Přejít na obsah


Fotka

Linhof Kaltlichtansatz für Technika 13x18


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
35 odpovědí na toto téma

#1 past

past

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 176 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 25 leden 2021 - 20:23:04

Někdo prodává toto zařízení, které by mělo Techniku III 13x18 zkonvertovat na zvětšovák. Ovšem vypadá to, že chybí rámeček. Nemáte náhodou někdo tohle zařízení a k němu i (slovy ceníku z r. 1956) "Halterahmen für Planfilm" a "Halterahmen für Platten"?

 

Zatím dělám z filmu 13x18 kontakty. Tohle by asi byla prostorově přijatelná možnost, jak z něj doma i zvětšovat. Má cenu se tím zabývat a pokoušet se sehnat nebo vyrobit ty rámečky, nebo je to slepá ulička a je dobrý důvod, proč se to neprosadilo?


  • 0

#2 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 25 leden 2021 - 23:06:07

Osobně myslím, že hlavní důvod proč se to neprosadilo byl dějinný vývoj a okolností.
Linhof to sice myslel dobře, ostatně jako všechno, co vyrobil, ovšem doba již přestávala být nakloněná velkému formátu. Ubývající uživatelé se ještě dělili na "kontaktisty" a "zvětšovatele" a ti zas byli oslabení o ty, jenž si zvětšeniny nechávali dělat u laborantů. No a v laboratořích to ovládly univerzální a vymakanější výrobky zvučných firem.
Já bych do toho šel. 13x18 měla takový rámeček otevírací jak kniha. Vyrobit půjde určitě kovová, plastová, překližková, tištěná či kombinovaná náhrada. :)
  • 0

#3 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 26 leden 2021 - 01:03:57

Souhlasim s Kimem, dělalo se to i v meziválečných letech.

Foťák, nebo zvětšovák, furt je to jen optická lavice. A v dnešní době, při nahrazení žárovky LEDkama to nebude tepelně zatěžovat film ani objektiv a tak půjde použít buď reprodukční  symetrické objektivy, nebo rovnou ty snímací a bude to samokompenzovaný. O co míň to vysvítilo v rozích, o to míň to pustí světla při zvětšování. Ušetříš za centrfiltr. 

Byly to doby, kdy fotka 6x9 byla společensky akceptovatelná (viz "vizitka" a "kabinetka") 9x13 normální fotka, 10x15 pohlednice a 13x18 velká fotka. Sám mám z dětství hromadu fotek 9x13 a mělo to výhodu totiž dobře se lepí do alb (albumů, albiček), šetří místem. 

Ta ctižádost mít z každýho výcvaku metrovou zvětšeninu je poměrně mladá. Ono taky koho to baví probírat se stovkou zvětšenin 30x40, že :-D


  • 2

#4 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 293 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 26 leden 2021 - 07:19:52

Však taky že Intrepid  současnosti dělá podobný kit pro svoje foťáky taky, s ledkovým světlem, ale jen pro rozměr 4x5. Když už dělají ty kamery, je to asi celkem fajn způsob, jak získat i zvětšovák


  • 0

#5 past

past

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 176 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 26 leden 2021 - 10:39:33

Díky, pánové. Chci to zkusit na občasnou zvětšeninu. Spíše výjimečné užití. Normálně mi kontakt 13x18cm naprosto vyhovuje. Ale občas bych prostě něco zvětšit zkusil. Navíc bych tím taky asi mohl pohodlněji svítit právě při dělání kontaktů. 

 

Řeším nicméně ty rámečky. Kdyby u toho byly, jdu do toho jistě. Nicméně pokud to nikdo nemáte a nejsou dostupné pořádné fotky, asi bude jediná cesta přistroj pořídit a rámečky řešit potom. Snad to nějak vymyslet a vyrobit půjde.


  • 0

#6 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 26 leden 2021 - 11:03:50

... to si myslím, že to pak šikovné české ručičky zvládnou. Je k tomu trafo?

Nejlíp na tom byla 9x12, tam se nechával zadní matnicový díl a jen se vyloupla šachta s matnicí - respektive bylo lepší mít tento díl 2x, že. Rámečky s negativy se vsunovaly do prostoru pro kazety. Z toho mi vychází, že by rámečky (snad) snadno šly vyrobit z plochých Lisco kazet (jen úvaha). 6x9 a 13x18 byly dělaný odklopné a zadní díl s matnicí se vyjmul.

Ještě k načatému tématu, ne že by to bylo rozšířené příslušenství pro ostatní rozměry ale zrovna třináctosmnáctku si i v té době málokterý fotograf na volné noze pořídil. Velké, drahé... Takže to měly většinou jen firmy a podniky a fotili tím nějaké dokumentace výroby, produktové snímky atp. Potom šly negativy/diáky do reprografického oddělení, či reprografické firmy. Tzn. zvětšeniny se v podstatě nedělaly a šlo to do tisku.

Mimochodem, Linhofův kompletní systém: od makra, přes reprofoto, zvětšovací, snímací a studiové techniky "v jednom" mě nepřestává fascinovat ani po těch letech... 


  • 1

#7 past

past

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 176 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 26 leden 2021 - 11:31:52

Trafo k tomu je, vypadá originální. A nasazuje se to v místě rotačního mechanismu zad aparátu. Tedy když se otočí záda s matnicí o 45°, vysunou se ty závlačky a záda se sundají, tak se nasadí toto, také rotační. A ano, vypadá to snad jaksi odklopně, ale není to z fotky úplně jasné. 

 

Ta komplexnost systému taky trochu hraje roli v tom, že si to chci pořídit, přiznávám, že mi také přijde zajímavá. Dnes se už tak komplexní systémy doplňků, často docela kreativních, třeba jako sluneční clona s drop-in filtry, nevidí. Zdaleka nebudu (a ani nechci) mít vše, ale stativ s hlavou, aparát s původním objektivem a teď ten zvětšovací zdroj, vše víceméně z jedné doby, mi k sobě jaksi pasují. A funkčnost aparátu a stativu mi dávají jakousi důvěru, že snad ani toto nebude vymyšleno špatně. 


  • 0

#8 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 26 leden 2021 - 12:01:48

Mně se kdysi povedl pěkný kufřík se šestdevítkou a kdečím okolo. Ovšem chybí makro - tubus + optika - to se prodává sakra draze, ale tubus se vyrobit dá. Pak taky Prontor Self Timer, který dnes už nemá opodstatnění, krom vášně fotografovy. No a do "Repro und Vergrößerung" jsem se díky době a již vybavené komoře tedy nepouštěl.


  • 0

#9 jmpetzval

jmpetzval

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 638 příspěvků(y)
Reputace: 1 301

Publikováno 26 leden 2021 - 13:12:50

tato myslienka nie je az tak rozsirena, ale je pouzivana do dnes. tu inspiracia, ako to robi firma Intrepid

 

https://intrepidcame...how-to-enlarger

 

 

 

 

.


  • 1

#10 past

past

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 176 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 26 leden 2021 - 15:29:09

Po pravdě ten Intrepid kit vypadá praktičtěji než ten historický Linhof, například má hodiny a červené světlo. A i světlo z LED diod může být rovnoměrnější než ze zářivek, které jsou v tom Linhofu. Ale v 13x18 to nedělají, navíc historie má své kouzlo.

 

Jsem rád, že nikdo z vás nepíše, že by to byl nepoužitelný nesmysl. Pokusím se tedy toho Linhofa vydražit a v případě úspěchu jistě budu otravovat dále ohledně těch rámečků :-)


  • 0

#11 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 26 leden 2021 - 15:56:42

Ano, moc pěkné. Takové domácké. :)

Linhof měl "vějířek" tří aditivních filtrů pro barevné foto + jeden prázdný kroužek - předpokládám, že tam by stačilo dát červený filtr pro bezpečné osvětlení. Hodiny vlastní asi nedělali, alespoň jsem je neviděl.


  • 0

#12 past

past

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 176 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 4 únor 2021 - 16:15:32

Tak jsem ten ansatz koupil a teď je třeba opravit zdroj světla. Neonová trubice je rozbitá a i kdyby nebyla, byla už degradovaná. Její původní bílá barva je jen prach v čiré trubici. Přikládám fotky samotného vnitřního dílu se světelným zdrojem.

 

Jakou byste volili opravu? Nechá se vyrobit nová neonová trubice na míru? Nebo raději použít nějaké diody? Celé zařízení má minimální hloubku, tak si říkám, že diody by asi musely být hodně nahusto. Na kovovém rámu viditelném na třetí fotografii už leží rámeček s negativem. Pod ním (na packách viditelných dole uvnitř rámu) je mléčně bílá plastová deska pro rozptýlení světla. Mezi ní a světelným zdrojem je tak 4-5cm.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#13 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 4 únor 2021 - 16:55:56

Naprosto netuším, jestli to bude co k čemu a kolik by si řekli za tuto konkrétní realisaci, ale neony na míru se dělaji: https://www.neon-b.c...vych-navestidel


  • 0

#14 past

past

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 176 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 4 únor 2021 - 17:51:24

Zkusil jsem napsat lokální firmě v Praze, jestli by takový neon udělali. Ale jestli je to dobrý nápad, nebo raději jít do diod, to netuším. Existuji jiné zvětšováky, které by používaly takové trubice?


  • 0

#15 past

past

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 176 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 6 únor 2021 - 00:32:45

Pár poznámek, kdyby někdo zvažoval podobnou cestu. Možná jsou to triviality, ale raději to sem zapíšu.

 

1) Našel jsem německé vlákno, kde se o "studeném světelném zdroji" baví. Někteří tvrdí, že to má výhody v potlačení škrábanců a pěknou výslednou tonalitu, jestli to Google překládá dobře. Víceméně zářivky jako světelný zdroj chválí, přijde mi. Po 15minutovém zahřátí je prý náběh okamžitý, takže by neměl být problém používat běžné spínací hodiny. 

 

2) Je tam i odkaz na firmu, co dělá kvalitně vypadající LED panely vč. hotových adaptérů do zvětšováků vč. Meopty. Mají i formát 5x7", ale tohle řešení nezvolím. Vypadá to zajímavě, ale ty ceny jsou kosmické. Nicméně třeba může být pro někoho zručného zajímavé podívat se, jak to dělají.

 

3) místní firma na neonové nápisy se zatím tváří, že náhradu na míru podle původní lampy vyrobit dokáže. Levné jako žárovka na krámě to není, ale nedostupné taky ne. Přesné parametry jako možnosti barevné teploty ještě nemám. Máte v tomhle ohledu nějakou radu? Předpokládám, že firma na neonové nápisy zrovna s barvou bude umět laborovat dobře. 


  • 1

#16 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 293 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 6 únor 2021 - 09:25:59

Teď jsem si vzpomněl, že Ansel Adams někde ve své trojknize uvádí, že si zrobil něco podobného, ale měl tam hodně jednotlivých světelných zdrojů (36 žárovek nebo tak?) a každý mohl ovládat zvlášť, což využíval vpodstatě jako pomůcku pro nadržování a vykrývání. Tak jsem si říkal, jestli když už se pouštět do podniku, jestli by právě lokální ovládání jasu (nebo jak se tomu říká) nestálo za to taky zohlednit. LED by taky uměly měnit barvu a fungovalo by to jako barevná hlava. Někde jinde zmiňovaný Intrepid teď vyvíjí nebo vyvinul zvětšovák právě s barevnou led hlavou. 


  • 0

#17 duuri

duuri

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 818 příspěvků(y)
  • LocationBratislava, SK
Reputace: 267

Publikováno 6 únor 2021 - 09:30:04

graflex predaval podobny nastavec na svoje fotaky


  • 1

#18 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 293 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 6 únor 2021 - 09:32:03

Je to z knihy The print, strana 28, 11. brožované vydání z roku 2004

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  AA.bmp   2,14MB   43 Počet stažení

  • 2

#19 past

past

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 176 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 6 únor 2021 - 11:21:47

Tu šikovnost pro vykrývání zmiňuje Ilford v recenzi těch drahých německých LED hlav. Němci na svém webu na ten technical report od Ilfordu odkazují.

 

Já jsem včera čistil tu špinavou a zaprášenou hlavu od Linhofa a vrtalo mi hlavou, proč je mezi bílou rozptylnou deskou z plastu a světelnou trubicí ještě taková ušmudlaná tabulka skla. Navíc byla prasklá, už jsem rožek hodil do koše. Ale umyl jsem ji a koukám, ona to není jen tak nějaká tabulka. Je to velký centerfiltr 15x20cm. Je dost jemný, takže jak byl zaprášený, vůbec jsem si toho nevšiml. Tož jsem ten rožek z koše rychle vylovil :-)


  • 0

#20 past

past

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 176 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 6 únor 2021 - 17:36:58

Díky za ten odkaz na Adamse. To je velmi k věci. Píše tam jednak o tom alternativním osvětlení zářivkou místo žárovek, což je vidět na tom díle, co drží v ruce, jednak i o tom, jak řeší slabší intenzitu světla u krajů předsunutím žárovek. Nevím, jak to řešil u té zářivky. Musím si to pročíst, proč má ty dva různé světelné zdroje. Asi mají ty žárovky taky nějaké výhody, jinak by je tam přes zjevné nevýhody asi neměl.

 

V tom mém Linhofu je to zhruba jako jeho zářivka, co drží v ruce, a rovnoměrnou intenzitu světla do krajů řeší centrfiltrem, jak píšu výše. Tomu musím ulomený roh pečlivě přilepit zpět, protože si nedovedu představit, kde bych takový filtr jinak sháněl a co by stál. 

 

Tak se kloním k tomu investovat do retro trubice podle originálu. A asi se budu snažit, aby to bylo to "studené modré světlo", jak píše Adams i ostatní zdroje. Otázka je, co se tím myslí; bílé světlo kolem 5000 K?


  • 0

#21 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 293 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 6 únor 2021 - 18:01:17

Chápu to tak, že myslí zářivkové vs. žárovkové. Řekl bych možná i o něco míň, kolem 4000 K? Ale nevím, jak moc se v té době dělaly různě "barevné" zářivky (vycházím jen z teplot zářivek na Wikipedii) Ale čím "modřejší", tím víc zkrátíš osvitovou dobu. Já sám to nemám vyzkoušené, snad jen aby Ti to potom nesvítilo příliš a neměls moc krátké časy, ale to doufám nehrozí.


  • 0

#22 Daniela

Daniela

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 197 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Jižní čechy
Reputace: 22

Publikováno 6 únor 2021 - 22:10:54

Zkusil jsem napsat lokální firmě v Praze, jestli by takový neon udělali. Ale jestli je to dobrý nápad, nebo raději jít do diod, to netuším. Existuji jiné zvětšováky, které by používaly takové trubice?

 

Ty speciální zářivky se dodávali jako alternativní osvětlení ke zvětšovákům Devere možná i k Durstu, sundala se barevná hlava a šupla se tam v krabici takováto světelná jednotka se zářivkou....je to dlouho... co jsem to někde viděla i s parametry v servisním manuálu...snad to píši správně. Jinak v barevných hlavách byli speciální reflektorové halogenky cca 3200 K a měli 100% podání barev...to nevím jestli s neonovou trubicí dokáží, třeba ano.


  • 0

#23 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 7 únor 2021 - 11:41:26

Tak jsem ten ansatz koupil a teď je třeba opravit zdroj světla. Neonová trubice je rozbitá a i kdyby nebyla, byla už degradovaná. Její původní bílá barva je jen prach v čiré trubici. Přikládám fotky samotného vnitřního dílu se světelným zdrojem.

 

Jakou byste volili opravu? Nechá se vyrobit nová neonová trubice na míru? Nebo raději použít nějaké diody? Celé zařízení má minimální hloubku, tak si říkám, že diody by asi musely být hodně nahusto. Na kovovém rámu viditelném na třetí fotografii už leží rámeček s negativem. Pod ním (na packách viditelných dole uvnitř rámu) je mléčně bílá plastová deska pro rozptýlení světla. Mezi ní a světelným zdrojem je tak 4-5cm.

To je opravdu škoda, že je rozbitá, na svou dobu šlo o hodně pokrokové až futuristické řešení.

Ta trubice nebude neonová (neon září oranžově), spíš půjde o zákaznicky tvarovanou rtuťovou výbojku s luminoforem (to je ten bílý brášek), takže vlastně normální zářivka.

Jakou to má šířku? Možná by šlo tam vpravit několik krátkých lineárních zářivek vedle sebe. Sice to nebude původní, ale bude se to původnímu řešení maximálně blížit.


  • 0

#24 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 7 únor 2021 - 12:41:05

... v nabídce ještě svítila i když nerovnoměrně. Takže, jak psal past, stejně by se to muselo řešit. Nápad s několika krátkými kusy je celkem fajn, ovšem asi bude problém ztráta světla u patic. Moc prostoru tam pro nějaké řádění, bohužel, není.
  • 0

#25 past

past

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 176 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 7 únor 2021 - 14:33:57

Podle mě svítila nerovnoměrně nejméně z toho důvodu, že na některých místech má trubice zbytky bílé barvy, ale na většině je barva pryč. Pročetl jsem si tu pasáž o zdroji světla pro zvětšování v The Print od Adamse, na kterou upozornil Tob. Tam píše explicitně, že jde o rtuťové výbojky. Promluvím si s jednateli z té firmy na "neony" a uvidíme. Jestli to dobře chápu, tak na různobarevné nápisy musejí používat jak různé plnicí plyny, tak i různé luminofory a kombinacemi se tvoří ty barvy. Třeba dělají i rtuťové výbojky. I kdyby ne, jistě bílou umí. Spíš si říkám, aby pak byla svítivost podobná jako u originálu. Bohužel se v tomhle ani trošku nevyznám. Jediná indikace je asi na trafu, kde se píše pro výstup "Jmax = 50mA". Na výbojce samotné není nic.

 

Náhradu jednotlivými zářivkami by byl problém jak říká KIM: není tam vůbec místo navíc pro patice (viz rozměry níže). To by se musela udělat nová celá ta krabice. Takže pokud půjde vhodná zářivka vyrobit, určitě je to lepší.

 

Ivanovicz, s tou pokrokovostí: něco na tom bude. Zpočátku jsem si myslel, že je to spíš muzejní zajímavost, ale podle Adamse i toho něměckého fora zářivka funguje stejně dobře jako nejlepší hlavy s difuzorem, a navíc na velkém formátu jsou prý dost výhodné znatelně kratší časy (hodně modré složky). A s tím centerfiltrem to Linhof asi původně mohl mít velmi dobře vyladěné na rovnoměrnost světla (ten přechod na filtru je tak jemný, že jsem to nejdřív považoval jen za ušmudlané čiré sklo). Celá zkompletovaná hlava je přitom velká jen 22x17x12 cm. 

 

Proč se to ale neprosadilo, pokud je to tak pokrokové? Proč všechny zvětšováky dodnes pracují se žárovkama?


  • 0

#26 Heliar

Heliar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 7 únor 2021 - 16:31:53

"Proč se to ale neprosadilo, pokud je to tak pokrokové? Proč všechny zvětšováky dodnes pracují se žárovkama?"

 

- složitý náběh (ionizace-startér...), obtížné proužkové zkoušky

- časová nestálost, závislost na napětí v síti

- čárové spektrum luminoforu, problém s červenou , tedy nevhodné pro barvu, potažmo pro multigradaci

- životnost

- ve své době jediný (skoro) zdroj rozptýleného světla, dnes barevné hlavy - to je to jemné podání printu

- nahradila to halogenová žárovka s možností regulace světelného kuželu reflektorem, barevnou filtrací, jednoduchou výměnou, nižší cenou, spojitým spektrem ze kterého se vyfiltrují potřebné barvy (RGB¨, dnes jsou barevné hlavy vytlačovány LED hlavami s ještě mnohem výhodnějšími vlastnostmi (okamžitý náběh, plynulá a přesná změna filtrace-gradace, časová stálost intenzity, split grade)

- potřebná barva je modrá (420-450 nm) pro pevné gradace, modrá + zelená (520 nm) pro multigradaci

- ten centerfiltr má dvě funkce, stejně, jako rozptylné desky míchacích komor - kompenzace úbytku světla v rozích zdroje a kompenzace světelné ztráty objektivu. Každý zvětšovací objektiv má úbytek světla v rozích, který se zmenšuje se zacloněním. Tento úbytek je rozdílný dle konstrukce objektivu. I proto udávají výrobci optimální pracovní clonu. Z tohoto důvodu je také nevhodné používání míchacích komor např. 6 X 9 pro 6 X 6 nebo kinofilm, může docházet k nerovnoměrnému osvětlení

- podle mého to nemá žádné výhody ve srovnání s moderními hlavami

 

Moje doporučení:

- pokud jde o věrnou rekonstrukci (restaurování) krásné historické věci - nechat vyrobit zářivku se studeným světlem, které pokryje vlnové délky 450 - 520 nm

- pokud jde o funkční řešení, tak použít LED


  • 3

#27 Tob

Tob

    Nováček

  • Předplatitel
  • 293 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 66

Publikováno 7 únor 2021 - 21:44:00

Pěknně napsáno! Kdybych to uměl (teda spíš se mi to chtělo nějak začít), asi bych právě použil LED seskupené do menších ploch tak, abych mohl vždycky stmívat jednotlivé segmenty a tím vlastně lokálně upravovat expozici. Až si jednou budu dělat zvětšovák na 8x10 (no, abych s ním vlastně nezmenšoval, že :-)), pokusím se to nějak seštelovat tímhle způsobem


  • 0

#28 Daniela

Daniela

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 197 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Jižní čechy
Reputace: 22

Publikováno 8 únor 2021 - 11:50:47

To PAST:

 

našla jsem ty lampy... ale další technické info už ne:

 

http://store.khbphot...-Lamphouse.html

 

 

Možná že levnější řešení by byli opravdu LED diody....nejsem v elektronice zběhlá.

 

Daniela


  • 0

#29 past

past

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 176 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 8 únor 2021 - 12:26:14

Heliar: díky za přesnou analýzu. 

 

Daniela: to je skvělé. Tedy, ta cena skvělá moc není, ale je to výborná reference. Vypadá to opravdu velmi podobně jako ta trubice v Linhofu. Bohužel LED řešení (takto profi) je ještě o dost dražší: https://heilandelectronic.de/5x7inch

 

Myslíte, že by bylo použitelné, hlavně hustotou diod a tedy rovnoměrností světla, něco jako toto? https://www.bhphotov...able_5600k.html


  • 0

#30 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 768 příspěvků(y)
Reputace: 237

Publikováno 8 únor 2021 - 13:43:09

Myslíte, že by bylo použitelné, hlavně hustotou diod a tedy rovnoměrností světla, něco jako toto? https://www.bhphotov...able_5600k.html

Rovnoměrnost by to mělo mít dobrou. Nejsem si jistý tím světelným tokem. Je to ekvivalent cca 120W klasické žárovky. Plusem je, že při 5600K tam bude dost modré složky, takže by to možná mohlo stačit pro zvětšovák formátu 13x18.

Ideální by byla LED hlava, jak tady už víckrát někdo zrealizoval - postavená na jednotlivých modrých a zelených diodách se sofistikovaných řízením.

 

Jednodušší by v tomto konkrétním případě byl menší experiment, který by nemusel být ani drahý.

Těsně nad tím mléčným sklem bych oblepil stěny LED páskem - svítily by tedy horizontálně směrem do středu = pásky by svítidly proti sobě. Takto to řeší výrobci svtíidel, pokud je profil svítidla velmi nízký. Dá se tak dosáhnout rovnoměrného rozložení světelného toku. Ovšem chtělo by to řešit chlazení těch pásků. V rozích by to mohlo dělat paseku s rovnoměrností, tak bych začal u těch dvou delších protilehlých stran. Je docela možné, že tato varianta je použita v tom odkazovaném produktu.

 

Druhá varianta je použit LED pásky nebo LED moduly s širokým vyzařováním instalované na strop té šachty. Ty čipy v páscích mají stejně obvykle 120° a výsledný úhel řeší optika v použitém profilu, takže při vzdálenosti od difuzoru(v tomto případě mléčné sklo) 4-5 cm už to nebude činit problém. Trochu komplikace bude v tom, že ve středu bude ten tok silnější. Řešením je buď pomocí řízení krajní LED posílit nebo je směrem ke krajům zahustit. Je to ale spíš na delší laborování a ideální je mít nějaký expozimetr pro dopadající světlo. Problematické může být sehnat LED pásek, který má zároveň solidní výkon a také vhodnou dělitelnost.

 

Pro obě navržené varianty je třeba použít pásky s vyšší hustotou čipů na metr. Nešel bych pod 100 LED/m.

Podotýkám, že to je úvaha v rovině experimentu, nemám to nijak v praxi vyzkoušeno.

Nakonec se člověk přece jen dostane k něčemu sofistikovanějšímu pomocí jednotlivých čipů. :-) Nemáš nějakého elektro-bastlíře ve svém okolí? Třeba by některý z kolegů, který už tu LED hlavu realizoval, poskytnul rady/návody?


  • 0

#31 Heliar

Heliar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 8 únor 2021 - 15:54:37

Použití toho světla z odkazu by stálo za experiment, otázkou je, v jakých vlnových délkách to svítí.

LED pásky použít nelze, domnívám se. Potřebujeme výkony cca 15 - 30 W vysoce svítivých LED správné vlnové délky. To jsou metry těch nevýkonnějších pásků.

Nemá smysl to znovu popisovat, už jsme to jednou probírali tady:

 

http://www.temnakomo...-do-zvetsovaku/      (příspěvek 17)

 

http://www.temnakomo...-split-grading/    (příspěvek 19)

 

http://www.temnakomo...y-kaiser/page-3    (příspěvek 19)


  • 0

#32 Heliar

Heliar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 8 únor 2021 - 15:58:28

Pardon - takto je ten poslední odkaz správně:

http://www.temnakomo...y-kaiser/page-3    (příspěvek 103)


  • 0

#33 past

past

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 176 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 8 únor 2021 - 18:31:59


Je docela možné, že tato varianta je použita v tom odkazovaném produktu.

To ne, ti Nemci tam maji diody RGB na husto a plošně: https://heilandelect...e/led_kaltlicht Pro hlavu 5*7" uvádějí >1600 diod, to vychází asi na 7 diod na cm^2. Chápu výhody, ale pro mě je to asi nedostupné.

 

Elektro-bastlíře právě v okolí nemám a ač mě zmíněná vlákna naplnila obdivem, tak mi taky ukázala, že to není cesta pro mě, pokud mi to někdo nedodá abych tak řekl na klíč, s návodem a ještě za zlomek ceny toho německého řešení. Nějak nečekám, že takovou dobrou duši najdu :smile: Navíc zvětšovat plánuju opravdu svátečně, kontakty mi většinou zcela vyhodují.

 

Jednoduchý / hotový LED zdroj ale snad může být cesta. Kdyby se z hlavy vyhodila současná vnitřní deska, která v půli hloubky hlavy drží zářivku (světlo z jedné strany a na rubu zakončení trubice s napájením + molitan, aby se nerozbila o stěny), tak je na tu instalaci LED prostor >10cm. Kdyby se nějak propojily tepelně přímo na kovový kryt hlavy – poctivý německý plech / lehký pancíř o hmotnosti snad 1kg – mohlo by to řešit i chlazení. Rovnoměrnost světla (větší intenzitu uprostřed) bych doufal, že vyřeší ten centerfiltr, který bych pod difuzorem samozřejmě nechal. Takže by snad nemuselo vadit, že diody budou svítit přímo, pokud budou od difuzoru dále, možná nějakých 9-10cm. Dává to smysl?

 

 v jakých vlnových délkách to svítí.

Uváději teplotu 5600K a zároveň barevnou věrnost (snad tedy měřenou při té teplotě) CRI=95. Jestli to dobře chápu, tak by to mělo zaručovat velmi přesnou reprodukci mj. modré a zelenožluté barvy. Takže by to spektrálně snad mělo vyhovovat?

 

 Potřebujeme výkony cca 15 - 30 W vysoce svítivých LED správné vlnové délky.

U tohoto konkretního světla píší příkon 24W. Předpokládám, že to jsou bíle svítící LED, ale detaily jsem nenašel. Odhadnete z toho, jestli to stačí?


  • 0

#34 Heliar

Heliar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 32 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 8 únor 2021 - 20:56:48

Odpovědět na Vaše otázky je poměrně složité, dostáváme se do vlnové optiky. Obecně lze říci, že uvádět barevné složení světla LED jako teplotu chromatičnosti v kelvinech (K) je zavádějící nic neříkající informace. Neříká nám totiž nic o zastoupení jednotlivých vlnových délek. LED emituje (téměř) monochromatické světlo, jehož vlnová délka je závislá na použitém materiálu polovodiče. Bílé barvy se dosahuje více způsoby (bílá LED neexistuje), obvykle kombinací LED různých vlnových délek a použitím luminoforu. Pro nás je však zajímavé pouze modré a zelené světlo. ostatní barvy se neuplatní, jsou odpadem, to zelené pouze při multigradaci. Takže údaj 5600K nic neříká o tom, kolik to obsahuje námi využitelné světelné energie. LED bílé barvy mají obvykle čárové spektrum (svítí pouze některými konkrétními barvami) na rozdíl od žárovek. Některé (třeba ty pro nás potřebné) barvy nemusí být zastoupeny vůbec. Proto jsem výše uváděl, že je potřeba to vyzkoušet, a proto také doporučuji používat monochromatické (modré a zelené) LED. Z uvedeného také vyplývá, že údaj o příkonu LED ve wattech je u bílých LED k ničemu, nevíme, kolik světla (el. mag. záření) je emitováno v potřebných vlnových délkách. Dá se předpokládat, že lepší budou studené LED.

Obecně bych si tipl, že by to s tím zdrojem fungovat mohlo (ale jaký to má náběh, pro proužkovky je potřeba okamžitý...).

V každém případě použitím bílých LED přijdete o největší výhodu LED hlav, tedy o možnost plynulé a přesné regulace gradace a intenzity.

Jestli se použije mnoho malých, nebo méně větších diod je na základě mých pokusů jedno. Praktické využití možnosti parciálního svícení (náhrada nadržování) je dle mého neproveditelné.

Ač to takto vypadá složitě, realizace je poměrně jednoduchá, díly na hlavu 4 X 5 se cenově vejdou do 2 tis. Kč. Výsledkem je něco, o čem jsem snil ve fotokomoře 45 let, fotit jsem začal ve 12ti letech. 


  • 1

#35 Daniela

Daniela

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 197 příspěvků(y)
  • LocationPraha - Jižní čechy
Reputace: 22

Publikováno 9 únor 2021 - 13:17:56

To past: Pokud by se jednalo jen o LED svícení do té vaší hlavy posílám do soukromé zprávy další info.  :-P  :???:


  • 1

#36 past

past

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 176 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 9 březen 2021 - 22:24:54

Tak přidávám progress report. Pořídil jsem nakonec na zkoušku to levné LED světlo, co jsem uváděl odkaz z B&H výše. U nás se prodává jako B.I.G. Helios CN-T96. První pokus vypadá myslím nadějně, viz fotku na fotce. Je to 24x30cm na Fomaspeed gradace Normal, foceno i zvětšováno Fujinonem-A 180mm. 

 

LED zdroj má 8x12 diod na ploše asi 105x145mm, tedy menší, než původní trubice, jde ale uvnitř hlavy dát zase o kus dál, protože má menší hloubku, takže se světlo rozptýlí zdá se velmi rovnoměrně. Pořádný test ještě musím udělat. Zatím jsem si jen pro radost udělal tu první zvětšeninu.

 

Taky ještě nevím, zda půjde multigrade (mám minimální zkušenost a nemám ani filtry), ale i kdyby ne, budu spokojen. Světlo bylo levné, expoziční čas 4 vteřiny na f/9 při zvětšení na 24x30 je pohoda a až najdu někoho, kdo umí letovat, tak bych to rád do hlavy umístil permanentně.

Přiložený soubor (y)


  • 3




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních