Přejít na obsah

Fotka

Nejlepší Lupa na ostření

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
61 odpovědí na toto téma

#51 Erik Kurach

Erik Kurach

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 608 příspěvků(y)
  • LocationSlanej vrch - 326 m n.m.
Reputace: 432

Publikováno 19 únor 2015 - 11:56:07

Vážení kolegové, při zaostřování s Bestwell Micro Sight 25x se často zaleknu, když mi přes projekční plochu přeběhne nějaký roztoč ve velikosti bizona. Vzhledem k malé plošce zmizí většinou rychle, neb se jedná o druh temnokomorní, čili světloplachý. Nic ne nemá zbytečně přehánět. Lituji, že jsem ihned nezakoupil Kaiser - zaostřovací bowden ke šroubu mikroposuvu. Při délce vodící tyče 150cm jde během zaostřování často o krk. Jsem ve věku, kdy začínám pomalu trénovat proskoky zapálenou obručí, ale potřeboval bych asi nějak prodloužit pro tuto zaostřovací činnost délku chapadel. Pravidelně rozptýlené, ostré zrno, Vám přeje: "Starý Jezevec" Erik

• 1

#52 Luigi

Luigi

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 772 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 157

Publikováno 19 únor 2015 - 14:54:36

Omlouvám se, že si na tomto tématu přihřeju bolístku. Už jsem tady i jinde několikrát vyzýval majitele Peak No. 2000, aby mi poradili a potvrdili moje tušení, že dělám "něco" blbě. O co jde? Mám Peak No. 2000 Model I koupené u západoněmeckých soudruhů  jako trošku jeté. Poničené zrcátko a pod ním černě natřený plech. Zakoupil jsem nové zrcátko u BH NY, vyměnil i s podloženým plechem a začal pracovat. Tedy, když jsem odclonil a zapnul zvětšovák (D805 se 150W) tak mi to mohl vypálit oko. Bylo mi divné, že všechno světlo mi jde do palice a proč je tedy na základně ta díra s bílým kuželem, když se tam stejně nic přes zrcátko nedostane. Vymyslel jsem, že to zrcadlo je asi polopropustné, že pod něj žádný plech nepataří a jen tak můžu vidět v základně kam dávám Peak a zároveň jen část světla mi jde do oka a můžu tedy zaostřovat bez obav ze ztráty zraku. Zatím mi to nikdo nepotvrdil  a tak se tady ptám zde vyvstoupivších Peakistů - Erik; Lukas_87; jkcz; milosm; nlc == je to tak a plech pod zrcadlo nepatří???

Zdar zaostřování a pozdrav všem posílá na jedno oko slepý Luigi :shock:  Vždy po zvětšování v něm ostře vidím ještě hodinu zrno filmu.

• 0

#53 milosm

milosm

Tlampač (grafoman)

• Předplatitel
  • 1 552 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, Bzenec
Reputace: 1 643

Publikováno 19 únor 2015 - 15:12:47

netusim (peak je ted ode mne vzdalen)

.

http://www.peakoptic...PeakFocuser.pdf

• 0

#54 oteccasu

oteccasu

Tlampač (grafoman)

• Předplatitel
  • 2 600 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 767

Publikováno 19 únor 2015 - 18:23:07

Hošichlapci tolik poviku ohledně lupy.
Nutno říct, že jakákoliv lupa je lepší, než-li samotné oko temnokomorníka. Mějte též na mysli, že nikdo z vás nedělá fotografii na otevřenou clonu. Vždy cloníte na optimální hodnotu, která se pohybuje okolo 5,6 až 11. No a tam se drobné rozostření ztratí. Také chci připomenout, že jsou důležitější podmínky dobré technické fotografie. Což namátkou by jsem připomněl rozložení světla, rovinnost, kvalita skel ......
Nebuďme jak ty naši potentáti, kteří za nemalý peníz dlouho diskutují nad běžným drobným problémem a nad složitými těžko řešitelnými mlčí.
  • 1

#55 jkcz

jkcz

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 718 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 156

Publikováno 19 únor 2015 - 20:21:43

Luigi, mam Peak II. Zrcatko ze spodni i horni strany "zrcadli". Nemam tam zadny plech, jedine horni kryci, ktery se pri ostreni odklapi na pantu. Zrcatko zkusebne prosvicenim baterkou nepropousti svetlo, pouze v mistech, kde je poskrabane neco prosvita. Zkouseno svitit shora i zdola. Toz asi tak, nevim jestli jsem pomohl.

• 0

#56 Luigi

Luigi

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 772 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 157

Publikováno 19 únor 2015 - 22:32:08

Jo, pomohl tím, že jsi mne ujstil, že plech tam dali němci když to zrcátko bylo skoro slepé. Takže to vyhodím. Ale trošku jsem nečekal, že zrcátko nic nepropustí - viz moje bulení, že mi to může vypálit oko. O tom, že bych měl zaotřovat na otevřenou clonu a bez filtru já osobně nepochybuju, takže huvidíme. Díky za odpovědi a snahu pomoci. Zdařec Luigi :shock: P.S. Jasně že cloním při pracovním čase, ale to se mi to přesné zaostření hodí abych eliminoval drobné průhyby papíru ap.

• 0

#57 Lukas_87

Lukas_87

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 720 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 41

Publikováno 21 únor 2015 - 20:26:16

s Peakem naopak koukej zaostrovat pri pracovni clone. pak to nevypaluje zrak...

• 0

#58 ladinek

ladinek

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 79

Publikováno 23 září 2015 - 18:18:17

Tak jsem se rozhodl, že si něčím udělám radost do fotokoupelny , aby pozitivní proces byl ještě více pozitivnější. Mám zaostřovací lupu, klasický hranol. Funguje pomáhá. Viděl jsem od Petrson takový  kukátko stálo do 1000kč. Funguje lépe než ten hranol? Uvítal bych nějakou zaostřovací lupu s s kukátkem se kterou máte pozitivní zkušenost a bude na tom lépe než zaostřovací hranol, přesnější atd., klidně i odkaz .-) Díky za rady!!!

• 0

#59 RHx

RHx

Hrabě kydoň

• Předplatitel
  • 5 427 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 301

Publikováno 23 září 2015 - 19:25:26

"Viděl jsem od Petrson takový  kukátko stálo do 1000kč."

ostří jen na středu promítnutého obrazu, ale  spolehlivě i při pracovní cloně, má ho spousta druhů a například i já, podle mě jsou to dobře investované peníze

https://www.fotoskod...i-lupa-na-zrno/

nijaké veliké plachty, abych kontroloval zrno v koutech stejně nedělám

• 0

#60 ladinek

ladinek

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 79

Publikováno 23 září 2015 - 19:40:14

jj to je přesně co jsem já myslel. Já dělám hodně 13x18 a teď jsem dělal 18x24 to je největší co jsem dělal, na větší nemám misky. Jde o to, že když mám tmavší negativ, tak ten hranol je tmavej i na otevřené cloně a čučím do něj hodně zblízka a čím víc čučím tím míň vidím :-) Tak tohle by asi byla ta volba co jsem myslel.

• 0

#61 feromarcin

feromarcin

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 550 příspěvků(y)
Reputace: 59

Publikováno 11 prosinec 2016 - 12:19:55

Kúpil som si zaostrovaciu lupu Peak No 2030. Má niekto skúseností s touto lupou a vie ju prípadne porovnať s inými? Doteraz som žiadnu lupu nepoužíval, takže neviem to porovnať s ničím iným. Lupa je jasná, problém mám paradoxne s veľkým množstvom svetla aj na pracovnej clone. Používam ju momentálne s Durst AC800, kde je 250W žiarovka. Je to veľká pomoc na tomto zväčšováku, pretože autofocus sa nastavuje pri bielom svetle, ale veľa urobí už prepnutie na filtrované svetlo+zmena clony. Toto potom musím ručne kompenzovať a modliť sa, aby zväčšovák nechcel pred exponovaním nanovo preostriť autofocusom :)

• 0

#62 Ctvrtek

Ctvrtek

Nováček

• Předplatitel
  • 109 příspěvků(y)
  • LocationŽatec LN/ Brno
Reputace: 36

Publikováno 12 prosinec 2016 - 19:58:22

Delší dobu jsem ji s úspěchem používal (Peak No 2030). Při prvním pohledu to byl, oproti mnou do té doby používané Meoptě celkem šok. Ale při častém používání panF jsem i v ní začínal prd vidět. 

Tak jsem na eBay za pětistovku pořídil Bestwell Micro Sight 25x. A rozhodně už bych za nic neměnil.

Mám Durst M70 + Vario hlava (100W žárovka), vždy ostřím na pracovní cloně (APO Rodagon-N 50 mne to vychází +/- clona 8) + zařazeném příslušném filtru, tak s velkým množstvím světla problém nemám.

• 0

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních