Přejít na obsah


Fotka

Pentacon Six


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
387 odpovědí na toto téma

#51 pepafotograf

pepafotograf

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 764 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 333

Publikováno 9 únor 2012 - 17:32:19

Asi tady není ta pravá stránka,ale musím zareagovat na to,že věci na E-Bay jsou mnohdy výhodnější a v lepším stavu-pokud se týká skel na Mamiya RB,RZ,tak pořád platí že-v Excelfotu mají na oba typy nové Sekory a KL skla nové,za cenu šrotu s dvouletou zárukou a spousty dalšího příslušenství! Takové ceny na E-Bay nemají ani omylem...Pokud jde o věčné spory zda Pentacon six-ano nebo ne,tak já říkám-proč ne? Sám jsem měl tři kusy,to že dnes už je nemám,je jiná věc...Za "dvacku" jsem koupil pět!!! nových skel na Erbéčko,jistě-každému focení Erbéčkem nesedí,ale to co dělám námětově já-na to jsem rád "vyměnil" 6x6 za 6x7 a 6x8...Každý ať si pořídí to,co mu vyhovuje,ale jedno mě vždy udivuje-jak to,že Wyškovský,Funke,Sudek,Tono Stano tu techniku vůbec neřešili a neřeší? A dnes i já jsem dávno ve fázi,kdy si spíš pokládám otázky-né čím a jak,ale spíš proč...Do tohoto stádia se dostane asi každý tvůrce po prvních třiceti létech vlastní tvorby...
  • 0

#52 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 9 únor 2012 - 18:59:51

K tomu CZJ Sonnaru 2,8/180 čím se vyznačuje olympijská verze? A jak je to se sériovými čísly - jak z nich poznat rok výroby...?
  • 0

#53 Olymin

Olymin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 49 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 9 únor 2012 - 21:57:18

K tomu CZJ Sonnaru 2,8/180 čím se vyznačuje olympijská verze?


není žádná olympijská verze. Zeiss představil Sonnar 2,8/180mm na počest olympijských her v Berlíně, a tam také jím byli vybaveni vybraní reportéři (do této doby dobrý teleobjektiv podobného ohniska s takovou světelností vlastně ani neexistoval)
jinak o vzniku Sonnaru (vycházejícího konstrukčně z Ernostaru 50mm/F2 slepením zadních dvou členů v jeden) se lze dočíst třeba tady http://www.taunusrei.../Biotar_en.html

Platí pořád, že to byl jeden z nejlepších vysoce světelných teleobjektivů (ovšem asi bych si netroufl tvrdit, že toto renomé si zasloužil každý kus z produkce 60-80tých let u soudruhů z NDR v Jeně, ve srovnání se sonnary vyráběné pro jiné proslulé systémy u zahnilých imperialistů, kde zítra neznamenalo včera).

Jen doplněk jako off topic ve vláknu k Pentaconu Six: Co kolem roku 1970 pár do té doby nevýznamných nadšenců ve firmě Ponder and Best společně s nezávislou konstrukční firmičkou Opcon Associates, dokázala z Zeissova "olympijského" Sonnaru udělat přepočítáním pro použití asférických čoček při podstatném zkrácení minimální zaostřovací vzdálenosti, a jak tento "sonnar" dokázali vyrobit japončíci v Kino Precision Industries/Kiron/ (jako 200mm/3,0 nebo 135mm/2,3), je už jiná kapitola.... legenda první řady objektivů Vivitar Series 1.
  • 1

#54 ONDKO

ONDKO

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 10 únor 2012 - 09:03:49

Mám Carl Zeiss Jena Tessar 80/2,8 bajonet Pentacon Six a je nádherný. Ostrý jako břitva. Chci Pentacon Six prodat, ale tenhle objektiv a Flektogon 4/50 si nechám na Kiev 88 CM. Ten Tessar z ruky nedám a když, tak si ho nechám dobře zaplatit, což tady, v čechách je problém. Každý by chtěl všechno za pár, nejlépe zadarmo. Takže asi časem skončí na eBay. Steně tak uvažuji o tom Pentaconu Je ve vynikajícím stavu a seřízený tak, že dělá 13 snímlů na film. Nabídli mi za něj na Paladoxu max 2500,- Kč, tak jsem ho z Paldixu stáhl. Asi tak. Steně tak, ldyž jsem chtěl za 180-ku 4500,- Kč, tak se každý ošíval. Tak šel do světa na eBay za 5300,- Kč. A takhle mizí z čech vše dobré, protože češi nechtějí platit a když tak, jen špekulují aby to koupili co nejlevněji a při případném prodeji na tom vydělali co nejvíc. Je to škoda, protože tady jsou tyto věcičky dostupné čím dál méně a jejich cena jde tudíž nahoru, takže ten, kdo to opravdu chce a shání a je ochoten za kvalitu zaplatit, musí nakupovat na eBay. Tady to nesežene. Zjistil jsem, co čechů prodává na eBay a ani se nedivím.

Nic proti tomu. Ale ta 180 je velmi kvalitní objektiv, který hodnotu cca 5000,- Kč rozhodně má.

Ale pokiaľ viem o cene si začal naříkat ty,alebo nie?
  • 0

#55 Slavek69

Slavek69

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 82 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 14 únor 2012 - 00:19:46

Já jsem právě naříkal, že tady tu cenu nechce nikdo zaplatit, přesto, že jeho hodnota taková je. Každý v čechách jen špekuluje, jak levně nakoupit a draze prodat. Špatně jsi mne pochopil, nestěžoval jsem si ani v nejmenším na nízkou cenu.
  • 0

#56 Olymin

Olymin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 49 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 14 únor 2012 - 08:17:42

Já jsem právě naříkal, že tady tu cenu nechce nikdo zaplatit, přesto, že jeho hodnota taková je. Každý v čechách jen špekuluje, jak levně nakoupit a draze prodat. Špatně jsi mne pochopil, nestěžoval jsem si ani v nejmenším na nízkou cenu.


"že jeho hodnota taková je" .... subjektivní názor, stejně jako je subjektivní názor každého, kolik za co ochoten zaplatit je. tomu se lidově říká volný trh. :-)
  • 0

#57 Slavek69

Slavek69

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 82 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 14 únor 2012 - 21:58:35

Tady v čechách není ochotný platit nikdo za nic. To je objektivní a ne subjektivní názor.
  • 1

#58 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 14 únor 2012 - 22:12:36

To jsme my češi svině, co? Jen tak mimochodem, z kterého hnízda jste vypadl pane kolego?
  • 0

#59 ONDKO

ONDKO

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 15 únor 2012 - 08:33:02

To jsme my češi svině, co?

U nás na slovensku je to podobné.
  • 0

#60 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 15 únor 2012 - 11:15:19

To jsme my češi svině, co? Jen tak mimochodem, z kterého hnízda jste vypadl pane kolego?

Trochu silná káva, ne ?
Já bych to formuloval tak, že dlouholetá zkušenost mi říká, že oproti globálnímu průměru je potenciální český kupující poněkud více nedůvěřivý, zatímco průměrný prodejce trochu víc vyčuraný. Což dohromady způsobuje ne zrovna přemrštěné konečné ceny např. internetových aukcí.
  • 2

#61 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 15 únor 2012 - 15:05:43

Ja by som to skôr pripísal tomu, že sme podstatne opatrnejší pri kúpe cez internet kvôli tomu, že sa tu vyskytuje mnoho podvodníkov, a keď sa raz človek popáli, tak je opatrný, a 5000 Kč nie je síce mailand, ale zase ani tak málo.

Hovorím to z vlastne skúsenosti, reagoval som na inzerát predaja Flexy IVb v cene 50 EUR. keď mi prišla zásielka, bol som trochu sklamaný, keď z balíčka vyskočila Standardka. Samozrejme, predávajúci na moje následne telefonáty a pokusy o kontakt nereagoval. Aj keď Standardka je mojím obľúbeným Flexaretom, a táto bola v perfektnom stave, predsa len nie som ochotný za ňu zaplatiť 50 EUR.

A druhá vec, ceny zbytočne dvíhajú tí, ktorí tomu nerozumejú, a keď zdedia, alebo ináč sa dostanú k niečomu takému, myslia si, že majú poklad, a chcú ho aj náležite speňažiť, ako príklad Flexaret II zo zaseknutou závierkou "za super cenu" 200 EUR, alebo P SIX zo šachtou a základným objektívom za "úžasnú" cenu 300 EUR
  • 0

#62 ONDKO

ONDKO

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 15 únor 2012 - 15:38:07

Ja som za P SIX zo šachtou a základným objektívom zaplatil 80 EUR a bol vo veľmi dobrom stave,na cenu som vôbec netlačil.Bolo to od človeka ktorý tomu rozumie.
  • 0

#63 Slavek69

Slavek69

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 82 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 15 únor 2012 - 17:28:08

Jenže ty doby jsou tytam. Ceny těchto přístrojů stoupají celosvětově nahoru. Je to dáno i tím, že se focení s filmem stává znovu celosvětovou módou a tyto staré stroje jsou nádherné. Stávají se málo dostupnými a koupit plně funkční i kosmeticky excelentní přístroj je dnes čím dál těžší. I zde na fóru jsou příspěvky z roku 2008 - 2009 o tom, jak se dá koupit na eBay Bronica SQ-A nebo Mamiya M645 za 200 dolarů. To už není vůbec pravda. Pod 450 dolarů ji nekoupíte. A když se draží, tak ceny šplhají na 500 dolarů. To ani nemluvím o dostupnosti příslušenství.
Ve FotoŠkodě měli ještě na podzim 5 i více Pantaconů Six v cenách od 1500,- až po 5500,- Kč a příslušenství i objektivů habaděj. Dnes tam je jeden ušmudlaný Pantacon v ne zrovna excelentním stavu za 2500,-. Bronica tam není ani jedna, jak vypadá Zenzanon objetiv ani neví, páč ho ještě ani neviděli, jedna Mamiya 645 v hrozném stavu za 7500,- Kč a RZ67 za 18000,-. Jinak pusto prázdno. Podobná je teď situace u pazdery. Na Aukru i Paladixu není také skoro nic. A ani se nedivím. Raději to vyhodíme na eBay než dostávat maily, abych prodal pod cenou a jaký, že to vlastně jsem zloděj, když chci za zboží peníze srovnatelné s cenami kdekoliv jinde. To, že ceny potravin, enrgií, pohonných hmot a zboží všeobecně jsou u nás dnes již srovnatelné s okolními zeměmi, ba mnohdy vyšší, to čechy nechává chladnými a klidně to nakupují, ale běda, když mají na aukci zaplatit stejnou cenu, jako venku. To je najednou problém. Vůbec tuhle mentalitu nechápu a asi ani pochopit nechci.
Smiřte se s tím, že dnes už za 200 dolarů Broniku ani Kieva 88 nekoupíte. Ba za chvíli ani Pentacon Six ne.
  • 1

#64 Slavek69

Slavek69

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 82 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 15 únor 2012 - 17:40:01

To jsme my češi svině, co? Jen tak mimochodem, z kterého hnízda jste vypadl pane kolego?


Ne, to nejsme. Jen jaksi pořád špekulujeme. Já nakupuji podle toho, jestli to chci nebo ne. Pokud to chci, tak v té nejlepší kvalitě a pak je pro mne cena druhořadá. Proto také raději nakupuji na eBay a nebo v čechách, s tím, že si věc vyzvedávám osobně. Koupil jsem Sixe bez objektivu i šachty za 3500,- Kč. Proč ne. Vůbec nelituji. Je v excelentním stavu. Spolehlivý. Dělám 13 snímků na 120 svitek. Foťák ležel majiteli ve sbírce. Neznám problémy o kterých se tady zmiňují jiní majitelé tohoto skvostu. Rozhodně bych si nekoupil shit za 1500,- nebo 2500,- i s objektivem nebo šachtou. Jen ten objekti s tou šachtou je dražší než 2500,- Kč, takže takto nízká cena je mi spíše podezřelá. Jestli vím, že prodávám věc kvalitní a dám za ní ruku do ohně, nevím, proč bych šel s cenou dolů.
  • 1

#65 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 15 únor 2012 - 18:42:24

Kluci už toho nechte! Raději založte galerie. Tam se to ukáže k čemu vám jsou ty vaše stroječky dobrý...
  • 5

#66 SioN21

SioN21

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 únor 2012 - 14:42:10

Zdravim.
Chcem sa spytat aku pouzivate matnicu na P6...pripadne pouzivate lupu?
Vzdy ked nasadim Flectogon 50 mam problem s ostrenim..nikdy som si nim neni isty...
  • 0

#67 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 23 únor 2012 - 15:24:44

Jak stárnu a slábne mi zrak, tak už venku neostřím. Mám na objektivu vyrytou čárku hyperfokálku (na max clonu 22) zkontroluji esli se kryje, přihodím k tomu čas, zamířím, zhlédnu kantny záběru a exponuju. Kdo by sa sr.. s ostřením. Raději se soustředím na námět.
  • 0

#68 SioN21

SioN21

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 únor 2012 - 17:01:29

To je jasne ale nie vzdy je svetlo a tiez stativ...a nie vzdy treba vsetko ostre :cool:
  • 0

#69 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 23 únor 2012 - 19:02:53

Sionku a jak chceš udělat pěknou fotku bez stativa? Bez stativa to jest jen náhoda. A fotka krajiny s malou hloubkou pole ostrosti je jen laciný efekt. Světla je vždycky dost. Není jen dostatek času. Ale to sem už nepatří.
  • 0

#70 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 23 únor 2012 - 19:09:26

Nejlepší objektiv je stativ.
  • 1

#71 SioN21

SioN21

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 24 únor 2012 - 08:17:40

Bzencaku ale ja som o krajine nic nenapisal :cool:...ale mas urcite pravdu...musim nan posetrit.
Hlavne si neviem vybrat...nieco co by bolo vo fajn cene a udrzalo P6
  • 0

#72 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 24 únor 2012 - 08:56:57

Já mám tento stativ a tuto hlavu a úplně to stačí, nejen na P6.
  • 0

#73 ONDKO

ONDKO

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 24 únor 2012 - 10:11:29

Zdravim.
Chcem sa spytat aku pouzivate matnicu na P6...pripadne pouzivate lupu?
Vzdy ked nasadim Flectogon 50 mam problem s ostrenim..nikdy som si nim neni isty...

Originálna sklenná matnica je vieme aká,v stede ujde ale ostatné?raz mi niekto poradil natrieť jemne detským olejom,ale to sa môže stať že obraz bude ostrý aj mimo skutočnú hĺbku ostrosti objektívu.Ja som kúpil svoj prvý P6 s umelohmotnou matnicou ktorá je lepšia ako originál ale neaké válne to neni.Ja by som ti odpručil matnicu z Bronica,Mamya alebo Hasselblat...... a upraviť,tie rozdiely oproti P6 sú neskutočné.
Inak dúfam že s tým stativom to bol len žart,chudáci novinari! :cool:
  • 0

#74 Slavek69

Slavek69

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 82 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 25 únor 2012 - 15:22:35

Já si pořídil matnici brandovanou od Arax, místo hranolu P6 mám hranol s redukcí Kiev 60. Mám TTL i neměřící hranol a posun s jasností matnice je obrovský. Navíc ta matnice od Arax je s měřícím klínem. Zkoušel jsem už ledacos, ale to je zatím nejllepší posun k lepšímu.
  • 0

#75 fotojiri

fotojiri

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 84 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 27 únor 2012 - 13:38:22

Sionku a jak chceš udělat pěknou fotku bez stativa? Bez stativa to jest jen náhoda. A fotka krajiny s malou hloubkou pole ostrosti je jen laciný efekt. Světla je vždycky dost. Není jen dostatek času. Ale to sem už nepatří.


"Světla je vždycky dost. Není jen dostatek času." Do kamene tesat !
  • 2

#76 panZlo

panZlo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 84 příspěvků(y)
  • LocationPlzeňské pokomíní
Reputace: 4

Publikováno 9 březen 2012 - 15:56:55

Ahoj, potřeboval jsem přiletovat jeden drátek v měřícím hranolu na sixe, ale podcenil jsem fotodokumentaci při rozborce a nenafotil si všechny kroky a teď jsi nejsem jist polohou něktrých komponentů. Jde mi o sestavení soustavy kruhových voličů isa, clony a časů. Zkoušel jsem hledat na netu, ale nic. Pokud by někdo měl snímky jak to má být správně moc by mi pomohl. Předem díky.
  • 0

#77 ShaneSVK

ShaneSVK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 9 březen 2012 - 23:46:33

Ahoj, potřeboval jsem přiletovat jeden drátek v měřícím hranolu na sixe, ale podcenil jsem fotodokumentaci při rozborce a nenafotil si všechny kroky a teď jsi nejsem jist polohou něktrých komponentů. Jde mi o sestavení soustavy kruhových voličů isa, clony a časů. Zkoušel jsem hledat na netu, ale nic. Pokud by někdo měl snímky jak to má být správně moc by mi pomohl. Předem díky.

Co konkretne potrebujes? Ja som ho mal rozobraty uz velakrat viem to naspamat ale kludne to otvorim a cvaknem. Spravna polohu tej polozky s tym zubom na volbu isa a ten vrchny diel ktory uz potom zaskrutkujes alebo nieco ine?
  • 0

#78 panZlo

panZlo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 84 příspěvků(y)
  • LocationPlzeňské pokomíní
Reputace: 4

Publikováno 10 březen 2012 - 14:13:46


Ahoj, potřeboval jsem přiletovat jeden drátek v měřícím hranolu na sixe, ale podcenil jsem fotodokumentaci při rozborce a nenafotil si všechny kroky a teď jsi nejsem jist polohou něktrých komponentů. Jde mi o sestavení soustavy kruhových voličů isa, clony a časů. Zkoušel jsem hledat na netu, ale nic. Pokud by někdo měl snímky jak to má být správně moc by mi pomohl. Předem díky.

Co konkretne potrebujes? Ja som ho mal rozobraty uz velakrat viem to naspamat ale kludne to otvorim a cvaknem. Spravna polohu tej polozky s tym zubom na volbu isa a ten vrchny diel ktory uz potom zaskrutkujes alebo nieco ine?


Vezmu to obšírněji, jak se vlastně na tom hranolu nastavuje ISO? Podle konstrukce těch voličů mi přijde, že se musí vždy rozebrat. Zkusim teď nějak popsat jak jsem to poskládal. Po rozborce mi zbyly na tom voliči dva volné plíšky kruhové tenké na sobě, oba v jednom místě přerušené. Nad nimi ten hlavní otočný talířek se dvěma půlkrovými a dvěma hranatými výřezy. Plíšky jsem srovnal těmi přerušeními směrem k přední části hranolu. Pak jsem oosadil ten největší clonový kroužek a přišrouboval dvěma šroubky. Pak jsem osadil stříbrnou mističku s výřezem do ní jsem dal tu kruvou stříbrnou jakoby pružunku prohnutou do M a zajistil černou mističkou a třemi šroubky. Tady jsem tápal v poloze stříbrné mystičky vůči tomu základnímu talíři s výřezy.Pak jsem osadil kruhový plíšek se zobáčkem a tan zubatý kroužek, tady jsem zcela ztroskotal na tom do kterého zoubku ten plíšek zasadit, ale něco mi říká, že to má souvislost s nastavováním isa. Nakonec jsem osadil volič časů, který se zajišťuje červíky, ale ani tady nevím jakou polohu zvolit a nakonec destičku s hodnotami iso kterou jsem zajistil stříbrným jakoby čroubkem se dva dírkami. Takže takto nějak. Ještě bych měl dotaz k tomu voliči clon, do clony 5,6 cvaká v každe poloze clony a v mezipoloze a od clony 5,6 už se točí plynule a nezakakuje, to je v pořádku? Snad jsem to popsal nějak srozumitelně.
  • 0

#79 ShaneSVK

ShaneSVK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 březen 2012 - 15:14:24

Takze na oboch hranoloch ktore mam to funguje tak ze biela znacka cvakne clony od 2 po 5,6 cvaknu od 5,6 po 32 uz nie. Takze tu cast mas zlozenu spravne. Ten vrchnejsi tanier s troma skrutkami co vyzera ako miska je uplne jedno ako to das pretoze jeho podvihnutim po zaskrutkovani vlastne menis clonu. Tie cerviky som este nemusel hybat nejako. A vrchny diel kde je hodnota isa by mala ist rovnako ako ta spodna zvlastna podlozka zo zubom. Skusim ti to dnes odfotit ale az k veceru dufam ze aj tak pomoze :)

Tento příspěvek byl upraven od ToFF: 10 březen 2012 - 19:34:20
Není třeba citovat, pokud reagujete bezprostředně na příspěvek.

  • 0

#80 ShaneSVK

ShaneSVK

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 březen 2012 - 19:16:32

Staci ti to takto?
https://picasaweb.go...K/P6TlTTLHranol
Naznacene spravne zlozenie ktore mi funguje.

Tento příspěvek byl upraven od ToFF: 10 březen 2012 - 19:35:08
Není třeba citovat vše, obzvlášť když reagujete na předchozí příspěvek

  • 0

#81 panZlo

panZlo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 84 příspěvků(y)
  • LocationPlzeňské pokomíní
Reputace: 4

Publikováno 11 březen 2012 - 16:26:15

Díky, nějak se s tím popasuji. Pak dám vědět jak to dopadlo.
  • 0

#82 pakoo

pakoo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 březen 2012 - 21:47:43

Kluci prosím vás, jak se správně vyndavá film z P6 ???
dnes jsem dofotil můj první svitek, pak kouknul na net jak na to. . . .
možná to ale dělám blbě, jde to na můj vkus ztuha :o/
tu malinkou páčku pod natahovací kličkou mám dát, kterým směrem??
nerad bych něco podělal
Děkuji za radu.
  • 0

#83 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 700 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 17 březen 2012 - 22:22:31

NĚKDE mám originální cz návod, ovšem kde... a tady samozdřejmě nikde v sobotu nikdo

je to už pár let co ho nemám, prostě malý posuvník se pohne směrem co jde a tím odblokuje po 12 záběru znovunatažení závěrky
= odblokovat posuvník a několikrát exponovat naprázdno a tím dopřevinout film až jde natahovací páčka znatelně lehčeji a film je úplně převinutý
ale směr si nevybavím každopádně by to mělo jít posunout lehce a pak převíjet páčkou a exponovat naprázdno normálně
no buď ně něj hodnej six si zaslouží (potřebuje) jen to nejšetrnější zacházení
-
na sixu když po dvanáctém záběru ještě jednou exponuješ na svitku máš spolehlivě třináctý záběr - to je obecně známo a taky jsem to tak měl jen jsem při zakládání film nedával do přesné polohy ke značkám, ale o kousek před ní - tohle někde na webu bude jistě taky vysvětlený
  • 0

#84 pakoo

pakoo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 březen 2012 - 23:34:29

no právě, nechci ho znásilnovat. . . . já tu malou páčku tahnul směrem k sobě a pak natáhl velkou převíjecí na doraz, počítadlo jakoby počítalo dál na 24. . .jenomže, to první natažení, šlo dle mně hodně nasilu, což mně zarazilo. . .dál jsem to už jenom cca 3x docvaknul, jak u bežného focení a byl konec filmu.
nevím !?. . . prej by se to mnělo přetočit bez natažení závěrky ! nebo se pletu ?
každopadně děkuji za radu
jinak Six, láska na první pohled ! . .i když je to prej "zlobič " to mlasknutí a jeho design miluji !
  • 1

#85 pepa

pepa

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationBílovice nad Svitavou
Reputace: 11

Publikováno 18 březen 2012 - 07:40:31

Kluci prosím vás, jak se správně vyndavá film z P6 ???
dnes jsem dofotil můj první svitek, pak kouknul na net jak na to. . . .
možná to ale dělám blbě, jde to na můj vkus ztuha :o/
tu malinkou páčku pod natahovací kličkou mám dát, kterým směrem??
nerad bych něco podělal
Děkuji za radu.


S tou páčkou mi to vždycky přislo jako magie, nikdy se mi to nepovedlo zprovoznit. Nafotím 13 záběrů, a pak s krytkou na objektivu "vyfotím" ještě 4 další. A můžu vytáhnout film.
  • 0

#86 babral

babral

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 24 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 18 březen 2012 - 12:43:21

Kluci prosím vás, jak se správně vyndavá film z P6 ???
dnes jsem dofotil můj první svitek, pak kouknul na net jak na to. . . .
možná to ale dělám blbě, jde to na můj vkus ztuha :o/
tu malinkou páčku pod natahovací kličkou mám dát, kterým směrem??
nerad bych něco podělal
Děkuji za radu.

Obávám se, že originální návod tady jasnou odpověď nedává (alespoň ne v té mnou vlastněné verzi). Podle obrázku lze soudit, že k odblokování dojde posunutím páčky dopředu, ale se stoprocentní jistotou to tvrdit nemohu, ten můj penťák zahálí už několik let. Ale tento dotaz mě inspiroval - je nejvyšší čas ho zase provětrat! A zjistit, jakže se to vlastně s používáním oné páčky má... (mimo jiné).Přiložený soubor  Návod_P6.pdf   2,27MB   105 Počet stažení
  • 0

#87 babral

babral

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 24 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 18 březen 2012 - 14:37:52

Kluci prosím vás, jak se správně vyndavá film z P6 ???...
tu malinkou páčku pod natahovací kličkou mám dát, kterým směrem??
nerad bych něco podělal
Děkuji za radu.


Tak jsem to vyzkoušel. Páčka pro odblokování (v návodu označená číslem 3) je během focení v zadní poloze - směrem k fotografovi. Při přetočení na poslední obrázek, tedy č.12 nebo 24 - podle filmu - se automaticky přesune dopředu. Pro odblokování přetáčení je potřeba přeunout ji zpět, dozadu. Alespoň u mého přístroje to jde vcelku lehce. Zase ale ten můj neumožňuje onen kývavý pohyb přetáčecí páčky, který je zmiňován i v návodu (do souborů ke stažení jsem dal kompletní, ne jen ten výtah, který jsem připojil prve). Je tedy možné, že během vývoje se různé přístroje chovaly různě, možná na to měly vliv i případné pozdější opravy.
  • 0

#88 pakoo

pakoo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 18 březen 2012 - 22:55:26

Děkuji všem za rady. . .a ještě prosím znalce . . .jakou funkci plní "kovový půlměsíček" ? je schovaný pod natahovací kličkou. . .u natažení se obnaží a udělá pohyb "tam a zpátky". . .proč je na povrchu a né uvnitř v těle ?? nemá náhodou taky nějakou funkci u manualniho ovládání ?
  • 0

#89 Xixao

Xixao

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 15 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 21 březen 2012 - 16:10:13

Dneska jsem vypozoroval, že ten "půlměsíček" aretuje natahovací kličku po natažení. Při expozici se klička zase odaretuje...
  • 0

#90 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 092 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 21 březen 2012 - 18:35:30

Pro doplnění připomínám, že u Praktisixu se vačkou na dosedání páčky pro natahování nastavuje mezera mezi okénky.
  • 0

#91 pakoo

pakoo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 březen 2012 - 21:27:49

. . .s tou aretací je to možné. . . nejlepší by bylo prostě vše vyzkoušet formou pokus/omyl. . .jenomže u sixe na to nemám odvahu :???:
  • 0

#92 transporti686

transporti686

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 333 příspěvků(y)
Reputace: 67

Publikováno 18 červen 2012 - 18:32:44

Ahojte,

čítal som rôzne veci ohľadom pentaconu six a chcem sa opýtať, či je to s týmito telami tak zlé, že to nepolíčkuje dobre a spoľahlivosť nie je nejaká moc skvelá?

Pýtam sa preto, lebo zvažujem, že by som k mamiyi 645 kúpil niečo na 6x6 a chcel by som na to používať sklá z pentaconu six, asi neexistuje nič iné ako pentacon, na čo by to išlo a kiev ten tiež kvalitou nie nič super.
  • 0

#93 oplinter

oplinter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 leden 2013 - 17:14:41

Kam dát spravit Praktisix II nejlépe? Koupil jsem ho v roce 1965 nový, od té doby bezchybný. Nyní chce vypucovat a nastavit závěrku. Kdesi jsem četl že Praktisix II byl z řady P6x6 nejspolehlivější. Odhaduji zpracování min. 1300 filmů téměř bez známek opotřebení, asi zázrak nebo se nakazil od vedle ležící Leiky.
  • 0

#94 PrakticaL

PrakticaL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
  • LocationKošice
Reputace: 3

Publikováno 16 leden 2013 - 18:06:00

Ahojte,

čítal som rôzne veci ohľadom pentaconu six a chcem sa opýtať, či je to s týmito telami tak zlé, že to nepolíčkuje dobre a spoľahlivosť nie je nejaká moc skvelá?

Pýtam sa preto, lebo zvažujem, že by som k mamiyi 645 kúpil niečo na 6x6 a chcel by som na to používať sklá z pentaconu six, asi neexistuje nič iné ako pentacon, na čo by to išlo a kiev ten tiež kvalitou nie nič super.


Ahoj , ja vlastním Praktisix čo je vlastne otec Pentacon Six-u. Odporúčam ho, síce som ho kúpil drahšie ako P6 ale myslím že sa to oplatilo. Tiež som čítal že boli velmi kazové. Medzi P6 a Praktisix-om sú aj kozmetické rozdieli, napr. Praktisix nemá také dzindziky ktoré kontrolujú posun filmu. Chvalabohu vlastním nekazový kus (ťuk ťuk na čelo ;-))
Přiložený soubor  DSC_1075.JPG   108,2K   90 Počet stažení Přiložený soubor  DSC_1076.JPG   106,93K   108 Počet stažení Přiložený soubor  DSC_1080.JPG   85,49K   85 Počet stažení

sorry za digi fotky... :D
  • 0

#95 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 8 září 2014 - 17:23:25

Pro doplnění připomínám, že u Praktisixu se vačkou na dosedání páčky pro natahování nastavuje mezera mezi okénky.

Romane, mohl bys mi upřesnit jak se to s tou vačkou může nastavovat ? Konkrétně bych tu mezeru rád trochu zkrátil, mám jí teď cca 6-8 mm.

Pravděpodobně je třeba něco udělat při každém přetáčení snímku ? 


  • 0

#96 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 8 září 2014 - 19:07:54

Tak nevím. Zrovna jsem to konzultoval s opravářem znalým Praktisixů a ten popřel, že by se ty mezery daly takto nějak omezovat. Takže raději nebudu na nic sahat. To aby mi dlouho vydržel ...  :)


  • 0

#97 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 8 září 2014 - 21:16:20

Podle mě to v určitých mezích jde tou vačkou nastavovat. Rozhodně u Praktisixu II a možná i u novějšího provedení Praktisixu (bez označení KW). Já jsem kdysi jeden Praktisix II předělal na 6x4,5 a mezery zkrátil tak, že mi nafotil 15 snímků. Méně už to zkrátit nejde, protože se nedonatáhne závěrka. Musí se uloupnout černý polep, povolit šroub a pootočit vačkovitým dorazem tak, aby páčka natahování zastavila dříve. Dotáhnout a vyzkoušet, zda se povedlo. Nutno ale testovat s nějakým starým filmem se stejnou tloušťkou jako používané filmy, protože mezery závisí na tloušťce filmu a papíru.


  • 0

#98 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 291 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 8 září 2014 - 21:27:57

Tak zpět, vačka s polepem a šroubem je opravdu asi až u Praktisixu II. U Praktisixu bez KW je celokovová a nevím, zda jde seřizovat.


  • 0

#99 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 080 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 712

Publikováno 8 září 2014 - 23:44:34

Mám tu Praktisix II. Taky mě napadlo, že by na ten špalík stačilo něco obtočit, aby se páčka zarazila o kousek dříve. Trochu bych se ale bál, abych tím "nedotahováním" nezpůsobil mechanismu nějakou budoucí závadu. Kdyby to bylo takto jednoduché, měl by to tak snad každý... 


  • 0

#100 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 9 září 2014 - 11:08:07

 

Pro doplnění připomínám, že u Praktisixu se vačkou na dosedání páčky pro natahování nastavuje mezera mezi okénky.

Romane, mohl bys mi upřesnit jak se to s tou vačkou může nastavovat ? Konkrétně bych tu mezeru rád trochu zkrátil, mám jí teď cca 6-8 mm.

Pravděpodobně je třeba něco udělat při každém přetáčení snímku ? 

 

 

Na tvém místě bych byl rád, že nemusím být při stříhání tak opatrný.

 

A jinak bych se držel staré dobré rady: Funguje ten krám? Tak se v něm nešťourej!

 

1795828_10152298271758447_812627813_o.jp


  • 3




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních