Přejít na obsah


Fotka

Pentacon Six


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
387 odpovědí na toto téma

#1 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 26 červen 2011 - 13:30:00

Zdravím,

potreboval by som rýchlu odpoveď:

mám možnosť kúpiť P 6 z fotoateliéru - sú k tomu aj nejaké objektívy a pod. Vraj to bolo pred pár rokmi opravované. Aparát mi majú možnosť predať z dôvodu digitalizácie - už pár rokov na to nikto nefotí. Mám na výber Pentax 6x7 a Pentacon Six. Akú mám prijať cenu a načo si mám dať pozor? Zajtra by som sa tam mal zastaviť. Ďakujem veľmi pekne :-)
  • 0

#2 Borek

Borek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 26 červen 2011 - 13:58:23

Vem oba ,kdyz bude dobra cene,smlouvej.
  • 1

#3 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 26 červen 2011 - 14:53:38

Já bych bral raději Pentax 6x7 :lol:. Je to celkem můj vysněný přístroj :-). Ale Pentacon Six jsem si teď koupil a šlape jako hodinky, nic se nepřekrývá :D...

PS: kdyby jsi se nerozhodl pro ten Pentacon SIX, mohl by jsi se mi poptat po 120/2,8 mm Biometaru? Za nějakou nízkou cenu bych ho vzal moc rád, nejraději kolem 1000 Kč ( i když vím, že normálně se takto ceny nepohybují).
  • 0

#4 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 26 červen 2011 - 16:16:27

:-) Osobně bych se přiklonil jednoznačně,to slovo bych zdůraznil-ke koupi Pentaxu,i když jsem měl kdysi i Pentacon six TL...Za deset let jsem ale "spotřeboval" tři těla a když fotíš něco,na čem fakt záleží a potom to je třeba překryté,nebo se to sekne....je to na mrtvici! Pentax mě nikdy nezklamal,má jiný systém převíjení,obrázky jsou hezky od sebe odstupňované,snese i drsnější zacházení,to sixe musíš nosit v peřinách! :lol: Mě osobně vyhovuje i více formát 6x7,příslušenství je dnes za pusinky a lehce dostupné,skla-obzvláště v posledních verzích-výtečná! Ty ceny co byly před dvaceti,třiceti lety,kde byla jediná "zaplatitelná" volba Pentacon six,dnes už neplatí! Koupíš toho požehnaně i v ČR...Já v tom mám už delší dobu jasno,tím ale nechci nějak ovlivňovat,jen říkám své-mnohdy dost draze zaplacené zkušenosti...Koupí Pentaxu 6x7,pokud "trochu" drží pohromadě získáváš stroj,který je na léta... :D
  • 1

#5 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 26 červen 2011 - 18:48:16

Kúpiť obidva, ak je dobrá cena, a pri kúpe oboch je možnosť cenu zraziť, a ak nie tak určite Pentaxa, hlavne z dôvodu spoľahlivosti
  • 0

#6 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 26 červen 2011 - 19:28:53

Vďaka za rady. A akú cenu mám považovať za primeranú? Môžte osobitne rozpísať, koľko za telo, za objektív povedzme 80 mm, 120 mm a pod...
  • 0

#7 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 27 červen 2011 - 12:12:37

Pentax 6x7-tělo+Takumar 2,4/105mm pokud je to v dobrém stavu se dá akceptovat mezi 5-8000,-Kč Pokud je k tomu i dřevěný grip,tak to už je dost dobrá cena
  • 0

#8 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 27 červen 2011 - 12:14:19

:D zapomněl jsem dodat-plus měřící hranol....takže toto vše pokud je v rozmezí 5-8000,-Kč tak se to dá považovat za přiměřenou cenu....
  • 0

#9 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 27 červen 2011 - 12:29:13

P6 ceny imho:
telo 1000-2000 (tady fakt zalezi kus od kusu)

80 zebra cca 500, MC 500-700
50 a 120 zebra 1000-1500, MC 2000-3000
180 zebra 1500-2000, MC 2500-3500
  • 0

#10 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 30 červen 2011 - 21:19:05

Všetkým vďaka za rady, nakoniec sa nákup nekonal, pretože majitelia sa rozhodli si aparát podržať. Tak som si ako bolestné zohnal cez inzerát Minoltu Dynax 404si za 50 Eur 8-) Zajtra by mal dôjsť, tak vyskúšam, dúfam, že nebude problém zohnať baterky. Len mi je trochu ľúto toho stredného formátu. Zasa nemám odvahu kúpiť bez vyskúšania na inzerát P6, keďže o poruchách tu kolujú hotové legendy.
  • 0

#11 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 1 červenec 2011 - 00:15:55

řekni jaký máš rozpočet a co od aparátu požaduješ...a něco vymyslíme. mám cca 10 středoformátů...a jeden nebo dva by mohly jít pryč...
  • 0

#12 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 1 červenec 2011 - 08:29:14

Zdravím, rozpočet mám ako študent dosť obmedzený, ideálna cena by bola cca tých 100 Eur, samozrejme že to nie je strop. Formát negatívu 6x6 prípadne 6x4,5 (6x9 je už dosť veľký luxus). Ideálna by bola jednooká zrkadlovka, Pentacon som volil z dôvodu kvalitných objektívov, ale možno sa dá zohnať aj niečo lepšie. No nepohrdol by som ani Flexou, či niečim podobným. Práve pozerám, že je tu na fóre na predaj jeden P6 za dobrú cenu, no keďže mám teraz výdavky na tú Minoltu, tak si nemôžem dovoliť kúpiť oba aparáty. Pokiaľ by to počkalo taký mesiac, tak by sme sa mohli dohodnúť.
P.S.: Potešil by som sa aj nejakému lacnému expozimetru. Po otcovi mám selénový, no ten je už dávno vyslúžilý...
  • 0

#13 panZlo

panZlo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 84 příspěvků(y)
  • LocationPlzeňské pokomíní
Reputace: 4

Publikováno 1 červenec 2011 - 12:35:38

Doufám, že nebudu kamenován ale na aukru teď leží jeden CdS Leningrad6.
  • 0

#14 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 1 červenec 2011 - 22:19:27

Zdravím, rozpočet mám ako študent dosť obmedzený, ideálna cena by bola cca tých 100 Eur, samozrejme že to nie je strop. Formát negatívu 6x6 prípadne 6x4,5 (6x9 je už dosť veľký luxus). Ideálna by bola jednooká zrkadlovka, Pentacon som volil z dôvodu kvalitných objektívov, ale možno sa dá zohnať aj niečo lepšie. No nepohrdol by som ani Flexou, či niečim podobným. Práve pozerám, že je tu na fóre na predaj jeden P6 za dobrú cenu, no keďže mám teraz výdavky na tú Minoltu, tak si nemôžem dovoliť kúpiť oba aparáty. Pokiaľ by to počkalo taký mesiac, tak by sme sa mohli dohodnúť.
P.S.: Potešil by som sa aj nejakému lacnému expozimetru. Po otcovi mám selénový, no ten je už dávno vyslúžilý...


za tenhle rozpočet seženeš tak akorát (a se štěstím) nějakou 6x6 TLR Yashica, starý Rollei Standard (a podobné), Flexareta je do 1000 Kč ale mnohdy je třeba opravy a vyčištění, z SLR tak maximálně Pentacon Six a nějaké Kievy (v kterých se nevyznám) se základním sklem.

Za 5-6tis. Kč by se už dalo něco vymyslet...a lepší...jako starší Mamiya 645 se záklaďákem atp.
  • 0

#15 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 1 červenec 2011 - 22:20:32

PS: pošli mi email na gwann at centrum.cz,
  • 0

#16 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 28 září 2011 - 15:45:19

mohl bych za 2000 nabídnout Salyuta viz bazar.
  • 0

#17 brkoslav01

brkoslav01

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
  • LocationŠumava
Reputace: 88

Publikováno 9 listopad 2011 - 21:22:18

zdravim, nevim do jakyho vlakna hodit muj dotaz
mam k psix biometar 80/2.8
fotim hlavne malou neter jenze 80 ostri az od 1 metru coz je hrozne moc protoze tam mam s ni i pul obyvaku :)
muj dotaz zni, poridit biometar 120 nebo sonnar 180 i zaroven jako portretni sklo ?
zkousel sem tady neco najit i vyguglit ale moudrej z toho nejsem
180 je pri lepsi v kresbe ale docela hovadko
  • 0

#18 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 9 listopad 2011 - 21:36:56

zdravim, nevim do jakyho vlakna hodit muj dotaz
mam k psix biometar 80/2.8
fotim hlavne malou neter jenze 80 ostri az od 1 metru coz je hrozne moc protoze tam mam s ni i pul obyvaku :)
muj dotaz zni, poridit biometar 120 nebo sonnar 180 i zaroven jako portretni sklo ?
zkousel sem tady neco najit i vyguglit ale moudrej z toho nejsem
180 je pri lepsi v kresbe ale docela hovadko


Já za sebe mohu doporučit 120mm, jen nevím jak v interiéru. 180 už je zbytečně veliká... ale určitě je taky krásná :)... 120mm má pro mě dobrou váhu, super ostrost a subjektivně lepší bokeh než 80mm
Jinak já budu zanedlouho 120mm pouštět ;). Pokud by jsi měl zájem, napiš na mail :D.
  • 0

#19 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 10 listopad 2011 - 10:09:08

Zdarec Brkoslave. Já mám totožnou výbavu. Stejný problém jsem vyřešil vložením nejkratšího mezikroužku. Je to nejlevnější a nejméně hmotné řešení! Plný formát vypadá takto:
Vložený obrázek
  • 0

#20 brkoslav01

brkoslav01

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
  • LocationŠumava
Reputace: 88

Publikováno 10 listopad 2011 - 10:16:25

nad mezikrouzkem sem taky premyslel, od jaky vzdalenosti se s nim da zaostrit?
  • 0

#21 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 10 listopad 2011 - 10:28:49

Nikdy sem to neměřál, ale sluneční clonou někdy už šťouchám do nosu modelce. 8-)
  • 0

#22 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 10 listopad 2011 - 10:31:52

Nikdy sem to neměřál, ale sluneční clonou někdy už šťouchám do nosu modelce. :-P


Jj, to je problém :-). Já mám také nejtenčí mezikroužek, ale použil jsem ho pouze jednou. Plus je trochu problém ten úbytek světla. Ale když se to vychytá, tak je to moc pěkná hračka 8-).
  • 0

#23 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 10 listopad 2011 - 10:49:33

Při nejtenčím kroužku je úbytek světla zanedbatelný. Nikdy sem to neřešíl.
  • 0

#24 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 10 listopad 2011 - 20:02:50

je "portret" a "portret"

pokud chces fotit "obcankovky", tak mezikrouzek je fajn vec jak pro 80mm, tak pro 120mm.
ubytek svetla u nej je max 0,5EV.

rozdil mezi ohnisky 80 a 120 s nasazenym mezikrouzkem (co se tyce sirky zaberu) je nepatrny... viz.

Vložený obrázek

vs.

Vložený obrázek

btw. obdivuju vsechny, kteri dokazi vyfotit dite s mezikrouzkem, protoze DOF je tam par mm a deti proste neposedi.
  • 0

#25 brkoslav01

brkoslav01

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
  • LocationŠumava
Reputace: 88

Publikováno 10 listopad 2011 - 21:56:44

ta prvni je uzasna, uz sem poridit 120ku tak uvidime co z toho poleze
  • 0

#26 VirusSvobody

VirusSvobody

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 12 listopad 2011 - 13:22:23

Mezikroužek je špatný pro portrét, protože krátká ohnisková deformuje tvář, dává velký nos a malé uši:

Vložený obrázek[/img]
  • 0

#27 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 12 listopad 2011 - 13:34:11

Mezikroužek je špatný pro portrét, protože krátká ohnisková deformuje tvář, dává velký nos a malé uši


to není pravda
mezikroužek nesnižuje ohnisko objektivu!
  • 0

#28 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 146 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 12 listopad 2011 - 13:35:24

Zase někteří pánové by si taký svůj portrét udělat nechali co reklamu. Podle nosa...
  • 0

#29 VirusSvobody

VirusSvobody

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 12 listopad 2011 - 15:55:55

mezikroužek nesnižuje ohnisko objektivu!

Však nepsal jsem nic takového :-P
80 mm na 6x6, je příliš krátké ohniskové pro portrét. Mezikroužek se používá ke snížení minimální zaostřovací vzdálenost, a toto ještě zvyšuje deformace.
  • 0

#30 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 12 listopad 2011 - 18:06:13

mezikroužek nesnižuje ohnisko objektivu!

Však nepsal jsem nic takového :-P
80 mm na 6x6, je příliš krátké ohniskové pro portrét. Mezikroužek se používá ke snížení minimální zaostřovací vzdálenost, a toto ještě zvyšuje deformace.


ja s tim nesouhlasim. vse pod 80mm muze byt prilis kratke pro portret, ale 80 uz je ok. 80mm = zakladak = 45° = normalni perspektiva = zadna deformace.

btw. ta spodni fotografie je prave 120mm.



ploci: ty uz jsi taky zacal pouzivat translator? :D
  • 0

#31 arqe

arqe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 51 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 15

Publikováno 12 listopad 2011 - 20:17:34

ja s tim nesouhlasim. vse pod 80mm muze byt prilis kratke pro portret, ale 80 uz je ok. 80mm = zakladak = 45° = normalni perspektiva = zadna deformace.

btw. ta spodni fotografie je prave 120mm.


Mira perspektivni zkresleni nema nic spolecneho s ohniskem objektivu (zornym uhlem) ale pouze se stanovistem fotografa.

Jenze se zakladakem se musi na portret docela blizko, kvuli pokryti pole filmu motivem. Kdyz se bude fotit ze tri metru, bude hlava mrnava, ale perspektivne nedeformovana.
  • 0

#32 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 13 listopad 2011 - 17:24:26

Toš chlapci neserte ňa a radši než napíšete zavádějící bludy toš si to vyzkúšajte!

Kroužek nezkracuje ohniskovů vzdálenost! Jen mění rozsah zaostřitelné vzdálenosti. Nezaostříte na nekonečno, ale o kousek víc na blízko. Žádný širokáč sa z tej 80sátky nestane a proto nemože krásné nosánky frgulovatět!

Tak sem si to přeměříl krejčovským od přední příruby objektivu s nasazeným kroužkem:
Při rysce na nekonečnu je rovina ostrosti ve vzdálenosti 53 cm (báj vočko).
Při rysce zaostření na značce 1m je rovina ostrého ve vzdálenosti 34cm.
Toš tak sa do teho záběra v reálu vejde 26cm x 26cm hlavy člověčí.
Pokud je hlavěnka o fous větší toš jednoduše přetočíte rysku na nekonečno, poodstoupíte a bude tam ostrá i ta větší. Při cloně 22 je hloubka pole ostrosti víc jak dostatečná. Ti co nemají na pořádnej fleš či na velkou odrazku se budou muset smířit s nižším clonovým čísličkem a s tím taky i s menší hloubkou pole ostrosti. Z ruky se to dělá blbě a proto doporučuji užít stativ.

Z půlmetra se dá s portrétovaným navázat velmi intimní vztah. Čtení mimiky portrétovaného je z této vzdálenosti velmi pohodlné. Vaše verbální podněty mohou být velmi tiché a soustředěné. Dovolím si tvrdit, že takto pořizovaný portrét může oba aktéry velmi obohatit a to se jistě odrazí i ve výsledných fotkách.

Přístupů jak udělat nadupanej portrét (velkou bednu) je jistě celá řada. Mediálně nejprofláknutější je ten s předlouhým dělem. Jak fotograf z velké dálky křičí na portrétovaného co má dělat... Je to ten nejdražší a nejnamahavější.
Ale nevěřte mi! Raději si to vyzkůšajte.
Co když si z vás dělám prdel.
  • 0

#33 ONDKO

ONDKO

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 16 leden 2012 - 14:31:17

Cital som raz knihu v ktorej bola popisana narocnost miestnosti na atelier bolo tam napisane:3m pre portret 6-7metrov cele postavi a skupinky ludi, vzdialenost pre portet pocitam minimalne 1meter.Viem aj to ze portretne skla maju pribizne dvojnasobok zakladneho objektivu-odjakziva.
  • 0

#34 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 17 leden 2012 - 09:51:31

Tedy ne, že by všelijaké, donekonečna omílané poučky toho typu, co uvádí např. ONDKO byly úplné nesmysly, ovšem já jsem na taková doporučení odjakživa z vysoka sr.. a také žiju. Osobně považuji sixe za obecně velmi podhodnocený stroj. Naprosto miluji jeho jednoduchost v kombinaci se skvělými skly. Chápu, že někdo může mít pech na kus, ovšem v mém případě je to zrovna přesně naopak. Spolehlivější strojovnu jsem snad ještě neměl. Funguje jak hodinky cca čtvrt století s jedinou, preventivní prohlídkou ( u které se nezjistilo nic). Mezikroužek s 80 mm používám naprosto běžně a nemám dojem, že bych lidem vyráběl místo nosu okurky. Např. dcérka zde http://www.cernobily...um/kacka.-.html . Biometar 80, mezikroužek, Neopan 400@1600, z ruky. l
  • 1

#35 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 17 leden 2012 - 10:34:21

:) Skvělá fotka-gratuluji!
  • 0

#36 ONDKO

ONDKO

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 17 leden 2012 - 13:16:12

Tedy ne, že by všelijaké, donekonečna omílané poučky toho typu, co uvádí např. ONDKO byly úplné nesmysly, ovšem já jsem na taková doporučení odjakživa z vysoka sr.. a také žiju. Osobně považuji sixe za obecně velmi podhodnocený stroj. Naprosto miluji jeho jednoduchost v kombinaci se skvělými skly. Chápu, že někdo může mít pech na kus, ovšem v mém případě je to zrovna přesně naopak. Spolehlivější strojovnu jsem snad ještě neměl. Funguje jak hodinky cca čtvrt století s jedinou, preventivní prohlídkou ( u které se nezjistilo nic). Mezikroužek s 80 mm používám naprosto běžně a nemám dojem, že bych lidem vyráběl místo nosu okurky. Např. dcérka zde http://www.cernobily...um/kacka.-.html . Biometar 80, mezikroužek, Neopan 400@1600, z ruky. l


P six vobec nepodcenujem a vlastnim hned dva a cenim si ho na tolko na kolko cenny vobec je,bol to vobec prvy stredny format co som vlastil a problemi sa zacali objavovat ihned po jeho kupe po urcitom case dierka v uzavierke co som si opravil sam,neskor prevyjanie filmu a snim spojene prekryvanie policok samozrejma aj to som si odstranil prevrtanim diery do zadneho krytu ved to vsetci poznate.Kazdy tvrdi ake su to perfektne objektivy ktorych su plne inzeraty,ak by som neprisiel za lacny peniaz k Bronice SQ-AI + 3 objektivy 50/f3.5-80/f2.8-150/f4 tak by som tu urcite nepisal.Rozdiel kvality objektivov je celkom jednoznacny a to hlavne pri otvornych clonach,a to v rozliseny,jediny z tejto trojice ktry by som vedel porovnavat je Flektogon 50/f4.Praca zo samotnym telom je uplne ina,len co sa tyka vymeny filmu,o matnici ani nehovorim.Ale aj tak ten Psix obcas pouzivam ale len z jedneho dovodu a to je objektiv Sonar 300/f4.Ak by som mal podobny objektiv na Bronicu urcite by som dalsie telo zo sebou netahal Sonarov 300 je v inzeratoch po 3000Sk dost Senzanun 250 alebo 500 po 1000eur zriedka.Meddzikruzky urcite ano ale nie na 80m stredny format a portret.Rozdiel v perspektive medzi 80a 150milimetrov je jednoznacny.
  • 0

#37 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 18 leden 2012 - 09:35:14

Nechci samozřejmě vyvolávat debaty, které už z principu nemohou mít žádný rozumný závěr ( jeden má rád vdolky, atd...). Nicméně opravdu si nemůžu pomoct, tyhle poučky ( o nutnosti či vhodnosti použití toho či onoho na takový nebo makový žánr) mi vždy tak trochu připadaly, že jsou ze stejného soudku jako např. " 10 zaručených rad, jak HO přimět k akci ", které najdeme v 9 z 10 časopisů pro ženy. Znám opravdu spoustu týpků, které pohled na peroxydovou babu v červených tangách s ledabyle položeným prstem na silikonovém rtu rajcuje, ovšem znám i takové ( včetně např. mě), kterým se z klišé tohoto typu dělá opravdu velmi nevolno, byť dle výše uvedených rad bych měl nadšením hýkat :-) . Dělat se dá samozřejmě s kde čím, ovšem zrovna u toho portrétu mi příjde, podobně jako to píše bzencak, že s prodlužováním ohniska dochází k jednoznačnému mizení jakési intimnosti portrétu, mizí tam ten dojem bezprostředního kontaktu s portrétovaným, na těch fotkách to prostě je vidět, byť s hlediska perspektivy jsou formálně v lepším pořádku. Navíc osobně mám velice rád, když okolí portrétu zůstává, byť třeba jen náznakem alespoň trochu čitelné, působí to pak tak nějak přívětivěji, opravdověji, méně strojeně než když tam je jednolitá, totálně rozmazaná plocha (byť všelijak vysvícená) , což např. s tou 180 mm je v bytě prakticky nemyslitelné. Ale jak říkám, je to otázka priorit a vidění každého.
  • 0

#38 ONDKO

ONDKO

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 18 leden 2012 - 12:09:42

Nikoho nepoucujem len prezentujem svoj nazor.Vzdy som sa poucky snazil pochopit,ked som ale nepochopil poucku Ohmovho zakona nebudem tvrdit ze je na nic,ked viem ze vela ludi ju pouziva uz cele storocia,a nic sa na nej nezmenilo.
Ano portret sa da fotit aj sirokouhlim objektivom a bude velmi dobry.
Aj z Pinhole som videl krasne portrety.
  • 0

#39 Slavek69

Slavek69

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 82 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 6 únor 2012 - 22:31:00

180 je jeden z nejlepších objektivů Pentacon. Spolu s 50-kou. Určitě bych šel do 180. Ostrost, kresba a kontrast jsou úžasné.
  • 0

#40 ONDKO

ONDKO

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 7 únor 2012 - 08:07:29

180 je jeden z nejlepších objektivů Pentacon. Spolu s 50-kou. Určitě bych šel do 180. Ostrost, kresba a kontrast jsou úžasné.

180ku nemam a neskusal som ju,ale chvalia ju, mam50-80-120-300 ta 80ka sa mi zda najhorsia a to mam dva kusi.
  • 0

#41 Slavek69

Slavek69

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 82 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 8 únor 2012 - 22:56:43

Mám Carl Zeiss Jena Tessar 80/2,8 bajonet Pentacon Six a je nádherný. Ostrý jako břitva. Chci Pentacon Six prodat, ale tenhle objektiv a Flektogon 4/50 si nechám na Kiev 88 CM. Ten Tessar z ruky nedám a když, tak si ho nechám dobře zaplatit, což tady, v čechách je problém. Každý by chtěl všechno za pár, nejlépe zadarmo. Takže asi časem skončí na eBay. Steně tak uvažuji o tom Pentaconu Je ve vynikajícím stavu a seřízený tak, že dělá 13 snímlů na film. Nabídli mi za něj na Paladoxu max 2500,- Kč, tak jsem ho z Paldixu stáhl. Asi tak. Steně tak, ldyž jsem chtěl za 180-ku 4500,- Kč, tak se každý ošíval. Tak šel do světa na eBay za 5300,- Kč. A takhle mizí z čech vše dobré, protože češi nechtějí platit a když tak, jen špekulují aby to koupili co nejlevněji a při případném prodeji na tom vydělali co nejvíc. Je to škoda, protože tady jsou tyto věcičky dostupné čím dál méně a jejich cena jde tudíž nahoru, takže ten, kdo to opravdu chce a shání a je ochoten za kvalitu zaplatit, musí nakupovat na eBay. Tady to nesežene. Zjistil jsem, co čechů prodává na eBay a ani se nedivím.
  • 1

#42 ONDKO

ONDKO

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 9 únor 2012 - 11:27:16

Slavek69.Je to otazka trhu,ale ked je ten Pentakon taký výborny na čo ho predavaš?ja mam doma dva Pentakon6, 2x50mm,2x80mmBiometar,2x120mm a 2x300mm,zatial ich nepredávam,ale možem povedať že Pentakon bude vždy len Pentakon.Je fakt že by som sa niektorych skiel rád zbavil.
  • 0

#43 ONDKO

ONDKO

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 9 únor 2012 - 12:02:36

Ešte jedna vec,ak by ten Sonar CZJ 180/f2,8 bol taký dobrý ako Sonar T*150/f4 Zeiss,tak by si ho určite nemal problém predat za tu cenu.Cena=kvalita.Zaujimavé že niektoré veci sú na eBay viac ak o plovicu lacneišie ako na Paladix a preto tam nakupujeme,alebo ty nie?
  • 0

#44 Slavek69

Slavek69

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 82 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 9 únor 2012 - 12:42:52

Pentacon prodávám, protože mám Bronicu SQ-Ai a Kiev 88 CM MLU. I když je pravda, že se mi moc prodávat ten PSix nechce, tak s tím nijak netlačím na pilu.

Je fakt, že na eBay jsou věci (některé levnější), ale co se týká středoformátu (PSix, Bronica, Mamiya, Kiev atd.) tak je to většinou dražší, ale za to v daleko lepší kvalitě, než tady a kvalitní skla v excelentním stavu jsou dražší obvykle o hodně. Já na eBay nakupuji převážně proto, že tady to nemohu sehnat a nebo je to tady k dispozici v hrozném stavui když třeba levnější. Na cenu moc nekoukám. Za kvalitu jsem ochotný zaplatit.
  • 0

#45 ONDKO

ONDKO

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 9 únor 2012 - 12:46:00

Takže predsa kvalita=cena.
  • 0

#46 Slavek69

Slavek69

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 82 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 9 únor 2012 - 13:19:06

Nic proti tomu. Ale ta 180 je velmi kvalitní objektiv, který hodnotu cca 5000,- Kč rozhodně má.
  • 0

#47 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 9 únor 2012 - 13:38:57

Ano. V nejnovější verzi a v bezchybném stavu. Mnoho takových není.

Rozdíly v ceně často tvoří také dostupnost či obvyklost zboží v daném místě. U nás pořád ještě je sixů a příslušenství v bazarech a šuplících dost. V USA tak běžné nejsou. Na druhé straně třeba Argus C3 je v USA prakticky bezcenný, u nás za něj dáte i 3000.
Mezinárodní výměna ceny postupně srovnává, samozřejmě v relaci s úrovní příjmů lidí v civilizovaných zemích, proti nám asi čtyřnásobných.
  • 0

#48 ONDKO

ONDKO

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 9 únor 2012 - 16:48:24

dubraro,máš recht.Kvalita objektivov CZJ sa menila v priebehu niekoľkých desaťročí a aj kus od kusu.Dnes nie je problem zistit kvalitu objektivu behom chvíle ak ho nasadime na digitálnu zrkadlovku,aspon v rame 24x36mm.Testy CZJ objektivov si môžťe pozrieť tu http://www.rickdenne...r_lens_test.htm
Slavek69 Či je za CZJ 180/f2,8 vela alebo malo 5000CZ neviem ja som naposledy za Sonar 300 dal 100eur používam ho na kinofilm,ale poviem ti na tej f4 je to slabé,možno len na portrét,ak by som mal 10 000eur,tak si kúpim trebars Canon EF 400/f2,8 IS USM,a ten je ostrý v celom ráme na f2,8.
  • 0

#49 Slavek69

Slavek69

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 82 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 9 únor 2012 - 17:06:40

Je to o těch 1000,- a taky o tom, že na PSix Canon objektiv nedáš. Asi tak. Kdybych já měl 100000,-, taky bych... A tak by to mohlo jít do nekonečna. Tady je téma o Psix a portrétním objektivu na něj. Tam není kompromis. 180 je nejlepší. Nejlepší objektivy na PSix jsou 2,8/180 a 4/50. Tím to ukončím.
  • 0

#50 Slavek69

Slavek69

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 82 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 9 únor 2012 - 17:08:37

Jinak ten Sonar 300 za 100 Euro + cca 20 Euro poštovného je gut. Normální cena.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních