Přejít na obsah


Fotka

Magnola


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
494 odpovědí na toto téma

#251 karasisi

karasisi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 113 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 6 červen 2011 - 12:34:13

Dobrý den,

po několika pokusech jsem si konečně pořídil Magnolu se základním objektivem 210 mm, pár kazet s vložkami na 9 x 12, sháním ještě vložky na 9 x 18. U Magnoly ale chybí jeptiška, resp, stinítko. Můžete mi někdo poslat fotky Magnoly zezadu, nikde je nemůžu sehnat. Rád bych Magnolu doplnil do původní podoby.

Vladimír


ahoj, tak ma napadlo že by som ti to tienitko pripadne zapožičal aby si si urobil podla neho nové, momentálne ho nepoužívam
  • 1

#252 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 12 prosinec 2011 - 19:51:49

Tak sa musím pochváliť, že už aj ja som sa stal veľkoformátnikom. Dnes mi dorazila krásna Magnola.
Chcel by som sa opýtať, či nemáte niekto nascanovaný návod ? na nete som ho hľadal ale nič som nenašiel a neviem zistiť, či má objektív Belar 210 aj závierku alebo funguje len na B. :wink:
  • 0

#253 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 12 prosinec 2011 - 19:53:52

Tak sa musím pochváliť, že už aj ja som sa stal veľkoformátnikom. Dnes mi dorazila krásna Magnola.
Chcel by som sa opýtať, či nemáte niekto nascanovaný návod ? na nete som ho hľadal ale nič som nenašiel a neviem zistiť, či má objektív Belar 210 aj závierku alebo funguje len na B. :wink:


zaverku urcite ma, dole pod objektivem je prepinac T,B,M
pokud chces casy - musis prepnout na M.

Navod byval sveho casu na strankach Meopty...podivam se
  • 0

#254 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 12 prosinec 2011 - 20:05:53

Aha,
tak práve to som skúmal, že čo je to TBM. A časy sú to kolečko hore ? Jedna sekunda až 1 stotina ?
  • 0

#255 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 12 prosinec 2011 - 20:06:48

Aha,
tak práve to som skúmal, že čo je to TBM. A časy sú to kolečko hore ? Jedna sekunda až 1 stotina ?


Hej presne tak, jeste by na tom kolecku mel byt nakreslen smer jakym otacet (alespon myslim) ale jist si uz nejsem...
  • 0

#256 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 12 prosinec 2011 - 20:08:18

OK, vyskúšam.
Mám k tomu ešte Largora a Rodagona 135, tam je to jasné. Skúsim ešte pozrieť na Meopťácku stránku ten návod, to ma nepadlo. :wink:
  • 0

#257 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 12 prosinec 2011 - 20:37:04

pokud je to kopie Compurky, tak bys měl točit od kratšího času k delšímu a když pottřebuješ zpátky, tak protočit, nevracet se.
  • 0

#258 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 12 prosinec 2011 - 22:33:05

Nejsem si jisty, ale byla tam kopie compoundu (pneumaticky zpozdovana). koleckem je nutne tocit v uvedenem smeru jen pri primem prechodu z nejkratsiho na nejdelsi cas (nebo obracene, ted nevim). Jinak se tim smerem clovek ridit nemusi. Je to dano tvarem vacky pod koleckem volice casu. Pri prechodu z nejkratsiho na nejdelsi cas je tam velky zub, ktery proste nejde pretocit.
  • 0

#259 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 12 prosinec 2011 - 23:20:52

Pretáčať dokola sa to kolečko nedá.
  • 0

#260 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 12 prosinec 2011 - 23:26:00

Chlapi ešte jedna vec. Neviete kde by som vedel zohnať redukciu na statívový závit. Na tej Magnole je väčší závit ako mám na statíve. Dá da to kúpiť alebo treba dať vyrobiť na mieru ?
  • 0

#261 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 12 prosinec 2011 - 23:29:00

Chlapi ešte jedna vec. Neviete kde by som vedel zohnať redukciu na statívový závit. Na tej Magnole je väčší závit ako mám na statíve. Dá da to kúpiť alebo treba dať vyrobiť na mieru ?


dela se redukcni sroub, ktery tam jen nasroubujes :

viz napriklad zde

a pak uz normalne pouzivas ...
  • 0

#262 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 12 prosinec 2011 - 23:56:56

Chlapi ešte jedna vec. Neviete kde by som vedel zohnať redukciu na statívový závit. Na tej Magnole je väčší závit ako mám na statíve. Dá da to kúpiť alebo treba dať vyrobiť na mieru ?


dela se redukcni sroub, ktery tam jen nasroubujes :

viz napriklad zde

a pak uz normalne pouzivas ...


Díky za informáciu.
  • 0

#263 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 13 prosinec 2011 - 07:37:51

Ano, pravda. U Compoundu se vlastne kolecko neda protocit vubec. U dial set Compuru pouze v uvedenem smeru.
  • 0

#264 karasisi

karasisi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 113 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 14 prosinec 2011 - 11:36:06

Chlapi ešte jedna vec. Neviete kde by som vedel zohnať redukciu na statívový závit. Na tej Magnole je väčší závit ako mám na statíve. Dá da to kúpiť alebo treba dať vyrobiť na mieru ?


dela se redukcni sroub, ktery tam jen nasroubujes :

viz napriklad zde

a pak uz normalne pouzivas ...


ja som ho kupil v bratislave v prolaike, ten manual si našiel?
  • 0

#265 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 14 prosinec 2011 - 22:25:53

Chlapi ešte jedna vec. Neviete kde by som vedel zohnať redukciu na statívový závit. Na tej Magnole je väčší závit ako mám na statíve. Dá da to kúpiť alebo treba dať vyrobiť na mieru ?


dela se redukcni sroub, ktery tam jen nasroubujes :

viz napriklad zde

a pak uz normalne pouzivas ...


ja som ho kupil v bratislave v prolaike, ten manual si našiel?


Návod som nenašiel dokonca ani na oficálnej stránke Meopty. Ale v podstate ho už ani nepotrebujem, za 2 hodinky som si foťáčik omakal a pochopil ako to funguje.
S tou Prolaikou je to super, skúsim si zistiť, či ho tam majú.
  • 0

#266 azazel1mz

azazel1mz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 30 prosinec 2011 - 22:52:01

Zdravím všechny magnolisty a vyznavače VF. Před páru dny jsem pořídil Magnolu a po všem tom předvánočním shonu jsem se konečně dostal k tomu abych se s ní tošku pohrál. Bohužel jsem velmi záhy přišel na to, že prodejce mi nepřiložil redukce na film 13x18cm (to jsem zjistil až dnes, když jsem s ní chtěl poprvé vyrazit, věděl jsem, že tam jsou redukce na 9x12 a 10x15 a tak mě ani ve snu nenapadlo, že by tam nebyla ani jedna na 13x18, ale stalo se. Uvažuji tedy o tom, že si nechám vyměnit záda o Magnoly za nějaký jiný systém. Snad se to povede brzo a budu se moci pochlubit nějakou prvotinou. Jinak děkuji všem přispěvatelům do této diskuse :) zrovna se jí prokousávám a zjišťuji co a jak abych něco nepokazil.
Kdyby měl někdo radu na koho se obrátit s prosbou o změnu zad u Magnoly tak prosím o info na email[azazel1mz(a)gmail.com].
Zajímalo by mě, kdo to dělá, jaká je cca cena popř. dostupnost kazet na film popř. jak tyto kazety vypadají (jde mi o to, že bych rád časem vyzkoušel kolodium a tak bude potřeba do držáku na film nasunout skleněnou destičku s emulzí)

Předem děkuji za info
martinZ
  • 0

#267 azazel1mz

azazel1mz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 leden 2012 - 12:25:13

Měl bych jednu prosbu, v polovině tohoto vlákna jsem se dočetl, že někteří používají kazety Linhof, jen jsem z toho textu nepochopil, jestli je to pro předělaná záda a nebo pro origoš Magnolácké. Protože pokud by byly pro originální Meopta záda, tak by to byla varianta řešení, která by mohla být levnější než kompletní předělání. Jen když jsem se díval na ebay.de tak jsem zjistil, že těch kazet od Linhofu je více typů. Byl bych proto vděčný, kdyby mohl někdo, kdo to v této sestavě používá, postnout nějaké fotky, abych věděl jaké typy lze použít (jaké jsou praxí ověřeny :)

PS: jiank všem do nového roku pěkné světlo
  • 0

#268 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 1 leden 2012 - 12:56:48

samozřejmě že vím, že dobrá cena je ta kterou jsem ochoten zaplatit, ale i tak
je za nové vložky 13x18 dobrá cena 200,-/ks?
potažmo jestli mám dál hledat nebo to je běžná cena
  • 0

#269 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 1 leden 2012 - 14:34:48

Měl bych jednu prosbu, v polovině tohoto vlákna jsem se dočetl, že někteří používají kazety Linhof, jen jsem z toho textu nepochopil, jestli je to pro předělaná záda a nebo pro origoš Magnolácké. Protože pokud by byly pro originální Meopta záda, tak by to byla varianta řešení, která by mohla být levnější než kompletní předělání. Jen když jsem se díval na ebay.de tak jsem zjistil, že těch kazet od Linhofu je více typů. Byl bych proto vděčný, kdyby mohl někdo, kdo to v této sestavě používá, postnout nějaké fotky, abych věděl jaké typy lze použít (jaké jsou praxí ověřeny :?:

PS: jiank všem do nového roku pěkné světlo


no jsou 2 typy,

1) puvodni plechove (ktere jsou ala magnola - jez je kopii Linhof)
2) international kazety pro format 13x18 - jsou dvojite.
  • 0

#270 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 1 leden 2012 - 14:37:03

samozřejmě že vím, že dobrá cena je ta kterou jsem ochoten zaplatit, ale i tak
je za nové vložky 13x18 dobrá cena 200,-/ks?
potažmo jestli mám dál hledat nebo to je běžná cena


pokud jsou i s kazetou tak ano :?:, zalezi na obdobi, ale obcas se daji sehnat kazety o s vlozkou 13x18 rekneme za 150Kc...

Ypress, to uz mas i Magnolu?
  • 0

#271 azazel1mz

azazel1mz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 leden 2012 - 14:55:21

to: vlcak
Aha, dík za info. Asi v tom mám konečně trochu jasno :) Asi to nejpravděpodobněji dopadne tak, že vyzkouším sehnat ty chybějící vložky na 13x18 a budu používat neupravenou Magnolu a pak časem naspořím a nechám to předělat na oboustranné kazety.
  • 0

#272 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 17 leden 2012 - 17:27:04

Pánové prosím o informaci, předem upozorňuji že je to asi nejhloupější dotaz zde.

Jaké má rozměry(AxBxC) "zavřená" Magnola? Zítra si pro ni jedu a půjdu s ní asi kilometr pěšky(možná v dešti atd). Jde mi o to jestli se mi vejde do batohu co mám, nebo jestli vzít něco většího, třeba krosnu. :)

...ještě jednou omluva za absurdní dotaz...
...a poděkování za info...
...chino... :D
  • 0

#273 Manin

Manin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 234 příspěvků(y)
Reputace: 62

Publikováno 17 leden 2012 - 17:57:24

Ahoj A gratulujem k novému starému fotoaparátu :)
Je to cca 22x24x10 cm. Ale bežne býva vo veľkej koženej brašni aj s príslušenstvom.
  • 0

#274 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 17 leden 2012 - 20:13:40

...díky moc za info :-)
...tato je v krásném stavu s deseti kazetami(vložky nevím), bez brašny j s jedním belarem 210. Brašnu plánuji samozř. vyrobit na míru, toto nehodlám nosit bez ochrany :lol:

...už se těším jak jinak a ještě víc...
...(snad sem již dospěl i duševně)...
  • 0

#275 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 20 leden 2012 - 07:06:02

Dobrý den všem. Tak jsem včera konečně důkladněji omrknul Magnolu, měch je stoprocentně světlotěsný, pojezdy chodí ve vedení celkem lehce. Ale měl bych pár začátečnických otázek, sice jsem toto vlákno pročítal celé, ale i tak bych chtěl pár věcí osvětlit, předem moc děkuji za odpovědi.

1. jak moc je praktické stínítko za matnicí? Jeptišku zatím nemám, ale až ji pořídím, nebude lepší stínítko oddělat a používat přístroj pouze s jeptiškou?

2. při ostření: přepnout na "čas T", ale na jakou clonu nejlépe?

3. je nutné po zaostření vždy vydělat matnici a potom teprve zasunout kazetu? Není možná nějaká předělávka zad aby mohla matnice v zádech zůstat a pouze se nějak přes listová pera kazeta zasunula před matnici?

4. k čemu je předělávka zad na Linhof dobrá? Pouze z důvodu, že jsou kazety Linhof oboustranné?

5. je originál matnice opravdu tak špatná, že ji někteří z vás vyměňují?

6. na jakou clonu nejlépe exponovat s belarem, jsou použitelné všechny? Jak je to s HO u tohoto objektivu, resp. u VF?

7. mám deset kazet, všechny mají redukce a vložky na 10x15, kde se dají nejlépe sehnat redukce s vložkami na 13x18?

...díky moc všem..zdraví chino... :-D
  • 0

#276 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 20 leden 2012 - 07:27:45

1) stínítko nemám, jepťucha je grunt

2) nějlépe na tu, kde něco uvidíš :-D většinou ostřívám na plnou díru

3) mám stará záda, matnici nevyndavám :) kazetu strkám pod matnici. při vyjímání to chce trochu cvik, nebrat lehkovážně za planžetu :D zpravidla tlačím na kazetu i matnici zároveň. když je kazeta dostatečně volná, vyjmu ji, matnici vrátím na své místo.

4) jiné moderní kazety jsou oboustranné, zpravidla jistěji světlotěsné, moderní, použitelné i na jiných aparátech. tvar "masky " je však proti původním kazetám škaredá ( :D si teda myslim já :D ) dělení linhof / nelinhof je v tomto případě matoucí - předělávky jsou většinou na linhof objektivové destičky. linhof kazety jsou namnoze myšleny spíše ty původní.

5) nevím

6) používám na belaru všechny clony. je to jako s každým jiným sklem, musíš se s ním seznámit. HO je taková, jakou vidíš na matnici.

7) shání se tuze blbě, ale dostal jsem pár neorigo naohýbaných a jsou bezvadné.
  • 0

#277 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 20 leden 2012 - 07:54:22

kdoco: díky moc :)

Dnes teda vyzkouším jak zasunout kazety pod matnici, momentálně mě nenapadá jak to udělat-jak se to tam může vejít?

Výroba redukce a vložky na 13x18 by pravděpodobně neměl být problém, pracuji ve strojírenské firmě, nechají se zde vyrobit věci od hodinářských drobností až po obrábění několikatuných výrobků. Stejně tak zámečnická práce. Nebyl by někdo ochotný mi jednu redukci s vložkou zapůjčit, třeba za nějakou tu lahev, nebo bych byl i schopný nechat vyrobit těch vložek víc a za zapůjčení přeposlat zpět nějakou tu vložku navíc, děkuji...
:-D
  • 0

#278 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 20 leden 2012 - 08:48:56

kdoco: díky moc :)

Dnes teda vyzkouším jak zasunout kazety pod matnici, momentálně mě nenapadá jak to udělat-jak se to tam může vejít?

Výroba redukce a vložky na 13x18 by pravděpodobně neměl být problém, pracuji ve strojírenské firmě, nechají se zde vyrobit věci od hodinářských drobností až po obrábění několikatuných výrobků. Stejně tak zámečnická práce. Nebyl by někdo ochotný mi jednu redukci s vložkou zapůjčit, třeba za nějakou tu lahev, nebo bych byl i schopný nechat vyrobit těch vložek víc a za zapůjčení přeposlat zpět nějakou tu vložku navíc, děkuji...
:-D


no, ta matnice je na pérách - tedy aspoň u mojí. navíc její rámeček ma zřetelný náběh - já se taky bál, ale pan magnolář mi to vokázal.

nevím odkud jsi, takže ohledně zapůjčení těžko říci, ale neměl by to být problém, případně by ti byl někdo třeba schopen poslat kvalitní technický výkres.

tvoje zázemí je snové, budeš mít redukcí a destiček objektivových co hrdlo ráčí!

jo... a magnola je skvělá! gratuluji
  • 0

#279 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 20 leden 2012 - 10:25:40

kdoco: nemohl bys mi prosím aspoň vyfotit a poslat(mejl v profilu) tu rozebranou a pak složenou kazetu, rozměry bych si přizpůsobil a nechal vyrobit.

otázka č.1: mají planfilmy rozměr přesně 130x180mm? Abych věděl jakou vůli mám nechat na zasunutí.

otázka č.2: včera jsem zkoušel drátěnou spoušť co používám na SF, nešlo domáčknout, je na Magnolu třeba jiná drátěná, např. s delším výtahem drátu?

...kdyby chtěl někdo něco vyrobit, tak klidně písněte, jsou zde cnc stroje i výborná nástrojárna kde jsou placeni v hodinovce-tam se nechá ufušovat defacto za náklady vše. Jeden dobrý známý má také firmu-lakovnu, stříkají i komaxem kdyby byl zájem, komax je myslím výborný na tyto věci.

...chino... :-D
  • 0

#280 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 20 leden 2012 - 11:19:56

ta vložka na 13*18 má stejné vnější rozměry, jako ta 10*15 - tedy ta vetší část. přesné rozměry negativu budou asi v datasheetu fomy 100. ale nebuj, na tvém problému se pracuje :-D to dáme do kupy.

jiná drátěnka do belaru imho není, ale to víš, je to celkem stará závěrka... mám občas stejný problém, prostě vybírám ze svých drátěnek ty, které "fungují" s jednotlivými objektivy. občas se stane, že už je ten závit příliš zhuntovaný. ale jak říkám, doporučuji vyzkoušet více drátěnek.

s tou výrobou :) to je nabídka, které bys mohl brzy litovat :D :D :D
  • 0

#281 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 20 leden 2012 - 14:29:50

...díky :D

ad. nabídka na výrobu: ano, počítám i s variantou že budu litovat :D
  • 0

#282 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 20 leden 2012 - 15:36:37

Myslím že kazeta by měla být pod matnicí, jinak tam bude dost foukat.
  • 0

#283 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 27 leden 2012 - 13:56:40

...Magnola byla kompletně vyčištěna, dráťená spoušť mi funguje ze starýho měchovýho kodaku, stativ(nakonec starý dřevák) už se povaluje někde na poště nejspíš, po večerech ostřím...

ale:
1) jaký je tedy prosím přesný rozměr v mm planfilmu 13x18, v datasheetu fomy nic není a rád bych si vyrobil vložky s redukcema...
2) výhledově přemýšlím i o nějakém širokáči, pravděpodobně 135mm(pokud cca. odpovídá 28mm kinofilmu), co by jste mi doporučili dobrého v poměru cena/kvalita/sehnatelnost. Na ebayi je toho celkem dost, ale nechci dávat za objektiv třeba desítku, nemáte někdo zkušenost s Nikkorem W135/5.6, nebo prosím poraďte do jakého skla nejlépe jít?


...díky moc, chino... ;-)
  • 0

#284 czaanja

czaanja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 leden 2012 - 14:20:20

Ahoj,

1) vycteno z fomacke krabicky 12x16,5. Ale ono je to mozna spis 5x7". Zmeril jsem jeste nejaky stary orwo ( na krabicce uz nejak nic neni ) a ma cca 17,7 x 12,7, coz bude asi spis ono.
2) Asi moc neporadim. Ale nejak tu ve vlakne se resili aristostigmaty. Co jsem zkousel tak je ale boj je sehnat. Nejakej super angulon 120/121 to taky v pohode vykreje a na ebayi jich par bude. Ale varim z vody. Nicmene bych se trochu bal, ze u takhle sirokeho skla uz ti zacne lezt podlazka do obrazu. Pujde to asi "vyresit" predsklopenim, ale uz je to celkem boj. No pohledej tu ve vlakne, mozna tu nekdo psal zkusenosti. Ja, jak rikam, varim z vody.

No, jestli se do toho vrhnes a budes ty vlozky vyrabet, tak bych hrozne rad vyuzil tvoji predchozi nabidku a pokud bys mi jich mohl par udelat kdyz uz budes v tom, tak bych byl hrozne rad. Samozrejme urcite ne zadarmo. Az uvidis, kolik to zabere casu, tak si rekni cenu. Nebo kdyz uvidis, ze je to moc pracny, narocny, nezabavny, tak to klidne nechame byt, chapu :). Klidne budu dal pouzivat sklo pod planem, jen ta vlozka by byla takova hezci :). Mail tu mam, tak se mi tam pripadne ozvi. Dik moc!

...Magnola byla kompletně vyčištěna, dráťená spoušť mi funguje ze starýho měchovýho kodaku, stativ(nakonec starý dřevák) už se povaluje někde na poště nejspíš, po večerech ostřím...

ale:
1) jaký je tedy prosím přesný rozměr v mm planfilmu 13x18, v datasheetu fomy nic není a rád bych si vyrobil vložky s redukcema...
2) výhledově přemýšlím i o nějakém širokáči, pravděpodobně 135mm(pokud cca. odpovídá 28mm kinofilmu), co by jste mi doporučili dobrého v poměru cena/kvalita/sehnatelnost. Na ebayi je toho celkem dost, ale nechci dávat za objektiv třeba desítku, nemáte někdo zkušenost s Nikkorem W135/5.6, nebo prosím poraďte do jakého skla nejlépe jít?


...díky moc, chino... ;-)


  • 0

#285 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 27 leden 2012 - 14:37:45

czaanja: díky za odpověď
...ale 12x16.5 oproti 12.7x17.7...to je celkem rozdíl, ono by asi bylo nejlepší změřit tu originální vložku než film, tzn. v jakém místě ohýbat(udělat lem v kterém film drží). Možná to beru moc důsledně, ale když už to budu dělat tak bych to chtěl mít stoprocentně funkční. Až něco vytvořím, resp. kámoš u ohýbačky, tak sem hodím fotku a třeba by se to dalo dělat i ve větší míře pro Vás-zájemce, uctivé pány magnolisty ;-)
  • 0

#286 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 27 leden 2012 - 14:47:52

Ve Fome se u tohoto formatu zrejme neprenastavuji noze na masine, takze at delaji evropsky rozmer 13x18cm nebo palcovy 5x7, vzdy bude v krabice plan o rozmeru 12.8x17.8cm. Potisk krabicky jiny, ale uvnitr porad stejne velky plan.
  • 0

#287 albert.pavel

albert.pavel

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
  • Location48.574636,19.117182
Reputace: 0

Publikováno 27 leden 2012 - 15:25:48

môžem ti poslať kazetu s vložkou ak pošleš adresu. Môj mejl je albert.pavel(a)centrum.sk
  • 0

#288 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 27 leden 2012 - 18:17:57

albert.pavel: to by bylo super, stačila by poslat vložka s redukcí, kazet mám dost. V pořádku samozř. vrátím plus třeba lahev kvalitních švestek za zapůjčení. Ono by nebylo složité to rozměrově upravit dle vložek co mám, ale originál mustr je nejlepší, proč vymýšlet(dopočítávat) vymyšlené. Jinak pracuji jako konstruktér(v oné strojírenské firmě), toto je defacto můj denní chleba.
...adresu pošlu zítra, musím mizet...

...všem díky za info a ochotu a kdyby se chtěl někdo trochu rozeptat o nějakých širočinách, tak budu rád. Ani by mi nevadila malinko měkčí kresba, ze super ostrých skel už sem vyrostl...
...chino...
  • 0

#289 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 27 leden 2012 - 20:29:19

...Magnola byla kompletně vyčištěna, dráťená spoušť mi funguje ze starýho měchovýho kodaku, stativ(nakonec starý dřevák) už se povaluje někde na poště nejspíš, po večerech ostřím...

ale:
1) jaký je tedy prosím přesný rozměr v mm planfilmu 13x18, v datasheetu fomy nic není a rád bych si vyrobil vložky s redukcema...
2) výhledově přemýšlím i o nějakém širokáči, pravděpodobně 135mm(pokud cca. odpovídá 28mm kinofilmu), co by jste mi doporučili dobrého v poměru cena/kvalita/sehnatelnost. Na ebayi je toho celkem dost, ale nechci dávat za objektiv třeba desítku, nemáte někdo zkušenost s Nikkorem W135/5.6, nebo prosím poraďte do jakého skla nejlépe jít?


...díky moc, chino... :)



dagor 130 mám a miluju ho. koupíš do 3000,- nejlépe na nějaké sklopce - krom skvělýho objektivu získáš ještě bonusový aparát.
  • 0

#290 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 27 leden 2012 - 22:37:33

Dagor lze doporucit. Nezapomenout na Angulony, Aristostigmaty a vubec predvalecne objektivy. Vse to jsou vyborna skla za dobrou cenu. Pokud bys mel zajem, jeden echt berlinsky Dagor 13cm v Compoundu bych tu mel.

Pokud mohu radit, tak na samovyrobu vlozek se vykaslat. Je to desna prace s nezarucitelnym vysledkem. Lepsi je bud sehnat stare sklenene desky a na ne plan vkladat s pripadnym prilipnutim planu ve stredu spetkou medu ci cukerneho roztoku (bez prdele). A nebo jeste lepe nahradit onu krehkou sklenenou desku treba pertinaxovou. Vyhodou je take oproti vlozce za pouziti toho medu presne dodrzeni rovinnosti planu a moznost presneho serizeni matnice - rovina filmu.
  • 0

#291 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 28 leden 2012 - 18:45:14

albert: když tak koukám na kazety, tak si říkám že něco vymyslím a nechám udělat i bez mustru(Tímto děkuji za velkorysou nabídku!), defacto na tom není složitého, jde prvořadě o rovinnost planu, až to bude, tak dám vědět jak to dopadlo. U známýho pálí plechy laserem, ohýbačky, lemovačky-vše mají, navrch mat.komax a není co řešit...
...jde i to, že když bych koupil deset vložek za řekněme 2000kč, moje řešení bude za lahev kořalky dle vl. výběru...

vladik: v tom případě bych měl velký zájem, pokud se nějak dohodneme ;-)
...poslal jsem ti soukromou zprávu(nevím jak to tady funguje) s mým emailem...
  • 0

#292 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 31 leden 2012 - 13:41:08

...pánové, nevíte něco o tomto širokáči? Vypadá že je v pěkném stavu, byl by za 2000kč. Nikde jsem o tomto info nenašel, děkuji za info.
...chino :) ...

Přiložený soubor  Memmingia.jpg   54,63K   83 Počet stažení
  • 0

#293 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 31 leden 2012 - 14:33:21

Jen ze z te Mullerovy firmy z Memmingenu vznikl v padesatych letech Novoflex.
Bude to bezny dvojity anastigmat, takze vykryti jako Goerzuv Dagor, nebal bych se toho. Vypada v nadhernem stavu.

Muller, K. Memmingen, Germany.
He was the maker of a "reproflex" reflex unit for the M39 cameras sold with f4.5/135 Culminar or Xenar
lenses and these must have been in short head mounts

  • 0

#294 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 31 leden 2012 - 15:45:29

jkcz: díky moc, už je tedy můj...včetně poštovného 105$(ebay).

Ještě tedy jedna otázka: jaký portréťák? Nejlépe zase něco za rozumnou cenu/kvalita. Za měsíc jdu na operaci s kolenem, pak se budu nejspíš válet měsíc doma o berlích. Do té operace bych si chtěl nechat vyrobit destičky a osadit objektivy, prostě chci mít pokryté všechny ohniska a po operaci už zkoušet fotit.

Kdyby někdo chtěl nechat vyrobit destičku(magnola), tak by to jistě šlo... :)
  • 0

#295 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 31 leden 2012 - 18:03:10

jkcz: díky moc, už je tedy můj...včetně poštovného 105$(ebay).

Ještě tedy jedna otázka: jaký portréťák? Nejlépe zase něco za rozumnou cenu/kvalita. Za měsíc jdu na operaci s kolenem, pak se budu nejspíš válet měsíc doma o berlích. Do té operace bych si chtěl nechat vyrobit destičky a osadit objektivy, prostě chci mít pokryté všechny ohniska a po operaci už zkoušet fotit.

Kdyby někdo chtěl nechat vyrobit destičku(magnola), tak by to jistě šlo... :grin:


nějakej dlouhej dagor :)

portréťák, to je specifická věc. škoda že má magnola tak malou destičku... extra zajímavá skla bývají velká a těžká.

ale přesto by se asi někdo našel, kdo by potřeboval a rád si objednal.
  • 0

#296 Magnolar

Magnolar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 137 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 1 únor 2012 - 09:58:48

Ve Fome se u tohoto formatu zrejme neprenastavuji noze na masine, takze at delaji evropsky rozmer 13x18cm nebo palcovy 5x7, vzdy bude v krabice plan o rozmeru 12.8x17.8cm. Potisk krabicky jiny, ale uvnitr porad stejne velky plan.


Ne, ne, tak to neni. 5x7 Foma je podstatně menší než 13x18 čili než 12,8 x 17,8. Nejde ani použít do mých Lisco kazet 5x7.
  • 0

#297 Magnolar

Magnolar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 137 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 1 únor 2012 - 10:01:37

jkcz: díky moc, už je tedy můj...včetně poštovného 105$(ebay).

Ještě tedy jedna otázka: jaký portréťák? Nejlépe zase něco za rozumnou cenu/kvalita. Za měsíc jdu na operaci s kolenem, pak se budu nejspíš válet měsíc doma o berlích. Do té operace bych si chtěl nechat vyrobit destičky a osadit objektivy, prostě chci mít pokryté všechny ohniska a po operaci už zkoušet fotit.

Kdyby někdo chtěl nechat vyrobit destičku(magnola), tak by to jistě šlo... :-P

O destičky bych měl taky zájem!
  • 0

#298 chino

chino

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 262

Publikováno 2 únor 2012 - 06:56:49

Magnolar, oká a kolik jich budeš chtít? Nechám jich udělat asi osm(já si nechám min tři). Tzn, že jich bude na prodej max. pět. Cenu bych viděl na 150kč včetně černého matného komaxu, je to moc? Jinak jaký závit, je na všech objektivech stejný, popř. jaký? Ten můj objektiv nejde vytočit, závit je v jednom místě "svalený", nechci to násilně šroubovat ven. Závit, bude to asi metrika, tzn. rozměr krát stoupání(tolerance bude nejspíš 6H-klasika).
Ještě jedna věc, na spodní a horní sražené hraně destičky jsou dvě malé drážky-zářezy, nenapadá mě k čemu tam jsou? Ve spodní i horní dosedací ploše(protikusu destičky) nejsou žádné vystouplé místa k případnému zapadnutí(vystředění) destičky. Tzn. že vidím frézování těchto drážek jako zbytečné?
...chino...
  • 0

#299 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 2 únor 2012 - 07:02:15

Drazky jsou tam pro vlepeni sametek.
  • 0

#300 Magnolar

Magnolar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 137 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 2 únor 2012 - 08:08:27

Magnolar, oká a kolik jich budeš chtít? Nechám jich udělat asi osm(já si nechám min tři). Tzn, že jich bude na prodej max. pět. Cenu bych viděl na 150kč včetně černého matného komaxu, je to moc? Jinak jaký závit, je na všech objektivech stejný, popř. jaký? Ten můj objektiv nejde vytočit, závit je v jednom místě "svalený", nechci to násilně šroubovat ven. Závit, bude to asi metrika, tzn. rozměr krát stoupání(tolerance bude nejspíš 6H-klasika).
Ještě jedna věc, na spodní a horní sražené hraně destičky jsou dvě malé drážky-zářezy, nenapadá mě k čemu tam jsou? Ve spodní i horní dosedací ploše(protikusu destičky) nejsou žádné vystouplé místa k případnému zapadnutí(vystředění) destičky. Tzn. že vidím frézování těchto drážek jako zbytečné?
...chino...

Ahoj, myslím, že bych jich vzal klidně všech pět a pak se o ně s kdocoem podělíme. Teď jde o to, jaké udělat ty otvory. Lepší je mít otvory bez závitu a objektiv se závěrkou upevnit pomocí matice, která bývá součástí závěrky. Je to výrobně jednodušší a lépe se ustaví závěrka do žádané polohy ohledně natočení. Kromě toho, používané závity jsou někdy značně nestandardní co se týče stoupání i průměru. A otvor je nejlepší mít přímo na míru podle průměru objektivu, závěrky, osazení na matici. Drážky pro sametku, resp. filc, lze udělat také jako kruhovou drážku, "axiální zápich", pokud by to bylo výrobně jednodušší. Ale zase se tam bude obtížněji vlepovat ta plsť. Po poradě s jedním velice šikovným magnolistou bych chtěl mít rohy destičky zkosené 2,5 x 45°,aby ostré hrany netrhaly obaly a bublinkové fólie v batohu. Proměřil jsem několik destiček a zakreslil, podklady bych poslal, ale teď nevím, jak se to dělá.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních