Přejít na obsah


Fotka

Bubnové leštění


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
62 odpovědí na toto téma

#51 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 5 květen 2013 - 16:49:55

Fomacolor PM 30 formalínový stabilizátor už nepotreboval. Pre PM 20 a iné utvrdzovače aj čb papierov sa používal podstatne slabší roztok, cca 40 ml formalínu na liter vody. V prípade 1125/1126 výrobca výslovne uvádza 5% roztok. Zasa z toho nerobme strašiaka, omnoho viac formalínu a dlhodobo sa uvoľňuje z poľských skladacích nábytkov a drevotriesky všeobecne. Nehovorím, že je to zdravé, ale pre výrobu 40 fotiek na bubnovke sa dá v pohode otvoriť okno, pod valec vtiahnúť 10 fotiek, nechať ich usušiť a vysypať. Medzitým tam nikto nemusí byť a ja tiež v dielni nezvyknem prespávať ;)
Nakoniec - vyskúšam aj slabší formalinový roztok, tam by toho smradu malo byť podstatne menej. Ľudia s väčšou sebaúctou môžu napokon vyskúšať kamencový utvrdzovač. :D
  • 0

#52 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 5 květen 2013 - 18:21:30

Fero, máš pravdu, používal som originálne lázne, a aj tak sa to v kúpeľke môjho bytu nedalo vydržať. Asi máš pravdu, že PM30 nebola na baryte, prestal som to sledovať, nakoľko som farbu nerobil.
  • 0

#53 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 5 květen 2013 - 19:55:53

PM30 bolo prvé československé RC, ak mám dobré vedomosti. Zasa nech moje poznatky nikto neberie ako reklamu na zdravý vzduch :D. Je to jedna z ciest, jedna z možností, nevravím, že jediná. Kde však ešte aj dnes vidím miesto formalínu vo fotografii, to sú farebné filmy. Dnes sa z ekologických dôvodov už nestabilizujú, ba v minilaboch sa dokonca ani neperú. Poriadne pranie s následnou stabilizáciou by malo zabezpečiť archívnu stálosť na dlhé roky.
  • 0

#54 Jaro

Jaro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 603 příspěvků(y)
Reputace: 36

Publikováno 12 květen 2013 - 22:43:44

PM30
bylo opravdu RCčko, zvětšoval jsem na to draně tomu let :-(
  • 0

#55 Xyz255

Xyz255

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 79 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 30 leden 2014 - 20:45:43

|Měl bych možnost si pořídit jednu bubnovou leštičku, doma mám normální plochou, na které jsem ovšem zatím neusušil jedinej baryt. Má tím pádem cenu si pořizovat bubnovou, když nemám vychytanou plochou? Zlepší se moje šance na úspěch? Starými papíry nedisponuji, zkouším pouze nové fomabromy, jak jsem tu četl o rozdílech mezi nimi
  • 0

#56 dc

dc

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové, Czech Republic, EU, Earth, This Space
Reputace: 23

Publikováno 30 leden 2014 - 21:07:28

Jestli děláš hodně fotek najednou, nebo veliké, máš dost místa a rád si hraješ… Jinak je to asi jenom další "krám" do sbírky.
  • 0

#57 Xyz255

Xyz255

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 79 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 30 leden 2014 - 21:25:41

Zase jsem si všiml, že sehnat to je docela potíž, ale podle toho, co píšete tak mi to přijde zbytečný... :smile:
  • 0

#58 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 30 leden 2014 - 21:49:43

Pokud máš doma zbytečně moc místa a líbí se Ti vyleštěné fotky, tak je to fajn věc :)
Ale osobně bych se na to vysral a napínal baryty na sklo, to je víc fajn věc :)
  • 0

#59 Xyz255

Xyz255

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 79 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 30 leden 2014 - 22:19:54

Sice vím, že je to do jinýho vlákna, ale postěžuju si, že se mi nepovedlo žádnou fotku usušit jakkoliv a to jsem vyzkoušel i Kulhánkovu formalínovou lázeň, takže se poohlížím a pátrám po jakýmkoliv dalším možným způsobu no...
  • 0

#60 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 30 leden 2014 - 22:31:18

Usušit / vyleštit / napnout ??? Nejvíce blbuvzdorné je napínání, proto to dělám :)
  • 0

#61 Xyz255

Xyz255

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 79 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 31 leden 2014 - 09:26:08

Když ony se ty potvory vždycky přilepí... :oops: No, to je fuk, moc místa navíc nemám, vyleštěný fotky se mi líbí, velký nedělám zatím, moc fotek na leštění taky ne (dělám s RC holt a pak vyberu na baryt), takže na to dlabu. Díky moc
  • 0

#62 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 31 leden 2014 - 10:25:32

Na podzim jsem si  bubnovou leštičku  konečně  pořídil  také,  a to právě  kvůli větším  formátům,  a přesto,  že  jsem  byl  zvyklý  v době  krále klacka  (léta  1972-1990)  dělat  vše na lesklé polokartony  (dnes bohužel již  nedostupná gramáž barytů)  a  leštit o 106  jak  na  plochých leštičkách,  tak na bubnovce  s  velmi  dobrými výsledky,   nyní  musím  přiznat,  že  leštění  moderních lesklých barytů  (vesměs  gramáž  250 i více)   Foma, Kentmere, Ilford i  Varycon  je  trošku  oříškem.  Při  posledním  bubnovém  leštění  v prvním  lednovém  týdnu jsem  dělal jednu  dávku asi  60 fotek 18x24 na  staré  dobré  Forte  BNO polokartony,  parádní  práce, výsledky na 100%,   a  vzápětí cca 50 fotek  18x24 na MG varycony,  tam už  tak dobrý lesk není  (jako  obvykle,  malinké ďubky po celé ploše  téměř  všech papírů,  navíc  dvě fotky se mi  totálně  připekly,  přestože jsem  použil již  mnohokráte dříve osvědčenou  přednamáčecí lázeň  smáčedla  ORWO F905  a  přídavkem  glycerínu.  

Zdá se mi,  že  moderní  papíry  mají slabší  želatinovou vrstvu než  ty  staré  a  vyleštit je  tudíž  není tak jednoduché -  a  toto zdání se mi  potvrzuje  v posledních  4 letech,  kdy  opět  zvětšuji a leštím  pravidelně,  zase  a znova. 

Nedá se nic  dělat,  budu muset  bubnovku  rozebrat,  vyčistit,  vyndat  a  vyprat  plátno,   a  pokud  to  takhle  s tím leštěním  půjde  dál,  tak ty problémové papíry sušit emulzí k plátnu...


  • 0

#63 donatello

donatello

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 15 leden 2022 - 15:23:43

Dobrý den všem,
také jsem si pořídil bubnovou leštičku, převážně pro sušeni barytů emulzí k plátnu. Zkoušel jsem různou teplotu, různou vlhkost papíru od čerstvě vypraného, přes částečně suchý až po úplně vysušený, nicméně mám problém s okraji papíru, které stále zůstávají vlnité. Hlavně u větších formátů.Jaký na to má vliv napnutí plátna a jak moc by vlastně mělo být napnuté?
Papír vždy nechám do leštičky nasát a poté vypnu otáčení bubnu na cca 10 minut, aby se papír dostatečně vysušil a až poté ho nechám vyjet.
Za každou radu budu vděčný
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních