Přejít na obsah


Fotka

Skenování negativu (možnosti)

digitalizace sken negativ skener

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
215 odpovědí na toto téma

#51 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 22 leden 2019 - 08:31:07

Ked som mal 2 roky, rozkopal som vzdy protivnikovi hrad na pieskovisku.
:)


  • 0

#52 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 784 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 280

Publikováno 22 leden 2019 - 08:44:54

tady to začíná být  jako  u zemáků na FB :-(


  • 0

#53 beluna

beluna

    Nováček

  • Předplatitel
  • 194 příspěvků(y)
  • LocationPraha, Pardubice
Reputace: 59

Publikováno 22 leden 2019 - 10:22:00

Kdyby měl někdo zájem, tak kniha Fotografie po fototografii – Filip Láb, Jaroslav Turek. Pěkně popsán vztah analogové fotografie k malbě i digitální fotografii. Včetně pravdivosti fotografického obrazu :-)
https://cupress.cuni...nosti&id=203859
  • 0

#54 past

past

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 173 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 22 leden 2019 - 16:20:26

Nechci přilévat oleje do ohně, ale jak řeší ti, pro koho je skenování filmu skoro sprostota, barevný diák? I když odhlédnu od cenz, nevím, kde bych dnes Cibachrome sehnal (a stejně si nejsem jistý, že by to bylo barevně ono). Prostě to promítáte a s tím, že tomu časem odejdou barvy si neděláte hlavu a nearchivujete?

 

Ptám se proto, že pro mě je diák (Velvia 50, 100 a teď i 100F)  jedním z důvodů, proč skenuju a dělám si to sám. (Z minilabu do dobře nedopadá, nechat si to dělat komerčně na Imaconu / Hasslbladu si nemůžu dovolit a není to výrazně lepší než domácí sken Minoltou.) Kdybych dělal jen ČB negativ, tak možná jedu jen plný analog. Jenže ani tu C41 bych reálně prostě doma nedával a kvůli nějakému dogmatu přestat barvu fotit mi nepřijde rozumné.

 

Tak mi prostě přijde, že nechat "skenovače" žít by neškodilo, no. I když pak opravdu dost řešíme, jak to dobře vytisknout, nebo paralelně vybrané fotky zvětšujeme, apod.


  • 1

#55 Horenak

Horenak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 516 příspěvků(y)
  • Locationsever a východ Čech, jihovýchod NDR
Reputace: 221

Publikováno 22 leden 2019 - 17:37:12

Ano, to je přesně řečeno: Diapozitivy promítáme a nic dalšího neřešíme.
  • 0

#56 past

past

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 173 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 22 leden 2019 - 18:12:52

Uznávám, že ten přístup, že diapozitiv je prostě jen interaktivní věc, která se ukáže až promítnutím (a časem se třeba poškodí), má své kouzlo. Ale zároveň chápu, že někdo z něj chce mít i fotku a třeba ji někomu dát.


  • 0

#57 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 796 příspěvků(y)
Reputace: 2 141

Publikováno 22 leden 2019 - 19:10:48

pouze zalozim film a jdu se projit
.
nic dalsiho neresim

.
tantricke foceni


Ano, to je přesně řečeno: Diapozitivy promítáme a nic dalšího neřešíme.


  • 0

#58 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 22 leden 2019 - 19:20:57

v galériách málokedy visia monitory


Zase az tak neobvykle to neni - treba na vystave Sony World Photography Awards jsou na papire jenom vitezne fotky + par vybranych z kazdemkategorie a zbytek ohodnocenych je “vystavovan na monitorech”.

Ale jinak ma Keko pravdu - dokud fotka neni na papire, tak neexistuje.
  • 0

#59 dcisar

dcisar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 45 příspěvků(y)
  • LocationUherskobrodsko / Trnava
Reputace: 7

Publikováno 22 leden 2019 - 20:04:18

"dokud fotka neni na papire, tak neexistuje"

 

S tím plně souhlasím. I když všichni kolem mně chtějí vidět ty "fotky", já jim posílám (jak já říkám) pouze snímky - aneb skeny čb neg. Fotku jim dám až za pul roku po té co ji vytáhnu z temné na světlo světa. Teprve to  je pro mně fotka.  Diák bych osobně taky klidně nazval "pouze snímkem", i když to už je zas na další debatu....


  • 0

#60 Cepo

Cepo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 73 příspěvků(y)
Reputace: 22

Publikováno 23 leden 2019 - 00:35:28

Keď posielam ľuďom skeny čb. negatívu, poteší ich to skoro rovnako, ako keď im dám do ruky zväčšeninu 24x30. To mám odpozorované. Málokto sa tým nadchne, že paráda, dal si to na papier. Nájdu sa aj takí, ale v menšine. Hlavne niečo vidieť a čo najskôr, smartfón sa už nabíja. A ako som už spomínal, riešia hlavne obsah. Proste nič sa nedá robiť. My, čo považujeme finálnu zväčšeninu za vrchol svojej práce sa tým často môžme kochať akurát tak sami pre seba alebo to rozdať časom až to bude hotové podľa našich predstáv a v dostatočnom množstve. Navyše dobrý sken je dobrý sken, dobrá zväčšenina je dobrá zväčšenina, nikdy sa mi nezdalo, že je medzi tým až taký priepastný rozdiel, opakujem - priepastný. V galérií tu na temnej je veľa dobrých fotografií - existujú. 


  • 0

#61 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 23 leden 2019 - 01:59:43

Sken je vec uzitecna a prakticka, zejmena pro levne rozesilani a jako nahled, je volitelnym doplnkem.

 

Fotografie vyvolana na papire, nebo diapozitiv je umelecka zalezitost, ma ducha a je cilem.


  • 3

#62 Clouds

Clouds

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 287 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 23 leden 2019 - 06:21:35

Mám zcela opačné zkušenosti. Když mám po bytě ještě  rozložené schnoucí fotografie ať čb nebo barvu, samovolně se prostě návštěva zastaví a zbystří -- " To jsou obrázky jako máme ve starých albech"! .. slyším. Nikomu necpu, ale to co člověka zastaví při pohledu na skutečnou fotografii z fotokomory je ona živost obrazu která se nedá nijak jinak zreprodukovat. Budeme-li se bavit o rozlišení, stupních šedi, to můžeme v pohodě i u skenů. Jakmile však dáme stejný motiv vedle sebe jako sken a skutečnou fotografii, tam teprve uzříme proč pravé fotky žijí a pixely odpočívají v pokoji.


  • 0

#63 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 23 leden 2019 - 08:40:19

Ano.

Ale aby neusiel ten duch podstaty. Je nam jasne, ze na svete sa kazdu sekundu zosnimaju miliardy obrazkov. A ze iba mizive percento skonci na papieri (no nech aj na diakoch - ved aj to ide). A s tym nic neurobime/nenadelame.

Myslienka ale bola, ze spusta snimkov je namodralych, neostrych, tmavych, krivych, hlupo orezanych atd. Ked robis "postprodukciu" (to je ako ked povies ppč). a uz si spokojny/a so svojim dielom, potom to musi ist na papier. Az tam sa vidi, ci to, co si robil/a podla monitora je pravdou.

Ja uznam, ze ked ma clovek dobre pripraveny fajl.tif a ma ho ulozeny, ze slusne zariadenie z neho urobi slusnu fotografiu, ved aj my skladujeme negativy. Ale medzi tym fajlom, alebo negativom k fotografi je este dlha cesta, ktorej absolvovanie je tiez autorskym pocinom.

A ako reaguju moji nefotokomornicky priatelia na temu hmatatelnej fotografiu? "Vies, my uz si fotky nedavame robit, vsetko mame na klaude, posielame si to ces votsap .... jeej mozem si zobrat tuto fotografiu zo spolocnej dovolenky? Tu je Misko taky usmiaty." No usmiaty je na kazdej jednej fotografii, co priatelka maleho Miska odfotila. Ved ho foti ked sa narodi, ked sa pokaka, ked sa poblinka, ked ho tatinko prebaluje (uz 32x), ked spi, ked spi s tatinkom, ked spi s maminkou, ked spi na maminkezlava .... Ziadna jej nestala za to, aby si jednu dala vyrobit a zavesila v ramceku na stenu rodinnych tradicii. 0,30€ plus 4,50€ za ramik.


  • 0

#64 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 23 leden 2019 - 10:02:29

keko: Ano, v galeriích se nevystavují monitory, ale také ani zvětšováky. Nevím jak u vás, ale zde na Severní Moravě ve veřejných výstavních galeriích by

jsi našel stěží fotografie vyrobené poctivou technologii fotokomornickou.

 

No pane, tak to me mrzi, ze treba v Ostrave se v galeriich poradne nedivate...je tady tech pacientu temnokomornickych stale moc....


  • 2

#65 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 23 leden 2019 - 10:06:42

Len môj názor ku skenom.

Všetky zábery, ktoré urobím, skenujem, hlavne ako prehľadný náhľad pre nájdenie negatívu. Hľadať nejaký záber na kinofilmovom negatíve je dosť, povedal by som veľmi zložité. A tak mám prehľad fotiek na disku, nájdem si záber, podľa toho si nájdem negatív a môžem si urobiť fotku, alebo poprípade aj vytlačiť, podľa potreby a nálady..

Čo sa týka diapozitívov? Ich čaru som podľahol hneď na začiatku mojho fotoživota. Ta krása premietnutého obrazu na stene, plátne, alebo kdekoľvek je fantastická, či už čiernobieleho alebo farebného. A práve tu sa veľmi osvedčil práve skener. Ako dostať diapozitív na papier? Cibachrom bol a bude exotickým tovarom, tadiaľ cesta neviedla ani nevedie, hlavne z nás a kedysi za komunistov. Ak som potreboval fotky z diaku, tak som si zohnal pozitívny film, v tlačiarňach sa používali, a urobil som si negatív, z ktorého som potom nazväčšoval fotky, ale tá robota. A dnes diafilm po vyvolaní putuje priamo zo šnúry, kde sa sušil, do skenera, kde sa jednak zaarchivuje, až potom putuje do diarámčeka a do zásobníka spolu s čislom, pod ktorým je zazrchivovaný na disku. No a ak niekto chce fotku, zapnem tlačiareň a vytlačím mu ju. Za toto som skeneru vďačný a v pohode si môžem otvoriť ďalšiu krabičku s Fomou R100, nacvakať 20 kaziet a fotiť na diak bez obmedzenia a potom si s radosťou pozrieť krásne obrázky na stene vo veľkosti, na ktorú by som fotku z negatívu určite nezväčšoval. Zatiaľ som premietal diapozitívy na šírku 2 metrov a poviem Vám, je to paráda, niekdy nebudem ľutovať, že som sa do diakov pustil. 


  • 4

#66 Clouds

Clouds

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 287 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 23 leden 2019 - 20:17:48

 

keko: Ano, v galeriích se nevystavují monitory, ale také ani zvětšováky. Nevím jak u vás, ale zde na Severní Moravě ve veřejných výstavních galeriích by

jsi našel stěží fotografie vyrobené poctivou technologii fotokomornickou.

 

No pane, tak to me mrzi, ze treba v Ostrave se v galeriich poradne nedivate...je tady tech pacientu temnokomornickych stale moc....

 

A léčit se nemíníme:))


  • 0

#67 RED

RED

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 340 příspěvků(y)
  • LocationOSTRAVA
Reputace: 69

Publikováno 23 leden 2019 - 20:55:48

 

 

keko: Ano, v galeriích se nevystavují monitory, ale také ani zvětšováky. Nevím jak u vás, ale zde na Severní Moravě ve veřejných výstavních galeriích by

jsi našel stěží fotografie vyrobené poctivou technologii fotokomornickou.

 

No pane, tak to me mrzi, ze treba v Ostrave se v galeriich poradne nedivate...je tady tech pacientu temnokomornickych stale moc....

 

A léčit se nemíníme:))

 

 

morbus insanatum


  • 0

#68 Orfanic

Orfanic

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 203 příspěvků(y)
Reputace: 75

Publikováno 29 leden 2019 - 07:33:25

Na známém aukčním portále zrovna nabízí tenhle bazmek na přefocování. Mám, používám, jsem s ním spokojen. Krom změny spojité informace na diskrétní může sloužit i pro duplikovaní(negování), což skener ze své podstaty neumí  :idea:


  • 0

#69 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 30 leden 2019 - 10:51:32

"Iba papier je pravda" ... kurňa, někde jsem něco podobného četl.. a za tám bylo napsáno Amen. Zdařec Luigi :shock:


  • 0

#70 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 146 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 30 leden 2019 - 13:47:18

Pod názvem bazmek nenalezeno.


  • 0

#71 Lubajs

Lubajs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 319 příspěvků(y)
  • LocationPdy
Reputace: 65

Publikováno 30 leden 2019 - 13:59:28

Pod názvem bazmek nenalezeno.

 

https://aukro.cz/nas...acon-6940682585


  • 0

#72 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 233

Publikováno 30 leden 2019 - 18:22:14

Že se vmísím do debaty - makroměch 999 a nástavec 399. Ti lidi už neví co by za to chtěli. Czuda už to tam nějakou dobu má, minimálně celý loňský rok. Aspoň ty jeho věci ale slušně vypadají, ne jako ty omlácené střepy od Rezecka001.


  • 0

#73 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 233

Publikováno 3 únor 2019 - 18:33:52

http://flynngraphics...g-sans-scanner/

 

Tak jsem si tedy zakoupil Sony NEX C3, i s adaptérem e-mout/m42. Kopírovací zařízení od Pentaconu mám, tak jsem zvědav na výsledek.


  • 0

#74 Orfanic

Orfanic

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 203 příspěvků(y)
Reputace: 75

Publikováno 4 únor 2019 - 09:18:21

Výše uvedený bazmek + NEX C3 + Helios 44-2 f8 (ostřím na f2), foceno proti oknu. Je to na 80% Neopan 1600@640 v Excel Stock nebo HP5 v tomtéž.

Ofoceno, inverze, čb - ve Faststone Image Viewer.
i_1r9k3e.jpgi_27fkrc.jpg


  • 0

#75 Phill

Phill

    Nováček

  • Předplatitel
  • 111 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 12

Publikováno 4 únor 2019 - 11:25:56

http://flynngraphics...g-sans-scanner/

 

Tak jsem si tedy zakoupil Sony NEX C3, i s adaptérem e-mout/m42. Kopírovací zařízení od Pentaconu mám, tak jsem zvědav na výsledek.

Taky mě to zajímá :) Pošli potom prosím foto celé sestavy.


  • 0

#76 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 233

Publikováno 4 únor 2019 - 17:13:46

orfanic> řekl bych, že to vypadá velmi dobře! Tak nějak podobně vypadá sken snímku na Canoscan 8400F, ale ten snímek musí být na negativu 6x6 :D

 

Phill> ano pošlu, zatím čekám až dorazí balík v týdnu.


  • 0

#77 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 233

Publikováno 7 únor 2019 - 17:21:46

Takže NEX je doma, hned jsem to vyzkoušel. Bál jsem se crop faktoru 1,5x, tak jsem prvně osadil Flektogon 35/2,4, ale nejsem schopný s ním zaostřit na film. Takže co dál - Pancolar 50/1,8. Zaostření v pohodě, ořez okrajů minimální. První fotka je ze skeneru, druhá je upravený RAW z NEXu. Negativ, ořez na 3:2, zmenšit na stejnou velikost jako sken, natáhnout histogram. Je to o dost lepší výsledek.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#78 Lubajs

Lubajs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 319 příspěvků(y)
  • LocationPdy
Reputace: 65

Publikováno 7 únor 2019 - 17:25:27

Takže NEX je doma, hned jsem to vyzkoušel. Bál jsem se crop faktoru 1,5x, tak jsem prvně osadil Flektogon 35/2,4, ale nejsem schopný s ním zaostřit na film. Takže co dál - Pancolar 50/1,8. Zaostření v pohodě, ořez okrajů minimální. První fotka je ze skeneru, druhá je upravený RAW z NEXu. Negativ, ořez na 3:2, zmenšit na stejnou velikost jako sken, natáhnout histogram. Je to o dost lepší výsledek.

 

tímhle se dá ofotit negativ z kiňáku, je to tak? Větší formáty to neumí...


  • 0

#79 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 233

Publikováno 7 únor 2019 - 17:30:15

Jen 35mm kino. Asi by šel i svitek, ale na to nemám držák a nevím jak s pokrytím obrazu. A ještě přidávám fotky jak to zařízení vypadá a dvě fotky na ukázku. Fomapan 400 a Fomapan 200. Obojí máchané v Excelce.

 

 

Přiložený soubor (y)


  • 0

#80 Lubajs

Lubajs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 319 příspěvků(y)
  • LocationPdy
Reputace: 65

Publikováno 7 únor 2019 - 18:43:56

Jen 35mm kino. Asi by šel i svitek, ale na to nemám držák a nevím jak s pokrytím obrazu. A ještě přidávám fotky jak to zařízení vypadá a dvě fotky na ukázku. Fomapan 400 a Fomapan 200. Obojí máchané v Excelce.

 

Jen 35mm kino. Asi by šel i svitek, ale na to nemám držák a nevím jak s pokrytím obrazu. A ještě přidávám fotky jak to zařízení vypadá a dvě fotky na ukázku. Fomapan 400 a Fomapan 200. Obojí máchané v Excelce.

 

 

Takových udělátek je na íbeji spousta, celkem levně, ale hledám něco na 6x6, nic jsem zatím nenašel.... :mad:  Ale soudě okometricky podle tvých fotografií, tak to funguje báječně, min. na úrovni flatbad scannerů

 

např.

 

https://www.ebay.com...9.N36.S1.R1.TR4


  • 0

#81 Nakadah

Nakadah

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 144 příspěvků(y)
  • LocationOstrava
Reputace: 233

Publikováno 7 únor 2019 - 18:52:25

Je to viditelně ostřejší. To co mi leze z Canoscanu 8400F je proti tomuhle přefocení viditelné "mázlé". Až budu mít chvilku času, zkusím dát 6x6 negativ přímo na ten svítící panel. A pak to přefotit jen pomocí makroměchu, jak to bude vypadat.


  • 0

#82 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 8 únor 2019 - 08:08:37

Kdo máte digitální Nikon tělo a 60mm Micro-Nikkor, je možnost taky dokoupit "skenovací sadu" Nikon ES-2.


  • 0

#83 kapros1

kapros1

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 568 příspěvků(y)
  • LocationJenčice
Reputace: 360

Publikováno 8 únor 2019 - 21:03:51

Není to hezké, peněz to nestálo nic, ale na to abych si s tím přefotil negativ (6x4,5)  a zdigitalizoval mě to bohatě stačí. Fotím to takovým šidítkem jménem Olympus SP 510UZ. Umí to ukládat v RAWu a před dvěma týdny jsem si z toho nechal zkusmo vytisknout zvětšeninu 30x40 a vypadalo to velice pěkně.

 

Většinou to využívám k tomu abych si udělal náhled v období, kdy fotokomoru sužují "kruté mrazy" a měl dopředu představu jak bych to asi chtěl na Fomabromech, případně ukázal vzdáleným kamarádům , kteří přešli na digi.

 

Pozor, opravuji ne že to nestálo nic. Ten zvětšovák, který na to používám mě stál pár piv. Možná dva páry, už je to dost dlouho a tak si to nepamatuju přesně :smile:

Přiložený soubor (y)


  • 0

#84 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 9 únor 2019 - 08:42:21

Funkce skenování negativů u plošných A4 skenerů je tam opravdu jen "do počtu". Přesvědčil jsem se o tom u několika skenerů různých výrobců. Je to logické, mechanika a optika těchto skenerů je konstruována pro velké předlohy, u miniaturních negativů je na hraně svých opticko-mechanických schopností.

Kdysi dávno, před více než 10 lety, jsem zkoušel "skenovat" filmy tak, že jsem negativ založil prostě do zvětšováku meopta axomat 4, výtah měchu prodloužil až na doraz (dá se říci až za doraz) a přímo tím objektivem belar to promítl do těla zapůjčené číslicové zrcadlovky. Protože jsem nedisponoval žádným držákem foťáku, byl foťák zašroubován do stativu, který jsem upevnil na stůl svěrákem.

Výsledky po vyrovnání histogramu byly slušné. Slušnější, než co lezly z plošných skenerů. Je zajímavé, že aby to dávalo podobný výsledek jako fotochemicky na papíře, bylo potřeba, krom nastavení úrovní bílé a černé, nenechat průběh křivky zčernání lineární, ale ohnout horní i dolní část křivky. Pak to teprve dostalo tu ČB-filmovou šťávu (:

Takže věřím, že jedině tudy povede dostupná cesta ke kvalitnímu skenu, s řešením, jaké předvádí Nakadah, lze dosáhnout určitě pozoruhodných výsledků. Já použil pouze objektiv Belar a pouze okometricky naosenou obstarožní zrcadlovku Canon Rebel.

 

Pro podsvětlení doporučuji experimentovat s monochromatickým světlem, pomocí zelených LED (týká se samozřejmě jen čb filmů). A dále jen pracovat informací ze zeleného kanálu. Proč zelená? Je to jednak kvůli eliminaci zbytkové barevné vady objektivu, jednak proto, že zelený kanál u snímače bude mít nejvyšší odstup s/š, protože bayerova mřížka používá pro zelený kanál celou polovinu pixelu, kdežto r a b mají jen po čtvrtině.


  • 1

#85 Runner

Runner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 203 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 19

Publikováno 9 únor 2019 - 20:55:11

Kdo máte digitální Nikon tělo a 60mm Micro-Nikkor, je možnost taky dokoupit "skenovací sadu" Nikon ES-2.

  ...A nebo  taky třeba Tamron 90 , osvetlovací podložka na filmy+ digi cokoli a jdou "skenovat" i větší nebo menší detaily.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#86 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 9 únor 2019 - 20:59:48

A namiesto originál makro skla sa dá použiť objektív z pokazeného filmového skenera napríklad. Kto má poruke.
Lineárne CCD väčšinou majú 'obrazový kruh' ako APS-C.

Bývajú (tie lepšie) s APO korekciou na dané zväčšenie (rátanè pre 35mm), akurá teda nemajú clonu resp. je pevná - nízka kvôli difrakcii.
  • 0

#87 Phill

Phill

    Nováček

  • Předplatitel
  • 111 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 12

Publikováno 11 únor 2019 - 07:54:00

Po mnoha letech sem vyndal z krabice nikon coolscan IV ED (LS-40ED), že zkusím oskenovat pár starých negativů po rodičích. Dřív fakt nebyl čas :). Uvítal bych rady zkušenějších ohledně základních nastavení hlavně pro ČB ale i pro barvu. Zatím zkouším skenovat pomocí nikon scan 4.0.3. do "NEF" a následně upravuju v Lightroomu (nevím jestli je to zrovna nejvhodnější program).

Zatím nejsem úplně ohromen mými výsledky ale je fakt, že nemám žádné srovnání a možná jsem měl taky přehnaná očekávání. :) Vím, že neexistuje univerzální návod ale hodilo by se pár tipů triků do začátku.

V úpravách histogramu se snažím pomalu zorientovat ale je to pro mě stále tak trochu špaňelská vesnice.


  • 0

#88 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 11 únor 2019 - 09:13:46

Není to hezké, peněz to nestálo nic, ale na to abych si s tím přefotil negativ (6x4,5)  a zdigitalizoval mě to bohatě stačí. Fotím to takovým šidítkem jménem Olympus SP 510UZ. Umí to ukládat v RAWu a před dvěma týdny jsem si z toho nechal zkusmo vytisknout zvětšeninu 30x40 a vypadalo to velice pěkně.

 

Většinou to využívám k tomu abych si udělal náhled v období, kdy fotokomoru sužují "kruté mrazy" a měl dopředu představu jak bych to asi chtěl na Fomabromech, případně ukázal vzdáleným kamarádům , kteří přešli na digi.

 

Pozor, opravuji ne že to nestálo nic. Ten zvětšovák, který na to používám mě stál pár piv. Možná dva páry, už je to dost dlouho a tak si to nepamatuju přesně :smile:

tento systém som používal na kopírovanie diakov na film, len ja som používal Opemus 5 a Prakticu MTL 5 s obiektívom Pentagon 1,8/50, ktorý ma možnosť zaostrenie od 33cm, čo plne stačilo. Tu som samozrejme mohol prefocovať jak fino, tak aj zvitky do 6x6cm


  • 0

#89 Phill

Phill

    Nováček

  • Předplatitel
  • 111 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 12

Publikováno 14 únor 2019 - 08:53:15

Snad nedostanu ban za digitální porno.

Dneska po ránu sem narychlo sešrouboval pomocí šuplíkovejch zásob. Ještě nevyzkoušeno ale musel sem si prostě trochu zaexhibovat :)

Chci porovnat ofocené vs. naskenované na coolscan LS40.

Přiložený soubor  DSC00294.jpg   100,99K   5 Počet staženíPřiložený soubor  DSC00301.jpg   92,37K   5 Počet staženíPřiložený soubor  DSC00303.jpg   114,63K   5 Počet stažení


  • 0

#90 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 784 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 280

Publikováno 14 únor 2019 - 13:57:58

tipnul bych si výsledek  porovnání,  ale nechci kazit radost ze hry. 


  • 0

#91 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 14 únor 2019 - 14:12:22

Co si budeme povídat, DSLR s dobrým objektivem kvalitativně dotahuje dedikovaný skener. Ten však má nadále jednu zásadní výhodu - funkci odstranění prachu a škrábanců, a korekci barev. Na posledních Coolscanech to funguje fakt dobře.


  • 0

#92 Cepo

Cepo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 73 příspěvků(y)
Reputace: 22

Publikováno 14 únor 2019 - 15:39:31

Tiež som takto dávno laboroval s DSLR za pomoci rôznych držiakov, zväčšovákov, presvetlenia, zlepšovákov a ktovie čoho ešte všetkého, ale teraz keď tie obrázky porovnám s dedikovaným skenerom, vidím tak 10-15% rozdiel v detailoch a aj to len pri 100% zväčšení obrázku. Samozrejme, s nejakou full-frame DSLR s 40 Mpix by to bolo asi ďaleko lepšie, lenže kto to bude kvôli tomu kupovať za tie prachy? Proste dedikovaný skener ktorý dá aspoň reálnych 2-2500 dpi je na webovú prezentáciu úplne dostatočný a tlač? Buď formát rozumnej veľkosti alebo treba smerovať k tomu k čomu smeruje tento web - ku krásnej zväčšenine v tmavej komore. 


  • 0

#93 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 778 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 364

Publikováno 14 únor 2019 - 16:49:56

Cepo,berraneck
Dobre vravíte.
Výhodou prefocovania je rýchosť a to, že slušný digitál sa dá zohnať ľahšie než dedikovaný skener.
Skenerov sa už veľa nerobí (ešte nejakè Reflecty, Plustecy), a staré pomaly odchádzajú prípadne nie každý má scsi :)
  • 0

#94 Glerin

Glerin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 157 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 10

Publikováno 15 únor 2019 - 15:02:45

Trochu problém je přefocování barevných negativů, tam se člověk pak docela trápí při převodu.

Ale lze si pomoci třeba různými placenými doplňky do Photoshopu, které převod zjednodušší.

 

Střední formát jsem dělal tak, že jsem negativ na LED panelu fotil na víckrát a posléze spojoval. Ale popravdě jsem moc velké rozdíly oproti levnému plochému skeneru Epson V550 nenašel a časově to bylo ještě náročnější.


  • 0

#95 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 16 únor 2019 - 21:12:53

U přefocování barevných negativů je největší problém oranžová maska. Tu je lepší odfiltrovat už při vlastním focení, honit to pak v editoru v počítači už vede ke ztrátě kvality, bez ohledu na to, že to fotíte do rawu. Je to na hranici dynamického rozsahu snímače. Buď fotit přes filtr, nebo ideálně nějaké řiditelné RGB podsvětlení, a tím vykompenzovat masku. I tak, vzhledem k nízkému gamutu bar. negativu, velkou část dynamického rozsahu nevyužijete.


  • 0

#96 FPL

FPL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 283 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 43

Publikováno 17 únor 2019 - 00:21:13

Ivanovicz: Odfiltrovat ji pri foceni moc nejde. Jako da se tam treba vrazit 80A filtr a pak vysledek proste inverze barev vypada pro oko prijatelneji, ale od spravnych barev to bude porad jeste daleko.
Naopak existuji funkcni reseni (bohuzel pouze jako plug-in pro Photokram), ktera umi tu masku odecist v post procesu a videl jsem z toho naprosto fantasticke vysledky.
BTW. Nikon D850 ma specialni rezim na prefocovani barevnych negativu a pokud jde o konverzi barev, tak funguje prekvapive dobre.
  • 0

#97 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 17 únor 2019 - 01:05:13

U přefocování barevných negativů je největší problém oranžová maska. Tu je lepší odfiltrovat už při vlastním focení, honit to pak v editoru v počítači už vede ke ztrátě kvality, bez ohledu na to, že to fotíte do rawu. Je to na hranici dynamického rozsahu snímače. Buď fotit přes filtr, nebo ideálně nějaké řiditelné RGB podsvětlení, a tím vykompenzovat masku. I tak, vzhledem k nízkému gamutu bar. negativu, velkou část dynamického rozsahu nevyužijete.

..."nízkému gamutu bar. negativu, velkou část dynamického rozsahu nevyužijete".

 

Ty brdo!


  • 0

#98 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 17 únor 2019 - 06:31:24

Od maleho decka velmi rada pozorujem. Cokolvek. Teraz aj tuto debatu. Asi som ostala decko.

Tak krasne pisete o vsetkych moznostiach uchovania niecoho, co sa vam zda hodnotnotne, az zavidim. Ja si svoje veci nedokazem tak krasne zosumarizovat. Vzdy, ked sa vrhnem na archivaciu, vyskoci mi v mysli situacia:
Umrela suseda. Roky zila sama a pasla na dvore psa Ajku. Ked umrela, prisli jej deti, objednali velkoobjemovy kontajner a vypratali byt. Vietor z neho rozfukal po dvore papiere s pisanymi basnami, ktore nikto neprecial.

A tym akekolvek moje snahy o uchovanie mojho cohokolvek skoncili.
  • 0

#99 Clouds

Clouds

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 287 příspěvků(y)
Reputace: 21

Publikováno 17 únor 2019 - 07:44:31

Evla - to je v pořádku. Takto to má jen skutečný umělecký duch nepřivázaný ničím v tíze tohoto světa.)


  • 0

#100 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 19 únor 2019 - 11:19:14

Ty brdo!

 

Tak tedy rozšiřující vysvětlení viz přiložený obrázek: Přímá fotka barevného negativu focená přes zvětšovák, bez jakýchkoliv úprav (masku se mi podařilo jakž takž odfiltrovat úpravou světla dvěma vrstvami plastu vystřiženého z lahve od Magnesie, vloženými mezi žárovku a kondenzor zvětšováku). Na histogramu dole je vidět, že rozsah negativu pokrývá cca jen polovinu rozsahu digitálního fotoaparátu. Histogram lze ořezem samozřejmě vyrovnat, ale využije se jen polovina možné „náplně“. To povede ke zhoršení odstupu signálu od šumu oproti případu, kdy negativ by měl vyšší gamut, a vyplnil by celý rozsah.

Přiložený soubor (y)


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:digitalizace, sken, negativ, skener

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních