Přejít na obsah


Fotka

Bronica GS-1 a podivné chování 50mm objektiv


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
56 odpovědí na toto téma

#51 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 4 březen 2015 - 11:12:54

Takže skúška na minimal focus dist dopadla viac ako dobre. Na zač som písal, že 50tka má mfd 0,5m a pri nastavení na mfd ostrí na vzdialenosť ca 30-35cm od roviny filmu. Po tejto "úprave"  bol objekt pri nastavenej mfd zaostrený vo vzdial 0,5m +-5mm - fakt som to nedokázal presne posúdiť, ale oproti predošlému stavu to presne zodpovedá parametrom objektívu.

 

To isté pri 200ke - tá má mfd 2m, pôvodne ostrila pri mfd na ca 1,3m pokiaľ si dobre pamatám, teraz je to 2m +- 1cm (?) zase to nedokážem podľa oka presne odhadnúť... 

 

Dúfam, že keď pri mfd ostrí tak ako má, tak rovnako sa bude správať aj pri iných vzdialenostiach. 


  • 0

#52 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 4 březen 2015 - 11:14:40

objektiv se téměř výhradně seřizuje na nekonečno...


  • 0

#53 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 4 březen 2015 - 12:06:15

Áno - tým som začal. 

 

V pôvodnom stave ani jeden obj neostril ani na min ani na max.

Teraz, keď som to "zvrzal" tak všetky tri ostria aj na min aj na max - aspoň okometricky to tak vyzerá, minimálne oproti pôvod stavu je to 100:1

Keby to takto fungovalo v stave v akom som to prevzal, tak ma ani nenapadne niečo nastavovať. 


  • 0

#54 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 4 březen 2015 - 12:27:52

Možná jsi měl štěstí a tu matnici jsi dostal do téměř správné polohy .... ale nejlépe by to bylo ověřit na filmu tak, že při různých vzdálenostech vyfotíš ze šikma nějaké měřítko (viz. obrázek) a uděláš hodně zvětšený výřez, případně film naskenuješ (fuj ;) ). No a pak ještě nějaké vzdálenější objekty (ideální jsou třeba zešikma focené sloupy elektrického vedení v řadě za sebou nebo nějaké stromořadí - vždy ostříš jen na jeden objekt), vše s plně otevřenou clonou.


  • 0

#55 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 4 březen 2015 - 12:28:45

..., ale aj tak by ma hrozne zaujímalo, prečo to bolo rozhodené aj predtým... :(

pravděpodobně  proto,  že  už  se  v tom  vrtalo  předtím  povícero  "odborníků".


  • 0

#56 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 4 březen 2015 - 13:26:15

nlc: sprostí majú šťastie... už včera som avizoval, že dnes nafotím obrazce, kt používam na front-back focus pri ehm cenzúra - je to skoro to isté pravítko kt si postol + ešte nejaký text vedľa... na foto v reale mám ešte v pláne cintorín - stĺporadie po ruke nemám, "hroboradie" mám :) ------ a samozrejme statív + plná diera - až taký blb aby som to fotil z ruky a na f11 nie som :)  Mám pri sebe 50mm a 200mm - tak som zvedavý na foto.

 

jirinol: viem, že fototechniku u nás mal na starosti jeden odborný servis v susednom meste. Až na doškriabanú matnicu, zodraté plochy na hranole a pokrivenú jednu striebornú plôšku na tesniacej koľajnici ten foťáčik nenesie známky neodborného zásahu - až teraz tie moje :( Ten chlapík mal a stále má povesť odborníka - a bez uvodzoviek !!  A naozaj - práca odvodená čisto a precízne, až na to že to nefungovalo tak ako má :(


  • 0

#57 rica

rica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 94

Publikováno 8 březen 2015 - 06:47:35

Včera som sa dostal ku skenom. Prvý svitok exponovaný s aparátom v pôvodnom stave - zaostrené znateľne pred rovinu zaostrenia. Foto real sceny, žiadne obrazce, ale vidieť to aj keď je to fotene na f8-11... Druhý svitok - obrazec fotený s 200mm na plnú dieru - pri min foc dist = 2m je rovina zaostrenia cca 3-4cm posunutá dozadu.

 

Čo ma viac hnevá, je divne exponovaný prvý svitok. Ten som fotil s 50mm a 100mm, čo mám pozn s fotenia, tak všetky zábery som preexponoval o ca 0,5 - 1,0 EV, ale niekt zábery vyšli v poriadku, a iné - väčšina sú desne podexponované (neviem odhadnúť o koľko aby som netrepol)

 

Tak teraz neviem, či som ja spravil nejakú blbosť, alebo závierka/závierky povedali dosť :(

 

btw - neviem, či to moje nadšenie schladili tieto trable, ale zo 6x7 som čakal "väčší nárez"... To rozdiel medzi kinom a 645 ma inak posadil na p...rdel.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních