Přejít na obsah


Fotka

Minolta Himatic F

Minolta Himatic F - funguje z

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
514 odpovědí na toto téma

#401 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 9 listopad 2011 - 11:47:19


Mě přijde, že bez clony expozimetr bere hodně horního světla (obloha, svítidla, bílý strop), což vede k podexpozici. S nasazenou clonou se to výrazně zlepší, ale kus pravého dolního rohu v hledáčku je clonou zakrytý.


ano, bere hodně světla z oblohy a vršku, já tudíž exponuju 400film jako 200 (nebo 125, podle toho, v jaké situaci to je).
clona tzv. větraná, shmade in china, se dá koupit na íbeji nedraho, tou se dá koukat skrz a danému účelu poslouží dobře (vzorem je leica clona)


Nejlepší na tom je, že o všech těchto problémech vím už čtyři roky, ale Hajmatika sem měl tři roky ve skříni a teď ho znovu oprašuji. Tu legrační clonu jsem si ještě v noci objednal, díky za tip. Jinak s proužkem plastu ze složky na dokumenty vylepeným sametkou jsem pár filmů před lety nafotil taky. Vydrží to víc než kartonek. Tenkrát mě vycházela čtyřstovka nejlíp na ASA 250 a clona byla velkým plus ohledně expozice i kontrastu. Několik snímků jsem tehdy dělal čtyřikrát, na ASA 200/250/320/400.
Od teď to budu ládovat P3 a HP5+ a máchat to chci v Microphenu. Jo, a dnes v tom zkouším levnou barvu z DM, Paradies 400 (asi Equicolor), tak jsem moc zvědav na výsledek.
Jak mě kdysi iritovalo, že neznám čas a clonu a nemůžu to ovlivnit, ale ten pocit, že nemusím hlídat nic než červené světýlko, je nakonec docela osvobozující.
  • 0

#402 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 20 listopad 2011 - 19:37:44

Nevíte někdo, jestli sada těsnění určená pro Revue 400 SE/S/L bude pasovat i na Hi-matic F?
  • 0

#403 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 21 listopad 2011 - 11:03:52

Nevíte někdo, jestli sada těsnění určená pro Revue 400 SE/S/L bude pasovat i na Hi-matic F?

Nejspíš ano, 400S je Himaticu F hodně podobný (asi jako 400SE je "hodně podobný" Himaticu 7sII).
  • 0

#404 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 2 leden 2012 - 09:24:58

ja mam original slnecnu clonu, ale sere ma, ze mi trci do hladacika a nevidim pravy dolny roh.

Od toho je snadná pomoc. Existuji speciální sluneční clony pro dálkoměrné a hledáčkové aparáty, jako ta na obrázku*). V hledáčku pak překáží jen zaoblená čára, dolní roh záběru je vidět skrz otvor. Takovou clonu v kvalitním kovovém provedení je možné dnes koupit za cca 200Kč, na e-bay, z Číny.
Taková clona má pak ještě jednu zajímavou vlastnost, která není na první pohled vidět. Obvykle je i vpředu závit na filtr a to umožňuje dříve prakticky nemožnou věc - fotit s hledáčkovým aparátem s polarizačním filtrem. Tím otvorem v cloně se díváš hledáčkem skrz filtr a můžeš si ho natočit podle požadovaného efektu.

Vložený obrázek

*) omlouvám se za ukradení obrázku z e-bay, kdybych sem dal jenom odkaz, tak se za chvíli ztratí.


Tak, konečně jsem se dočkal tohoto zázraku z Východu. A co myslíte? Když clonu poctivě našroubuji na objektiv, natočí se před hledáček akorát tím plným žebrem mezi otvory. :?: Sice se jí dá pootočit o čtvrt závitu zpět, ale štve mě to stejně. Proti původní jednoduché cloně to zas tak super vylepšení není. Ta válcová část hned za závitem je stejně na Hi-matica až moc dlouhá, takže stále dost leze do zorného pole hledáčku. Takže znova vymýšlím na koleně dělanou clonu, která v hledáčku opravdu nebude zaclánět.
  • 0

#405 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 leden 2012 - 10:01:08

Tak, konečně jsem se dočkal tohoto zázraku z Východu. A co myslíte? Když clonu poctivě našroubuji na objektiv, natočí se před hledáček akorát tím plným žebrem mezi otvory. :?: Sice se jí dá pootočit o čtvrt závitu zpět, ale štve mě to stejně. Proti původní jednoduché cloně to zas tak super vylepšení není. Ta válcová část hned za závitem je stejně na Hi-matica až moc dlouhá, takže stále dost leze do zorného pole hledáčku. Takže znova vymýšlím na koleně dělanou clonu, která v hledáčku opravdu nebude zaclánět.

Neodsuzoval bych ten "zázrak" jedním šmahem - výsledné umístění plného žebra vyjde v závislosti na provedení závitu jak v objektivu, tak na té cloně. Mám podobné clony 3 různých velikostí pro různé dálkoměry (minolta, olympus), jedna kombinace aparát/clona vyšla dobře, u dalších jsem to vyřešil kápnutím rychleschnoucí černé barvy do posledního závitu objektivu špičkou špendlíku, nechal ji přischnout, zašrouboval clonu do polohy přesně požadované, hned vyšrouboval, a nechal barvu zaschnout pořádně. od té doby v pohodě zašroubuju měkce na doraz, ale nervu to dál.
Dále jen technická poznámka: tyhle clony se dělají v provedení čistě válcovém, ale též kónickém, tj. průměr širší části clony se zužuje směrem od objektivu, tudíž v hledáčku již není vidět její vnější plocha, ale jen výseč v tlouštce materiálu. Tato verze je pro dálkoměr lepší - nezakrývá toliko obrazu v hledáčku. Možná jsi jen sáhnul zrovna po tom druhém provedení, kde v hledáčku vidíš i vnější plochu, což jest určitě smůla.
  • 0

#406 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 2 leden 2012 - 23:22:59

Ne ne, mám přesně to provedení na fotografii, tedy kónické. Zbytečně dlouhý se mi jeví ten prstenec, který končí vnějším závitem pro našroubování na objektiv. Je to stejné, jako když bez sluneční clony našroubuji na objektiv filtr - jeho obroučka taky překáží v hledáčku. Tu kónickou část sluneční clony v hledáčku téměř nevnímám, ta je právě v pohodě.
  • 0

#407 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 3 leden 2012 - 09:38:38

Ne ne, mám přesně to provedení na fotografii, tedy kónické. Zbytečně dlouhý se mi jeví ten prstenec, který končí vnějším závitem pro našroubování na objektiv. Je to stejné, jako když bez sluneční clony našroubuji na objektiv filtr - jeho obroučka taky překáží v hledáčku. Tu kónickou část sluneční clony v hledáčku téměř nevnímám, ta je právě v pohodě.


aha.. otázka je, kolik by zbylo místa pro prsty, pokud by ten prstenec měl být podstatně kratší.
  • 0

#408 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 4 leden 2012 - 07:44:07

Vážení kolegové, originální sluneční clona na Minoltu Hi-Matic F se příliš nelišila svými rozměry od prázdné objímky filtru. Žádný průzor pro zde
prezentovaný hledáček na ni vůbec nebyl. S pozdravem "Starý Jezevec"
Erik Vložený obrázek
  • 0

#409 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 15 únor 2012 - 11:46:07

... Mám podobné clony 3 různých velikostí pro různé dálkoměry (minolta, olympus), jedna kombinace aparát/clona vyšla dobře, u dalších jsem to vyřešil kápnutím rychleschnoucí černé barvy do posledního závitu objektivu špičkou špendlíku, nechal ji přischnout, zašrouboval clonu do polohy přesně požadované, hned vyšrouboval, a nechal barvu zaschnout pořádně. od té doby v pohodě zašroubuju měkce na doraz, ale nervu to dál.

Tak jsem tu clonu nakonec pořešil podobně. Drážku u osazení jsem napustil disperzním lepidlem a navinul do ní dva závity silnější nitě, kterou jsem naimpregnoval rovněž lepidlem. Přebytek lepidla jsem otřel, nit dotvaroval, po zavadnutí lepidla párkrát clonu našrouboval do žádané polohy. Po zaschnutí je to čisté, sedí to jak má a šroubuje se to taky měkce na doraz. Jiří, měl jsi opět pravdu :-P
A že jsem předtím ještě opatřil Himatikovi sadu nových těsnění, tak je teď jako znovuzrozený :-)
  • 0

#410 liborius

liborius

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 95 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 únor 2012 - 18:18:26

ahoj temnokomorníci, prosím poraďte. minoltě nechce cvaknout závěrka. zkouším to zatím bez filmu ale to se může ne? natáhnu páčkou nadoraz a zpátky a tlačítko spouště jsem stiskonout jen jakoby do půlky a víc už ne, závěrka ani nehlesne. co s tím? můžou to bý kontakty ( četl jsem na Paladixu) celkově však hi matic f působí jak nový. dík za jakoukoli radu.
  • 0

#411 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 17 únor 2012 - 09:20:33

Baterky? Svítí kontrolka když zmáčkneš Battery check? Nebo když zastíníš čidlo a zmáčkneš spoušť?
  • 0

#412 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 17 únor 2012 - 09:31:12

ahoj temnokomorníci, prosím poraďte. minoltě nechce cvaknout závěrka. zkouším to zatím bez filmu ale to se může ne? natáhnu páčkou nadoraz a zpátky a tlačítko spouště jsem stiskonout jen jakoby do půlky a víc už ne, závěrka ani nehlesne. co s tím? můžou to bý kontakty ( četl jsem na Paladixu) celkově však hi matic f působí jak nový. dík za jakoukoli radu.

Mě se to občas přihodí, když natahuji závěrku příliš jemně. Páčka už klade docela silný odpor, mám pocit, že dál už nepůjde, ale ona ještě není v koncovém bodě své dráhy. Takže i když se to tváří, že je nataženo, tak není. Nezbývá než do té krajní polohy skutečně dojít. Správné natažení to provázeno charakteristickým zvukem. Alespoň u mého exempláře to tak funguje. Chce to natahovat razantně, ale s citem.
Jinak pochopitelně bez filmu to můžeš zkusit natahovat i s otevřenými zády, alespoň uvidíš, jestli se hýbe navíjecí cívka a jak chodí závěrka. Funkční baterie jsou podmínkou.
  • 0

#413 luke__666

luke__666

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • Locationtwitter.com/luke__666
Reputace: 20

Publikováno 2 březen 2012 - 21:21:35

tak jsem se po návštěvě bazaru vydal sem a jak to tady čtu, tak silně přemejšlím, že si jí po další návštěvě odnesu... ještě tam maj Yashicu Electro 35 GT, ale ta nějak zlobí... no, každopádně ten Hi-Matic je lákadlo :-)
  • 0

#414 luke__666

luke__666

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • Locationtwitter.com/luke__666
Reputace: 20

Publikováno 12 červenec 2012 - 10:48:29

tak tahle kraska mi ted sedi doma :-) nemate nekdo nahodou volnou krytku objektivu?

Přiložený soubor (y)


  • 0

#415 Fill

Fill

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 264 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 125

Publikováno 12 červenec 2012 - 11:11:12

Tak to přeji spolehlivě fungující závěrku. Můj jako nový Hi-Matic momentálně tvoří dekoraci pokoje, protože nechává (v lepším případě) tak třetinu políček nenaexponovanou...
  • 0

#416 luke__666

luke__666

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • Locationtwitter.com/luke__666
Reputace: 20

Publikováno 12 červenec 2012 - 11:19:26

aj, tak to je nemilé. já po vložení baterií párkrát cvaknul, vše se zdálo být ok, tak uvidíme, co bude na prvním filmu. vzhled aparátu ale napovídá, že byl užíván minimálně, tak snad to bude fungovat.
  • 0

#417 tallpe

tallpe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 8

Publikováno 13 červenec 2012 - 11:02:52

tak tahle kraska mi ted sedi doma :smile: nemate nekdo nahodou volnou krytku objektivu?


Originální převlečná krytka vyžaduje sundání sluneční clony. Jinak, než na holý objektiv nebo na obrubu našroubovaného filtru o stejném vnějším průměru nasadit nejde. Myslím, že je to 48 nebo 49 mm, protože závit pro filtr je 46 mm.

Na sluneční clonu by mohla teoreticky jít vyrobit převlečná krytka z nějakého kelímku nebo jeho víčka. Lékárny prodávají různé plastové kelímky a dózy na pilulky a masti. Náhradu originální krytky tady na TK vtipně vyřešil Kraken drobnou úpravou šroubovacího víčka, tuším z láhve od destilované vody. Na pětilitrových lahvích jsou víčka tak akorát velká. Já sice originál hajmatikovou krytku mám, ale nedám :).

Ještě se dá udělat to, že se nasadí jiná sluneční clona, určená pro dálkoměry (ála Leica), která má závit pro filtry a pasuje do ní klasická krytka velikosti 55mm. Akorát už to pak zdaleka nebude kapesní foťák, ale bumbrlíček. Ta skoro-jako-leica sluneční clona je dost veliká - viz přílohy. Clonu i krytku mám přímo od Číňanů za hubičku. V krytce jsem akorát nahradil pružiny tužšími od nejmenované české firmy, úprava za osm korun. Krytka teď drží velmi dobře, předtím občas v kapse padala.


Dodatek:
Pokud bys šel stejnou cestou jako já, tak v ČR bych rozhodně ani clonu ani krytku nekupoval, je to tu 5-10x předražené. Mě clona vyšla na něco přes stovku, krytka asi pětatřicet kaček plus ty pružinky.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#418 luke__666

luke__666

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • Locationtwitter.com/luke__666
Reputace: 20

Publikováno 13 červenec 2012 - 11:35:11

dik za odpoved a insipraci. ja tam mam nejakou neoriginalni clonu a s tou se to ani nevejde do kapsy. takze to stejne budu nosit oddeleny a clonu nasadim az pri foceni. Krakenovo vicko jsem videl, ale stejne bych radsi original s napisem minolta ( holt trochu GAS :smile: )

PS: jinak koukam na foto - taky peknej zanovni kousek. :-)
  • 0

#419 luke__666

luke__666

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • Locationtwitter.com/luke__666
Reputace: 20

Publikováno 13 červenec 2012 - 20:33:08

tak problem castecne vyresen... krytku mam, ale byla ponekud drazsi. zato k ni zdarma davali krasny stribrny eFko, clonu, filtr a pouzdro. no a odolejte tomu, kdyz to vsechno voni novotou, cvaka, sviti, cloni... problem je, ze ted zase jedna krytka chybi :grin: jinak ta krytka je prevlecna, ale da se nasadit jak na objektiv, tak na clonu D46NB. a je to 48mm, jak jsi psal.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#420 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 284

Publikováno 14 červenec 2012 - 02:08:09

gratuluji k dvojčeti
(s čudlíky je to jako s koťaty, nebude mu smutno samotnému)
  • 0

#421 Rimmer

Rimmer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 16 červenec 2012 - 21:08:27

Nevím, čím to, ale F je můj asi nejmilejší aparátek, OM-4Ti v to počítaje. Lehounký, příruční, pohodlný, fotky z toho lezou přiměřeně pěkné, jeden objektiv té nejlepší délky a automat mě zbavují nadbytečných dilemat... V kombinaci s origo everready koženkovým pouzdrem neodolatelné. Všechny ostatní rangefindery z té doby jsem po jednom filmu odložil, ale do tohohle strkám film pořád dál a nemůžu si pomoci.
  • 0

#422 luke__666

luke__666

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • Locationtwitter.com/luke__666
Reputace: 20

Publikováno 16 červenec 2012 - 22:19:35

tak jsem dnes dal vyvolat prvni hi-maticovanej film. jsem zvedavej, co z toho vyleze.
  • 0

#423 luke__666

luke__666

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • Locationtwitter.com/luke__666
Reputace: 20

Publikováno 17 červenec 2012 - 23:17:03

tak nakonec jsem to dal do labu, abych měl jistotu a mohl minimalizováním špatně odvedené práce doma posoudit výsledek. a jsem z výsledku trošku rozpačitej. všechny fotky celkem vyšly, ale jsou nějak moc zrnitý (na to, že film byl 200), některý jsou hrubě podexponovaný (což lze ale vzhledem k scéně a světlu pochopit), ale vzhledem k tomu, že na negativu jsou otisky prstů, nevím, jak s tím kdo zacházel (vyvolání a sken). budu to muset dát do zvětšováku a mrknout na papír. příště vezmu ČB film a vyvolám si to doma... jinak Hi-Matic pravděpodobně škrábe film, je potřeba kapku seřídit dálkoměr, ale jinak spokojenost - ani světlo tam nikudy neleze! :-) přikládám pár vybranejch (neupraveno, sken v labu).


  • 0

#424 Rimmer

Rimmer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 23 červenec 2012 - 13:42:30

luke: Jestli používáš 1,5V baterky, přidal jsi korekci (např. na můj čb proces cca +2/3 EV)? S vyšším napětím aparát podexponovává a je potřeba snížit citlivost filmu. Ten snímek proti slunci za stromy je výsledek oslepení sluníčkem, expozičně náročnější snímky je třeba silně korigovat kolečkem citlivosti. Výraznější zrno může být podexpozicí (znalci C-41 mne případně opraví).
  • 0

#425 luke__666

luke__666

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 171 příspěvků(y)
  • Locationtwitter.com/luke__666
Reputace: 20

Publikováno 26 červenec 2012 - 07:29:38

Jj, ale stejne mam trochu podezreni na minilab. Ted dofocuju hp5, tak uvidim, co z toho vyleze v domacich podminkach.
  • 0

#426 smrky

smrky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 41 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 29 srpen 2012 - 12:31:47

Mel bych dotaz na vlastniky Hi Maticu F s bateriemi LR44/SR44 (=napeti 3V a tudiz se musi kompenzovat expozice o cca 1EV ASA): s vyssim napeti (a podexponovavajicim expozimetrem) by teoreticky melo byt mozne fotit na ASA 800, pokud se na fotaku nastavi ASA 500 - zkousel jste to nekdo?

Stal jsem se cerstvym vlastnikem teto nadhery a nez do ni vrazim schottkyho diody, aby mi to davalo 2.7V, rad bych vedel, jestli se tim nepripravim o vyse uvedenou fintu... Diky!
  • 0

#427 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 29 srpen 2012 - 13:12:32

Mel bych dotaz na vlastniky Hi Maticu F s bateriemi LR44/SR44 (=napeti 3V a tudiz se musi kompenzovat expozice o cca 1EV ASA): s vyssim napeti (a podexponovavajicim expozimetrem) by teoreticky melo byt mozne fotit na ASA 800, pokud se na fotaku nastavi ASA 500 - zkousel jste to nekdo?

Stal jsem se cerstvym vlastnikem teto nadhery a nez do ni vrazim schottkyho diody, aby mi to davalo 2.7V, rad bych vedel, jestli se tim nepripravim o vyse uvedenou fintu... Diky!

Jo, zkoušel a fungovalo mi to. Ale jen ČB negativ - barvu jsem nezkoušel.
  • 0

#428 smrky

smrky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 41 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 29 srpen 2012 - 13:14:54

Barva me nebere :) Muzu se zeptat na kombinaci film a baterie? ASA volic tedy na 500ASA?
  • 0

#429 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 284

Publikováno 29 srpen 2012 - 13:15:13

smrky, teorii elektrického obvodu toho foťáčku neovládám, nicméně z vlastní zkušenosti jsem poznal, že zrovna tento aparát s umístěním diody nikoli za objektivem, alébrž na předku, chytá rád světlo shora, což ve svém důsledku většinou vede k podexpozici jak prase (což nevadí u diáků, tam vyjde obloha akorát, ale u méně pružného čb negativu to má tendenci ztrácet kresbu ve stinných či tmavších spodních částech obrazu)
takže, ač jsem hlavně kvůli tomu pořídil vhodnou sluneční clonu, která trochu eliminuje tuhle pažravost hajmatika, vychází mi slušně krytý negativ při nastavení Ei500 a volání na 800.
  • 0

#430 smrky

smrky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 41 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 29 srpen 2012 - 13:18:14

Dekuji za odpovedi, vyssi ISO je jedine co mi na tomto fotacku chybelo :) Jeste by me ale skutecne zajimala vami pouzita baterie a pouzity film, bez toho je to pro me tak trochu polovicni informace ;)
  • 0

#431 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 29 srpen 2012 - 13:33:49

Dekuji za odpovedi, vyssi ISO je jedine co mi na tomto fotacku chybelo :) Jeste by me ale skutecne zajimala vami pouzita baterie a pouzity film, bez toho je to pro me tak trochu polovicni informace ;)

Baterku z hlavy nevím, ale můžu se podívat. Filmy 2 - DoubleX, volaný v Rodinalu 1:50 16-17 minut a pak Fomu 400, taky v Rodinalu 1:50 ale ta se mi nelíbila.
  • 0

#432 smrky

smrky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 41 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 29 srpen 2012 - 13:41:53

Baterku neni treba presne, spis jen jestli napeti 1.5V, nebo nejake zinko-vzduch (ktere maji 1.4V a ktere tam mam ted). Diky za tipy!
  • 0

#433 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 29 srpen 2012 - 15:28:32

Baterku neni treba presne, spis jen jestli napeti 1.5V, nebo nejake zinko-vzduch (ktere maji 1.4V a ktere tam mam ted). Diky za tipy!

Tak já tam mám 2xPX625A s redukcema, tzn. 2x1.5 V
  • 0

#434 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 29 srpen 2012 - 18:04:35

dobře v tom šlapou stříbrooxidový SR44, bo dost držej napětí. jen se tam blbě umísťujou (aby držely)...
  • 0

#435 smrky

smrky

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 41 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 29 srpen 2012 - 21:25:56

jj, o vyhodach a krivkach SR44 moc dobre vim :) Sam jsem to dlouho zkoumal, kdyz jsem upgradoval muj Lunasix 3 (z 10 typu schottkyho diod pro snizeni napeti sedly tak akorat jedine). Puvodne jsem chtel diody rvat i do Himaticu, ale potvrdili jste mic, ze se to nevyplati a pripravil bych se o ISO 800, ktere mi treba prave dnes dost chybelo :)
  • 0

#436 tonda70

tonda70

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 15 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 září 2012 - 12:58:01

Dobrý den, mám dotaz, mám Himatic F a než se pustím do shánění baterky a případného servisu - nevíte někdo jestli se závěrka otvírá i bez baterií?
Když to natáhnu tak v tom cvakne ale závěrka se neotevře.

Dík za rady.

M.
  • 0

#437 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 19 září 2012 - 13:27:00

bez baterií jen cvakne, ale neotřeve se. otevírání závěrky jest závislé na elektromagnetickém poli, jež se vytvoří průchodem proudu cívkou. když tam není baterka, nemá co procházet - ale cvakací zvuk zůstává.
jestli seš z Prahy, tak ti klidně půjčím ty dvě baterky na vyzkoušení, popřípadě jedno mrtvý tělo na náhradní díly (nefunguje v něm dálkoměr a neměl jsem náladu zjišťovat, co jinýho v tom tímpádem funguje).
  • 0

#438 tonda70

tonda70

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 15 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 září 2012 - 13:59:32

dík, tak to podstatný jsem se dozvěděl, takže Můj Himatic má ještě šanci. Je dost použitej, ale koupil jsem ho za 200 K.
Ještě jednu vadu má - zasekává se páka přetáčení, musí se s ní trochu zalomcovat a pak přetočí.

M.
  • 0

#439 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 20 září 2012 - 00:13:50

ta natahovací? vždycky jsem se setkal s tím, že měla "měkkej" doraz namísto přesně a tvrdě definovanýho bodu, kdy už bylo nataženo. ale jestli to dělá tohle... očekával bych, že občas složí fotky krajema přes sebe, což mi některý kusy i se zcela jemnym chodem natahování zcela nevyzpitatelně dělaly.
  • 0

#440 tonda70

tonda70

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 15 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 září 2012 - 16:07:59

Dík, dal jsem bateky a závěrka funguje!
  • 0

#441 Daz

Daz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 51 příspěvků(y)
  • LocationČeskéBudějovice
Reputace: 15

Publikováno 3 listopad 2012 - 14:39:14

Ahoj
mám otázku ohledně Hajmatiku 7sII dnes jsem si náhodou všiml že závěrce při "B-éčku" chvíli trvá úplné otevření lamel. Lamely se jen rozevřou - cca do 4 /5 dráhy a odtud jim chvilku trvá dojet do stavu úplného rozevření.
Po testování a několikerém procvakání závěrky postupně problém zmizel. Což pravděpodobně svědčí o tom že se problém vyskytne pouze po delším nepoužívání.
Je to tedy asi zanedbatelná věc, obvzlášť když si uvědomím jak často "B" na himaticu využívám. Ale vzhledem k tomu že je to jeden z mých aparátů v nejlepším stavu (zatím :D ) a zároveň je mnou nejvyužívanější tak mne to nutí se zeptat..
Je to běžný problém? Nebo mám v budoucnu očekávat zhoršení a čeká mne tedy nutně seřízení?
  • 0

#442 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 3 listopad 2012 - 15:27:21

nemáš mastnotu na lamelách závěrky?
  • 0

#443 Daz

Daz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 51 příspěvků(y)
  • LocationČeskéBudějovice
Reputace: 15

Publikováno 3 listopad 2012 - 18:13:06

Okem rozhodně žádná vidět není a ani mě nenapadá jak by se tam mohla dostat, hajmatik nebyl nikdy rozebíraný.
  • 0

#444 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 3 listopad 2012 - 21:57:49

imho jsou to mastný lamely nebo něco jiného, co mastné být nemá. To se po procvakání může dočasně "spravit", ale po chvíli je to zpět (stačí minuty).

btw a co baterky?
  • 1

#445 Daz

Daz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 51 příspěvků(y)
  • LocationČeskéBudějovice
Reputace: 15

Publikováno 5 listopad 2012 - 11:48:38

No, budu to ještě sledovat, baterka je bych řekl ok - měření se zdá naprosto v pořádku, ale raději zkusím vyměnit, možná to bude nějakou mastnotou, ale zatím se mi opravdu zdá že se to děje po delším nepoužívání (problém se zatím od posledního procvakávání nevrátil), nechám hajmatika zatím v klidu a uvidí se.
  • 0

#446 maco

maco

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 leden 2013 - 18:18:21

No ako tak čitam tak si ju asi zoženiem.Vie miniekto poradim kolko je rozumna cena za tuto Minoltu hi matic f .Dakujem
  • 0

#447 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 10 leden 2013 - 18:52:25

No ako tak čitam tak si ju asi zoženiem.Vie miniekto poradim kolko je rozumna cena za tuto Minoltu hi matic f .Dakujem


Já bych to viděl tak 300-500 Kč podle stavu a funkčnosti. Doporučuji vyhnout se aukru. Celkem často tam chodí, ale většinou nefunkční (teda moje zkušenost - koupil jsem 2 a obě byly špatné). Poslední jsem koupil za 350 Kč, ale byla s orig krabicí, manuálem a paragonem, leč zatím leží doma v šuplíku a čeká na pana Maštalíře :D.

Ale určitě si nějakou pořiď, je to hezký malý čudlík ;-)
  • 0

#448 maco

maco

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 leden 2013 - 19:35:01


No ako tak čitam tak si ju asi zoženiem.Vie miniekto poradim kolko je rozumna cena za tuto Minoltu hi matic f .Dakujem


Já bych to viděl tak 300-500 Kč podle stavu a funkčnosti. Doporučuji vyhnout se aukru. Celkem často tam chodí, ale většinou nefunkční (teda moje zkušenost - koupil jsem 2 a obě byly špatné). Poslední jsem koupil za 350 Kč, ale byla s orig krabicí, manuálem a paragonem, leč zatím leží doma v šuplíku a čeká na pana Maštalíře :D.

Ale určitě si nějakou pořiď, je to hezký malý čudlík ;-)

No našiel som ho na slovensku, jedna pani chce zan 84 eur že vraj je ako novy .Zda sa mi to moc .
  • 0

#449 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 10 leden 2013 - 20:10:39

Tak to mi přijde zatraceně hodně. Já jsem prodával fungující černou (vzácnější) verzi za 1500 Kč a už to bylo na hraně prodejnosti... Za tyhle peníze bych jí ho nechal. nevím odkud jsi, ale pokud budeš koukat do Fotoškoda, určitě tam časem, né-li zrovna teď nějaký najdeš ;-). Je tam záruka na funkčnost 10 dnů a nikdy jsem tam s ničím problém neměl. P-SIX, který je poruchový jak blázen jsem tam koupil za levno a fotil spolehlivě 13 snímků :).
  • 0

#450 tess_red

tess_red

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 170 příspěvků(y)
  • LocationLitoměřice; občas Ludvíkov u Velké Bíteše
Reputace: 238

Publikováno 10 leden 2013 - 21:05:40

Pokud bys měl zájem, mám na prodej stříbrný Hi-matic F. Blbne někdy počítání snímků, jinak je skvělý. ;)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních