Přejít na obsah


Fotka

Úpravy černobílého negativu v počítači

scanování digitalizace

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
117 odpovědí na toto téma

#51 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 493 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 13 březen 2023 - 14:24:51

Ale jo, má to logiku, červenej kanál je užší, protože ho seshora ořízne IR filtr a zelená má v Bayerově masce dva čtverečky ze čtyř (50% plochy jednoho pixelu). A modré obecně padá citlivost dolů, takže podíl šumu může být větší.

U mě nejvíc šumí červený kanál. Teoreticky by neměl, protože polovodič je nejcitlivější k červené. S tím IR filtrem, který může z červené ukrajovat a tím snižovat osvětlení v červené oblasti, které se pak musí kompenzovat zesílením, mě to nenapadlo.
 


  • 0

#52 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 246 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 13 březen 2023 - 14:28:50

berraneck: V podstatě se shodujeme. Držák negativu z 3D tiskárny mám vytištěný, zbývá namontovat. Ale provizorní papírový v principu funguje. Osvětlení mám trochu sofistikovanější, tam není problém. Zakopaný pes je v té optice, vyzkouším vypůjčený objektiv, pak se uvidí. Tethering je určitě přínos, na druhou stranu nafotit to na kartu a pak najednou přehrát do PC nevidím jako velkou komplikaci. Lightroom a NegativeLab je optimum, ale není to zadarmo. Pokud bych srovnatelných výsledků dosáhl Zonerem, budu rád. 

 

Pokud jde o dotazy, zajímal by mě ten tethering. Myslíš, že by to šlo i s Nikonem D5600 ? Co je k tomu zapotřebí ?


  • 0

#53 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 246 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 13 březen 2023 - 14:32:53

 

Ale jo, má to logiku, červenej kanál je užší, protože ho seshora ořízne IR filtr a zelená má v Bayerově masce dva čtverečky ze čtyř (50% plochy jednoho pixelu). A modré obecně padá citlivost dolů, takže podíl šumu může být větší.

U mě nejvíc šumí červený kanál. Teoreticky by neměl, protože polovodič je nejcitlivější k červené. S tím IR filtrem, který může z červené ukrajovat a tím snižovat osvětlení v červené oblasti, které se pak musí kompenzovat zesílením, mě to nenapadlo.
 

 

Polovodič je nejcitlivější k červené - to bylo první, co mě napadlo a u klasické fotodiody to tak opravdu je. Nejsem si jistý, ale možná u CMOS čipů je to trochu jinak. Ale v každém případě kombinace červeného a IR filtru vykousne z pásma jen malou část.


  • 0

#54 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 246 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 13 březen 2023 - 14:37:07

Opematus: Marně přemýšlím, odkud pramení Tvoje averze a zloba. Je to škoda, protože patrně některým věcem i rozumíš, ale tenhle způsob komunikace to naprosto znehodnocuje.


  • 4

#55 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 133

Publikováno 13 březen 2023 - 16:22:45

Naprosto souhlasím. Velice se podobá uživateli patriot, ty příspěvky jsou v podstatě totožné od obou, možná se jedná o stejného člověka. Založení profilu by tomu odpovídalo.


  • 0

#56 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 384

Publikováno 13 březen 2023 - 16:48:06

Myslím, že zbytečné prudění je mnohem větší problém než trocha pixelů. Krom toho, když člověk odhlédne od vlastních preferencí, nemůže nevidět skutečnost: zatímco klasicky stříbrná témata mají tolik pohybu jako starý sumec někde pod vrbou, tak tady se skutečně debatuje. Nehodnotím to , jen konstatuju. Klasická fotografie rozhodně neumírá a neumře, zájem o ni je slušný i mezi mladými, symbióza s novými prostředky a médii je ale nezbytností; nemá smysl kolem toho našeho ghetta stavět ještě zeď. Materiál je dneska drahý a spousta z nás prostě bude používat digitalizaci souběžně se zvětšováním: zvětšovat bude pěkné kousky na větší formáty a spotřební práci nebo to, co dřív řešily kontaktní kopie, bude dělat na počítači, stejně tak prezentaci navenek, která už prostě jinak nefunguje. Ano, člověk si může uspořádat výstavu, jenomže dopad takové akce je mizivý, náklady veliké, prostoru k dispozici na odpovídající úrovni minimum, kdežto sociální sítě, webové stránky atd jsou výstavní síní pro všechny. Já třeba píšu rukou a na psacím stroji, chápu ale, že občas musím poslat mail, nebo nějaký text napsat na počítači, tak to prostě diktuju do telefonu a pak opravím chyby a nepíšu to na stroji a složitě potom nepřepisuju. Ostatně v době historické byla fotografie vždycky na špici technického pokroku a okamžitě přejímala kvalitnější řešení, když se namanula. V době příchodu modernějších procesů nebyl žádný klan uctívačů daguerrotypie, který za zdi své klauzury nepouštěl nikoho, kdo nemá pazoury od rtuti. Všichni přece chápeme, že jsme tady mezi svými, mezi milovníky a provozovateli klasické fotografie. Zároveň ale chápeme, že žijeme v roce 2023 a nikoli 1923. A že nás rozhodně nezabije takové pochopení.
A to říkám jako někdo, kdo na digitál nepřešel nikdy, neumí na počítači nic než napsat mail nebo text v jednoduchém editoru, kde ale neumí ani nastavit odstavce.
  • 8

#57 opematus

opematus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 56 příspěvků(y)
Reputace: -46

Publikováno 13 březen 2023 - 19:19:36

Naprosto souhlasím. Velice se podobá uživateli patriot, ty příspěvky jsou v podstatě totožné od obou, možná se jedná o stejného člověka. Založení profilu by tomu odpovídalo.

Nazdar Šerloku!

Netrvalo to ani příliš dlouho a vejfuk opět zasahuje. Co tě k této činnosti pudí, máš pro to racionální vysvětlení?

 

Samozřejmě, je to tak. Až budu mít zase potíž s přihlášením, zaregistruji se znovu, třeba jako karburátor. Moc sympatický mi tedy nejsi. Beru tě, dali se to tak nazvat, jako hlídací psa TK.

Apropo, mám tě zafixovaného jako pěkného hulváta. Vzpomínám na  příspěvek dlouholetého uživatele, jinak velice kultivovaného a erudovaného temnokomorníka, píšicího velice pěkné a podnětné příspěvky. Někteří uživatelé s ním nesouhlasí, někteří s ním polemizují a bohužel jsou i takoví, kteří se mu vyloženně vysmívají, např. nějaký "vejfuk". 

Jméno neuvedu, rozpomeň se a omluv se mu!


  • -8

#58 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 13 březen 2023 - 19:58:10

vyzkouším vypůjčený objektiv, pak se uvidí.

 

dej pak prosim vedet, jestli je v tom citelny rozdil. momentalne se znova snazim vratit ke klasicke fotce a s ohledem na misto (a penize) jsem skener zavrhl a hodlam taky prefocovat s pomoci digitalu od manzelky. planuju pouzivat zvetsovaci objektiv (zatim mam v supliku el-nikkor 2.8/50N a durst neonon 2.8/50) s mechem a pozdeji snad zakoupit makro-objektiv (pro manzelku, samozrejme).
pro rypave - zvetsovak uz jsem sehnal (durst m305 color) jen nevim, jak snadno se mi povede tady v tom mikro-byte v Londyne zacit tropit fotky na papir, a misto kontaktu mam stejne rad ty pitome "skeny".
p.s.: jaky konkretni objektiv s jakou konkretni predsadkou na tom nikonu pouzivas?


  • 0

#59 opematus

opematus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 56 příspěvků(y)
Reputace: -46

Publikováno 13 březen 2023 - 20:22:00

Opematus: Marně přemýšlím, odkud pramení Tvoje averze a zloba. Je to škoda, protože patrně některým věcem i rozumíš, ale tenhle způsob komunikace to naprosto znehodnocuje.

Žádná averze, žádná zloba, pouze a jen jistá rozmrzelost a bezmocnost. Holt, jsem už důchodce. Kdysi dávno, po jistou dobu, jsem měl možnost páchat beztrestné zločiny(pedagogické), možnost neprodleně zasáhnout, poukázat na omyly, podat patřičné vysvětlení, zjednat pořádek. Ber to tak, že mě to nějak chybí. Hlupáků jsem si příliš nevšímal, bystrých a nadějných jsem si vážil, ne vždy však byl jejich výkony nadšen. 

Stručně: pořádně nastudovat problematiku, řádně promyslet, vyzkoušet a se závěry a ukázkami nás seznámit ve formě článku. Balastu je na TK až přespříliš. Je třeba si uvědomit, že TK není sice akademická půda, ale také ne prostor pro bezobsažné plkání.


  • -1

#60 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 493 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 13 březen 2023 - 20:32:14

Neostrost při přefocování negativu může mít více příčin - jednak je tu ten objektiv, ale to nemusí být vše. Snímač ve foťáku má anti-aliasingový filtr, který záměrně mírně zneostřuje obraz, aby se zabránilo vzniku moaré při fotografování určitých motivů. Dále má podstatný vliv charakter podsvitu - pokud používáte rozptýlené světlo, pak toto snižuje hranovou ostrost.

Poctivé filmové skenery používají opravdu špičkovou optiku. Lineární snímač nemá často žádnou bayerovu masku ani jiné filtry. Podsvětlení je kondenzované - s opticky usměrněnými paprsky. To vše dohromady vede k vysoké ostrosti, které se s foťákem dosahuje těžko.


  • 0

#61 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 637 příspěvků(y)
Reputace: -36

Publikováno 13 březen 2023 - 20:40:35

Jak jsme to o některých lidech říkali.......stádo blbců tupců a omezenců.


  • -2

#62 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 133

Publikováno 13 březen 2023 - 21:05:35

 

Naprosto souhlasím. Velice se podobá uživateli patriot, ty příspěvky jsou v podstatě totožné od obou, možná se jedná o stejného člověka. Založení profilu by tomu odpovídalo.

Nazdar Šerloku!

Netrvalo to ani příliš dlouho a vejfuk opět zasahuje. Co tě k této činnosti pudí, máš pro to racionální vysvětlení?

 

Samozřejmě, je to tak. Až budu mít zase potíž s přihlášením, zaregistruji se znovu, třeba jako karburátor. Moc sympatický mi tedy nejsi. Beru tě, dali se to tak nazvat, jako hlídací psa TK.

Apropo, mám tě zafixovaného jako pěkného hulváta. Vzpomínám na  příspěvek dlouholetého uživatele, jinak velice kultivovaného a erudovaného temnokomorníka, píšicího velice pěkné a podnětné příspěvky. Někteří uživatelé s ním nesouhlasí, někteří s ním polemizují a bohužel jsou i takoví, kteří se mu vyloženně vysmívají, např. nějaký "vejfuk". 

Jméno neuvedu, rozpomeň se a omluv se mu!

 

 

Jestli máš na mysli Erika Kuracha, tak ti musím opět připomenout jak moc se mýlíš a doteď absolutně nechápu jak jsi přišel na to že se mu vysmívám, to je jen tvoje mylná dedukce. Na Erika mám dvě telefonní čísla - pravidelně si voláme a píšeme soukromé správy, dokonce jsme se spolu sešli u Pazdery v Praze za účelem konzultace ohledně nákupu expozimetru, konkrétně Pentax Spotmetetr III. Starý Jezevec mi dokonce dovezl originální neotevřenou rtuťovou baterii 1,35V Varta. Sám uživatel to může klíďo potvrdit.

 

Zřejmě si data staršího ( na tom není nic špatného ), na internetu ale vůbec nedokážeš odhadnout jak byl příspěvek míněn což vyústilo ve zbytečný flame v tématu Vyvolávání planfilmů, protože sis bůh ví proč vymyslel že na Jezevce útočím. Daný příspěvek je lehce k dohledání a ostatní se mohou přesvědčit že jsem se uživateli Erik Kurach ani náznak neposmíval.

 

Stejně jako Patriot jsou tvoje příspěvky vesměs útočné a plné jedu, o tom se také může kdokoliv přesvědčit. 


  • 0

#63 opematus

opematus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 56 příspěvků(y)
Reputace: -46

Publikováno 13 březen 2023 - 21:25:23

Ježíšikriste, to je ale..........


  • -1

#64 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 13 březen 2023 - 22:03:43

berraneck: V podstatě se shodujeme. Držák negativu z 3D tiskárny mám vytištěný, zbývá namontovat. Ale provizorní papírový v principu funguje. Osvětlení mám trochu sofistikovanější, tam není problém. Zakopaný pes je v té optice, vyzkouším vypůjčený objektiv, pak se uvidí. Tethering je určitě přínos, na druhou stranu nafotit to na kartu a pak najednou přehrát do PC nevidím jako velkou komplikaci. Lightroom a NegativeLab je optimum, ale není to zadarmo. Pokud bych srovnatelných výsledků dosáhl Zonerem, budu rád. 

 

Pokud jde o dotazy, zajímal by mě ten tethering. Myslíš, že by to šlo i s Nikonem D5600 ? Co je k tomu zapotřebí ?

Software a kabel.

 

Nepoužívám Zoner, tam neporadim. Jakožto neNikonista jsem musel použít google a hle, existuje software přímo od výrobce a zdá se, že umožňuje základní úpravy snímku. Pro inverzi negativu a doladění křivky kontrastu by to mohlo stačit.

 

https://www.nikonimg...gured=1&lang=cs

 

Kabel dle specifikace na stránkách.. to už najdeš :)


  • 0

#65 MIC

MIC

    Nováček

  • Předplatitel
  • 251 příspěvků(y)
Reputace: 215

Publikováno 14 březen 2023 - 00:02:14

Myslím že by sis vystačil i s trial verzí všech dostupných softwarů...
  • 0

#66 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 246 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 14 březen 2023 - 01:09:50

 

vyzkouším vypůjčený objektiv, pak se uvidí.

 

dej pak prosim vedet, jestli je v tom citelny rozdil....

p.s.: jaky konkretni objektiv s jakou konkretni predsadkou na tom nikonu pouzivas?

 

Pokud na něco přijdu, určitě to sem napíšu a snad i doplním o ukázku, budu-li mít pocit, že je rozdíl viditelný. Ostatně i s neúspěchem se pochlubím, negativní výsledek je taky výsledek. 

Objektiv - základní zoom AF-P NIKKOR 18-55 VR nastavený na max. ohnisko (55)

Předsádka - je to lepený dvojčlen s antireflexní vrstvou a ohniskovou vzdáleností cca 250 mm (optická mohutnost 4D), který šťastnou shodou náhod přesně pasuje do kroužku od filtru M55.

Chtělo by to 5D, teď není využitá plocha čipu až do kraje. Že by originál makro objektiv měl dát lepší výsledek, to doufám.


  • 0

#67 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 133

Publikováno 14 březen 2023 - 13:21:32

Myslím, že zbytečné prudění je mnohem větší problém než trocha pixelů. Krom toho, když člověk odhlédne od vlastních preferencí, nemůže nevidět skutečnost: zatímco klasicky stříbrná témata mají tolik pohybu jako starý sumec někde pod vrbou, tak tady se skutečně debatuje. Nehodnotím to , jen konstatuju. Klasická fotografie rozhodně neumírá a neumře, zájem o ni je slušný i mezi mladými, symbióza s novými prostředky a médii je ale nezbytností; nemá smysl kolem toho našeho ghetta stavět ještě zeď. Materiál je dneska drahý a spousta z nás prostě bude používat digitalizaci souběžně se zvětšováním: zvětšovat bude pěkné kousky na větší formáty a spotřební práci nebo to, co dřív řešily kontaktní kopie, bude dělat na počítači, stejně tak prezentaci navenek, která už prostě jinak nefunguje. Ano, člověk si může uspořádat výstavu, jenomže dopad takové akce je mizivý, náklady veliké, prostoru k dispozici na odpovídající úrovni minimum, kdežto sociální sítě, webové stránky atd jsou výstavní síní pro všechny. Já třeba píšu rukou a na psacím stroji, chápu ale, že občas musím poslat mail, nebo nějaký text napsat na počítači, tak to prostě diktuju do telefonu a pak opravím chyby a nepíšu to na stroji a složitě potom nepřepisuju. Ostatně v době historické byla fotografie vždycky na špici technického pokroku a okamžitě přejímala kvalitnější řešení, když se namanula. V době příchodu modernějších procesů nebyl žádný klan uctívačů daguerrotypie, který za zdi své klauzury nepouštěl nikoho, kdo nemá pazoury od rtuti. Všichni přece chápeme, že jsme tady mezi svými, mezi milovníky a provozovateli klasické fotografie. Zároveň ale chápeme, že žijeme v roce 2023 a nikoli 1923. A že nás rozhodně nezabije takové pochopení.
A to říkám jako někdo, kdo na digitál nepřešel nikdy, neumí na počítači nic než napsat mail nebo text v jednoduchém editoru, kde ale neumí ani nastavit odstavce.

 

 

Já skenuji přesně z tohoto důvodu - nahrazuju tím kontaktní kopie 35mm a 6x45 - 6x9 na papír. Mám starší zaprášený skenr a skeny nikde nepublikuju, je to můj archív kde mám poznačeny veškeré informace včetně vývojky. Navíc skenr má tu výhodu že pobere všechno narozdíl od papíru, takže vím jak by měla výsledná fotka vypadat za předpokladu že bylo exponováno jak mělo. 


  • 0

#68 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 637 příspěvků(y)
Reputace: -36

Publikováno 14 březen 2023 - 13:49:13

Kdysi jsem tady zažil člověk posvěcený řekl....tohle forum uzavírám jenže to už tu dávno nefunguje.


  • -1

#69 beluna

beluna

    Nováček

  • Předplatitel
  • 197 příspěvků(y)
  • LocationPraha, Pardubice
Reputace: 59

Publikováno 14 březen 2023 - 15:01:50

Kdysi jsem tady zažil člověk posvěcený řekl....tohle forum uzavírám jenže to už tu dávno nefunguje.

Ono by fungovalo, kdyby se k tématu vyjadřovali lidi, co k němu mají co říct. Ty jsi toho názorným příkladem. Proč téma, ke kterému nemáš jak konstruktivně a prakticky přispět, prostě nepřejdeš s mlčením?  


  • 6

#70 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 637 příspěvků(y)
Reputace: -36

Publikováno 14 březen 2023 - 18:27:35

 

Kdysi jsem tady zažil člověk posvěcený řekl....tohle forum uzavírám jenže to už tu dávno nefunguje.

Ono by fungovalo, kdyby se k tématu vyjadřovali lidi, co k němu mají co říct. Ty jsi toho názorným příkladem. Proč téma, ke kterému nemáš jak konstruktivně a prakticky přispět, prostě nepřejdeš s mlčením?  

 

Omyl naopak!Zažil jsem dobu kdy se tohle řešilo nejen na foto kroužku.Znám lidi co se tím zabývali a někteří stále zabývají.Pokud budu chtít se s nimi o tom bavit rádi se pobaví i poradí.Důvod proč jsem přestal kupovat před lety foto časopisy byl kvůli rozebírání digi záležitostí.Mámo tom doma schovaný u různý články.Mám tam třeba i jak v programu udělat ze starý čb fotky barevnou a podobně.Troufám si říct že o tom vím víc než někteří co sem píší.Nechci se o tom bavit rozhodně né tady.Zastávám názor že to sem nepatří.To je důvod proč sem píšu.


  • 0

#71 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 133

Publikováno 14 březen 2023 - 18:39:35

Další zbytečný příspěvek... Mě to spíš přijde jako generátor náhodných slov, naprosto mimo mísu. Luboszz vůbec není schopen pochopit smysl toho co mu kdo napíše, je za tím profilem vůbec reálný člověk.?


  • 2

#72 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 246 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 14 březen 2023 - 18:41:52

Luboszz: To, že nekupuješ určité časopisy a nechceš se bavit o některých věcech, je Tvoje svaté právo. Otázka je, jestli z toho lze odvodit právo zakazovat věcnou technickou debatu těm, kteří se o tom bavit chtějí. 

Jediné racionální řešení je nenavštěvovat toto vlákno a nic sem nepsat. Kdyby se tu někdo bavil o politice nebo o motorkách, také bych protestoval, ale práce s fotografickým negativem a způsoby jak ho dostat do digitální podoby není nic špatného. Kdyby nebylo scanování a digitalizace, nebyla by na Temné komoře jediná fotka. Teda pokud by nebyla z digitálního foťáku a to přece nechceš ?  :-)


  • 2

#73 beluna

beluna

    Nováček

  • Předplatitel
  • 197 příspěvků(y)
  • LocationPraha, Pardubice
Reputace: 59

Publikováno 14 březen 2023 - 18:52:45

A do role arbitra, který bude rozhodovat o tom, co sem patří a nepatří, ses pasoval sám?
  • 0

#74 pignon

pignon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 444 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 14 březen 2023 - 18:59:27

Mne tohle tema nevadi a sam fotografie skenuju, barevne stoprocentne, jelikoz delat barvu pod zvetsovakem fakt nikdy delat nebudu, na druhou stranu, byly doby, kdy by tohle tema administrator okamzite utnul a taky si pamatuju, jak jsme v Hradci na na drazi nechali, na akci temnovlaku, rozjet na kolejich funkcni digitalni fotacek, za huronskeho revu vsech zucastnenych.
  • 0

#75 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 384

Publikováno 14 březen 2023 - 19:53:06

No jo, doba se mění a do každé lodi trochu prosakuje moře. Zvlášť do těch staromódních.
  • 0

#76 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 637 příspěvků(y)
Reputace: -36

Publikováno 14 březen 2023 - 20:06:58

Kdo už je tady více let tak ví že někteří členové právě kvůli tomuhle temnou opustili.Před lety tu bylo různý hlasování například dávat či nedávat skeny z filmu do galerie.Většina odsouhlasila ano.Mám taky skener jenom na kino necpu to sem.Nevžívám se role něco tady zakazovat to musí taz a jemu podobný.Pokud tohle tady stále ještě možná vedou?


  • 0

#77 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 14 březen 2023 - 20:24:26

Vážení kolegové, hleďme směle kupředu ! Zakopejme tomahawky do prachu prérie a hledˇme se popasovat s novými výzvami, jež nás v předjaří očekávají. Návrat již dříve avizovaných materiálů  sortimentu ORWO, nová, netrpělivě očekávaná FOMA Ortho. Bude jistě nesmírně přínosné pro všechny, včetně zkušeností pamětníků z ORWO NP 15, NP 20, NP 22, NP 27, kinematografické verze ORWO NP 7, NP 55, jak budou výsledky v porovnání vypadat. Nemá smysl zde řešit a zamořovat prdy v době, kdy nás čekají technicky zajímavé výzvy a zadání. Těší mne u srdce každé upřímné setkání, rád se podělím a nezištně poskytnu těžce dobytá poznání a moudra z knih, dnes prakticky nedostupných. Užívejme každý nadcházející den tak, abychom mohli v příjemně zaprděném pelechu spokojeně konstatovat, že jsme jej v rámci našich daných možností, opravdu využili. Fotoaparáty a optika jsou  pouhé nástroje k zachycení pomíjivosti našeho světa za pomoci světlocitlivých stříbrných solí, jež mají ambici zůstat uchovány pro další generace. Pixel\y toto vznešené poslání nemají ambici naplnit. Fotografujte na film, užívejte s radostí převíjecí páčky do dalších fotografických zjevení. Má to svůj niterný a hluboce očistný smysl. Knihařsky dokonale zpracovaný tematický soubor ručně zhotovených printů Vašima rukama zůstane cenným a hmatatelným dokladem Vaší autorské tvorby. K tomu Vám od srdce přeji bystré oko a dobré světlo !  "StarýJezevec" Erik


  • 1

#78 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 173

Publikováno 14 březen 2023 - 20:31:15

a porad dokolecka k tematu vlakna

.

tohle poresi novy admin

 

.

tazi, jiz brzy


  • 0

#79 nadkachna

nadkachna

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 4 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 15 březen 2023 - 13:01:52

Se zájmem i jistým pobavením jsem si projel toto mě celkem blízké téma. Ke skenování negativů a diáků jsem se dostal již koncem 90. let, kdy to byla pro mé kvalitativní požadavky jediná schůdná cesta k digitální fotografii. Po krátkém experimentu s domácí výrobou barevných fotografií jsem si v bance půjčil na tehdejší dobu nemalý balík peněz a pořídil relativně výkonné PC a tehdy špičkový filmový skener Nikon LS 30 s nepříliš přátelským rozhraním SCSI. Navzdory optickému rozlišení 2700 dpi z toho lezly slušné soubory, které v případě kvalitního zdroje dat i dnes s trochou postprodukční péče snesou tištěný formát A2. Časem jsem skener s obří ztrátou prodal, přešel na první pořádné digitální zrcadlovky a analogové fotografii dal radostné sbohem. Dnes mě z full frame zrcadlovek lezou data, o který se mi u nikoňáckého skeneru či dokonce zvětšováku ani nesnilo. Ale zároveň když člověk dosáhne pomyslné dokonalosti, začne si klást nové, často absurdní cíle, aby se na chvíli opět zabavil. A tak jsem ve svém volném čase opět oživil klasickou černobílou fotografii a s notnou dávkou nostalgie si užívám ten krásně složitý a zdlouhavý proces s nejistým výsledkem. Vlastně mě k tomu vedl i neodbytný pocit, že slušnou fotku dnes s elementární znalostí kompozice udělá téměř každý i s lepším telefonem a vytrácí se tak onen řemeslný fortel, co ke klasické fotografii patřil (samozřejmě i digitální foto se dá při postprodukci slušně zmastit). Takže i do jisté míry chápu zdejší nevraživost starých bardů vůči nové technologii, byť forma jejího projevu je často dosti ubohá. Opravdu není nic snazšího, než do tohoto minoritního tématu, které sem zcela určitě patří, nelézt.

Skenování pomocí digitálního fotoaparátu osobně považuji za akceptovatelné u občasné potřeby něco zdigitalizovat či jako nouzovku, ale v případě chuti dostat z negativu/diáku maximum bych rozhodně šel cestou skeneru, který je pro toto optimalizovaný jak po stránce kvality záznamu, tak uživatelského komfortu. Dvojnásob pak v případě, kdy je potřeba pořídit extra objektiv. Aktuálně mám pro tento účel už trochu postarší deskový skener Epson V550 s rozlišením 6400 dpi. Navzdory ne úplně vysoké denzitě 3,4 dosahuje obstojných výsledků i u diáků, primárně ho ale mám na ČD negativy. Pokud tedy není cesta cílem, za mě bych šel určitě cestou skeneru, kdy i ty z řad dříve vyrobených už nabídnou slušné výsledky.


  • 0

#80 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 384

Publikováno 15 březen 2023 - 14:03:07

Já jsem vůči těmto debatám velmi liberální, protože mě k tomu přivedla rodinná realita. K focení samotnému mě přivedl táta už když jsem byl malý kluk. Jenomže táta velmi rychle přešel na digitální fotografii a po klasice už ani nevzdechne, kdežto já jsem zůstal oběma nohama v ustalovači a vývojce, což je asi trochu paradoxní. A můj dobrý přítel profesionální fotograf přešel na digitál prakticky ze dne na den. Jeden den měl ve studiu ještě stovky filmů v krabici – a když jsem k němu přišel za měsíc, už jel digitálně. V tvrdém profesionálním provozu to prostě jinak nešlo. No – a věnoval mi zvětšovák na 4 x 5”, protože na to už neměl čas. Tak mám být rozhodně digitálistům zač vděčen. A paradoxně jsem občas dělal obrácené zakázky: přefotit starou fotku, aby k ní zase byl nějaký negativ, třebaže druhotný.
  • 1

#81 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 384

Publikováno 15 březen 2023 - 21:38:31

Jistě, všechno jde. Jen je to vždy otázka nákladů a zisku.
  • 0

#82 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 637 příspěvků(y)
Reputace: -36

Publikováno 15 březen 2023 - 21:43:01

Jistě, všechno jde. Jen je to vždy otázka nákladů a antita zisku.

A taky kvantita a kvalita.Ted mluvím všeobecně.


  • 0

#83 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 384

Publikováno 15 březen 2023 - 22:23:35

Samozřejmě. Nechci sem tahat tímto způsobem lidi, kteří tu nejsou, proto nejmenuju. Ale mluvím o první lize, velmi známém jménu. V jeho případě je to skoro fotografická fabrika, kde filmy lítaly po stovkách. V takovém oboru, pokud chce člověk obstát a udržet krok, to dneska jinak nejde. Jsou obory, kde to ještě možné je, anebo kde je naopak film (přinejmenším potenciální) výhodou. Kvalitu na téhle úrovni musíme pokládat za samozřejmost. A pokud má jít ruku v ruce s kvantitou, s tvrdým režimem zakázek a objednávek, mezinárodní spolupráce a šibeničních termínů, pak je to úplně jasné.
  • 0

#84 Black2684

Black2684

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 246 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 71

Publikováno 16 březen 2023 - 00:33:40

Dovolím si vrátit se na chvilku k tématu. První rychlý pokus s vypůjčeným makroobjektivem naznačuje, že ostrost je lepší, než s předsádkovou čočkou. Výhoda je také to, že se dá roztáhnout obrázek na celý čip. Ale že by rozdíl byl tak výrazný, aby ospravedlnil nákup makroobjektivu, který by byl pouze pro tento jeden účel, to se mi v tuto chvíli nezdá. To už bych si za ty peníze raději koupil jiný objektiv na normální focení. 

Aby souboj byl spravedlivý, zkusím ještě jednu předsádkovou čočku, která by mohla zajistit stejné zvětšení, jako má makroobjektiv a pak sem dám nějaké ukázky na posouzení. 

Otázka také je, jestli je nezbytné, aby bylo zrno jako břitva, když to přece vůbec nemusíme vidět, cílem je vlastní fotka, jejíž ostrost zpravidla za tím zrnem výrazně zaostává.


  • 0

#85 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 16 březen 2023 - 09:55:40

nejvetsi vyhodou makroobjektivu bude rovnomernost podani. ten nejlevnejsi setovej objektiv (18-55) co na tom mas bude mit pri snimani kolem 1:2 a min dost zakrivenou rovinu ostrosti, obzvlaste kdyz na to placnes cocku, ktera neni ke konkretnimu sklu na takovy pouziti spocitana.

mmch velky vliv na ostrost a vse okolo ma jeste zvolene clonove cislo. u APS-C cipu te bude od f/5.6 nahoru nejspise limitovat difrakce jako takova, zkusil bych udelat s tim makroobjektivem fotky s ruznou zvolenou clonou (od f/4 po f/11) a pak se divej 1:1 na monitoru jak se ti bude vyvijet ostrost nejjemnejsich detailu v prostred snimku a v rozich. pokud jsi samozrejme uz tohle netestoval.


  • 0

#86 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 384

Publikováno 16 březen 2023 - 10:21:56

Teď jsem si uvědomil, že bych někde měl mít originální zařízení Canon určené k přefocování diapozitivů, pochopitelně ještě na klasický film. K tomu byl samozřejmě makro objektiv – něco takového by určitě šlo použít, ne? Zvláš když to bylo vlastně určeno přesně k témuž účelu. Jen nevím, zda to lze spárovat s digitální zrcadlovkou. Jo a taky nevím, jestli to najdu.
  • 0

#87 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 384

Publikováno 16 březen 2023 - 11:31:28

Přesně tohle: https://www.ebay.com...kevt=1&mkcid=28
  • 0

#88 Halka

Halka

    Nováček

  • Předplatitel
  • 213 příspěvků(y)
  • LocationDevínska Nová Ves
Reputace: 57

Publikováno 16 březen 2023 - 12:36:41

Pokiaľ máš nejaký mirrorless, tak zohnať adaptér nebude žiaden problém. Pre zrkadlovky sa tiež dajú nájsť lacné adaptéry bez optického členu - tu je napríklad jeden pre Nikon F - pokiaľ ale tvoj objektív nie je Canon FL, tak nájsť adaptér ktorým ho na tie koľajnice namontuješ už asi problém bude :)

 

Adaptéry s optickým členom sú bežnejšie (a drahšie), ale u nich strácaš na obrazovej kvalite - normálne majú kompenzovať nemožnosť zaostriť objektív na nekonečno, ale to ťa v tomto prípade netrápi.


  • 0

#89 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 493 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 16 březen 2023 - 12:50:07

Dovolím si vrátit se na chvilku k tématu. První rychlý pokus s vypůjčeným makroobjektivem naznačuje, že ostrost je lepší, než s předsádkovou čočkou. Výhoda je také to, že se dá roztáhnout obrázek na celý čip. Ale že by rozdíl byl tak výrazný, aby ospravedlnil nákup makroobjektivu, který by byl pouze pro tento jeden účel, to se mi v tuto chvíli nezdá. To už bych si za ty peníze raději koupil jiný objektiv na normální focení. 

Aby souboj byl spravedlivý, zkusím ještě jednu předsádkovou čočku, která by mohla zajistit stejné zvětšení, jako má makroobjektiv a pak sem dám nějaké ukázky na posouzení. 

Otázka také je, jestli je nezbytné, aby bylo zrno jako břitva, když to přece vůbec nemusíme vidět, cílem je vlastní fotka, jejíž ostrost zpravidla za tím zrnem výrazně zaostává.

Asi to zaniklo v antidigitální debatě, ale jak jsem psal, digitální foťáky mají před snímačem předřazený tzv. anti-aliasingový filtr, který záměrně obraz zneostřuje kvůli zamezení moaré. S tím nenaděláte nic, pokud pominu nákladné nebo pracné a riskantní úpravy snímače. Další věc je charakteristika podvětlení. Rozptýlené světlo znižuje obrysový kontrast, tedy i dojem obrysové ostrosti. Světlo musí být kondenzované, pro dosažení maximální ostrosti. Anebo se na to vykašlete a prostě to doostříte v editoru.

Taky můžete vyzkoušet jakostnější zvětšovákový nebo reprodukční objektiv. Ale výše zmíněné limitace tím nepřekonáte.


  • 0

#90 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 498 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 16 březen 2023 - 13:40:30

Asi to zaniklo v antidigitální debatě, ale jak jsem psal, digitální foťáky mají před snímačem předřazený tzv. anti-aliasingový filtr, který záměrně obraz zneostřuje kvůli zamezení moaré. S tím nenaděláte nic, pokud pominu nákladné nebo pracné a riskantní úpravy snímače. Další věc je charakteristika podvětlení. Rozptýlené světlo znižuje obrysový kontrast, tedy i dojem obrysové ostrosti. Světlo musí být kondenzované, pro dosažení maximální ostrosti. Anebo se na to vykašlete a prostě to doostříte v editoru.
Taky můžete vyzkoušet jakostnější zvětšovákový nebo reprodukční objektiv. Ale výše zmíněné limitace tím nepřekonáte.

Teď už to neplatí pro všechny modely, je na trhu několik digitálních foťáků bez tohoto filtru, jen namátkou: Fujifilm X-H2, Panasonic Lumix DC-GH6 či Hasselblad X2D 100C.


  • 0

#91 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 637 příspěvků(y)
Reputace: -36

Publikováno 16 březen 2023 - 14:54:19

Ono se říká že blbců je na světě hodně.V tomhle foru se urodilo 2x


  • -6

#92 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 637 příspěvků(y)
Reputace: -36

Publikováno 16 březen 2023 - 15:17:07

Ptám se znovu.....jsem na temny komoře nebo v pc kroužku.Výplach mozků digitální propagandou funguje spolehlivě a stačí k tomu málo.


  • -5

#93 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 384

Publikováno 16 březen 2023 - 15:24:38

Ptám se znovu.....jsem na temny komoře nebo v pc kroužku. Výplach mozků digitální propagandou funguje spolehlivě a stačí k tomu málo.


Člověče, sorry, normálně se do konfliktu nezapojuju, ale tohle už mi opravdu vadí. Je opravdu nutné takhle úplně zbytečně prudit? Je tady řeč o něčem, co má přímou a konkrétní souvislost s naším zájmem a naopak nic společného s nějakou z prstu vycucanou “digitální propagandou” a “výplachem mozků”. Krom toho, že je to arogantní a hloupá netolerance, dovoluji si připomenout, že v nadpisu celé téhle kategorie je i slovo “digitálisti” explicitně uvedeno. Takže to tady prostě své místo sine disputatione má.
  • 4

#94 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 16 březen 2023 - 15:25:12

pane kolego, zčíslicování negativu, positivu, diapositivu, filmového pásu se využívá už desítky let, čili toto téma souvisí

kdo se jím chce zabývat, ať tak činí, porovnává makroobjektivy a snímače všeho možného, koho to nezajímá, ať se jde posadit pro tuto chvíli k jinému stolu

stejně tak postupuju třeba v hospodě


  • 1

#95 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 637 příspěvků(y)
Reputace: -36

Publikováno 16 březen 2023 - 15:38:49

pane kolego, zčíslicování negativu, positivu, diapositivu, filmového pásu se využívá už desítky let, čili toto téma souvisí

kdo se jím chce zabývat, ať tak činí, porovnává makroobjektivy a snímače všeho možného, koho to nezajímá, ať se jde posadit pro tuto chvíli k jinému stolu

stejně tak postupuju třeba v hospodě

To ano vyžívá ale proč se to tu jmenuje temnakomora?Někde jinde se možná i o tom budu bavit.Jak už se tady psalo byla tu doba kdy tahle fora moderátor uzavřel.Pavel-P už asi nefunguje a nikdo jiný to nedělá.


  • -2

#96 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 637 příspěvků(y)
Reputace: -36

Publikováno 16 březen 2023 - 15:40:04

pane kolego, zčíslicování negativu, positivu, diapositivu, filmového pásu se využívá už desítky let, čili toto téma souvisí

kdo se jím chce zabývat, ať tak činí, porovnává makroobjektivy a snímače všeho možného, koho to nezajímá, ať se jde posadit pro tuto chvíli k jinému stolu

stejně tak postupuju třeba v hospodě

v hospodě je každý chytrý hlavně po několika pivech.


  • -1

#97 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 16 březen 2023 - 16:38:39

clovece Lubosi nechces se opravdu radeji odebrat a mistnost vedle?

tohle tvoje kydani opravdu k nicemu neni.

jestli ti to tak moc vadi, proc tu otravujes?


  • 3

#98 Luboszz

Luboszz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 637 příspěvků(y)
Reputace: -36

Publikováno 16 březen 2023 - 17:22:10

clovece Lubosi nechces se opravdu radeji odebrat a mistnost vedle?

tohle tvoje kydani opravdu k nicemu neni.

jestli ti to tak moc vadi, proc tu otravujes?

Nechci!to není kydání ale  realita.


  • -3

#99 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 384

Publikováno 16 březen 2023 - 17:47:44

Cituju: “vostatní, kecy, DIGITÁLISTI”. Nechápu, o čem se tu bavíme.
  • 3

#100 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 063 příspěvků(y)
Reputace: 384

Publikováno 16 březen 2023 - 20:16:07

Utřete si vaše posraný prdele a přesuňte se na digi forum.

Nevěřím, že jsi v reálném životě takovej kretén. Sorryjako.
  • 4





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:scanování, digitalizace

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních