Přejít na obsah


Fotka

máchání Fomy 100


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
288 odpovědí na toto téma

#201 OXI

OXI

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 18 příspěvků(y)
Reputace: -2

Publikováno 18 duben 2012 - 20:00:55

Zdravím, čítal som to tu, ale akosi som sa nedočítal to čo som chcel, som amatér a posledný film čo som vyvolával som najprv ustálil, vyvolal, ustálil a nakoniec som tam (už len tak že keď je to pokazené tak to možno dá nejaký efekt) nalial aviváž. Vyšiel mi prázdny film ale tak čo už, aj to je skúsenosť :). Takže k veci, chcel by som sa spýtať, Fomapan21(120mm film) dátum exp. 1973 21din.(tuším 100ISO) na vyvolávaciu a ustáľovaciu dobu vývojka fomadon neviem presne aká, ak by to bolo potrebné viem to zistiť.
  • 0

#202 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 18 duben 2012 - 20:22:05

Posledné cca 2 roky používam taktiež metráž Fomu 100 a nemám s ňou problém. Exponujem ju ako 200 ASA. Posledne vyvolaný jeden kúsok včera v Metolale 1:40 pri 21st 15 minút. Je vcelku možné, že fomaci sa pomýlili a nalepili na dvestovky nálepky zo stoviek a ty človeče amatérsky si lám hlavu.
  • 0

#203 flexaman

flexaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 26 červen 2012 - 12:39:27

dobrej den ve spolek,

Chtěl by ch se vás zeptat, jestli jde fomapan 100 vyvolat jako asa200
a jaké by byly časy pro fomadon LQN při ředění 1:10 ale i 1:14

díky moc za pomoc
flexaman.
  • 0

#204 Mellon

Mellon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 6

Publikováno 26 červen 2012 - 14:11:21

Nazdar, s LQN ti neporadím, ale do pushování Fomy 100 bych se raději nepouštěl. Plus-x fotím běžně na 200, Trix dost často na 800, APX100 mám vychytaný na asa 100 v rodinalu, takže na 200 v čemkoli moderním to bude v pohodě, a svý fotky nemusím mít vždycky prokreslený i do nejtemnějších stínů, ale Fomapan se mi na 200 nikdy nelíbil, ani v pushovacích vývojkách. Vždycky mi u něj vycházelo, že pro vypiplaný krajinky á la Ansel Adams asa 50, pro běžný all-around focení asa 80-100, a 200 mi dává smysl pro převolaný, důsledně černo/bílý fotky nějakýho divokýho streetu.

PS: Bavím se o kinu s 36 snímky.
  • 0

#205 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 26 červen 2012 - 18:09:19

Melon: můžu se zeptat na ten apx100? zrovna se chystám jeden vyvolat v rodinalu, tak by se nějaká cizí zkušenost hodila :)

Díky.
  • 0

#206 Flaizer

Flaizer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 371 příspěvků(y)
  • LocationOrlické podhůří
Reputace: 259

Publikováno 26 červen 2012 - 21:34:39

rodinal na APX nebrat, na APX je potřeba delší čas na provolání, pokud nechci přijít o snímky a chci je mít ťip ťop, máchám v excelce, pokud je chci mít tak akorát ale hezounký, takový jako pořádný kus šunky, tak rodinal, ale obecně se nehodí na všechny emulze, více zapátrat, pak záleží na to jaký má být výsledek...

jen pro potěchu fomapan 100 v excelce...
http://st4.geg.cz/ph...3755_detail.jpg
a APX 100 v excelce...
http://st4.geg.cz/ph...4043_detail.jpg

nežehleno, pouze sken, roztáhnutí křivky a malinko stáhnutá gamma...
  • 0

#207 Mellon

Mellon

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 6

Publikováno 28 červen 2012 - 17:03:13

Melon: můžu se zeptat na ten apx100? zrovna se chystám jeden vyvolat v rodinalu, tak by se nějaká cizí zkušenost hodila ;-)

Díky.


Deníček říká: "APX100@80 (kvůli tomu citrónu) , Agfa Rodinal 1:35, 8:30min, klopit 30sec+2x/min, citronovej filtr, OM-1n mířit do stínů, keřům, mimo oblohu." Co si pamatuju, tak fotky z pláže v pět odpoledne vycházely na Color3 pěkně na M30. Na M50 vyšla fotka v podvečer s krajinou a sluncem prořezávajícím se do objektivu skrz oblačnost. Oblohu sem nadržel o 1,5clony bez filtrace. Fotky ve stínu mezi kamennýma barákama sem už docela tvrdil M70. Všechno na Adox MCP(C? ...prostě ten lesklej)
  • 0

#208 flexaman

flexaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 167 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 1 leden 2013 - 23:15:09

Nazdar ve spolek,
Chtěl jsem se zeptat jaký máte skušenosti s vývojkou LQN.
díky za odpovědi.
  • 0

#209 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 085 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 2 leden 2013 - 09:15:37

Ahoj,
já LQN zatím nepoužil, tak zkušenost žádná. Ale místo čekání na odpověď použij hledání, napiš co hledáš. Na formulku LQN tady toho je velmi mnoho. Odpovědi i těch, kteří sem chodí velmi sporadicky, nebo třeba už vůbec.
Alespoň namátkou
http://www.temnakomo...n/page__hl__lqn
http://www.temnakomo...n/page__hl__lqn
http://www.temnakomo...n/page__hl__lqn
  • 0

#210 gaucovnik

gaucovnik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
  • LocationŽilina
Reputace: 7

Publikováno 15 květen 2013 - 14:24:00

Zdravím všetkých,

mám takú začiatočnícku otázku. S Fomou 100 vo formáte kino alias "135" nemám veľké skúsenosti, ale rád by som tento materiál skúsil, prosím neraďte mi iné značky ani formáty, ide mi len o Foma 100 v kine, a teda otázka znie "V čom to namočiť", niečo som tu vyčítal o excelke a niečo málo o LQN, chcel by som nejakú omáčku od Fomy pre Fomu, kto mi poradí?? Aké zrno, ktorá omáčka dá, aký kontrast a tak podobne. Dúfam, že sa nájde skúsenejšia dobrá duša a poradí alebo sa podelí o skúsenosti s vhodnou kombináciou, s ktorou sa smelo pustím do pokusov ;)
  • 0

#211 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 388

Publikováno 15 květen 2013 - 21:05:55

fomu 100 v kinofilmu asi moc lidí nepoužívá, spíš ve svitku
vyvolat se dá ve všem, možná, když napíšeš co a v jakém světle budeš fotografovat, dala by se doporučit vývojka
osobně jsem začínal s fomou 100 a fomadon lqn - univerzální, bez problému, jednoduché-koncentrát, klidně se do toho dej

ukázka z prvního filmu, který jsem zpracovával sám - údaje o řádek výše
Přiložený soubor  vl.jpg   117,76K   138 Počet stažení
  • 0

#212 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 15 květen 2013 - 21:18:38

Fomu 100 v kinu jsem máchal v lednu v ID11 stock dle doporučení digitaltruth a vyšla podle mých představ (negativ je dobře krytý, podložka čirá, snad jen upozorním že buď ji nemá vůbec, nebo jen slabou - totiž antihalačku). podle mě když jí vymácháš v čemkoli konfekčním, tak nic nezkazíš. na nějaké experimentování se můžeš dostat později, pro začátek bych se držel výrobcem doporučených vývojek a časů v datasheetu.
  • 0

#213 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 15 květen 2013 - 21:36:28

na fomu 100 v kinofilmu jsem začínal, zprvu jsem volal v LQN podle časů na lahvičce, ale po pár filmech jsem si koupil rodinal a s tím se mi výsledky líbily nejvíc.
asi bych začal s R09 1+50 podle časů od fomy.
když bylo hezký světlo, tak jsem jí exponoval na 80ASA a volal v R09 1+80, něco kolem půl hodiny, takovej semistand (občas jsem s tím zakvrdlal, třeba tak po pěti minutách, ale jen zlehka)

foma 100 na 80ASA a R09 1+80, 25 minut tady a tady a tady je sken papírový fotky

je to bezva film, v metráži vychází levně (už plnim lednici na léto :) )


edit: ještě chci jen dodat, že ty neobvyklý ředění je třeba vyzkoušet a proces si poupravit tak, aby ti to vyhovovalo (hlavně časy a překlápění) ;-)

Tento příspěvek byl upraven od jakub.jira: 15 květen 2013 - 21:45:20

  • 2

#214 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 15 květen 2013 - 21:58:34

Dobrá kombinácia pre začiatok je aj D76 resp. jej klon Fomadon P. Ja zvyčajne exponujem na 100 a vyvolávam pri riedení D76 1+3 cca 15 - 18 minút (čas podľa Digitaltruth, teraz si ho presne nepamätám). Ak máte metráž, tak skúste navinúť zopár kaziet po 12 snímkov a vyskúšajte vyvolať vo všetkom, čo Vám príde pod ruku a obsahuje nejaké redukčné činidlo ;) Bzenčák tu svojho času uviedol článok o push procese Fomy 100 na ISO 800. V kino formáte by to ale asi veľmi použiteľné výsledky nedalo.
  • 0

#215 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 15 květen 2013 - 22:31:01

pod to co píše jakub se poděpíšu: je to bezva film. samozřejmě je kýbl lepších stovkovejch filmů, ale třeba s trojnásobnou cenou. jinak když už se to tu tak rozebírá, tak se rovnou zeptám: co fomapan100 ve svitku versus Excelka (nebo XTOL a jeho variace)? má tu někdo s tím zkušenosti, které bych mohl rovnou uplatnit, abych ty svitky po 8 snímcích z moskvy5 měl pokud možno hned ideální :-)...
  • 0

#216 gaucovnik

gaucovnik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
  • LocationŽilina
Reputace: 7

Publikováno 16 květen 2013 - 06:05:23

Vďaka všetkým za odpovede,

keďže fotím hlavne ľudkov a nejaký street, kde si vždy počkám na mäkšie svetlo (som svetloplachý :cool: ), tak poskúšam pre začiatok LQN, R09 a Fomadon P. Bohužiaľ nemám možnosti ani technické prostriedky na to, aby som si navíjal metráž sám, teda zvolím kratší film s 24 políčkami. Len okrajom - stredného formátu sa ešte trochu bojím, čo však skôr či neskôr príde samo, len keď zohnať niečo solídne je tu v okolí Žiliny dosť problém, ako aj to, že je problém zohnať aj iné vecičky. Len mám trošku obavu z toho, aby R09 nejako nepríjemne nezväčšila zrno, ale podľa ukážok v odpovediach by to moholo byť fajn, ak to nejako ukrotím. Skúsim to teda pekne krôčik po krôčku a dúfam, že sa aj vďaka Vám dostanem k vyladenému procesu tak, aby vyhoval mojim očiam. Takže sa do toho pustím a postupne zreferujem výsledky a ukážky toho, ako sa čo podarilo. Dík za rady.
  • 0

#217 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 705 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 388

Publikováno 16 květen 2013 - 07:38:58

určitě začni v prvních týdnech s jednou vývojkou, třeba s tou lqn
na slovensku je silná aktivní parta zejména okolo afuk.cz, jestli tam někoho požádáš o pomoc, jistě tě neodmítnou
taky by poradili s prvním středoformátem, doporučím nějakou servisovanou tlr
na začátku práce s čb filmem bych nedoporučil střídání vývojek a filmů, ale stejný film (tedy foma 100) ve svitku například do flexarety si můžeš dát už druhej tejden
chová se to podobně, jako kinofilm, možná bude třeba trochu razantnější volání, ale v zásadě nemusíš svitek odkládat na později a můžeš si dopřát ta "větší políčka" hned
  • 0

#218 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 16 květen 2013 - 08:55:47

U zvitkov ale mali niektorí neblahé skúsenosti, pretože ich pravdepodobne Foma nevyrába (majú inú podložku a signáciu Ultra 100). Navyše existujú dve verzie, klasická a potom strmšia (kontrastnejšia) professional. V žiadnom prípade však Foma 100 nie je zlá voľba a to hlavne pre začiatok.
  • 0

#219 Flaizer

Flaizer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 371 příspěvků(y)
  • LocationOrlické podhůří
Reputace: 259

Publikováno 16 květen 2013 - 10:58:41

Foma a Fomadon Excel W27 toť nejlepší volba... Excelka daleko lépe využívá citlivosti filmu, s R09 se dá různě pracovat a upravovat kontrast, to je sice hezké, ale nikdy jsem neměl výsledky takové jako s Excelkou, navíc pozor na R09, občas moc vyrovnává než by bylo potřeba nebo naopak... prostě pro standardní a předvídatelný výsledek jedině Excelku... jo a neředit! použít jedině stock! přerušovat nejlépe kys.citronovou. Excelku lze míchat při horké vodě, rychleji se rozpustí...
Foma 100 - 5:45-6min, pro @200 cca 7:45-8min... navíc Fomu100 normálně exponovat jako 100 ono to těch 100 totiž má, tak Foma200 už ne, tak to je na 160 a pro Fomu400 to je tak 300...

Foma ve svitku má signaci ULTRA 100 -> pro externí Foma zákazníky! Fomapan má tm.zelenou zadní antihalační vrstvu jedině ve svitku, proto pouze svitek přednamáčet cca 1-2 min. pro její smytí u perfo.kino. je antihalačka součástí emulze, tedy se nemusí přednamáčet. Lze prát v teplé vodě cca 30-40°C při rychloustalovače nad 20min při kyselým ustalovači do 15min... Rozdíl mezi Fomapan 100 classic a professionál je pouze ve výrobě, emulze je totožná, profi je řezaný ze středu pásu a je více pod kontrolou, má hlavně stejnoměrné vlasnosti po celé své ploše... svitek je na PET 0.1mm podložce zatímco perfo na 0.125 triacetátu celulózy... rozdíl mezi Foma100 a Foma200 je pouze v použitých senzibilizátorech, optické a senziometrické vlasnosti jsou totožné, max 110 čar/mm...
  • 4

#220 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 16 květen 2013 - 11:08:46

Flaizer: perfektná odpoveď, ďakujem za upresnenie. Reagoval som len preto, že nie tak dávno tu ktosi riešil situáciu, že v trojpacku zvitkov boli dva úplne rozličné filmy, na čo sa prišlo až po vyvolaní. Možno sa stala nejaká chyba pri balení.
  • 0

#221 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 16 květen 2013 - 11:11:55

Rád by som sa ešte opýtal na margo rozdielu medzi F100 a F200, čím je tá dvestovka ešte odlišná, keďže sa vyrába technológiou plochých kryštálov? Nejak sa mi nezdá, žeby to boli len senzibilizátory, ale možno sa mýlim.
  • 0

#222 Flaizer

Flaizer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 371 příspěvků(y)
  • LocationOrlické podhůří
Reputace: 259

Publikováno 16 květen 2013 - 12:10:01

tedy pokud jsou mé informace správné, tak Foma T200 a T800 se už asi 8 let nevyrábí... ;) dělají pouze klasickou emulzi...
  • 0

#223 gaucovnik

gaucovnik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
  • LocationŽilina
Reputace: 7

Publikováno 16 květen 2013 - 12:17:17

Takže pre začiatok som nakúpil zopár F100/135 v 24 políčkovom prevedení, v malom obchodíku v Žiline potrebné vodičky LQN a Excel a Fomadon P (R09 mám na kloktanie vždy :mrgreen: ) a idem niečo poskúšať, keď tak, tak aj niečo strihnem a skúsim vyvolať. Uvidí sa pod zväčšovákom ako to zašumí, tak dúfam, že to pôjde zo začiatku so štandartom LQN - niekde začať treba. Vychytám tomu muchy, čo potrvá asi dosť dlho, a keď to nedá LQN, presuniem sa o dom ďalej, hlavne aby bolo dobré svetlo a kopla ma múza v pravý čas, nech to dostanem najprv na film, teda fotiť fotiť a fotiť, tak hovorí klasik...
  • 0

#224 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 16 květen 2013 - 12:55:13

ještě k těm metrážím, stačí ti světlotěsná místnost a prázdný kazetky. taky nemám navíječku, odmotám filmu na rozpažení a do kazetky to namotávám starou prakticou :)
ještě jsem našel dvě ukázky fomapanu 100 a rodinalu 1+50 (je to jen oskenovanej negativ, ale nějakou představu o úrovni detailů by to mohlo dát): jedna a druhá
  • 0

#225 Flaizer

Flaizer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 371 příspěvků(y)
  • LocationOrlické podhůří
Reputace: 259

Publikováno 16 květen 2013 - 13:06:09

Jakub.jira: :lol: si mne rozesmal... nejjednodušší s metráží je to ještě jednodušší ;) zajít do labu, zda nemají jakýkoliv kazetky kde trčí kus filmu, ten zastříhnout do roviny, nacvičit si na světle na kusu filmu jednoduchý trik, na konec filmu nalepit pásku tak aby polovina přečuhovala, naučit se podsunout film do kazetky přes ten přečuhující a přilepit ten vyčuhující kousek k tomu co tam byl podstrčen, tedy když se dostane film na doraz při natahování, pak půjde vpohodně převinout do kazetky zpět, tohle pak udělat za tmy, pak stačí vložit kazetku do jakéhokoliv aparátu a točit kličkou, metráž se sama bude odmotávat a počítat otáčky, 30x by mělo být 36-37 snímků :rolleyes: , ustřihnout a pokračovat na další kazetce... ^_^ až jsou namotané, zbytek metráže schovat do pixly a může se njít na světlo za světlem :ph34r:
  • 0

#226 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 16 květen 2013 - 13:24:05

Jakub.jira: :lol: si mne rozesmal... nejjednodušší s metráží je to ještě jednodušší ;) zajít do labu, zda nemají jakýkoliv kazetky kde trčí kus filmu, ten zastříhnout do roviny, nacvičit si na světle na kusu filmu jednoduchý trik, na konec filmu nalepit pásku tak aby polovina přečuhovala, naučit se podsunout film do kazetky přes ten přečuhující a přilepit ten vyčuhující kousek k tomu co tam byl podstrčen, tedy když se dostane film na doraz při natahování, pak půjde vpohodně převinout do kazetky zpět, tohle pak udělat za tmy, pak stačí vložit kazetku do jakéhokoliv aparátu a točit kličkou, metráž se sama bude odmotávat a počítat otáčky, 30x by mělo být 36-37 snímků :rolleyes: , ustřihnout a pokračovat na další kazetce... ^_^ až jsou namotané, zbytek metráže schovat do pixly a může se njít na světlo za světlem :ph34r:


tu první větu nechápu.

jinak namotávám přesně tak, jak to popisuješ, jen si ten film napřed odstřihnu
  • 0

#227 gaucovnik

gaucovnik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
  • LocationŽilina
Reputace: 7

Publikováno 16 květen 2013 - 14:42:25

Tá metráž znie lákavo - avšak obávam sa, že už sme mimo - "out of topic" - takže nechcem moc odbočovať od témy. Svetlotesnú miestnosť mám aj neporušené kazetky mi ostávajú po pretočení, foťáčik to zvláda pretočiť spätne s presahom, tak ich neotváram. Bohužiaľ nedisponujem žiadnym starším kľučkovým kúskom, ktorý by to zvládol vcucnúť naspät do kazety systémom lepciacej pásky. Ale skúsim sa v obchodíku spýtať, hádam poradia. Lákavá je hlavne myšlienka, že si namotám po kúskoch viac kazetiek, čo sa hodí na rôzne situácie. Som taký niekedy "dosť nespokojný" a vyvolať všetko rovnako OK na kinofilme s 36 ale 24 políčkami samozrejme nejde, tak sa odpad hromadí a hromadí (to nie je sťažnosť, s tým sa počíta), takže takto by tej enviromentálnej záťaže ubudlo...a experimentovania pribudlo...a zasa som na začiatku :unsure:, vďaka všetkým za odpovede
  • 0

#228 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 16 květen 2013 - 17:14:36

ulitmátní řešení, za těch pár liber to stojí. Je to sice křáp (navíc ta země původu...), ale namotává dobře a měl by i chvíli vydržet. Je jich na ebay poměrně dost.

http://www.ebay.co.u...=item20d2b87cc2
  • 0

#229 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 16 květen 2013 - 17:53:55

já namotávám těch cca 1,7 metru do špulky tak, že trošku pootočím rukou tím válečkem, pak tam zatlačím tolik metráže co to jde, pak zase trochu pootočím (víc netřeba) a zatlačím zbytek. a je to tam prakticky na tyhle dvě iterace. nevidím důvod to nějak namotávat pomocí nějakého udělátka. samozřejmě je potřeba si pohlídat nematlání po místě, kde jsou políčka. alternativně lze použít namotávání pomocí širokého plochého šroubováku.
  • 0

#230 gaucovnik

gaucovnik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
  • LocationŽilina
Reputace: 7

Publikováno 12 červen 2013 - 21:04:38

Ahoj vsetkym,takze pokusy som ukoncil.Zaver je,ze na stovku v kine jedine excelku,rodinal sa neosvedcil,zrni a zrni,LQN funguje o nieco lepsie,ale je to citliva potvorka nachylna na dynamiku preklapania a odchylky vsetkeho druhu,mozno budem potrebovat viac casu na ladenie,ale skrotim ju skor ci neskor. Takze Excelka sa mi osvedcila najviac,teplota 20 stupnov,vytemperovana vyvojnica a preklapanie prvych 30 sekund 10 preklopeni,kazdu dalsiu minutu 10 sekund 3 preklopenia a cas vyvolavania 6 minut,prerusenie citrovkou 2% a ustalovanie Fomafix, pranie standard,potom zmacadlo, zavesenie a susenie. A k navijaniu,takze som sa nechal namotat a dnes mi z UK dorazila navijacka COMPUTROL za 10£ vratane postovneho, rozoberatelne kazetky nemam,tak nejake asi pozhanam alebo skusim recyklaciu, ale bojim sa skrabancov od "sametiek",no uvidime ako to dopadne ;),metraz 17 m som dnes objednal ale nemam ani sajn ako sa to ma vkladat,to na tej plechovke s metrazou je nejaky otvor? Alebo to mam do masinky nacpat po tme a pretiahnut to do casti pre kazetku? Ked niekto tuto masinku ma,nech mi poradi,pls. Fajn,nejdem uz otravovat,idem premyslat nad vecami, ktore by som si rad cvakol, majte sa a dik vsetkym.
  • 0

#231 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 12 červen 2013 - 22:00:41

Metráž sa vyberie z plechovky a zabaleného sáčku von a založí do navíjačky - samozrejme, po tme. Odporúčam si to natrénovať na kuse zničeného filmu.
  • 0

#232 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 12 červen 2013 - 22:06:00

V plechovce je cívka filmu, zabalená do pytlíku z černého igelitu. Film je navinutý na středovce.
Potmě musíš plechovku otevřít, vyndat film z pytlíku, vložit do navíječky, prostrčit konec filmu štěrbinou a navíječku zavřít. Zbytek už se dělá na světle.
  • 0

#233 gaucovnik

gaucovnik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
  • LocationŽilina
Reputace: 7

Publikováno 13 červen 2013 - 04:10:14

Vdaka za rady s navijackou,nikdy v zivote som tu plechvku v rukach nemal,takze preto som sa hlupo pytal. Budem si to musiet nacvicit na svetle,este raz vdaka.
  • 0

#234 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 13 červen 2013 - 16:43:50

Odporúčam pri navíjaní držať jednou rukou aj dvierka, do ktorých sa vkladá kazeta. Napriek aretácii sa mi raz náhodne otvorili. Zničený film zamrzí.
  • 0

#235 HonzaP9

HonzaP9

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 59 příspěvků(y)
  • LocationPraha Čakovice
Reputace: 24

Publikováno 8 červenec 2013 - 12:25:12

... Fomapan má tm.zelenou zadní antihalační vrstvu jedině ve svitku, proto pouze svitek přednamáčet cca 1-2 min. pro její smytí u perfo.kino. je antihalačka součástí emulze, tedy se nemusí přednamáčet. Lze prát v teplé vodě cca 30-40°C při rychloustalovače nad 20min při kyselým ustalovači do 15min... Rozdíl mezi Fomapan 100 classic a professionál je pouze ve výrobě, emulze je totožná, profi je řezaný ze středu pásu a je více pod kontrolou, má hlavně stejnoměrné vlasnosti po celé své ploše... svitek je na PET 0.1mm podložce zatímco perfo na 0.125 triacetátu celulózy... rozdíl mezi Foma100 a Foma200 je pouze v použitých senzibilizátorech, optické a senziometrické vlasnosti jsou totožné, max 110 čar/mm...


Jeden začátečnický dotaz - nafotil a vyvolal jsem v posledním měsíci po desetileté pauze zase pár filmů (konkrétně 3x Fomapan 100 a jednu 400 ve svitku) a všiml jsem si, že mimo exponovaná políčka a ve stínech je na filmu taková velice slabá kresba. Trochu to připomíná antireflexní sklo, je to perfektně rovnoměrné a v celé ploše.

Ne, že by mě tahle věc způsobovala nějaký zásadní problém - mám v procesu zatím ještě spoustu jiných nevychytaných míst, ale zajímalo by mě, jestli je to pro ten materiál normální (co si pamatuju z minulosti tak v kinofilmu jsem se s tím nikdy nesetkal). Pro zpracování používám Fomadon P (nepředmáčím - o tom tady dnes čtu poprvé..., časy podle návodu), přerušení octová voda, kyselý ustalovač Foma, praní obyčejná voda a na závěr destilka + Fotonal.

Nějaké vysvětlení / tip na chybu v procesu? Třeba je to normální a lekám se zbytečně...
  • 0

#236 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 8 červenec 2013 - 15:35:00

Jeden začátečnický dotaz - nafotil a vyvolal jsem v posledním měsíci po desetileté pauze zase pár filmů (konkrétně 3x Fomapan 100 a jednu 400 ve svitku) a všiml jsem si, že mimo exponovaná políčka a ve stínech je na filmu taková velice slabá kresba. Trochu to připomíná antireflexní sklo, je to perfektně rovnoměrné a v celé ploše.

Ne, že by mě tahle věc způsobovala nějaký zásadní problém - mám v procesu zatím ještě spoustu jiných nevychytaných míst, ale zajímalo by mě, jestli je to pro ten materiál normální (co si pamatuju z minulosti tak v kinofilmu jsem se s tím nikdy nesetkal). Pro zpracování používám Fomadon P (nepředmáčím - o tom tady dnes čtu poprvé..., časy podle návodu), přerušení octová voda, kyselý ustalovač Foma, praní obyčejná voda a na závěr destilka + Fotonal.

Nějaké vysvětlení / tip na chybu v procesu? Třeba je to normální a lekám se zbytečně...


Jak staré filmy to byly?
U starých svitků se stává, že se struktura krycího papíru obtiskne na film a vyvolá. Pokud vím, nejde s tím dělat nic.
  • 0

#237 HonzaP9

HonzaP9

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 59 příspěvků(y)
  • LocationPraha Čakovice
Reputace: 24

Publikováno 9 červenec 2013 - 09:08:55

Jak staré filmy to byly?
U starých svitků se stává, že se struktura krycího papíru obtiskne na film a vyvolá. Pokud vím, nejde s tím dělat nic.


Expirace 2014-2015. Ale je fakt, že struktuře papíru by ta kresba docela odpovídala...

Ještě dotaz s tím předmáčením - má cenu to brát jako standardní součást procesu pro Foma svitky, nebo je to spíš věc názoru?
  • 0

#238 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 9 červenec 2013 - 09:25:36

Tak to ne, to bude něco jinýho.

Přednamáčení se pro filmy Foma doporučuje.
  • 0

#239 Flaizer

Flaizer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 371 příspěvků(y)
  • LocationOrlické podhůří
Reputace: 259

Publikováno 9 červenec 2013 - 18:23:00

"je na filmu taková velice slabá kresba" by to chtělo blíže popsat, jestli oválky, čárky, písmenka, číslice... to jinak může znamenat opravdu mnoho od nějaké škvírky kudy fouká světlo po blbost při volání ;) ...
  • 0

#240 kid

kid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 334 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 9 červenec 2013 - 18:33:13

Vždyť to tam napsal:

...mimo exponovaná políčka a ve stínech je na filmu taková velice slabá kresba. Trochu to připomíná antireflexní sklo, je to perfektně rovnoměrné a v celé ploše.
  • 0

#241 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 10 červenec 2013 - 09:11:17

base fog. tím bych se netrápil.
  • 0

#242 gaucovnik

gaucovnik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
  • LocationŽilina
Reputace: 7

Publikováno 24 červenec 2013 - 11:42:14

Ahoj všetkým pod dlhšom čase,
takže definitívne výsledky už mám, ešte som trošku poupravil preklápanie pre Fomadon Excel. Skúsil som viac "dynamiky" a preklápal pokusne prvých 30 sekúnd a následne každých 30 sekúnd 3-4 preklopenia trošku rýchlejšie tak asi v trvaní 5-6 sekúnd a výsledok ma príjemne milo prekvapil. Foma uvádza iné preklápanie ale ja som skúsil ako sa to pozmení, keď prísun vyvolávačov bude urýchlený a zrnká nedostanú toľko času si pospať. Tak teda, kontrast sa extrémne nevyšplhal-nevidieť zmeny, zrno sa zmenšilo ale o rozmývaní nemôže byť reč a pri zväčšovaní to išlo samé na papier. Vyvolával som kino pri 200C priamo v stocku, bez ďaľšieho riedenia na 1+1 a podobne. Ukážky nejaké priložím, aj keď som si nie celkom istý ako to môj obyčajný stolný skener zvládne a ja to zvládnem sem na fórum prvýkrát zavesiť. Mimochodom čas vyvolánia som dal na maximum, teda 6 minút. Podobne som dostal porovnateľné výsledky aj na F200 v kine, len s predĺžením času adekvátne podľa fomáckej tabuľky na 8 minút. Vo výsledkoch na F100 a F200 v kine nazväčšovanom na 24x30 niet badateľných rozdielov. Dúfam, že niekomu tento príspevok pomôže, tak ako mne pomohli tie Vaše, a ak mi ostane chvíľka pred dovolenkou, tak pridám odkazy na fotočky. Takže záverom, F100 a F200 vo formáte kino v kombinácii s Excel-kou sú celkom pekné vydarené trio. LQN som momentálne odložil, neviem na čo sa ešte môže hodiť, asi len zostarne v chladničke a darujem neotvorený R09 od Fomy (sa hláste z okolia ZA), Fomadon P som vyplytval na pokusy, to už nemám :neutral: . Všetkým veľa zdaru a pekné prázdiny, či dovolenky - majte sa.
  • 2

#243 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 434

Publikováno 24 červenec 2013 - 20:38:29

Díky za sdělení.
  • 0

#244 Koudy

Koudy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
  • LocationBrno, sem tam Nová Říše
Reputace: 2

Publikováno 11 srpen 2013 - 21:03:35

Dobrý večer, chystám se po delší době vrátit k vyvolávání, a jak tak pročítám TK, tak koukám, že se dozvídám víc věcí, než jsem zapoměl :D Jak je to s tím přednamáčením? Nikde jsem to v materiálech Fomy nenašel. Já sám asi odhaduji namočit to v destilce, až v tanku před voláním, ale dokáže to někdo lépe popsat? Jak přednamáčet? Čím to smočit? Jak dlouho? A co to vlastně udělá? K čemu je ta antihilační vrstva a proč to kino má tak a svitek tak?

Moc díky za vyčerpávající odpověd
  • 0

#245 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 11 srpen 2013 - 22:03:45

Přednamáčení a to jestli ano nebo ne je otázka která od věků trápí lidstvo, která zdánlivě nemá logiku, ale která zcela určitě zapadá do účelnosti světa :) Výrobci přednamáčení totiž moc nedoporučují, ale uživatelé ano.. Proč? Protože namočený film už tak dravě nenasaje vývojku a ten začátek je tak víc zlehka a nemělo by docházet třeba k tomu, že nějaká místa budou provolanější než druhá. Výrobci naproti tomu straší přesně tím samým, ale opačně. Ber to tak, že většina matadorů přednamáčí, ale že to není věc, která bude o něčem doopravdy rozhodovat... Destilka na to není potřeba, tu dávej až na konce, na poslední oplach. Prostě naliješ obyč vodu, která by ale měla být podobné teploty jako vývojka do vývojnice, párkrát promícháš, čas odhadneš podle lunární fáze.. (od půl minutky po třeba dvě minuty) a vodu vyleješ. Bude pěkně barevná. A pak už normálně vyvoláváš.... K čemu je? Emulze je nanesena na průhledném plastu. A ten umí vést světlo podobně třeba jako optická vlákna. Antihalačka se tomu snaží zabránit. V opačném případě by jsi měl od všech světel na filmu pak různej rozpytej bordel...
  • 0

#246 Koudy

Koudy

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 46 příspěvků(y)
  • LocationBrno, sem tam Nová Říše
Reputace: 2

Publikováno 12 srpen 2013 - 06:39:15

Přednamáčení a to jestli ano nebo ne je otázka která od věků trápí lidstvo, která zdánlivě nemá logiku, ale která zcela určitě zapadá do účelnosti světa :) Výrobci přednamáčení totiž moc nedoporučují, ale uživatelé ano.. Proč? Protože namočený film už tak dravě nenasaje vývojku a ten začátek je tak víc zlehka a nemělo by docházet třeba k tomu, že nějaká místa budou provolanější než druhá. Výrobci naproti tomu straší přesně tím samým, ale opačně. Ber to tak, že většina matadorů přednamáčí, ale že to není věc, která bude o něčem doopravdy rozhodovat... Destilka na to není potřeba, tu dávej až na konce, na poslední oplach. Prostě naliješ obyč vodu, která by ale měla být podobné teploty jako vývojka do vývojnice, párkrát promícháš, čas odhadneš podle lunární fáze.. (od půl minutky po třeba dvě minuty) a vodu vyleješ. Bude pěkně barevná. A pak už normálně vyvoláváš.... K čemu je? Emulze je nanesena na průhledném plastu. A ten umí vést světlo podobně třeba jako optická vlákna. Antihalačka se tomu snaží zabránit. V opačném případě by jsi měl od všech světel na filmu pak různej rozpytej bordel...


Zkusím to, ta chvilka mě nezabije. Uvidíme jak to dopadne. Ale pro korektní porovnání to chce asi 2 stejně naexponovaný filmy a pak bych viděl jakej to má efekt, díky :)
  • 0

#247 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 12 srpen 2013 - 07:25:46

Dle mýho rozdíl nepoznáš. Leda ten přednamočenej bude o chloupek míň krytej, páč jak jsem říkal, trochu to zpomaluje vyvolávací reakci...
  • 0

#248 AidamS

AidamS

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 233 příspěvků(y)
  • LocationBroumovsko
Reputace: 56

Publikováno 12 srpen 2013 - 21:08:58

Ja přednámáčím u vyvojky kterou používám opakovaně. Abych si ji zbytečne nezasíral(ne že by to vadilo,ale mě to vadí)
U rodinalu to neřešim....
Pak bych jestě prednamocil v případě ze se budu snazit o měké volání (ostré svetlo) Abych tomu pomoh k mekosti
Nebo v prípade ze deláš tri svitky v jedný vývojnici rotačně. Nez to tam nalijes a položíš a začneš rotovat ubehne nákej čas, tak aby ten začátek byl pomalejší.
Vpodatate jak pise PavelP
  • 0

#249 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 14 srpen 2013 - 17:56:06

doteraz som používala hotovú ID-11 stock, raz som si namiešala vlastnú D-76 - to som neustriehla teplotu v týchto horúčavách, ale dnes som celé popoludnie dolaďovala teplotu s R09 1+50 a myslím podľa zbežného pohľadu na negatív, že pri tejto vývojke pobudnem dlhšie ....

AD Kraken: všade prevíjaš film 2x - najprv tam, potom naspäť, akurát, že obyčajne smerom tam prevíjaš postupne, ako fotíš a po vyfotení filmu vrátiš do kazetky, kým v Canone sa film najprv vytočí z kazetky na cievku a pri fotení sa do kazetky postupne vracia. Najhoršie skúsenosti s poškriabaním mám pri vyvolávaní farby z labu.
  • 0

#250 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 22 září 2013 - 14:52:47

Ano, Canom v nižších třídách to tak dělal. Moje EOS 500N, film nejprve celý vymotá a pak exponované snímky vrací zpět do kazety. Mám taky EOS 30 a ten exponované snímky postupně vytahuje ven, až teprve nafocený film vtáhne do kazety. Postupné, částečné focení u 500-ky nešlo, nebo (když jsem byl nucen toto udělat) jenom velice obtížně. U 30-ky je opětovné vkládání filmu do fotoaparátu hračkou. Je to i tím, že založení a najetí na stejný-poslední snímek je u EOS 30 velice, velice přesné a spolehlivé. Dělal jsem to tak často a pokaždé bez chyb a nechtěné dvojexpozice.
Poškrábaní filmu při tomto opětovném zakládání mě taky dlouho zlobilo. Přestal jsem používat Foma filmy a přestalo to. Kino prostě od fomy bylo podstatně citlivější na jakékoli, sebemenší škrábance, dokonce i tvrdá kůže na prstech je dokázala poničit. Začal jsem používat striktně jiné značky a bylo vše v pořádku. U svitků mi foma vyhovovala a škrábance nebyly na zvětšeninách vidět.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních