úplně přesné. S přibývajícím údajem o počtu snímků klade film během převíjení čím dál větší odpor. Ani následné navíjení do vývojnice ke konci filmu vázne. 

Praktická citlivost emulse je poněkud nejednoznačná, předpírka filmu po dobu 5 minut při pravidelném překlápění uvolňuje velké množství dvojitých složených čoček, připomínajících uvolněné páry muších očí. Mohou být příčinou nepravidelných černých teček, způsobených patrně soustředěním světelných paprsků, dopadajících na emulsi, jež způsobuje bodovou přeexposici? Přídavek stopového množství protizávojového DDT se nijak neprojevuje. Jakou zvolit ekonomicky udržitelnou alternativu? S díky za případné rady: "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#3854 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 12 duben 2022 - 09:23:23

 

 

https://retoproject....d-classic-22ygt

 

22mm F11 1/125s only

 

Eh, to snad vyjde lépe Lomo la Sardina, co je 22mm f/8 a k tomu závěrka s pevným časem, ale i B a multiexpozicí. Technickou "kvalitou" fotek to vypadá nepříliš rozdílně ;-).

 


 

 

U Reto zcela evidentně chtěli udělat variantu na "opakovaně použitelný jednorázový boxík" s širokoúhlým objektivem (22mm).  Těchto boxíků se vyrojilo více - Lomography to dělá vyloženě v designu tradiční jednorázovky, jen připravené na "opakované dobití", pod značkou Agfa se dá v principu to samé koupit v designu tradičnějšího kompaktu ( https://www.fotoskod...bleskem-400-27/ ) atd.

La Sardina je přeci jen pojatá trochu jinak - stroj pro "kreativní hrátky" s o něco většími možnostmi, ale také za víc než dvojnásobnou cenu, s méně praktickým řešením atd...
Osobně si tedy nepořídím ani jedno (na různé "lomověci" si docela potrpím, ale zrovna Sardina mně nějak nezaujala a debatované Reto je na tom podobně), nicméně asi celkem chápu, proč to udělali zrovna takto.


  • 0

#3855 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 54

Publikováno 12 duben 2022 - 21:04:40

Nevím jestli už to tady bylo?Svojí fotografickou dráhu se rozhodl ukončit František Dostál.Aby potěšil svoje příznivce tak v aukci rozprodává svoji foto techniku.Tak jsme chudší zase o jednoho fotografa škoda.

FRANTIŠEK DOSTÁL - SBÍRKA - PRAGUE AUCTIONS

FOTOGRAFIE - PRAGUE AUCTIONS


  • 0

#3856 resolut

resolut

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
Reputace: 404

Publikováno 13 duben 2022 - 07:06:39

https://pinshape.com...ulk-film-loader


  • 0

#3857 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 13 duben 2022 - 08:46:41

 

Jen odkazuješ anebo máš i prakticky ověřeno? Něco takového mne docela láká, existuje i další model dokonce zdarma ( https://www.thingive...g:4551262/files ), ale potěšilo by, kdyby někdo mohl potvrdit, že se mu to reálně osvědčilo :-)

Bylo by to fajn, loader metráže od Kaiseru je sice super, proti odkazovaným má vyšší komfort díky počitadlům, ale při ceně 3000 korun prostá matematika praví, že návratnost je při rozdílu ceny metráže proti kazetám někdy až cca 100 kinofilmů, což moc nedává smysl. Tahle tištěná varianta by mě nákladově vyšla předběžně tipuji tak na 300 korun, což je úplně jinde, to by se zaplatilo na jediném malém balení 17m metráže Fomapanu... 


  • 0

#3858 Lubajs

Lubajs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 319 příspěvků(y)
  • LocationPdy
Reputace: 65

Publikováno 13 duben 2022 - 10:14:01

 

 

Jen odkazuješ anebo máš i prakticky ověřeno? Něco takového mne docela láká, existuje i další model dokonce zdarma ( https://www.thingive...g:4551262/files ), ale potěšilo by, kdyby někdo mohl potvrdit, že se mu to reálně osvědčilo :smile:

Bylo by to fajn, loader metráže od Kaiseru je sice super, proti odkazovaným má vyšší komfort díky počitadlům, ale při ceně 3000 korun prostá matematika praví, že návratnost je při rozdílu ceny metráže proti kazetám někdy až cca 100 kinofilmů, což moc nedává smysl. Tahle tištěná varianta by mě nákladově vyšla předběžně tipuji tak na 300 korun, což je úplně jinde, to by se zaplatilo na jediném malém balení 17m metráže Fomapanu... 

 

 

Na ebay.com se toho válí mrak....

 

35mm bulk film loader: Search Result | eBay


  • 0

#3859 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 13 duben 2022 - 12:17:45

Nojo, ale značná část toho z Ebay je slušný šrot a další nemalá část má výslednou cenu hodně blížící se tomu novému Kaiseru. Něco je docela drahé samo o sobě, spousta věcí to zvedne šíleným poštovným a případně je mimo EU, což vede k opruzu s proclíváním (a v nejhorším případě se tyto věci všechny sečtou). 

Samozřejmě se nemusíme bavit o tom, že pokud se potká nabídka na něco za přijatelnou cenu (myslím výslednou včetně pošty a případně nákladů kolem proclení), tak není co řešit, ale upřímně tedy nabídek splňujících toto kritérium jsem fakt "mraky" neviděl :-(

 

No uvidím, možná tu variantu z 3D tisku zkusím ověřit praktickým pokusem, na tohle jsem zařízen velmi dobře...


  • 0

#3860 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 13 duben 2022 - 12:29:56

A proto jsem si dnes ve Sliceru připravil tady toto https://3dmixers.com...k-film-spooler- a Průša i3 MK3S už začal tisknout tělo. Zkusíme prototyp z černého PLA vrstva 0,2mm.Je to celkem zdlouhavé, i když dám jen nezbytnou výplň a to so musí zůstat pevnostní modifikátorem upravím na 100%. Podělím se pak o výsledek.

 

Mám doma Watson k perfektním stavu, ale to co se prodává na ebay jsou buď šroty a nebo předražené a nebo předražené šroty. S cenami poštovného už to to naprosto mimo.


  • 0

#3861 resolut

resolut

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
Reputace: 404

Publikováno 13 duben 2022 - 17:37:50

Jen sdílím, když uvidím něco zajímavého, co by se mohlo ostatním hodit...Navíječku mám jinou, spokojenost ;)

 

 

Jen odkazuješ anebo máš i prakticky ověřeno? Něco takového mne docela láká, existuje i další model dokonce zdarma ( https://www.thingive...g:4551262/files ), ale potěšilo by, kdyby někdo mohl potvrdit, že se mu to reálně osvědčilo :smile:

Bylo by to fajn, loader metráže od Kaiseru je sice super, proti odkazovaným má vyšší komfort díky počitadlům, ale při ceně 3000 korun prostá matematika praví, že návratnost je při rozdílu ceny metráže proti kazetám někdy až cca 100 kinofilmů, což moc nedává smysl. Tahle tištěná varianta by mě nákladově vyšla předběžně tipuji tak na 300 korun, což je úplně jinde, to by se zaplatilo na jediném malém balení 17m metráže Fomapanu... 

 


  • 0

#3862 resolut

resolut

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
Reputace: 404

Publikováno 13 duben 2022 - 17:40:03

I když, navíječku na film bez perforace by se hodila..nevím, zda to nějaká zvládne bez poškození filmu..??Třeba zrovna ta co tiskne Nakadah?


  • 0

#3863 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 14 duben 2022 - 08:47:50

Já už tisknu taky to samé co nakadah, ten jeho odkaz je to samé, co jsem dával já z Thingiverse. Měl bych mít hotové příští týden, uvidíme. Podotýkám, že se to zas tak dlouho netiskne, normálně bych měl asi už zítra, jsou ale velikonoce, kdy budu pryč, tak dodělám až pak.

Jinak konkrétně tohle řešení perforaci nijak nevyužívá, délka se určuje počtem otočení kličky a pokud by se tam založil nějaký pás bez perforace, tak se mu nic nestane, žádné "zubaté kolečko" tam není.


  • 1

#3864 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 14 duben 2022 - 10:39:02

Tisk je na 23h celkem. 107m filamentu. Jasně, záleží jak člověk nastaví výplně a tak. V materiálu mi to píše cca 10EUR náklady. Už mám tělo a dekl, zbytek po velikonocích. Zatím to vypadá schopně.


  • 1

#3865 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 14 duben 2022 - 12:37:20

Já navíječku mám a jsem s ní spokojen, ovšem říkám si, zda by při domácí výrobě nebylo praktické myslet na delší náviny. Foma má i metráž 50m, kinematografické filmy pak bývají na cívkách 122m(nebo tak nějak). 


  • 0

#3866 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 14 duben 2022 - 15:08:49

Fajn postreh ploci... je to 122m a treba i Orwo UN54 (N74) atd.. ... ja to vzdycky premotavam na 16mm previjecce....

 

Otazkou zustava ale, ze ty kratke naviny rychleji spotrebujes... takhle pokud bys celou 122m civku neroz-kazetkoval...ale namotal si treba jen 10 - 15 kazet... musel bych ji pak skladovat v lednici atd... smysl by to asi melo pri distribuci mezi zname, aneb nakoupime metraz DoubleX a delame hromadny nakup...


  • 0

#3867 resolut

resolut

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
Reputace: 404

Publikováno 14 duben 2022 - 18:41:39

tomashr, Nakadah.. Byl by někdo z Vás ochoten mi tuto navíječku vytisknout? Nespěchá..Ale metráž neperforovaná je na cestě :)

 

RED.. Tome, asi by jsem to spíš řešil společnými nákupy a někým, kdo by byl vždy ochoten za úplatu tu "kilometráž" rozdělit bezpečně na 30,5m náviny.. 


  • 0

#3868 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 14 duben 2022 - 18:47:18

Jo postupně jich vytisknu několik kusů. Asi nebude problém se domluvit. Zatím mám z prvního prototypu tělo, dekl a šroubovací víko. Sedí to dobře, závit cajk. Jeví se mi to velmi schopně zatím.


  • 1

#3869 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 54

Publikováno 14 duben 2022 - 19:12:19

Něco pro pamětníky duben 1968.

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  1.jpg   125,83K   5 Počet stažení

  • 0

#3870 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 14 duben 2022 - 20:28:00

Vážený kolego Luboszzi. Žádné bakeliťáčky z Tuzexu, ale reportážní Zeiss Ikon Taxona s Tessarem, Jedna páčka k natažení závěrky a převinutí filmu, vlevo spoušť, vše formátu jen 24x24mm na 72 snímků. Průhledový hledáček a tabulka hloubek ostrosti. K tomu nádherná kostička Fy. Gossen s bílou destičkou na předsádce selenového čidla, celá v pravé kůži, stejně, jako stále mile vonící pohotovostní kožené pouzdro na Taxonu. S tím se dalo fotografovat nenápadně cokoli. Mám ve své péči dodnes. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik  Přiložený soubor  zeiss_taxona_IMG_8385.JPG   66,8K   5 Počet stažení


  • 0

#3871 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 15 duben 2022 - 04:51:15

Tisk je na 23h celkem. 107m filamentu. Jasně, záleží jak člověk nastaví výplně a tak. V materiálu mi to píše cca 10EUR náklady. Už mám tělo a dekl, zbytek po velikonocích. Zatím to vypadá schopně.

Já už to mám celé, ale finální dokončení (samet do štěrbiny a tak) test až po velikonocích, za chvíli odjíždím. Nicméně vypadá to na pohled použitelně.

Jen je to zjevně navrženo na 30,5m na cívce, jako na potvoru mám zrovna metráže jen 17m, které jsou jen na trnu, což bude asi chtít přidat takovou podložku/vložku, ale to si nakreslím bez problémů sám a přidělám.


  • 0

#3872 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 635 příspěvků(y)
Reputace: 54

Publikováno 15 duben 2022 - 08:19:41

Vážený kolego Luboszzi. Žádné bakeliťáčky z Tuzexu, ale reportážní Zeiss Ikon Taxona s Tessarem, Jedna páčka k natažení závěrky a převinutí filmu, vlevo spoušť, vše formátu jen 24x24mm na 72 snímků. Průhledový hledáček a tabulka hloubek ostrosti. K tomu nádherná kostička Fy. Gossen s bílou destičkou na předsádce selenového čidla, celá v pravé kůži, stejně, jako stále mile vonící pohotovostní kožené pouzdro na Taxonu. S tím se dalo fotografovat nenápadně cokoli. Mám ve své péči dodnes. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik  attachicon.gifzeiss_taxona_IMG_8385.JPG

Takže v Tuzexu se jednalo a takovéto podobné?Nemysli a mačkej spoušt?

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  ..jpg   170,02K   4 Počet stažení

  • 0

#3873 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 15 duben 2022 - 09:56:49

Vážený kolego, Luboszzi, v cenové relaci US 35.66 až US 64.35, jak uvádíte v dobovém prospektu z Tuzexu duben 1968, lze odvodit, o jakou kategorii šlo. Ve svých 11 letech jsem v té době teprve začínal. Bakeliťák Pionýr mého kamaráda, zřídka nějaká Flexareta, rovněž nahodile donesená od rodičů kamarádů. Ale i Contax IIIa se skvělým Sonnarem f 1.5/5cm v rukou zkušeného profíka, který nás často fotografoval v počátku 60. let, kdy jsme bruslili na šlajfkách a s kusem zahnutého klacku hráli "hokej" na tůni. Když si s odstupem 60 let tyto fotografie prohlížím, jsou co do brilantního reportážního pohledu naprosto dokonalé. Rád si albem z vlastního šťastného a velmi skromného dětství konce 50. let listuji. Kravinami z Tuzexu se nikdo nevzrušoval. Život je zcela jinde, neprodávali ho ani v Tuzexu. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 1

#3874 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 19 duben 2022 - 08:44:06

 

Já už to mám celé, ale finální dokončení (samet do štěrbiny a tak) test až po velikonocích, za chvíli odjíždím. Nicméně vypadá to na pohled použitelně.

Jen je to zjevně navrženo na 30,5m na cívce, jako na potvoru mám zrovna metráže jen 17m, které jsou jen na trnu, což bude asi chtít přidat takovou podložku/vložku, ale to si nakreslím bez problémů sám a přidělám.

 

 

Takhle to vypadá:

Přiložený soubor  IMG_2886 copy.jpg   275,36K   5 Počet stažení

 

Namotal jsem si první zkušební krátký (12obr) Fomapan 100, odpoledne nacvakám a vyvolám pro kontrolu. Mám zaatím trochu provizorně utěsnění štěrbiny, ale to je na mne, nejde o problém modelu.

První dojmy jsou tak napůl - světlotěsnost části s metráží, vkládání metráže a způsob uzavření (velký plastový šroub) je super, naopak se mi ale moc nelíbí "dvířka" pro kazetu, do které se motá, tam si to říká o "bastlířský přístup" s kusem duck pásky pro zajištění atd, tohle moc "geniální" není. Uvidím po dalších filmech, popravdě lehce uvažuji, že bych pro porovnání zkusil přeci jen koupit i ten druhý placený model (6,5USD nestojí za řeč), tam mi přijde, že má tuto část promakanou více.

Ale pěkně jedno po druhém :-)


  • 1

#3875 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 19 duben 2022 - 10:48:11

Já už jedu druhé tělo, chybí mi jen kličky. Ty dvířka v tom těle chodí tak volně, že se samy otevírají. To ještě podložím tenkým filcem nebo něčím podobným. Aby chodily víc ztuha. Do spáry pro film to chce vlepit černou sametku. Jsem zvědav jestli kolega tomashr nezjistí nějaké problémy se světlotěsností. Ale takto konstrukčně se mi to jeví, že by být neměly.

 

C38-B4692-1384-4-B80-AD1-F-951-C36275-DB

 

 


  • 2

#3876 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 19 duben 2022 - 11:02:19

No pokud se to osvědčí, tak si udělám také druhý kus, mám to první lehce odfláklé (pro rychlejší tisk), druhé bych už udělal "nekompromisně".

Postřehy podobné, taky už jsem na dvířka lepil "vycpávku, aby šla víc ztuha atd.

Jinak jak jsem psal, mám v tom na první pokus metráž Foma100 17m, která není na cívce, to už mám vyřešeno, stačí nakreslit cca 5mm tlustý kruh s dírou uprostřed, který se položí na dno "loaderu", to stačí.


  • 0

#3877 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 20 duben 2022 - 05:53:58

No nechal sem tiskárnu pracovat po šichtě přes noc, aby mi vytiskla i něco jiného. Protože na Zorki 4 nemám obal, ani sem ho nesehnal, ani Vavřík ho nemá a dokonce ani tady se mi nikdo neozval. Tak sem si vytiskl takový držák, jen zajdu koupit popruh. Ať můžu Zorkiho nosit na krku konečně.

 

CE8042-E9-5335-4783-933-F-3-B0-D029-B6-A

 

Výřez na páčku samospouště by to chtělo 2mm posounout nahoru, ale tady se s mířím s nedokonalostí. Projde tak akorát těsně kolem hrany. Kdyby chtěl někdo model, ať napíše.


  • 0

#3878 Skorec

Skorec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 306 příspěvků(y)
  • LocationÚstí nad Labem
Reputace: 75

Publikováno 20 duben 2022 - 07:01:37

Ty brďo. Dobrej nápad a krásná práce, šikovné ruce.
  • 0

#3879 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 20 duben 2022 - 07:55:13

Když jsme u praktických využití 3D tisku pro klasické focení, tak bych měl taky jednu zajímavost, podotýkám, že to není můj návrh, jen jsem tiskl...

Je to minipouzdro na 2 baterky LR44 (třeba pro OM-2 či OM-4, ale i jiné přístroje), tiskne se jen spodní část, na ni se našrouubuje víčko z PET láhve.

Použitelné na náhradní baterky (asi nejlépe to provedení s "oušky" na popruh), ale taky třeba na odložení baterek, když se přístroj nepoužívá, typicky pro některé OM-4, které jsou nechvalně známé vybíjením baterek i při nečinnosti.

Přiložený soubor  IMG_2887.jpeg   98,1K   5 Počet stažení


  • 3

#3880 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 107 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 21 duben 2022 - 16:51:34

No nechal sem tiskárnu pracovat po šichtě přes noc, aby mi vytiskla i něco jiného. Protože na Zorki 4 nemám obal, ani sem ho nesehnal, ani Vavřík ho nemá a dokonce ani tady se mi nikdo neozval. Tak sem si vytiskl takový držák, jen zajdu koupit popruh. Ať můžu Zorkiho nosit na krku konečně.

 

CE8042-E9-5335-4783-933-F-3-B0-D029-B6-A

 

Výřez na páčku samospouště by to chtělo 2mm posounout nahoru, ale tady se s mířím s nedokonalostí. Projde tak akorát těsně kolem hrany. Kdyby chtěl někdo model, ať napíše.

No a proč by to nešlo vyrobit z kůže ?????


  • 0

#3881 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 107 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 21 duben 2022 - 17:00:27

Braši, milovníci Fomy 400 sepněte ruce, poklekněte a modlete se k Bohům od Nilu i k těm moderním, aby zažehnutá jiskřička možnosti získat Fomu 400 v metráži rozzářila naše očekávání. Aby jiskřička, jenž je patrná zatím jen pod mikroskopem měla šanci rozehřát naše fotografické srdce milců Fomy 400. Přidejte také malou modlitbičku, aby jsme konečně získali do Fomy alespoň Fomu 100 v 600m, na kterou máme řádnou objednávku už více jak půl roku. Zasejc na druhou stranu přejme fabrice, že jede na forsáž a nestačí vyvážet.


  • 1

#3882 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 21 duben 2022 - 17:01:17

Romane protože z kůže sám nic udělat neumím, kromě pouzder na nože. A zadat to jako zakázkové pouzdro třeba tady u KM Sadlery co mám relativně blízko a mám od nich věci, no myslím že za tu cenu bych si koupil další foťák s přehledem. Zvolil jsem jednoduché funkční řešení.


  • 0

#3883 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 107 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 21 duben 2022 - 17:15:06

No záleží jak jsi náročný na kvalitu a čas zhotovení. Pokud by stačilo jen naříznout kůži a sešít, tak to bych snad zvládnul, ale moření atd nikoliv. 


  • 0

#3884 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 22 duben 2022 - 05:51:00

 

Namotal jsem si první zkušební krátký (12obr) Fomapan 100, odpoledne nacvakám a vyvolám pro kontrolu. Mám zaatím trochu provizorně utěsnění štěrbiny, ale to je na mne, nejde o problém modelu.

První dojmy jsou tak napůl - světlotěsnost části s metráží, vkládání metráže a způsob uzavření (velký plastový šroub) je super, naopak se mi ale moc nelíbí "dvířka" pro kazetu, do které se motá, tam si to říká o "bastlířský přístup" s kusem duck pásky pro zajištění atd, tohle moc "geniální" není. Uvidím po dalších filmech, popravdě lehce uvažuji, že bych pro porovnání zkusil přeci jen koupit i ten druhý placený model (6,5USD nestojí za řeč), tam mi přijde, že má tuto část promakanou více.

 

Tak jen konstatuji, že pokusný film z "namotávačky" dopadl dobře. Chce to nacvičit lepení konce do kazety, na konci by optimálně měly být osvětlené tak 3cm, u mě napoprvé skoro 5cm, takže úplně poslední fotka na filmu je zkažená, ale to je spíš věc cviku (asi i u originálního Kaiseru) než principiální problém. Jinak vše OK, žádné náznaky průniky světla či jiných nepatřičností.

Takže asi OK, namotal jsem tři další filmy a o víkendu asi budu mít první hotový, předpokládám ale jen potvrzení úspěchu a přechod k rutinnímu používání.

Cenově to je necelých 300g filamentu, to není ani 200 korun, přirozeně k tomu nějaká energie, ale nic dramatického. Kdyby se to dělalo pro někoho dalšího, tak bude asi každý "tiskař" přirozeně zvažovat i nějakou amortizaci a řekněme pracnost, ale 500 korun by to nepřelezlo ani náhodou, nejspíš ani 400 (míněno pro "tisk od známého", u komerčních služeb to může být trochu víc).


  • 1

#3885 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 147 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 234

Publikováno 22 duben 2022 - 06:02:10

Nalepování mě naučil resp. zdokonalil RED. Už žádné trefování konce filmu na konec filmu z kazety. Vytáhnout konec filmu z kazety, nový film strčit do kazety pod ten zbytek, zarovnat, přelepit páskou a zahnout konec na druhou stranu.


  • 1

#3886 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 22 duben 2022 - 18:05:25

Já to tedy lepím rovnou k cívce do rozebrané kazety, styl jako ukazují v této recenzi Kaiseru:  , to lepení je někde po 4té minutě videa.

Netvrdím, že to je jediný či nejlepší postup, ale zkrátka jsem ho použil a vyloženě problém to není, po troše cviku (a ideálně s nějakou rozebírací kazetou) to jde docela dobře.

 

Z jiného soudku - pokud by někdo chtěl originál s komfortními počitadly atd., tak jsem zjistil, že německý Fotoimpex má v podstatě to samé, jako zmíněný Kaiser, ale pod "značkou" AP -  https://www.fotoimpe...film-rolls.html za cenu podstatně rozumnější, v přepočtu cca 1800 korun. Pořád samozřejmě propastně víc než tištěné DIY, ale přeci jen je to o dobrou třetinu levnější než Kaiser a už se to celkem blíží ceně, která by mi přišla rozumná.


  • 0

#3887 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 23 duben 2022 - 06:42:38

Šikovní kluci,  co si to vyrobí sami... vot těchnika ... já si mohu jen povzdechnout,  kdepak jsou ty doby,  kdy se  bulk film loadery  computrol, watson  atd.  daly  koupit  za uspořenou libru  s poštovným pět liber,   nebo před odjezdem z výletu do Londýna nebo menších měst na jižním pobřeží UK prolézt místní bazary  a tam si naplnit batoh  za podobných pár drobných.   Ceny, za které se  to nabízí na íbeji dnes,  jsou prostě šílené :-( .


  • 0

#3888 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 107 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 23 duben 2022 - 08:35:39

Bratři temnokomorníci Vy jste tak šikovní, že navrhuji obnovit časopis UROB SI SÁM.


  • 0

#3889 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 23 duben 2022 - 09:32:25

Vážení kolegové, v brzké budoucnosti budeme chodit na výstavy plastických panoramat, připomínajících modely železničních kolejišť, tištěných na "domácích" 3D tiskárnách. B&W Filamentary Photo. Domácí panorama á Bitva u Lipan. Klasická fotografie je definitivně mrtva, oloupena proradnými číslicovými diletanty.

"Starý Jezevec" Erik


  • 0

#3890 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 125

Publikováno 23 duben 2022 - 09:39:23

Hliněné tabulky pro klínové písmo jsou definitivně mrtvy, oloupeny proradnými papyrusovými diletanty.

Fotografie na skleněné tabulky je definitivně mrtva, oloupena proradnými planfilmovými diletanty.

Digitální fotografie je definitivně mrtva, oloupena proradnými ??? diletanty

Nebo ... vývoj?


  • 3

#3891 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 23 duben 2022 - 10:04:45

do jisté míry pana jezevce chápu. když si člověk uměl vytvořit potřebnou věc třeba z kovu, kůže či jiných "klasických" surovin vlastníma rukama, tak to bylo prostě jiné než když to "za něj" udělá tiskárna. ale je to vývoj, jak píše jirka, vždy jde o zjednodušení a tím mnohdy i otevření širšímu spektru lidí. konec konců já bych si moc neuměl namalovat krajinu při západu, foťák to za mě udělá podstatně rychlejc a nepoměrně líp


  • 0

#3892 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 23 duben 2022 - 10:10:22

Vážený kolego, pouze výsledek řízené absolutní kontroly nad anonymní masou, vytvářející pouze zisk, nevyžadující jakékoli odchylky od instantní formy osobní kulturní spotřeby, lehce ovladatelné globální virtuální měnou, umožňující biologické přežití. Jakákoli dokumentace historie a reality je považována za nežádoucí jev, ohrožující absolutní moc. Několik experimentálních projektů s miliony nedobrovolných roztleskávačů věčné slávy jsme přežili, další máme přímo za dveřmi. Fotografujte, pokud je to ještě určitým způsobem tolerovaná aktivita. Připravované globální zákonné normy GDPR vám v brzké době omezí i fotografování toho psa. A nějaký negativ, jako hmatatelný důkaz existující reality? Zapomeňte..... S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik   


  • 0

#3893 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 23 duben 2022 - 10:18:24

Vážení kolegové, takový dálkově řízený a předem naprogramovaný mozek z šedého filamentu s indukčním systémem dobíjení ve stojanech u čerpacích stanic, to bude pro Masovody splněný sen. Klasická fotografie je definitivně mrtva, v současnosti je v podstatě na úrovni aktivit milovníků automobilových veteránů.....

S přáním dobrého světla v dutině lebeční: "Starý Jezevec" Erik


  • 2

#3894 Phill

Phill

    Nováček

  • Předplatitel
  • 119 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 12

Publikováno 24 duben 2022 - 12:15:19

Co se týče "vývoje" zatím buďme v klidu. Ještě pořád chytáme kvanta fotonů přes "analogovou" soustavu čoček.

Důvod k zamyšlení možná bude až se sami začneme reprodukovat na 3D tiskárnách. :-P


  • 1

#3895 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 24 duben 2022 - 17:16:20

Vážený kolego, Phille. To bude mít Mladá Jezevcová radost. Nora plná samých identických jezevců a všichni tuhý, ( včetně Masteru ) . "Zlatý ty jeho krámy na focení..."

S pozdravem: "Starý Jezevec" - Master, s jednou přibližnou kopií, stále ještě pobytem na rodinném hotelu...... 


  • 0

#3896 resolut

resolut

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
Reputace: 404

Publikováno 25 duben 2022 - 19:56:58

https://kosmofoto.co...and-white-film/

Nový film Orwo, limitovaná edice, předprodej prý od 30. dubna zde : https://www.orwo.shop

https://www.instagra.../p/CcxmYQzo7QW/


  • 0

#3897 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 25 duben 2022 - 20:22:39

Trochu mne zaráží ten popis "striktně limitovaná edice 36 tisíc roliček" - na jedné straně se tváří, jak chtějí ulehčit dostupnost atd., ale pak to popíší jako "jednorázovku"...

Ale uvidíme, za pár dní bude jasná cena atd. a minimálně by to mohl být první krok.

Popravdě mně skoro víc zaujalo, že naznačují i uvedení nějakého barevného negativu. Sice asi kinematografického ECN-2, což trochu komplikuje zpracování (o jednu celkem jednoduchou lázeň k odstranění masky), nicméně pokud by to bylo za rozumnou cenu, tak jsem pro. U B&W v podstatě dokážu spokojeně existovat s Fomapanem, jehož cena je v pohodě přijatelná i v kazetách (nemluvě o metráži), ovšem u barvy začínají být ceny poměrně šílené a každé rozšíření nabídky by potěšilo.


  • 0

#3898 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 25 duben 2022 - 21:18:17

Asi víc, než 36 tis. prázdných kazet,  se  do lodního kontejneru z dálné Asie nevešlo. 


  • 0

#3899 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 269

Publikováno 25 duben 2022 - 21:55:29

alebo im viac ilford nepredal :)


  • 0

#3900 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 26 duben 2022 - 07:00:56

Nemyslím si, že to má být Ilford. Tohle by mělo být něco původem kinematografického dělaného opravdu ve Wolfenu, spíš nějaká varianta na UN54, kterou už před pár lety prodával v 135 kazetách například Kahl... Občas to snad jde pořád koupit, viz https://schwarzweiss...iso-100-35mm-2/ (nezkoumal jsem, zda opravdu mají skladem, odkaz jen pro ilustraci).


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních