Přejít na obsah


Fotka

Dotazy začátečníka


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
216 odpovědí na toto téma

#1 brkoslav01

brkoslav01

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
  • LocationŠumava
Reputace: 88

Publikováno 5 září 2011 - 18:53:30

Zdravím vás temnokomorníci, dlouho jsem přemýšlel že zkusim nafotit nějaký ten film ale svět jedniček u nul mě nechtěl pustit ze svých spárů. No abych to zkrátil. Jsem odrostlej na digi, kterej mi ukradli. To byl impuls zkusit konečně fotit na film. Protože nemám s filmem vůbec žádnou zkušenost, chci vás poprosit o trochu času a trpělivosti kouknout na pár začátečnických dotazů. Skoro rok tohle forum procitam, paladix taky, takže vím že se moje dotazy už tu byly, ale je to tolik informaci že to nejsem schopnej dát nejak dohromady.
Rozdělím to na kapitoly :D

1. Film a Negativní proces
A - U nás v labu mi doporučili Ilford PAN400 tak sem dva nafotil, jakej máte názor na tenhle film, hodí se pro začátek ? Někde jsem četl že blbuvzdornej je HP5, nebo mi doporučíte úplně jinej ?

B - Jak vyvolat Ilford PAN400? Je lepší použít vývojku stejné značky nebo je to jedno ? Vybral jsem ID-11 nebo Microphen - která bude lepší ?.
Co mi pořád není jasné je ředění a to jak ovlivní výsledný negativ jestli požiju např. ID-11 1:1 13min nebo 1:3 20min a vývojku vylát nebo stock 7min a slevat zpět a jak prodloužit časy ?
Jestli sem to dobře pochopil přerušovač a ustalovač už takovou roli nehrajou můžu teda použít nějaký levný od fomy např Fomafix a Fomacitro a smáčedlo Fotonal? Jde mi o to že nechci ze začátku moc investovat.
C - Sehnal sem za odvoz komplet vybavení komory a našel jsem tam i chemii. Kyselý ustalovač foma a universální vývojku foma, zajímá me jestli je to použitelné po 15 letech na půdě.

2. Pozitivní process
Přiznám se že do toho moc nevidim. Radši bych si nechal poradit nejakou osvědčenou kombinaci papiru a chemie. Zkusil bych papíry Fomaspeed a vyvojku Fomatol co vy na to ? Přerušovač a ustalovač mužu použít stejny jako u negativu že ?
Pořídil bych je se střední a měkkou gradací.

3. Technika
A - Zadarmo jsem sehnal zvetšováky Axomat 1a Opemus 5a, oba mají objektiv Belar 50/4.5 ale jinou verzi, jeden ma tuším 9lamelovou clonu (u axomatu) a druhy 4lamelovou, který je lepší ?
B - dostal jsem taky osvitoměr Luxtron, manuál jsem četl ale moc jsem to nepochopil. Tak si nejsem jist jestli se tim zabývat nebo se nejdřív naučit proužkovou zkoušku.


Jestli jste to dočetli až sem tak děkuju a máte můj obdiv :D

Abych jen neloudil zkusím něco nabídnout. Dostal jsem hodně věcí a všechno nevyužiju tak pokud by se vám něco z následujících věcí hodilo dejte vědět.
Dostal jsem asi 15 vyvolavacích tanků různých velikostí a znacek. Největší je nejaký KROKUS asi na 6 filmu a nejmenší je nějakej bakelitovej. Dál mám černé plastove lahve na chemii podobne harmonice - chci chemii skladovat v petkach tak mi asi budou k ničemu.
Taky sem na smetišti našel spodní část Axomatu standart a s belarem 50/4.5 - bez poškození vypadá to pěkně.

To je tak asi všechno, budu moc rád za případné odpovědi.

Ještě mě napadá jestli není na klatovsku nějaký ochotný temnokomorník, který by byl ochotný mi případně ukázal jak na to

Pěkný večer všem. Jirka
  • 0

#2 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 5 září 2011 - 19:18:07

Zdar jak sviňa na temné ogaro!!!

Zkusím ti nejak pomoct.

1. Ilford pan 400 je v pohodě, jesli ID 11 nebo microphen je celkem jedno

2. časy na vyvolání filmu najdeš na:

http://www.digitaltr...om/devchart.php

zadej si film vývojku a vyhrkne ti to teploty a časy

3. Vývojku si můžeš naředit, je to dle mne lepší. 5edění si zvol jaké chceš, ale vývojku už pak znovu nepoužívej, vylej ju. Budeš pak moci lehce výsledky opakovat bez ohledu na vyčepranost.

4. Jako přerušovač ti stačí kyselina citronová rozřeď ju z vodú tak aby byla kyselá jak oharkový nálev, podle chuti.

5. Ustalovač jaskýkoliv, moc nemám dobré zkušenosti s rychloustalovačema na bázi thiosíranu amnného, používám klasický pomalý ustalovač. Nebo si můžeš namíchat svůj, ale to spěšej až budeš poněkud ostřílenější pardál.

6. Co se týká pozitivního procesu, tak si to musíš nazkouše za začátku určitě stačí Fomaspedy, později jak si proces ošháš jsou nepochybně lepší papíry na barytované podložce, exkluzivní jsou Fomatony 311.
Vyvojku používám ilford multigrade, ředí se 1+9 a je velmi ekonomická.

7. Zvětšovák si sežeň nejaký šuplíšková do kterého si pořídíš filtry, myslím si že OP 5a ho má. Objektiv minimálně Anaret, oslov tady temnokomorníky určitě ti nejaký poskytnou za rozumný peníz.

8. Luxtron vyhoď dělej proužkové kroužky. Jakmile se v tom zajedeš, dokážeš už časy přibližně odhadovat a pak si uděláš jenom korekci.

Tož tak.

Nejlepší ale bude ogaro, když se spojíš s nejakým temnokorníkem, který to to ukáže, nebo se alespoň dostavíš na sraz temnokonictva, z huby do huby se to líp řeší. Za měsíc je sraz na šumavě, pokud tam budu, rád se tě ujmu a poradím to víc. Svého času se na srazech zřizovala temnékomora a tak by šlo vysvětlit i prakticky.

Dobré světlo přeje Kraken
  • 0

#3 brkoslav01

brkoslav01

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
  • LocationŠumava
Reputace: 88

Publikováno 5 září 2011 - 19:39:02

Díky Krakene.
Docela si mi pomohl, potřeboval jsem spis nejak nasměrovat.
Jaký by měl být čas přerušení u té namíchané kys. citronové ?
Kdyby se nějaká ten anaret objevil bylo by to supr.
  • 0

#4 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 5 září 2011 - 22:05:42

Na přerušení stačí minutku překlápět. Ide enem o to, aby jsi ukončil činnost zásadité vývojky, ale také o životnost ustalovače.
Samozřejmě, že možeš ten přerušovač použít na několik filmů.
  • 0

#5 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 5 září 2011 - 23:53:59

Ahoj,
PAN 400 je v pohode, práve naň fotografujem a mám s ním dobré skúsenosti.
Vývojka ID-11 je klasika, používam skoro na všetko a maximálna spokojnosť. Vyvolávacie časy na digitaltruth, ako písal Kraken.
Papiere na začiatok určite Fomaspeed, vývojka Fomatol tak isto. Je to taká overená začiatočnícka kombinácia. Po čase určite prejdeš na baryt. Ja osobne používam Fomabrom a Fomatone MG. Vývojka Ilford Multigrade alebo doma miešaná Agfa 123. Ale to až neskôr.
Tak hodne zdaru a ničoho sa nebáť. :(
  • 0

#6 brkoslav01

brkoslav01

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
  • LocationŠumava
Reputace: 88

Publikováno 6 září 2011 - 10:04:52

Díky za odpoved, ve ctvrtrek jedu do prahy tak nakoupim chemii a pustim se do toho.

Napadla me další věc, mám nikon F90x ale ne vzdycky se mi podaří zaostřit automaticky, nemáte tip na nějakou matnici pro manuální ostření, nic se mi nepovedlo najít
  • 0

#7 samusko

samusko

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 501 příspěvků(y)
Reputace: 149

Publikováno 6 září 2011 - 14:23:18

nazdar,

neviem ci ti to pomoze, ale presne na tento problem s matnicou na manualne ostrenie pre NIkon f90x som sa pytal tu na slovensku a odkazali ma na autorizovany servis Nikon v prahe.
  • 0

#8 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 6 září 2011 - 18:20:54

Díky za odpoved, ve ctvrtrek jedu do prahy tak nakoupim chemii a pustim se do toho.

Napadla me další věc, mám nikon F90x ale ne vzdycky se mi podaří zaostřit automaticky, nemáte tip na nějakou matnici pro manuální ostření, nic se mi nepovedlo najít

http://www.bhphotovideo.com/c/search?ipp=100&ci=290&N=4288586735+4294951492&srtclk=itemspp

blbě hledáš :?:
  • 0

#9 brkoslav01

brkoslav01

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
  • LocationŠumava
Reputace: 88

Publikováno 6 září 2011 - 18:49:17

přiznám se že tohle sem našel ale je to pro mě finančně mimo, cosi sem na internetu vyčetl že jde použít matnice z nikonu EM ale niz blizsiho
  • 0

#10 seydou

seydou

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 8 září 2011 - 11:36:35

...Jak vyvolat Ilford PAN400?

...

Jestli sem to dobře pochopil přerušovač a ustalovač už takovou roli nehrajou můžu teda použít nějaký levný od fomy např Fomafix a Fomacitro a smáčedlo Fotonal? Jde mi o to že nechci ze začátku moc investovat.

...

Vítej v klubu!

Ilford PAN400 je můj oblíbený film, kupuju ho v metráži a stran vyvolávání jsem ujetej na Rodinal, toto je můj recept:

- ředění 1+100 (5ml Rodinalu na 500ml destilky), teplota 20-21C
- film nejprve smočím ve vodě na cca 2min.
- po nalití vývojky cca 60 pohybovat
- nechat stát 60-70min. (minuta sem tam nehraje roli, doporučuju dát tank do kýble s vodou, aby se udržela teplota, když ti to nedá tak po nejakých 5-10ti minutách můžeš tank překlopit, ale pro rovnoměrné vyvolání je kritická první minuta pohybování, aby se vývojka dostala na celý film)
- pak vyleju a propláchnu vodou, přerušení nemá v tomto případě význam
- ustálení v kyselém ustalovači (FOMFIX je ok)
- smáčení v leštiči do myčky (jakýkoliv, jen to nepřehnat, stačí kapka)

Náklady jsou nula nula nic a výsledky mně baví - jukni třeba sem:

https://picasaweb.go...264364837301314
  • 0

#11 brkoslav01

brkoslav01

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
  • LocationŠumava
Reputace: 88

Publikováno 29 říjen 2011 - 18:03:50

Zdravím vás vážení temnokomorníci
Tak jsem konečně vyvolal svůj první film a nazvětšoval pár fotek.
Mám na vás pár dotazů

1. Vyvolal sem Ilford PAN400 ID-11 1+3 20min preklapění prvních 30 sek. a pak každou minutu jednou, film se mi zdá málo kontrastní může to být tím že sem málo kvedlal ? Páč sem se teď dočetl, že se má kvedlat 10sek každou minutu což asi bude víc než to jedno moje přetočení.

2. Zvětšování je teda mnohem horší.
Mám Opemus 5 s Anaretem 50mm .Nezdají se mi ty osvitový časy. Na tom filmu který jsem vyvolal jak píšu vycházejí časy kolem 5s zacloněno na 11 a formát 12x17 tuším . Neumim si představit jak bych provaděl nadržování a tyhle kejkle. Jsou takové časy normální ? V článku na paladixu vycházely kolem 15sek.
Další věc je prach a škrábnce, mám plastové kleštičky a i když se papíru dotýkám minimálně vždycky je poškrábanej jak to vyřešit?

3. Neumím posoudit jak má vypadat dobrej negativ, nevíte o nejakým článku nebo návodu jak posoudit negativ ?

4. Mám nafocených pár Svitků 120, dá se na vyvolání použít cívka na kino ? Vejde se tam na délku ?

5. Poslední věc, jak udržet vývojku 20min o teplotě 20°C tank jsem dal do kýble s vodou ale stejne mi to za těch 20min tak nějak o stupeň kolísá. Vymejšlim nějaký udělátko, vařič s termostatem nebo něco takovyho, ale má to cenu ?

To je asi zatím všechno co mě po dnešním dnu stráveném v komoře napadá.
Budu moc rád za odpověd.
Užijte si večer. Jirka
  • 0

#12 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 29 říjen 2011 - 18:24:08

1.
docela důelžité je i hlídat jak máš teplé tekutiny, to taky tvrdí/měkčí.
já překlápím 3x tam a zpět a mám to zas už moc tvrdé, ale to je spíš blbým exponováním...
2.
já jsem tohle vyřešil slabší žárovkou (150W>80W)
docela sviňa jsou i prachové částečky sedlé na papír - ty mají většinou krásně ostré hrany - jak vypadají ty tvoje škrábance? a díval ses jestli nemáš na pinzetě někde zub?
3.
to by mne taky zajímalo
4.
s délkou by problém byt neměl - svitek má délku zhruba 24-28 políček (pokud si to správně vybavuju), každopádně 36sn kina je nesrovnatelně delší, spíš bych problém viděl v šířce cífky - podle teho co máš
5.
já to podchlazuju o půl stupně a ono se to za těch 15min zhruba srovná. ty máě původní teplotu vyšší nebo nižší než 20?
tohle udělátko je užitečné, ale spíš bych si ho nechal až na barvu.
  • 0

#13 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 29 říjen 2011 - 18:36:11

Překlápím 5x vychází mi to přesně na 10s. Negativ z toho vychází akorát, pokud to nepodělam při focení.

Pokud máš málo krytej negativ tak ti logicky vyjdou i krátké časy. Pokud ti to bude dělat i nadále, tak tam dej slabší žárovku nebo ještě přicloň.

Ideální bude asi takovej negativ, na kterym je všechno co tam chceš mít a dá se to z něj snadno dostat na papír.

Do jedný cívky co mam v Jobo Unitanku se vejdou dva 120 filmy najednou.

Při volání negativu vychladim na cca 19,5-20 a teplota mi během volání obvykle vyleze max na 21°C. Při zvětšování nechávam všechno na pokojový teplotě, což je u nás cca 24°C a víc neřešim.
  • 0

#14 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 29 říjen 2011 - 18:36:12

1. Držím sa výrobcom predpísaných 10 s každú minútu a mám to v poriadku. Keď je negaív zlý, viem, že som ho zle exponoval.

2. Niekedy mám časy 5 s inokedy 30. Všetko záleží aj na papiery, vývojke. Ale pri kinofilme ja 5 s sai trošku málo. Z toho by mi ale vychádzal skôr veľmi kontrastný negatív.

3. To neviem ani ja posúdiť. Mne sa zdajú byť moje negatívy v poriadku :cry: Dá za z nich v pohode zväčšovať a mám detaily vo svetlách aj v tienoch. Samozrejme že tomu niekedy treba pomôcť vykrývaním.

4. Cievky sú stavané na kinofilm aj na zvitok.

5. Tak túto vec absolútne neriešim. Vychladím alebo vyhrejem si vývojku presne na 20 stupňov pred použitím a ďalej už vôbec nemeriam.
  • 0

#15 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 29 říjen 2011 - 18:38:32

Ešte k tomu preklápaniu: Preklápam 4 krát každú minútu, čo je cca. tých 10 sekúnd.
  • 0

#16 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 29 říjen 2011 - 18:44:10

Ty brkoslave jeden, vyplň si profil a on ti to někdo rád ukáže. Jednou vidět jako třikrát číst.
  • 0

#17 brkoslav01

brkoslav01

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
  • LocationŠumava
Reputace: 88

Publikováno 29 říjen 2011 - 18:59:33

hidejoshi: dobrá připomínka, sem z ruznejch serveru zvyklej moc o sobe neprozrazovat

sjirka: problem je ten ze mam perfekten exponovanej negativ na Ilfordu XP2 z labu, fotku sem udelal stejnou jako sem dostal a cas vysel na 4.5sek

Vývojka se mi pohybuje 19-21°C maximalne, tak si rikam ze to nemuze hrat takovou roli

U toho svitku mi slo spise o delku, sirku nejak ukutim to neni problem

S tim posouzenim negativu mi de o to ze bych treba poridil nejakej skener jenom na to abych videl nahled a rekl si co zvetsit ale nechce se me davat dalsi treba litr
  • 0

#18 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 29 říjen 2011 - 19:39:39

S tim posouzenim negativu mi de o to ze bych treba poridil nejakej skener jenom na to abych videl nahled a rekl si co zvetsit ale nechce se me davat dalsi treba litr

na to je nejlepšejší udělat kontakty (ty jsou dělat i doma) jinak existuje taková sranda asi za 1300, ale jenom na kino (např) pak takovéto náhledovátko (např) ani jedno bych teda já osoběn nechtěl, ale každému co jeho jest...

více zde
  • 0

#19 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 29 říjen 2011 - 19:43:14

S tim posouzenim negativu mi de o to ze bych treba poridil nejakej skener jenom na to abych videl nahled a rekl si co zvetsit ale nechce se me davat dalsi treba litr


Ahoj, držím palce.
Podle mě je nejjednodušší náhled kontaktní kopie, vem fotopapír naskládej na něj negativy, přilož sklo a osviť. Vyvolej, ustal a máš za 10 minut hotovo celej film.
Mrkni se sem - http://www.temnakomo...=article&sid=26

je to moc zajímavej článek, a najdi si odstavec Nalezení času pro tvorbu kontaktů , tady se dozvíš, jak si zjistit osvitový čas pro ty kontakty. Neexponovaný kousek filmu musí být na kontaktu černý, nastav si clonu a čas tak, aby Ti to právě černé vyšlo. Ty hodnoty si zapiš a zapiš si také, jak vysoko si měl zvětšovák a druh papíru a vývojky. Je to na začátku trošku víc práce, ale pak už pojedeš automaticky. Podle tý kontaktní kopie hned uvidíš, jestli máš filmy správně nafocený a vyvolaný.
  • 0

#20 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 29 říjen 2011 - 20:15:30

brkoslav01
Pro vyvolávání správně exponovaných filmů vyšší citlivosti (400ASA a více), nasnímaných u "průměrné scény" (ani plochá ani příliš kontrastní) ve "standardních" vývojkách (kterou ID11 bezesporu je) platí: po nalití "stocku" vývojky do vývojnice 30sec. překlápět (ale ne šejkrovat!), pak co 30sec. 2x překlopit.
Ředěné vývojky obecně vyvolávají měkce (málo kontrastně) a film je o něco méně krytý při "normální" vyvolávací době.
Z toho vlastně plyne: málo krytý negativ = krátký expoziční čas. Lze řešit mnoha způsoby (neutrální šedý filtr pod objektivem, slabší žárovka v kondenzorovém zvětšováku, šedý filtr v šuplíku pro filtry, stmívač a pod.)
Negativ (zvl. kontrast) lze posoudit po hodně dlouhé praxi, spíše u SF a VF (u kina dost problém) a nejspíše tehdy, když používáte jeden film a jednu vývojku za standardních podmínek. Je zde příliš mnoho "proměnných", které Vás ošidí: př.: Acros s dobře odmytou antihalační vrstvou má podložku téměř bezbarvou, HP5+ ji má šedou. I zcela stejně kontrastní filmy budou vypadat naprosto odlišně.
Pokud máte cívku, u které se dají spirály přenastavit na šířku svitku 120, tak se tam vejdou dokonce dva svitky za sebou. Kinifilm je mnohem delší.
U "normálně dlouho" pracujících vývojek (mezi 6-10 minutami) se kolísáním teploty o 1°C nezneklidňujte. Natemperujte vvojku na 19,5°C a skončíte u 20,5°C. Nic se neděje.
  • 0

#21 brkoslav01

brkoslav01

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
  • LocationŠumava
Reputace: 88

Publikováno 30 říjen 2011 - 21:29:21

Díky za rady a odkazy, az bude cas tak to nastuduju.
O kontaktni kopii sem nemel tucha, jenom sem to rychle prolitl ale jestli to chapu staci mit na filmu prazdny policko na papir polozit negativy a osvitit nejkratsim casem kdy na papire zcerna to prazdne policko? Potreboval bych to vysvetlit nejak hodne polopate

Jeste zpatky k osvitu, praskla mi zarovka ve zvetsováku byla tam 150w tak sem dal 75w a casy porad 2s clona 8, i kdyz sem vymenil i objektiv 50 za 80, ale stejne se mi to zda hrozne kratkej cas

Taky mam na fotkach vetsinou na kraji bilej flicek, muze to být tim jak se papiru dotknu rukou ?

Díky za odpovedi
  • 0

#22 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 30 říjen 2011 - 21:41:37

Díky za rady a odkazy, az bude cas tak to nastuduju.
O kontaktni kopii sem nemel tucha, jenom sem to rychle prolitl ale jestli to chapu staci mit na filmu prazdny policko na papir polozit negativy a osvitit nejkratsim casem kdy na papire zcerna to prazdne policko? Potreboval bych to vysvetlit nejak hodne polopate

Jeste zpatky k osvitu, praskla mi zarovka ve zvetsováku byla tam 150w tak sem dal 75w a casy porad 2s clona 8, i kdyz sem vymenil i objektiv 50 za 80, ale stejne se mi to zda hrozne kratkej cas

Taky mam na fotkach vetsinou na kraji bilej flicek, muze to být tim jak se papiru dotknu rukou ?

Díky za odpovedi


Chápeš to správně, potřebuješ najít ten nejkratší čas, který odfiltruje podložku filmu. A dá se to zvládnout i bez prázdného políčka.

To je dost krátké. Hledal bych problém v negativu? Nebo použít šedej filtr.

Jo, může to být tim, že se papíru dotýkáš zadělanejma rukama (třeba od ustalovače). Já si za 2 hoďky v komoře umeju ruce tolíkrát co normálně za celej týden. :D
  • 0

#23 brkoslav01

brkoslav01

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
  • LocationŠumava
Reputace: 88

Publikováno 30 říjen 2011 - 22:09:23

Jasny to bude rukama od ustalovace :D musim se naucit presnej postup prace :D dycky zapomenu zhasnout zaclonit umejt ruce atd :D

Prave ze me se negativ zda dobrej, dela to i s negativem XP2 z labu a fotky mam fakt pekny
Nevim kde muze bejt problem
  • 0

#24 brkoslav01

brkoslav01

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
  • LocationŠumava
Reputace: 88

Publikováno 30 říjen 2011 - 22:17:05

Vložený obrázek

mam tady ukazku, je to scan fotky, je to ze svitku FP4 flexaretem, osvit 2s clona 8
  • 0

#25 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 30 říjen 2011 - 22:18:48

Úplně nejlepší řešení je začít dělat větší fotky ; )
  • 0

#26 brkoslav01

brkoslav01

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
  • LocationŠumava
Reputace: 88

Publikováno 30 říjen 2011 - 22:22:54

ted nevim jestli ti rozumim, origo je vetsi, no zatim se mi nechce kupovat velky papiry pac mam mraky odpadu nez mi vyleze neco kloudnyho
  • 0

#27 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 30 říjen 2011 - 22:33:26

Myslim to tak, ze na cim vetsi format budes zvetsovat, tim delsi ti vyjde cas. Chapu, já mam taky hrozně odpadu. Nezapomen na prouzkovy zkousky, odpad to zminimalizuje.
  • 0

#28 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 30 říjen 2011 - 22:52:39

ted nevim jestli ti rozumim, origo je vetsi, no zatim se mi nechce kupovat velky papiry pac mam mraky odpadu nez mi vyleze neco kloudnyho


Nevěř jirkovi nademnou! Odpadu nebude nikdy míň :roll: .
S vzrůstajícími zkušenostmi rostou i tvoje nároky a budeš vyhazovat i to, co by sis před měsícem pověsil na zeď. Sebekritičnost je úděsná věc. Nebo jsem jen lajdák ve fotokomoře a produkuju tak nadměrné množství odpadu? Proužkovka taky není všespasitelná, často musím vidět celou fotku abych si ujasnil co chci jak udělat, pak to všechno nadržím a vykreju abych zjistil, že to je sice OK, ale jako celek zase nefunguje.To je spousty odpadu. Nedovedeš si představit, jaká drbárna jsou některý negativy. Výsledek za to ale pak stojí (doufám).
  • 0

#29 civito

civito

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 50 příspěvků(y)
  • LocationHlohovec, Slovensko
Reputace: 0

Publikováno 31 říjen 2011 - 07:47:50

Pokud máte cívku, u které se dají spirály přenastavit na šířku svitku 120, tak se tam vejdou dokonce dva svitky za sebou.

Ked budem davat dva zvitky za sebou do spiraly je to treba nejako riesit lepenim alebo staci normalne za sebou a ono sa to potlaci?
Skusal som to niekedy davno kinofilmom 12 polickovym do plastimatky a krasne sa to potlacilo - ale teraz mam JOBO 2000 a tam ide film o poznanie lepsie tak neviem ci by to neslo az tak lahko ze by som neocitil ze filmy sa prekryvaju :roll:
  • 0

#30 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 31 říjen 2011 - 08:58:36

Omlouvám se, že jsem to tak nešťastně podal, jenda1250 má samozřejmě pravdu. Odpad bude stále v obrovském množství, ale bude to odpad trochu jiného druhu : )
  • 0

#31 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 31 říjen 2011 - 09:26:31

Vždyť já jsem to myslel spíš zesrandy :roll:.

civito: navinu jeden svitek do cívky až na doraz k trnu a pak až začnu soukat druhý. Když celý zajede do drážek, víc nesoukám, po pár otáčkách by se mohy potkat, případně překrýt. Funguje mi to jak u čb, tak barevných diáků.
  • 0

#32 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 31 říjen 2011 - 09:30:51

Ked budem davat dva zvitky za sebou do spiraly je to treba nejako riesit lepenim alebo staci normalne za sebou a ono sa to potlaci?
Skusal som to niekedy davno kinofilmom 12 polickovym do plastimatky a krasne sa to potlacilo - ale teraz mam JOBO 2000 a tam ide film o poznanie lepsie tak neviem ci by to neslo az tak lahko ze by som neocitil ze filmy sa prekryvaju :roll:


Já mám na cívkách jobo takovou červenou zarážku, kterou po namotání prvního filmu zamáčknu a tim se filmy bezpečně oddělí.
  • 0

#33 civito

civito

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 50 příspěvků(y)
  • LocationHlohovec, Slovensko
Reputace: 0

Publikováno 31 říjen 2011 - 10:19:44

to jenda1250:
aha :D "Jak jednoduche, mily Watsone" dik

to sjirka:
Ja tam zarazky nemam, alebo neviem o nich :roll: , Jobo som kupoval na inzerat takze mozno sa ich zbavil byvaly majitel
  • 0

#34 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 31 říjen 2011 - 10:30:26

Brkoslave, pár otázek:

- jakým aparátem si fotografoval?
- je to svitek nebo kino?
- jaké bylo počasí (scéna), když si exponoval ukázku?
  • 0

#35 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 31 říjen 2011 - 10:48:27

Ja na Jobo cievkach tiež mám tie červené zarážky na oddelenie dvoch zvitkov pri ich vyvovalí v jednej cievke.
  • 0

#36 babral

babral

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 24 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 31 říjen 2011 - 11:34:56

Dovolím si také přispět s troškou do mlýna - dva svitky do cívky lze nasadit bez problémů, mám to vyzkoušené jak na Jobu řady 1500, tak na starých dobrých plastimatkách. Pro jistotu nechávám na filmu tu lepící pásku, kterou je připevněn k duplexu a první film natočím páskou na konec. Druhý pak páskou dopředu. Měl jsem zpočátku strach, neudělá-li to něco s vlastnostmi vývojky, ale pokud to nějaký vliv má, já ho nepozoruji.
  • 0

#37 brkoslav01

brkoslav01

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
  • LocationŠumava
Reputace: 88

Publikováno 4 listopad 2011 - 14:08:22

kraken: predchozi fotka byla Flexaret IV, FP4 125, expozici sem zmeril pomoci f90x bodove na oblicet

od 8 sem byl v komore a prisel sem na dalsi problem, na negativu mam jakesi map, neni to po celem negativu ilfodr pan400 viz priloha

vyvolal sem svitek HP5 400 a na negativu nejsou primo takove mapy ale jakoby smouhy

vyvolavam v plastimatce a leju tam 500ml
ID-11 20min kazdych prvnich 10s v minute 3 preklopeni
prerusovac
ustalovac fomafix podle navodu
prani nekolik minut ve vode z kohoutku potom destilka a malinko jaru jako smacedlo
muze to delat ten jar ?

prvni ukazka je scan fotky
druha je fotka svitku negativu Vložený obrázek Vložený obrázek

byl bych moc rad za pomoc, docela me to stve a tak nejak ubejva chut
  • 0

#38 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 4 listopad 2011 - 14:15:49

Ja teda neviem, možno je to blbosť ale skús to ešte raz vyprať a použiť normálne zmáčadlo a nie Jar.
  • 0

#39 brkoslav01

brkoslav01

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
  • LocationŠumava
Reputace: 88

Publikováno 4 listopad 2011 - 14:18:06

nic jinyho tu nemam, budu muset koupit nejaky smacedlo, film uz uschnul tak to vyprani asi uz nepomuze co
  • 0

#40 brkoslav01

brkoslav01

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
  • LocationŠumava
Reputace: 88

Publikováno 4 listopad 2011 - 14:28:25

co takhle vyprat to v jen v destilce bez smacedla ?
  • 0

#41 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 4 listopad 2011 - 14:38:24

jak silný ten jar máš? já dělám ke spokojenosti v levnojaru z kauflandu v ředění 1:500 a tohoto trochu stříknu do vyřazené plastimatky, tkaže se dostávám někam na 1:1000 až 1:2000
  • 0

#42 brkoslav01

brkoslav01

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
  • LocationŠumava
Reputace: 88

Publikováno 4 listopad 2011 - 14:53:53

ypres_bass: ty jo dycky do plastimatky jenom krapitek kapnu, nijak to neredim ani nepocitam, jestli ono to teda nebude tim ze je ten jar moc silnej
  • 0

#43 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 4 listopad 2011 - 14:57:06

nic jinyho tu nemam, budu muset koupit nejaky smacedlo, film uz uschnul tak to vyprani asi uz nepomuze co


to vyprání pomůže. nejlépe ve vlažné vodě (cca do 24-26 st.) a pořádně pak okoupat v destilce. ten mazlavej sajrajt, co ti na tom nechal jar, musíš dostat dolů, jinak se ti newton kroužky ve zvětšováku se skly budou dělat furt. (a vůbec nevím, co to udělá s filmem tak archivovaným za 20-30 let. Dneska se do jaru dávají různá svinstva hladící pokožku a tak podobně, ale pro filmy to žádný balzám nebude asi)
  • 0

#44 brkoslav01

brkoslav01

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
  • LocationŠumava
Reputace: 88

Publikováno 4 listopad 2011 - 14:59:44

Jirinol: díky, tak ja to du prdnout do vyvojnice a poradne jeste vyprat a uvidim co to udela
  • 0

#45 brkoslav01

brkoslav01

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
  • LocationŠumava
Reputace: 88

Publikováno 4 listopad 2011 - 15:49:03

tak sem to poradne vypral, z kinofilmu sla pekna pena ale nasvitku ty smouhy zustaly
snad to pomohlo
  • 0

#46 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 4 listopad 2011 - 16:11:11

Ten svitek ti asi do vývojnice moc nešel viď.... Vypadá to jako zlomené nebo silně stisknuté. Silné mechanické podráždění způsobí stejný efekt jako osvit v tom místě.
  • 0

#47 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 4 listopad 2011 - 16:14:32

brkoslav01
Na první fotce jsou evidentně Newtonovy kroužky (říká se jim kroužky, ale mohou mít kdejaký tvar...). Je to způsobeno natlačením filmu na sklo(a) zvětšováku.
Je několik řešení: antinewton spray Tetenal, horní sklo "antinewtonovské" - dolní obyčejné (nebo žádné), zvětšování v plechových rámcích (bez skla), zmírnění "přítlaku" skel, založení dvou proužků papíru do rámu společně s filmem (tak, aby např. překrývaly perforaci kinofilmu) a pod.

Šmouhy na druhém obrázku jsou (s velkou pravděpodobností) způsobeny ohybem filmu - např. při zakládání. Mechanické "namožení" emulzní vrstvy způsobuje stejný efekt jako její osvětlení.
  • 0

#48 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 4 listopad 2011 - 16:18:35

tak sem to poradne vypral, z kinofilmu sla pekna pena ale nasvitku ty smouhy zustaly
snad to pomohlo


ty "šmouhy" na druhém snímku nemají s jarem nic společného... vypadá to jako "osvit" v emulzi lomem filmu, nešetrným zacházením před vyvoláním.
  • 0

#49 brkoslav01

brkoslav01

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
  • LocationŠumava
Reputace: 88

Publikováno 4 listopad 2011 - 16:28:27

ty brdo moc dikyza pomoc, jeste ze tohle forum existuje, nemel sem o tech Newtonovych krouzcich sem nemel tucha
Mate pravdu hodne sem bojoval abych ten svitek dostal do civky, hodne mi prekazi ten kryci papir, dam na to priste poradnyho majzla

Díky chlapy
  • 0

#50 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 4 listopad 2011 - 17:48:13

ty brdo moc dikyza pomoc, jeste ze tohle forum existuje, nemel sem o tech Newtonovych krouzcich sem nemel tucha
Mate pravdu hodne sem bojoval abych ten svitek dostal do civky, hodne mi prekazi ten kryci papir, dam na to priste poradnyho majzla

Díky chlapy

Svitek motám od konce a papír se odvíjí pod rukou. Na konci ho utrhnu. Zkus si to na světle s nějakým starým nebo prošlým svitkem.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních