Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Kiev 2/3/4

kiev Contax dálkoměr kinofilm 35mm oprava

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
24 odpovědí na toto téma

#1 jennik

jennik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 24 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 13 červenec 2015 - 15:43:50

Ahoj kolegové.

 

Během posledních pár let jsem pořídil celkem početnou sbírku fotoaparátů Kiev od modelu Kiev 2A až po 4AM s řadou objektivů, hledáčků a dalšího příslušenství. Další sháním, takže kdyby se někdo chtěl zbavit starého těla nebo objektivu, neváhejte mě kontaktovat!

 

Nicméně, jde mi teď o něco jiného. Mám v současnosti asi desítku přístrojů, z toho jsou jen asi 4 zcela spolehlivě funkční, zbytek trpí nějakým neduhem. Nejčastěji "línou" druhou roletou závěrky. Kupodivu, na všech krom jednoho funguje docela spolehlivě seleniový expoziemetr.

 

Už teď jsem na fotoaparátech provedl poměrně dost drobnějších oprav a čištění a naučil se leccos o jejich kosntrukci. Přesto, složitější opravy jsou zatím zcela mimo moje možnosti. Příležitosně kupuji další kousky za rozumné ceny, abych mohl kanibalizovat díly a učit se, ale s něčím budu potřebovat pomoc.

 

Našel jsem pár úžasných stránek, které se věnují opravám Kievů, respective Contaxu:

 

 

Bohužel, nikde se nepíše například o tom, jak si poradit se zmíněnou druhou lamelou, nebo kde ladit délku časů. 

 

Uvítám každou radu nebo doporučení. Jen prosím, nepište, ať se na to vykašlu a nehrabu se v tom :) Je to moje hobby, základní modely mám funkční a ve zbytku se prostě šťourat budu :) Takže jde především o to, abych nenadělal zbytečně moc škody :)

 

Přikládám ukázku mé sbírky, je to starší snímek, dnes je jich celkem 10 a objektivů bezpočet. A na závěr ukázku fotografie, kterou jsem pořídil zjara ve Skotsku. Foceno na Ilford HP5.

 

Dík za případné rady!

Přiložený soubor (y)


  • 0

#2 HonzaP9

HonzaP9

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 59 příspěvků(y)
  • LocationPraha Čakovice
Reputace: 24

Publikováno 8 září 2015 - 13:03:23

Co máš přesně namysli tou "línou" druhou lamelou závěrky? Jedná se o to, že při delších časech (typicky 1/25 a delší) se první lamela otevře a druhá zůstane viset? V takovém případ bych tipoval na nevhodné nebo poškozené tkanice závěrky, zvlášť pokud by se jednalo o Kiev 2 nebo 3. Tyhle starší stroje měly tkanice tenčí (jako původní Contax), takže pokud tam pak někdo nacpal ty nové sovětské, tak to udělá přesně tohle.

 

P.S: Taky jsem se pustil do opravy jednoho Kieva svépomocí, rozchození zatuhlého dálkoměru se celkem povedlo, ale skončil jsem u vyndaného mechanismu závěrky. Je zatuhlý a nevím, ze kterého konce to vzít abych ho nemusel rozebrat na prvočinitele. Teď už je delší dobu odložený v krabici a čekám na dlouhé zimní večery, abych s tím zase pohnul...


  • 0

#3 karelrymbach

karelrymbach

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 září 2015 - 07:38:42

Zdravím kolegy! Chci se zeptat zdali je někdě v Brně šance zakoupit stuhu uzávěrky? Děkuji


  • 0

#4 HonzaP9

HonzaP9

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 59 příspěvků(y)
  • LocationPraha Čakovice
Reputace: 24

Publikováno 11 září 2015 - 09:15:56

Zdravím kolegy! Chci se zeptat zdali je někdě v Brně šance zakoupit stuhu uzávěrky? Děkuji

 

Chceš to na Kiev 2/3 nebo na čtyřku? Pokud na K-4, tak bych se zkusil poptat opravářů, jestli ještě někdo má a byl by ochoten prodat, jinak asi jedině zde: http://www.okvintage...m/kievparts.php.

 

Na 2/3 bych mohl odprodat kus tkanice od Aki Asahi (http://aki-asahi.com...ter-curtain.php). Mám to připravené na opravu jedné dvojky, ale zatím jsem se k tomu nedostal, takže nemůžu potvrdit funkčnost (je ještě tenčí než originál).


  • 0

#5 karelrymbach

karelrymbach

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 září 2015 - 10:33:03

 

Zdravím kolegy! Chci se zeptat zdali je někdě v Brně šance zakoupit stuhu uzávěrky? Děkuji

 

Chceš to na Kiev 2/3 nebo na čtyřku? Pokud na K-4, tak bych se zkusil poptat opravářů, jestli ještě někdo má a byl by ochoten prodat, jinak asi jedině zde: http://www.okvintage...m/kievparts.php.

 

Na 2/3 bych mohl odprodat kus tkanice od Aki Asahi (http://aki-asahi.com...ter-curtain.php). Mám to připravené na opravu jedné dvojky, ale zatím jsem se k tomu nedostal, takže nemůžu potvrdit funkčnost (je ještě tenčí než originál).

 

Sháním "Shutter Tape (Ribbon)", cena je tam skvělá. Je to 4-ka.


  • 0

#6 jennik

jennik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 24 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 12 leden 2016 - 14:54:34

Co máš přesně namysli tou "línou" druhou lamelou závěrky? Jedná se o to, že při delších časech (typicky 1/25 a delší) se první lamela otevře a druhá zůstane viset? V takovém případ bych tipoval na nevhodné nebo poškozené tkanice závěrky, zvlášť pokud by se jednalo o Kiev 2 nebo 3. Tyhle starší stroje měly tkanice tenčí (jako původní Contax), takže pokud tam pak někdo nacpal ty nové sovětské, tak to udělá přesně tohle.

 

P.S: Taky jsem se pustil do opravy jednoho Kieva svépomocí, rozchození zatuhlého dálkoměru se celkem povedlo, ale skončil jsem u vyndaného mechanismu závěrky. Je zatuhlý a nevím, ze kterého konce to vzít abych ho nemusel rozebrat na prvočinitele. Teď už je delší dobu odložený v krabici a čekám na dlouhé zimní večery, abych s tím zase pohnul...

 

Ahoj Honzo,

 

díky za odpověď. Po dlouhé době se vracím. Línou lamelou jsem myslel stav, při kterém je otevření první rolety závěrky v pořádku a rychlé, ale během zavírání druhé rolety něco drhne a ta se vrací poměrně pomalu, někdy doslova uvízne na půl cesty. U různých časů různě, Kiev má myslím mechanizmus na tři různé rozsahy časů.


  • 0

#7 jennik

jennik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 24 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 12 leden 2016 - 14:56:14

 

Co máš přesně namysli tou "línou" druhou lamelou závěrky? Jedná se o to, že při delších časech (typicky 1/25 a delší) se první lamela otevře a druhá zůstane viset? V takovém případ bych tipoval na nevhodné nebo poškozené tkanice závěrky, zvlášť pokud by se jednalo o Kiev 2 nebo 3. Tyhle starší stroje měly tkanice tenčí (jako původní Contax), takže pokud tam pak někdo nacpal ty nové sovětské, tak to udělá přesně tohle.

 

P.S: Taky jsem se pustil do opravy jednoho Kieva svépomocí, rozchození zatuhlého dálkoměru se celkem povedlo, ale skončil jsem u vyndaného mechanismu závěrky. Je zatuhlý a nevím, ze kterého konce to vzít abych ho nemusel rozebrat na prvočinitele. Teď už je delší dobu odložený v krabici a čekám na dlouhé zimní večery, abych s tím zase pohnul...

 

Ahoj Honzo,

 

díky za odpověď. Po dlouhé době se vracím. Línou lamelou jsem myslel stav, při kterém je otevření první rolety závěrky v pořádku a rychlé, ale během zavírání druhé rolety něco drhne a ta se vrací poměrně pomalu, někdy doslova uvízne na půl cesty. U různých časů různě, Kiev má myslím mechanizmus na tři různé rozsahy časů.

 

 

Jo ještě, tady jde o Kiev 4M, ten by problém s novějšími stuhami neměl mít.


  • 0

#8 jennik

jennik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 24 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 12 leden 2016 - 14:58:30

A nakonec ještě jedna otázka: máte někdo tušení, jak se u Kieva dá jemně ladit délka času závěrky? Jak jsem říkal, jsou tam minimálně tři rozsahy, dokonce se každý jinak maže, myslím. Ale nikde jsem nenašel, co přitáhnou či povolit.


  • 0

#9 jennik

jennik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 24 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 17 leden 2016 - 18:17:41

Tak se mi podařilo sehnat naprosto unikátní literaturu. Jednak tři odborné knihy z 60 let v ruštině, kde je detailní postup oprav téměř všech sovětských foťáků (Kiev, Zorkij, Fed, Zenit) a pak ještě balík jednotlivých návodů, fotek a nákresů. Stačí vygůglit Ремонт фотоаппаратов PDF a vyskočí na vás leccos zajímavého. Především doporučuji autory Maizenberga, Jakovleva nebo Višňovského.

 

Něco například zde: http://www.sovietcam...nt/remont.html 

 

Také jsem se spojil s jedním ruským opravářem. Ten tvrdí, že problém s druhou závěrkou je obecně způsobený zatuhlou vazelínou v mechanismu a pro začátek je řešením vykoupat mechaniku v rozpouštědle. Dále je potřeba poladit zpožďovače, to si budu muset ještě pořádně projít. Tipuju si, že minimálně jeden dva Kievy padnou za vlast, než to zvládnu. No, zbývá mi jich ještě celkem dost :) Ještě, že jsem absolvoval několik let ruštiny na základce. Je načase ji oprášit :)


  • 0

#10 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 19 leden 2016 - 08:38:15

A podařilo se ti stáhnout i ten 700MB balík Разборка и ремонт фотоаппаратов ? To je matroš!


  • 0

#11 jennik

jennik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 24 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 28 leden 2016 - 15:58:06

Právě, že ano. Akorát jsem musel poprosit rusky mluvícího kolegu, ať se mi prokličkuje těmi záludnými odkazy a pastičkami a prodlevami a pop-upy a spousty dalšího smetí, nakonec jsme to dokázali stáhnout. A je to matroš na všechny staré sovětské stroje, sem tam ni něco nového. Ležim nad tim už několik dní a oprašuju ruštinu :)


  • 0

#12 jennik

jennik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 24 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 28 leden 2016 - 16:08:03

Pokud byste se někdo náhodou chtěl do oprav Kieva pustit, dejte vědět. Moc rád bych sdílel zkušenosti a postřehy...


  • 0

#13 jennik

jennik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 24 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 28 leden 2016 - 16:40:05

 

 

Zdravím kolegy! Chci se zeptat zdali je někdě v Brně šance zakoupit stuhu uzávěrky? Děkuji

 

Chceš to na Kiev 2/3 nebo na čtyřku? Pokud na K-4, tak bych se zkusil poptat opravářů, jestli ještě někdo má a byl by ochoten prodat, jinak asi jedině zde: http://www.okvintage...m/kievparts.php.

 

Na 2/3 bych mohl odprodat kus tkanice od Aki Asahi (http://aki-asahi.com...ter-curtain.php). Mám to připravené na opravu jedné dvojky, ale zatím jsem se k tomu nedostal, takže nemůžu potvrdit funkčnost (je ještě tenčí než originál).

 

Sháním "Shutter Tape (Ribbon)", cena je tam skvělá. Je to 4-ka.

 

 

 

Mimochodem, s Olegem jsem se sepsal po mailu, je velmi ochotný i co se týče případné ceny poštovného. I jsem z něho vytáhnul pár mouder :) Během února od něj budu kupovat asi metr toho tkalounu a náhradní selenium do expozimetru. Takže pokud budete někdo chtít také něco nakoupit, můžeme to vzít najednou a ušetřit ještě víc na poště.


  • 0

#14 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 28 leden 2016 - 18:09:38

Mmmm, kdyby měl plátýnko, které bych si mohl pak upravit na Praktinu, tak by to bylo fajn (ale nevím, jestli nejsem svým požadavkem mimo...) :-) 

A možná budu potřebovat i něco na Zenita, kterého mám slíbeného od kolegy za Bechera...


  • 0

#15 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 28 leden 2016 - 19:38:26

Tak si nějak matně vzpomínám, že jsem do Praktiny kdysi dával pláténko na Zorkij, jen se musely maličko připilovat ty plechy co na nich drží tkanice. 


  • 0

#16 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 2 únor 2016 - 15:26:20

Právě, že ano. Akorát jsem musel poprosit rusky mluvícího kolegu, ať se mi prokličkuje těmi záludnými odkazy a pastičkami a prodlevami a pop-upy a spousty dalšího smetí, nakonec jsme to dokázali stáhnout. A je to matroš na všechny staré sovětské stroje, sem tam ni něco nového. Ležim nad tim už několik dní a oprašuju ruštinu :)

Tak aby tohle martyrium nemuseli podstupovat ostatní, mohou si balík stáhnout z uloz.to pod jménem Soviet_camera_repair http://uloz.to/xKkbQ...mera-repair-zip


  • 3

#17 Phill

Phill

    Nováček

  • Předplatitel
  • 116 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 12

Publikováno 24 březen 2024 - 15:39:15

Víte někdo k čemu je toto dobré?

"Kiev dual cylinder cassette"

Používáte to?

Chápu, že se dovnitř strčí špulka s filmem ale proč to tenkrát vyrobili?

 

Přiložený soubor (y)


  • 0

#18 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 24 březen 2024 - 19:50:12

Ta kazeta má tu výhodu, že se při zavírání aparátu (při otočení zamykacího klíče) zároveň otevře. Je to mnohen dokonalejší a trvanlivější řešení než klasické kazety se sametkou, která navíc může při opakovaném používání škrábat filmy.


  • 0

#19 Kankrla

Kankrla

    Nováček

  • Předplatitel
  • 210 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 24 březen 2024 - 21:09:53

Dráty na filmu potvrzuji. Pane Vaite, tahle kazetka se dá použít v každém kinofilmovém aparátu? Děkuji

Ta kazeta má tu výhodu, že se při zavírání aparátu (při otočení zamykacího klíče) zároveň otevře. Je to mnohen dokonalejší a trvanlivější řešení než klasické kazety se sametkou, která navíc může při opakovaném používání škrábat filmy.


  • 0

#20 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 24 březen 2024 - 21:30:54

V každém Kievu nebo Contaxu, ze kterého je to okopírované


  • 0

#21 Kankrla

Kankrla

    Nováček

  • Předplatitel
  • 210 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 25 březen 2024 - 07:13:28

V každém Kievu nebo Contaxu, ze kterého je to okopírované


Tak to mam smulu :( Dik za odpoved.
  • 0

#22 Phill

Phill

    Nováček

  • Předplatitel
  • 116 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 12

Publikováno 25 březen 2024 - 12:53:31

Ta kazeta má tu výhodu, že se při zavírání aparátu (při otočení zamykacího klíče) zároveň otevře. Je to mnohen dokonalejší a trvanlivější řešení než klasické kazety se sametkou, která navíc může při opakovaném používání škrábat filmy.

Moc díky za objasnění, nějak nemůžu uvěřit, že by byla světlotěsná. Možná je potřeba používat "originál" kovové cívečky?


  • 0

#23 Phill

Phill

    Nováček

  • Předplatitel
  • 116 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 12

Publikováno 26 březen 2024 - 13:29:44

 

V každém Kievu nebo Contaxu, ze kterého je to okopírované


Tak to mam smulu :( Dik za odpoved.

 

Ještě ji tam mají na některý Zorkáče a FEDy


  • 0

#24 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 26 březen 2024 - 13:36:53

 

 

V každém Kievu nebo Contaxu, ze kterého je to okopírované


Tak to mam smulu :( Dik za odpoved.

 

Ještě ji tam mají na některý Zorkáče a FEDy

 

Pikantní je, že na fotce kompletní kazety je nejspíš origo původní kovová cívka, kdežto na té "rozbrané" je evidentně plastová z běžné kazety. Ale hlavně - to není kazeta pro Kiev ale Fed nebo Zorkij

Jinak teda skutečné "superceny" vesměs všeho


  • 0

#25 Igor61

Igor61

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 105 příspěvků(y)
  • LocationРоссия, Москва
Reputace: 31

Publikováno 27 březen 2024 - 08:28:11

 

Ta kazeta má tu výhodu, že se při zavírání aparátu (při otočení zamykacího klíče) zároveň otevře. Je to mnohen dokonalejší a trvanlivější řešení než klasické kazety se sametkou, která navíc může při opakovaném používání škrábat filmy.

Moc díky za objasnění, nějak nemůžu uvěřit, že by byla světlotěsná. Možná je potřeba používat "originál" kovové cívečky?

 

Добрый день.

Возможно эта статья поможет Вам решить поставленный вами вопрос и понять чем отличаются кассеты для 35 мм фотоплёнки. Плюс руководство пользователя для фотоаппарата Киев 4а

Удачи Вам и хороший снимков.

 

Dobré odpoledne.
 
Snad vám tento článek pomůže vyřešit váš dotaz a pochopit rozdíl mezi kazetami na 35mm film. Plus uživatelská příručka k fotoaparátu Kiev 4a
 
Přeji vám hodně štěstí a dobré záběry.

 

 https://www.ixbt.com...mage/k135.shtml

 

http://www.sovietcam...ev4a_manual.pdf

 

https://www.central-...camera/kiev.php


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:kiev, Contax, dálkoměr, kinofilm, 35mm, oprava

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních