Přejít na obsah


Fotka

Bubnové leštění


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
62 odpovědí na toto téma

#1 Euter

Euter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 255 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 4 září 2011 - 22:13:20

Zdravím veškeré temnokomornictvo ;-)

Stal jsem se za hříšně malý peníz majitelem bubnové leštičky Mechanika K250 na které by se měly dát leštit fotky do 50x60, což mě dost láká. Spíš ale budu leštit větší množství pohlednicových barytů a konečně zruším RC papíry.

Teď ale dotaz: Jak to vlastně funguje? Mám naštudovány postupy pro normální leštičku a sám jsem pár barytů vyleštil, ale zajímala by mě specifika leštičky bubnové. Jak regulovat teplotu a otáčky a na co to má vlastně vliv...

dík všem leštičům za podněty :)
  • 0

#2 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 5 září 2011 - 06:39:15

Gratuluji :). Já ji měl ve sledovaných a ta cena je super :). Já bych ji ale neměl kam dát :).
Pracoval jsem s ní ve fotoklubu a je s tím super práce. Stačí navolit teplotu (tuším, že tam to bylo někde o trochu víc nad střední teplotou).
Fotky spadnou bez pomoci (pokud ne, tak zastavit válec a počkat až se vše vypaří a ona za chvíli spadne.
Tak ať slouží ;-).
  • 0

#3 Euter

Euter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 255 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 5 září 2011 - 20:01:10

No tak bubnovka je už doma, ale pořád mi není jasné to otáčení. Je to tak, že fotografie by se měla otočit pouze jednou a pak odpadnout na připravený pás, nebo může fotka projet jako na kolotoči víc kol a pak teprve odpadnout?
  • 0

#4 dm

dm

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 6 září 2011 - 18:47:11

Mám to taky, není to tak dlouho, takže zkušenosti zatím spíš sbírám. Teplota mi přijde optimální tak na 3,5 a rychlost dávám ze začátku pomalejc a když už to vypadá, že by to už mělo být, tak zrychlím. Buben se s fotkama protočí několikrát. Zkoušel jsem taky sušit matný, fotkou na hadr, jde to rychle a výsledek se mi líbil.
  • 0

#5 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 7 září 2011 - 07:50:54

. Je to tak, že fotografie by se měla otočit pouze jednou a pak odpadnout na připravený pás...?

Ano. Jakmile přítlak pásu bude chybět v momentě nedokonalého vysušení, kdy se teprve začíná fotka od bubnu odlupovat, hrozí lasturové lomy na fotce.
  • 0

#6 Euter

Euter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 255 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 8 září 2011 - 21:17:36

Tak jsem po dvou dnech bojů a vyměnění topné spirály uprostřed bubnu jsem leštičku konečně uvedl do provozu a mám konečně praktické zkušenosti.

1) myslel jsem si, že leštička je stavěna na kontinuální provoz. Tedy že válec se bude stále točit a já budu jen na pás pokládat fotky a na pultík budou padat vyleštěné. Možná to fungovalo v době polokartonů, ale kartony se nechtějí po jedné otáčce na nejpomalejší rychlost a střední teplotu pustit a odskakují za vniku lasturových lomů. Nutné je tedy, naskládat fotky na pás. Nechat je nasát do bubnu a až jsou všechny pod plátnem taky vypnout otáčení. Až skončí praskání tak zase zapnout otáčení a vysypou se vyleštěné fotky bez lomů.

2) po eliminaci lasturových lomů ale jsou na papírech pořád drobné tečky od nečistot ve vodě. Musím si na praní pořídit průtokový filtr pevných částic. Tím se to snad eliminuje, protože destilka je drahá. Jinak na leštění jsem používal Tetenal Mirasol v předepsaném ředění.

3) sušení matných papírů emulzí k plátnu je špičková funkce leštičky. Tady není absolutně co vytknout z bubnu lezou krásně rovné a suché papíry jako z tiskárny. To bude asi nejčastější potrava bubnovky (až 50x60 :-) ), protože napínání na sklo mě vážně nebaví...
  • 0

#7 RasCZ

RasCZ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 156 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 14 září 2011 - 09:50:44

A nejsou na fotkách které jsou obrazem na plátno vidět nečistoty z toho plátna popřípadě struktura plátna??

Mi to tak dělalo :)

Teď dělám na RC ale bubnovku mám, ale používal jsem jenom jednou...
  • 0

#8 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 14 září 2011 - 10:46:59

A nejsou na fotkách které jsou obrazem na plátno vidět nečistoty z toho plátna popřípadě struktura plátna??

Mi to tak dělalo :)

Teď dělám na RC ale bubnovku mám, ale používal jsem jenom jednou...


možná jsi to plátno měl nové, nebo vyprané, nebo moc čisté, málo používané..... nebo naopak nově spuštěnou starou leštičku, která moc dlouho stála nepoužívaná a sbírala prach ostošest...
častým používáním se z plátna stane naprosto hladká plocha, poněkud tuhé konzistence, méně či více nahnědlé barvy, aniž by cokoli na rub či líc papíru přenášela... sušil i leštil jsem dlouhá léta papíry (polokarton i karton) tak či onak jak na leštičce jednostranné, oboustranné, i bubnové, bez jakýchkoli problémů.

samozřejmě obecně platí - prašnost či bezprašnost prostředí je velmi důležitý činitel ...
  • 0

#9 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 14 září 2011 - 10:51:12

A nejsou na fotkách které jsou obrazem na plátno vidět nečistoty z toho plátna popřípadě struktura plátna??
Mi to tak dělalo :)

noticka: přesto se mi párkrát stalo, že jsem plátno nechal vyprat, a pak po usušení "lepšího" kartonu byla struktura plátna s toho správného úhlu pohledu na povrchu emulze vidět, stačilo líc fotky mírně napařit nad hrncem s vařící vodou a fotku nechat znovu oschnout, pak položit pod knihy a nechat ji zase narovnat, a bylo to vyřešeno ...
  • 0

#10 Euter

Euter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 255 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 14 září 2011 - 20:51:11

Já jsem žádné obtisky struktury plátna na fotkách nezaznamenal. Ale moje leštička byla po mechanické stránce ve špičkovém stavu (válec, plátno), takže po opravě elektroinstalace se jedná o výborné zařízení. Nebál bych se použít leštičku jako "mandl" a matné fotky dávat na vyžehlení předsušené a pouze lehce navlhčené, aby se papír trochu povolil. Teplo už udělá svoje...
  • 0

#11 RasCZ

RasCZ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 156 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 14 září 2011 - 22:44:28

Tak děkuji za rady, myslím, že v tom moc čistém plátně bude ten problém.

Bubnovka byla použita párkrát a pak v garáži, kde chytala prach, teď ji mám já a až vlítnu na baryty tak teda budu prohánět všechno bubnem, ať se zajede.


Díky
  • 0

#12 Euter

Euter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 255 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 14 září 2011 - 23:44:19

Docela by mě zajímalo, jaký má význam, že jsou na leštičce teplotní stupně, které rozehřeji buben na takovou teplotu, že se fotka začne vařit a okamžitě pára fotku odchlípne od bubnu.
Fotky leštím na 3,5 (z 5) a je to podle mě krajní hodnota... Jaký má význam takhle rozpalovat leštičku?
  • 0

#13 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 15 září 2011 - 08:34:05

Docela by mě zajímalo, jaký má význam, že jsou na leštičce teplotní stupně, které rozehřeji buben na takovou teplotu, že se fotka začne vařit a okamžitě pára fotku odchlípne od bubnu.
Fotky leštím na 3,5 (z 5) a je to podle mě krajní hodnota... Jaký má význam takhle rozpalovat leštičku?

zkus na tom udělat třeba tortillu :)
  • 0

#14 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 15 září 2011 - 08:39:09

Místo mandlu?
  • 0

#15 Euter

Euter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 255 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 15 září 2011 - 08:53:35

Tak třeba by se na tom daly žehlit ponožky nebo kapesníky :)
Ne, jen mi přišlo, že když suším matné fotky tak se to podobá mandlování prádla, proto to přirovnání...
A ta tortila neni špatná myšlenka, akorát by se musel použít hladká mouka, aby se nepoškrábal válec :)
  • 0

#16 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 8 říjen 2011 - 12:36:19

Mám možnosť kúpiť bubnovú leštičku, ale pán, ktorý ju predáva, ešte nestanovil cenu. Neviem bohužiaľ, čo to je za stroj, ale roky si odkrútila vo fotoslužbe. Za predpokladu, že je v použiteľnom stave, čo by ste považovali za primeranú cenu? Predpokladám, že max. formát je 50x60. Na jednej strane nechcem ho tlačiť, aby to predal pod cenu, na druhej strane, zasa je to stroj, ktorý už má svoje odžité a nechcem na tom zbytočne prerobiť.
  • 0

#17 Euter

Euter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 255 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 8 říjen 2011 - 22:27:45

No já jsem tu svoji koupi na aukru za 200,- ALE byl to osobní odběr v nějaké zapadlé části republiky a byla nutná oprava vyhřívání bubnu což paní prodávající takticky zamlčela do věty ("něměla jsem možnost vyzkoušet") ale na 98% to věděla a hodnotím tedy její jednání jako nečestné :(

Asi jsem moc nepomohl, ale potřeboval jsem si postěžovat :lol:
  • 0

#18 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 9 říjen 2011 - 09:07:40

ďakujem za odpoveď, nevadí, chcel by som sa ešte opýtať, aké topné teleso si tam dal a koľko to stálo.
  • 0

#19 Euter

Euter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 255 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 9 říjen 2011 - 09:46:28

Topná tělesa jsou tam 2 a každé má 800W. Naštěstí jsou poměrně standardní a ve své době se používala hlavně do teplometů do koupelen. Koupil jsem ho u nás v Brně v Karsu asi za 200,-. Jen bylo potřeba ho ohnout (tělesa jsou ohnutá do tvaru "J").

Je to pořádnej kus mechaniky a desky s ovládací elektronikou jsou pořádně velké (žádný SMD :lol: ) takže není problém případnou vadnou součástku vyměnit. Celkem jsem se bavil opravou bubnovky 2 dny. Kromě výměny jedné topné spirály, která probíjela tam byla ještě svorkovnice pokapaná mazivem z motoru a ta vyhazovala pojistky. Výměnou spirály a svorkovnice se vše rozjelo a pracuje na dokonale...

Jen ten odběr 2000W je trochu síla :( ale fotky co nazvětšuju za večer vyleštím za 10 minut. Největší benefit je podle mě, že má člověk hotové fotky, ještě ten den co zvětšuje a nemusí čekat do druhého dne.
  • 0

#20 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 15 listopad 2011 - 00:13:11

Stal som sa majiteľom bubnovej leštičky a rád by som sa kolegov opýtal, s čím čistite bubon. Je na ňom jednak prach a jednak aj mastné veci, tak preto ma to zaujíma, inak je v perfektnom stave.
  • 0

#21 Euter

Euter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 255 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 15 listopad 2011 - 12:01:54

Předně je třeba leštit buben opravdu měkkým hadříkem, aby se nepoškrábal. Já na to používal starý hadřík na optiku. Ze začátku jsem to vzal normálně jarovou vodou (nebo roztokem smáčedla) a teď už jen občas přeleštím za studena lihem.

Jinak jsem poněkud změnil práci s matnými papíry. Poté co je vyperu je nechám schnout nalepené v koupelně na kachličkách. Do rána uschnou, popadají a pochopitelně se značně zkroutí. Takto zkroucené a suché papíry projedu nažhavenou leštičkou a vypadnou krásně rovné už po jednom cyklu. Mám s touhle metodou lepší výsledky než s žehlením mokrých matných papírů :wink:
  • 0

#22 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 15 listopad 2011 - 12:20:47

Zkoušel někdo pucovat plechy(nebo buben)klouzkem, jak se často předpisuje? Dnes jsem ho koupil, tak mě zajímá, jestli to k něčemu bude.
  • 0

#23 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 15 listopad 2011 - 12:43:27

Zkoušel někdo pucovat plechy(nebo buben)klouzkem, jak se často předpisuje? Dnes jsem ho koupil, tak mě zajímá, jestli to k něčemu bude.

Kdyžtak do holínek Plocíče. :wink: :lol: :lol:
  • 0

#24 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 15 listopad 2011 - 12:51:16

Však jo, kdyžtak ti zbytek přinesu :wink:
  • 0

#25 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 15 listopad 2011 - 13:36:48

Zkoušel někdo pucovat plechy(nebo buben)klouzkem, jak se často předpisuje? Dnes jsem ho koupil, tak mě zajímá, jestli to k něčemu bude.


jestli funguje jako jemná brusná, spíše tedy jako lešticí pasta, pak ano.
nedávno jsem se taky napálil s nerez plechama - připečenej ždibek z parádně vyleštěného nerez plechu, jsem chtěl odloupnout nehtem, jak jsem byl kdys zvyklý z chromovaných plechů, a ejhle, škrábanec jak sviňa... ten nerez je prostě měkkejš.... a samozřejmě tyhle škrábanečky byly vidět pak i na fotce, žejo.....
takže nezbylo než vzít lešticí pastu a trochu si rozhejbat packu.... a pak jsem zase ty nové nerez plechy hezky zabalil a schoval a vybalil opět staré chromované, které jsou furt jako zrcadlo....
  • 0

#26 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 16 listopad 2011 - 14:39:03

Tak mam za sebou prve lestenie,zopar polokartonov bromofort 13x18. Valec som opatrne umyl mokrou spongiou, a potom vylestil flanelovou koselou :D. Ale chce to este vyprat platno. Fotky celkom aj sli, az na to, ze bud vznikli lasturove lomy, alebo som musel bubon zastavit a pockat, kym fotka odpadne. Chcem sa preto spytat, ako treba lesticku nastacit. Ja som mal ohrev asi v polovici a rychlost asi v prvek stvrtine.
  • 0

#27 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 16 listopad 2011 - 15:09:24

Tak mam za sebou prve lestenie,zopar polokartonov bromofort 13x18. Valec som opatrne umyl mokrou spongiou, a potom vylestil flanelovou koselou :D. Ale chce to este vyprat platno. Fotky celkom aj sli, az na to, ze bud vznikli lasturove lomy, alebo som musel bubon zastavit a pockat, kym fotka odpadne. Chcem sa preto spytat, ako treba lesticku nastacit. Ja som mal ohrev asi v polovici a rychlost asi v prvek stvrtine.

teplotu a rychlost nastavit tak, aby nevyjížděl papír nedoleštěný a nevysušený, tj. částečně ještě přilepený na bubnu (pak vznikne lasturový lom vlivem rozdílného pnutí papíru, který je již volně odchlíplý a suchý, a který je ještě nalepený emulzí na plechu.
Toto si budeš muset vychytat podle druhu papíru, který leštíš, některé, se slabší podložkou, jsou hotovy dřív, ty těžké, se silnější podložkou, potřebují delší čas.
  • 0

#28 Euter

Euter

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 255 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 46

Publikováno 18 listopad 2011 - 00:58:35

Nejlepší je nechat nasát dávku fotek do leštičky, zastavit buben, počkat až ustane praskání a pak opět zapnout rotaci a vysypat dávku fotek. Na ten buben se jich vleze hodně a neriskuješ lasturový lom ani jiné nepříjemnosti. Mě se nikdy nepodařilo leštit kontinuálně a u silnějších papírů to podle mě ani nejde...
  • 0

#29 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 18 listopad 2011 - 07:14:23

Včera som skúšal leštiť Brom 111. kontinuálne to ide, fotky sa neprilepili, ani nepolamali, len na nich ostalo množstvo drobných fliačikov. Usudzujem, že teplota bola príliš vysoká, je to tak? Ako posledný kúpeľ som použil Fotonal.
  • 0

#30 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 18 listopad 2011 - 08:34:48

tohle, co napíšu teď, není zrovna o bubnovém leštění (stačí mi oboustranná 30x40 a jednostranná 60x80, ale po několika pokusech vyleštit některé druhy moderních soudobých barytů, označených jako "lesklé", mohu říct, že jsou k leštění na el. leštičce naprosto nevhodné. Ani kdybych se pos.....
tudíž s některými se nedá dělat nic jiného, než obráceně, emulzí k plátnu, nejsou zrcadlově lesklé, ale lesklé jsou - i když nemají hladký povrch....
staré bromy, brom-extra, neobromy, forte - jedou jak po másle.
co mě teda štve, jsou ty extra silné podložky u spousty dnešních papírů... zlaté polokartony.... :D
  • 0

#31 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 18 listopad 2011 - 10:41:27

Presne o to ide. Strašne hrubá podložka. Tento Fomabrom je síce najmenej 10 ročný, ale tie nové sa vraj už vôbec neodporúča leštiť. Skúsim to ešte raz namočiť do zmáčadla a preleštiť. Ilford náhodou nerobí polokarton?
  • 0

#32 rvx73

rvx73

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 30 leden 2012 - 19:50:57

Ahoj mám dotaz - sehnal jsem bubnovou leštičku, ale bez plátna. Dá se to někde koupit, případně z čeho by se dalo vyrobit? Předem díky za odpověď.
  • 0

#33 misokoren

misokoren

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
  • LocationSvätý Jur
Reputace: 1

Publikováno 30 leden 2012 - 22:15:34

tohle, co napíšu teď, není zrovna o bubnovém leštění (stačí mi oboustranná 30x40 a jednostranná 60x80, ale po několika pokusech vyleštit některé druhy moderních soudobých barytů, označených jako "lesklé", mohu říct, že jsou k leštění na el. leštičce naprosto nevhodné. Ani kdybych se pos.....
tudíž s některými se nedá dělat nic jiného, než obráceně, emulzí k plátnu, nejsou zrcadlově lesklé, ale lesklé jsou - i když nemají hladký povrch....
staré bromy, brom-extra, neobromy, forte - jedou jak po másle.
co mě teda štve, jsou ty extra silné podložky u spousty dnešních papírů... zlaté polokartony.... :neutral:


ja leštím aj dnešné FOMABROMY, na kartóne, rozmer 30x40 na obojstránke bez termostatu.
nemáčam to v zmáčadle, ale šprcnem tam trošku leštidla do umývačiek riadu: modré leštidlo W5 z Lidl. ale ozaj iba trošku, je totiž veľmi koncentrované.
nechám to tam pomáčať, asi 15min. a potom leštím. studené plechy pred každým leštením vyleštím vatou a čistým liehom z lekárne. potom ich namočím do toho roztoku a na takto mokré plácnem fotku, prevalcujem, nie príliš, tak akurát (keď som tlačil jak blázon, prilepili sa) a potom to strčím do leštičky, ale nehrejem ju na plno. iba tak, aby som na nej udržal ruku. preto ju občas vypínam, aby nešla naplno. trvá to síce trošku dlhšie, ale je to super. krásne lesklé a nelepia sa. PS: pri tomto spôsobe nie je počuť to hlasné práskanie. pukne to len sem tam, aj to potichu. takýmto spôsobom bez problémov.
  • 0

#34 ONDKO

ONDKO

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 31 leden 2012 - 08:33:56

Myslim si ze problem je v tom ze sucasne Fomabrom su robene na velmi tvrdej podlozke,cize nevadi ani tak hrubka ale to ze ten papier po prani ostava malo vlacny.Ja som robi na Fomabrom r.v:1988 ta podlozka bola uplne ina,meksia.Mohlo by pomoct neake zvlacnovadlo ako pise misokoren,koncentraciu a cas treba presne urcit,inak sa moze rozmocit aj zelatina.Ale aj tak sa mi najviac pacia vypnute foto na sklo,cize tam to vobec nevadi.
  • 0

#35 misokoren

misokoren

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
  • LocationSvätý Jur
Reputace: 1

Publikováno 31 leden 2012 - 13:35:19

Myslim si ze problem je v tom ze sucasne Fomabrom su robene na velmi tvrdej podlozke,cize nevadi ani tak hrubka ale to ze ten papier po prani ostava malo vlacny.Ja som robi na Fomabrom r.v:1988 ta podlozka bola uplne ina,meksia.Mohlo by pomoct neake zvlacnovadlo ako pise misokoren,koncentraciu a cas treba presne urcit,inak sa moze rozmocit aj zelatina.Ale aj tak sa mi najviac pacia vypnute foto na sklo,cize tam to vobec nevadi.


len s tym vypinanim som mal problem, že keď som to naslintal na sklo a fotka sa sušila, buď sa vyšmykla spod tej pásky, a teda sa aj skrútila, alebo sa roztrhla páska. a to aj vtedy, keď som jej dal dve vrstvy. papier som prichytil asi 7mm z každej strany. a to som ich najprv usušil len tak voľne, a až potom som ich napínal. to preto, aby som znížil pnutie. takže od formátu 30x40 buď leštím, alebo suším emulziou k plátnu.
  • 0

#36 ONDKO

ONDKO

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 31 leden 2012 - 14:36:19

Misokoren.Neboj sa s tym vypinanim mam problem aj ja.Vetsie rozmery ako 30x40 som este nerobyl,
ale aj pri tomto tomto rozmere mam problemy,naposledy som vypinal sposobom ze som papier uplne vysusil a potom som ho namocil do misky len na taku chvilu aby zmekol.Kym fomabrom bol v poriadku tak stary forte sa mi z pod pasky vysmikol,nastastie sa neroztrhol,asi ten cas toho macania musi byt kratsi.Raz som vydel v TV jedneho talianskeho kuchara robit tTiramisu,namacal piskoty v kave len na uplne kratky okamih,povedal:ak by tam bola piskota dlhsie,tak by sa rozmocila.Asi sa necham inspirovat Talianskou kuchynou.
  • 0

#37 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 31 leden 2012 - 14:42:48

Jaká je dle vás rozumná cena za bubnovou leštičku? Kdysi mi bylo řečeno, že snad existovaly bubnovky s plynovým vyhříváním, což by skvěle hovělo mé potřebě ukazovat svůj konzervatismus - máte zkušenost?
  • 0

#38 ONDKO

ONDKO

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 31 leden 2012 - 14:56:37

Jaká je dle vás rozumná cena za bubnovou leštičku? Kdysi mi bylo řečeno, že snad existovaly bubnovky s plynovým vyhříváním, což by skvěle hovělo mé potřebě ukazovat svůj konzervatismus - máte zkušenost?

Ja uz teraz asi ani korunu,aj ked som hu nedavno oplakal.Mozno ze by sa dala upravit aj na drevenne uhlie alebo koks. :)
  • 0

#39 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 31 leden 2012 - 15:54:54

A otáčet by šla přes plochý řemen parním strojem :)
  • 0

#40 Fill

Fill

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 264 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 125

Publikováno 31 leden 2012 - 15:59:53

Jsem pro ohřev sluncem, pohon větrem (popř. žentourem či korečníkem na horní vodu) :)
  • 0

#41 ONDKO

ONDKO

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 31 leden 2012 - 17:03:18

Urcite to ludi oslovi,a fotografie budeme vyrabat len my! :)
  • 0

#42 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 31 leden 2012 - 17:05:35

My snad budem mít ekologický provoz :)
  • 0

#43 ONDKO

ONDKO

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
Reputace: 24

Publikováno 31 leden 2012 - 17:10:40

My snad budem mít ekologický provoz :grin:

Az na tu chemiu,ale to nikomu nepovieme. :)
  • 0

#44 johnny9

johnny9

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 7 únor 2013 - 14:32:02

Zdravíčko pánové, před nedávne jsem si koupil bubnovou leštičku a mám s ní problém. Na fotkách vznikají matné fleky(viz fotografie) Dovedl by někdo poradit proč vznikají a jak jejich vzniku předejít?
http://www.imagehost...v=img213pwp.jpg

předem děkuji
  • 0

#45 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 7 únor 2013 - 20:32:21

viz výše.
  • 0

#46 johnny9

johnny9

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 únor 2013 - 07:13:22

Mohl by jste konkretizovat "viz. výše"? Ani za boha nemůžu najít odpověď. :oops:
  • 0

#47 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 4 květen 2013 - 09:52:32

Leštenie na bubnovke si tiež vyžaduje určité zručnosti. Ja mám bubnovku asi dva, možno tri roky a ešte som nevychytal všetky problémy pri leštení. Najväčší problém je, že sa papiere na bubon lepia. Ale nejde o klasické lepenie, ktoré poznáme z doskových leštičiek. Emulzia sa vyleští, ale papier drží na bubne statická elektrina a nechce odpadnúť. Potom je potrebné opatrne papier na hrane odchýliť a stiahnuť. Tu si treba dať pozor na poškodenie bubna. Často sa však stane, že fotka ešte nie je doleštená úplne a hrozí na tom mieste lastúrový lom.

Na začiatku leštenia je potrebné leštičku dať včas nahriať a počkať si, kým termostat nevypne. Nahrievam cca na stupni 5 až 5,5. Pri menšej teplote sa leští pomaly, pri vyššej sa fotky uvaria. Treba vyskúšať. Fotograf, ktorý mi leštičku predával, mi odporúčal, že leštička je správne zohriata vtedy, ak pri kvapnutí vody na bubon sa voda rýchlo odparí a zašumí. Ale to je dosť nepresný signál, pretože tá teplota môže byť oveľa vyššia, než je potrebná. Fotky potom uložím na plátno, pritlačím plátno k bubnu a spustím motor. Otáčky sa mi zatiaľ neosvedčili vyššie, než minimálne. Na prvých fotografiách je bubon až príliš horúci, voda sa tam rýchlo odparí a spôsobuje matné miesta. Ale postupne sa bubon ochladí a zvyšné fotografie sa leštia dobre. Ak by sme nastavili nižšiu teplotu, zvlášť fotografie kartónové sa nestihnú dobre vysušiť. Zle vyleštené kusy namočíme opäť do zmáčadla a pustíme ešte raz (niekedy to chce aj tri razy, dnešné Fomabromy nás dosť potrápia). Ak vidíme, že sú papiere pri vyjdení z leštičky ešte prilepené, resp. nastáva lastúrový lom, musíme pracovať v dávkach. Na plátno uložíme fotografie, natiahneme ich dovnútra a čakáme niekoľko minút, kým sa vyleštia. Až potom zapneme motor znovu.
Problémy so statickou elektrinou vyriešil formalínový roztok, ibaže s pomerne vysokou koncentráciou (5%), ktorý výrobca odporúča pri sušení za tepla na Neobrom 1125. Jeden známy fotograf mi odporúčal tento papier sušiť na nižšej teplote emulziou na plátno, ibaže tento papier je tak neutvrdený, že sa na plátno prilepil a fotografie boli chlpaté. Po utvrdení v tomto roztoku som mylne dúfal, že emulzia sa utvrdí tak, že bude môcť ísť na plech. Bohužiaľ, čiastočne sa vyleštila a velvet vyzerá tak, ako nové Fomabromy po zlom leštení. Ale fotky krásne odskakovali z bubna. Len ten nenormálny smrad a hlavne pálenie očí a nosa napriek intenzívnemu vetraniu. V iných príručkách sa na leštenie formalínom odporúčal roztok asi 3 - 4x slabší, teda cca 1,5%. Musím teda vyskúšať zriediť ho a skúsiť leštenie opäť na kartóne s lesklým povrchom. Ďalšia veda je napnutie plátna. Mne sa stáva, že na pravej strane fotografie pekne odpadnú, ale na ľavej ostávajú prilepené. Musím ešte experimentovať s napnutím, asi bude nesprávne. Ak som niekomu pomohol, som rád, pokiaľ niekto pozná lepšiu odpoveď, prípadne vie, ako sa má nastaviť plátno, budem veľmi rád :)
  • 0

#48 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 4 květen 2013 - 23:33:31

Návod na sušenie nelesklých papierov na bubnovke. Dnes som skúšal sušiť konkrétne papier Neobrom 1125. Tento má velvetový povrch, ktorý je veľmi príjemný a decentný. Výrobca odporúča vyslovene studené sušenie, nevylučuje však aj sušenie za tepla. Podobný postup by mohol fungovať aj na súčasné matné papiere a prípadne aj na lesklé, pokiaľ nechcete získať zrkadlový lesk.

Prvou podmienkou je umiestniť papier emulziou na plátno. Niekto ma možno vysmeje, ale sú tu ľudia, ktorí mi za túto informáciu možno aj budú vďační :).
Papiere poriadne vyperieme, u kartónov aj hodinu v tečúcej vode, potom ich ponoríme do roztoku zmáčadla. Počas prania zapneme ohrev leštičky a nastavíme ho na začiatok 5. stupňa. Možno teraz by to šlo nastaviť aj na vyššiu teplotu, ale radšej píšem to, čo som odskúšal. Leštičkou preženieme skúšobný papier (napr. nepodarenú zväčšeninu). Plátno NEPRITLÁČAME na bubon, inak by sme otlačili štruktúru plátna do povrchu. Pri skúšobnom papieri nás zaujímajú dve veci: či sa na zväčšeninu neobtláča profil plátna a či sa fotky nelepia na plátno, prípadne neostávajú chlpy z plátna na povrchu fotografií. Ak sa stane čokoľvek z vyššie popísaných príznakov, je potrebné emulziu utvrdiť. Na papier 1125 som použil predpísaný 5% roztok formalínu s prídavkom 5 ml fotonalu. Upozorňujem vopred, že je z toho veľmi nepríjemný a toxický smrad, ktorý leptá sliznice a oči. Nakoniec, pocítite sami. Ja som si nasadil respirátor a ochranné okuliare, ale časť pachov prenikla aj tak a cítil som hlavne štípanie v očiach. Fotografie som "nasal" pod bubon a nechal leštičku na pokoji asi 5 minút. Potom som zapol motor na najvyššie otáčky a fotky sa vysypali vonku a vyzerajú perfektne. Okrem formalínu by mal fungovať aj kamenec hlinito - draselný, takže experimentovaniu zdar ;)
  • 0

#49 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 5 květen 2013 - 07:13:27

Promiň, použití formalínu (vodného roztoku formaldehydu) při utvrzování emulze fotek před teplým leštěním nebo sušením v domácích podmínkách, kdy dochází k jeho intenzivnímu odparu a vysoké koncentraci par (pokud nejsou účinně odsávány a odvětrávány a je jistota, že ve vzduchu, který dýcháme, nebudou), bych v žádném případě nedoporučoval.
Je pravdou, že jsem ho jako mladý kluk občas používal, stejně jako jsem si tehdy máchal ruce v různých jiných svinstvech, dosud žiju... ale kolik takových v mém věku je už po smrti, a to nikoli následkem autonehody apod.?

Stejnou práci udělá leštička (bubnová i desková), když fotky, které nechceme leštit do zrcadlového lesku (tj. emulzí na plech, což u některých povrchů prostě nejde), necháme volně zavěšené oschnout nebo téměř uschnout a do leštičky je dáme emulzí k plátnu. Zbylá vlhkost v papírové podložce stačí k tomu, aby se při zvýšení teploty a dosušení v leštičce fotka pěkně narovnala.
Vím, když se dělávaly desítky až stovky fotek malého rozměru a povrchem velvet (1125) či rastr (1126) pro termínovanou zakázku, nebyl na tento postup čas, valilo se to do leštičky mokré nebo jen lehce na povrchu osušené mezi listy novin (taky denní tisk národní frotny byl na mizerném papíru, ten se dal použít nejen na osušení fotek předtím, než se do leštičky strkal, dneska je to samej bělenej a křídovanej papír a ten tolik nenasaje...), nebo se před sušením fotky prohnaly ethanolem, který vodu z papíru vytáhl a sušení pak bylo velmi rychlé (ale i tohle se nedalo dělat v nevětraných domácích komorách, neb po chvilce byla z laboranta i zbytku rodiny smažka).
  • 0

#50 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 5 květen 2013 - 07:54:32

S tým formalínom je to presne tak, pamätám sa, keď som doma robil farbu, samozrejme na Fomacolor PM20/30, tak som to leštil na balkone, lebo v kúpelke som nemohol vydržať aj keď som mal zapnuté odsávanie (a čo susedi?). To bol aj jeden z najhlavnejších dôvodov, prečo som prestal farebné fotky doma robiť a posielal ich robiť najprv do Teplic a potom kdekoľvek, keď nabehla éra minilabov.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních