Přejít na obsah


Fotka

Voigtländer Bergheil


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
97 odpovědí na toto téma

#1 lukas_highenergy_cz

lukas_highenergy_cz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 67 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 duben 2011 - 08:13:45

Tak poté co jsem trochu nakouknul pod pokličku focení na kinofilm (Yashica 35, zrcadlovka Zenit), tak se mi do ruky dostal Voigtländer Bergheil s tím, že už spousty let leží v krabici a nikdo neví co s tou "zelenou plechovou krabičkou v koženém pouzdře" a že budou rádi, když si ho doma aspoň vystavím, jinak že by asi časem skončil nepěkně...

Zatím jsem ho jentak lehce zkouknul - dle mne je to verze 6x9, objektiv Heliar 120/4,5, vypadá to na pěkný stav, zelená "krabička" + jedna "kazeta" na film. Celkově bych řekl, že je to hezky zachovalý kus.

Máte s ním někdo zkušenosti? Nikdy jsem s ničím podobným nefotil, tak by mne docela zajímalo, o co se vlastně jedná a jestli z daného aparátu mohu dostat slušné fotky, nebo je to spíš hezká ozdoba. Nikde jsem toho moc nenašel.

Díky moc

Lukáš
  • 0

#2 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 19 duben 2011 - 08:47:04

Fotografie z toho aparátu budou víc než slušné. V barvě a s objektivem, který máš je to poměrně vyhledávaná a cenná verze.
  • 0

#3 lukas_highenergy_cz

lukas_highenergy_cz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 67 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 duben 2011 - 12:21:20

Moc díky za info, tak to vážně potěší, když jsem získal aprát, kde je šance na dobré snímky a ne jen "zelenou kovou krabičku", jak mi byl předán :)

Nikdy jsem vf (jsem si doteď myslel, že je to ještě SF takže i špatná část fóra) neměl, tak jsem se chtěl zeptat, jak se to řeší s filmem. Ať koukám, jak koukám nic na 6,5x9 jsem nenašel. K fotoaparátu jsou 3 kazety s tím, že ve dvou asi chybí to podkladové sklo uvnitř - třetí je komplet.

Máte někdo tip na někoho šikovného v Praze, kdo by se dokázal na fotoaparát podívat, říct co je potřeba, případně seřidil? Nikdy jsem neměl nic většího než kinofilm.

Díky moc
  • 0

#4 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 19 duben 2011 - 12:38:14

Formát 6x9 se obecně ještě považuje za střední formát. Filmy se sehnat dají, ale je jich už málo. Něco mívali ve Fotoimpexu a pak Ebay. Řešením je si filmy řezat, upravit vložky kazet na dostupnější formát 2 1/4 x 3 1/4 palce, případně filmy lepit na sklo.
Pokud není kamerka výrazně zatuhlá pak ani moc seřízení nepotřebuje. Základní údržbu ti zřejmě udělají ve Foto Pazdera, možná i ve Foto Škoda.
  • 0

#5 lukas_highenergy_cz

lukas_highenergy_cz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 67 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 duben 2011 - 13:14:16

Díky moc za rady - jsem si právě myslel, že 6x9 se vejde ještě na klasický 120 svitek zatímco s 6,5x9 mám už smůlu. Ale tady bych si ten svitek musel asi sám nějak nařezat, což teda nevím uplně jistě jestli bych s domácím vybavením dal. A tech 0,5mm (6,5x9) oželet. Pokud bych si teda nařezal 6x9 tak bych asi ještě nějak musel vyřešit jak film upevnit...

No a teď ještě zjistit, jak se s podobnou kamerou fotí - přecejenom proti Yashice 35 a Zenitu to bude dost změna. Teda jestli všechno půjde jak má :)
  • 0

#6 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 19 duben 2011 - 13:25:27

Svitek jde použít také, pokud si seženeš rolku (roll kazetu na svitek). Ono těch 6,5x9 je spíše historické označení, než přesný rozměr, obrazové pole je menší. Řezat to ze svitku není nejlepší nápad, bude se to kroutit. Lepší je to z planfilmů většího formátu.
  • 0

#7 lukas_highenergy_cz

lukas_highenergy_cz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 67 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 duben 2011 - 13:36:35

Díky moc :) Jak sem psal - podobnou kameru mam v ruce poprvé v životě, tak zatím zjišťuju co a jak (každopádně mně opravdu překvapuje v jak pěkném stavu je na ten věk). Docel rád bych si zkusil fotit zase trochu jiným způsobem :)

Jinak nejmenší listový film, co jsem našel je 9x12, tak leda nařezat ten (případně něco kde se vejde víc políček a vyjdou levněji).

K té rollkazetě - už jsem jí párkrát viděl u SF, ale nějak si dost dobře neumím představit, jak by se k tomuhle dala připojit. Ty kazetky na film se tam zasouvají zezhora a nikde tam neni místo. A zas do nějaké přestavby bych se pouštěl jen nerad. To už bych to radši s někým vyměnil třeba za jiný aparát, který budu schopný využít...
  • 0

#8 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 146 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 19 duben 2011 - 13:45:26

Ta rollka se tam zasune shora, má falc jako normální kazeta :)
  • 0

#9 lukas_highenergy_cz

lukas_highenergy_cz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 67 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 duben 2011 - 14:04:53

Díky moc, tak to mne nenapadlo, že se to tam nasune - zkusím něco sehnat. By bylo možná nejlepší řešení. Přecejenom řezání filmů by asi s mými zkušenostmi nemuselo dopadnout zrovna dobře... Třeba se něco najde na ebay. Tak a teď ještě nějak zjistit, že všechno funguje jak má. Si při pohledu na tuhle kameru přijdu slušeně řečeno dost neschopný :)
  • 0

#10 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 761 příspěvků(y)
Reputace: 233

Publikováno 19 duben 2011 - 14:28:34

Díky moc, tak to mne nenapadlo, že se to tam nasune - zkusím něco sehnat. By bylo možná nejlepší řešení. Přecejenom řezání filmů by asi s mými zkušenostmi nemuselo dopadnout zrovna dobře... Třeba se něco najde na ebay. Tak a teď ještě nějak zjistit, že všechno funguje jak má. Si při pohledu na tuhle kameru přijdu slušeně řečeno dost neschopný :)

Listový film 6,5x9 se dodává(Adox,Ilford např.), ale není už tak rozšířen jako běžnější formáty. Tento týden například byla nabídka zde v bazárku. Rolka 6x9 je asi nejjednodušší řešení.
Doporučuju si nejprve nastudovat základy práce s takovouto kameru, třeba k nastavení/natažení mechanické závěrky atd., byla by škoda tomu ublížit. Přeju, ať Tě to baví, je to hezkej svět. :)
  • 0

#11 lukas_highenergy_cz

lukas_highenergy_cz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 67 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 duben 2011 - 14:47:28

Díky moc, tak to mne nenapadlo, že se to tam nasune - zkusím něco sehnat. By bylo možná nejlepší řešení. Přecejenom řezání filmů by asi s mými zkušenostmi nemuselo dopadnout zrovna dobře... Třeba se něco najde na ebay. Tak a teď ještě nějak zjistit, že všechno funguje jak má. Si při pohledu na tuhle kameru přijdu slušeně řečeno dost neschopný :)

Listový film 6,5x9 se dodává(Adox,Ilford např.), ale není už tak rozšířen jako běžnější formáty. Tento týden například byla nabídka zde v bazárku. Rolka 6x9 je asi nejjednodušší řešení.
Doporučuju si nejprve nastudovat základy práce s takovouto kameru, třeba k nastavení/natažení mechanické závěrky atd., byla by škoda tomu ublížit. Přeju, ať Tě to baví, je to hezkej svět. :)


Díky za rady - teď řeším právě dvě věci, najít někoho kdo se vyzná a byl by se schopný podívat jestli ej všechno v pořádku no a pak nějaké informace, jak se s takovou kamerou fotí - právě abych jí nějak neublížil. Ale tak nijak na to nespěchám, tak snad najdu postupně všechno. Ale už se těším, až vyzkouším něci jiného než kinfilm nebo digitál.
  • 0

#12 lukas_highenergy_cz

lukas_highenergy_cz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 67 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 duben 2011 - 10:23:56

Včera jsem kameru tak nějak amatérsky prohlídnul a vypadá, že je opravdu v perfektníms stavu - nikde nic prasklého, všechno vypadá, že funguje jak má a i měch je nedotčený. Jen matnice mi přijde takový jetá, ale třeba to tak má být (nikde jsem podobnou kameru neměl).

Ale i tak bych jí radši odnesl někam, kde by se na ní podíval někdo, kdo se vyzná a případně řekl jestli je něco potřeba. Jediný obchod co znám je Pazdera, ale vůbec nevím, jak to tam vychází cenově (zas bych nerad investoval nějaké šílené částky). Nebo umíte doporučit ještě někoho v Praze nebo blízkém okolí?

Existuje nějaká knížka o tom jak fotit (myslím po stránce zvládnutí přístroje) s podobnýma kamerama? Přecejenom největší čím se kdy fotil byl Pentax 6x7 a to bylo víceméně jak zrcadlovka. Ale u téhle kamery jsem dost ztracený.

Díky moc
  • 0

#13 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 28 duben 2011 - 20:22:46

Ha, přečetl jsem si to tu až po vlákně o ovládání VF kamery. Tak zelená krabička, jo? Takže pán má verzi DeLuxe? No tak to mám o důvod víc dorazit na setkání do Leicy. Něco bych si rád ověřil a můj obyčejný černý Bergheil možná potom projde drobným upgradem. Ale pouze pokud se to ukáže historicky aspoň trochu košer.

Svitek jde použít také, pokud si seženeš rolku (roll kazetu na svitek). Ono těch 6,5x9 je spíše historické označení, než přesný rozměr, obrazové pole je menší. Řezat to ze svitku není nejlepší nápad, bude se to kroutit. Lepší je to z planfilmů většího formátu.


Sice pozdě, ale neodpustím si - co se týká formátu 6,5x9 a Bergheilu, tak to je skoro přesně rozměr původních skleněných desek a potažmo planfilmu. Dle Československých norem to byl rozměr 64x89mm. Obrazové pole je skutečně menší - v případě kontaktu o "vroubek" označení pro správnou orientaci planfilmu a 4 "packy" co desku/film přidržují. Při zvětšování se obvykle využije jen pole do kterého packy ani vroubek nezasahují, takže něco ubyde (buď po delší, nebo po kratší straně), ale pořád je to větší plocha, než na svitku z rollexové rollky, kde je políčko cca 55x83mm.I když tady asi bude spíš limitující rámeček zvětšováku. Píšu to na tohle fórum pořád dokola, už s tím každého asi otravuju, ale je třeba si opravdu uvědomit, že označení formátu "6x9" je jedno z nejošidnějších vůbec. Většinou se tak totiž označují všechny formáty od zmíněného "plného" formátu 6,5x9 až někam po "americké" 2"x3". Pokud člověk vlastní kompatibilní rollku na svitek, může mu to být jedno. Pokud ale chce použít planfilm, platí známé dvakrát měř (a ověřuj a ověřuj) a jednou řež (buď doslova, nebo čti jako "nakupuj").
  • 0

#14 lukas_highenergy_cz

lukas_highenergy_cz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 67 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 květen 2011 - 10:53:32

Ha, přečetl jsem si to tu až po vlákně o ovládání VF kamery. Tak zelená krabička, jo? Takže pán má verzi DeLuxe? No tak to mám o důvod víc dorazit na setkání do Leicy.


Jj je to verze DeLuxe (pokud jsem prošel internet správně :wink: ), akorát ten objektiv co tam mám jsem k tomu nikde nenašel. Do Leicy bych dorazil určitě někdy rád, jakmile to stihnu a kamerku beru určitě s sebou :oops:
  • 0

#15 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 2 květen 2011 - 17:56:34

nebylo by možný sem vložit objázek toho krasavce?
  • 0

#16 lukas_highenergy_cz

lukas_highenergy_cz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 67 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 květen 2011 - 12:16:52

nebylo by možný sem vložit objázek toho krasavce?


Určitě není problém nafotit - jsem si už říkal několikrát, že udělám fotky, ale nějak jsem se k tomu nedostal. Nějak poslední dva týdny nic nestíhá :wink:
  • 0

#17 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 11 květen 2011 - 11:38:36

Lukáši, dnes je setkání v Leice, tak tam vezmi ten tvůj skvost.
  • 0

#18 lukas_highenergy_cz

lukas_highenergy_cz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 67 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 září 2011 - 13:37:46

Omlouvám se všem, že jsem ještě neposlal fotky, ale byl jsem teď delší dobu mimo a kameru s sebou ani neměl v zahraničí. Dneska večer fotky nafotím a jakmile to půjde, tak dorazím i do Leicy... :D

Ještě k té rollce - zkouším procházet eBay, ale nějak nikde nemůžu najít žádný typ rollkazety, co by se nasazoval zezhora a byl dostatečně tenký. Netušíte někdo nějaký typ?

Díky moc
  • 0

#19 lukas_highenergy_cz

lukas_highenergy_cz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 67 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 září 2011 - 20:22:53

Domu jsem dorazil dost pozdě, tak aspoň pár provizorních fotek pro představu, co jsem to vlastně získal:

http://fotogalerie.h...heil/index.html

Na pozadí můj fotografický dozor :(

> opraven odkaz
  • 0

#20 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 5 září 2011 - 21:10:19

No to je ale krásnej mazlík :(. Oba dva :(.
  • 0

#21 lukas_highenergy_cz

lukas_highenergy_cz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 67 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 září 2011 - 08:06:52

Díky, jak to půjde, tak vezmu Voigtländera na sraz do LGP - bohužel příští týden mám na starosti i "fotografický dozor", co je na fotkách, tak nebude na návštěvu čas. Sice byl Rasty dole u Škody už mockrát a vždycky tam dostaně během nákupu nějaký piškot, ale do galerie ho vzít nemůžu...
  • 0

#22 LukasHighenergyCz

LukasHighenergyCz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 červen 2012 - 12:45:25

Tak od doby, co jsem Voigtlander získal jsem se ještě nedostal k tomu, abych ho zprovoznil a ani to nevypadá, že bych se k tomu v dohledné době dostal (a ani vybavení na vyvolání nemám), tak si pohrávám s myšlenkou, že bych ho prodal někomu, kdo by jej dokázal využít, aby tenhle krásný starý stroj jen neležel ve skříni v obalu. Máte někdo zhruba představu, jakou cenu může tak tenhle aparát mít? Nikde jsem ho nenašel. Přecejenom někomu jinému udělá větší radost a já zůstanu u menšího formátu (včera jsem před vyhozením zachránil nádhernou Minoltu XD7 s Rokkorem 50/1.4, kterou jsem sice taky neplánoval, ale aspoň jsem schopný ji rozchodit a používat - první film nasadím snad už zítra :-) ) ...
  • 0

#23 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 10 červen 2012 - 10:35:50

jedná-li se o záchranu před "cestou do kontejneru",tak bych se možná i obětoval :-), ale ne hned, domů se vracím na podzim. Do té doby by sis to mohl rozmyslet.
  • 0

#24 LukasHighenergyCz

LukasHighenergyCz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 7 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 červen 2012 - 10:50:21

jedná-li se o záchranu před "cestou do kontejneru",tak bych se možná i obětoval :-), ale ne hned, domů se vracím na podzim. Do té doby by sis to mohl rozmyslet.


No záchrana před cestou do kontejneru už proběhla a teď půjde o záchranu před nečinným ležením na poličce. Prostě na větší formát jak kinofilm nemam vybavení a popravdě asi ani čas... A škoda, aby takový pěkný aparát jen ležel na poličce.
  • 0

#25 Fotios

Fotios

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 24 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 12

Publikováno 1 prosinec 2013 - 20:53:09

Nechci zakládat nové vlákno pro věc, která se týká Voigtländeru Bergheil, tak se zeptám zde. Mám rovněž verzi 6x9 a zajímá mne, zda máte někdo zkušenost s tím, jaké rollkazety by do tohoto fotoaparátu byly nejvhodnější. Pořídil jsem klasickou starou plechovou Rollex 6x9. Pokud jde o celkové rozměry sedí, ale mám problém s kazetovou diferencí - zatímco na matnici je tato diference 1,7 mm, u kazety je o 0,5 - 075 mm větší. Vzhledem k tomu, že ostření mezi nekonečnem až 15 m představuje posun přední standarty jen o cca 2 mm, je rozdíl mezi diferencemi matnice a rollkazety o 0,5 - 0,75 mm docela zásadní. U snímků na bližší vzdálenosti je to sice trochu lepší, ale také to není ideální. Bergheil je velice pěkný strojek s hezkým objektivem (Heliar 4,5/105 mm), rád bych s ním fotil, ale na plany se zatím necítím a tak je pro mne východiskem rollkazeta. Projel jsem dva zkušební svitky v mé Rollexce, ale výsledky jsou dost frustrující - kromě toho že nejde pořádně zaostřit, pouští ke všemu ještě světlo (nebo spíš asi neumím pořádně zakládat a vyjímat film). Ještě tak nejlépe dopadly makrosnímky, kde rozdíl v diferencích nemá tak významný vliv. Takže pokud byste mi někdo byl schopen dát nějakou radu ohledně vhodné rollkazety, budu vděčný.

Jinak jsem na Temné komoře nový. Již nějaký čas zde pročítám fóra a "sosám" zkušenosti pro své fotografické začátky. Je to skutečně bezva místo, kde se dá mnohému přiučit, a je fajn, že existuje. Zkouším fotit na SF, hodně mne to chytlo, ale protože čím víc toho o fotografování zjišťuji, tím víc vím, že nic nevím, tak je pro mne Temná komora takový záchranný kruh.
  • 0

#26 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 2 prosinec 2013 - 09:40:08

Už jsem to tu možná někde psal. V kazetě Rollex se film nekontrolovatelně vlní. Lepší jsou kazety Rada. Navíc se v nich svitek nenavíjí obráceně jako v kazetě Rollex. Určitá chyba a vlnění filmu bude asi vždy, ale třeba v řádu 0,1-0,2 mm. Konkrétně u Bergheila to vyzkoušeno nemám, ale můžu to zkusit změřit, až se k tomu dostanu (nemám teď Bergheila u sebe).
  • 0

#27 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 761 příspěvků(y)
Reputace: 233

Publikováno 2 prosinec 2013 - 09:53:16

Nechci zakládat nové vlákno pro věc, která se týká Voigtländeru Bergheil, tak se zeptám zde. Mám rovněž verzi 6x9 a zajímá mne, zda máte někdo zkušenost s tím, jaké rollkazety by do tohoto fotoaparátu byly nejvhodnější. Pořídil jsem klasickou starou plechovou Rollex 6x9. Pokud jde o celkové rozměry sedí, ale mám problém s kazetovou diferencí - zatímco na matnici je tato diference 1,7 mm, u kazety je o 0,5 - 075 mm větší. Vzhledem k tomu, že ostření mezi nekonečnem až 15 m představuje posun přední standarty jen o cca 2 mm, je rozdíl mezi diferencemi matnice a rollkazety o 0,5 - 0,75 mm docela zásadní. U snímků na bližší vzdálenosti je to sice trochu lepší, ale také to není ideální. Bergheil je velice pěkný strojek s hezkým objektivem (Heliar 4,5/105 mm), rád bych s ním fotil, ale na plany se zatím necítím a tak je pro mne východiskem rollkazeta. Projel jsem dva zkušební svitky v mé Rollexce, ale výsledky jsou dost frustrující - kromě toho že nejde pořádně zaostřit, pouští ke všemu ještě světlo (nebo spíš asi neumím pořádně zakládat a vyjímat film). Ještě tak nejlépe dopadly makrosnímky, kde rozdíl v diferencích nemá tak významný vliv. Takže pokud byste mi někdo byl schopen dát nějakou radu ohledně vhodné rollkazety, budu vděčný.

Jinak jsem na Temné komoře nový. Již nějaký čas zde pročítám fóra a "sosám" zkušenosti pro své fotografické začátky. Je to skutečně bezva místo, kde se dá mnohému přiučit, a je fajn, že existuje. Zkouším fotit na SF, hodně mne to chytlo, ale protože čím víc toho o fotografování zjišťuji, tím víc vím, že nic nevím, tak je pro mne Temná komora takový záchranný kruh.

Ahoj, vítej.
Proč se necítíš na plany? Podle mě je to v každém ohledu lepší řešení(snad jen sortiment je v tomhle rozměru slabý).
  • 0

#28 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 2 prosinec 2013 - 12:57:17

Ja mám Certrotrop 6x9, myslím si, že je to niečo podobné ako ten Bergheil, a asi pred pol rokom som k nemu dokúpil taktiež starú plechovú rollkazetu Plaubel Makina - Rado. Po malej úprave - prasknuté perko na koliesku pretáčania - kazeta funguje spoľahlivo a na troch skúšobných filmoch som zatiaľ nezaregistroval nejaké problémy či už s rovinou filmu, vzdialenosťou, svetlotesnosťou a pod. Treba skúsiť, či kazeta nie je nejako poškodená, teda myslím tým pokrivená, alebo niečo podobné.
  • 0

#29 Fotios

Fotios

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 24 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 12

Publikováno 2 prosinec 2013 - 15:17:19

Ahoj, vítej.
Proč se necítíš na plany? Podle mě je to v každém ohledu lepší řešení(snad jen sortiment je v tomhle rozměru slabý).


No především proto, že opravdu začínám - k dnešku mám za sebou nějakých 30 svitků, fotím tak půl roku - a neumím pořádně vyvolávat ani ty svitky, což je relativně jednoduchá a pohodlná věc v tanku, natož pak plany, kde se to musí dělat v miskách po tmě (ostatně nemám ani temnou komoru - vyvolávám v koupelně, která nejde pořádně zatemnit, filmy do tanku převíjím na záchodě, který jediný doma je bez oken :mrgreen:). Ovšem na plany asi stejně dojde vzhledem k tomu, že mne stále víc láká větší formát 9x12, takže časem se tomu nevyhnu. Ale u formátu 6x9, který se dá pohodlně fotit na svitek, mi to zatím přišlo zbytečné. Tož, tak.

Ja mám Certrotrop 6x9, myslím si, že je to niečo podobné ako ten Bergheil, a asi pred pol rokom som k nemu dokúpil taktiež starú plechovú rollkazetu Plaubel Makina - Rado. Po malej úprave - prasknuté perko na koliesku pretáčania - kazeta funguje spoľahlivo a na troch skúšobných filmoch som zatiaľ nezaregistroval nejaké problémy či už s rovinou filmu, vzdialenosťou, svetlotesnosťou a pod. Treba skúsiť, či kazeta nie je nejako poškodená, teda myslím tým pokrivená, alebo niečo podobné.


Díky za radu na Radu :cool:. Taky jsem se už po těchto kazetách díval. Nicméně protože bývají obvykle podstatně dražší, než Rollexky a protože jsem na nějakém zahraničním webu snad četl, že Rollexky jsou přímo dělané pro německé deskáče, tak jsem jako první zvolil Rollexku. A protože každý dobrý skutek musí být potrestán, mohl bych Tě poprosit o přesné rozměry té kazety Rada 6x9? Hlavně délka a tloušťka "šín", celková šířka kazety a HLAVNĚ kazetová diference (tj. jak moc je rovina filmu zapuštěná do kazety). Ve svém původním dotazu jsem to spletl - 2 mm posunu přední standarty představují rozdíl mezi zaostřením na nekonečno a 8 m! Takže rozdíl v diferencích větší než jedna dvě desetinky mm je skutečně fatální.
  • 0

#30 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 761 příspěvků(y)
Reputace: 233

Publikováno 2 prosinec 2013 - 15:42:45


Ahoj, vítej.
Proč se necítíš na plany? Podle mě je to v každém ohledu lepší řešení(snad jen sortiment je v tomhle rozměru slabý).


No především proto, že opravdu začínám - k dnešku mám za sebou nějakých 30 svitků, fotím tak půl roku - a neumím pořádně vyvolávat ani ty svitky, což je relativně jednoduchá a pohodlná věc v tanku, natož pak plany, kde se to musí dělat v miskách po tmě (ostatně nemám ani temnou komoru - vyvolávám v koupelně, která nejde pořádně zatemnit, filmy do tanku převíjím na záchodě, který jediný doma je bez oken :mrgreen:). Ovšem na plany asi stejně dojde vzhledem k tomu, že mne stále víc láká větší formát 9x12, takže časem se tomu nevyhnu. Ale u formátu 6x9, který se dá pohodlně fotit na svitek, mi to zatím přišlo zbytečné. Tož, tak.

Plany lze v klidu volat i ve vývojnici(pohledej zde na fóru), ale i volání v miskách není třeba se bát. Pokud máš za sebou 30 svitků, tak už tuplem ne. :-)
Přinese to hlavně větší svobodu při epxonování/zpracování - každý záběr si lze vyladit podle potřeb(světla).
  • 1

#31 Fotios

Fotios

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 24 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 12

Publikováno 2 prosinec 2013 - 16:00:43

Plany lze v klidu volat i ve vývojnici(pohledej zde na fóru), ale i volání v miskách není třeba se bát. Pokud máš za sebou 30 svitků, tak už tuplem ne. :smile:
Přinese to hlavně větší svobodu při epxonování/zpracování - každý záběr si lze vyladit podle potřeb(světla).


Nepochybně máš pravdu. O výhodách planů jsem toho už přečetl dost a jak říkám - tuším, že mne to nemine. Na fotoaparát 9x12 už by mne rollkazetu tak nějak pocitově cpát nenapadlo (i když to jde samozřejmě). Ale zatím jsem jen u kamer 6x9 a tam mi ten svitek přijde nějak "instatntnější" ... Děsný slovo :neutral:.
  • 0

#32 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 2 prosinec 2013 - 16:39:45

svoboda při exponování a vyvolání planů zní lákavě, ale praxe bývá trochu přímočařejší. Filmy třídím jenom na tři hromádky podle kontrastu, zbytek doháním při zvětšování. S omezeným počtem kazet a nárazovém zpracovávání to dost dobře ani jinak nejde.
  • 0

#33 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 761 příspěvků(y)
Reputace: 233

Publikováno 3 prosinec 2013 - 10:52:47

svoboda při exponování a vyvolání planů zní lákavě, ale praxe bývá trochu přímočařejší. Filmy třídím jenom na tři hromádky podle kontrastu, zbytek doháním při zvětšování. S omezeným počtem kazet a nárazovém zpracovávání to dost dobře ani jinak nejde.

Tisíc lidí, tisíc chutí. :-) Já vyvolávám spíš kontinuálně než nárazově. A hlavně mám kolikrát problém ten svitek(u mě většinou 6x6) vůbec dofotit, takže možnost planu vidím jako v mém případě lepší volbu.
  • 1

#34 HCST

HCST

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 095 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 555

Publikováno 3 prosinec 2013 - 10:56:14


svoboda při exponování a vyvolání planů zní lákavě, ale praxe bývá trochu přímočařejší. Filmy třídím jenom na tři hromádky podle kontrastu, zbytek doháním při zvětšování. S omezeným počtem kazet a nárazovém zpracovávání to dost dobře ani jinak nejde.

Tisíc lidí, tisíc chutí. :smile: Já vyvolávám spíš kontinuálně než nárazově. A hlavně mám kolikrát problém ten svitek(u mě většinou 6x6) vůbec dofotit, takže možnost planu vidím jako v mém případě lepší volbu.


tak tak...svitek skoro nekonečný...často mě trvá aj přez půl rok než ho dofotím
  • 0

#35 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 3 prosinec 2013 - 11:39:47

teď, když jsem doma, budu vyvolávat průběžně a možná i trochu pokusničit, ale vloni i letos jsem při pobytu v cizině zvolil cestu fotit do krabičky a volat až doma. Odvděčilo se to poměrně čistými výsledky, příští sezonu ale zvažuju volat i plany na místě, měl bych tak větší kontrolu ... aspoň nad některými konkrétními plany.
Jinak souhlas, svitek je někdy až nekonečnej. Už asi 2 měsíce mám v pentaxu provii 100f a jen-tak ji asi nedofotím.
  • 0

#36 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 3 prosinec 2013 - 13:03:13

Díky za radu na Radu :cool:. Taky jsem se už po těchto kazetách díval. Nicméně protože bývají obvykle podstatně dražší, než Rollexky a protože jsem na nějakém zahraničním webu snad četl, že Rollexky jsou přímo dělané pro německé deskáče, tak jsem jako první zvolil Rollexku. A protože každý dobrý skutek musí být potrestán, mohl bych Tě poprosit o přesné rozměry té kazety Rada 6x9? Hlavně délka a tloušťka "šín", celková šířka kazety a HLAVNĚ kazetová diference (tj. jak moc je rovina filmu zapuštěná do kazety). Ve svém původním dotazu jsem to spletl - 2 mm posunu přední standarty představují rozdíl mezi zaostřením na nekonečno a 8 m! Takže rozdíl v diferencích větší než jedna dvě desetinky mm je skutečně fatální.


Takže k tej kazete: rozmery dosadacej plochy rollkazety sú presne také, ako u kaziet na sklenené dosky, ktoré k tomu mám, teda presne pasuje do kolajničky na fotoaparáte. Je to 7,5 x 12cm plus cca 1,2cm na vrchnej strane ako zavádzacia koľajnička planžety. Políčko na filme má rozmer 5,7 x 8,3 cm. Tu som rozmýšľal, že to trochu rozšírim na tých skutočne 6x9, ale nakoniec som sa na to vybodol. Ostatné rozmery rollkazety sú v podstate nezaujímavé. Vzdialenosť filmu od základnej dosky je 2mm, ak som to pomeral dobre. Kazetu som kúpil na blšaku za 15,- EUR. Neviem, koľko stáli tie Rolexy, ale toto je podľa mňa vcelku slušná cene, keď to zoberiem tak, že pán, od ktorého som fotoaparát kúpil chcel za rollkazetu, samozrejme typ si už nepamätám, raz toľko ako za foťák, vtedy celých 1000,- Kčs, čo bolo pri mojom príjem viac ako polovica mesačnej mzdy.
  • 0

#37 Fotios

Fotios

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 24 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 12

Publikováno 3 prosinec 2013 - 13:09:55

Omlouvám se, pánové, že odbočím od vaší diskuse na téma svitek vs plany, ale přece jen bych se ještě vrátil k tématu rollkazeta na Bergheilu (možná obecněji na německých deskáčích). Máte s tím někdo nějakou další zkušenost, která tu ještě nezazněla, nějaký tip na určitý druh rolky? Ostatně když už jsem v tom - fotí někdo z vás ještě na takové přístroje, nebo to je už definitivně exotika pro ultrakonzervy jako jsem já :mrgreen:? Předem díky za jakoukoli zkušenost nebo radu jak se vyvarovat frustrací při použití těchto krásných starých strojů.
  • 0

#38 Fotios

Fotios

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 24 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 12

Publikováno 3 prosinec 2013 - 13:15:44

Takže k tej kazete: rozmery dosadacej plochy rollkazety sú presne také, ako u kaziet na sklenené dosky, ktoré k tomu mám, teda presne pasuje do kolajničky na fotoaparáte. Je to 7,5 x 12cm plus cca 1,2cm na vrchnej strane ako zavádzacia koľajnička planžety. Políčko na filme má rozmer 5,7 x 8,3 cm. Tu som rozmýšľal, že to trochu rozšírim na tých skutočne 6x9, ale nakoniec som sa na to vybodol. Ostatné rozmery rollkazety sú v podstate nezaujímavé. Vzdialenosť filmu od základnej dosky je 2mm, ak som to pomeral dobre. Kazetu som kúpil na blšaku za 15,- EUR. Neviem, koľko stáli tie Rolexy, ale toto je podľa mňa vcelku slušná cene, keď to zoberiem tak, že pán, od ktorého som fotoaparát kúpil chcel za rollkazetu, samozrejme typ si už nepamätám, raz toľko ako za foťák, vtedy celých 1000,- Kčs, čo bolo pri mojom príjem viac ako polovica mesačnej mzdy.


Díky veliké za rozměry kazety. Budu se dívat po nějaké výhodné nabídce. Bohužel na ebayích (americkém, anglickém i německém) se tyto kazety objevují za podstatně vyšší ceny, než je 15,- EUR. Většinou tak kolem 100 - 150 EUR, jeden blázen ze Švédska tam teď má tři kousky, každý bratru za téměř 300 EUR. Tož to se na to můžu z vysoka. Snad se časem něco objeví za rozumný peníz. Ještě jednou díky!
  • 0

#39 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 3 prosinec 2013 - 15:13:52

To sú práve tí "zlatokopi", ako ich ja volám. Aj na slovenskom bazoši ich je spústa. Sú to zväčša proste ľudia, ktorý niečo zdedia, alebo sa nejakým podobným spôsobom k týmto veciam dostanú, vôbec tomu nerozumejú a myslia si, že majú poklad Inkov. Len jeden taky príklad: "Flexaret II. s poškodenou závierkou za super cenu 250,- Eur."
  • 0

#40 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 3 prosinec 2013 - 15:46:11

Bergheil je překrásný fotoaparát a určitě není "exotika" s ním fotografovat. Sám o něm nějakou dobu uvažuju, ale nerad kupuju fotoaparáty do poličky, tak jsem se zatím nerozhoupal.
Ostatně tady jsou téměř všichni "konzery" co se focení a fotoaparátů týče.
  • 0

#41 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 3 prosinec 2013 - 15:56:55

Vážení kolegové, Bergheil Green má dokonce i možnost výměny objektivů se speciálním bajonetem, ale sametka v obložení není po letech v nejlepší kondici absolvovat celou de-montáž a zpětnou montáž. Jinak do lesa naprosto ideální, co do skvělé kresby i svého loveckého designu. I jinak plachá zvěř vzhlíží k zachovalému "světlolapu" s obdivem a neopovažuje se ani pohnout..."Starý Jezevec" Erik
  • 0

#42 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 3 prosinec 2013 - 17:24:58

http://farm9.staticf...ba73f7a08_z.jpg

Na tomto obrázku je kazeta Rada, kterou myslím. Ta by mohla být levnější než novější typy na Makinu.
  • 0

#43 Fotios

Fotios

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 24 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 12

Publikováno 3 prosinec 2013 - 18:03:47

Vážení kolegové, Bergheil Green má dokonce i možnost výměny objektivů se speciálním bajonetem, ale sametka v obložení není po letech v nejlepší kondici absolvovat celou de-montáž a zpětnou montáž. Jinak do lesa naprosto ideální, co do skvělé kresby i svého loveckého designu. I jinak plachá zvěř vzhlíží k zachovalému "světlolapu" s obdivem a neopovažuje se ani pohnout..."Starý Jezevec" Erik


Tož výměnný objektiv se speciálním bajonetem mají Bergheily tuším všechny - ten můj je "obyčejný", žádný de lux zelenáč, a objektiv jde také sejmout. Koupil jsem ho za pár korun (proto mi také přijde hloupé kupovat rollkazetu za dvojnásobnou cenu fotoaparátu :mad:) a jsem z něj úplně unešený. Oproti staršímu Goerzu a soudobému Zeissovi Ideal, které také mám, mne překvapil především vychytaností všech detailů. Všechno je na něm takové poctivé a chytře udělané. Prostě milášek ... Proto bych ho také rád co nejrychleji regulérně zprovoznil. Jak jsem řekl, prohnal jsem přes něj v sobotu dva zkušební svitky a přesto, že kazeta netěsnila a nešlo s ní pořádně zaostřit (dílo zkázy dokonala moje nešikovnost při vyjímání svitku z kazety), na fotkách je vidět, že Heliar je skutečně nádherný objektiv, který kreslí překrásně ostře, ale přesto s takovou určitou zvláštní "sametovostí" (nevím, jak jinak to posat). Měl jsem předtím zkušenost s Heliarem na Besse a musím říci, že ty dva objektivy jsou úplně srovnatelné. Prostě to podání těchto objektivů mám rád. Takže už se těším, až Berfgheila trochu ovládnu a budu schopen s ním také fotit.

http://farm9.staticf...ba73f7a08_z.jpg

Na tomto obrázku je kazeta Rada, kterou myslím. Ta by mohla být levnější než novější typy na Makinu.


Aha, to jsem netušil, že tento typ rolek je také Rada. Jednu takovou mám také, ale bohužel na 9x12. Koupil jsem ji na ten Goerz Tenax Manufoc z první světové, ale hajzlík je širší, takže kazeta je mi na dvě věci ...
  • 0

#44 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 146 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 3 prosinec 2013 - 18:38:31

Ne na dvě věci, prostě si k ní potřebuješ koupit foťák - GAS immer unf überall :-)
  • 0

#45 Fotios

Fotios

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 24 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 12

Publikováno 3 prosinec 2013 - 20:13:03

Ne na dvě věci, prostě si k ní potřebuješ koupit foťák - GAS immer unf überall :smile:


Jo, jo, vidím to na Bergheil 9x12 ... :cool:
  • 0

#46 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 4 prosinec 2013 - 02:18:26

Ta moja je trochu iná, vo vnútri je vozíček na film, niečo podobné ako u Pentaxa 645, ak stihnem, tak zajtra dám nejaké foto
  • 0

#47 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 5 prosinec 2013 - 11:38:20

Tak prikladám niekoľko fotiek tej kazety, na konci je fotoaparát s nasadenou kazetou:
  • 0

#48 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 5 prosinec 2013 - 11:40:13

neviem prečo mi to neprešlo, teda ešte raz

Přiložený soubor (y)


  • 0

#49 Fotios

Fotios

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 24 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 12

Publikováno 5 prosinec 2013 - 20:02:20

Jj, tak to je přesně ta kazeta, která se na ebayích prodává za ceny, které jsem popsal výše. No, za 15 ojro to byl fajnový nákup.
  • 0

#50 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 6 prosinec 2013 - 02:27:54

Tak, tak, a to som ešte rozmýšľal, či to nie je veľa. Nepoznal som ceny, pre mňa je to skutočne len taka zábavka-bokovka. Keď fotím na zvitok, tak Standardkou na 4,5x6, alebo potom Pentagonom Six na 6x6. Väčší negatív som doposiaľ nepotreboval, a je mi ľúto vycvakať na film len 8 obr.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních