Přejít na obsah


Fotka

Vyvolani HP5ky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
262 odpovědí na toto téma

#201 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 27 prosinec 2016 - 08:04:29

přemýšlím, v čem budu máchat hp5+. rád bych nějaký levný one shot (něco jako ds-12, který míchám pár hodin před použitím), hezké polotóny, slušný využití citlivosti (1/2 ev jsem ochoten obětovat, víc už ale ne), nevelké shluky zrn. chci se vyhnout hydrochinonu a podobným svinstvům, pokud mi teda někdo příliš nenavnadí :-) nemá někdo nějaký nápad?


  • 0

#202 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 785 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 281

Publikováno 27 prosinec 2016 - 09:09:06

na HP5+  atomal  a  svinstva  forever ! :-D   (ale  mezi náma,   kromě  rodinalu  cokoli :-) )


  • 0

#203 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 27 prosinec 2016 - 09:45:24

problém je ten, že hápépětek nacvakám do roka horko těžko jednu. sic je jistá nevelká naděje, že by se to mohlo zlepšit až na ohromující dvě rollky ročně, ale je to značně nejisté. takže potřebuju něco, co buď umíchám před použitím, nebo to bude mít takovou trvanlivost, jako třeba ten rodinal. a to se okruh použitelných vývojek o něco zužuje, má-li to být levný a tudíž bez nevyužitých zbytků. v moderních vývojkách (ds-10, instant mytol,..) je většinou fenidon, který v potřebném množství neodvážím a nahradit ho metolem si nelajznu, protože tolik zběhlý v temnokomornictví jednoduše nejsem, abych byl schopen správně zhodnotit výsledek. takže spíš něco staršího (d23, id-3,...), popřípadě něco jako je esd-2. nebo zkusit ds-12 i na hp5+, přestože není zcela doporučovaná? možností je stále poměrně dost a já netuším...


  • 0

#204 Fire

Fire

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationKolín
Reputace: 169

Publikováno 27 prosinec 2016 - 10:49:40

Vyhovuje mi HP5 pushnutá na 800 máčená osm minut v Rodinalu 1+25.

Nejsou to něžné půltóny, ale spíš charakterní role.

Ten push je důležitej, na 400 tahle kombinace vyšla taková bahnivě nijaká...
  • 0

#205 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 27 prosinec 2016 - 11:06:02

stejně hp5+ s rodinalem je vtipná kombinace, když to tak člověk na netu čte... :-)

nicméně já bych rád právě něžné polotóny. ještě mi napadlo mimo jiné pc-tea. před lety jsem ji zkoušel, ale vyhrálo 510pyro a tak upadla v zapomnění... jen se trošku obávám, že by tenhle čaj mohl být až moc ostrý na hp5+


  • 0

#206 matas

matas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
  • LocationÚjezd nad Lesy
Reputace: 19

Publikováno 27 prosinec 2016 - 14:37:49

A proč ne ta 510?


  • 0

#207 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 27 prosinec 2016 - 15:46:37

protože pyrogallol. fakt bych raději něco "zdravějšího"...


  • 0

#208 matas

matas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
  • LocationÚjezd nad Lesy
Reputace: 19

Publikováno 27 prosinec 2016 - 18:21:24

Tak to je jiná, v zadání jsem četl něžné polotóny a nic o poživatelnosti...  :???:


  • 1

#209 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 27 prosinec 2016 - 18:26:48

a stejně jsi mi navnadil, abych si sjel vývojky jaye defehra a objevil jsem něco velice okouzkujícího - master's metol https://www.flickr.c...57632983815540/ . asi ho zkusím, jestli se neobjeví něco jiného


  • 0

#210 matas

matas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
  • LocationÚjezd nad Lesy
Reputace: 19

Publikováno 27 prosinec 2016 - 21:49:11

Jednoduché vede k dobrým výsledkům. Pokoušel jsem Pyro-M a pak se vrátil k 510. Záleží na očekávaném výsledku.


  • 0

#211 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 27 prosinec 2016 - 22:38:11

ako je to vlastne s tým pyrogallolom - hovorí sa, že je jedovatý a škodlivý, pozeral som na výstražné symboly na obale a má ich menej ako metol a hydrochinon... Dokonca aj pyrokatechín ich má menej a podľa informácií na webe je pyrokatechín ešte viac škodlivý ako pyrogallol. Pritom metol a hydrochinon pokojne používame.


  • 0

#212 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 061 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 034

Publikováno 27 prosinec 2016 - 22:55:35

ako je to vlastne s tým pyrogallolom - hovorí sa, že je jedovatý a škodlivý, pozeral som na výstražné symboly na obale a má ich menej ako metol a hydrochinon... Dokonca aj pyrokatechín ich má menej a podľa informácií na webe je pyrokatechín ešte viac škodlivý ako pyrogallol. Pritom metol a hydrochinon pokojne používame.

Robil som si taky rebricek, co je a co nie je jedovate. Vysledok - jedovate je vsetko. Ale kazda latka inak a v inom mnozstve.

Jedovatost podla wikipedie klesa smerom: pyrokatechol, hydrochinon, pyrogalol ... Ale spoliehat sa na to neda :)

Je ale pravda, ze kym pyrogalol a pyrokatechol je nebezpecny pre moznost vdychnutia sublimatu (!!!), vsetky tri vnikaju pokozkou a sliznicou ... O poziti ani nevravim.

Metol je uplne ina kategoria. Samotne pozitie sposobuje cyanozu, ale ta sa "samolieci" ventilaciou. Obvykle odznie skor, ako sa dostavi lekar. Pri styku s pokozkou nie je ani tak jedovaty, vadi skor, ze vyvolava trvalu alergiu.

Pre nas - poucitelnych plati, ze s cyklickymi uhlovadikmi zasadne s ochranou oci, v rukaviciach a s ruskou na nose. Urcite az do okamihu rozpustenia. Potom by uz stacili vari tie rukavice ...


  • 0

#213 dodoxbb

dodoxbb

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 409 příspěvků(y)
  • LocationBanská Bystrica
Reputace: 215

Publikováno 28 prosinec 2016 - 00:16:14

 

ako je to vlastne s tým pyrogallolom - hovorí sa, že je jedovatý a škodlivý, pozeral som na výstražné symboly na obale a má ich menej ako metol a hydrochinon... Dokonca aj pyrokatechín ich má menej a podľa informácií na webe je pyrokatechín ešte viac škodlivý ako pyrogallol. Pritom metol a hydrochinon pokojne používame.

Robil som si taky rebricek, co je a co nie je jedovate. Vysledok - jedovate je vsetko. Ale kazda latka inak a v inom mnozstve.

Jedovatost podla wikipedie klesa smerom: pyrokatechol, hydrochinon, pyrogalol ... Ale spoliehat sa na to neda :)

Je ale pravda, ze kym pyrogalol a pyrokatechol je nebezpecny pre moznost vdychnutia sublimatu (!!!), vsetky tri vnikaju pokozkou a sliznicou ... O poziti ani nevravim.

Metol je uplne ina kategoria. Samotne pozitie sposobuje cyanozu, ale ta sa "samolieci" ventilaciou. Obvykle odznie skor, ako sa dostavi lekar. Pri styku s pokozkou nie je ani tak jedovaty, vadi skor, ze vyvolava trvalu alergiu.

Pre nas - poucitelnych plati, ze s cyklickymi uhlovadikmi zasadne s ochranou oci, v rukaviciach a s ruskou na nose. Urcite az do okamihu rozpustenia. Potom by uz stacili vari tie rukavice ...

 

Mne to tiež tak nejak vyšlo s tou jedovatosťou. Takže vlastne taká metol-hydrochinonová klasika ako D76 od Kodaku je v podstate zdravotne závadnejšia ako metol-pyrogalollová PMK... A to sa používa neriedená, taká PMK sa riedi 1:100. A to nehovorím o starších pozitívnych Fomatol H a M, ktoré sám s obľubou používam :-) a podobne...


  • 0

#214 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 28 prosinec 2016 - 05:16:33

osobně mi je jedovatost po požití zcela ukradená, většinou tyhle věci nepiju :-) problém vidím předně v negativních účinkách při respiraci a styku s kůží. třeba z produktového listu pyrogallolu: "Zdraví škodlivý při vdechování, styku s kůží a při požití. Možné nebezpečí nevratných účinků. Mutagen kategorie 3." někdy se uvádí, že je mutagen 2. kategorie. přesně nevím, jaké tam jsou rozdíly. dá se dočíst, že by pravděpodobně měl být mutagenní a jedovatý už při vdechování a styku s kůží. kdežto hydrochinon je sice také mutagen (a karcinogen), ale snad až při požití, byť tím si nejsem zdaleka jistý z dostupných zdrojů. metol je o proti těmhle dost slabý odvar. především je to alergen při styku kůží, není dobrý ho ani dýchat, ale dokud ho člověk nevypije, není to nic, kvuli čemu bych měl potřebu řešit bezpečnost (teda já ji právě neřešim, proto s tim nechci zbytečně dělat). tím nechci říct, že ani jednu z výše uvedených látek nemám, nepoužíval jsem a nejspíš ani nebudu v budoucnu používat. pokud nafotím třeba tu hp5+ na 3200 iso, namíchám si rafku, protože v ní je to dokonalý a alternativa pravděpodobně ani neexistuje. ale právě pokud najdu alternativu bez těhle svinstev, která mi uspokojí, tak ji budu používat raději

jinak doporučují spíš se vykašlat na wiki a právě číst bezpečnostní listy u velkých dodavatelů a výroben chemie, jako je například penta či lach-ner


  • 0

#215 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 28 prosinec 2016 - 05:34:19

Jednoduché vede k dobrým výsledkům. Pokoušel jsem Pyro-M a pak se vrátil k 510. Záleží na očekávaném výsledku.

tak to by byla d23, bych řekl :-)

ono to má ještě jednu stranu. hp5+ používám také na snímky v husté mlze v lese. na to jsem si celkem osvojil máchání v dk-20 tak, že jsem film lehce převolal. ztratil jsem kresbu v nejvyšších světlech (což jsou koruny stromů), ale o to lepší jsou stíny, kterých tam je značná převaha. s tou samou vývojkou bych rád tedy volal i tohle a to v pyru nedám


  • 0

#216 vw1302

vw1302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
Reputace: 41

Publikováno 28 prosinec 2016 - 08:50:31

S chemií ti neporadím, ale docela mě zajímá, proč jen jeden kousek hp5ky ročně.. co ti na ní vadí?
  • 0

#217 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 28 prosinec 2016 - 09:50:35

můj primární film je fp4+


  • 0

#218 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 28 prosinec 2016 - 11:37:39

Skodlive ucinky pyrokatechinu a pyrogalolu bych resil pri pravidelne expozici. Pokud michate jednou za pul roku koncentrat a chovavate se opatrne, neni to podstatne.
  • 2

#219 matas

matas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 153 příspěvků(y)
  • LocationÚjezd nad Lesy
Reputace: 19

Publikováno 28 prosinec 2016 - 21:05:58

 

Jednoduché vede k dobrým výsledkům. Pokoušel jsem Pyro-M a pak se vrátil k 510. Záleží na očekávaném výsledku.

tak to by byla d23, bych řekl :smile:

ono to má ještě jednu stranu. hp5+ používám také na snímky v husté mlze v lese. na to jsem si celkem osvojil máchání v dk-20 tak, že jsem film lehce převolal. ztratil jsem kresbu v nejvyšších světlech (což jsou koruny stromů), ale o to lepší jsou stíny, kterých tam je značná převaha. s tou samou vývojkou bych rád tedy volal i tohle a to v pyru nedám

 

Ano, ano.  Pokouším D23 a DD23, ale zatím jenom Foma.


  • 0

#220 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 29 prosinec 2016 - 05:25:13

trošku jsem doufal, že se o d23 s hp5+ rozepíše keko, velký to propagátor d23, ale asi už bylo vše řečeno. nicméně v 1+1 by to nemuselo být vůbec špatné, možná přidat maloučko kbr pro sichr... ale jak jsem uzřel master's metol, třeba v:

pyrosiřičitan sodný 2 gramy

metol 2 gramy

tea 4 ml

voda do litru

... tak je to podstatně levnější jak d23, také umíchané za 1/4 hodiny včetně umytí "nádobí", portrétek z delty 100 je pod tím nádherný... fakt mi to láká :-) až mi přijde závěrka od šikovného pána, docvakám film a zkusím to :-) jen jsem nikdy neviděl použití pyrosiřičitanu místo siřičitanu, ale předpokládám, že také zabraňuje oxidaci metolu v roztoku a tudíž v tomto plně nahrazuje siřičitan sodný, o kterém se jay nezmiňuje


  • 0

#221 peter7575

peter7575

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 58 příspěvků(y)
  • LocationLevice
Reputace: 0

Publikováno 10 leden 2017 - 17:04:49

HP5 ku fotenú na ISO 400 som volal v pyrocat-M 1:1:100 17min, výsledok bol celkom slušný, pri volaní v PC-Tea pri čase 8 min negativ nič moc, ale pozitív je krásny, je tam všetko čo som tam chcel mať.
  • 0

#222 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 11 leden 2017 - 15:02:58

Máte někdo praxi s "Master's metol"?

Pakliže ano - s čím by se dal výsledek srovnat?


  • 0

#223 peter7575

peter7575

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 58 příspěvků(y)
  • LocationLevice
Reputace: 0

Publikováno 11 leden 2017 - 17:03:34

Ujo google našiel toto
https://www.flickr.c...57632983213044/
A toto
https://www.flickr.c...57639556773475/

To by mohlo stačiť... hm?
  • 0

#224 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 11 leden 2017 - 17:12:59

prostě to bude chtít vyzkoušet :-)


  • 0

#225 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 11 leden 2017 - 17:48:23

Myslím, že vyzkouším...

Odkazy jsem již viděl, ale - jak víme - obrázek na displeji a obrázek na fotopapíru - toť přeci jenom rozdíl!


  • 0

#226 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 11 leden 2017 - 18:11:33

podělte se prosím o výsledky. možná by nebylo od věci následně založit i vlákno jí zasvěcené. já se k tomu dostanu asi až za několik týdnů...


  • 0

#227 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 19 leden 2017 - 16:04:42

Když budu ještě chvíli nemocný, možná na něco příjdu...

Dnes jsem namíchal velejednoduchý koncentrát "Master's metol" (Natrium metabisulphite 50g + metol 50g do litru vody), použil jsem 10ml tohoto konc. na 0,5 litru pracovního roztoku a přidal 5 ml TEA....  a vyvolal kus zkušebního filmu HP5+ z metráže, nafocený (a měřený) Leicou M7.

Volal jsem (jak je někde doporučeno) časy pro D76 1+1 při rotačním volání (to jsem "nahradil" trvalým překlápěním, resp. 1'//2x/15sec.)

Obrázky jsou o něco málo méně kryté, než jsem zvyklý u DS-10, DS-12, IM, Xtol, netobože Rodinal, ale jsou hezky vymalované - myslím, že se budou dobře zvětšovat. Kontrast mi příjde přiměřený - ale zde jsem se při hodnocení mokrého negativu již mnohokrát vypekl, takže nechávám bez komentáře. Při prohlížení 12x zvětšující lupou mám pocit, že zrno bude znatelné. Ale zde stejně jako s kontrastem. Kromě toho - hezké zrno ještě žádné fotografii neublížilo, že?!

Jakmile nazvětšuji, dám vědět.

Pro Acros rezervuji variantu s uhličitanem draselným. Měla by být "ostřejší, radikálnější". I kdyby hodlala zvětšovat zrno, u Acrosu je to k zasmání. 


  • 0

#228 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 19 leden 2017 - 16:12:53

také jsem míchal mm, vyvolávat budu co nevidět :-)


  • 0

#229 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 20 leden 2017 - 09:19:54

takže já jsem namíchal:

pyrosiřičitan sodný 1g

metol                      1g

triethanolamin        2ml

voda do 1/2 litru

(čili dle jaye je to 40ml roztoku "a" v litru vývojky a 4ml tea)

18°c, 14min. první 1/2 minuta překlápět, pak 3x každý 3 minuty

nepřijde mi to vůbec špatné, nejlíp mi vyšlo asi iso200, které je i dost kryté (o fous víc než mám fp4+ v ds-12). zrno je ještě slušné (z 6x7), kontrast na průměrně kontrastní scény dobrý až lehce měkký (pro kondenzor. možná mám ale raději trošku měkčí podání než je zvykem). ale nazvětšoval jsem jen jeden snímek, takže to jsou doopravdy první dojmy

celkem by mi zajímalo, jestli by se dala velikost shluků zrn snížit použitím metaboritanu sodného na místo triethanolaminu...?


  • 0

#230 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 20 leden 2017 - 13:53:35

Nimrod

Buď jsem se "převiděl", nebo opavdu film, který jste vyvolával, neí uveden.

Dnes budu volat s potaší, mohu zkusit i s metaboritanem (pokud zbyde film) a napadlo mě, že bych mohl přicmrndnout do MM pár kapek Rodinalu (tak, jak se to dělá třeba u DS-10).

Tak a pak už zase "vážné věci" :-)


  • 0

#231 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 20 leden 2017 - 13:57:33

hp5+ :-)


  • 0

#232 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 20 leden 2017 - 17:47:53

Dnes:

Tentýž film (HP5+, ale pro změnu jsem zase já neuvedl, že @320).

1. kus: MM+TEA+Rodinal 1,5ml/300ml, trvalý pohyb (1x/5"), 9,1'/24°C (=13'/20°C). Pohledem proti prosvětlováku zatím (asi) nejlepší.

2. kus: MM+uhličitan sodný bezvodý (tedy ne draselný!-hrábnul jsem ve skladu po jiné krabici a už se mi nechtělo vracet...) 0,6g/300ml. Volal jsem 10,9'/24°C (=15,5'/20°C=HP5+@400 v Xtolu 1+2 při 20°C). Zde mám pocit, že na málo kontrastní scény to bude akorát, na "normálně kontrastní" scény to již bude asi na gradaci "čistá 2" nebo 1,75-1,5. Těžko říct.

Kousek filmu ještě v kazetě zbylo. Pokusím ještě metaboritan.


  • 0

#233 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 20 leden 2017 - 18:16:41

výborně, děkuji


  • 0

#234 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 20 leden 2017 - 19:16:18

Kolegové! Možná jste četli předchozí příspěvky... Můžete mi pomoci - zvláště vy, kterým chemie něco říká?

Asi bych to nějak dohledal, ale protože nejsem "profík", asi bych nadělal chyby. O co jde?

Potřeboval bych vědět (alespoň odkaz) jaké pH má ten který vodný roztok (určité koncentrace) látek. Není nějaký kalkulátor?

Jde mi o uhličitan sodný bezvodý a dekahydrát, uhličitan draselný, metaboritan sodný, disiřičitany, L-askorbová kyselina, apod. Tedy látky, které fungují jako zásady ve vývojkách, ale i jiné.

Př.: našel jsem uhlič.sodný dekahydrát -


  • 0

#235 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 20 leden 2017 - 19:16:32

Kolegové! Možná jste četli předchozí příspěvky... Můžete mi pomoci - zvláště vy, kterým chemie něco říká?

Asi bych to nějak dohledal, ale protože nejsem "profík", asi bych nadělal chyby. O co jde?

Potřeboval bych vědět (alespoň odkaz) jaké pH má ten který vodný roztok (určité koncentrace) látek. Není nějaký kalkulátor?

Jde mi o uhličitan sodný bezvodý a dekahydrát, uhličitan draselný, metaboritan sodný, disiřičitany, L-askorbová kyselina, apod. Tedy látky, které fungují jako zásady ve vývojkách, ale i jiné.

Př.: našel jsem uhlič.sodný dekahydrát - ten má pH 11,5. Ale v jaké koncentraci vodného roztoku?


  • 0

#236 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 21 leden 2017 - 09:11:31

Jednou jsem se na to ptal v laboratori a zaver byl takovy, ze vypocitat pH je dost slozite. Navic ostatni latky ve vyvojce maji take vliv. Proto je lepsi michat a merit.
  • 0

#237 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 21 leden 2017 - 18:00:16

Tak jsem na to přišel!

MM (ať již s TEA, potaší,sodou či metaboritanem) se pro volání Fuji Neopan Acros-u nehodí. Nebo někde dělám chybu... (ale že by 4x za sebou?). Vše podvolané, málo kontrastní. Dokonce i značení na okrajích kinofilmu poloprůhledné. A to jsem zkoušel při 20 i 25stC.

U "klasiky" - kubických krystalů - to jde a myslím, že nejlepší výsledek bude z MM+TEA+Rodinal. Ploché krystaly se vzpouzejí. Buď se k nim vyvolávač nedostane, nebo je ho málo, nebo jsou nějak proti metolu "chráněny", nebo umí počarovat s pH.... NEVÍM.

Zamrzelo mě to. Také vzhledem k tomu, že kinofilm  Acros se stává nedostatkovým zbožím a ti, co jej prodávají, za něj chtějí stále nehoráznější peníze. Ale zase to zrnéčko, žádný švarcšild... No, asi budeme kňučet jako po Agfě APX 100, my starší dokonce po APX 25. Svět se mění...


  • 0

#238 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 21 leden 2017 - 18:34:27

hodně mi to připomíná chování acrose v raf pyro-metol. přičítal jsem to jeho nechuti se pushovat, ale možná že chyba bude někde jinde


  • 0

#239 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 22 leden 2017 - 16:09:48

Přes poledne mi to nedalo, vyplížil jsem se z domova a nafotil Yashicou D jeden Acros u vesnické hasičárny, kde si hasiči udělali i přístřešek a posezení... Otvírák na pivo na sloupu, víčka po zemi, siréna na sloupku.... Zjevně se tam hasí kdeco. Malebné!

Vyvoláno v Rodinalu 1+50, "zrno" pod lupou není vidět. 


  • 0

#240 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 17 duben 2017 - 19:09:05

V pátek jsme s Kibishem vyrazili na kraj pralesa (nahoře je zcela mrtvo - kromě kyčelnice a našli jsme i ohnivec šarlatový nebo jurský...?). Nafotil jsem  2 HP5+, jeden @400 a druhý @320, leicou M7+Elmar 24/3,8 z ruky. Vyvoláno DS-10 stock (konc. v propylenglykolu) + Rodinal 1+200. V archivu mám HP5+ v několika vývojkách. 

Včera jsem zvětšoval a definitivně potvrzuji, že DS-10 stock (uvedená mutace) je podle mě nejvodnější: při 30x40 velejemné zrno, kontrast na 2,25 (barevná hlava 4ES).

Teď jdu na Acros...


  • 0

#241 MiroSz

MiroSz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 52 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, Slovensko
Reputace: 2

Publikováno 18 duben 2017 - 19:51:33

Zdravim. Vyvolaval niekto HP5ku vo Fomadon P (oficialne myslim ze je to klon D76) ? Nejak sa nevim dogooglit k casu, niekde som nasiel 12 minut, niekde 14, niekde 7.5 minuty...

Podla vasich skusenosti jak dlho by to bolo najlepsie? Som vo vyvolavani uplna lama, bude to prvy film co vyvolam...ak ho vyvolam.


  • 0

#242 bzencak

bzencak

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 993 příspěvků(y)
Reputace: 487

Publikováno 19 duben 2017 - 07:13:46

https://youtu.be/nTnj_h0XrK0


  • 3

#243 ziki

ziki

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 19 duben 2017 - 13:22:16

Zdravim. Vyvolaval niekto HP5ku vo Fomadon P (oficialne myslim ze je to klon D76) ? Nejak sa nevim dogooglit k casu, niekde som nasiel 12 minut, niekde 14, niekde 7.5 minuty...

Podla vasich skusenosti jak dlho by to bolo najlepsie? Som vo vyvolavani uplna lama, bude to prvy film co vyvolam...ak ho vyvolam.

 

Osobně nemám zkušenosti s kombinací HP5 + Fomadon P, ale nějaké užitečné informace se kupodivu dají najít (i bez "gůglení") přímo na stránkách výrobce vývojky Fomadon P http://www.foma.cz/e...2c1953493fcd-cs

A jestli vyvoláváte poprvé a moc nevíte která bije, tak si rovnou ze stránek Fomy stáhněte i technický list třeba k Fomapanu 400 (i když se chystáte na HP5), poněvadž je tam jednoduše a česky popsán postup zpracování filmu od vyvolání až po finální praní.


  • 2

#244 MiroSz

MiroSz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 52 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, Slovensko
Reputace: 2

Publikováno 19 duben 2017 - 14:28:53

 

Zdravim. Vyvolaval niekto HP5ku vo Fomadon P (oficialne myslim ze je to klon D76) ? Nejak sa nevim dogooglit k casu, niekde som nasiel 12 minut, niekde 14, niekde 7.5 minuty...

Podla vasich skusenosti jak dlho by to bolo najlepsie? Som vo vyvolavani uplna lama, bude to prvy film co vyvolam...ak ho vyvolam.

 

Osobně nemám zkušenosti s kombinací HP5 + Fomadon P, ale nějaké užitečné informace se kupodivu dají najít (i bez "gůglení") přímo na stránkách výrobce vývojky Fomadon P http://www.foma.cz/e...2c1953493fcd-cs

A jestli vyvoláváte poprvé a moc nevíte která bije, tak si rovnou ze stránek Fomy stáhněte i technický list třeba k Fomapanu 400 (i když se chystáte na HP5), poněvadž je tam jednoduše a česky popsán postup zpracování filmu od vyvolání až po finální praní.

 

Diky. Asi spravim nejaky priemer najdenych casov. Ako uplnemu novacikovi mi to robi dost gulas v hlave:)
Foma stranka hovori toto:

HP5+ a Fomadon P = 12 minut,

Fomapan 400 a Fomadon P = 10 - 11 minut,

Digitaltruth (massive dev chart) hovori
HP5+ a Fomadon P = 14 minut

 

Samotna krabicka od filmu HP5+ hovori 7.5 minuty (pre D76 vyvojku)

A ted se v tom vyznej :)

Asi je nekedy googlit skor na skodu ako osoh...


  • 0

#245 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 19 duben 2017 - 15:10:42

A ty snad chceš vyvolávat Fomapan 400, nebo D76kou?

Záleží taky jaký gradient a  jakou techniku zpracování si tvůrci tabulek vzali za vstupní. Nic nezkazíš, když to střelíš na 13 min a je po merendě.

Ono kupř.: "nepřetržité překlápění prvních 30 s a dále každých 10 s v každé započaté minutě" (Foma) může vypadat úplně jinak nežli: "čtyřnásobné překlopení  během prvních 10 s každé minuty" (Ilford). Jak to myslí na M.D.CH. nevím, ale když nebylo dostupno jinde, jejich časy mi vždy seděly.

Svůj ideální způsob zpracování od A do Z si najdeš časem sám...


  • 1

#246 ziki

ziki

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 74 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 19 duben 2017 - 22:34:19

Jen aby nedošlo k mýlce, tak technický list (datasheet) Fomapanu 400 jsem v předchozím příspěvku uvedl hlavně kvůli obsahu postupu jak vyvolávat (jak překlápět, ustalovat, prát aj.), který je myslím i pro úplného začátečníka pochopitelný (aspoň já si s nim "tenkrát poprvé" vystačil). Ale myslím, že i kdyby se HP5+ vyvolávala jako Fomapan 400, tak by to taky fungovalo. Osobně bych se u kombinace HP5+ a Fomadonu P držel času, který uvádí sama Foma, poněvadž vývojka je jejich produkt, sami to testovali a je známa i intenzita překlápění (Fomácká 30s + 10s). Na digitaltruth není k této kombinaci uvedeno jak překlápět (intenzita Foma vs Ilford) a na podobnost Fomadonu P s D76 (popř. s ID 11) bych v začátcích (tedy aspoň u prvního filmu) moc nespoléhal. V podstatě když se podívám na vyvolávací časy čtyřstovkových filmů ve Fomadonu P, tak se pohybují většinou cca mezi 11 - 13 minutami a v tomto intervalu asi chybu neuděláte. A souhlasím s KIMem, že časem si každý najde svůj postup a pak to bude rutina.


  • 1

#247 MiroSz

MiroSz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 52 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, Slovensko
Reputace: 2

Publikováno 20 duben 2017 - 09:09:47

Jen aby nedošlo k mýlce, tak technický list (datasheet) Fomapanu 400 jsem v předchozím příspěvku uvedl hlavně kvůli obsahu postupu jak vyvolávat (jak překlápět, ustalovat, prát aj.), který je myslím i pro úplného začátečníka pochopitelný (aspoň já si s nim "tenkrát poprvé" vystačil). Ale myslím, že i kdyby se HP5+ vyvolávala jako Fomapan 400, tak by to taky fungovalo. Osobně bych se u kombinace HP5+ a Fomadonu P držel času, který uvádí sama Foma, poněvadž vývojka je jejich produkt, sami to testovali a je známa i intenzita překlápění (Fomácká 30s + 10s). Na digitaltruth není k této kombinaci uvedeno jak překlápět (intenzita Foma vs Ilford) a na podobnost Fomadonu P s D76 (popř. s ID 11) bych v začátcích (tedy aspoň u prvního filmu) moc nespoléhal. V podstatě když se podívám na vyvolávací časy čtyřstovkových filmů ve Fomadonu P, tak se pohybují většinou cca mezi 11 - 13 minutami a v tomto intervalu asi chybu neuděláte. A souhlasím s KIMem, že časem si každý najde svůj postup a pak to bude rutina.

Diky za rady. Vidim to tak, ze skusim tych FOMAckych 12 minut a uvidime. Bude to prvy film co sa pokusim vyvolat, takze je vysoka sanca to skazim niecim inym ako vyvolavacim casom :)


  • 0

#248 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 20 duben 2017 - 09:20:39

Diky za rady. Vidim to tak, ze skusim tych FOMAckych 12 minut a uvidime. Bude to prvy film co sa pokusim vyvolat, takze je vysoka sanca to skazim niecim inym ako vyvolavacim casom :)

Jenom se toho nebát. Bez chyb a několik podělaných důležitých filmů to ani snad nejde. ;-)


  • 0

#249 MiroSz

MiroSz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 52 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, Slovensko
Reputace: 2

Publikováno 20 duben 2017 - 09:24:19

 

Diky za rady. Vidim to tak, ze skusim tych FOMAckych 12 minut a uvidime. Bude to prvy film co sa pokusim vyvolat, takze je vysoka sanca to skazim niecim inym ako vyvolavacim casom :)

Jenom se toho nebát. Bez chyb a několik podělaných důležitých filmů to ani snad nejde. ;-)

 

Najdolezitejsim nastrojom fotografa je smetny kos :D


  • 0

#250 Golfista

Golfista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 630 příspěvků(y)
Reputace: 101

Publikováno 20 duben 2017 - 09:48:46

Ano ale jenom ze začátku, Pak už nevyhodíš nic a všechno bude podle tvých představ.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních