Přejít na obsah

Fotka

Foma Excel

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
15 odpovědí na toto téma

#1 Walter

Walter

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 listopad 2015 - 09:47:22

Dobrý den, chtěl bych poradit jestli má někdo zkušenost s touto vývojkou. Já jsem negativ vyvolal jako Stock 1+0 a chtěl bych udělat zvětšeninu na 30x40 fotím na kinofilm Ilford HP5+ 400 bude to mít nějaký vliv na takové zvětšení?? proč se ředí vývojky např. 1+50 nebo 1+80, 1+100. Není to nějak moc??? Děkuji za vysvětlení

• 0

#2 jirin_ol

jirin_ol

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 707 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 850

Publikováno 16 listopad 2015 - 10:37:39

stručná odpověď

na první část otázky:   Excel (příbuzný Kodak x-tol) a  HP5+  si spolu rozumí velmi dobře. Zvětšeniny se neboj.  

na druhou část otázky: existují  vývojky v různě silných koncentracích, které se běžně ředí 1+9 až 1+29  nebo  1+20 až  1+100,  specialitky  i  ve větším poměru ředění.  Vývojky, které se dle doporučení výrobce  neředí,   případně  pro vyrovnávající účinek a ostřejší zrno ředí v poměru 1+1 až  1+3,   se tak moc  ředit nedají. 

• 0

#3 pepafotograf

pepafotograf

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 697 příspěvků(y)
  • LocationJablůnka 397
Reputace: 260

Publikováno 16 listopad 2015 - 14:57:44

Fomadon Excel používám dlouho,vlastně od počátku jeho vzniku.Ředím to 1:1 a Fomapan 400 který občas dělám,v ní volám 14minut...Samozřejmě záleží na kontrastu fotografované scény apod,ale u mě je to 14 minut...Ilford HP5 bude na tom podobně,nicméně je třeba si to sám vyzkoušet,každý fotí něco jiného a tak obětuj dva filmy,nafoť je a vyvolej jak potřebuješ.Orientační doba při ředění 1:1,14minut při překlápění vývojnice 5-10sec.každou započatou minutu.Poslední dvě minuty to nechávám v klidu,nepřeklápím.Teplota 20stupňů...Na stránkách Fomy nalezneš tabulku na zpracování různých filmů v Excelce....

• 0

#4 keko

keko

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 006 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Alžbetin Dvor 130
Reputace: 617

Publikováno 17 listopad 2015 - 09:33:17

Rozne vyvojky pouzivaju rozne vyvolavace. Niektore vyvolavajuce latky maju 10x vyssiu ucinnost, ako ine - podobne. Navyse, pouzitie siricitanu sodneho v predpise moze nafuknut objem na 100 nasobok ineho predpisu.

SU vyvojky, ktore sa navrhuju s cielom urobit zasobny roztok s vysokou koncentraciu a dlhou zivotnostou - Rodinal, HC-110, 510 Pyro, Pyrocat HD, PC-TEA a vela ich modifikacii. Tieto vyvojky neobsahu alebo obsahuju male mnozstvo siricitanu (Na2SO3). Riedia sa od 1:5 do 1:500.

SU vyvojky v praskovej forme, ktorych hlavnou myslienkou je pouzitie Na2SO3 ako latky kontrolujucej velkost zrna pocas vyvolavania. Tie mavaju zvacsa 80 az 130 g na liter vyvojky. Ak sa vyvojka riedi od 1:1 az po 1:4, potom sa ucinnost Na2SO3 vyrazne obmedzi napriek predlzenemu vyvolavaciemu casu, ktory je potrebny vyvolavacej latke na dosiahnutie rovnakeho zcernania, ako dosiahne vyvolavacia latka v neriedenom stave.

Kedze velkost zrna a ostrost zrna priamo suvisi, potom uz viac ako 100 rokov plati:

- velke zrno = ostry negativ

- male zrno = malo ostry negativ.

Riedenim takejto vyvojky sa da dosiahnut zelany pomer velkosti zrna a ostrosti.

Tuto zavislost sa od nepamati pokusaju velki myslitelia posunut smerom k pomeru male zrno/ostry negativ pouzitim ineho tvaru zrna, alebo takou vyvolavacou latkou, ktora na mieste vyvolavania okrem zcernalho striebra zanecha aj nejaku splodinu vyvolavania, ktora dane miesto este viac ztmavi, napriklad pyrogallol, pyrocatechol, farbotvorne vyvolavacie latky. Na vznik uzitocnych splodin ma vplyv pouzitie zlucenin siry napr Na2SO3 alebo thiosiran sodny, ale aj kysle prostredie. Preto na vysledne zrno ma vplyv aj sposob ustalovania. Ked sa napriklad riedi ID-11, ktora preukazatelne obsahuje hydrochinon (ten patri do skupiny zavojujucich vyvolavacov), potom Na2SO3 nerozpusta zrno (prvy benefit) tak vyrazne, zcernanie zrna samotneho nemusi byt tak vyrazne, ciastocne ho nahradza tmava reakcne splodina (druhy benefit). To vsetko vtedy, ked sa pouzije neutralny az zasadity ustalovac. ID-11 je pre tieto ucely vhodnejsia, ako D-76.

• 3

#5 Nakadah

Nakadah

Nováček

• Předplatitel
  • 461 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 79

Publikováno 9 prosinec 2016 - 18:38:44

Jak dobře se vám rozpouští složky při míchání Excelky? Zkouším ji teď poprvé, z prvního sáčku něco zůstalo na dně. Míchal jsem míchal, pořád to tam bylo. Teplota 30°C. Přidal jsem druhou složku, míchal míchal, pořád cosi na dně.

Tak sem to dal do ultrazvukové lázně a chvilku nechal. Zůstalo to čiré, jen mírně zabarvené jako vývojka. Ale raději to ještě proženu přes "390"ku papírový filtr.

• 1

#6 LuzJi

LuzJi

Tlampač (grafoman)

• Předplatitel
  • 1 614 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 470

Publikováno 9 prosinec 2016 - 20:46:06

Také mi tam něco zůstává, ale míchám to většinou den předem a do druhého dne tam nic nevídám.

• 0

#7 PauIie

PauIie

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 169 příspěvků(y)
  • LocationBratislava DNV
Reputace: 50

Publikováno 10 prosinec 2016 - 06:51:44

Excelku som zarábal podla návodu, ale v cca 50°C destilke. Všetko sa rozpustilo. Potom som ju ešte deň nechal odstáť nech "dozreje".

• 0

#8 Nakadah

Nakadah

Nováček

• Předplatitel
  • 461 příspěvků(y)
  • LocationOstrava

Publikováno 10 prosinec 2016 - 10:08:42

Díky za odpovědí, tak to příště taky tak udělám. Nakonec na filtru zůstalo jen pár zrnek velikosti krupice. Je to čiré, se slabým nádechem snad od žluta.

• 0

#9 sokolvideo

sokolvideo

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 895 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 106

Publikováno 10 prosinec 2016 - 10:15:05

Ešte za čias ORWO A49 som si zvykol, že každú vývojku používam až 24 hodín po namiešaní. U tej A49 to bolo nutné a v návode to bolo výslovne uvedené. Za tých 24 hodín sa chémia jednak dokonale rozpustí a zároveň sa zhomologizuje, či ako sa to volá a prebehnú aj niektoré chemické reakcie.

Preto každú vývojku robiť minimálne 24 hodín pred použitím. Osvedčilo sa to!

• 1

#10 Motorbiker

Motorbiker

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 938 příspěvků(y)
  • LocationČeskomoravská highlands, na konci vsi, v půlce kopca.
Reputace: 177

Publikováno 10 prosinec 2016 - 20:43:46

Pri michani se nebat vyssi teploty, pak se to rozpousti lip. Ale asi bude potreba vyvojka, kterou vyrobili ve stredu, ty z pondelka, kdy maji ve fome kocovinu, nebo z patku, kdy se tesi na vikend, asi nebudou to prave :-)

• 1

#11 Nakadah

Nakadah

Nováček

• Předplatitel
  • 461 příspěvků(y)
  • LocationOstrava

Publikováno 20 červen 2017 - 12:25:05

Nemá někdo ponětí, co se to dělá za černý kal na dně flašky s Excelem (stock)? Po každém vyvolání je tam toho více, ultrajemný černý kal. Sedá to hezky na dno lahve. V protřepaném stavu to přefiltrovat nejde, nebere to ani 392-ka papírový filtr (resp. něco pobere, ale ne všechno). Sedlý kal má tendenci vytvářet povlak, shluk, pak se to velmi opatrně dá přelít a zbytek přefiltrovat. Excelku míchám do destilky a skladuju dobře uzavřenou, ve skleněné lahvi a potmě ve skříni za pokojové teploty.

• 0

#12 KIM

KIM

Dost toho nakecá

• Registrovaní
  • PipPip
  • 566 příspěvků(y)
Reputace: 118

Publikováno 20 červen 2017 - 12:28:59

Mluviti stříbro...respektive jeho halogenidy.

• 0

#13 Nakadah

Nakadah

Nováček

• Předplatitel
  • 461 příspěvků(y)
  • LocationOstrava

Publikováno 20 červen 2017 - 13:40:45

Napadlo mě to, ale nebyl jsem si jist. Může mít ten kal, roztřepaný v roztoku, vliv na vyvolávání (filtrovat či nefiltrovat)?

• 0

#14 thomasso

thomasso

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 leden 2018 - 12:20:58

Ahojte,

v excelu budu volat uplně poprvé.Chtěl bych,abyste mi poradili.Když ji namíchám do 1 litru a měla by vydržet na cca 10 filmů,nerozumím,proč bych ji měl ještě dále ředit 1:1....Nefunguje podobně jako vývojka retropan?Tu jsem prostě jel až do konce bez ředění.

Děkuji za odpovědi :cool:

• 0

#15 Nakadah

Nakadah

Nováček

• Předplatitel
  • 461 příspěvků(y)
  • LocationOstrava

Publikováno 16 leden 2018 - 12:40:23

Neředěný je tzv. "stock". V tom vyvoláš 10-12 filmů. Já na to používám informace pro Kodak Xtol, je to jeho klon. Tedy prvních 5 filmů neprodlužuji dobu volání. Šestý a dalším film (max 10), tam už dobu prodloužím o 15% (není to myšleno přírůstkově, jen celkově). Já sám sem na tom vyvolal nejvíc asi 8 filmů, pak už jsem to prostě vylil a namíchal novou - za ty prachy. Nicméně vývojka pořád vyvolávala.

Ředit můžeš 1+1 nebo 1+3, získáš tím větší zrno a naředěnou dávku můžeš vylít do kanálu. Není možno už uskladnit. Taky sem zkoušel ředit 1+3, pak se vztekal proč mám fotky zrnité jak v Rudém Právu...no chtělo si to přečíst informace. Stejně dopadla ID11, dej ji bůh čistý kanál. Informace jsou základ!

PS. Foma v návodu píše rozpouštět ve vodě o teplotě max 40°C. Tak to chce přidat, jinak ti tam zůstanou nerozpuštěné zbytky na dně. Já přidal +10°C.

• 1

#16 thomasso

thomasso

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 leden 2018 - 13:50:49

Děkuji za vyčerpávající odpověď :-)

Pak vystavím výsledek :-)

• 0