Přejít na obsah

Fotka

Opemus 5 a Anaret 4.5/50 - jak dostat 35mm film na 30x40 na desku?

Opemus Anaret 4.5/50 30x40

• Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
10 odpovědí na toto téma

#1 BlackTea

BlackTea

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 12 leden 2020 - 20:04:58

Zdravím všechny přátele temnokomorníky,

měl bych na zkušenější kolegy dotaz. Mám Opemus 5, objektiv Anaret 4.5/50. Chtěl bych dělat obrázky z filmu 35mm na papír 30x40 na desce, ale ani při poloze přístroje nejvýš na tyči objektiv při zaostření nekreslí obrázek 30x40, ale obrázek menší, odhadem je to cca 24x35?

Jsem schopen promítnout obraz 30x40 "na podlahu", ale velký problém je v tom, že moje temná komora je koupelna, kde pak není k hnutí a zvětšování je pak dost nekomfortní. Existuje nějaký fígl, jak docílit toho, aby se dalo zvětšovat s uvedeným přístrojem z filmu 35mm 30X40 na desku?

Tyč je originální, ta, co se vejde do krabice.

Napdlo mě prostě nadstavit tu tyč dole cca o 10 cm, resp. dát nějaký dřevěný hranol pod držák tyče. Ale pokud existuje nějaké elegantnější řešení?

Díky za odpovědi, popř. mě někam nasměrujte, pokud to tady bylo řešeno.

Adam

• 0

#2 keko

keko

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 567 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Alžbetin Dvor 130
Reputace: 780

Publikováno 12 leden 2020 - 20:21:17

Kolkokrat za zivot chces robit 30x40cm fotografie? Uz ten Anaret nemusi byt uplne koser.
Tyc sa da upevnit na konzolu v stene. Dostatocne daleko od steny. Chce to trosku babrania sa s kolmicami na priemetnu, ale ide to.
Druha z moznosti je otocit hlavu a premietat na stenu. Opat, ak najdes sposob, ako zabezpecit kolmice, potom staci mat na stene nakreslenych par ciar, papier sa da prilepit aj zuvackou. Sikovnejsi macher si zhlobi plochu krabicu, na priemetni navrta dierky a pripoji na vyvevu ...
No ak ti ide o dve fotografie, urcite je v blizkosti niekto, kto to ma vyriesene.

• 1

#3 sokolvideo

sokolvideo

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 156

Publikováno 13 leden 2020 - 09:09:09

Ešte jedna možnosť je, otočiť tyč zväčšováku o 180 stupňov, položiť na kraj stola, nezabudnúť zaťažiť dosku, napr. knihami, vedrom či hrncom vody a podobne  a zväčšovať na zem, respektíve na nejaký stolček a podobne, podľa potreby. Takto som to bežne robil, keď som chcel veľké zväčšeniny. Okrem otočenia tyče s hlavou nepotrebuješ vlastne žiadne iné úpravy. Neskúšal som maximálne zväčšenie, ale určite to bude dosť veľké.

• 0

#4 BlackTea

BlackTea

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)

Publikováno 13 leden 2020 - 13:49:16

Ahoj, díky, promítat na stěnu nebo na podlahu mi jde (na podlaze jsem vyvolal už pár papírů 30x40), ale chtěl jsem to vyvolávat na desce kvůli většímu komfortu:-)) Tak asi to vypadá zatím na ten nádstavec z kusu dřeva:-)

• 0

#5 Pentaxista

Pentaxista

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 260 příspěvků(y)
Reputace: 272

Publikováno 13 leden 2020 - 15:25:33

Rodagon - Componon WA 40 - 60 mm

Bezpochyby nákladnější řešení, ale pokud budete zvětšovat častěji na formát cca 30x40cm, volil bych toto.

• 0

#6 jirin_ol

jirin_ol

Hrabě kydoň

• Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 341 příspěvků(y)
  • LocationLobkovice
Reputace: 1 049

Publikováno 13 leden 2020 - 15:54:40

mám obavy,  že  i s  WA40   u Opemusu při standartní konfiguraci  (na základní desku)   to na formát 30x40cm  bude  velmi  obtížné, ne-li nemožné,   vezmu-li v potaz  velmi častou nutnost  řešit kompozici  ještě mírným zvětšením a ořezem  (2/3 negativ, 3/4 papír).     Stativ a zvětšovák se obvykle kupuje na 3x, že...

• 0

#7 BlackTea

BlackTea

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)

Publikováno 13 leden 2020 - 16:46:06

No, to máte pravdu:-) Já jsem měl předtím AXOMAT.....:-)))) Koupil jsem si Opemus 5, protože jsemchtěl dělat 6X6. No a zrovna k tomuhle Opemusu ten adaptér nebyl - tak mám okýnko 6X6 vyřezané z modelářské balsy...no a vidíte, teď 30x40 a problém.

Tak pošilhávám po Kaiserovi, pokud se toho někdo bude v Německu chtít zbavit:-)))))))))))) Takže to by byl ten třetí, a snad už finální zvětšovák.

• 0

#8 Honza

Honza

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 274 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 13 leden 2020 - 18:35:48

U Opemusu 6 otáčím tyč zvětšováku o 180 stupňů (u Opemusu 5 by to mělo jít taky) a podle potřeby zvětšovák ještě něčím podložím a zatížím desku. Takto jsem z malého stolečku dělal zvětšeninu 50 x 60 cm. Zvětšovací objektiv nemám Anaret, ale trochu lepší. 

• 0

#9 jirin_ol

jirin_ol

Hrabě kydoň

• Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 341 příspěvků(y)
  • LocationLobkovice
Reputace: 1 049

Publikováno 13 leden 2020 - 20:43:52

No, to máte pravdu:-) ................  Takže to by byl ten třetí, a snad už finální zvětšovák.

ten třetí  bude  Durst,  LPL  či Jobo na  5x4", pokud  člověk bude trochu skromnej.

:-)

• 0

#10 berraneck

berraneck

Tlampač (grafoman)

• Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 099 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 182

Publikováno 14 leden 2020 - 10:58:10

...když bude člověk trochu neskromnej, pořídí zvětšovák Leitz

• 2

#11 BlackTea

BlackTea

Nováček

• Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)

Publikováno Včera, 15:20:50

Je doma Kaiser VP 6001:-)))) Je trochu vidět, že Meopta designovala zvětšováky tak, aby šly vyrábět jako vedlejší produkt sléváren a skláren.

Ten Kaiser je designovaný tak, že má sloužit individuálnímu spotřebiteli - german engineering...lol.

Moc se mi líbí ta jednoduchost a robustnost konstrukce + hlava jezdí po té hranaté tyči na takovém mechanismu, který připomíná ovládání protiletadlového kanónu - takové vintage kolečko, holt v tom mají východní sousedé asi zkušenosti.

• 0

Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:Opemus, Anaret, 4.5/50, 30x40

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních