Přejít na obsah


Fotka

máchání Fomy 100


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
288 odpovědí na toto téma

#101 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 10 červen 2008 - 07:19:25

Poslední dobou dává Foma do svitků takovej ten samolepící papírek. Dřív to bylo na volíznutí jako známka na dopis...teď to je jako samolepka. A už se mi několikrát stalo, že při dofocení svitku a dovíjení krycího pásu, se ten papírek odlepil a přilepilo se mi to k přítlačné destičce...
Opakovaně se mi to stalo u kazet na Super 23 jak u 6x9 tak i u 6x7, a stává se mi to i u Flexaretu Standard :)
Nemáte s tím někdo podobnou zkušenost?? A proč už se to nedělá na volíznutí...??


...ergo se Vám při průchodu konce pásu přes komoru odlepil ten žlutej krycí papírek samolepky? Tak to se mi ještě nestalo. Jinak ale neexistencí olizlepky jsem byl docela zklamán, neb zjistil jsem, že chuť toho lepidla mám k dofocením filmu tak nějak mentálně připojenou a teď si vždycky připadám, že jsem na něco zapomněl...
  • 0

#102 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 červen 2008 - 07:31:39

Přesně tak...odlepil se ten žlutej krycí papírek....stává se mi to tak jednou ze třech svitků.... :)
Naštěstí jsou Superka i Flexa docela bytelné mašinky, tak jim to zatím nevadí...
  • 0

#103 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 10 červen 2008 - 12:45:44

Poslední dobou dává Foma do svitků takovej ten samolepící papírek. Dřív to bylo na volíznutí jako známka na dopis...teď to je jako samolepka. A už se mi několikrát stalo, že při dofocení svitku a dovíjení krycího pásu, se ten papírek odlepil a přilepilo se mi to k přítlačné destičce...
Opakovaně se mi to stalo u kazet na Super 23 jak u 6x9 tak i u 6x7, a stává se mi to i u Flexaretu Standard :!:
Nemáte s tím někdo podobnou zkušenost?? A proč už se to nedělá na volíznutí...??

Tento problém mám u flexaretu rovněž. Myslím, že ve fomě zlepšovali na špatném místě.... Navíc se mi nelíbí ten zelený počátek - původně čistě černo-bílé provedení bylo fotograficky stylovější. A navíc tam místo "HIER FALTEN" píší jakési "FOLD HERE". Prostě hrůza :-) Dost mi ale vadí to, že zůžená část zaváděcího pásu je kratší než dříve a občas se mi při zavádění vysmekává s cívky. Kdo má kontakt u zodpovědných pracovníků fomy, měl by horovat alespoň pro návrat do původního stavu.
  • 0

#104 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 10 červen 2008 - 17:07:48

se myslím píše zúžená - zas ta rychlost...
  • 0

#105 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 14 červen 2008 - 07:25:18

Musím se s vámi podělit .... včera jsem vymáchal Fomapan 100 exponovaný celý s korekcí +1/3EV (takže asi ISO 70) v Amalocu AM20 - 1+24, 6minut, prvních 15sek. překlápění, potom 2x každých 30 sekund, 20 st.C ..... no a negativ vypadá naprosto výborně, už se těším až ho nazvětšuju. Doporučuju vyzkoušet.
  • 0

#106 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 30 červen 2008 - 10:22:57

Tak zase se mi včera nalepila ta posraná samolepící páska na přitlačnou destičku. Když dofotím poslední políčko a dovíjím svitek do konce, tak se vždycky (8x z deseti) ta samolepka přilepí.
Kdo tohle vymyslel..... :wink:
Dělá mi to u Flexy i u kazet pro superku. Prostě děs... Foma si zahrává s mojí trpělivostí. Jsem zarputilý fomák, ale tohle se jim teda fakt nepovedlo.
  • 0

#107 grcrusher

grcrusher

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 30 červen 2008 - 11:49:58

Mám Bronicu SQ-A a stejný problém s přilepováním té samolepky na konci. Často pak musím čistit přítlačnou destičku od lepidla a válečky taky...
  • 0

#108 dynox

dynox

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 49 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 červenec 2008 - 17:57:18

Mám na fórum dotaz,
dnes jsem volal Fomapan Proff.100@80 (běžně jej nepoužívám) v AM-20, 1:30, 6 min., 20°C. Byl použit 5 min. presoak, přerušení roztokem 2% kyseliny citronové a ustálení ve fomafixu 6 min., praní hadice-kaskáda 3 min, smáčedlo 3 min. Podložka filmu zůstala nazelenalá - je to běžné u daného filmu ???
  • 0

#109 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 16 červenec 2008 - 20:35:23

Mám na fórum dotaz,
dnes jsem volal Fomapan Proff.100@80 (běžně jej nepoužívám) v AM-20, 1:30, 6 min., 20°C. Byl použit 5 min. presoak, přerušení roztokem 2% kyseliny citronové a ustálení ve fomafixu 6 min., praní hadice-kaskáda 3 min, smáčedlo 3 min. Podložka filmu zůstala nazelenalá - je to běžné u daného filmu ???


jednalo se o svitek nebo kino? Já mívám svitek silně namodralý, kino z metráže je čiré.
  • 0

#110 dynox

dynox

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 49 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 červenec 2008 - 20:55:42

jednalo se o svitek nebo kino? Já mívám svitek silně namodralý, kino z metráže je čiré.


Ano je to svitek - do zeleno-modra zbarvený ; jak vidím z ohlasu - typická vlastnost. Snad to nebude mít jiné negativní dopady. Jinak díky za reakci.
  • 0

#111 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 17 červenec 2008 - 15:01:19

Jo jo, to je napvosto noumální :lol: Svitek má namodralou polyesterovou podložku, kino šedou z triacetátu celulózy - viz origo datasheet
:lol: http://www.foma.cz/U...lohy/Fp_100.pdf
  • 0

#112 dynox

dynox

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 49 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 červenec 2008 - 16:14:06

Pánové,
díky za uklidnění. Když jsem včera viděl svitek Foma takto zmalovaný poprve, vzpomněl jsem si na pořekadlo "bába se ho lekla, na kolena klekla".
  • 0

#113 sbriza

sbriza

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 817 příspěvků(y)
Reputace: 15

Publikováno 18 červenec 2008 - 15:21:19

Poslední dobou dává Foma do svitků takovej ten samolepící papírek. Dřív to bylo na volíznutí jako známka na dopis...teď to je jako samolepka. A už se mi několikrát stalo, že při dofocení svitku a dovíjení krycího pásu, se ten papírek odlepil a přilepilo se mi to k přítlačné destičce...
Opakovaně se mi to stalo u kazet na Super 23 jak u 6x9 tak i u 6x7, a stává se mi to i u Flexaretu Standard :)
Nemáte s tím někdo podobnou zkušenost?? A proč už se to nedělá na volíznutí...??


mám úplně stejnou zkušenost! Včera se mi taky přilepil a taky na přítlačnou destičku! Nicméně působí to jistěji než olizovací nálepka
  • 0

#114 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 5 srpen 2008 - 09:07:42

všem experimentujícím s tuzemskými výrobky nabízím vyzkoušený řetězec pro svitek
foma 100 na 100, měřeno pro fotografování na ulici, nebo v interiéru dopadající světlo, nebo odražené na zónu VI. = zhruba pleť
amaloco am74 1+15, 20°C, klopit 30 sec na začátku, potom jednou po 30 sec, časem 5:00
získáte takový měkčí negativ, který skýtá hodně možností, nechat = jemné, přitvrdit =střední atd.
osvědčilo se mi použít pro kondenzor normální filtraci a tvrdší vývojku foma gdl na 21°C
  • 0

#115 pignon

pignon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 444 příspěvků(y)
Reputace: 31

Publikováno 5 srpen 2008 - 22:04:31

mne se ted taky prilepil pasek v Box Tengoru :wink:
ale chtel bych se zeptat, pokud exponujete fomu 100 jako 50, jak je to potom se svarsildem? pocitat s nim jako standardne 1s=2s nebo to nejak posunout?
  • 0

#116 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 5 srpen 2008 - 22:26:51

...ale chtel bych se zeptat, pokud exponujete fomu 100 jako 50, jak je to potom se svarsildem? pocitat s nim jako standardne 1s=2s nebo to nejak posunout?


počítám to úplně normálně, když naměřím na ISO 50 1sek, tak připočítám šwáru pro 1sekundu, tj. +1EV = 2sekundy. Včera jsem tak napočítal 140 vteřin a dopadlo to velmi dobře (exponuju jako ISO 64).
  • 0

#117 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 2 prosinec 2008 - 10:45:24

dovolím si jednu maloučkou poplachovou zprávu - na posledním svitku foma 100 z min. týdne jsem měl tenký, zřetelný škrábanec, skoro přes celej záběr a na několika záběrech doslova chybí "tečky" kousky emulze - v jednom případě snad 0,5x0,5mm
snad to bude na dalším svitku dobrý
kupuju ty verze profesional
  • 0

#118 romanf

romanf

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 41 příspěvků(y)
  • LocationBrrrr, no... žít se tu dá
Reputace: 2

Publikováno 2 prosinec 2008 - 15:19:55

dovolím si jednu maloučkou poplachovou zprávu - na posledním svitku foma 100 z min. týdne jsem měl tenký, zřetelný škrábanec, skoro přes celej záběr a na několika záběrech doslova chybí "tečky" kousky emulze - v jednom případě snad 0,5x0,5mm
snad to bude na dalším svitku dobrý
kupuju ty verze profesional


Bohužel se - podle mých zkušeností - nejedná o paplašnou zprávu, ale o fakt. To je jeden ze zásadních důvodů, proč bych nikomu filmy FOMA s klidným svědomím nedoporučil... Představa, že mě na tom nejlépe povedeném záběru chybí kus emulze, mě odrazuje... a znáte to, zákon schválnosti funguje v těchto případech na 110% (narozdíl od zákona o zachování energie...).
  • 0

#119 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 2 prosinec 2008 - 15:37:08

dovolím si jednu maloučkou poplachovou zprávu - na posledním svitku foma 100 z min. týdne jsem měl tenký, zřetelný škrábanec, skoro přes celej záběr a na několika záběrech doslova chybí "tečky" kousky emulze - v jednom případě snad 0,5x0,5mm
snad to bude na dalším svitku dobrý
kupuju ty verze profesional


Bohužel se - podle mých zkušeností - nejedná o paplašnou zprávu, ale o fakt. To je jeden ze zásadních důvodů, proč bych nikomu filmy FOMA s klidným svědomím nedoporučil... Představa, že mě na tom nejlépe povedeném záběru chybí kus emulze, mě odrazuje... a znáte to, zákon schválnosti funguje v těchto případech na 110% (narozdíl od zákona o zachování energie...).

:wink: 8-O 8-O :)
  • 0

#120 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 2 prosinec 2008 - 16:45:42

z posledních třiceti svitků bylo asi 25 fom a tohle je první s tímto "jevem" tak nevím grrrrrrrrrrrrrr
třeba nás to donutí více času věnovat schopnosti retušovat, já ovšem neumím
  • 0

#121 nicodeme

nicodeme

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 273 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 3 prosinec 2008 - 07:53:50

Jo jo, stejnou zkušenost jsem udělal před 14 dny. Na celém filmu byla jen jedna "dírka", ale zrovna u záběru, na kterém mi docela záleželo! Mrzutá věc :wink:
Byl to právě ten Fomapan 100 Professional o kterém mi Ing. Krejčí z Fomy říkal, že ten dovětek značí, že film prochází zvýšenou kontrolou kvality (prohlíží se pod IR). Tak nevím...
Nejraději bych s Fomou skončil, ale nechce se mi testovat nový film a používat jej jeden rok. Čekám totiž na nové filmy od Adoxu (snad budou do konce roku 2009).
  • 0

#122 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 3 prosinec 2008 - 08:06:56

Jo jo, stejnou zkušenost jsem udělal před 14 dny. Na celém filmu byla jen jedna "dírka", ale zrovna u záběru, na kterém mi docela záleželo! Mrzutá věc :wink:
Byl to právě ten Fomapan 100 Professional o kterém mi Ing. Krejčí z Fomy říkal, že ten dovětek značí, že film prochází zvýšenou kontrolou kvality (prohlíží se pod IR). Tak nevím...
Nejraději bych s Fomou skončil, ale nechce se mi testovat nový film a používat jej jeden rok. Čekám totiž na nové filmy od Adoxu (snad budou do konce roku 2009).


zkuste přerušovat jenom vodou...třeba to trošku pomůže

Nejen foma může mít dírku v emulzi, stalo se mi to i u R3 - mám tam na jednom obrázku hned 3
  • 0

#123 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 prosinec 2008 - 08:26:59

Přesně tak... já "přerušuju" vodou z vodovodu a na Fomě jsem nikdy neměl dírky. A to ani na té proklínané dvoustovce.
Jen mě sejří ten samolepící papírek. Jináč jsem s fomičkama navísost spokojen, musí se to jenom vychytat.
  • 0

#124 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 3 prosinec 2008 - 09:59:35

no můžu trochu pokrátit volací čas a přerušovat vodou ale pořád nerozumím tomu, proč bych fomu vyvolanou v ředěným amaloku nemohl přerušit výrobcem doporučovaným prerušovačem fomacitro, resp. proč by tenhle úkon měl způsobit nějaké vady na emulzi :wink:
  • 0

#125 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 prosinec 2008 - 10:24:54

To já nevím.. :wink:

Já jen vím, že při mým postupu vývojka - voda - ustalovač dírky nevznikají. Ale proč tomu tak je to opravdu nevím, nejsem fyzik ani chemik a osobně po tom ani nepátrám.

Někdy jsem použil hóoódně slabou octovku, namíchanou od oka a taky to bylo v poho. Tu vodu používám spíš z lenosti....a hlavně to funguje.

Ona Foma paradoxně není vůbec pro začátečníky, chce to mít opravdu vyladěný postup, ale ty výsledky jsou pak excelentní. Což ale platí pro všechny materiály, že?? :lol: Kdo napoprvé založí Fomu200, dost složitej film, může pak neprávem na materiály Foma nadávat. Myšleno obecně, nechci se nikoho dotknout.

Například i ten tolikrát poplivaný Fomaspeed mi po intenzivním ročním laborování s teplotama vývojek, koncentracema, expozicí, začal dávat velice slušné (neříkám nejlepší, ale velice slušné) výsledky s brilancí a hlubokou černou i jasnou bílou. Zajímavý je, že s některým zvětšovacím objektivem neudělám černou ani kdybych se rozkrájel ... prostě záleží na všem.

Snad ještě jedna obecná poznámka: nevím, ale možná platí že nejlépe Fomu koupat ve Fomě, Ilford v Ilfordu, Agfu v Agfě atd. Předpokládám, že ty fabriky, snad ty svoje vzájemný kombinace maj nejlépe odladěný.

A nejlepší na Fomě je, že je česká!!

Mír a lásku všem :D :D
  • 0

#126 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 3 108 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 3 prosinec 2008 - 15:37:46

V čem máchat je otázka jako fotografie sama. Kdo prolistoval alespoň několik ročníků Fotografie musí mi dát za pravdu, že návodů je mnoho, ale zázračný žádný. Já jsem se ustálil při pokusech na D76, kterou používal Hekl. Dost vyrovnává a vyžadeuje trochu přeexpozici. A jsme u problému, který zde ještě asi nepadl a to že nikdo z nás neví, jak mu jeho expozimetr měří. Vsadil by jsem se, že sejdou-li se dva, tak mají minimální rozptyl 10 procent. Klidně i 50 procent. Měření není lineární, ale násobkové.
Proto se domnívám, že je dobré mít jeden postup a jeden druh roztoku a ten dostat pod kůži, zažít a dodržovat. Sice bude ve vás brouček naleptávat vědomí, že jistě existuje něco dokonalejšího, ale neposlouchejte ho. Jinak budete stálí nespokojení hledači.
Když je zde tolik elektroniků, nemohli by dát dohromady funkční vzorek digiexpozimetru???
  • 0

#127 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 3 prosinec 2008 - 19:08:37

Kucii udelejte si na to vlastni vlakno, tohle je sice bezva, ale nema to tu co delat... Diky!
  • 0

#128 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 3 prosinec 2008 - 21:10:56

dobře pavle, dej nám ještě šanci :(

nový vlákno založeno
  • 0

#129 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 27 duben 2009 - 08:35:45

ha!
neví někdo ký ďas mohl způsobit tenhle jev na obrázku?
je to asi na třech záběrech, porůznu veliké, ale podobné
Vložený obrázek
:( :D :(
:(
  • 0

#130 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 27 duben 2009 - 08:45:01

Ty bílé tečky bude asi prach :( ... ale ty tmavé fleky :D ... trochu to připomíná fleky jdoucí od perforace kinofilmu, při nedostatečném pohybu při ustalování (ale zřejmě střílím vedle).
  • 0

#131 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 27 duben 2009 - 09:05:18

krz ty tečky a jiné vlásečnice jedu právě zítra do prahy
:(
že bych s tím nehejbal při ustalování, volal jsem dva filmy najednou, ale ustaluju tak dvakrát delší dobu zatímco dělám nějakou jinou činnost a překlápím tak jednou za minutu a nebo "kdy si vzpomenu" - ale doufám, že delším časem ev. menší pohyb v ustalovači eliminuju
nebo ne?
  • 0

#132 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 27 duben 2009 - 09:17:37

Poslední dobou dává Foma do svitků takovej ten samolepící papírek. Dřív to bylo na volíznutí jako známka na dopis...teď to je jako samolepka. A už se mi několikrát stalo, že při dofocení svitku a dovíjení krycího pásu, se ten papírek odlepil a přilepilo se mi to k přítlačné destičce...
Opakovaně se mi to stalo u kazet na Super 23 jak u 6x9 tak i u 6x7, a stává se mi to i u Flexaretu Standard :(
Nemáte s tím někdo podobnou zkušenost?? A proč už se to nedělá na volíznutí...??


zkušenost mám stejnou na Yashice Mat se mi to stalo už 2x a pokud se nepřilepí k přitlačný desce tak se nalepí na osičku po které se svitek v ohybu posouvá. Není to opravdu moc šťastné řešení.
  • 0

#133 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 27 duben 2009 - 09:36:06

...ty poslouchej, moc pěknej obrázek, já tam žádný vady nevidím
  • 0

#134 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 27 duben 2009 - 10:05:22

:D
kaňky vpravo
lavička vpravo
synka zastavit, jezdí tímhle moskvičem už druhou sezonu, je celkem zázrak
tady se to povedlo a trčí mi do toho lavička a ještě ty kaňky :(
  • 0

#135 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 27 duben 2009 - 10:19:57

Ty kaňky jsou super.. co já bych za ně dal :D takhle filmy musím prasit nuceně.
Btw s tím lepítkem už mám taky celkem nervy :(
dělá mi to nejpravidelněji ve Flexe (tak 2 ze 3) a myslím, že se mi to přilepilo už i jinde :(
musel jsem to čistit a je to prostě otrava :(
  • 0

#136 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 27 duben 2009 - 13:15:32

Jestli to nebudou jelita od vzduchových bublin. Když není vývojky a ustalovače dostatečně nad okraj cívky, bubliny se zachycují v drážkách cívky a způsobují něco takového. Kolik jsi měl v tanku vývojky a ustalovače?
  • 0

#137 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 27 duben 2009 - 13:43:09

hádám chemie bylo dost - jestli to nebude na dalším filmu, tak je to holt ta záhada, která se jednou za čas v tanku urodí

skoro jako když poručík columbo odpovídal pracovníkovi pohřebního ústavu (nabízejícímu svoje služby) na jeho poznámku - "obdivuji práci policie, jste připraveni položit za nás život" - a poručík taky řekl
"doufám, že to nebude moc často"
každopádně zostražitím nad úkony - množství chemie, překlápění, vymývání tanků atd. protože k zakopání psa mohlo dojít jedině tam někde

bylo to silnější amaloco a během 3,5 min jsem překlápěl 10 sec a potom asi jen dvakrát a možná jsem taky málo bacil o dřez kvůlivá těm bublinkám
  • 0

#138 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 28 duben 2009 - 09:58:01

Donedávna jsem klopení při ustalování taky flákal, ale pak přišel kinofilm (asi Neopan 400), kde se po celé délce perforace objevily skvrny směrem do políček filmu .... trochu jsem pohledal v knihách a jako příčina mi vyšlo právě to klopení při ustalování ... jenže v tomto případě byly skvrny na negativu tmavé, tudíž opačně než obrázku výše :)
Od té doby klopím při ustalování na začátku 30 sekund a pak několikrát každou minutu .... což jsem vyčetl někde tady na temné.
  • 0

#139 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 28 květen 2009 - 10:35:30

hádám chemie bylo dost - jestli to nebude na dalším filmu, tak je to holt ta záhada, která se jednou za čas v tanku urodí...........

hm na dalším filmu nic a na následném zase
ptám se na kompetentních místech a chemicky vysvětleno to nemůže být závada na filmu (lokální neprovolání)
fakt nevím

volal jsem včera jeden svitek na kterým jsem si zkoušel šváru a převíjení filmu na mamiji
převíjení přesné, švára naučenej punktum při těch několikavteřinových záběrech co budu potřebovat na planfilmy ale
na filmu záhadné škrábance -3 mm od levého kraje, jako když vezmete jehlíčku a zaškřábete po délce filmu zleva do prava - na negativu je to tmavé = na pozitivu to budou bílé linky vypadající jako čmáranice
prohlížím lépe pozitivy z předchozího "v pořádku dopadlého" svitku a bílé linky tam jsou taky - v jiném místě záběru

pro hradecké - svitek mám tady v krámě
pro továrnu - hledám do nejoblíbenější komory pro pouliční každodenní práci jiný svitek než f100

jen doufám, že těch 60 planfilmů domajsoucích větší velikosti vady nemá, ještě jsem je nezkoušel
ať žije osmdesátiletá tradice
tuším v tom oslavném dokumentu říkali, že "jeden pracovník v řetězci může pokazit usilí ostatních"
tohle mě už opravdu nebaví, jestli nějakej venouš se špatně nasvačil a potom na filmu s přízviskem proffesional nalézám toto
ale jinak mám fomu celkem rád, obecně...
tak
  • 0

#140 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 28 květen 2009 - 10:52:55

kup ADOX CHM 125, cena lidová, jen si připrav velký mrazák, chce to hodně nakoupit dokud jsou.
  • 0

#141 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 28 květen 2009 - 10:59:10

Hm, tak nevím co by to mohlo být kromě vadnýho filmu. Takže mě tímto napadá:
Emulzní číslo filmu by nebylo?
Abychom případně věděli, které várce se vyhnout. Před časem jsem na nějaké zahraniční stránce četl o "velmi rozšířené a velmi vadné" šarži z Fomy, ale bylo to z roku 2001 nebo 2002.
Jó jó, jedna chyba může zhatit úsilí... :roll: :lol:
  • 0

#142 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 28 květen 2009 - 12:27:26

hledím a čtu tam:
0162 - jsou to kusy z toho výprodeje tuším fotostar, ale neprošlé a nevím, proč by měly mít takový vady
foma 100 byla u mě v podmínce a tuto porušila
prozatím ji ve svitku odkládám na neurčito
ano draze jsem zakoupil jeden fp4 a zítra ho tam naláduju
dělaj ho padesát (?) let? snad už to mají všecko vyřešeno
adox - zatím ne
  • 0

#143 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 28 květen 2009 - 12:36:18

Nó tak škrábance se ukážou i na čerstvým, žejo. Mno tak doufám, že z macodirect nepřišla tahle várka. To by mě celkem dostalo.
  • 0

#144 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 28 květen 2009 - 12:42:51

vyvolej a uvidíš
byl to rychlej film, v devět exponovat, do půl desátý zpracovat a v deset suchej a v půl jedenáctý zděšení :roll:
  • 0

#145 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 28 květen 2009 - 13:01:18

Mi to všechno připadá jako typický projev českého lemplovství a neschopnosti dělat něco dlouhodoběji pořádně.Nevím,jestli je to už nějaká geneticky podmíněná vlastnost,nebo pořád přetrvávající dědictví z dob režimu,ale opravdu mne nenapadá v dost dlouhém časovém horizontu snad jediný český výrobek,který by byl opravdu dlouhodobě bezvadný .Já se jenom vždy při dnešních cenách jiných dostupných alternativ,u kterých si mohu v případě neúspěchu nadávat jen a pouze sobě musím divit ,že se s tím někdo má chuť neustále prát a kromě příjemné nedočkavosti při vytahování filmu z tanku trnout,co mi to zas přinese za "překvapení".Támhle dráty,támhle fleky na emulzi ,tu zase nevhodný lepící pásek,tam tečky v emulzi...Kdyby mi to měl udělat jeden film ročně,tak to pro mne znamená nepřijatelné riziko.Finanční rozdíl je mnohdy vzhledem k neopakovatelnosti záběru přeci zcela nepodstatný / 2-3 kopečky zmrzliny ?,15 dg flákoty s názvem "šunka" ? /.
  • 0

#146 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 28 květen 2009 - 13:16:22

No jo, když ona ale Foma postupuje metodu "uspat a pak udeřit". Třeba já s ní už dlouho problém neměl (se stovkou). A pak bác ho, celá jedna várka jim vyjde špatně a člověk aby pak při nákupu buď zkoumal emulzní čísla, nebo se modlil. A pak třeba zase dlouho nic. Prostě mi přijde, že co se kvality kontroly týč, má Foma rezervy.
Ono ani nejde o cenu jako o to, že je na to podání člověk třeba zvyklej. Nicméně FP4 a potažmo ekvivalentní ADOX beru pro sebe taky jako jasnou alternativu. Navíc rozdíl v ceně je skutečně zanedbatelnej.
  • 0

#147 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 28 květen 2009 - 14:16:08

No jo, když ona ale Foma postupuje metodu "uspat a pak udeřit"...

ovšem paměť temnokomorníkova je dlouhá a jeho obrázky věčné
i ve starých knihách se píše - kupte si film a když bude v pořádku, tak od stejného emulzního čísla kupte ještě zásobu do lednice
jenže tam se nejednalo o škrábance

pamatuju si některé věci dlouho
kupříkladu stál přede mnou na konci devadesátých, co by zástupce nějakého velkoobchodu jeden, co jsem s ním vykonával základní vojenskou - moje půlka - tedy jen o číslo služebně starší záklaďák
choval se tam k nám jako doby..k
no a po osmi letech mi stojí před pultem a něco nabízí
nepochodil
  • 0

#148 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 29 květen 2009 - 23:12:16

tak dnesni zkusenosti s Fomou a Rodinalem ;-)

Mel jsem tam jeste nejake svitkove manko, tak jsem se jal vyvolavat fomu 100 v rodinalu 1:50 - 5ks - nejake panoramata ze sjezdovky v alpach

Mam na to tanky 15xx, tak jsem nalil vyvojku, zvednul tank a on se mi tesne nad zemi v pulce (jak je ten nastavec) rozpojil, a nejaka vyvojka vytekla.Nastesti to bylo tesne nad zemi, tak vyteklo tak +- 200ml, z 1,2 litru tak jsem tam dolil destilku a nechal cca 15minut, bylo to redeni tak 1:??:-)

Kdyz jsem to dovolal tak jsem zjistil, ze
1) vyvolane je to uplne super
2) na vetsine z tech 5 svitku mam jen 3 snimky (panoram problem) - jezdil jsem s tim po sjezdovce a zapominal kde jsem :)
3) v tech civkach jsou takove zarazky - nevim proc mi to dela pouze u Fomy, ale film mi zajede za tu zarazku, takze 2 filmy se mi prekryly takze nejsou v jednom miste provolane....
4) Fomu zase nekdy zkusim, tehdy jsem ji bral protoze zrovna nic jineho nebylo po ruce.
5) pres jeden svitek, ten ktery byl rozpadem nejvice postizen je trosku osviceno :)
  • 0

#149 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 30 květen 2009 - 08:56:30

....s Panoramem po sjezdovce ;-). Když jsem po sjezdovce běhal se Salyutem, myslel jsem, jakej nejsem blázen :-)
  • 0

#150 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 30 květen 2009 - 09:29:56

mám tady výřezy ze skenů pozitivu
šikmá linka:
tečky pomíjím, může se jednat o prach, ale...
Vložený obrázek
svislé škrabance, na dalším filmu z jiné komory vyhlížely podobně, ale až elipsovitě a s přestávkami na třetině svitku jsem je našel
Vložený obrázek
no mít tohle na půlmetrový zvětšenině, tak mě omejou - zde se jedná o šestnácticentimetrové upomínkové obrázky = tolik to nevadí
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních