Přejít na obsah


Fotka

máchání Fomy 100


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
288 odpovědí na toto téma

#51 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 21 květen 2007 - 09:50:33

mam vyvolanych cca 10 filmu navinutych dost primitivnim zpusobem do kazetek...a celkem bez problemu, skrabance se na Fome 100 nekonaly. sice mem s tim filmem jiny problem...ale to neni navyjenim...neco na styl bublinek v emulzi...
  • 0

#52 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 21 květen 2007 - 18:32:24

Dobrá, takže jsem objednal vývojku ID 11 a zítra jedu do Hradce Králové pro svůj první metrážní kinofilm.
Je tady neskutečně moc informací kolem míchaní vývojek a vyvolávacích časů. Proto by jsem potřeboval nějaký, na začátek jednoduchý a spolehlivý postup pro vyvolání Fomy 100 a 200 v té ID 11-ce. Jaký poměr s vodou a jak dlouho který film vyvolávat.
Jak jsem už psal moje zkušenosti doposud sahají jenom k vývojce Fomy.

Shrnutí: poměr vývojka:voda
čas pro Fomapan 100 a 200
překlápení, kolikrát a jak často

Děkuji za pomoc. Martin
  • 0

#53 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 21 květen 2007 - 19:04:10

Shrnutí: poměr vývojka:voda
čas pro Fomapan 100 a 200
překlápení, kolikrát a jak často

Děkuji za pomoc. Martin


to všechno co dostaneš jako radu ti ale nemusí vůbec vyhovovat, musíš stejně všechno vyzkoušet, nakonec tu cestu vlastního rukopisu ale určitě najdeš. přesný návod neexistuje. to by nebylo dobrých fotografů... :lol:
  • 0

#54 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 21 květen 2007 - 20:01:57

Jen jsem chtěl nějaký "odrazový můstek". Jinak mi je jasné, že to nejvhodnější si musím najít a vyzkoušet sám.
  • 0

#55 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 251

Publikováno 21 květen 2007 - 20:17:11

MVano: Tu dvoustovku bych doporučil ze začátku vynechat. Půl roku jsem s ní válčil a teď jsem se s pokorou a úctou vrátil ke stovce. S T200 se sice dá dělat, ale tak protivný film jsem ještě nepotkal.
  • 0

#56 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 21 květen 2007 - 20:19:57

Doteď jsem používal pouze 200 balenou po 24 snímkách a v podstatě bez větších problémů.
  • 0

#57 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 21 květen 2007 - 22:28:12

dvoustovka je prostě téčko - takže míň robustní (tolerantní k chybám). a ty někdy můžou přijít i po nějaký době úspěšnýho pokusničení začátečníka. vo to víc pak zamrzej, protože podle všech existujících zákonů schválnosti se dostavěj ve chvíli, kdy to nejmíň čekáš a hlavně potřebuješ - svadba příbuznýho ... :lol:
  • 0

#58 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 22 květen 2007 - 06:09:15

Pokud fotis na kino tak ID11 stock nebo mix 1+1 s destilkou. ID11 je draha ale dava velice pekny vysledky.

Preklapeni nema bejt zadna divocina. Cim min bublin tim lip. Pekne poklidne obratit, malinko pockat a zas klidne obratit zpatky. Jedno preklopeni = 3sec. Opravdu zadny sejkrovani :o

Casy vyvolani najdes na http://www.digitaltr...m/devchart.html
Pro zacatek se drz spodni hranice casu. Pamatuj si ze zabery nafoceny na slunicku muzes klidne vyvolat o malinko kratsi dobu, zkus zkratit dobu volani o 10% casu, neni nic horsiho nez prevolanej negativ. Stejne si casem system vyvolavani upravis podle sebe...

A kdyz budes exponovat pamatuj na Kodakovo pravodlo. Na plnym slunicku F16 a cas 1/x, kde x = ISO filmu. Nekdy fotaky dokazou namerit skutecny blbosti. Opravdu to funguje, samozrejme s mensi clonou budes kratit cas napr F8 1/400 na Fomapanu ISO100.
Ja pokud v takovym pocasi chci fotit neco co lezi v lehkym stinu, napr. pod stromem ( ale ne v interieru nebo v hlubokym lese ), jednoduse uberu 3EV a nic nemerim. A mam na negativech vsechno...

No, experimentuj, pamatuj si nebo pouzivej blocek. A hlavne fot a cvachtej :lol:

Hodne zdaru
  • 0

#59 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 22 květen 2007 - 06:59:59

No, experimentuj, pamatuj si nebo pouzivej blocek.


Vrele muzu misto bloku doporucit http://www.paladix.c...o-expozici.html
Upravil jsem si to na miru a pri kratsim case zapisovani mam vic informaci nez v bloku. Potom tu A4ku prikladam do sanonu k indexprintu a mam tak vse pekne pohromade pro studium...
  • 0

#60 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 22 květen 2007 - 08:51:00

já si kdysi udělal takovej bloček na zapisování expozice a zapsal jsem první 4expozice pak už nic.
  • 0

#61 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 22 květen 2007 - 13:21:55

Tak to já jsem si zapsal první 2 filmy a pak už nic. Ale poslední dobou přemejšlím, že bych si poznámky dělat měl, zvlášť po některejch filmech :lol:
  • 0

#62 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 22 květen 2007 - 13:36:05

Tuším že některé foťáky, tuším že snad Pentax 645N2 a Pentax MZ-S mají datvou stěnu, která zapisuje expoziční hodnoty mimo políčko obrázku. To by se někdy dost hodilo.
  • 0

#63 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 22 květen 2007 - 14:29:24

Tuším že některé foťáky, tuším že snad Pentax 645N2 a Pentax MZ-S mají datvou stěnu, která zapisuje expoziční hodnoty mimo políčko obrázku. To by se někdy dost hodilo.

Jmenuje se to "imprinting" a Pentax 645N byl prvni kdo to umel. U mamiye toto umi 645AFD a vyssi
  • 0

#64 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 22 květen 2007 - 14:47:20

jo contaxy to měli i v kinu. to byla taky hodně dobrá značka a je v ... . i když na druhou stranu věřim, že většina jejich poctivejch strojů bohatě přežije dnešní digi zázraky poslední generace...
  • 0

#65 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 22 květen 2007 - 14:50:10

jo contaxy to měli i v kinu. to byla taky hodně dobrá značka a je v ... . i když na druhou stranu věřim, že většina jejich poctivejch strojů bohatě přežije dnešní digi zázraky poslední generace...


digi zazraky posl. generace preziji skoro jakykoliv jiny fotak nez digizazrak ;o) takze bych contax zas tak moc neurazel...
  • 0

#66 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 22 květen 2007 - 14:54:28

jo contaxy to měli i v kinu. to byla taky hodně dobrá značka a je v ... . i když na druhou stranu věřim, že většina jejich poctivejch strojů bohatě přežije dnešní digi zázraky poslední generace...


digi zazraky posl. generace preziji skoro jakykoliv jiny fotak nez digizazrak ;o) takze bych contax zas tak moc neurazel...


kurna preklep....digi zazraky posl. generace prezije skoro jakykoliv jiny fotak nez podobny digizazrak ;o) takze bych contax zas tak moc neurazel.
  • 0

#67 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 22 květen 2007 - 14:58:09

jo contaxy to měli i v kinu. to byla taky hodně dobrá značka a je v ... . i když na druhou stranu věřim, že většina jejich poctivejch strojů bohatě přežije dnešní digi zázraky poslední generace...


Pentax MZ-S je taky kinofilmovy fotak.
  • 0

#68 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 22 květen 2007 - 15:09:26

jasně je. vono to v nejrůznějších formách mělo ke konci už celkem dost strojů různejch značek, ale kombinaci vývojky, kvedlání, teploty a času do emulze stejně nikdo vypálit neuměl :lol:
  • 0

#69 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 22 květen 2007 - 18:15:24

Kontaktoval jsem ze zvědavosti Ilford poradnu a tam mi napsali asi toto:

Pokud budete vývojku ID11 používat neředěnou, tak v jednom litru roztoku lze vyvolat 10 kinofilmů s 36ti obrázky. První film Fomapan 100 vyvolávejte při 20st.C. 6-7min. Každý další film prodlužujte o 10%. Po desátém filmu roztok vylejte.

Když, dejme tomu, budu vyvolávat pátý film, bude čas o 50% delší, t.j. 9-10,5min.
Ale co když jsem mezitím vyvolal dva filmy s 10-ti obrázky? Počítáte nějak vyvolávací čas s ohledem na kratší filmy a tudíž méně vyčerpanou vývojku? Nebo jenom přidám těch 5x10%?
  • 0

#70 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 22 květen 2007 - 18:23:00

Ohledne toho pamatovani/psani jsem spis myslel casy, teploty a frek. preklapeni...

Ja si teda osobne nic nepisu. Co potrebuju to si pamatuju, a co si nepamatuju to nepotrebuju :lol:
  • 0

#71 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 22 květen 2007 - 18:32:44

To je otazka.

Kadej film ma nejakej pocet cm ctverecnich. Svitek a kinofilm ma zhruba stejne, to jen pro zajimavost. Tak si v tvem pripade muzes spocitat plochu filmu a rozpocitat o kolik budes prodluzovat...
Bude-li to fungovat, netusim...
  • 0

#72 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 22 květen 2007 - 18:36:13

Já chtěl vědět jestli se s tím takhle někdo tady počítá. Že by to mělo fungovat, snat jo, psali to z poradny Ilfordu.
  • 0

#73 Luda76

Luda76

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 268 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 22 květen 2007 - 18:48:34

Neni duvod se neceho obavat. U opakovanyho pouzivani vyvojek ( napr. ID11 ) je to prodluzovani trosku otrava ale docela to funguje.
Ale popravde, zlaty jednorazovky. Treba Rodinal :-)
Napriklad emulze Fomapanu bezvadne reaguje na snizeni teploty + prodlouzeni casu, dava mensi zrno a zachovava vybornou ostrost. Napr. T-Max na nizsi telotu takhle pekne nereaguje...
  • 0

#74 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 7 červen 2007 - 11:32:47

Já rád znovu používám Fotomal. rozhodně bych neřekl, že trpí kvalita, spíš dostává nějaký jiný charakter, ale to je o pocitu, ne o důkladném pozorování. Novej fotomal už pro jistu naředím trochou starýho a pak jedu těch 5-7 filmů. Vylejzá to nádherně, spolehlivě...Asi by vylezlo i víc, ale nechci ho necht ležet víc než 6 neděl a tolik filmů za tu dobu málokdy udělám.
  • 0

#75 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 7 červen 2007 - 14:52:42

tk konecne mam fotky z filmu podle Danyho navodu:
amaloco 74 1+20 foma 100, 8minut prvnich 30s preklapim trvale pak kazdou minutu jednou

a jsou SKVELE! sam jsem velmi prijemne prekvapen :P) neco sice udelal urcite ten staricky Tessar 50/2.8 ve Werre, ale je to bomba :wink:)
  • 0

#76 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 11 červen 2007 - 14:40:20

nuze..ukecal som sa seba na tento film..chvachtal som ho 10 minut v microphene 1:1 (rodinalisti nebite ma) a bol som velmi milo prekvapeny..velmi dobre zvacsovatelny negativ..pravda, na niektorych fotkach mi za zrnom bolo trochu smutno, ale celkovy dojem dost dobry
  • 0

#77 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 11 červen 2007 - 16:22:40

Tak si máchám fomu stovku ve fomáckej vývojce a ona po vylití zůstala úplně oranžová. Není to divné? :-)
Je pravda že jsem v ní nedělal první film, ale proč oranžová?
Barva je to sice hezká, ale je to normální?
Jo a možná nato měla vliv teplota vývojky 26 stupňů, nebo ne?

A prosím nechte mě žít, ja vím že jsou lepší vývojky, ale ještě nedorazili... :o
  • 0

#78 zajda

zajda

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 888 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 11 červen 2007 - 18:20:43

A prosím nechte mě žít, ja vím že jsou lepší vývojky, ale ještě nedorazili... :o

lepší nelepší, je to pořád dokola. některé vývojky jsou sice pro určitý film jak pěst na oko, ale pořád dle mého názoru platí, že vývojka musí splňovat především požadavky samotného autora na finální print, nebo snad ne :-)
  • 0

#79 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 11 červen 2007 - 22:26:56

Tak si máchám fomu stovku ve fomáckej vývojce a ona po vylití zůstala úplně oranžová. Není to divné? :-)
Je pravda že jsem v ní nedělal první film, ale proč oranžová?
Barva je to sice hezká, ale je to normální?
Jo a možná nato měla vliv teplota vývojky 26 stupňů, nebo ne?


Pokud film nevypadá nějak divně, tak bych se tím příliš nevzrušoval, může té být například antihalační vrstva. Měl bys vidět, jak vypadá rodinal, když v něm vymácháš nějakej kodak - fialový hnus.
  • 0

#80 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 12 červen 2007 - 09:12:24

Tak si máchám fomu stovku ve fomáckej vývojce a ona po vylití zůstala úplně oranžová. Není to divné? :-)
Je pravda že jsem v ní nedělal první film, ale proč oranžová?
Barva je to sice hezká, ale je to normální?
Jo a možná nato měla vliv teplota vývojky 26 stupňů, nebo ne?


Pokud film nevypadá nějak divně, tak bych se tím příliš nevzrušoval, může té být například antihalační vrstva. Měl bys vidět, jak vypadá rodinal, když v něm vymácháš nějakej kodak - fialový hnus.


a kdyz v nem vymachas tusim Fomapan 100 tak je zleny, po Agfe APX 100 temne fialovy. Je to vetsinou antihalacni vrstva
  • 0

#81 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 12 červen 2007 - 13:37:47

Uklidnili jste mě, dík.
Ale je hezká ta oranžová... :-)
  • 0

#82 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 26 červen 2007 - 18:15:11

Pro všechny odpůrce Foma-chemie...

Vyvolal jsem fomu 100-vku v jemnozrné fomácké vývojce, Fomadon Excel. Teplota vývojky byla 26 stupnů, tak jsem musel zkrátit čas na 3 minuty. Měl jsem z tohohle krátkeho času divný pocit. Překlápění, prvních 10 sekund a pak každých 30sekund jednou. První pohled na film se zdá v naprostém pořádku a prokreslené mám i stíny na záběru v protisvětle (přímé sluníčko). Nejsou sice jako při použití přechodových filtrů, ale ta kresba tam je. Pak záběry s bleskem o strop+odrazná destička vypadají skvěle, bez stínů.

Jo a je to první film z mého již opraveného foťáku (jak dělal škrábance). Nic jsem nenašel, film je naprosto bez jakýchkoliv škrábanců. Ale, použil jsem již navinutý 24 snímkový filmek. Ještě to zkusim z filmem z metráže na tu samou, již jednou použitou kazetu.
  • 0

#83 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 26 červen 2007 - 20:31:27

Tak ať se ti daří, jinak těch 26st. je fakt dost. Budeš to mít zrnitý a taky ti vylezou obludné ontrasty. Nesmíš bejt línej tu vývojku vychladit, třeba v kbelíku se studenou vodou.
  • 0

#84 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 26 červen 2007 - 21:47:41

Jo vychladit... To by snat šlo, ale ona se počas volání zahřeje a při tom neumím kontrolovat čas.
Japak to deláš? Používám vývojnici Plastimat.
  • 0

#85 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 26 červen 2007 - 21:55:51

mám napuštěnou vodu v umyvadle...vytemperovanou na požadovanou teplotu a jak tank překlopím, postavím ho do tý vytemperovaný vody
  • 0

#86 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 26 červen 2007 - 21:56:59

v zimě je to v pohodě, to se mi teplota doma pohybuje pořád při 20 stupních, v létě je to horší...proto to umyvadlo :)
  • 0

#87 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 26 červen 2007 - 22:02:05

Jo, léto je hrozný. mám komoru v podkroví tak vím, o čem mluvím. Jak byly nedávno třicítky, teploměr položený na stole ukazoval asi 28 stupňů. Na diáky supr, ale černobíle se v tom přes den moc volat nedá.

No a v zimě mi už parkrát zamrznul vodovod, takže taky žádná výhra :)
  • 0

#88 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 10 září 2007 - 16:44:16

Chtěl bych zkusit vyvolávat planfilm Fomapan 100/9X12 ve dvoulázňových vývojkách, které zde popisuje Bzencak. Nejspíš v D23. Má už s tím někdo zkušenost? Mě na tom nejvíc láká ta jednoduchost, protože budu vyvolávat v miskách tudíž po tmě.
  • 0

#89 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 10 září 2007 - 17:46:26

Směle do toho. Stačí tři misky. Chirurgické rukavice. Jestli máš strach tak to nejdřív natrénuj ve vodě za světla s nějakým starým filmem. Šupni ho do první misky a zvedni okraj a pošli vlnku na druhou stranu. Až se vrátí tak to ucítíš v prstech a pošleš další. Pak otočíš misku a budeš posílat po té delší straně. Až to objedeš dokola, tak vytáhneš film dáš do druhé ... Pak zhasni a trénuj dál...
  • 0

#90 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 10 září 2007 - 18:18:39

Můj kamoš David volá planfilmy v plastové dóze (na cukr či mouku) na stojáka! Klidně jich tam dá několik a pak jen z boku uchopí povytáhne a pustí. Při praní na to ve dřezu pustí vodu. Filmy pak skáčou jak písty v motoru.
  • 0

#91 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 2 prosinec 2007 - 18:28:06

Můžete mi někdo poradit nějaký push (@200 nebo @400) případně pull (@50) časy pro Fomapan 100? Nejraději bych na to používal LQN. Na digitaltruth jsem viděl push/pull pro máchání v Rodinalu. Ten nemám. Ale jde mi spíš o princip a doladím to kdyžtak experimentací.

V zásadě jde při pull-procesu asi vždy o zkrácení času a v push o prodloužení. U Ilfordu jsou tyhle možnosti přímo v krabičce a zpravidla šlo o cca -1/6 času při pull o 1EV a +1/3 času u push o 1EV. Ale je to takové hodně +/-.

Určitě někdo musíte mít zkušenosti. Gord u Fomapanu 100.
  • 0

#92 Honza

Honza

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 274 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 2 prosinec 2007 - 20:09:09

Někde jsem kdysi četl, že při push procesu ze 100 na 200 (z 200 na 400 atd.) je třeba prodloužit základní vyvolávací čas 1,3 krát. Občas takto vyvolávám Fomapan 100@200 a Fomapan200@400a ono to kupodivu funguje. Fungovalo to i pro TRI-X 400@800. Sice používám Tetenal Liquid, ale pro LQN by to mělo fungovat taky.
  • 0

#93 David

David

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 845 příspěvků(y)
Reputace: 164

Publikováno 10 květen 2008 - 19:36:18

Mně se líbí svitek Foma 100 v X-Tolu 1+1 (totéž v Mytol-u, totéž v Instant Mytol-u), 20stC, 8,5min, překlápět prvních 30sec (cca 6x, nepřehánět!), pak co 1/2 min. 1x překlopit.
Pozn.: vyvolávám zpravidla při 24stC - tedy 6min.


Jaký by jste doporučil čas při exponování na 64 ISO? Četl jsem na webu pana Vašiny, že tento film exponuje na 64 ISO a vyvolává v rodinalu 1:50 12min.
  • 0

#94 pignon

pignon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 444 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 16 květen 2008 - 06:51:59

jde Fomapan 100 fotit na iso 25 nebo jeste mene, jak pak vyvolat ? tabulku phototek znam, jde mi o nejake zkusenosti, diky
  • 0

#95 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 16 květen 2008 - 07:18:12

Já 100-ku docela často fotím jako iso40 a volám v ID-11 jako iso50. A jsem s tím spokojen.
  • 0

#96 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 23 květen 2008 - 18:31:41

Ahoj,
mam dotaz ohledne casu pro vyvolavani Fomy 100 v ID 11 1+3. Volam listovou Fomu rotacne a koupu ji nejcasteji v ID11 1+3 kvuli rozsahu. Jenze navod obsahuje cas jen pro stock. Mate nekdo tuto kombinaci odzkousenou, nejlepe pri rotacnim vyvolavani? Na fotopruvodci jsem nasel cas 13 minut pri 21 stupnich.
diky
  • 0

#97 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 27 květen 2008 - 14:15:41

Vážení kolegové , prosím o Vaši konzultaci , týkající se Vašich zkušeností s praktickou citlivostí plochého filmu Foma 100 , která se pro zvětšování s kondenzorem pohybuje v rozsahu 50 až 80 ASA pro G_o = 0,55 . Film je
vyvolán ve vývojce X-Tol , ředění 1+3 při standartním kontrastu 1:6 . Erik
  • 0

#98 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 27 květen 2008 - 15:09:52

Vážení kolegové , prosím o Vaši konzultaci , týkající se Vašich zkušeností s praktickou citlivostí plochého filmu Foma 100 , která se pro zvětšování s kondenzorem pohybuje v rozsahu 50 až 80 ASA pro G_o = 0,55 . Film je
vyvolán ve vývojce X-Tol , ředění 1+3 při standartním kontrastu 1:6 . Erik


Pro tuto kombinaci nemam zkusenost ale pokud to pomuze,

mam pro:
Am 74 1+19 iso 50
Ultrafin Plus 1+4 iso 50-80
Pyro 510 iso25-50

vse standartni kontrast, mereno a exponovano na stiny do zony I.

Vse ale porovnavam okometricky nikdy jsem nepouzival zadne laboratorni postupy. Klasicky provadim otestovani negativu dle Adamse a nasledne urcuji EI filmu.
  • 0

#99 jira

jira

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 72 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 květen 2008 - 22:25:57

Vážení kolegové , prosím o Vaši konzultaci , týkající se Vašich zkušeností s praktickou citlivostí plochého filmu Foma 100 , která se pro zvětšování s kondenzorem pohybuje v rozsahu 50 až 80 ASA pro G_o = 0,55 . Film je
vyvolán ve vývojce X-Tol , ředění 1+3 při standartním kontrastu 1:6 . Erik


Kolem EI 50 muze byt. Ja pouzival XTOL/Excel neredeny a citlivost mi vychazela kolem EI 40 pro standardni kontrast. Takze plus minus tech 50.
  • 0

#100 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 červen 2008 - 06:45:39

Poslední dobou dává Foma do svitků takovej ten samolepící papírek. Dřív to bylo na volíznutí jako známka na dopis...teď to je jako samolepka. A už se mi několikrát stalo, že při dofocení svitku a dovíjení krycího pásu, se ten papírek odlepil a přilepilo se mi to k přítlačné destičce...
Opakovaně se mi to stalo u kazet na Super 23 jak u 6x9 tak i u 6x7, a stává se mi to i u Flexaretu Standard :)
Nemáte s tím někdo podobnou zkušenost?? A proč už se to nedělá na volíznutí...??
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních