Přejít na obsah


Fotka

Úpravy černobílého negativu v počítači

scanování digitalizace

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
117 odpovědí na toto téma

#1 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 246 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 4 březen 2023 - 19:06:59

Podle toho, že již existuje několik vláken o scanování a digitalizaci negativů soudím, že to není zakázané téma. Způsobů, jak digitalizovat černobílý negativ je více. Jedním z nich je vyfotit negativ s vhodným zdrojem světla digitální zrcadlovkou. Pak následuje v grafickém editoru otočení z negativu na pozitiv a volba vhodné křivky pro převod úrovní. Neříkám, že je to snadné, ale je to víceméně jasné. 

 

Co se mi nedaří a chtěl bych se na to zeptat:

Pokud použiju běžné parametry jako pro digitální fotografii (pardon) pro doostření, výsledkem je krásně zvýrazněné zrno negativu (což nechci). Naopak samotný obraz doostřený není. 

Má někdo zkušenost s vhodnou kombinací parametrů pro potlačení šumu a doostření tak, aby zrno bylo potlačené, vyhlazené a naopak vlastní obraz byl (citlivě, trochu) doostřený ? 

Konkrétně pro kinofilm nafocený s vyšším rozlišením (cca 3000x4500 px).

Program: Zoner

 


  • -1

#2 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 253 příspěvků(y)
Reputace: 215

Publikováno 4 březen 2023 - 19:43:28

Podle toho, že již existuje několik vláken o scanování a digitalizaci negativů soudím, že to není zakázané téma. Způsobů, jak digitalizovat černobílý negativ je více. Jedním z nich je vyfotit negativ s vhodným zdrojem světla digitální zrcadlovkou. Pak následuje v grafickém editoru otočení z negativu na pozitiv a volba vhodné křivky pro převod úrovní. Neříkám, že je to snadné, ale je to víceméně jasné. 

 

Co se mi nedaří a chtěl bych se na to zeptat:

Pokud použiju běžné parametry jako pro digitální fotografii (pardon) pro doostření, výsledkem je krásně zvýrazněné zrno negativu (což nechci). Naopak samotný obraz doostřený není. 

Má někdo zkušenost s vhodnou kombinací parametrů pro potlačení šumu a doostření tak, aby zrno bylo potlačené, vyhlazené a naopak vlastní obraz byl (citlivě, trochu) doostřený ? 

Konkrétně pro kinofilm nafocený s vyšším rozlišením (cca 3000x4500 px).

Program: Zoner

Skenování myslím se dnes nevyhne vůbec nikdo...ať už se jedná o skenování negativu nebo skenování fotek pro prezentaci v galerii. Nikdy jsem se nesnažil v komoře vyrobit barevnou fotku, takže barevné negativy pouze skenuji. Každopádně doostřování pomocí šoupátek doostřit je konrsproduktivní i v digitální fotogrsfii. Efektu, který hledáš dosáhneš lépe pomocí (v LR) šoupátek Texture a Clarity. Svůj ekvivalent budou mít i v Zoneru. A 100% to bude fungovat samozřejmě i na BW negativech.


  • 0

#3 Patrik

Patrik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 77 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 4 březen 2023 - 20:50:50

Mno... Skenuju bud skenerem Nikon CoolScan 8000 ED, to kdyz mam hodne casu, nebo spis casteji Minoltou Dimage Scan Elite 5400, ten druhy ma tzv. "rozpousteni zrna". Moc jsem se nepidil po tom, co presne to dela, ale ma to byt vyvinuto specialne pro skenovani BW negativu (bohuzel, je to skener jen na kinofilm).

 

Mam zkusenosti jen s Photoshopem, ve kterem je funkce "smart sharpening", ve ktere je dalsi volba "lens blur" a s tou jsem byl vesmes spokojeny. Bohuzel, od te doby, co Adobe prodava pouze za predplatne, opustil jsem tuto platformu uplne a koupil si Afinity Photo.

 

Jinak skenuju VueScanem, ale zase - zadne velke zmeny v nem nedelam. Jemne mirne doostreni ale zapnute mam.

Pokud je Clarity v Zoneru pobodne tomu v CameraRaw, tak to je desnej šmudloň, a tomu bych se uplne vyhnul. Nebo takhle - pro me je to desnej smudlon.  Navrhuju, aby sis zkusil mesic zdarma s Adobe Photoshopem a otestuj si to doostreni pomoci toho Smart Sharpeningu. Pokud to udela to, co chces, tak predplatne (plán pro fotografy) stoji asi 12 euro mesicne.

 

Tohle leze z ty Minolty, tiff bez dalsich uprav: FOTO

tps://uloz.to/file/bAhM33QyN3d2/0012-tif#!ZGL3BGR2AJR2LwxjLJV3LwL0MwqwZGWxZ055FTVjA3S6IQZlMD==

https://uloz.to/file...TVjA3S6IQZlMD==

https://uloz.to/file...TVjA3S6IQZlMD==


  • 1

#4 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 4 březen 2023 - 21:30:37

Podle toho, že již existuje několik vláken o scanování a digitalizaci negativů soudím, že to není zakázané téma. Způsobů, jak digitalizovat černobílý negativ je více. Jedním z nich je vyfotit negativ s vhodným zdrojem světla digitální zrcadlovkou. Pak následuje v grafickém editoru otočení z negativu na pozitiv a volba vhodné křivky pro převod úrovní. Neříkám, že je to snadné, ale je to víceméně jasné. 

 

Co se mi nedaří a chtěl bych se na to zeptat:

Pokud použiju běžné parametry jako pro digitální fotografii (pardon) pro doostření, výsledkem je krásně zvýrazněné zrno negativu (což nechci). Naopak samotný obraz doostřený není. 

Má někdo zkušenost s vhodnou kombinací parametrů pro potlačení šumu a doostření tak, aby zrno bylo potlačené, vyhlazené a naopak vlastní obraz byl (citlivě, trochu) doostřený ? 

Konkrétně pro kinofilm nafocený s vyšším rozlišením (cca 3000x4500 px).

Program: Zoner

Vzdy to tak platilo, ze sken, z ktoreho sa da urobit pekna a dobra fotografia, nevyzera na monitore dobre.

A plati to aj naopak, ze na monitore dobre vyzerajuci "image" zvacsa predsatvuje sklamanie na papieri.
Zrno je zakladom dobrej fotografie a jeho potlacenie znici pocit ostrosti.
Pri potlacani zrna vznka potreba ostrych vektorovych prechodov a obavam sa, ze vsetky postupy vedu k pocitu umelej hmoty, ci plastic-fantastic pocitu.

Zrno je zakladom pocitu ostrosti vo fotografii.


  • 3

#5 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 493 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 4 březen 2023 - 22:40:22

Souhlasím s Kekem, snaha o vyložené odzrnění nedá dobrý výsledek. Jediné, co se dá udělat, je zrno akceptovat a nanejvýš ho zbytečně nezdůrazňovat.

Účinek doostření se dá upravit jemnou změnou kombinace poloměru, prahu a intenzity v doostřovací funkci RAW modulu, nebo v editoru pod doostřovací metodou "neostrostní maska" (kterou zoner nazývá "maskování neostrosti"). Zvýšením prahu se doostřují větší plošky, menší plošky jako zrno zůstávají relativně netknuté. Ty hodnoty prahu a případně poloměru je třeba zvýšit opravdu jen lehce s citem, neb lze totiž v zoneru nastavit šílené hodnoty, které dávají výsledky absolutně k ničemu.

 

Pokud se mění rozměry fotky, nedoporučuji metodu Lanczos, která vede ke zdůraznění zrna. Spíše použít Supersampling.


  • 0

#6 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 246 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 4 březen 2023 - 22:51:19

Díky za rady, Zoner v modulu RAW (Vyvolat) skutečně má Texture a Clarity, říká tomu textura a zřetelnost. Potlačení textury trochu funguje, musím si s tím ještě pohrát. 

Asi se bude lišit úprava pro následný tisk a nebo pro pouhé zobrazení na monitoru, kde je zrno rušivé (pokud nejde vysloveně o umělecký záměr). 

Umím si představit, že na vytištěné fotografii to bude fungovat trochu jinak a zrno bude částečně potlačené tiskovou technologií plus větší pozorovací vzdáleností.

EDIT:

Teď jsem stáhnul ten scan z Minolty. Zajímavá věc, při zobrazení 1:1 je zrno jasně viditelné, ale je takové jemné, příjemné, vůbec neruší. A po zobrazení celé fotky na monitor prakticky zmizí. 

To moje zrno je takové hrubé, humpolácké, rušivé. Nejspíš se není čemu divit, negativ je 35 roků starý Fomapan vyvolaný kdoví v čem. Že by na těch vývojkách přece jen záleželo ? :-)


  • 0

#7 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 246 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 4 březen 2023 - 23:23:17

Možná bude všechno jasnější, když sem dám výřez 1:1 z Minolty a ten můj stařičký Fomapan. Jenomže účelem mého snažení je zachránit staré fotky z historických negativů, takže znovu to nafotit na lepší film jaksi nepůjde...

Přiložený soubor (y)


  • 0

#8 Patrik

Patrik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 77 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 5 březen 2023 - 08:37:09

Možná bude všechno jasnější, když sem dám výřez 1:1 z Minolty a ten můj stařičký Fomapan. Jenomže účelem mého snažení je zachránit staré fotky z historických negativů, takže znovu to nafotit na lepší film jaksi nepůjde...

 

Kdyz budes chtit, muzu si jeden negativ pujcit a zkusit ho naskenovat "svou cestou". Treba se vylucovaci metodou nekam posuneme...
Muzu vyndat i ten Nikon... vzorek zde


  • 0

#9 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 246 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 5 březen 2023 - 15:08:22

 

Možná bude všechno jasnější, když sem dám výřez 1:1 z Minolty a ten můj stařičký Fomapan. Jenomže účelem mého snažení je zachránit staré fotky z historických negativů, takže znovu to nafotit na lepší film jaksi nepůjde...

 

Kdyz budes chtit, muzu si jeden negativ pujcit a zkusit ho naskenovat "svou cestou". Treba se vylucovaci metodou nekam posuneme...
Muzu vyndat i ten Nikon... vzorek zde

 

 

To by bylo naprosto skvělý, děkuju za nabídku ! Zkusím ještě najít nějaký kvalitnější negativ, vyzkoušet varianty úprav a potom bych poslal SZ. 

Oddělení chyby negativu od chyby digitalizace, to je přesně to, co bych potřeboval a navržený postup by to měl umožnit.


  • 0

#10 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 246 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 7 březen 2023 - 01:33:03

Tak jsem udělal ještě jeden pokus, vzal jsem jiný negativ, nafotil to jenom v zeleném světle a začínám se smiřovat s tím, že u těch starých filmů to už asi lepší nebude.

Taky bych se asi měl přiznat, že nemám makro objektiv, ale jenom předsádkovou čočku. 

Ale ono je to relativní, nesmím čučet zblízka na výřez 1:1 protože kdyby ta fotka byla v tomhle měřítku celá, byla by to plachta 120 x 80 cm. 

Když se fotka hodí na celou obrazovku a kouknu z půl metru, tak je to vlastně v pohodě. 


  • 0

#11 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 253 příspěvků(y)
Reputace: 215

Publikováno 7 březen 2023 - 09:52:01

Záleží k jaké produkci Ti má taková fotka sloužit. Obecně deklarované funkce ve všech editorech jsou jen takové pomůcky pro rychlou a srozumitelnou  editaci.  Trošičku pracnější cesta ale s téměř dokonalými výsledky je přes photoshop pomocí vícevrstvého zpracování za pomocí průměrného rozmazávání a následného odečítání obrazů.  Základem je mít ale naskenováno v co nejvyšším rozlišení a to je to nejnezábavnější na celém procesu, protože skenování může podle výkonosti PC trvat i hodinu. Pokud je PC dostatečně výkoné zpracováváš obraz o reálné velikosti třeba 2 x 3 metry(dělal jsem i 9x17metrů).  Když takový obraz následně zmenšíš do tisknutelné velikosti, zrno by jsi si musel na tom domalovat aby jsi nějaké našel. Důležité tedy je, aby jsi si na začátku určil, co má být výsledkem tvého snažení.


  • 1

#12 maaca

maaca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 133 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 7 březen 2023 - 16:40:04

Skvělé nástroje na to má RawTherapee. Capture sharpening, wavelets, ... všechno to tam umožňuje určit hranici do/od které se má nastavení použít. Ale přesně jak píšeš, za normálních okolností nebudeš na fotku koukat v rozlišení 1:1. On taky každý lab provede při tisku nějaká svoje "vylepšení".


  • 0

#13 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 246 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 7 březen 2023 - 16:42:06

... Důležité tedy je, aby jsi si na začátku určil, co má být výsledkem tvého snažení.

To je dobrá poznámka. Míchají se mi dohromady dvě věci. Primárně jde o záchranu starých negativů, jejich převod do PC a případná prezentace na PC či na netu. Nebráním se ani tisku, i když zvětšovák s nádobíčkem je taky k dispozici. 

Jenomže jak se do něčeho pustím, žene mě to dosáhnout co nejlepších výsledků i v případě, že to není nezbytně nutné. A aby to nebylo moc snadné, další ctižádost spočívá ve snaze dosáhnout toho jednoduchými prostředky a lacino. 

Rozlišení nezvýším, je limitováno digitální zrcadlovkou na 6000x4000 a to ještě nevyužiju celou plochu, protože s tou předsádkovou čočkou nezaostřím dost blízko. Tak jsem to chtěl alespoň trochu vylepšit zpracováním, ale začíná se mi to jevit tak, že čím víc do toho vrtám, tím je to horší. Koneckonců na zvětšováku taky není žádné kolečko na doostření a odšumění a jaké z toho padají pěkné fotky (když se zadaří).

V jednu chvíli se mi dokonce zdálo, že by ani nemuselo být špatné to zrno doostřit, aby bylo přiznané, ale ne takové rozplizlé jako na mojí ukázce (fomapan).

Takže další krok je analyzovat, co je chybou digitalizace a co je blbě už na tom samotném filmu. Katastrofický scénář je nákup makro objektivu (asi 8 litrů).


  • 0

#14 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 253 příspěvků(y)
Reputace: 215

Publikováno 7 březen 2023 - 18:21:26

Držím palec ať to dopadne
  • 0

#15 maaca

maaca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 133 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 10 březen 2023 - 10:18:36

Teď se mi dostaly do pracek nějaké staré Fomapany a nafocené vypadají normálně. Asi všechno co sem napíšu jsi provedl, ale pro jistotu: fotit ze strany kde je emulze, ostřit manuálně a pro jistotu víc zaclonit a nastavit nižší ISO ať se zrno nepreplacne digi šumem.
  • 1

#16 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 246 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 10 březen 2023 - 21:47:42

Tak jsem o kousek dál, i když z výsledku radost nemám. Patrik byl tak laskav, že mi nascanoval políčko mého filmu Minoltou Dimage Scan Elite 5400. I když film má nějaké zrno, na kvalitním scanu je ostré a kupodivu ani moc neruší. 

Moje přefocení digitálem má nejenom menší rozlišení a menší ostrost, ale hlavně to vypadá, jako by se tam přidával ještě nějaký další šum, který je rušivější, než zrno negativu. 

Tohle budu muset ještě prozkoumat.


  • 0

#17 maaca

maaca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 133 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 10 březen 2023 - 22:40:59

Viz moje poslední poznámka: nastavit co nižší ISO. Dal bych si pozor na podexpozici (exponovat "na světla"), případně to cvaknout několikrát +/- několik ev a složit s hdrmerge. A zkus použít jiný RAW software, případně jiný algoritmus počítání dat z RAWu.


  • 0

#18 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 246 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 10 březen 2023 - 23:15:08

ISO 100 je samozřejmost, správná expozice taky. Naopak skládání z více obrázků bych se rád vyhnul, stejně tak, jako laborování s různými sw. Používám Nikon D5600 a Zoner. Při normálním digitálním focení je všechno O.K.


  • 0

#19 maaca

maaca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 133 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 11 březen 2023 - 08:46:12

... takže optika. :-(


  • 0

#20 opematus

opematus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 56 příspěvků(y)
Reputace: -46

Publikováno 11 březen 2023 - 09:19:59

ISO 100 je samozřejmost, správná expozice taky. Naopak skládání z více obrázků bych se rád vyhnul, stejně tak, jako laborování s různými sw. Používám Nikon D5600 a Zoner. Při normálním digitálním focení je všechno O.K.

Porovnej(přečti si) co umí ten Nikon D5600 (technicá specifikace) a ten tvůj Zoner. 

 

Do čeho budeš příště zabrušovat?


  • 1

#21 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 11 březen 2023 - 10:02:04

Taky bych se asi měl přiznat, že nemám makro objektiv, ale jenom předsádkovou čočku.

 

tu se neni vubec o cem bavit, bez makro vobjektivu na kvalitni prefocovani/skenovani negatifu i positifu proste zapomen.


  • 2

#22 maaca

maaca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 133 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 11 březen 2023 - 11:16:05

 

Taky bych se asi měl přiznat, že nemám makro objektiv, ale jenom předsádkovou čočku.

 

tu se neni vubec o cem bavit, bez makro vobjektivu na kvalitni prefocovani/skenovani negatifu i positifu proste zapomen.

 

Asi záleží na míře perfekcionity temnokomorníka. Fuji x100s + makro předsádka + RawTherapee.

Zrnitější film: https://www.flickr.c...eposted-public/

Jemnější zrno: https://www.flickr.c...eposted-public/

Jasně, na úroveň dedikovaného filmového skeneru se nedostanu, metrové plátno z toho tisknout nebudu, ale výsledek podle mě dostačující, rozhodně o dost lepší než co tady prezentoval Black.


  • 0

#23 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 246 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 11 březen 2023 - 14:26:41

maaca: Tvoje obrázky vůbec nejsou špatný.

Jenom se musím omluvit, moje ukázky byly pro vzájemné porovnání dvou variant, takže jsem nezdůraznil, že jsou to výřezy z podstatně větší plochy.

Dodatečně napravuji, ukázka "scan" je vyříznuta z 7572x4968 pixelů a ukázka "foto" je z 4791x3195 pixelů. Pro hodnocení celkové kvality je to potřeba vzít v úvahu. 

Velikost celého obrazu je tedy asi 5,3x větší. 


  • 0

#24 Ctvrtek

Ctvrtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 191 příspěvků(y)
  • LocationŽatecko
Reputace: 83

Publikováno 11 březen 2023 - 15:24:51

No ty krávo, to je tu zase materiál :)


  • 0

#25 Patrik

Patrik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 77 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 11 březen 2023 - 15:25:23

Mozna je jeste k mani: https://pc.bazos.cz/...-elite-5400.php


  • 0

#26 maaca

maaca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 133 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 11 březen 2023 - 17:24:58

maaca: Tvoje obrázky vůbec nejsou špatný.

Jenom se musím omluvit, moje ukázky byly pro vzájemné porovnání dvou variant, takže jsem nezdůraznil, že jsou to výřezy z podstatně větší plochy.

Dodatečně napravuji, ukázka "scan" je vyříznuta z 7572x4968 pixelů a ukázka "foto" je z 4791x3195 pixelů. Pro hodnocení celkové kvality je to potřeba vzít v úvahu. 

Velikost celého obrazu je tedy asi 5,3x větší. 

Tady je obrázek v rozlišení 1:1 (ať už to v případě zpracování raw dat znamená cokoliv) https://uloz.to/file...TM2F0bmGmqyAt==


  • 0

#27 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 246 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 11 březen 2023 - 18:37:42

Patrik: díky za tip, zatím se snažím proboxovat tu cestu s focením, z různých důvodů.

maaca: díky za obrázek, určitě se hodí mít srovnání s další možnou cestou.


  • 0

#28 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 246 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 11 březen 2023 - 19:16:56

Pokusil jsem se původní scan zpracovat trochu jinak. Ostřejší to není, ale subjektivně se mi to zdá koukatelnější. Teda pokud je vůbec nějaký rozdíl :-)

https://ulozto.cz/fi...yS1qGOBnmIwAzH3


  • 0

#29 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 253 příspěvků(y)
Reputace: 215

Publikováno 11 březen 2023 - 21:02:45

trochu ostrosti můžeš přidat v PS high pass filtrem....ale za mě pokud se Ti primárně jednalo o záchranu snímků ze starého negativu s možnostma který máš to není špatný. Nikdy jsem třeba nekopíroval negativ na ortho negativ a výsledky jsou prý výborný. Ale to jsem se jen tak dočetl. 


  • 0

#30 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 637 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 11 březen 2023 - 21:23:46

Tak nevím jsem na temný komoře nebo v PC kroužku?


  • 0

#31 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 11 březen 2023 - 21:28:38

"Pixel, ani prd, nezastavíš".


  • 0

#32 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 173

Publikováno 11 březen 2023 - 22:38:37

panove, sklidnil bych se

.

a nechal vopice poresit digitalni problem

 

.

tak projevte schovivavost a jdete si radsi neco nazvecsovat kdyz vam to jeste funguje


  • 4

#33 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 246 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 11 březen 2023 - 23:02:37

Omlouvám se za narušení čistě analogového prostoru. Ale realita je taková, že tady je pár lidí, kteří jsou ochotní na dané téma se bavit, poradit, ba i pomoci. Na čistě digitálních fórech už nějaký černobílý negativ nikoho nezajímá. 

Jsem si vědom, že se pohybuju na hraně toho, co jsou temnokomorníci ochotni zkousnout, přesto prosím o toleranci. Nemám v úmyslu jakkoliv propagovat digitál, jenom hledám způsob, jak negativ na cívku namotaný, v lázních vymáchaný, do světa dostat způsobem, který odpovídá dnešnímu uspěchanému světu. Koneckonců to, že si o analogové fotografii tady povídáme od klávesnice, nebo s mobilem v ruce, něco o té situaci vypovídá.


  • 2

#34 Patrik

Patrik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 77 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 11 březen 2023 - 23:14:53

Tak nevím jsem na temný komoře nebo v PC kroužku?

Za blby kecy jsi v ignore, nazdar


  • 1

#35 Patrik

Patrik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 77 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 11 březen 2023 - 23:17:52

Kazdy, kdo projevi svou inteligenci tak, ze prispeje k odporne cechackovske stupidni negativni atmosfere, jde okamzite do ignore. Misto, abyste poradili a pomohli, jen flusete cerny hleny. Sami si muzete za to, ze tenhle obor chcipa jak vypelichanej cokl. Uz mi to zase opet leze krkem, nastesti jde s dinosaurama udelat kratkej proces


  • 2

#36 Patrik

Patrik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 77 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 11 březen 2023 - 23:24:29

Omlouvám se za narušení čistě analogového prostoru. Ale realita je taková, že tady je pár lidí, kteří jsou ochotní na dané téma se bavit, poradit, ba i pomoci. Na čistě digitálních fórech už nějaký černobílý negativ nikoho nezajímá. 

Jsem si vědom, že se pohybuju na hraně toho, co jsou temnokomorníci ochotni zkousnout, přesto prosím o toleranci. Nemám v úmyslu jakkoliv propagovat digitál, jenom hledám způsob, jak negativ na cívku namotaný, v lázních vymáchaný, do světa dostat způsobem, který odpovídá dnešnímu uspěchanému světu. Koneckonců to, že si o analogové fotografii tady povídáme od klávesnice, nebo s mobilem v ruce, něco o té situaci vypovídá.

 

Nech to plavat... casto tu neni ani jedinej prispevek za nekoli dnu. Je to tady jako mauzoleum. A jeste se budes bat neco napsat? Tak urcite...


  • -1

#37 Patrik

Patrik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 77 příspěvků(y)
Reputace: 39

Publikováno 11 březen 2023 - 23:27:46

A vubec, neni tu nic, co bych nenasel kdekoli jinde. Mail na me mas, tak kdyztak napis. Par mamlasu dokaze zkazit den...


  • -3

#38 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 637 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 11 březen 2023 - 23:42:37

panove, sklidnil bych se

.

a nechal vopice poresit digitalni problem

 

.

tak projevte schovivavost a jdete si radsi neco nazvecsovat kdyz vam to jeste funguje

My jsme v klidu.Něco na tom bude opice je prostě opice tu nezměníš.


  • -1

#39 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 637 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 11 březen 2023 - 23:46:01

 

panove, sklidnil bych se

.

a nechal vopice poresit digitalni problem

 

.

tak projevte schovivavost a jdete si radsi neco nazvecsovat kdyz vam to jeste funguje

My jsme v klidu.Něco na tom bude opice je prostě opice tu nezměníš.

Vlastně vopice to je rozdíl  :D


  • -2

#40 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 173

Publikováno 11 březen 2023 - 23:47:19

opravdu prosim o toleranci

.

kdyz tak si dej o banan vic nez obvykle

 

.

vopice je v popisu pro odlehceni temat ktere se zde tezko nekomu travi

 

 

panove, sklidnil bych se

.

a nechal vopice poresit digitalni problem

 

.

tak projevte schovivavost a jdete si radsi neco nazvecsovat kdyz vam to jeste funguje

My jsme v klidu.Něco na tom bude opice je prostě opice tu nezměníš.

 


  • 1

#41 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 637 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 12 březen 2023 - 00:20:28

Má to jeden háček.Tohle se začalo řešit někde před 20 lety.Vlivem nových technologií se to řeší stále.To dřív obrosteme mechem než se to vyřeší.At si to každý dělá jak mu to vyhovuje.


  • -3

#42 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 246 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 12 březen 2023 - 00:54:59

Má to jeden háček.Tohle se začalo řešit někde před 20 lety.Vlivem nových technologií se to řeší stále.To dřív obrosteme mechem než se to vyřeší.At si to každý dělá jak mu to vyhovuje.

V zásadě souhlasím, ale ono těch možností moc není.

 

- Nechat nascanovat v labu za šílené peníze s průměrnou kvalitou

- Scanovat plochým scannerem, který až na vzácné vyjímky nemá potřebné rozlišení a trvá to neskutečně dlouho

- Scanovat filmovým scannerem, který dává výborné výsledky, ale nový je drahý a dneska sehnatelný už jenom v bazaru bez záruky a zpravidla i bez možnosti servisu

- Proboxovat metodiku přefocení digitálem s větším rozlišením, což je dneska velmi dostupná a rozšířená technika. 

 

Ať si to každý dělá, jak mu to vyhovuje, ano. A pokud je tu pár lidí, kterým připadá zajímavá varianta přefocení negativu digitálem, nevidím nic špatného na tom, když si navzájem poradí a vymění zkušenosti. O nic jiného přece nejde. 

Pokud má někdo jiný názor, ať to dělá, jak uzná za vhodné, případně nedělá vůbec. Ale v tom případě není důvod, aby sledoval tohle vlákno a jakkoliv se k tomu vyjadřoval.


  • 2

#43 Shimpan

Shimpan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 91 příspěvků(y)
Reputace: 22

Publikováno 12 březen 2023 - 06:58:41

Omlouvám se za narušení čistě analogového prostoru. Ale realita je taková, že tady je pár lidí, kteří jsou ochotní na dané téma se bavit, poradit, ba i pomoci. Na čistě digitálních fórech už nějaký černobílý negativ nikoho nezajímá.

Na foru https://forum.digineff.cz/ je podskupina "Fotíme černobíle" - "Fotíme na film". Tam se lze rovněž dozvědět něco o hybridním zpracování fotografií.

 

Shimpan


  • 0

#44 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 253 příspěvků(y)
Reputace: 215

Publikováno 12 březen 2023 - 07:20:39

Nemyslím si že tento web je ortodoxním temnokomornickým. Díky takovým vláknům vzniká kniha obsahující spousty mouder a zkušeností.A jak praví staré rčení: Všechny cesty vedou do Říma.Otázkou zůstává pouze je-li Římem výsledná fotka nebo jen proces.Budu-li prezentovat byť jen část procesu na netu, vždy půjde o digitální zpracování.Každý ví jak je nekvalitní skan obyčejné fotografie proti fotografii samotné.Pokud člověk chce aby jeho "dílo" bylo co nejvíce podobné samotné fotce MUSÍ jít trochu do úprav. Nebo najít odvahu a uspořádat skutečnou výstavu...
  • 1

#45 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 12 březen 2023 - 14:34:19

Milý Patriku, zklidni hormon. Zda-li trpíš vleklým pocitem, že je to zde / TK / mauzoleum a máš nutkavou potřebu "naštěstí jde s dinosaurama udělat krátkej proces..." , pak nejsi opravdu absolutně nikým nucen sem lézt. Černobílý, klasický fotografický proces je mým nákladným koníčkem od útlého mládí, navštěvuji aktivně přednášky na U3V FAMU, obor 307DATF1/307DATF2 Dějiny a teorie fotografie. Všichni lektoři jsou nesmírně sečtělí, profesionálové v oboru, disponující vědomostmi z bohaté studnice světové odborné literatury. Mám neocenitelnou možnost již v druhém letním, navazujícím semestru, získat informace a poznatky špičkových teoretiků, včetně nejnovějších pohledů na , soudobé zobrazovací postupy. Nesmírně si toho vážím, tzv. "Stolních nekonečných diskusí u ulepené 10° pivní sklenice" , časté v "Klubech  Vzájemných Obdivovatelů" - fotokroužcích, zaměřených prioritně na přivýdělek, plynoucí od spolků, sdružovaných v tehdejší Národní frontě, tomu jsem se vyhýbal, jak čert svěcené H2O. Klub fotografů amatérů, v němž jsem se po mnoho let aktivně angažoval, prošel rovněž generační a technologickou proměnou. Raduji se z každého vydařeného snímku, uvážlivě hospodařím s kvalitním fotomateriálem a pečuji o kvalitní přístroje, na něž jsem si mnoho let s býčí neústupností šetřil i za cenu absence mnoha požitků, kterým jsme denně vystaveni. Stát tu není od toho, aby lidem utíral prdele a napravoval jejich posrané životy. Za to si může každý sám. Stačí dvě věci: 1. Něco umět, což je důsledek dlouhodobé práce na sobě samém a 2. Být trochu schopný jednat samostatně. Žít někým organizovaný, kolektivní život, to opravdu ke štěstí nepotřebuji..... S uctivým pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 4

#46 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 246 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 12 březen 2023 - 22:19:10

 

Omlouvám se za narušení čistě analogového prostoru. Ale realita je taková, že tady je pár lidí, kteří jsou ochotní na dané téma se bavit, poradit, ba i pomoci. Na čistě digitálních fórech už nějaký černobílý negativ nikoho nezajímá.

Na foru https://forum.digineff.cz/ je podskupina "Fotíme černobíle" - "Fotíme na film". Tam se lze rovněž dozvědět něco o hybridním zpracování fotografií.

 

Shimpan

 

Díky za tip, prozkoumám. Ale je tam přes stovku stránek, tak to nebude zábava na jeden večer. 

 

Jinak se na chvíli odmlčím, mám slíbeno zapůjčení makro objektivu. Vyzkouším a poreferuju. 


  • 0

#47 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 493 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 13 březen 2023 - 09:59:03

Tak jsem o kousek dál, i když z výsledku radost nemám. Patrik byl tak laskav, že mi nascanoval políčko mého filmu Minoltou Dimage Scan Elite 5400. Z přiložené ukázky je vidět, že i když film má nějaké zrno, na kvalitním scanu je ostré a kupodivu ani moc neruší. 

Zatímco moje přefocení digitálem má nejenom menší rozlišení a menší ostrost, ale hlavně to vypadá, jako by se tam přidával ještě nějaký další šum, který je rušivější, než zrno negativu. 

Tohle budu muset ještě prozkoumat.

Jak převádíte výchozí barevný RAW do černobílé? Výchozí převod do ČB sloučí všechny RGB kanály. Podle mé zkušenosti je ale červený kanál nejméně ostrý a má nejvíce šumu. Zkuste převod pouze ze zeleného a modrého kanálu. Nebo jen ze zeleného.


  • 0

#48 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 246 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 13 březen 2023 - 11:06:31

Tohle budu ještě podrobně zkoumat. Ale o level výš, svítím to RGB světlem, takže už na úrovni osvětlení si mohu vybrat příslušnou oblast spektra, nebo ty barvičky smíchat do "bílé". Selektivita LED diod je výrazně vyšší, než filtrů Bayerovy masky ve foťáku. 

Naposledy jsem to svítil zelenou a v převodu vybral zelený kanál, červenou a modrou stáhnul na nulu. Který kanál je ostrý a který ne, záleží na barevné vadě optické soustavy (objektiv plus předsádka). 

 

https://www.research..._fig4_235370468

 

Ale jo, má to logiku, červenej kanál je užší, protože ho seshora ořízne IR filtr a zelená má v Bayerově masce dva čtverečky ze čtyř (50% plochy jednoho pixelu). A modré obecně padá citlivost dolů, takže podíl šumu může být větší.


  • 0

#49 opematus

opematus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 56 příspěvků(y)
Reputace: -46

Publikováno 13 březen 2023 - 12:58:03

Tohle budu ještě podrobně zkoumat. Ale o level výš, svítím to RGB světlem, takže už na úrovni osvětlení si mohu vybrat příslušnou oblast spektra, nebo ty barvičky smíchat do "bílé". Selektivita LED diod je výrazně vyšší, než filtrů Bayerovy masky ve foťáku. 

Naposledy jsem to svítil zelenou a v převodu vybral zelený kanál, červenou a modrou stáhnul na nulu. Který kanál je ostrý a který ne, záleží na barevné vadě optické soustavy (objektiv plus předsádka). 

 

https://www.research..._fig4_235370468

 

Ale jo, má to logiku, červenej kanál je užší, protože ho seshora ořízne IR filtr a zelená má v Bayerově masce dva čtverečky ze čtyř (50% plochy jednoho pixelu). A modré obecně padá citlivost dolů, takže podíl šumu může být větší.

Milý výzkumníku, tvůj entuziasmus jest obdivuhodný, přesto bych doporučoval, seber si ty své pixely a běž už konečně do brusele.

Nebo do své temné komůrky, bude to pro tebe přínosnější. Pokud nás chceš i nadále oblažovat svými aktivitami, budeme rádi, když se nám pochlubíš nějakou svou fotečkou.


  • -4

#50 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 13 březen 2023 - 13:07:48

Bych si teda dovolil nasdílet svou zkušenost na přefocování negativů a pokusit se zvrátit nekonstruktivní směr této diskuze.

 

Doporučil bych zamyslet se, jakou kvalitu výsledku potřebuju a kolik času tím chci trávit. Kromě obligátních vstupních nákladů na techniku. 

 

Používával jsem skenery Nikon Coolscan 8000 a 9000, kvalita výstupu skvělá, ale doba skenování brutální. Na dobu skenování nemá vliv výkon PC, jak tu někde zaznělo. Je daná čistě rychlostí samotného skeneru, neboli rychlostí posuvu snímače a zpracování dat. Prehistorické skenery mají omezení v podobě pomalého USB1.1, to však není tento případ.

 

Jelikož a protože mi sken slouží spíše jako rychlý náhled a ne jako zdroj dat pro velké a kvalitní tisky, přešel jsem na přefocování negativů kinofilmových a 6x7formátových zrcadlovkou. Sestava Canon DSLR, 50mm makroobjektiv, podsvětlovací pult sestavený z krabice od bot, na které je napnutý pauzovací papír, a díra kterou prostrčim blesk na podsvícení. Foťák připojený kabelem do počítače a tetheringem ovládaný přímo z Adobe Lightroom. Takto jsem byl schopen za hodinu naskenovat řádově 100-200 kontaktních kopií negativů v trezorcích. Vybrané snímky jsem pak umístil do 3D vytisknutého držáku, který negativ drží rovně, a stejným postupem digitalizoval. Ty opravdu dobré snímky pak na dedikovaném skeneru.

 

Pro převod skenů z barevných negativů jsem používal plugin NegativeLab do Lightroomu, výsledky z toho lezou fajn. 

 

Na internet a printy do A4 je to úplně vpohodě. 

 

Překážek je několik

- sladění roviny skenovaného filmu a snímače foťáku

- kvalita optiky.. přes to nejede vlak, horší objektiv prostě ostrý snímek neudělá. 

- homogenita podsvícení u velkých předloh

- naučit se práci s digitální úpravou obrazu.. :)

 

Nějaké dotazy?


  • 8





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:scanování, digitalizace

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních