Přejít na obsah


Fotka

C 41


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
117 odpovědí na toto téma

#101 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 22 říjen 2020 - 20:04:50

Ozivim temu ak sa nenahnevate : )

 

Mam v pivnici otvoreny (nenamiesany) kit tetenal c-41 asi od januara 2018.

Bude este fungovat? Jednoznacnu odpoved by som ziskal vyskusanim, ale nerad by som prisiel o film/cas/vodu.

Tak ak niekto ste uz vyvolavali po dlhej dobe s nacatym tetenalom, budem rad za info. :idea:

 

Vdaka

S istotou mozem potvrdit, ze ho mozes vyliat.


  • 0

#102 huf

huf

    Nováček

  • Banned
  • Pip
  • 79 příspěvků(y)
Reputace: -56

Publikováno 23 říjen 2020 - 06:02:00

Ozivim temu ak sa nenahnevate : )

 

Mam v pivnici otvoreny (nenamiesany) kit tetenal c-41 asi od januara 2018.

Bude este fungovat? Jednoznacnu odpoved by som ziskal vyskusanim, ale nerad by som prisiel o film/cas/vodu.

Tak ak niekto ste uz vyvolavali po dlhej dobe s nacatym tetenalom, budem rad za info. :idea:

 

Vdaka

Rozhodně zkus kousek filmu. Někdy se i chemické zázraky dějí. 


  • 0

#103 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 23 říjen 2020 - 07:50:17

Zaraky by sa diali, keby nebolo ani jedna nadoba otvorena.
Ak je uz nieco namiesane, neprezije pol roka.


  • 0

#104 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 25 říjen 2020 - 18:01:36

Pánové hodím to sem i když bych to měl spíše dát do co mě zlobí...totálně dostalo.
Dofotil jsem dnes svitek v domění, že fotím hp5. Prvně v životě jsem jej zakládal do tanku tak, že i kazetu jsem otvíral už po tmě. A co se nestalo. Po založení a rozsvícení jsem s totálním zděšením shledal, že to nebyla hp5 ale kodak porta 400. Vůbec nechápu jak k tomu došlo...skoro si ani nevybavuju že bych tu portu kupoval a na kazetě jsem měl ustrizek hp5. Teď už pozdě bědovat.
Mam otázky...hlavně na Keka. Poradí si lab se svitkem v tanku? Mám tucha že nikoli. Natočit jej zpět na rolku to se mi nechce riskovat.
Barvu jsem doma nikdy nevolal...fotím na ni velmi sporadicky....ale už si pohrávám s myšlenkou že koupím sadu a zkusím to...stejně mi asi nic jiného nezbyde.
  • 0

#105 huf

huf

    Nováček

  • Banned
  • Pip
  • 79 příspěvků(y)
Reputace: -56

Publikováno 25 říjen 2020 - 18:23:58

Kup si Tetenal C-41, vyvolání barvy je daleko jednodušší než čb. Jenom si ohřej chemii na 38°C a ničeho se neboj. První vyvolání : Vývojka 3,15 min, Ustalovač  4 min, pak film vošplouchnout a máš to.  Za pár korun doma.


  • 0

#106 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 13 listopad 2020 - 16:36:50

Měl bych tady k c41 a sadě tetenal pár otázek.
Všichni píšou, že po otevření originálních balení roztoky příliš dlouho nevydrží. Ví někdo z vás v jakých jednotlivých objemech ty roztoky u balení na jeden litr jsou? Rád bych je rozdělil na polovinu do vhodně velkých lahviček ( které musím koupit) zastříknul plynem a použil později.
Postup volání a způsob temperování jsem zde vyčetl, co bych ještě potřeboval ujasnit je: stahovat po poslední lázni vodu štěrkou (u čb to nedělám)
Dále jak sušit? Jako obvykle nebo musím při vyšší teplotě? Co jsem tak pochopil prý je u barvy lepší při vyšší teplotě.
Jen doufám že dvoutýdenní pobyt porty 400 založené v tanku nikterak nevadí.
  • 0

#107 Mirkoh

Mirkoh

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
  • LocationKlátova Nová Ves ( okres Partizánske)
Reputace: 16

Publikováno 13 listopad 2020 - 20:05:54

Pár postrehov začiatočníka k Tetenal C41:

Balenie na 1 liter roztokov je 6 plastových fľaštičiek: 3 na vývojku, 2 bieliaci ustaľovač, 1 stabilizačný roztok. Podľa návodu ľahko namiešaš. A výdatnosť je 16 filmov (tabuľka v návode uvádza aj predlžovanie časov podľa počtu vyvolaných filmov). Moja skúsenosť s trvanlivosťou:

Namiešal som polovičné dávky na pol litra roztokov. Na prvý krát vyvolal dva filmy, potom snáď po mesiaci ďaľších 6. Druhú polovicu som minul cca o 5 mesiacov. Samozrejme, s namiešaním roztokov až pred použitím. Namiešané roztoky som skladoval v pokrčených plastoých fľašiach (teda aby bola hladina až po zátku), nerozrobené som dosypal sklenenými guličkami z hračkárne, tiež aby boli fľaštičky naplnené. A uložené to bolo v klasickej pivnici v chlade a tme. Takže trvanlivosť rozčapovaných a nerozrobených roztokov je väčšia, než uvádza výrobca. O koľko, to neviem.  V tej dobe som ešte nevedel o možnosti zastreknutia plynom.

Navinutý film vo vývojnici by nemal byť problém, ak je naozaj svetlotesná a bola suchá. Akurát by som to držal radšej v chlade. Aha, a stieranie. Ja som nestieral a sušil pri izbovej teplote. Všetko bolo v poriadku. Takže žiadne obavy, dodrž teplotu a časy a ak je dobre nafotené, film by mal byť v pohode. Skutočne, vyvolať farebný film pri presnosti procesu nie je nejaký veľký problém. Určite niekto ešte doplní ďaľšie informácie, toto sú len postrehy začiatočníka, ktorý zistil, že to ide pomerne ľahko. Veľa šťastia   Miro


  • 0

#108 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 14 listopad 2020 - 08:13:29

Díky moc Miro! ;)
  • 0

#109 sroub

sroub

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 41 příspěvků(y)
  • LocationKladno
Reputace: 9

Publikováno 14 listopad 2020 - 11:49:49

Dá se ten set nejak naředit?
Pořídil sem si zkusmo Tetenal set C-41 pro jeden film, ale všechny roztoky jsou po 250ml. Moje vývojnice jsou JOBO řady 2000 a stará plastimat, ale když budu chtít vyvolat jeden svitek, potřebuju pro plastimatku 500ml roztoku a pro JOBO dokonce 700ml
Je nějaká možnost to naředit, nebo mám zkusit něco jako ruční rotační vyvolávání? Když položím plastimatku na bok, cívka je z poloviny ponořená při 250 ml tekutiny uvnitř. Ale nemám ponětí jak upravit časy...
Druhá možnost je naředit destilkou na požadovaných alespoň 500ml, ale netuším zda by čas vyvolávání rostl lineárně nebo logaritmicky, případně zda by se film vůbec vyvolal....


  • 0

#110 stamir

stamir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
  • LocationCífer, Slovensko
Reputace: 35

Publikováno 14 listopad 2020 - 19:39:42

... ruční rotační vyvolávání....

já to tak dělám.  kupuju Tetenal C-41 sadu na 1 litr, ale rozdělím to a namíchám 500ml a volám rotačně, časy podle návodu. Používám JOBO 2500, ale to asi není podstatné. 

 

BTW - Tvoje přezdívka se mi spojuje s dogtrekkingem tak před 10-15 lety. Je to možné ? 


  • 0

#111 sroub

sroub

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 41 příspěvků(y)
  • LocationKladno
Reputace: 9

Publikováno 14 listopad 2020 - 23:06:44

Těžko, dogtreking mě jen lehce líznul, i když největšího propagátora "Monte" Kvasnicu znám, a má štěně od sousední chovky. Ale čsv není dobrý plemeno pro tenhle sport, ne že by nebylo vytrvalý, ale je trochu jiný :grin: 
A já jich mám celou smečku, a každej je velice nesnášenlivej k ostatním samcům...

 

Zkusím lázně naředit na 500ml, a budu doufat. Fotky jsou ze synových šestých narozenin, tak bych o ně nerad přišel


  • 0

#112 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 15 listopad 2020 - 10:10:12

tak ono je moznosti, jak zdelat ten 1 litr, asi vice - jde to naredit i na 700 a 300 a pak to pouzivat napr 700 pro svitky a vydatnosti resit pro 1-3,4-6 a 7-9. film a u 300 pro kino a vyvolavat (a casy prodluzovat) po jednom filmu a vyvolat v tom max 3 kusy.

druha moznost je udelat pracovni roztok cely 1 litr a vzdy nalit do vyvojnice pozadovany objem a pak zase zpatky a casy prodluzovat po 4 filmech.

treti moznost je delat 500ml a rotovat. ja to tak delam a nijak neupravuju cas. podle me je predepsany 15s interval preklapeni ekvivalent rotacniho volani.

nikdy bych si netroufl pridavat vodu do pracovniho roztoku nad ramec predepsaneho redeni.. kde bych pak sehnal presne casy volani? nesnizil bych si tim vydatnost toho roztoku?
  • 0

#113 sroub

sroub

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 41 příspěvků(y)
  • LocationKladno
Reputace: 9

Publikováno 15 listopad 2020 - 14:07:51

Ale já mám Magick box C41 pro jeden film. I když přesnější popis (na krabici je, v obchodě nebyl) je že je to na jeden kinofilm. Takže 250ml, a víc ani kapka.

Udělám to prostě jak napsal Stamir, budu rotovat...
V ruce :grin:


  • 0

#114 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 15 listopad 2020 - 18:43:47

pohodlné je rotování naležato v  lavoru s teplou vodou... a vyřešeno je i temperování na požadovanou teplotu.


  • 1

#115 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 15 listopad 2020 - 23:10:54


 

pohodlné je rotování naležato v  lavoru s teplou vodou... a vyřešeno je i temperování na požadovanou teplotu.

Vodu treba zohrievat pomocou sous vide zohrievaca, ja mam na doma tento:
https://www.klarstei...cel-Cierna.html
Ale da sa kupit tento, co je priamo urceny na zohrievanie vodu vo foto lavory:
https://www.macodire...-tcs-1000?c=637
.


  • 0

#116 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 16 listopad 2020 - 09:00:15

Tak, tak, dobrá voľba, ja mám Cinestill, ale trošku iný ako ten z Macodirekt a podobný tomu Klarsteinu. Skutočne to funguje parádne, v nádobe potrebnej veľkosti sa vlastne teplotu stále drží, ako na tom videu. Na posledné pranie je možno využiť tú vodu, v ktorej sa to ohrievalo, aby sa využila.


  • 0

#117 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 16 listopad 2020 - 10:52:34

maji ho i u Skody. https://www.fotoskod...still-tcs-1000/  

ja uz poslal Jeziskovi prosbu v rijnu.


  • 0

#118 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 120 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 16 listopad 2020 - 11:23:34

...snad si zvyknu :)

10 let jsem to robil v umyvadle

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  e61.jpg   65,3K   3 Počet stažení
  • Přiložený soubor  e62.jpg   77,43K   1 Počet stažení

  • 4




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních