Přejít na obsah


Fotka

máchání Fomy 100


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
288 odpovědí na toto téma

#1 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 17 březen 2007 - 10:20:14

napadlo zeptat se ve fóru v čem tak jako rádi mácháte fomu1OO. Jak tak pozoruju, je to velice oblíbený film, dostupný cenově i v obchodech.

Inu otázka tedy zní v čem mácháte tento film a proč. Že vyvolat jde čímkoliv co vyvolává vím, ale co vás vede k výběru právě té či oné vývojky. Zkoušeli jste někdo vyvolávat jí ve více vývojkách, aby jste došli právě k té vaší? Jaké parametry jso pro vás stěžejní? Měníte vývojku v závislosti na tématu?
  • 0

#2 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 17 březen 2007 - 13:42:50

Moji prvni fomu jsem vycvachtal v ID11 1:0. Jelikoz sem se obaval velkyho kontrastu, zkratil sem volani na spodni doporucenou hranici. A vysledek? Velice dobre zvetsovatelnej negativ, paradne krytej bez ztraty kresby.

Ted uz skoro vsechno delam v Rodinalu. Vcetne Fomy.
Mozna ji ta ID11 ale slusi vic :-)
Tezko rict jestli se na neco vylozene nehodi. Chystam se zakoupit aspon 10 kousku a trosku si s ni pohrat. Precijen je relativne levna a ostatnim filmum se rozhodne vyrovna. S ostrosti, zrnem a rozlisenim u Fomy problemy nemam!
  • 0

#3 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 17 březen 2007 - 16:16:34

Taky zatím ničím významným nepřispěju - fomu jsem zatím volala v ID-11 1+1
Napoprvé se mi zdály negativy moc kontrastní, a tak jsem podle rady zkušených při volání dalších svitků méně překlápěla a bylo to OK...dobře se mi z fomy 100 zvětšuje.
  • 0

#4 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 17 březen 2007 - 19:00:36

rodinal :-)
  • 0

#5 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 17 březen 2007 - 19:33:16

Jo, ale planfilmy, co? :-)

Taky to zkouším v R09 (kino + 6x6), ale na nějaké všeobecně platné závěry si zatím netroufám :)
  • 0

#6 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 17 březen 2007 - 20:13:07

jenda: no dobře no :-) :) ,ale vobčas i svitek. jinak jemnozrnější relativně univerzální alternativou k rodinalu je pro mě LC 29 vod ilforda. pokud chci vysloveně čachtat na míru víc než jenom málo :) tak du stejně nakonec do toho rodinalu. důvod - mam ho vyzkoušenej a funguje mně. jak sem psal vedle, vytáhnu s nim brutální kontrast i maximální vyrovnávačku ...
  • 0

#7 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 19 březen 2007 - 08:54:00

Ja rodinal 1+25 - 1+200 podle potreb.

pokud zapomenu jak jsem ji exponoval tak Ultrafin Plus 1+6 a mirne preklapeni

v soucasne dobe si s ni hraju v Amaloco74 1+20 vynikajici vysledky vysoka ostrost, super podani, libi se mi moc.
  • 0

#8 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 19 březen 2007 - 09:38:51

Ja rodinal 1+25 - 1+200 podle potreb.

pokud zapomenu jak jsem ji exponoval tak Ultrafin Plus 1+6 a mirne preklapeni

v soucasne dobe si s ni hraju v Amaloco74 1+20 vynikajici vysledky vysoka ostrost, super podani, libi se mi moc.


Dany,predpokladam ze volas plan filmy v tom AM 74? Myslis ze by to slo i v kinu/svitku? A nejaky tip na casy? Docela rad bych to vyzkousel...
  • 0

#9 IngKarelCheval

IngKarelCheval

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 237 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 19 březen 2007 - 12:07:00

Pouzivam Fomu 100 planfilm kvuli cene. Volam v ID11 1+3 20°C 14 minut rotacne. Deset clon tam dostanu.
  • 0

#10 Benki

Benki

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 březen 2007 - 17:16:34

Ja ji máchám v Ilfosol S... 1+10 ...zkousel jsem :wink: LQN :( , ID11, R09.. a ten Ilfosol mi prisel nejzajimavejsi.. prijemne ostry a pekna tonalita... ale moc to okecat neumim, sam nevim, v cem se mi to tak libi. ... :roll:
  • 0

#11 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 19 březen 2007 - 19:07:21

Mně se líbí svitek Foma 100 v X-Tolu 1+1 (totéž v Mytol-u, totéž v Instant Mytol-u), 20stC, 8,5min, překlápět prvních 30sec (cca 6x, nepřehánět!), pak co 1/2 min. 1x překlopit.
Pozn.: vyvolávám zpravidla při 24stC - tedy 6min.
  • 0

#12 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 26 březen 2007 - 19:35:21

Já volám 9x12 nejčastěji v R09 1:200 v Jobo tanku a ručně překlápím. Na 1,2l je to 6 ml a to je tak slabý roztok že se vyčerpá už v průběhu volání. Tak v půlce volání vyliji starý a naliji čerstvý, připravený těsně před použitím! Velmi důležité je použití opravdové destilky! Podmínkou je také dostatečně exponovat (na stíny). Takto se dá zvládnout i plošné protisvětlo, lokální přezáření a reflexy na hladině se dají ukoukat. Jo, a celé to trvá tak hodinku. Teplotu neměřím a překlápím odhadem tak po 3 až 5 minutách. Kontrast řídím vlastně jen tím kvedláním pokud si vzpomenu jaké bylo při focení světlo. Už dávno si nic neznačím.
  • 1

#13 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 26 březen 2007 - 20:09:26

bzencak: Úplně jako "afričan" Kibish (= můj kamarád).
Teplotu neměří, protože teploměr, který jsem mu dal, hned při prvním míchání XTolu použil jako míchačku - a rozbil. Čas "měří" pohledem přes rameno z obýváku do kuchyně na "ultrapřesné" kuchyňské hodiny schované za ledničkou a překlápění definoval "tož občas tím zakvedlám, když si vzpomenu". Fotí Hasselbladem XPan na Deltu 100, každý negativ je jako ten pes z jiné vsi, něco černé jako bota, něco jako svěží mlžný opar v ranním lese, děsně se to zvětšuje... ale lezou z toho fotky jako víno! Myslím si, že kdyby ho někdo donutil "dodržovat pravidla", musel by se na ně soustředit, zneklidněl by a vypnulo by se mu v hlavě TO, co jej jaksi spontánně vede k těm pěkným a smysluplným (pardon, pane Havle) fotkám.
  • 0

#14 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 26 březen 2007 - 22:13:10

Domnívám se že nejsem žádný "afričan". Nic neflákám a dost měřím a počítám. Jen měřím a počítám tam, kde to má praktický smysl a dopad. Při hodinovém vyvolávání je pár sekund nebo i minut zanedbatelná chyba. Lázně mám vytemperované v kuchyni. Teplotu v bytě řídí termostat s odchylkou půl stupně. Tak proč měřit když to musí být furt stejné? Někdy je mi trochu do smíchu když mi moji přátelé fotografisti vyprávějí jak všechno měří na sekundy a teplotu v tanku teploměrem napojeným na počítač a jak počítají sekundy do dalšího překlopení. Když se pak zeptám jak přesně a čím měřili expozici před snímkem tak většinou nevědí co vlastně TTLko naměřilo a proč? Nejdůležitější je zmáknout nejdřív exponometrii. Tam je namístě opravdová přesnost! A teprve potom má smysl si hrát s vývojkama.
  • 4

#15 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 26 březen 2007 - 22:25:11

jo, při těch hodinovejch časech je to vopravdu jedno. tyhle postupy se mi moc líběj už jenom kvůli týhle toleranci.
jinak k tý exponometrii. vono exponovat s "kloboučkem" a počítat si v duchu, je taky z podobnýho soudku :lol:
  • 0

#16 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 26 březen 2007 - 22:30:59

jo a k těm teplotám to je taky zajmavý. tam hrajou kolikrát roli takový věci 8O ... zjistil sem třeba, že jenom svoji prostou přítomností sem schopnej vytopit komoru i vo něklik stupňů (když se vztekam :lol:, to jen letí :P )
  • 0

#17 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 28 březen 2007 - 08:51:39

Ještě k tomu dodržování pravidel při volání: Když mám v tanku 6 listů 9x12 v hodnotě 300 kaček (třeba Ilfordy) a připočtu i cenu za chemii a pak si vzpomenu na otlačené rameno, bolavé a uchozené nohy a kolikrát jsem to na štandu poskládal jen koukl a pak zase složil ... Na to co mi řekne manželka po návratu snad raději ani nevzpomínat... Pak se pravidla (teploty, časy, koncentrace i kvedlání) dodržují . Tady už končí každá legrace. Upřímně! Bez pečlivosti a přesnosti to v této branži vůbec nejde. Kdo říká něco jiného je lhář a vůbec mu nevěřte! Měřte, počítejte a bude se dařit. To je má šestadvacetiletá těžce zaplacená zkušenost. Toš tak, asi už fakt stárnu...
  • 2

#18 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 28 březen 2007 - 11:03:42

Ted zrovna jsem mel obdobnou zkusenost :D 6listu 4x5" nova vyvojka hodil jsem oko na net, spocital cas, teplotu v pohode tu a preklapeni dodrzuji velmi presne a ... 6 nadhernych svetlych listu s lehkym nadechem kresby. Tech slov co jsem si dal :)

No pokorne jsem se omluvil svym 3 favoritkam Rodinal Ultrafin Amaloco a jen doufam ze se dostanu tam co jsem fotil jeste pred tim nez se stromy olisti.

:D
  • 0

#19 Rado

Rado

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 březen 2007 - 22:33:34

ahojte, ja som v kinofilme uplny zaciatocnik ale dostal som sa ku komore (axomat 4 na ktorej sme pred 18 rokmi vyvolavali fotky s ocom na chate kde nie je tecuca voda) tak ma to nejako chytilo. Vyvolal som svoje prve 2 filmy v R09 1+40 a kedze foma je jedine co sa tu da kupit, bol to fomapan 100 a 200.

Pocit ked hned na prvom filme po vytiahnuti z vyvojnice boli obrazky bol super. :D Mam ale trochu (dost) problem s kontrastom. Pri naskenovani sa z negativu da co to dostat, ale pri zvacsovani na normalny papier (fomaspeed) je kontrast v keli (biele plochy prepalene, tiene cierne). Vyvolaval som pritom pomerne presne (prvykrat pri 22°C, cas volania nasobeny 0,85x, druhy krat pri 20°C, cas dodrzany presne). Preklapanie prvych 30s, potom 1-2 preklopenia kazdu minutu.

Nafotil som teraz jeden fomapan 200, 3 rovnake serie snimkov, chcem ho nastrihat na 3 kusy a vyvolat kazdy kus zvlast. Co doporucujete, skuseni temnokomornici, vyskusat? Napada ma uz jedine ine riedenie, alebo ine preklapanie - cital som o stand development ale tiez som nevedel najst vela informacii.

Vopred vdaka!
  • 0

#20 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 28 březen 2007 - 22:43:54

zdar, vítej.
tak to nemáš kontrast v keli, to bude nejspíš navopak kontrast jako prase :D

ten proces, jaks ho posal se tváří celkem standartně - středově, snad jenom to ředění českýho rodinalu, ale záleží ...

co světlo? polední sluce na sněhu? že by :D
nemůže to bejt vono?

ten stend to už je na vopravdu specifický použití, to bych neviděl jako běžně využívatelnej postup, pokud neděláš teda nějaký speciality. možná zkus spíš jinak měřit. za pár dní tady dam nějakej základní článek na tohle téma ...
  • 0

#21 Rado

Rado

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 březen 2007 - 23:03:54

zdar, vítej.
tak to nemáš kontrast v keli, to bude nejspíš navopak kontrast jako prase :o

ten proces, jaks ho posal se tváří celkem standartně - středově, snad jenom to ředění českýho rodinalu, ale záleží ...


Ano blbo som to napisal, myslel som samozrejme kontrast ako prasa. :)

Pri inom riedeni ale neviem ake by mali byt vyvolavacie doby? Niekde som pre 1+100 videl trojnasobok, inde dvojnasobok, tak som z toho jelen. :)

co světlo? polední sluce na sněhu? že by :D
nemůže to bejt vono?

ten stend to už je na vopravdu specifický použití, to bych neviděl jako běžně využívatelnej postup, pokud neděláš teda nějaký speciality. možná zkus spíš jinak měřit. za pár dní tady dam nějakej základní článek na tohle téma ...


Na clanok sa tesim. Svetlo bolo rozne, v podstate som jednym filmom testoval Yashica Electro 35 (dialkomer ktory je uz na ceste do opravy lebo foti stale 1/500s) a druhym EOS z ebay. Prvy film bol foteny prevazne vonku = sneh a uplne zamracena obloha. Nie idealne podmienky ale podobne zabery z digitalu mali casto vacsi dyn. rozsah ako ked som to zvacsil na ten normalny papier (cakal som skor opak).

No zda sa ze budem musiet este dost experimentovat. :D
  • 0

#22 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 456 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 254

Publikováno 29 březen 2007 - 22:12:33

Měl jsem úplně stejný problém s kontrastem jako Rado, dokud jsem několik snímků omylem nepodexponoval. Teď fotím Fomu s korekcí -1EV a polotóny jsou nádherné.
  • 0

#23 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 29 březen 2007 - 22:47:14

No zda sa ze budem musiet este dost experimentovat.

Pán kolega!
Začni pozvolna, měř - alespoň na začátku, tím eosem - jistě funguje dobře a foť za "normálního" světla, žádné extrémy. A najednou to všechno "naskočí" a bude k světu! Pak až se dej do extrémních podmínek - sníh proti tmavé obloze apod. Někde záleží spíš na přesné expozici, jinde na volacím čase, ale to pak uvidíš na snímcích sám. Výhodou toho "středního" světla je to, že menší omyly se tak neprojeví.
  • 0

#24 Rado

Rado

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 3 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 30 březen 2007 - 15:39:47

RHx & Acer , dakujem za vsetky odpovede a rady. :!: mat tak viac casu cez tyzden, ale tento vikend sa do kupelne urcite zavriem. :D
  • 0

#25 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 12 duben 2007 - 10:46:49

Ja rodinal 1+25 - 1+200 podle potreb.

pokud zapomenu jak jsem ji exponoval tak Ultrafin Plus 1+6 a mirne preklapeni

v soucasne dobe si s ni hraju v Amaloco74 1+20 vynikajici vysledky vysoka ostrost, super podani, libi se mi moc.


Dany,predpokladam ze volas plan filmy v tom AM 74? Myslis ze by to slo i v kinu/svitku? A nejaky tip na casy? Docela rad bych to vyzkousel...


Ahoj nejak jsem neodpovedel :wink:

amaloco 74 1+20 foma 100, 8minut prvnich 30s preklapim trvale pak kazdou minutu jednou, teplota 20C, pripadne 24C a cas 5:40s
pokud chci kontrast N+1 tak nasobim 1.3, pokud N+2 1.6, exponuji vzdy pomoci spotmetru na stiny do zony kde je chci.
  • 0

#26 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 12 duben 2007 - 12:32:16

Ahoj temnkomornici a temnkomornice 8)
Tak sem zrovna vyvolal jeden svitek foma100 v AM 74. Redeni jsem pouzil 1+7 a teplotu 20C. Vyrobce Amaloco doporucuje cas 4min - svitek preklapet po 15sec, coz sem temer dodrzel. Poslednich 45 sec sem nepreklapel vubec.
Zatim je na snure. Kontrast vypada tak akorat.

Pred timhle sem volal neuspesne jeden v Rodinalu 1:50. Uplna divocina. Emulze sama dira, no proste totalni pru... To se mi teda stalo poprve, uvidime po naskenovani co Am74 dokaze s Fomou 8O
  • 0

#27 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 12 duben 2007 - 13:10:43

díry v emulzi asi nebudou vod rodinalu, že jo :wink:
  • 0

#28 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 13 duben 2007 - 19:17:00

Rodinal, ten jak znamo emulze jedine zuslechtuje :lol: :)
V tohle pripade jsou v emulzi na 2 polickach z 10 dirky. Jako seskrabnuty nebo vytrzeny (s nepravidelnym okrajem). Dirky jsou videt i pouhym okem proti svetlu. A ze bych byl dirkotvurcem naprosto vylucuju. Svitek zalez do sneka uplne jako po masle. Zasadne ho nikdy predem neroztacim (Jen jednou sem T-Max musel roztocit a nasoukat do sneka obracene. A byl v pohode.), dokonce se ho ani v plose nedotykam.
  • 0

#29 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 15 duben 2007 - 21:50:18

Tady je pro porovnani sken
Fomampan-100 v AM74
http://luda76.temnak.../Untitled-6.jpg

T-Max 400 v AM74
http://luda76.temnak.../Untitled-5.jpg

zvlastni je ze ten T-Max ma zrejme lepsi antihalacni vrstvu (je to videt i na tech fotkach). A zrejme je citlivost Fomapanu pri vyvolavani v AM74 malinko vetsi nez udavanejch ISO100.
Jinak opet na dvou polickach dirka :wink:
  • 0

#30 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 15 duben 2007 - 22:05:26

no, ale vobrázek je hezčejší z tý fomy, že jo :wink:

dirky, dirky ... já mam kupříkladu housera a nestěžuju si ...
  • 0

#31 xlibor

xlibor

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 26 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 duben 2007 - 21:02:36

Tady je pro porovnani sken
Fomampan-100 v AM74
http://luda76.temnak.../Untitled-6.jpg

T-Max 400 v AM74
http://luda76.temnak.../Untitled-5.jpg

zvlastni je ze ten T-Max ma zrejme lepsi antihalacni vrstvu (je to videt i na tech fotkach). A zrejme je citlivost Fomapanu pri vyvolavani v AM74 malinko vetsi nez udavanejch ISO100.
Jinak opet na dvou polickach dirka :(


Se mi nechce ani verit ze je to scan z filmu :D, kez bych taky mohl mit takove snimky :wink:
  • 0

#32 xlibor

xlibor

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 26 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 duben 2007 - 21:06:44

Jeste by me zajimalo, na jaky format jsi to fotil?
  • 0

#33 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 17 duben 2007 - 21:25:37

Mamiya RB67 Pro-S
Je to zhruba 6x7cm. Naskenovano na deskaci Canoscan 8400F na plnej knedlik a zmenseno na tech 2048 x neco.
Ono tam nejaky zrnko je, ten skener ho ale nepobere...
Na papirech 24x30cm Fomapan ani T-Max400 vyvolany v Am74 zrno nemaj :wink:
  • 0

#34 xlibor

xlibor

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 26 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 duben 2007 - 21:46:09

Mamiya RB67 Pro-S
Je to zhruba 6x7cm. Naskenovano na deskaci Canoscan 8400F na plnej knedlik a zmenseno na tech 2048 x neco.
Ono tam nejaky zrnko je, ten skener ho ale nepobere...
Na papirech 24x30cm Fomapan ani T-Max400 vyvolany v Am74 zrno nemaj :wink:


Sem si hned myslel, ze kino to neni :D
  • 0

#35 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 23 duben 2007 - 10:35:28

mala poznamka - ono kino Foma 100 a svitek Foma Professional 100 ma minimalne jinou podlozku - 135 je cira, u 120 namodrala,

podle chovani ve vyvojce bych tipnul skoro na jinou emulzi...nebo ze by vyrobni sarze byly tak jine?
  • 0

#36 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 duben 2007 - 10:43:49

Foma 200 je v kinu taky čirá a ve svitku je modrá. Jenom tak na okraj.
  • 0

#37 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 23 duben 2007 - 10:56:49

podle chovani ve vyvojce bych tipnul skoro na jinou emulzi...nebo ze by vyrobni sarze byly tak jine?


Jina emulze nikoliv, pouze podlozka. Viz datasheet fomy.
  • 0

#38 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 10 květen 2007 - 09:28:48

Zdar,

vcera jsem vymachal fomu 100 v amalocu 20 pyro vyvojka, 6minut pri 20C a redeni 1+29 negativ vypada vytecne, exponovano na stiny pri mirne zatazene obloze. Fakt paradicka. Spokojenost velka.

http://portfolio.dan...74_1_20-151.jpg

PS: malicko jsem zhnojil popisek :-)) na nahledu nevnimat
  • 0

#39 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 10 květen 2007 - 11:11:28

Supr.
Ja zkousel Fomu T200, nikdy vic. Fomapan 100 je oproti tomu primo luxusni material :-)
  • 1

#40 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 10 květen 2007 - 11:12:04

A heleme se Dubák. :-)
  • 0

#41 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 10 květen 2007 - 12:21:43

Kruciš Dany, to je paráda, kam na tu přírodu chodíš? Vždycky, když už myslím, že budu mít pěkněj záběr, tak je v záběru současně něco nepěkného, co nejde odstranit :-)
Použil jsi na ten snímek nějaký barevný filtřík?
  • 0

#42 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 10 květen 2007 - 13:49:52

TO JKCZ nj ale mel sem lepci pocasi, zaby rvaly jak protrzene labutak nas hlidal neb pani labutakova sedela na hnizde proste cupr :-)

To Eda je tam pouzity svetle zluty od bw, objektiv Schneider Tele Xenar 360/5.5 hodne mekke sklo, f32, cas 1/4s, merene stiny na horni tmave vetve a posazeno mezi zony II-III.
  • 0

#43 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 10 květen 2007 - 22:06:13

Zdarec! Dnes jsem chtěl zafrajeřit a hodit sem sken Fomy 100 vylučený ve čtyřech vývojkách a ono to nedopadlo... Vždy, když si myslím, že už to rutinéřím, tak se stane něco podobného!
Záměr: Vyfotit kontrastní záběr a pak hodit na sklo scenera negativ sejmutý v jednom skenu, ať je vidět ty rozdíly!
Namíchal jsem Pextral, Pyrocat HD, Ilford ID 11 1+3 (origoš) a R 09 (origoš) 1:200 a že to dám vedle sebe...
Dnes v 17 h. sem postavil měch před stěnu na dvorku a práskl sem dva záběry stěny osluněné. Měřil jsem dopadající světlo ve stínu Sekonicem. Čas 1/4s a clona 32, obj. Symmar S 150mm, stativ Manfrotto 190 a drátem šimraná závěrka.
Pak honem do tmy a vyndat postupně filmy a stříhnout je na dva kusy a pak do tanku. Blbě sem začal. Nejdřív sem měl lučit tou R 09tkou.
Tak ať nezdržuju... Hahoře vlevo je Pextral, pod ním je Pyrocat HD, vpravo nahoře Ilford ID 11 1+3 a pak měl přijít majsterštych R 09 1:200 (70 min.) a nic tam není... Vytáhl sem totálního čiráče.
Měla to být demonstrace jak rozdílné cesty vedou k podobným výsledkům... Tak možná příště!
Pro punťě: Pextral 3min v A a 2 min v B (béčko stačí míň je vidět dost závoj). Pyrokat HD 9 min. ID 11 1+3 16 min. ( taky stačí míň) a to vše při 22 grádech Celsiusa! Skener HP 4890. http://www.edisk.cz/...pg_32.43MB.html
  • 0

#44 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 10 květen 2007 - 22:29:39

A co pak rozdily v pozitivech???
Jinak z tech pyro-vodicek vypadaj ty negativy peknejsi ve svetlech. Teda takhle, baj-voko to vypada velice slusne!
  • 0

#45 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 10 květen 2007 - 23:13:37

Ten Pyrokat HD je nějakej moc krytej né. Jinak závoj u Pextralu dle mých zkušesností sníží spíše menší koncentrace Pyrokatechinu v roztoku A, pod 2 minuty v B bych kvůli rovnoměrnému působení nešel.
  • 0

#46 xlibor

xlibor

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 26 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 květen 2007 - 21:24:15

Zdravim, co rikate na Fomadon Excel? Dival jsem se po netu a nikdo o nem nic nepise. Jake mate zkusenosti s nim?
  • 0

#47 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 19 květen 2007 - 18:05:41

Jsem tu dnes poprvé, ale už jsem dost přečetl.
Sleduju že používate často filmy Foma, ale už ne tolik vývojku Fomadon LQN. Čím to? Není dost dobrá? Mě připadá levná a jednoduchá na přípravu i použití.

Martin
  • 0

#48 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 19 květen 2007 - 18:22:39

zdar martine, vítej. k tvýmu dotazu - ani ti přesně nevim, ale přijdou mi ty negativy z toho elkvéenka nějaký takový nijaký - jako bez charakteru. ne špatný, to ne, ale prostě nevýrazný, možná mdlý, nevim?

ale je možný, že je to jen vzpomínka z doby, kdy bych měl mdlý negativy i z rodinalu jedna ku deseti :D možná sem se nechal jenom voblbnout marketingem a teď valim peníze za značku ...
  • 0

#49 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 19 květen 2007 - 19:46:35

Já právě zvažuji, že si koupím film v 17-ti metrovém balení. Něco jsem tady o navíjení přečetl, ale stejně se toho trochu bojím. To opětovné navinutí filmu do kazety, možné osvětlení, zanesení smítka, nebo i jiné znehodnocení celého balení mě prostě děsí. Ale cena za metráž versus jednotlivé kazety je dost podstatná.
Nikdy jsem to nedělal, kdyby se našel někdo trpělivý a mohl mi to blíž popsat a poradit své vychytávky, byl by jsem moc rád.

Martin[/b]
  • 0

#50 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 19 květen 2007 - 23:13:09

Navíjel jsem celkem dost filmy do kazet. Zejména fomy 200. Už bych to nedělal. Má rada je čistota, čistota, čistota a ..... navíječka. Ono dá se to dělat i rukama na tzv, roztažení, kterým si odměříš cca metr a půl a pak to opatrně navíjíš na trn, který pak vsuneš do kazety, ale ta navíječka je suprová tím, že si to umotáš na světle. Je sice pravda, že stojí nějaké peníz, ale kdyby jsi do budoucna navájet častějí, tak se ti to jistě vrátí tím klidem při navíjení.
Dívej se, kup si metráž, nejaké ty plastové kazetky a zkus si to. Pokud to to bude vyhovovat, tak můžeš podumat a případně s koupit navíječku. Někomu to vyhovuje, někomu ne. Já měl tolik poškrábaných filmů, až mi je z toho špatně a to jsem se snažil o maxímální čstotu systémem krabička foťák krabička, dáva si bacha na prašné prosředí atd. atd..... a přesto tam byly. Je to možná taky tím, že jsem používal Canona a tam se ten film převíjí vlastně dvakrát, tudíž dvakrát větší riziko.
Dívej zkus to a uvidíš.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních