Přejít na obsah


Fotka
* * * * - 3 Hlasů

Pinhole


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
822 odpovědí na toto téma

#101 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 19 říjen 2009 - 13:42:01

Ani se nedivim, ze to vychazi jinak. Obvykle kazdy vzorec pocita s jinou konstantou (obvykle je to Rayleighova hodnota rovna dvema) a potom taky do hry vstupuje vlnova delka svetla, kterou si tam vlastne taky kazdy dosadi, jak potrebuje.

Jo, jo, jsem to chtěl taky napsat. Konstanta lze navolit třeba v PinholeDesigneru - předzadaná je tam 1,9 (Rayleigh) a 2 (první Fresnelova zóna pro zone plates). No a pak lze zadat vlastní konstantu - třeba tu teoreticky odvozenou ideální, co vychází tuším něco kolem 1,5-1,6. Vlnová délka podle toho, jestli focení za dne či umělýho světla :) (Jo a PHdesigner umí i "vyrobit" zone plates v pdf podle zadání).
V praxi ale nejdřív brousím, zjistím průměr a určím si rozptyl použitelných "ohniskových délek".

Naprosto desna v tomto ohledu je Foma 100, kde expozicni casy eskalatoruji skutecne bleskurychle :(

Dle mých propočtů a vynesení do grafů eskalátorují prakticky po exponenciále, a navíc celkem strmé... :) :(
  • 0

#102 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 19 říjen 2009 - 14:16:29

Ja dirky vrtam. Mam sadu vrtacku 0,3 az 0,4 mm , coz mi plne vyhovuje. Vysledna dirky je potom o neco malo vetsi, protoze ji jeste decentne zakulacuji jehlou - jen opatrne zasadim do dirky a protocim. Pak jeste zabrusuji, lestim opet zakulacuji, brousim, lestim a takto dale na nekolik iteraci az jsem spokojen s kulatosti a na hranach dirky nejsou otrepy. to kontroluji pod lupou v protisvetlu. Kupodivu je to viet velmi pekne. Potom mi treba vyjde dirka pri pouziti vrtacku 0,35 mm na prumer 0,36 mm.
Jinak pouzivam klasicky jako vychozi material plechovku od piva. Samozrejme zbrousenou na prakticky pouzitelnou tloustku. Pri pouziti alobalu dirku spise trhate a sance na nejake doladeni brousenim ci lestenim je mala - vsechno se to trha.
Vrtani provadim pri sevreni materialu mezi dva tluste kartony (dava je treba Foma k papirum). Nevrtat naprimo! Opet by dira nebyla cista.
JO a zeslabovani - obrusovani plechovky je potreba delat na tvrdem, rovnem a cistem(!!) podkladu - sklo ideal.
  • 0

#103 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 19 říjen 2009 - 15:08:25

....krásně je taky dírka vidět, když jí strčíš do zvětšováku místo negativu, vytáhneš zvětšovák na horu a zaostříš. Mluvím stále o pinholi :(. S padesátkou objektivem.
  • 0

#104 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 19 říjen 2009 - 15:09:43

Jo jo, to je taky pravda. Problem je ale s temi otrepy, ktere takhle moc viditelne nejsou. Na ty je nutne koukat "z boku".
  • 0

#105 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 24 říjen 2009 - 16:41:41

kromě focení se zabývám ještě dýmkařením a pořádáme si v pardubicích srazy dýmkařů a tentokrát mezi nás zavítal jistý honza holub - mám pro vás kolegu...
http://picasaweb.goo...alerieJanHolub#
  • 0

#106 spam82

spam82

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 29 říjen 2009 - 16:26:22

ja vyrabam dierky z papiera od zvitkoveho filmu, idealna mi prisla "foma" da sa este trochu zbrusit, dierky len tak informacne oskenujem, a ak sa to podoba na kruh tak sa s tym viac nehram

Vložený obrázek
  • 0

#107 hrabusj

hrabusj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 156 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 11 listopad 2009 - 19:14:35

Tak jsem si splnil další sen a to Pinhole, jelikož jsem na obě ruce levý tak jsem si to prostě koupil už hotové...

tady se musím pochlubit co to je zač...
http://aukro.cz/item...ole_6x12cm.html

už se těším až příde :-)
  • 0

#108 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 11 listopad 2009 - 21:42:02

tak to tě hochu pěkně natáhli...
  • 0

#109 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 11 listopad 2009 - 23:22:58

Moc hezka masinka - material za par desitek korun a par desitek minut prace

Vyrobce se musi jen chechtat jak to lidi kupuji (za 70 Liber na Ebay), je to stejne jako lomografie - jak prodat plastovy kram v cene 50 Kc za 7000 Kc :lol:

Limitovana serie 499 kusu nejspis znamena ze se jim jeden rozbil nebo cinan zemrel hlady tesne pred dokoncenim zakazky.

Nekde ve skle mam stlucenou ptaci budku, staci trochu zmensit vletovy otvor a bude pinhole jak vysita a dokonce i maskovana :D Ale ta bdue aspon za 15.000 Kc
  • 0

#110 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 12 listopad 2009 - 07:51:18

Moc hezka masinka - material za par desitek korun a par desitek minut prace

... na strojích za pár stovek tisíc.
Samozřejmě, že je to předražené. Ale je to kus precizní truhlářské práce, na kterou jen tak někdo nemá dovednosti a vybavení.
Jenom mám pocit, že takový přístroj jde trochu mimo "ducha" dírkové fotografie, jehož součátí je i to, že si kameru vyrobím sám z momentálně dostupného materilálu.
  • 0

#111 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 12 listopad 2009 - 08:03:11

Pravda je asi zase nekde uprostred :lol:
Vlastnorucne vyrobeny pristroj je skoro "jina" kategorie. Ale treba ja nemam moznost zpracovani dreva (teda aspon takovou, jakou bych chtel) a pekny dreveny dirkac by se mi libil. Tzn. taky jsem uvazoval o koupi a tudiz ani koupene dirky vubec nezatracuji.

Mne se treba hodne libi tyto strojecky. Podle me je to moc pekne odvedena prace a to i po dyzajnove strance veci (jen ta cena....)


http://www.mottweile....com/index.html
  • 0

#112 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 102 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 12 listopad 2009 - 10:34:07

to je nádhera. škoda až s tím fotit. Inspirace pro dřevomodeláře.
Tuhle mě napadlo, že v Petrofu musí být odřezky kvalitní dýhy. Ta se pak prodává jako palivo. Nemáme tam někoho známeho zkrz kterého by se dala získat dýha?
  • 0

#113 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 12 listopad 2009 - 10:56:56

Pravda je asi zase nekde uprostred :D
Vlastnorucne vyrobeny pristroj je skoro "jina" kategorie. Ale treba ja nemam moznost zpracovani dreva (teda aspon takovou, jakou bych chtel) a pekny dreveny dirkac by se mi libil. Tzn. taky jsem uvazoval o koupi a tudiz ani koupene dirky vubec nezatracuji.

Mne se treba hodne libi tyto strojecky. Podle me je to moc pekne odvedena prace a to i po dyzajnove strance veci (jen ta cena....)


http://www.mottweile....com/index.html

nádherná práce, to už skoro začíná být spíš jen o výrobě a provedení jako kus uměleckýho díla. Focení stím by bylo jako vedlejší produkt :lol:
  • 0

#114 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 12 listopad 2009 - 11:49:56

tak to tě hochu pěkně natáhli...

kolego tohle se nedělá, přístroj je již zakoupen, měl bys poukázat na to, že "cena je poněkud vyšší" ale nekazit radost novému majiteli
to je jako když přijde zákazník, že si už objednal kuchyň u firmy, která šulí co může a jejich kuchyně se prostě po pár letech rozpadají - taky jim neříkám "udělali jste blbost"
pokud se k objednávce chystají, je situace jiná

co jsem se díval na ty fotografie, tohle bys vyráběl v garáži tak deset hodin a kolik má cenu dneska lidská práce? musel bys mít plánek, taky by se ti nemusela podařit první verze a předělával bys, dřevo pár korun, ale dva laky po stovce, koruna ke koruně...
pokud ukázkové fotografie či skeny jsou pořízené tímto vypadají velmi dobře = je to drahé, ale pěkné a výsledky budou
udělat z kartonu se to dá, souhlasím - možná nákup této škatulky inspiruje majitele k vlastní výrobě mnoha takových komor
  • 0

#115 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 12 listopad 2009 - 12:06:25

tak to tě hochu pěkně natáhli...

možná nákup této škatulky inspiruje majitele k vlastní výrobě mnoha takových komor

v tom případě - "k nezaplacení!"
  • 0

#116 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 12 listopad 2009 - 12:23:14

tak to tě hochu pěkně natáhli...

kolego tohle se nedělá, přístroj je již zakoupen, měl bys poukázat na to, že "cena je poněkud vyšší" ale nekazit radost novému majiteli
to je jako když přijde zákazník, že si už objednal kuchyň u firmy, která šulí co může a jejich kuchyně se prostě po pár letech rozpadají - taky jim neříkám "udělali jste blbost"
pokud se k objednávce chystají, je situace jiná

co jsem se díval na ty fotografie, tohle bys vyráběl v garáži tak deset hodin a kolik má cenu dneska lidská práce? musel bys mít plánek, taky by se ti nemusela podařit první verze a předělával bys, dřevo pár korun, ale dva laky po stovce, koruna ke koruně...
pokud ukázkové fotografie či skeny jsou pořízené tímto vypadají velmi dobře = je to drahé, ale pěkné a výsledky budou
udělat z kartonu se to dá, souhlasím - možná nákup této škatulky inspiruje majitele k vlastní výrobě mnoha takových komor

100% souhlas.
  • 0

#117 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 12 listopad 2009 - 12:31:48

Jojo, hodne lidi zapomina ocenovat svoji praci... a tim je to cele zkresleno. Pak je jeste nutne si uvedomit, ze kdyz si treba remeslnik rekne o urcitou castku, tak polovinu z ni prakticky odevzda na danich - neni to jeho cista mzda.
V tomto svetle je cena te dirkovky z meho pohledu v bezne cenove relaci.

...kdyz ja vezmu v uvahu, kolik jsem stravil hodin na sve kartonove dirkove komore a misto toho jsem treba mohl delat prescasy..... tak to je v podstate ten nejdrazsi fotak, co mam! :wink:
  • 0

#118 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 12 listopad 2009 - 20:37:08

Pokud by ode me remeslnik nejakou castku dostal, tak by ji dostal celou - stat jsem nikdy pracovat nevidel, takze si nic nezaslouzi. A kdyz si takovou krabicku vyrobim sam (nastroje i material jsou), tak usetrim 2500 Kc. O cas ani tak nejde - za sobotni odpoledne mi stejne nikdo nic neda.

Potiz tehle skatulky je ta, ze se plati za provedeni - hezky to vypada, ale foti to stejne jako krabica od bot. Skoro je to lepsi pouzit na dekoraci nez na fotografovani, mohlo by se to treba odrit.

Na pinholi se skvele konvertuje treba rozbity mechac 6x9, 90% je uz udelano, staci udelat diru misto objektivu. A jeste je to skladaci.
  • 0

#119 Bohousek

Bohousek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 329 příspěvků(y)
Reputace: 14

Publikováno 12 listopad 2009 - 21:21:57

Hmm, mam pocit, ze tato cast diskuse je hodna ke smazani...
Hrabusji, nic si z toho nedelej, je to hezkej kousek a bude ti jiste delat radost. A verim tomu, ze kdyby se s ni Ypres_bass pomazlil, nerad ji bude vracet pravoplatnemu majiteli!
Je to prece taky hracicka, jako spousta z nas...

Bohousek
  • 0

#120 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 251

Publikováno 12 listopad 2009 - 21:25:59

Pokud by ode me remeslnik nejakou castku dostal, tak by ji dostal celou - stat jsem nikdy pracovat nevidel, takze si nic nezaslouzi. A kdyz si takovou krabicku vyrobim sam (nastroje i material jsou), tak usetrim 2500 Kc. O cas ani tak nejde - za sobotni odpoledne mi stejne nikdo nic neda.

Potiz tehle skatulky je ta, ze se plati za provedeni - hezky to vypada, ale foti to stejne jako krabica od bot. Skoro je to lepsi pouzit na dekoraci nez na fotografovani, mohlo by se to treba odrit.

Na pinholi se skvele konvertuje treba rozbity mechac 6x9, 90% je uz udelano, staci udelat diru misto objektivu. A jeste je to skladaci.


Pokud tohle dokážeš udělat za sobotní odpoledne, tak ti těch 2500 klidně dám :-)

A o mrzačení starých přístrojů už jsem tady jednou psal. Je to zvěrstvo, zvěrstvo, zvěrstvo!
  • 0

#121 Acer

Acer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 455 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 251

Publikováno 12 listopad 2009 - 21:28:42

to je nádhera. škoda až s tím fotit. Inspirace pro dřevomodeláře.
Tuhle mě napadlo, že v Petrofu musí být odřezky kvalitní dýhy. Ta se pak prodává jako palivo. Nemáme tam někoho známeho zkrz kterého by se dala získat dýha?


Není problém, jakou chceš?
  • 0

#122 hrabusj

hrabusj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 156 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 12 listopad 2009 - 21:53:11

Já vím, že je to předražené , ale já bych tohle nevyrobil prostě jsem na to levej...

jinak pro zajímavost, koukal jsem že tento člověk co mi prodal tu noon pinholku, tak jí v minulosti vydražil za částky 6, 7 a 5 tisíc... :twisted: takže jsem dopadl ještě poměrně dobře...

:-)

P.S já to měl jako dárek k vánocům, takže si myslím, že hezký dárek k vánocům, rozhodně lepší než nějaká volovina.

Hezký večer
  • 1

#123 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 12 listopad 2009 - 21:56:15

Já bych to předraženě neviděl. Hlavně si ho radostně užívej a foť s ním. Protože pokud by ležel ve skříní, pak by teprve byl předražený
  • 0

#124 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 12 listopad 2009 - 22:02:43

Zejtra vás smažu, přátelé... Opravdu se to dostalo mírně za hranici...
  • 0

#125 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 12 listopad 2009 - 22:06:50

přesně jak napsal bohoušek i cuba - vůbec to neřeš. pokud ti to udělalo radost, tady se rozhodně nezpovídej. pokud jsem viděl výsledky z (teď nevim - vladikovo / acerovo) pinholí - neni třeba se obávat ani technické stránky věci! a to myslím zcela vážně, maje za mnohem větší peníz (milovaný) kodak panoram.

udělat to za dopoledne? snad. třeba někdo ale udělá něčím jiným za dopoledne 3000 - pak rád svojí práci za 2500 na někoho deleguje. a třeba se s krabicí od bot dosáhne stejných výsledků (i když pochybuji, pár pinholek už jsem dělal a viděl), nicméně komfort a trvanlivost je imho někde jinde.

těším se na výsledky. ypresa přece známe - někdy mluví rychle, ale je tu jedna z nejpřejícnějších duší.
  • 0

#126 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 13 listopad 2009 - 21:00:53

Jak tak koukam, tak si tu pinholi asi postavim. Napada me nekolik veci co by se dalo vylepsit a rovnou k tomu udelam i planek.

Bude to kombinace pinhole a panoramatickeho fotaku, material jaky kdo chce (kov/drevo/bakelit...)
  • 0

#127 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 13 listopad 2009 - 21:29:24

Jak tak koukam, tak si tu pinholi asi postavim. Napada me nekolik veci co by se dalo vylepsit a rovnou k tomu udelam i planek.

Bude to kombinace pinhole a panoramatickeho fotaku, material jaky kdo chce (kov/drevo/bakelit...)

to je slovo
ale výraz "asi" ještě nic neříká
jsem zvědavej... ják to dopadne
  • 0

#128 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 13 listopad 2009 - 21:48:04

Jak tak koukam, tak si tu pinholi asi postavim. Napada me nekolik veci co by se dalo vylepsit a rovnou k tomu udelam i planek.

Bude to kombinace pinhole a panoramatickeho fotaku, material jaky kdo chce (kov/drevo/bakelit...)


Už se těším, zatím jsem žádný z Vašich geniálních a dle vašich slov jednoduchých vynálezů neviděl :-)
  • 0

#129 Koca

Koca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 172 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 21

Publikováno 14 listopad 2009 - 00:16:59

kolik takova rucne vyrobena pinholka muze stat, kdyby ji tu nekdo vyrobil jako zakazku? :-)
  • 0

#130 spam82

spam82

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 14 listopad 2009 - 04:27:20

je to dost, za tu cenu by som ocakaval aspon "vratnu pruzinu na zavierke"

na druhej strane chcem si postavit skatulu "s rucickovym-selenakovofotoidnym expozimetrom" a "elektronicky riadenou zavierkou ..." taky mensi /cyberpunk/ , cakam len na kolegu "eletrikara" az bude mat cas . . za take dielko by sa malo pitat potom kolko?
  • 0

#131 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 14 listopad 2009 - 11:19:37

Cena je vzdycky takova, kterou je nekdo ochoten zaplatit :-)

Ale obecne bych rekl, ze za samodomo pristroje se zridka kdy da vice, nez za "seriove" vyrabene stroje. Zalezi na zdarilosti konstrukce a "specialnosti".
  • 0

#132 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 14 listopad 2009 - 11:32:13

elektricky řízená pinhole, no nevím
leda by to byl systém jako maj oemka a až by se negativ "nakrmil" tak by se to samo zavřelo - že by to byl jako takovej kompakt s clonovou automatikou
hodnota je dána cenou za díly, materiál a pak práce ovšem to je veliké rozpětí a záleží pro koho se dělá, pro někoho zadarmo, pro jiného za minimum, nebo naturální odměnu, pro dalšího se nedělá vůbec atd...
  • 0

#133 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 14 listopad 2009 - 15:20:23

hodnota je dána cenou za díly, materiál a pak práce ovšem to je veliké rozpětí a záleží pro koho se dělá, pro někoho zadarmo, pro jiného za minimum, nebo naturální odměnu, pro dalšího se nedělá vůbec atd...


Přesně tak...
  • 0

#134 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 14 listopad 2009 - 18:49:02

Vyborny napad

Minutka z kuchyne na rizeni expozice, zapisuji si
  • 0

#135 spam82

spam82

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 15 listopad 2009 - 04:21:20

tak tak, minutky z kuchyne :) ale snad ma nikdo nezbije ... :-) ja bych rad display . . taky ten s odpocitavanim . . uz ma raz policajti "sacovali"
tak toto nech ich uz dorazy /snad ma nezastrelia/
  • 0

#136 petr22

petr22

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 823 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 15 listopad 2009 - 14:35:44

Nejslozitejsi asi bude to udelat tak, aby to nevypadalo jako casovana bomba :-)
  • 0

#137 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 15 listopad 2009 - 18:10:38

Hoj lidi, teďka trochu pokukuji po nějakých pin(holkách) :lol:...
Ne teď vážně, hledal jsem na netu někde nějakej návod na panorama piholi 6x12. Když jsem viděl vaše výsledky, popřípadě ve vedlejším vlákně, tak jste mě nadchli.
Rád bych si taky sestrojil nějakou svojí cameru obscuru. Bohužel, nějak manuálně zručnej možná trochu jsem, ale tohle jsem nikdy nedělal, tudíž nemám ani přístup ke strojům.
Neměl byste někdo plánek na výrobu panorama camery po domácku? Jestli teda jste ochotní se podělit o plán :(.

To co jsem našel:
http://pinhole.org/w...1/ipanorame.pdf
http://idea.uwosh.ed...120populist.pdf
  • 0

#138 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 102 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 16 listopad 2009 - 10:58:47

Lenin a dírkovka
Přátele, než mě začnete kamenovat nad nevhodností spojení dnes již velmi brakové nečtivé literatury a centryckým bodem našich myšlenek, věřte - je zde spojení !
To prostě zajdete do knihovny, popřípadě do antikvariátu a požádáte, zda-li čirou náhodou nebudou likvidovat tuto literaturu. Nedbejte na úsudek lidí, co si o vás budou myslet a berte všemi deseti. Nestyďte se. Když je něco zadarmo, je náš národ zvyklý brát plné ruce a pít plnými doušky. Jde o knihy, které nikdo nečetl a mají výbornou neošahanou vazbu. Doma skalpelem či ulamovacím nožem oddělíte desky od stránek. Číst obsah stránek nemusíte. Věřte, že obsah mezi deskami nemá prachžádnou duševní ani materiální hodnotu. Ani svačinu do něj nezabalíte a na otop jsou papírky malý.
Ale desky jsou tvrdé (tvrdší a kvalitnější, nežli víra v nich uschovaná), potažené bílým plátnem. Ty nařežete odlamovacím nožem do vhodné velikosti, dle vlastního vkusu a potřeb a slepíte kanagomem, popřípadě jiným vhodným lepidlem. No a dopředu instalujete dírku v pixle od piva. Jako krknošák doporučuji pixlu od piva Krakonoš.
A pak že zde není spojení Lenina a pinholí.
  • 1

#139 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 16 listopad 2009 - 16:26:35

Vážení přátelé,
nakolik jsem se o téma zajímal, skoro největším problémem při výrobě dirkovky je vyrobit dirku. Aby měla přesnou velikost, kruhový tvar, hladké okraje atd. Nyní si můžete vhodnou, profesionálně provedenou dírku koupit u šikovných Poláků (hmmm, možná že to jen dovážejí od ještě šikovnějších Číňanů) za nějakých 120 korun: http://www.allegro.p...ole_gratis.html. U stejného prodejce i dírky jiných velikostí.
  • 0

#140 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 16 listopad 2009 - 17:40:21

A nebo si tu dirku můžeš vystřihnout z cestovního pasu. Tam si dokonce můžeš vybrat velikost, neboť se ty dírky zužují. :lol:
  • 0

#141 zruda

zruda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 listopad 2009 - 18:05:13

Vážení přátelé,
nakolik jsem se o téma zajímal, skoro největším problémem při výrobě dirkovky je vyrobit dirku. Aby měla přesnou velikost, kruhový tvar, hladké okraje atd. Nyní si můžete vhodnou, profesionálně provedenou dírku koupit u šikovných Poláků (hmmm, možná že to jen dovážejí od ještě šikovnějších Číňanů) za nějakých 120 korun: http://www.allegro.p...ole_gratis.html. U stejného prodejce i dírky jiných velikostí.


na srazu na Rychrské boudě jsem slyšel ,že dokonalá dirka vytvoří obraz jako hudně špatný obektiv a veškeré kouzko pinhole se vytratí...
Takže jeslji přesi jen nebude lepší propíchnout tu pixlu od krákory špendlíkem.
Adam
  • 0

#142 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 102 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 16 listopad 2009 - 18:46:25

Adame tu dírku Ti udělám. Není problém.
Jak jsi dopadl s tím vyjednáním dotelu v Adšpachu? Pomalu by jsme měli přemejšlet jak setkání v ádru uskutečníme. Tak koukej našlápnout kozí dech a dojet tam.
Roman
  • 0

#143 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 16 listopad 2009 - 19:05:43

To s tim leninem je hustý :lol:...
Dírku bych si snad i vyrobil, ale tak nějak podle mejch znalostí jsem nejvíce narazil na problém prohnutí filmu a hlavně na převíjení svitku ( a poznání kam až přetočit).
  • 0

#144 zruda

zruda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 listopad 2009 - 19:48:27

Romane na adr prdim. Chtel bych to udelat přímo na Ostaši. Je tam kemp myslim ze docela solidní. Do skal co by digošem dohodil.
Dávám si zaůkol vyzjistit vše podstatné a dám vědět.
  • 0

#145 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 16 listopad 2009 - 20:02:00

Pretoceni prece resi cervene okenko na zadni strane pinhole a cislovani na krycim pasu svitku, ne?
Co mate na mysli prohnutim filmu? Jeho rovinnost? To u dirkovky neni problem, pokud se vejdete do rozumne miry. Hloubka ostrosti je obrovska a nejaky milimetr v prohnuti filmu neni problem. Jinak muze byt prohnuti filmu i zamer. Ja treba volil pro svoji panoramatickou pinhoulnudli drahu kruhovou (viz tady http://www.temnakomo...iewtopic&t=2640).
  • 0

#146 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 102 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 16 listopad 2009 - 21:05:53

Romane na adr prdim. Chtel bych to udelat přímo na Ostaši. Je tam kemp myslim ze docela solidní. Do skal co by digošem dohodil.
Dávám si zaůkol vyzjistit vše podstatné a dám vědět.


No jo to máš pravdu. Tam je vlastně kemp :lol: Oplně jsem na něj zapoměl. Tak zjisti co a jak stojí, zda-li se dá slušně stravovat (nemyslím jen předraženej párek). Zda-li tam je nějaká společenská místnost atd. No a vymysli co dělat v připadě nepohody. Pak mi to napiš do soukr. zprávy. Sem raději né. Zasejc by se adm. durdil.
  • 0

#147 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 16 listopad 2009 - 21:50:36

Oteccasu a zruda: pánové, na srazy a setkání máme samostatnou sekci :-), takže tady se prosím věnujte dírkám.
  • 0

#148 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 17 listopad 2009 - 01:47:54

To s tim leninem je hustý :-)...
Dírku bych si snad i vyrobil, ale tak nějak podle mejch znalostí jsem nejvíce narazil na problém prohnutí filmu a hlavně na převíjení svitku ( a poznání kam až přetočit).

červené okénko kde je vidět na čísla filmu pomáhá... (neplatí pro atypické rozměry)
  • 0

#149 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 17 listopad 2009 - 15:53:01

Vladik - no to jo vlastně fakt, dyť to mám to samí na Weltě po dědovi :D... to znamená, že formát 6x12 se vejde na svitek jenom 4krát.

To prohnutí jsem právě koukal u vás :roll:. Moc mě to zaujalo, protože přesěně tohle bych chtěl :D. Jak třeba jste věděl o jak moc prohnout ten film?
  • 0

#150 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 17 listopad 2009 - 15:59:31

nebudu to nějak pitvat, ale mě se vejde na svitek 4* políčko 6*18
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních