Přejít na obsah


Fotka

Výběr zvětšováku případně i dalšího vybavení

začátečník

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
187 odpovědí na toto téma

#1 Jose

Jose

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
  • LocationVsetín
Reputace: 0

Publikováno 16 květen 2012 - 21:22:16

Dobrý večer,

již dlouhou dobu sním o tom fotografovat a následně si vyvolávat černobílé fotografie tou krásnou klasickou metodou. Upřímně, digitální fotografie mě vůbec neoslovila, a tak bych vás chtěl požádat o pomoc při výběru vybavení pro mou budoucí temnou komoru, vlastně ocením i případné rady pro výběr fotoaparátu, nemám zatím vůbec nic.

Chtěl bych se zeptat:


- Co s místem pro temnou komoru? Názory jsem si již nějaké vyhledal, tuším, že spousta temnokomorníků řeší problém obsazením koupelny, to ovšem u nás bohužel není asi proveditelné, otec při úpravě bytového jádra přidal do zdi v koupelně několik luxfer, takže si nejsem jist jestli by bylo možné je nějak zakrýt. Můj pokoj je ještě horší, přesto že se jedná o malou místnost, je tam velké okno téměř přes celou stěnu plus dveře se skleněnými "okýnky". Přemýšlel jsem, že bych se mohl uchýlit např. do sklepa jako to řeší autor jednoho článku na serveru Fotoaparta.cz, ovšem tam si nejsem jist zase přístupem k el. síti. Jak to řešíte vy?

- Jaký typ zvětšováku by bylo vhodné si vybrat? Rozhodně bych chtěl český zvětšovák z Meopty, pročítal jsem si články na serveru Fotoaparat.cz, kde to mají krásně popsané, ale přeci jen si nejsem úplně jist, zda zvolit Opemus či Magnifax. Vím, že se liší v možnostech zpracování různých formátů filmu (přes Magnifax ty největší), ovšem v čem se dále liší? Zajímalo by mě např. jestli mají šuplík na multigradační filtry a pak ještě jestli se nějak zásadně liší ve verzích.

- Je jedno jakou pořídím vývojnici (pokud neberu tedy v potaz formát filmu)? Všiml jsem si, že se v bazarech objevují především dva druhy a to Plastimat a Jobo, cenově se dost liší. Je lepší investovat do dražší Jobo vývojnice?

Jen doufám, že jsem článek umístil do správné rubriky, pokud ne, tak se moc omlouvám. Je to můj první dotaz zde na fóru.
  • 0

#2 mclusky

mclusky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 178 příspěvků(y)
  • LocationPraha Klánovice
Reputace: 78

Publikováno 16 květen 2012 - 21:45:49

Ahoj,

vítej na Temné ! (vždycky jsem si to přál napsat :???: )

s umístěním nepomůžu... Tma a elektřina (ať už na místě či nějak doprodloužená) jsou povinné, tekoucí voda vhodná. Hodí se i teplota blízká pokojové (abys v zimě nebyl ve sklepě překvapený, že to moc nevyvíjí :-) ) Pokud jsi z většího města zkus nakouknout do vlákna, kde jednotliví temnokomorníci nabízejí nahlédnutí do svých doupat.

Od meopty axomat na 35mm negativ, opemus do 6x6, magnifax do 6x9... Podle zvětšovaného negativu budeš potřebovat i objektiv (do zvětšováku, 50mm na 35mm negativ, 80mm na 6x6 nebo 6x4,5, 105mm na 6x9). Multigradační filtry jdou vložit do všech. Jak moc se liší vlastně ani nevím, všechny zvětšují :) myslím, že pokud začínáš, bude stačit nějaký opemus zadarmo nebo za pár stovek (nebo se zadarmo dávají jen axomaty?).

Co bys rád fotil? - podle toho foťák. téměř vše se dá fotit téměř vším ale něco je vhodné na to a druhé na ono. Taky moc záleží kolik bys do toho dal peněz (a pozor, dost taky sežere to, co dáš za materiál)

Plastimat teče, Jobo neteče... (stojí to za investici? to si musíš zodpovědět sám... spousta lidí doporučuje levnější patersony - ty by také neměly téct)

Mé odpovědi jsou nejednoznačné. Podívej se do galerie na fotky nebo na flickr pod nějakým tím heslem classic nebo analog nebo co se tam píše, nadchni se pro něco co si myslíš, že bys mohl vyfotit na fim (ale raději ne moc, abys nebyl zklamaný, když se to napoprvé nebo napotisící nepovede), kup foťák, film, foť, volej, raduj se... Hodně štěstí
  • 1

#3 OndrasLB

OndrasLB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 335 příspěvků(y)
  • LocationLiberec, Mladá Boleslav
Reputace: 66

Publikováno 16 květen 2012 - 22:04:10

Ahoj, vítej na temné :-)

Souhlas s kolegou mclusky, jen doplním své ubohé, ani ne dvouleté zkušenosti :) Plastimatka mi přijde naprosto dostačující, rozhodně necítím, že by mě nějak limitovala - navíjení (u mě svitkovýho filmu) je v pohodě, a jo - kapku teče, ale stejně všechno dělám nad velkým tácem, pač občas ukápnu i z flašek a tak, takže tohle není zásadní problém.

Co mi hodně pomohlo (krom zdejšího webu) je osobní kontakt s někým, kdo už umí, takže se zkus srazit s někým odsud, to ti dá do začátku hodně.. tak ať se daří :???:
  • 0

#4 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 16 květen 2012 - 22:46:09

Ahoj, moje skúsenosti:

magnifax je stabilnejší a profesionálnejší stroj. Opemus bol naozaj pre amatérov, má občas problémy s rovinnosťou (to som si uvedomil až dnes, keď som zistil, že negatív nie je rovnomerne zaostrený), ale to zasa môže byť len môj názor a niekto môže mať úplne opačný. Podstatné je to, kto tieto mašiny pred tebou vlastnil a ako sa k nim správal.

Ja mám tank Paterson a... tečie. Kupoval som ho nový, ani nie pred rokom. Na druhej strane s ním pracujem rád a tečeniu asi predídem oblepením toho červeného krúžku dvojzložkovým epoxidom, pretože preteká popod krúžkom. Ak má niekto iný názor, tak nech mi ho predostrie, aby som neurobil nejakú hlúposť. Okrem Patersonu mám staručký Plastik, no ten sa dá použiť jedine na rotačné volanie.

Jobo som nikdy nemal, no táto značka akosi netratí na cene ani po desiatkach rokov, považuje sa to za to najlepšie, čo pre amatérov existovalo. U nás boli tieto veci ťažko dostupné, ak vôbec, preto sú tie ceny kdesi úplne inde, než v zahraničí.
  • 0

#5 luke__666

luke__666

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • Locationtwitter.com/luke__666
Reputace: 20

Publikováno 16 květen 2012 - 22:49:55

jen stručně k vývojnici - plastimatka sice teče, ale není to nic tragickýho, pár kapek... ušetřený prachy investuj do ostatního vybavení. při troše štěstí za to, co ušetříš na vývojnici, seženeš zvětšovák :???: v několika bazarech mi řekli, že už je neberou, protože toho maj lidi plný půdy a tak je s tim posílaj rovnou do sběrny... :-)
  • 1

#6 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 17 květen 2012 - 11:32:00

Kdyby jsi při procházení těch bazarů narazil na objektiv do magnitaura 13x18, nebo 10x15, rád je ho zbavím...
  • 0

#7 thelomographer

thelomographer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 247 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 17 květen 2012 - 17:49:34

Já začínám, no už tak 3 roky a vyvolávám ve 30let starém bakelitovém Jobu 1000, který absolutně neteče. A zvětšovák Opemus 5 s Anaretem 80/4.5, který je absolutně spolehlivý a stabilní. A fotím na Mamiyi NC1000S, která je taky naprosto spolehlivá a ostrá. Všechno z bazarů za pár korun a funguje to...
Pro začátek bych ti doporučil vývojku Diafine, u které se nemusí hlídat teplota a navíc ti dost věcí odpustí - zapomenuté promíchání a chyby v exposici +- 2stopy. A v kobinaci s Kodakem Tri-X a foťákem s exposimetrem/TTL ti vyjdou všechny snímky hned a neodradí tě to a pak můžeš dále prohlubovat své fotografické schopnosti :-D
  • 0

#8 Jose

Jose

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
  • LocationVsetín
Reputace: 0

Publikováno 17 květen 2012 - 18:47:54

Děkuji za skvělé rady! Snad se mi něco za slušnou cenu podaří najít, zatím jen sleduji ceny na aukru, které jsou poměrně proměnlivé, za to výběr ale není úplně špatný. Často se objevují i aukce, kde prodejci nabízí i kompletní vybavení temné komory a většinou za to dostanou méně než za samostatný zvětšovák. Jaký je váš názor na koupi vybavení dohromady? Jinak s focením to mám složité, chtěl bych fotografovat jak krajinky, tak lidi, jakožto i portréty, což jsou asi dost odlišné věci.
  • 0

#9 Jose

Jose

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
  • LocationVsetín
Reputace: 0

Publikováno 17 květen 2012 - 18:53:04

Mimochodem zrovna na Aukru sleduji Opemus 6 Standart a zatím to vypadá dobře, cena je na dvou korunách, uvidíme kolik bude konečná, ale budu pokoušet štěstí. Také jsem se zapomněl zeptat jestli má cenu si pořizovat případně nějaký starší zvětšovák, jak si tu pročítám fórum, spousta lidí dělá s Magnitaurem a ten sem už také párkrát viděl za babku.
  • 0

#10 thelomographer

thelomographer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 247 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 17 květen 2012 - 19:53:20

Mimochodem zrovna na Aukru sleduji Opemus 6 Standart a zatím to vypadá dobře, cena je na dvou korunách, uvidíme kolik bude konečná, ale budu pokoušet štěstí. Také jsem se zapomněl zeptat jestli má cenu si pořizovat případně nějaký starší zvětšovák, jak si tu pročítám fórum, spousta lidí dělá s Magnitaurem a ten sem už také párkrát viděl za babku.


Starší, ano, třeba Opemusy 2 jsou výborné jak výrobní kvalitou, tak kvalitou fotek a hlavně mají naprosto skvělý design a jsou okrasou komory. Myslím, že zvětšováky české výroby pro začátek stačí, na tak prvních 10 zvětšování ti bude stačit český objektiv, pak se ale koukneš po něčem např. z německé produkce. Magnitaur je pro tebe asi blbost, velkým formátem začínat nebudeš a pokud střední tak ti bude bohatě stačit Magnifax.
  • 0

#11 Jose

Jose

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
  • LocationVsetín
Reputace: 0

Publikováno 17 květen 2012 - 21:18:03

Děkuji, ano máte pravdu, zapomněl jsem že Magnitaurus je už zase někde úplně jinde. :-D
  • 0

#12 Jose

Jose

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
  • LocationVsetín
Reputace: 0

Publikováno 24 květen 2012 - 19:32:08

Dneska jsem četl článek v časopise Květy, psali o digitální fotografii jako o daru z nebes a temnokomornictví se až vysmívali. Rád si čtu některé z jejich článků, ale tohle se mě docela dotklo.

Květy 21/2012, Cvak! Invaze fotografů

... boj s rodinou o koupelnu, kde obvykle domácí komora vznikala. Chtěl by se ale ještě někdo k této praxi vrátit? Snad jen skalní fandové a staromilci... Dříve při fotografování na film každý pečlivě zvažoval, co chce na snímku mít, a záběr promýšlel. Nyní se takzvaně střílí od boku, nehledí na světelné podmínky, čas, clonu, kompozici, pozadí. Špatné obrázky se prostě vymažou. (Má poznámka: Oni to snad berou jako výhodu :()


Tento článek mě akorát utvrdil v tom, že cvakat digitálem může každý Jouda. Už abych měl vybavení...
  • 0

#13 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 24 květen 2012 - 20:11:16

hlavně prozraď odkud jsi,
pokud jsi student jako já, tak většina univerzit komoru někde má
jinak zvětšovat se dá prakticky kdekoliv kde je elektrika a tma (už jsem slyšel i o borcích s komorou ve skříni)
ten sklep je dobrý nápad, rozhodně se tam jdi podívat
vodu si můžeš nosit nebo natáhni hadicu

zvětšovák - ono záleží jaký formát děláš (což jsem si nevšiml že bys někde napsal) - osobně doporučuju Opemus6 (je myslím velmi kvalitní a vhodný pro cokoliv menšího než 6x6 i kdybys zatím dělal jenom kino, tak svitek je jenom otázka času a pak ti bude chybět). Sklo: doporučuju se podívat po Anaretech (to je takovádobře sehnatelný možnost pro "hodněmuzikyzamálopeněz")

prvních pár let si vystačíš s plastimatkou a pak uvidíš

z dalšího vybavení budeš potřebovat odměrky (výborné jsou z Tesca za 12kč - mám jich 6), misky (těch je všude dost), chemii, talent
  • 0

#14 Jose

Jose

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
  • LocationVsetín
Reputace: 0

Publikováno 24 květen 2012 - 20:59:29

Děkuji, jsem student, nicméně ne vysokoškolský, nýbrž středoškolský. Letos končím první ročník. :( Sklep by byl ideální řešení, nicméně není v něm elektřina -> jedná se o běžný, mírně předělaný panelákový sklep. Nabídky různých zvětšováků a to především Opemusů pečlivě sleduji, nicméně má zkušenost je taková, že čím novější jako je 6 jsou nejdražší (což je jasné, jen nevím, jestli se mi za něj chce dát 500-1000 korun).
  • 0

#15 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 24 květen 2012 - 21:13:29

Děkuji, jsem student, nicméně ne vysokoškolský, nýbrž středoškolský. Letos končím první ročník. :( Sklep by byl ideální řešení, nicméně není v něm elektřina -> jedná se o běžný, mírně předělaný panelákový sklep. Nabídky různých zvětšováků a to především Opemusů pečlivě sleduji, nicméně má zkušenost je taková, že čím novější jako je 6 jsou nejdražší (což je jasné, jen nevím, jestli se mi za něj chce dát 500-1000 korun).

my jsme měli komoru ui na základce (ale tehda mi to bylo jedno a byl zákaz používání)
500-1000 za OP6 je super cena
  • 0

#16 Jose

Jose

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
  • LocationVsetín
Reputace: 0

Publikováno 24 květen 2012 - 21:17:37

Jejda ty moje věty, za to třikrát nicméně se omlouvám, nějak jsem si to po sobě nepřečetl. Teď jsem se díval, na Aukru jsem sledoval Opemus 6 Standart, prodal se za 460 Kč, já si ale říkal, že kdyby bylo spíš něco jen tak za pár korun, nebo za odvoz. Ale taky mě lákal.
  • 0

#17 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 24 květen 2012 - 22:07:07

Jejda ty moje věty, za to třikrát nicméně se omlouvám, nějak jsem si to po sobě nepřečetl. Teď jsem se díval, na Aukru jsem sledoval Opemus 6 Standart, prodal se za 460 Kč, já si ale říkal, že kdyby bylo spíš něco jen tak za pár korun, nebo za odvoz. Ale taky mě lákal.

ono když budeš i nadále tajemný jak hrad v karpatech, tak ti nikdo nic nenabídne...
  • 0

#18 Jose

Jose

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
  • LocationVsetín
Reputace: 0

Publikováno 24 květen 2012 - 22:50:07


Jejda ty moje věty, za to třikrát nicméně se omlouvám, nějak jsem si to po sobě nepřečetl. Teď jsem se díval, na Aukru jsem sledoval Opemus 6 Standart, prodal se za 460 Kč, já si ale říkal, že kdyby bylo spíš něco jen tak za pár korun, nebo za odvoz. Ale taky mě lákal.

ono když budeš i nadále tajemný jak hrad v karpatech, tak ti nikdo nic nenabídne...

Tím reaguješ (pevně věřím, že tě neurazím, když ti budu tykat) na to, že jsem nenapsal kde žiji? Tak to napravím! Bydlím ve Vsetíně. :(
  • 0

#19 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 24 květen 2012 - 23:15:20



Jejda ty moje věty, za to třikrát nicméně se omlouvám, nějak jsem si to po sobě nepřečetl. Teď jsem se díval, na Aukru jsem sledoval Opemus 6 Standart, prodal se za 460 Kč, já si ale říkal, že kdyby bylo spíš něco jen tak za pár korun, nebo za odvoz. Ale taky mě lákal.

ono když budeš i nadále tajemný jak hrad v karpatech, tak ti nikdo nic nenabídne...

Tím reaguješ (pevně věřím, že tě neurazím, když ti budu tykat) na to, že jsem nenapsal kde žiji? Tak to napravím! Bydlím ve Vsetíně. :(

neurazíš, tady si tykáme všichni (skoro) a navíc já nejsem o moc starší ;-)
no vidíš, Vsetín - to máš hned docela slušný okruh hodných lidí co ti třeba pomůžou i osobně.
Kdybi ti někdo nabídl něco a odvoz z Čech, tak ti to můžu dovézt (přesněji přiblížit do Zlína)
  • 0

#20 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 25 květen 2012 - 08:50:24

pokud ti nešmakuje Opemus6 za 460kč, tak už opravdu zbývá jedině získání nějakého šrotu za odvoz

zajdi na Vsetíně do fotoklubu, značná část toho spolku jsou důchodci co našli zalíbení v digitálu, tak jim třeba něco zbylo
  • 1

#21 Adamz

Adamz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 173 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 55

Publikováno 25 květen 2012 - 08:55:45

no nabídnout mi někdo Opemus 6 za 460kč tak mu urvu ruky... já sem taky ze Zlínska a zvětšovák sem tu sháněl snad půl roku, všechno z daleka, ale kdyby jsi chtěl vím o jednom Axomat 5 ze Zlína který je na prodej. :smile:
  • 0

#22 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 095 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 079

Publikováno 25 květen 2012 - 09:42:21

Mohu na rozumnou dobu půjčit zvětšovák i misky. Pinzety, hodiny a světlo. Pouze za cenu dopravy.

Bude zájem ze strany nováčků????

Byl by zájem ze strany nováčků o víkend strávený v temné komoře??? Jednalo by se o velkou zatemněnou místnost se čtyřmi pracovišti. V té samé budově spaní. Cena pouze za režii. No aby jsem nebyl tak skromnej, tak i za láhev bechera pro mě. Jo a nemám vyřešený stravování. To buďto budeme držet hladovku nebo si něco uklohníme. Termín by jsem navrhoval září říjen.
  • 2

#23 Rimmer

Rimmer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 25 květen 2012 - 12:31:45

...
Byl by zájem ze strany nováčků o víkend strávený v temné komoře??? Jednalo by se o velkou zatemněnou místnost se čtyřmi pracovišti. V té samé budově spaní. Cena pouze za režii. No aby jsem nebyl tak skromnej, tak i za láhev bechera pro mě. Jo a nemám vyřešený stravování. To buďto budeme držet hladovku nebo si něco uklohníme. Termín by jsem navrhoval září říjen.


Rád bych tenhle (moderně řečeno) workshop absolovoval, i jen pro zpětnou vazbu a doporučení přímo pod rukama. Tápání samouka je cesta z těch pomalejších.
  • 0

#24 Jose

Jose

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
  • LocationVsetín
Reputace: 0

Publikováno 25 květen 2012 - 14:21:02

Rozhodně to neberte tak, že bych do zvětšováku a ostatního vybavení toho nechtěl investovat ani halíř, spíš jsem si nebyl jist s tou cenou, protože někteří třeba říkají, že není problém sehnat si nějaký zvětšovák třeba jen za odvoz. Jinak zájem z mé strany by o "workshop" byl. :smile:
  • 0

#25 Jose

Jose

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 10 příspěvků(y)
  • LocationVsetín
Reputace: 0

Publikováno 25 květen 2012 - 14:31:48

Před chvílí jsem volal pánovi ohledně inzerátu, kde nabízel Opemus 6 se spínacími hodinami, fotolampou a leštičkou za tři stovky + poštovné. Vypadá to, že budu mít základ pro moji komoru. :smile:
  • 0

#26 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 25 květen 2012 - 14:48:43

Rozhodně to neberte tak, že bych do zvětšováku a ostatního vybavení toho nechtěl investovat ani halíř, spíš jsem si nebyl jist s tou cenou, protože někteří třeba říkají, že není problém sehnat si nějaký zvětšovák třeba jen za odvoz. Jinak zájem z mé strany by o "workshop" byl. :smile:


"Rozhoď sítě" po příbuzných, známých a podobně, po pár dotazech určitě narazíš na někoho, kdo Ti vybavení přenechá za odvoz a kafe, leckterá půda vydá i foťák.
Doporučuji začít na kinofilmu, cenově vychází nejlíp. Na Zvětšování z kina stačí Axomat, odpadají problémy se sklíčky v rámečku. Šuplík na filtry má podle modelu. Plastimatka je dobrá volba, peníze je lepší dát na materiál.
Větší okna se dobře zatemňují černými pytli na suť ze stavebnin.
  • 0

#27 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 25 květen 2012 - 14:50:52

Před chvílí jsem volal pánovi ohledně inzerátu, kde nabízel Opemus 6 se spínacími hodinami, fotolampou a leštičkou za tři stovky + poštovné. Vypadá to, že budu mít základ pro moji komoru. :smile:


Super cena, máš to !
  • 0

#28 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 6 červen 2012 - 20:48:45

Dobrý den, rád bych poprosil o radu.
Jde o to, že mám možnost získat za dobrou cenu Opemus 5 color (zatím nevím, jestli i s barevnou hlavou, či nikoliv). (cca 400 Kč, možná by mohlo i méně - vím, jsem troufalý, že v to doufám, ale co mi zbývá)
Vím, že omýlám omýlané, tak snad vás, kteří nepřestali čísti nena**ru. Prostě se neumím rozhodnout a penězi zrovna nevoním...
Dočetl jsem se zde na TK, že Opemus 5 má problém s kontrastem (tedy aspoň takto jsem to pochopil). Je tedy v tomto směru horší než Opemus II eventuelně III, a v čem jej zase převažuje?
Zajímají mě především vaše pocity z těchto strojů.

No a protože se vyskytuji na dvou místech, tak potřebuji zvětšováky dva - dnes jsem si byl pro darovaný Krokus 66 Color, vypadá zachovale, jen poutírat prach a měl by snad fungovat. Žárovka naštěstí funkční.
Na tento stroj jsem moc chvály nečetl, je to kvůli objektivu, či se to dá vychytat objektivem lepším?

Snad jsem nepobouřil.
Hezký večer přeje
Jan
  • 0

#29 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 6 červen 2012 - 22:12:46

Obávám se, že to bude spíš bez barevné hlavy, ta krabice je nadepsaná "Opemus 5 color" i když je jenom lampová skříň.
Pětka není špatnej stroj, ale taky to není poslední výkřik techniky. Nevýhodou je otřesný plastový měch (dá se vymontovat a nahradit harmonikou z černého papíru) a může být případ od případu problém s namontováním moderního objektivu se závitem 39mm (Rodagon, Componon, EL-Nikkor...) a u kratších ohnisek nemusí být možný vůbec zaostřit (příliš velká konstrukční vzdálenost a malá miska neumožňuje zapuštění větších objektivů). Jako nešťastné považuju umístění šuplíku na MG filtry z boku - při splitu se snadno pohne se zvětšovákem, oproti tomu Op6 má díru zpředu.

Cena je standartní, když se ti nebude líbit nebo natrefríš na lepší, můžeš za stejnou cenu prodat.
  • 0

#30 Adamz

Adamz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 173 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 55

Publikováno 6 červen 2012 - 22:32:25

Opemus 5 vlastním, je to dobrý stroj za solidní peníz a 400kč jsou určitě solidní, pro běžné domácí použití zcela postačuje, seženeš Anarety 50 a 80 a máš vystaráno, žádný problém s kontrastem nepociťuji. Pokud potřebuješ ale něco více "profi" tak je potřeba se poohlédnout v jiné cenové sféře... myslím ale že pokud neděláš zvětšeniny velkých rozměrů, rozhodně se nenech ukecat do drahých zvětšováků a objektivů... :mrgreen:
  • 0

#31 Janko

Janko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 303 příspěvků(y)
  • LocationChlumek, Velké Meziříčí, Žďár nad Sázavou
Reputace: 21

Publikováno 7 červen 2012 - 00:10:32

V tom případě, našla by se tu dobrá duše, jezdící mezi Vsetínem-Brnem, která by mi jej zkontrolovala-vyzvedla?
Byl bych jí nesmírně zavázán a dal bych jí třeba stovku, pokud by se neurazila.
  • 0

#32 lukaspeterec

lukaspeterec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 35 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 8 červen 2012 - 17:59:18

Nenašel jsem vhodnější vlákno a nechci zbytečně zakládat nové, tak se zeptám tady. Snad to nebude vadit.

Plánujeme s dědou, že se pustíme do zvětšování a že mě všechno naučí (pokud si na to po těch letech ještě vzpomene). K dispozici máme funkční Opemus, bohužel ale bez rámečků na negativ. Myslíte, že to půjde vyřešit nějak i bez nich? Mezi sklíčka to bude asi moc nepraktické že? Díky
  • 0

#33 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 9 červen 2012 - 07:23:10

Pro začátek to úplně stačí
  • 0

#34 Mellon

Mellon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 6

Publikováno 11 červen 2012 - 00:16:36

Koukám, že fotíš výhradně na svitek. V tom případě by rámečky stejně nemusely být ta nejlepší volba. Kvůli udržení roviny negativu.
  • 0

#35 Štefan Sukup

Štefan Sukup

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 17 červenec 2012 - 09:58:05

Dobrý den,přistál mi včera doma Beseler 45MX - bez objektivu.Na menší věci mám Magnifax,ale na 4x5 do Beseleru hledám teď sklo.Na aukru běží skla z Fotografie a já se rozhoduju,jestli dražit135(Rodagon),nebo 150(Componon S),oboje si nedovolím(Beseler darovanej),můžete prosím někdo poradit - lépe 135,nebo150?Pochybuju,že bych zvětšoval víc než 30x40.
Dík za eventuelní rady.
  • 0

#36 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 17 červenec 2012 - 11:02:31

Dobrá volba, Štefane.
Pro 4x5 mám APO Componon HM 150/4,0.
ale zpět k zemi:
ten Componon-S 5,6/150 - (him47325), pokud je v pořádku, určitě pro zvětšení do 6x (tj.50x60) bude stačit až do aleluja. já bych volil 150mm a neriskoval měkčí rohy u 135mm.
  • 0

#37 Štefan Sukup

Štefan Sukup

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 17 červenec 2012 - 12:00:29

Fajn a moc dík za přesnou odpověď,jdu do něj a snad se v něm nikdo nešťoural a bude v pohodě(až bude doma).
Díky.
  • 0

#38 Pitrs

Pitrs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 35 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 listopad 2012 - 14:59:57

Zdravím, taky bych měl dotaz ohledně výběru zvětšováku. Chystám se koupit Magnifax 4 s barevnou hlavou (míchací komora 6x9). Už jsem na takovým stroji pracoval (v pronajaté fotokomoře) ale nikdy mě nenapadlo zjišťovat případné nastavení na kinofilm. Jsou zde nějaké fígle na co bych si měl dát pozor při zvětšování kina? Kromě toho, že budu potřebovat 50ku objektiv a maskovací rámečk pro kinofilm? Moc dík.
  • 0

#39 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 1 listopad 2012 - 17:27:46

Kromě toho, že budu potřebovat 50ku objektiv a maskovací rámečk pro kinofilm?

Předpokládám, že i jinou míchací komoru než pro 6x9, nebo asi příjdeš o dost světla :)
  • 0

#40 benes

benes

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 158 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 25 listopad 2012 - 02:21:00

Zdravím, také jsem se nedávno rozhodl,že začnu vyvolávat.ale proč vlastně píšu: nedávno mi přistál za odvoz doma axomat4.
A mne by zajímalo jáké by bylo vaše hodnocení tohoto stroje.
  • 0

#41 Grain

Grain

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 263 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 25 listopad 2012 - 05:43:21

Zdravím, také jsem se nedávno rozhodl,že začnu vyvolávat.ale proč vlastně píšu: nedávno mi přistál za odvoz doma axomat4.
A mne by zajímalo jáké by bylo vaše hodnocení tohoto stroje.



Formát kinofilm, šufle na multigrade filtry, možnost instalovat barevnou hlavu. Objektiv většinou Belar, je možno jej nahradit kvalitnějším, dražším. Pokud nechceš dělat středoformát, za odvoz je to skvělá akce. V současný době se mi zdá již inzerenti vyčmuchali zvýšený zájem o temnokomornictví a celkem šroubují ceny nahoru:)
  • 1

#42 Jeff

Jeff

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 listopad 2012 - 20:19:00

Dobrý večer,
Už dlouhou dobu uvažuji o vyvolávání fotografií, ale až teď jsem se k tomu konečně odhodlal. Mám tu spoustu vybavení po tátovi, ale bohužel jen zvětšovák
axomat 3, ten však nemohu použít na formát 6x4,5, který bych chtěl vyvolávat. Proto bych si rád pořídil nějaký zvětšovák, který formát 6x4,5 zvládne. Jelikož jsem začátečník, a moje finanční možnosti jsou vzhledem ke studiu dosti omezené, nepředpokládám, že bych si pořizoval pro začátek hned nějaký novější přístroj. Rád bych pořídil nějaký starší přístroj, na kterém se vše naučím a později až finance dovolí bych si pořídil něco lepšího.
Můžete mi prosím poradit jaký přístroj by byl pro absolutního začátečníka, jako jsem já, nejlepší? Popřípadě, kdyby měl někdo přímo tip na inzerát, nebo tak něco, byl bych mu vděčný.

Přeji hezký večer.
Jirka
  • 0

#43 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 27 listopad 2012 - 20:22:14

já bych zkusil sehnat magnifax, ideálně asi 3a a novější. myslím si, že od 1000,- by se dal celkem reálně sehnat
  • 0

#44 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 27 listopad 2012 - 22:35:56

já myslím že v dnešní době už je 1000kč za magnifaxe utopie nebo velké štěstí - stejně tak ale poslouží opemus 5 nebo 6 který se za litra dá reálně sehnat
  • 0

#45 fishbed

fishbed

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 28 listopad 2012 - 06:59:25

Odkapa jsi?
Nějaký zvětšovák bych tu měl - Magnifax1:), Opemus 4,5
  • 0

#46 Jeff

Jeff

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 listopad 2012 - 07:25:35

Odkapa jsi?
Nějaký zvětšovák bych tu měl - Magnifax1:), Opemus 4,5

Ahoj, jsem od Plzně.
  • 0

#47 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 28 listopad 2012 - 12:30:32

jeffe a odkudpak od plzně - jestli jseš někde blízko mě tak ti můžu dát opemuse IIa - někde bych tu k němu vyštrachal asi i nějaký belar bo anaret - o víkendu na něj můžu mrknout jestli je provozuschopnej
  • 0

#48 Jeff

Jeff

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 listopad 2012 - 12:45:49

Jsem z takové malé vsi nedaleko spáleného Poříčí a Studuji v Plzni.
  • 0

#49 MrB14ck

MrB14ck

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 570 příspěvků(y)
  • LocationChotěšov (PJ)
Reputace: 119

Publikováno 28 listopad 2012 - 13:01:10

ok dáme si někde spicha zejtra bo v pátek a domluvíme to (jsem na FEL v plzni) kdyžtak foun na mě 606359524
mrknu se - moch bych tu mít i nějaký hodiny, menší misky a lupu ale nevím...
  • 0

#50 fishbed

fishbed

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 29 listopad 2012 - 06:52:12

ok dáme si někde spicha zejtra bo v pátek a domluvíme to (jsem na FEL v plzni) kdyžtak foun na mě 606359524
mrknu se - moch bych tu mít i nějaký hodiny, menší misky a lupu ale nevím...

V pátek 7.12. bych mohl dopravit OP5a, misky 13x18 a hodiny. Domluvte se mezi sebou co by bylo potřeba:)
  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:začátečník

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních