Přejít na obsah


Fotka
* * * * - 3 Hlasů

Pinhole


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
822 odpovědí na toto téma

#301 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 28 listopad 2010 - 21:21:24

Ty jo, na dirku to vypada az moc dokonale. Jaky mas prumer, obrazovou vzdalenost a vyslednou clonu?

Jinak pro Neopan 400 jsem na netu nasel nasledujici vztah, ktery si nekdo empiricky odvodil:

Tc=Ti+(0,3*Ti^1,62)

Ti je urcen expozicni cas, Tc je vysledny cas korigovany o svaru.

Mne to vychazi pro clonu f/214 po korekci na svaru takto:
cas zmereny pro f/22, cas vysledny
1/250, 1/2
1/125, 1
1/60, 2
1/30, 5
1/15, 12
1/8, 28
1/4, 1 min
1/2, 3,5 min
1, 10 min
2, 28 min
4, 1,5 hod
8, 4 hod

Je to plus minus zaokrouhlene na rozumne hodnoty, ale pro me to funguje, overeno.
Pro svoji clonu si to pochopitelne musis prepocitat.
  • 0

#302 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 784 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 28 listopad 2010 - 21:34:00

Vladik,
ak sa nemýlim, negatív je 6x17cm, obrazová vzd. niečo +- 89mm, dierka netuším (tu pomohol guru Acer :wink: ), clona 210. Obrazový uhol 115 stupňov - valcová dráha. Možno som niečo doplietol - v dierkach som na začiatku cesty.

Je to ozaj pekný obraz (tie skeny ešte ubrali na ostrosti, skener čo mám teraz doma je katastrofa) - ešte som ale nefotil v ostrom slnku a kontrastné scény (ako to vonku to vyzerá, vieme všetci :-o ), krabička ešte voní novotou.

Inak dík za ten vzťah a hlavne za tvoje hodnoty (!). Ja som ten vzorec tiež našiel, ale tým to skončilo - my nematematici :wink:

Snažím sa o kontakty cyanotypiou, tie sú ale už "dokonalosťou" úplne inde - snáď sa to časom poddá (v prílohe jeden nie-až-tak-strašne-nepodarený záber, resp. variácia)

Dierke zdar!
Ď.
Vložený obrázek
  • 0

#303 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 28 listopad 2010 - 21:39:59

No ja koukal na svoje fotky z dirky a po zmenseni na tuhle velikost to mam taky takhle nechutne "dokonale"... :wink:
Jestli mas clonu f/210, tak to klidne pouzij z fleku tak, jak jsem uvedl. Odchylka je zcela zanedbatelna.
  • 0

#304 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 784 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 28 listopad 2010 - 21:42:52

Vladik,
tož to je riziko zvané "72 DPI" :wink:

(nie, vážne - aj tvoje fotky boli jedny z tých, ktoré ma popostrčili do tohoto vlákna)

Časy opisujem, bezva!
  • 0

#305 Goldfinger

Goldfinger

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 listopad 2010 - 07:16:08

hezké :wink:
  • 0

#306 kubasscz

kubasscz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 75 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 1 prosinec 2010 - 19:39:25

cau panove, nejak me zaujal format 6x7 na pinholku, uz mam 6x6, 6x9 no a proc nemit jeste tuhle ze :roll: :) :)

ele nejak se numuzu zorientovat na krycim papire....
Budu mit klasicky kukatko na zadech jenze cisla jsou tam na 6x4,5, 6x6, 6X9. Pak plno tecek tak sem si vzal pravitko do ruky a zacal merit ale prd z toho, na 6x7 proste nic nepasovalo, jak to resite?
  • 0

#307 Goldfinger

Goldfinger

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 prosinec 2010 - 09:19:42

jak to resite?[/quote]
ahoj, já mám u kinofilmu změřeno, že potřebuji dvě otáčky na přetočení, ale jelikož tam mám první film, tak nevím co z toho vyleze, pravděpodobně nebudou políčka těsně vedle sebe
  • 0

#308 kubasscz

kubasscz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 75 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 2 prosinec 2010 - 16:17:01

jj u kina pouzvam vychytavku z tehle stranky http://obviousmag.or..._the_world.html

ale me zajima SF(svitek)
  • 0

#309 spam82

spam82

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 2 prosinec 2010 - 23:03:58

[quote]jak to resite?[/quote]
ahoj, já mám u kinofilmu změřeno, že potřebuji dvě otáčky na přetočení, ale jelikož tam mám první film, tak nevím co z toho vyleze, pravděpodobně nebudou políčka těsně vedle sebe[/quote]

ahoj, kino uz s pinholkami neriesim, ale niekde na webe som videl taku vychytavku / tam kde je perforacia filmu vlozis "jazycek", kusok plastu alebo papieru, podla poctu "prasknuti" pri previjani urcis o kolko si film pretocil , podobne ako sa to davalo na bicykel a rapkalo to a robylo rachot a vsetci sa hnevali 8-O urcite si to vies predstavit , no a zaroven bude aj film trochu "napnuty"
  • 0

#310 Goldfinger

Goldfinger

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 prosinec 2010 - 07:08:01

[quote][quote]jak to resite?[/quote]
ahoj, já mám u kinofilmu změřeno, že potřebuji dvě otáčky na přetočení, ale jelikož tam mám první film, tak nevím co z toho vyleze, pravděpodobně nebudou políčka těsně vedle sebe[/quote]

ahoj, kino uz s pinholkami neriesim, ale niekde na webe som videl taku vychytavku / tam kde je perforacia filmu vlozis "jazycek", kusok plastu alebo papieru, podla poctu "prasknuti" pri previjani urcis o kolko si film pretocil , podobne ako sa to davalo na bicykel a rapkalo to a robylo rachot a vsetci sa hnevali :( urcite si to vies predstavit , no a zaroven bude aj film trochu "napnuty"[/quote]

hmmm, dobrej nápad 8-O
  • 0

#311 kubasscz

kubasscz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 75 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 prosinec 2010 - 11:58:31

http://www.matchboxp...om/clicker.html je to v tom odkazu co jsem postnul prve....

btw nikdo tady neresil posun svitku na 6*7???
  • 0

#312 zachodak

zachodak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 16 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 prosinec 2010 - 15:41:43

http://www.matchboxpinhole.com/clicker.html je to v tom odkazu co jsem postnul prve....

btw nikdo tady neresil posun svitku na 6*7???


Zdar, a co si to nejak odmerit. Dat okno na 6x9 a rozmerit ze napr. prvni snimek je 1, druhy je velka tecka, treti je mala tecka, ctvrty odhadem meziprostor, paty zase cislo atd.....?
  • 0

#313 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 7 prosinec 2010 - 16:20:10

btw nikdo tady neresil posun svitku na 6*7???

Zdar, a co si to nejak odmerit. Dat okno na 6x9 a rozmerit ze napr. prvni snimek je 1, druhy je velka tecka, treti je mala tecka, ctvrty odhadem meziprostor, paty zase cislo atd.....?

Mno, to je samozřejmě řešení, ale má jednu chybu. Je to potřeba udělat pro každý typ krycího pásu zvlášť. Mezi výrobci totiž nesedí nejen polohy "teček" (ruček, puntíků, koleček :wink: ), ale kupodivu ani odstupy mezi snímky (a proto dokonce ani délka filmového pásu). Před dvěma lety jsem řešil něco podobnýho s jistým naprosto neobvyklým formátem a přesně kvůli tomu jsem se na to nakonec vybodl. Ovšem pokud se předpokládá použití filmu jednoho výrobce(=jeden typ krycího pásu), či snad pouze jednoho typu filmu, je to cesta.
  • 0

#314 zachodak

zachodak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 16 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 prosinec 2010 - 18:48:13

btw nikdo tady neresil posun svitku na 6*7???

Zdar, a co si to nejak odmerit. Dat okno na 6x9 a rozmerit ze napr. prvni snimek je 1, druhy je velka tecka, treti je mala tecka, ctvrty odhadem meziprostor, paty zase cislo atd.....?

Mno, to je samozřejmě řešení, ale má jednu chybu. Je to potřeba udělat pro každý typ krycího pásu zvlášť. Mezi výrobci totiž nesedí nejen polohy "teček" (ruček, puntíků, koleček :wink: ), ale kupodivu ani odstupy mezi snímky (a proto dokonce ani délka filmového pásu). Před dvěma lety jsem řešil něco podobnýho s jistým naprosto neobvyklým formátem a přesně kvůli tomu jsem se na to nakonec vybodl. Ovšem pokud se předpokládá použití filmu jednoho výrobce(=jeden typ krycího pásu), či snad pouze jednoho typu filmu, je to cesta.


Pravda.
Tak takhle zhruba vychazi foma *obrázek jsem hodil pod odkaz / ToFF
  • 0

#315 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 7 prosinec 2010 - 18:53:55

Co to bylo za formát? Byl alespoň hodně protáhlý?
  • 0

#316 zachodak

zachodak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 16 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 prosinec 2010 - 18:56:26

nebo mozna jeste lepsi to bude rozmerit to do cislovani nahore 6x4,5, tam nejsou tak velka hlucha mista tak budes furt na teckach
  • 0

#317 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 7 prosinec 2010 - 18:57:32

Má otázka patří Břeťovi, ať nedojde k omylu.
  • 0

#318 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 7 prosinec 2010 - 20:03:33

Pro zajímavost - výrobci "nového Polaroidu" z The Impossible Project dali na trh také "instantní pinhole", viz http://shop.the-impo...0/ca_pinhole100 . Je to na film typu 100, tedy to, co se dává i třeba do polaroid backů ke středoformátu.
Cenu ani kvalitu nijak nekomentuji, doma to nemám a ani mít nebudu, nicméně je to určitě nejnovější pinhole na trhu, jako novinka z Impossible project mi to přišlo právě dnes :)
  • 0

#319 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 8 prosinec 2010 - 07:29:18

Ploci, tipuješ správně. Byl protáhlý, nebyla to dírka (aspoň od určitého okamžiku) a delší strana by se ti jako pohledničáři líbila :wink: - něco mezi 14 a 15 cm, přesný číslo už nevím, byl to čistý technologický "vyšlismus". Leč potřeba mít rozpočítaný papír pro každýho výrobce zvlášť mě odrovnala (no spíš to byla ta poslední kapka pro odložení projektu na "někdy později").
  • 0

#320 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 8 prosinec 2010 - 08:09:40

Hm, to zní pěkně :wink: . Samovýroba, nebo bazmek od nějakého obskurního výrobce?
  • 0

#321 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 8 prosinec 2010 - 09:04:51

Ploci, pokračování v SZ, přeci jen už nejde o pinholi, tak ať z nás moderátoři nevykážou na trestnou lavici. :wink:
  • 0

#322 Goldfinger

Goldfinger

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 únor 2011 - 10:03:52

Ahoj.
Tak jsem konečně nechal vyvolat film.
Moc fotek mi nevyšlo.
Asi mám větší díru než jsem předpokládal :roll: .
Většina fotek byla přeexponovaná a ostrost nic moc.
S časama budu muset jít tak na půlku. S ostrostí nic nenadělám.
To bych musel udělat menší dírku a zase zkoušet časy.
Zatím jsem naskenoval jenom jednu u kamaráda.
Je to úplně první fotka, kterou jsem dělal.
Expozice 8 minut.
Až se oteplí, tak zkusím novej film.
Ahoj.

Vložený obrázek
  • 0

#323 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 3 únor 2011 - 10:36:50

To je na pracovišti? :roll:
Nějaké takové zaměstnání bych potřeboval...
  • 0

#324 Goldfinger

Goldfinger

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 3 únor 2011 - 10:40:51

jojo,
to byla sranda, když jsem chtěl aby se 8 minut nikdo moc nehejbal :roll:
když někdo přišel, tak jsme ho hnali ať neleze do záběru
  • 0

#325 Svitek

Svitek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 0

Publikováno 3 únor 2011 - 16:16:29

Tak ja sa tiež pridám. To to je moja krabička "home made" na 6x6.
Celá je z papiera až na cievku filmu a dierku, tá je klasicky z plechovky.
Aby to kúsok vypadalo tak som ju oblepil nepodarkami z temnokúpelne. Takže dostala baritovú "povrchovku". Závierka "šuflíková zasúvacia".
Prikladám pár fotiek zo stavby...
Vložený obrázekVložený obrázekVložený obrázek
Vložený obrázekVložený obrázek

Z prvého a posledného (zatiaľ) filmu som bol celkom prekvapený, čakal som, že to bude viac neostré a že sa nato nebude dať kukať. Vyšlo mi všetkých dvanásť snímkov až nato, že som tam mal asi na štyroch políčkach dvojexpozíciu. Zabudol som pretáčať ja hlava deravá. Fotil som na Ilford FP4ku a volal v ID-11. Merané Sverdlovskym 4.
Nemám skener tak aspoň takto prikladám malú ukážku.
Papier 24x18 Fomabrom N111 lesklý. Takže štvorce asi 16x16.
Dosť ma štve vinetácia. A vôbec neviem ako jej predísť. Kukal som niektoré vaše "pinfotky" a sa mi zdá, že to nemáte až také ako ja.
Vložený obrázek
Hore - plyšák "Ňufo". Interiér, exponované 20 sekund. Vzdialenosť od pinholky asi 15cm.
Dole - ja v strede. Moja milá obsluhuje závierku. Čakal som, že na fotke nebude. Exterier, exponované 8 sekund.
...toť vsjo...
  • 0

#326 Svitek

Svitek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 0

Publikováno 3 únor 2011 - 16:21:33

Zabudol som na to najdôležitejšie a to parametre. Takže dopĺňam.
Clonové číslo 116.
Obrazová vzdialenosť 26,6 mm
Priemer dierky 0,23 mm



Off topic: ...tlačidlo "Upraviť "by bodlo.
  • 0

#327 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 3 únor 2011 - 16:29:53

Ahoj, pekna dira :roll: Mam taky udelanou na 6x6, jak rikas ze bojujes tou vinetaci, tak nevidim jakou mas vzdalenost dirky od filmu, ja mam 30mm a efektivni plochu, kterou dirka vykryje je kolem dvounasobku teto hodnoty, tedy askorat pro 6x6, myslim ze ty bys mohl mit hodne podobnou. Vinetace je ale prirozenou soucasti dirky a fotek z ni :wink: Napriklad tvoje druha fotka ji tolik netrpi, to snad kdyby jsi chtel i pod zvetsovakem narovnas. Ovsem ta prvni, tam je problem trosku jinde. Jde o Schwarzschildův jev, na který trpí z vetsi nebo menší části všechny černobílé materiály. Totiz v tech krajnich mistech dopada svetlo o radove mensi intenzite a tedy by potrebovalo kvuli Schwarzschildovu jevu znatelne prodlouzit, kdezto uprostred je akorat. Tomu se neda nijak moc efektivne zabranit. Muzes film vyrazne preexponovat a pak podvolat, ale to budes mit zas kontrast v cudu... Moje rada zni, pouzivej Fuji neopan acros, ten na tento jev trpi naprosto minimalne (narozdil treba od te FP4, nedejboze fomy 100..).
  • 0

#328 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 3 únor 2011 - 16:34:01

A vidim, ze uz jsi vzdalenost dodal...tedy tvoje dirka vykresli neco kolem 50mm kruh...to je na hrane a proste to trosku vinetovat bude. Nicmene v mem predchozim prizpevku jsem se bavil jen o dirach s plochou drahou filmu, odstranit vinetaci jde celkem hodne dobre zakrivenim drahy filmu (at jiz castecne, nebo uplne) je ale pak potreba pocitat taky se zakrivenou perspektivou.
  • 0

#329 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 784 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 3 únor 2011 - 20:05:32

Mickael,
no Neopan 400 vo zvitku je zrejme v čudu.
Aký iný matroš má podobne výhodnú (=malú) reciprocitu?
Premýšľal som nad Acrosom 100 (ten by v 2zložkovke mohol dať aj viac).
Hm.
HP5?
  • 0

#330 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 3 únor 2011 - 20:32:24

Vzdyt pisu, ze neopan acros, tedy stovka. A vzhledem k tomu, ze netrpi skoro vubec sw-efektem (do dvou minut nic, pak pul clony..) je ti celkem jedno, ze je to "jen" stovka, protoze si sice vezmes tu HP5, tim budes mit ctyrstovku, fajn, bude uz navecer, vyjde ti expozice rekneme pul minuty na ctyrstovku, tzn. dve minuty na acrose (jednoduchy prepocet, o dve clony). Acrose odexponujes dve minuty a mas to tam, hp5 podle datasheetu skoro tri minuty a stejne budes mit upecene stiny. Ale zalezi na chuti kazdeho zejo, ber to jen jako muj nazor :wink:
  • 0

#331 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 3 únor 2011 - 20:46:21

Ted jsem jeste koukal do datasheetu vyrobcu a od ilfordu neni vhodne asi nic, u fomy je to jeste horsi, prichazi ale do uvahy Kodak TMAX400, ten ma taky relativne malou odchylku, pri tech 30s by to byla asi minuta.... Ale nevim jestli je podstatne u dirkovky pouzivat citlive filmy, kdyz stejne budes exponovat v radu sekund skoro vzdy. Navic, jak pak s tou ctyrstovkou udelas za plneho slunce ctvrtinu? Pokud teda nemas v dirkovce vestavenou zaverku jako ja :wink:
  • 0

#332 Svitek

Svitek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 0

Publikováno 4 únor 2011 - 15:30:18

Ďakujem za rady ohľadom vinetácie...
A mám takú malú otázočku. Rozmýšľam nad výrobou pinholky na 12x18? alebo niečo podobné tých 12 je daných bo chcem použiť dva 120kové filmy nad seba. A otázka znie: ....ako daľeko mám dať dierku od roviny filmu aby sa mi nestalo to čo pri 6x6. Kukám do pinholedizajnéra a tam som to nenašiel. Velkosť dierky mi vypočíta podľa vzdialenosti.
A asi kúsok prehnem rovinu filmu bo sa mi tie deformácie perspektívi zapáčili.
...zatiaľ tolko a sorry, za blbé otázky ale kto sa nepýta nič sa nedozvie.
  • 0

#333 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 4 únor 2011 - 16:08:22

Dva svitky nad sebou jsou podle me trosku...nestastne...abys mel v pulce fotky caru a znaceni filmu. No delej jak chces :cry: Kdybys uz chtel tak delej 13x18 na planfilmy a nebo "jednodussi" varianta, na papiry. Filmy jsou sice drazsi, ale narozdil od papiru jsou vyrazne mekci a precejen delane na foceni. Papir vyjde silene kontrastni. Jde to srazit, ale i tak nema tu spravnou senzibilaci proste. Jak uz jsem rikal, dirka efektivne vykryje kruh o prumeru priblizne dvounasobku vzdalenosti od roviny filmu (bavime se o ploche draze filmu). Tedy Tedy pro tech tvych 12x18 si spocitas preponu, to je cca 21cm. Tedy optimalni vzdalenost dirky je polovicni, takze 10,5cm a vic. A pro tuto vzdalenost si spocitej optimalni prumer dirky a mas to :cry:
  • 0

#334 Svitek

Svitek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 0

Publikováno 4 únor 2011 - 16:30:15

Ok....díky...
Zvažoval som planfilmy ale cena ma odradila. Keby šlo kúpiť jeden dva na skúšku tak možno áno ale čo ak kúpim celú krabicu a nebude mi to fungovať.
Dva zvitky a čiara medzi mi nevadí aspoň to bude mať echt klasický look.
  • 0

#335 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 4 únor 2011 - 16:54:07

Fungovat to urcite bude, proc by nemelo, jen se pak (predpokladam) budes muset smirit s kontaktnima kopiema. Pripadne existuje i od ilfordu direct positive paper, coz je vlastne delany pro pinholove vyuziti, nemusis delat kontakty, proste to pracuje jako papir, tzn vysoky kontrast, ale da se s tim manipulovat za ochranneho osvetleni...
  • 0

#336 Ondrej91

Ondrej91

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 124 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 únor 2011 - 13:22:10

tak jsem to upravil, snad to bude fungovat, jinak ty časy jsem jenom zkopíroval z toho programu a vytisknul, 1/30 asi nedám, to jsem věděl :lol:

foto zde:
http://kvhtprelouc.r...Dirkova_komora/


Ahoj, jak daleko máš film od dírky? Stavíme teď s přítelkyní dírkovku taky a nevíme přesně, jakou máme zvolit velikost dirky a zároveň vzdálenost filmu od dirky, aby jsme ho osvítili správně..

dá se tohle spočítat v tom programu, který je na pinhole.cz? Nebo to tam mám dát nějak od oka a čekat, co z toho vyleze? :-)

Díky za radu. Ondřej
  • 0

#337 Goldfinger

Goldfinger

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 únor 2011 - 13:51:29



tak jsem to upravil, snad to bude fungovat, jinak ty časy jsem jenom zkopíroval z toho programu a vytisknul, 1/30 asi nedám, to jsem věděl :lol:

foto zde:
http://kvhtprelouc.r...Dirkova_komora/


Ahoj, jak daleko máš film od dírky? Stavíme teď s přítelkyní dírkovku taky a nevíme přesně, jakou máme zvolit velikost dirky a zároveň vzdálenost filmu od dirky, aby jsme ho osvítili správně..

dá se tohle spočítat v tom programu, který je na pinhole.cz? Nebo to tam mám dát nějak od oka a čekat, co z toho vyleze? :-)

Díky za radu. Ondřej



Ahoj.
Film od dírky 25 mm.
Dírka měla mít přesně 0,223 mm.
Dá se to přesně spočítat v PinholeDesigner. Já, ale asi (určitě) udělal dírku větší než měla být, proto jsem měl většinu fotek přeexponovanou.
Dírka 0,2 mm potřebuje dvojnásobnou expozici jak dírka 0,3 mm.
Doporučoval bych koupit injekční jehlu 0,3 mm (menší jsem na netu nenašel) a podle programu udělat přesně obrazovou vzdálenost, která vychází 45 mm.
Pak to budeš mít přesně a určitě to bude fungovat. Tu dírku jakoby tou jehlou vrtej. Časy expozice taky spočítáš v programu.
Toto je jenom rada začátečníka, zatím takové zkušenosti nemám.
Ahoj
  • 0

#338 VirusSvobody

VirusSvobody

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 23 únor 2011 - 20:56:56

Na prvním je panoramatická kamera, dělá negativy 6x18

Omlouvám se, jsem nečetl všechny, příliš mnoho pismeno :lol:
Máš ještě tento dirkovy fotoaparát? Sam udelal?

U příležitosti ještě jiný odkaz:
http://fotografiaotworkowa.pl
  • 0

#339 Acer

Acer

    Nováček

  • Předplatitel
  • 456 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 254

Publikováno 23 únor 2011 - 21:38:55


Na prvním je panoramatická kamera, dělá negativy 6x18

Omlouvám se, jsem nečetl všechny, příliš mnoho pismeno :lol:
Máš ještě tento dirkovy fotoaparát? Sam udelal?

U příležitosti ještě jiný odkaz:
http://fotografiaotworkowa.pl


Ano, ještě ho mám. Sám udělal :lol:
  • 0

#340 VirusSvobody

VirusSvobody

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 115 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 23 únor 2011 - 22:10:32

Poslal jsem e-mail.
  • 0

#341 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 24 únor 2011 - 10:18:06

... U příležitosti ještě jiný odkaz:
http://fotografiaotworkowa.pl

Pinhole porno :lol:
http://fotografiaotw...l/obrazki/x.jpg
  • 0

#342 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 24 únor 2011 - 10:25:26

JJ, to je ta skutečná fotografia otworkowa :lol: :lol: :lol:
  • 0

#343 houmr

houmr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 20 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 14 březen 2011 - 17:21:22

ahoj...tak přidávám se s jednou čerstvou dírkou na 6x6...kůží zdobená závěrka...plně analogové počítadlo snímků.....:-)
tak pinholím zdar!
Vložený obrázek
a jedna z prvního svitku


Vložený obrázek
  • 1

#344 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 14 březen 2011 - 18:09:27

Houmr: bomba... hlavně to analogové počitadélko ... a ta kužíčka.. hm... super...
  • 0

#345 Acer

Acer

    Nováček

  • Předplatitel
  • 456 příspěvků(y)
  • LocationBruntálsko
Reputace: 254

Publikováno 21 březen 2011 - 12:39:03

Sešly se mi nějaké požadavky na výrobu pinholí, tak když už se do toho
budu pouštět, můžu jich přidělat víc. Kdo by potřeboval, nechť se hlásí.
Formáty 6x6, 6x9 nebo i jiné.
Ale nepište sem, ať to tady nezanášíme smetím, udělám vlákno v bazárku,
tam se to po čase smaže.
  • 0

#346 Svitek

Svitek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 34 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 0

Publikováno 21 březen 2011 - 13:06:22

Moja druhá Pinholka. Chcel som vyskúšať plany 6x13, ktoré mi poskytol kolega temnokomorník Oteccasu.
Narýchlo zostrojená krabička z papiera.
Vzdialenosť 91 mm. Dierka okolo 0,4 mm.
Dal som dva plany nad seba, takže celkový rozmer negatívu je okolo 12x13.
Je z toho dosť veľká krabička. Na fotke s mojou "fešandou Matkou stredoformátovou".

Vložený obrázek



Nevydržal som a hneď nabil a narýchlo pohádzal veci na "zátišíčko" a toto je výsledok.
Interier, exponované 11 minút. Negatív sa mi zdá podexponovaný. Volané v RO9 8 minút. Musím asi prerobiť dierku bo sa mi zdá, že by to malo byť ostrejšie.

Vložený obrázek

Za tú fotku ma nebite je to len test. Nemám skener.
Negatív fotený Dikizrkadlom a "prenegativované" bez veľkých úprav, nedoostrené.
Teším sa ako bude vypadať kontakt na barite.
  • 0

#347 panpriatel

panpriatel

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 443 příspěvků(y)
Reputace: 34

Publikováno 22 březen 2011 - 22:54:23

Na jednom fore som objavil tento odkaz
http://www.theinvisiblecamera.com/
Neviem ci to tu uz nebolo a ci by sa to nehodilo skor do inej temy ale v kazdom pripade som po skuknuti videa cumel s otvorenymi ustami.
Typek zostrojil pinholku ktora je cela priesvitna a laduje to speci filmom ktory reaguje len na priamo dopadajuce svetlo... Je to absurdne ale fascinujuce. A hlavne 100 ludom co mu napisu posle jednu taku krabicku na mesiac aj so 100 filmami. Nuz... sranda celkom.
  • 0

#348 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 802 příspěvků(y)
Reputace: 2 174

Publikováno 22 březen 2011 - 23:35:38

invisible camera:

1. april :(
  • 0

#349 panpriatel

panpriatel

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 443 příspěvků(y)
Reputace: 34

Publikováno 22 březen 2011 - 23:40:22

Tiez ma to napadl, ale ked sa tam ti ludia v tom videu tvaria tak vazne...
Nuz preto to sem davam! Aby ste tunak skuseny pinholisti a temnokomornici posudili ci som bezhlavo naletel alebo ci bude o pol roka acer vyrabat tie pinholky priehladne... :0)
  • 0

#350 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 802 příspěvků(y)
Reputace: 2 174

Publikováno 22 březen 2011 - 23:45:17

zajtra to preberieme osobne dufam

budem sa tvarit vazne :(
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních