Přejít na obsah

Fotka

Foma Excel

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
57 odpovědí na toto téma

#51 keko

keko

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 820 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Alžbetin Dvor 130
Reputace: 887

Publikováno 11 leden 2020 - 17:47:29

Sice z jiného soudku ale já ve 75ml Excelky vyvolám jeden film :) Ředím 1:3 v plastimatce (300ml na jeden).

To je sice sposob, ale poskytuje uplne ine vysledky.

• 0

#52 belco

belco

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 93 příspěvků(y)
  • LocationPartizánske, SK
Reputace: 5

Publikováno 2 březen 2020 - 09:04:48

Ahojte, zacal som vyvolavat vo Fomackej Excelke - momentalne vyvolavam 1+1, nakolko neviem ako je to z predlzovanim casov pri stocku, ted nie je mi to uplne jasne. Ak tomu dobre rozumiem, tak v 1L stocku by som mal bez problemov vyovolat 10 filmov. Aká je potom zivotnost takto pouziteho roztoku? Vydrzí to aspon pol roka? Len pre overenie, prvych 5 filmov drzat sa casu urceneho pre excel a nasledne dalsich 5 filmov predlzit cas o 15%? Takto to je spravne? Mozem zivotnost stocku predlzit tym, ze budem dolievat vzdy cerstvým stockom?

Este by ma zaujimalo, akym sposobom vyratat cas vyvolavania, napr. ked idem do pomeru 1+1? Lebo pre niektore filmy som nasiel iba cas pre stock, ale pre 1+1 sa neviem dopatrat. 

• 0

#53 Nakadah

Nakadah

Dost toho nakecá

• Předplatitel
  • 893 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 141

Publikováno 2 březen 2020 - 09:48:34

Použitá půl roku nevydrží, chcípne. Nová namíchaná a dobře uzavřená s minimem vzduchu v lahvi rok vydrží. Ve stocku vyvolám 8 filmů max do 3 měsíců. Když to nestihnu tak ji vyleju. Pro klid duše tam raději dycky hodím kousek filmu před vyvoláním celého filmu, hlavně u starší vývojky.

Excelka stojí kolik? 90Kč? 100Kč? Raději obětuji jeden oběd, než riskovat zničení filmu.

Dobu vyvolávání ti snad poradí jiní, protože já jedu jenom stock. Ředění zvětšuje zrno.

• 0

#54 belco

belco

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 93 příspěvků(y)
  • LocationPartizánske, SK
Reputace: 5

Publikováno 23 červen 2020 - 10:38:29

Ahojte, neviete kam sa podela Foma Excel z oficialneho obchodu Fomy? Zohnal som si sice inde, ale teraz neviem, ci ide o docasny vypadok, alebo s excelom skončili. 

• 0

#55 Nakadah

Nakadah

Dost toho nakecá

• Předplatitel
  • 893 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 141

Publikováno 23 červen 2020 - 13:09:37

A ) někdo říká že došlo k patentovému sporu, snad s Kodakem a není možno ji teď prodávat (Xtol ???)

B ) jiný říká že dle nějakého nařízení EU, snad směrnice REACH, obsahuje něco co je zakázáno prodávat jinak než registrovaně (ŽL).

C ) dost možná to bude úplně jinak, nic přesně jsem ohledně toho nenašel. Udivuje mně, že Foma o tomhle nemá na stránkách nic.

Na netu koupit nepůjde, prodejcům Fomy by jít měla a pak prodávat na krámu. Sám tomu prd rozumím. Vavřík jí teď měl nakoupené snad dvě bedny, hned jsem se zásobil.

• 0

#56 Skorec

Skorec

Nováček

• Předplatitel
  • 154 příspěvků(y)
  • LocationÚstí nad Labem
Reputace: 28

Publikováno 23 červen 2020 - 19:32:19

Další důvod proč vážit svoje vývojky.
  • 1

#57 Pentaxista

Pentaxista

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 297 příspěvků(y)
Reputace: 284

Publikováno 24 červen 2020 - 08:43:19

Nechci se opakovat, ale musím...
Náhlou smrt u Xtolu (a jiných askorbových a askorbátových vývojek) způsobuje především voda (ne nekvalitní, ale voda jako taková!). Je prakticky nemožné odhadnout dobu smrti.
Samozřejmě - další faktory (přístup vzduchu, záření, teplota..) se na degradaci podílejí také.
Regenerace možná je, ale byla vymyšlená především pro dosažení konstantních výsledků, ne na prodlužování životnosti roztoku. Obvykle se tvrdí, že zcela konstantní výsledky lze dosáhnout do doby nahrazení 1/2 objemu pracovního stocku regenerátorem. Praxe říká, že přijatelný výsledek lze dosáhnout až do nahrazení pracovního stocku stejným objemem regenerátoru. (Ředěné roztoky se neregenerují)
TO VŠE ALE V DOBĚ ŽIVOTNOSTI, KTEROU UDÁVÁ VÝROBCE ! (Pro nepoužitý, použitý, jak skladovaný roztok...)
P.S. Navážení běžných vývojek je jednoduché a ekonomické.
  • 0

#58 Ivanovicz

Ivanovicz

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 155 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 9

Publikováno 18 srpen 2020 - 13:22:43

Včera jsem si míchal Excelku (expirace 2016) v "destilované" vodě z drogerie a dopadlo to tak, že vznikla světle žlutá kalná kapalina s množstvím nažloutlé sraženiny, viz levá odměrka na fotografii. I to divně vonělo. Spíš než použitou vodou si myslím, že prášek v malém sáčku navlhl - hrudkovitý se světle oranžovými spekanci. Film na to sice reagoval, ale řekl jsem si, že pokud se tam nerozpustila určitá složka, která nějak ovlivňuje průběh vyvolávání, nemuselo by to dopadnout dobře.

Tak jsem vzal čerstvé balení, kde oba prášky byly bílé a sypké, a rozpustil v osvědčené převařené vodě. Malý sáček dal sytě oranžovou barvu, po vsypání velkého voda opět zbělela. Vzniklý roztok takový, jak jsem zvyklý - čirý, příjemně vonící, po chvíli bezezbytku rozpuštěný.

Přiložený soubor  IMG_0553.jpg   39,59K   2 Počet stažení

• 0

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních