Přejít na obsah


Fotka

Doba osvitu


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
106 odpovědí na toto téma

#101 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 433 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 216

Publikováno 6 únor 2021 - 19:28:28

Ona ta 75 W je taky neobyčejná, řekl bych.

Hele a jakej máš zvětšovák? Opemus? A máš to rovnou nad políčkem filmu, nebo tam máš ještě mezikus a kondenzor? Matně si vzpomínám, že jsem něco takového taky řešil. Nakonec jsem teda sehnal novější Opemus s hlavou a tuhle jsem přimontoval na Magnifaxe..


  • 0

#102 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 7 únor 2021 - 11:38:22

meochrome 2 sa moze dat aj nad kondezor. Napriklad v Opemuse 5a, tak to mam ja. ta ziarovka do teh hlavy sa neda bezne kupit, ale zato sa zohnat aj slabsia.  Treba davat pozor na teplotu svetla. Presne ako pise Heliar. 


  • 0

#103 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 433 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 216

Publikováno 7 únor 2021 - 17:04:34

Podle mě se dá koupit právě v Béfotu (například), jak psal tazatel - 100W a 75W (50W jsem nikde neviděl); pokud to není ona, bylo by dobré sem dát přesné označení té správné.

Otázka ovšem zní, jak to má s tou hlavou on - jestli si to dobře pamatuju, tak když tam dáš ten menší mezikus bez kondenzoru, je toho světla moc, s kondenzorem je to pak v pohodě i s tou silnější žárovkou, ale jak jsem psal, momentálně používám něco jiného, tak si nejsem úplně jist.

Ke zvážení taky je, jestli se celá situace nezhoršuje tím, že se používá nový objektiv s kvalitními antireflexy a vysokou světelností. No a pak taky jak jsou vyvolané filmy, že ano.. Když dám do zvětšováku film z pyrocatu, tak mám osvit taky v rádu sekund a musím dát ND filtr naplno, abych se dostal na nějakou rozumnou clonu.

No, a cesta výměny modrého filtru za něco, co to trochu přitlumí, se mi zdá vcelku průchozí a plodná (i kdyby se to vyřešilo slabší žárovkou, mít tam tuhle vymoženost je dobré) - mřížka, drátěná síťka, zmatování původního filtru atd.


  • 0

#104 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 816 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 266

Publikováno 7 únor 2021 - 18:01:03

Podle mě se dá koupit právě v Béfotu (například), jak psal tazatel - 100W a 75W (50W jsem nikde neviděl); pokud to není ona, bylo by dobré sem dát přesné označení té správné.

Otázka ovšem zní, jak to má s tou hlavou on - jestli si to dobře pamatuju, tak když tam dáš ten menší mezikus bez kondenzoru, je toho světla moc, s kondenzorem je to pak v pohodě i s tou silnější žárovkou, ale jak jsem psal, momentálně používám něco jiného, tak si nejsem úplně jist.

Ke zvážení taky je, jestli se celá situace nezhoršuje tím, že se používá nový objektiv s kvalitními antireflexy a vysokou světelností. No a pak taky jak jsou vyvolané filmy, že ano.. Když dám do zvětšováku film z pyrocatu, tak mám osvit taky v rádu sekund a musím dát ND filtr naplno, abych se dostal na nějakou rozumnou clonu.

No, a cesta výměny modrého filtru za něco, co to trochu přitlumí, se mi zdá vcelku průchozí a plodná (i kdyby se to vyřešilo slabší žárovkou, mít tam tuhle vymoženost je dobré) - mřížka, drátěná síťka, zmatování původního filtru atd.

Original ziarovku mam, ale nema ziaden popis. Toto by mala byt uplna zhoda/nahrada: https://www.osram.sk...8532/ZMP_56075/

 

Velmi draha a zivotnost cca 50h. najblizsie k comu som sa dopracoval je:

Sylvania 12V EXN

Philips Brilliantline Dichroic 50W GU5.3 12V MR16 36D 1CT/10X5F


  • 0

#105 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 9 únor 2021 - 03:15:39

Meochrom mám nasazený tak jak to má být - nad kondenzorem a v šuplíku ještě matnici, nová žárovka 75W má teplotu 3400 což je jak má být myslím a objektiv je ten nejlepší Anaret co se dělal - Specially Tested S 39mm závit. Teď sem koukal do původní kondenzorový hlavy se kterou sem zvětšoval a je tam 60W žárovka a časy sem měl naprosto adekvátní na které bych se chtěl opět dostat. Kdybych tam dal 150W žárovku co tam má být tak sem taky na velmi krátkých časech.

Co sem teď zvětšoval s nově pořízeným starým Magnifaxem (na stejný formát papíru) kde má být 100W žárovka, tak sem tam musel dát 75W a někdy by se šikla i 50W. Holt ty moje negativy potřebujou slabší světlo. Ono taky ty RC Fomaspeedy sou docela citlivý a takhle citlivý materiál dřív nebyl. Prostě to utlumim, no big deal.


  • 0

#106 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 132

Publikováno 11 únor 2021 - 02:01:58

Dneska sem našel ve schránce ND filtr co sem za šušeň objednal z eBay. Uvnitř sem našel ručně psaný dopis že mi zdarma přidal další dva a poděkování což je docela milý. Filtry sou ze stejnýho matroše jak gradační stříhací, ubíraj 1 až 3 EV a do šuplete se vejdou úplně přesně na mm jak malovaný! Já sem spokojen.

Přiložený soubor (y)


  • 2

#107 iuliuzz

iuliuzz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 433 příspěvků(y)
  • LocationBítovany
Reputace: 216

Publikováno 12 únor 2021 - 23:49:06

To je dobré, gratuluju! A poznamenávám si - až zase zažehnu Meochrom, možná se bude hodit vědět..


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních