Přejít na obsah


Fotka

Bessa


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
237 odpovědí na toto téma

#201 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 8 leden 2013 - 17:25:25

čím to že škoda má ceny podstatně vyšší? V tomto případě o nějakých 6000Kč, u Skoparu 21/25 o 2500~3000Kč... ovšem nemají hledáčky, ani samostatně (tedy jen pro 15mm).

Taky nevím, je to divný. Měl by sis od nich Jendo něco koupit, jako že by jsi to vyzkoušel :)
  • 0

#202 verny

verny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 leden 2013 - 17:36:12

čím to že škoda má ceny podstatně vyšší? V tomto případě o nějakých 6000Kč, u Skoparu 21/25 o 2500~3000Kč... ovšem nemají hledáčky, ani samostatně (tedy jen pro 15mm).

Tak to jsem opravdu měl napsat asi jako první...no bral bych něco cca do 5000,-...no pokud by mě někdo poradil jaké rusáky mohu pro začátek použít,byl bych vděčný :)
  • 0

#203 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 8 leden 2013 - 17:41:52

:-P :cool:
  • 0

#204 verny

verny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 leden 2013 - 17:58:25

Tak to jsem opravdu měl napsat asi jako první...no bral bych něco cca do 5000,-...no pokud by mě někdo poradil jaké rusáky mohu pro začátek použít,byl bych vděčný :)
  • 0

#205 MarV

MarV

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 343 příspěvků(y)
  • LocationMater urbium
Reputace: 38

Publikováno 8 leden 2013 - 18:26:02

Tak to jsem opravdu měl napsat asi jako první...no bral bych něco cca do 5000,-...no pokud by mě někdo poradil jaké rusáky mohu pro začátek použít,byl bych vděčný :)

Což začít testem toho, co už máš? O ruských objektivech pro Leica M bajonet jsem nic ani neslyšel, ale některé (záleží kus od kusu) Industary pro M39 alias LTM mohou být fajn. Sám mám jeden takový po babičce na Fedu a už stvořil něco parádních fotek. Některé staré diáky krajinek co máme doma bych, si myslím, nepřekonal ani tím extra ostrým Zuikem (50/1.8), kterým teď hlavně fotím...
  • 0

#206 verny

verny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 leden 2013 - 18:34:16


Tak to jsem opravdu měl napsat asi jako první...no bral bych něco cca do 5000,-...no pokud by mě někdo poradil jaké rusáky mohu pro začátek použít,byl bych vděčný :)

Což začít testem toho, co už máš? O ruských objektivech pro Leica M bajonet jsem nic ani neslyšel, ale některé (záleží kus od kusu) Industary pro M39 alias LTM mohou být fajn. Sám mám jeden takový po babičce na Fedu a už stvořil něco parádních fotek. Některé staré diáky krajinek co máme doma bych, si myslím, nepřekonal ani tím extra ostrým Zuikem (50/1.8), kterým teď hlavně fotím...

tak stopro ho testnu,ono mě momentálně nic jiného nezbývá...:)
  • 0

#207 verny

verny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 leden 2013 - 19:02:20

také by mě zajímalo použití Voigtländer Nokton 35/1,4 na R3a...jelikož má frame... na 40 celé okénko by mohlo odpovídat té 35?...možná mám hloupý dotaz ale je to můj první dálkoměr :)
  • 0

#208 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 8 leden 2013 - 19:11:19

http://www.cameraque...voigtrwhich.htm

tady se píše že celý hledáček se dá považovat za těch 35mm (a bez brýlí).
  • 0

#209 verny

verny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 leden 2013 - 19:22:11

http://www.cameraque...voigtrwhich.htm

tady se píše že celý hledáček se dá považovat za těch 35mm (a bez brýlí).

děkuji :)
  • 0

#210 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 8 leden 2013 - 20:15:29


Pokud by jsi chtěl padesátku, pořídil by jsem si toto
http://www.befoto.cz...-bajonet-p4911/

Pokud by jsi chtěl padesátku, pořídil by jsem si toto
http://www.befoto.cz...-bajonet-p4911/

tak to je opravdu paráda alespoň to tak vypadá,no popravdě bych bral i něco levnějšího...alespoň momentálně,tohle už doma neokecám :)


co třeba padesátku color-skopar od voiglaenderu? četl jsem na ní chválu.

sám 50mm moc nepoužívám, ale mám jupiter-8 50/2, ale není to zrovna pohotový sklo, nemá takovej ten výstuek na ostření a navíc clona je bezkroková a ještě ke všemu nejsou jednotlivý čísla stejně daleko od sebe :grin:
  • 0

#211 verny

verny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 leden 2013 - 20:25:24



Pokud by jsi chtěl padesátku, pořídil by jsem si toto
http://www.befoto.cz...-bajonet-p4911/

Pokud by jsi chtěl padesátku, pořídil by jsem si toto
http://www.befoto.cz...-bajonet-p4911/

tak to je opravdu paráda alespoň to tak vypadá,no popravdě bych bral i něco levnějšího...alespoň momentálně,tohle už doma neokecám :)


co třeba padesátku color-skopar od voiglaenderu? četl jsem na ní chválu.

sám 50mm moc nepoužívám, ale mám jupiter-8 50/2, ale není to zrovna pohotový sklo, nemá takovej ten výstuek na ostření a navíc clona je bezkroková a ještě ke všemu nejsou jednotlivý čísla stejně daleko od sebe :grin:

no rozhlížím se :) a ten jupiter to jde na bessu?
  • 0

#212 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 8 leden 2013 - 20:41:57

když jsem narazil na ty hledáčky, hele co jsem našel:

http://www.ebay.com/...=item27c965de33

:smile: :mrgreen:
  • 0

#213 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 8 leden 2013 - 20:51:29

redukce závit 39mm~M-bajonet je velmi běžná a umožňuje použít nejen starší závitová skla Leitz a závitové objektivy od Cosiny, ale i objektivy od třetích, čtvrtých výrobců. Základní konstrukce zorkije se neliší od originálu, mají stejný závit, stejný přenos ostření na dálkoměr, stejnou vzdálenost bajonetu. Zlé jazyky tvrdí, že nemusí přesně sedět ostření, to se ale tvrdí i o některých kombinacích Leica tělo + leica objektiv...
Kde je pravda si musí kažný ověřit asi sám na konkrétní sestavě tělo+sklo.
  • 0

#214 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 8 leden 2013 - 21:02:31

Zlé jazyky tvrdí, že nemusí přesně sedět ostření, to se ale tvrdí i o některých kombinacích Leica tělo + leica objektiv...
Kde je pravda si musí kažný ověřit asi sám na konkrétní sestavě tělo+sklo.


můžu potvrdit, že problémy můžou být u těch levnějších.
nechal jsem si z číny poslat adaptér na 28mm objektiv a všechno se zprvu zdálo ok, ale pak jsem si všimnul, že se mi ostření spřahuje až od 0,8m. přišlo mi to divný, ale pak jsem si na netu našel fotky toho objektivu na jinejch redukcích a ta moje konkrétní redukce měla krátkej závit, takže se objekti nedotočil až do tý standartní polohy, kde je střed stupnice hloubky ostrosti úplně nahoře.
koupil jsem si originál od voigtlanderu a teď už je všechno ok, spřahuje se od 0,7m a dotočí se do správný polohy.

Tento příspěvek byl upraven od jakub.jira: 8 leden 2013 - 21:03:09

  • 0

#215 verny

verny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 leden 2013 - 21:03:10

redukce závit 39mm~M-bajonet je velmi běžná a umožňuje použít nejen starší závitová skla Leitz a závitové objektivy od Cosiny, ale i objektivy od třetích, čtvrtých výrobců. Základní konstrukce zorkije se neliší od originálu, mají stejný závit, stejný přenos ostření na dálkoměr, stejnou vzdálenost bajonetu. Zlé jazyky tvrdí, že nemusí přesně sedět ostření, to se ale tvrdí i o některých kombinacích Leica tělo + leica objektiv...
Kde je pravda si musí kažný ověřit asi sám na konkrétní sestavě tělo+sklo.

tu redukci mám dostal jsemjí s tím industarem(ten ale na rozdíl od těla není v dobré kondici)takže rada zní zkusit?
  • 0

#216 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 8 leden 2013 - 21:04:54

no rozhlížím se :) a ten jupiter to jde na bessu?


mrkni na paladix, pár objektivů na leicu jsem tam viděl, padesátky tam byly i do 8 tisíc...

edit: určitě ten objektiv vyzkoušej, za to přece nic nedáš ;-)

Tento příspěvek byl upraven od jakub.jira: 8 leden 2013 - 21:06:07

  • 0

#217 verny

verny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 leden 2013 - 21:14:52

no rozhlížím se :) a ten jupiter to jde na bessu?


mrkni na paladix, pár objektivů na leicu jsem tam viděl, padesátky tam byly i do 8 tisíc...

edit: určitě ten objektiv vyzkoušej, za to přece nic nedáš ;-)

jj to je pravda zkusím...no omlouvám se s bessinou jsou to moje první kroky,analog jsem používal před dost lety,teď je to takový návrat ke klasice
  • 0

#218 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 8 leden 2013 - 21:25:11


no rozhlížím se :) a ten jupiter to jde na bessu?


mrkni na paladix, pár objektivů na leicu jsem tam viděl, padesátky tam byly i do 8 tisíc...

edit: určitě ten objektiv vyzkoušej, za to přece nic nedáš ;-)

jj to je pravda zkusím...no omlouvám se s bessinou jsou to moje první kroky,analog jsem používal před dost lety,teď je to takový návrat ke klasice


dálkoměr má úplně jinej pohled na svět, i po roce si na to zvykám, ale osobně mi to vyhovuje mnohem víc, než zrcadlovka...
tak držím palce, ať to jde ;-)
  • 0

#219 verny

verny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 leden 2013 - 16:53:23

tak jsem tu s dalším(doufám že né moc hloupým dotazem)
viděl jsem na paladixu k prodeji Leica/Leitz Summicron M 5cm 1:2 r.v. 1955 a chtěl bych znát Váš jistě odbornější názor versus Voigtländer nokton 40/ f1 4 ten bych asi musel koupit nový
zajímalo by mě co by byla lepší volba?
  • 0

#220 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 10 leden 2013 - 17:13:08

to je úplně jinej pohled fotit 40kou nebou 50kou.. 40 je opravdový záklaďák, 50 krátké tele. podle toho bych se rozhodoval dříve, optická kvalita je u obou slušná
  • 0

#221 verny

verny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 leden 2013 - 17:26:11

to je úplně jinej pohled fotit 40kou nebou 50kou.. 40 je opravdový záklaďák, 50 krátké tele. podle toho bych se rozhodoval dříve, optická kvalita je u obou slušná

jde mě hlavně o porovnání kvality,těm rozdílům v ohnisku rozumím,každopádně díkyyy
  • 0

#222 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 10 leden 2013 - 17:31:30

Volba ohniska je těžká věc, vzal by jsem pro a proti:
Nokton
+ širší ohnisko
+ lepší světelnost
- horší kresba
- trošku plastu v konstrukci?

Summicron
+ kresba
+ kovový
- je to padesátka

Věřím, že záběry z odcloněného Summicronu budou hezčí, než z Noktonu. A čtyřicítka mi přijde takový kočkopes, když už něco širšího, kouknul by jsem se po pětatřicítce.
  • 0

#223 verny

verny

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 10 leden 2013 - 17:39:00

Volba ohniska je těžká věc, vzal by jsem pro a proti:
Nokton
+ širší ohnisko
+ lepší světelnost
- horší kresba
- trošku plastu v konstrukci?

Summicron
+ kresba
+ kovový
- je to padesátka

Věřím, že záběry z odcloněného Summicronu budou hezčí, než z Noktonu. A čtyřicítka mi přijde takový kočkopes, když už něco širšího, kouknul by jsem se po pětatřicítce.

jde mě především o kresbu a popravdě rád hodně fotím portrétky,takže je mému srdci bližší asi ta padesátka
  • 0

#224 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 10 leden 2013 - 18:47:33

taky bude záležet na tom, jak moc detailní portréty to mají být. Například se 40mm objektivem a vzdálenosti 80cm se dělá detailní portrét dost blbě, s 50 by to už mělo být podstatně lepší (větší odstup + větší rezerva ostření).
  • 0

#225 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 10 leden 2013 - 19:39:27

Nokton

- trošku plastu v konstrukci?


nene, tyhle objektivy jsou celokovový, dokonce takovej ten žlábek na ostření je z kovu, narozdíl od novejch leicovejch skel.
celkově jsou ty voigtlandery konstrukčně provedený bezvadně :)

jo a moje pětatřicítka nokton má dost zajímavou rovinu ostrosti (teda jestli to tak můžu napsat...) tady je to s otevřenou clonou vidět
  • 0

#226 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 10 leden 2013 - 21:44:10

k ohnisku si asi každý musí dojít sám. já skončil postupnou aproximací na 28mm a málokdy vytáhnu 40ku či 50ku.

JJ: to je hudně hustý zahnutí :shock: joa co je drahej diák? :)
  • 0

#227 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 10 leden 2013 - 23:56:04

JJ: to je hudně hustý zahnutí :shock: joa co je drahej diák? :)


ha, no to bylo spíš povzdechnutí, tohle byl nějakej levnej prošlej, z toho eshopu z Tábora, ale přijde mi ujetý platit kolem 200 nebo víc za 36 políček :(
jenže pohled na ty malý obrázky proti oknu za to možná stojí ;-)

edit: 700. příspěvěk :-P

Tento příspěvek byl upraven od jakub.jira: 10 leden 2013 - 23:57:13

  • 0

#228 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 8 únor 2013 - 20:24:28

co třeba padesátku color-skopar od voiglaenderu? četl jsem na ní chválu.

sám 50mm moc nepoužívám, ale mám jupiter-8 50/2, ale není to zrovna pohotový sklo, nemá takovej ten výstuek na ostření a navíc clona je bezkroková a ještě ke všemu nejsou jednotlivý čísla stejně daleko od sebe :grin:

Myslíš 50/2,5? Taky jsem četl. Pak jsem koupil, vyzkoušel ... a šel z domu svinským krokem. Jupiter-8 byl o třídu lepší.
  • 0

#229 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 8 únor 2013 - 20:35:05

Volba ohniska je těžká věc, vzal by jsem pro a proti:
Nokton
+ širší ohnisko
+ lepší světelnost
- horší kresba
- trošku plastu v konstrukci?

Summicron
+ kresba
+ kovový
- je to padesátka

Věřím, že záběry z odcloněného Summicronu budou hezčí, než z Noktonu. A čtyřicítka mi přijde takový kočkopes, když už něco širšího, kouknul by jsem se po pětatřicítce.

Ještě bych přidal: Nokton bude zaručeně nový, se zárukou a možností vrátit. Co se dělo za 50 let jeho života se Summicronem a v jakém je doopravdy stavu je těžko hádat.
N. 40/1,4 je můj nejčastěji používaný objektiv na Besse. Je malý, pohotový, kreslí ostře, dobře se vyrovnává s protisvětlem a to ohnisko mi vyhovuje. ALE je tam jeden háček, je třeba si dávat pozor při focení s odcloněným objektivem na členité pozadí. To vypadá nehezky, místo měkce rozostřeného obrazu pozadí se projeví několik ostrých obrazů vedle sebe. Na netu to nejdeš pod výrazem "harsh bokeh". V této disciplíně je lepší starší Ultron 35/1,7.
  • 0

#230 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 8 únor 2013 - 20:37:33

Hele, tak si kup Bessu II. jako já a máš vystaráno. Budeš mít pravých 6x9, slušný obejktiv, dálkoměr a už nic nemusíš řešit. A možná se přes těch 5 tisíc dostenš jen lehce - viz něměcká e-bay.. osobní zkušenost, doporučuji. Zdařec Luigi :shock:
  • 0

#231 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 8 únor 2013 - 21:13:45

Myslíš 50/2,5? Taky jsem četl. Pak jsem koupil, vyzkoušel ... a šel z domu svinským krokem. Jupiter-8 byl o třídu lepší.


tak to jo, no jupiter-8 mám, fotím s ním občas a je fakt, že má charakter, tu ostrost nedokážu posoudit, protože jsem ho proti žádný padesátce ještě nesrovnával.
ale mám 28/3.5, která má ostření takovým tím čudlíkem a tuším, že ta starší padesátka skopar to má taky, a to je naprosto dokonalý. ten můj jupiter je takovej rozviklanej a navíc ta clona, která necvaká a navíc je každý číslo jiak daleko od sebe. na pohotový focení ho nemám, ale portréty umí:)
  • 0

#232 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 8 únor 2013 - 23:07:36


co třeba padesátku color-skopar od voiglaenderu? četl jsem na ní chválu.
sám 50mm moc nepoužívám, ale mám jupiter-8 50/2, ale není to zrovna pohotový sklo, nemá takovej ten výstuek na ostření a navíc clona je bezkroková a ještě ke všemu nejsou jednotlivý čísla stejně daleko od sebe :grin:

Myslíš 50/2,5? Taky jsem četl. Pak jsem koupil, vyzkoušel ... a šel z domu svinským krokem. Jupiter-8 byl o třídu lepší.

nemáš náhodou osobní zkušenost s color-skoparem 2,5/35? díky.
  • 0

#233 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 9 únor 2013 - 11:24:22

Kamarad ho mel. Nestezoval si, co vim. Je to skutecne prtave sklo. Skoro az moc, co jsem ho mel v rukach, a to mam male ruce.

Osobne mam a muzu doporucit Zeiss C Biogon 2,8/35 ZM. Pravda je, ze oproti Voiglanderu je drazsi, ale objektiv je to vskutku vynikajici. Tak nejak vic verim, ze odchylky kus od kusu budou u Zeisse snad mensi. Nekde tu cenu museji "nahnat", kdyz vyrobce je preci stejny (Cosina, ne?).
  • 0

#234 imposs

imposs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 83 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 1

Publikováno 18 únor 2013 - 11:14:03

chlapci, prosím o upřesnění:

Bessa R - půjde na ní bez problému Nokton 35/1.4 nebo Zeiss C Biogon 2,8/35 ZM? Bohužel nechápu to čarování ohledně závitů.

nebo musí být R2A? Případně, pročetl jsem diskuzi a málokdo zmiňuje právě R. Důvod? Měl jsem M6, v dálkoměru nejsem nováček, ale v Bessa systému ano.

dík!


  • 0

#235 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 18 únor 2013 - 11:27:00

Bessa R má leica závit 39mm (LTM), který je MENŠÍ než bajonet. Proto je možné nasadit závitové objektivy na bajonetové tělo, obráceně to možné není. Zeiss objektivy jsou pouze s bajonetem, na Bessa R proto použít nejdou.
Řešením může být oužívání pouze závitových objektivů (stále ještě nekteré nové od Cosina, nebo ruské pro Zorki, nebo staré original Leica, případně canon, ale jejich dostupnost je velmi omezená).
Druhým řešením, a přiznejme si že elegantnějším, je nákup bajonetového těla (R2, R3, R4; ve verzích M nebo A, Zeiss ikon zm, Leica M2~7, MP, CL, Minolta CLE, Konica Hexar RF) a používání bajonetových objektivů, případně závitových přes adaptér.
  • 0

#236 imposs

imposs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 83 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 1

Publikováno 18 únor 2013 - 12:30:25

chápu, dík moc

Bessa R má leica závit 39mm (LTM), který je MENŠÍ než bajonet. Proto je možné nasadit závitové objektivy na bajonetové tělo, obráceně to možné není. Zeiss objektivy jsou pouze s bajonetem, na Bessa R proto použít nejdou.
Řešením může být oužívání pouze závitových objektivů (stále ještě nekteré nové od Cosina, nebo ruské pro Zorki, nebo staré original Leica, případně canon, ale jejich dostupnost je velmi omezená).
Druhým řešením, a přiznejme si že elegantnějším, je nákup bajonetového těla (R2, R3, R4; ve verzích M nebo A, Zeiss ikon zm, Leica M2~7, MP, CL, Minolta CLE, Konica Hexar RF) a používání bajonetových objektivů, případně závitových přes adaptér.


  • 0

#237 kozajr

kozajr

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 11 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 18 duben 2013 - 10:47:46

Dobrý den přátelé,

mam dotaz.. Mohu koupit docela vyhodne Jupiter 12 ale nikde jsem se nedocetl jestli ho nasadim na bessu R2A.. respektive, na nejakym pofidernim webu jsem se docetl, ze nejde zaostrit na nekonecno a ze nefunguje expozimetr... Ma tu nekdo prosim realnou zkušenost? :)
  • 0

#238 Pavel K

Pavel K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 292 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 18 duben 2013 - 11:24:54

Já bych to radši nezkoušel. Měl jsem kdysi Bessu L (bez hledáčku a dálkoměru, s patnáctkou objektivem). Pětatřicítka Jupiter nasadit šla, myslím i na nekonečno zaostřila, ale expozimetr byl nepoužitelný, protože zadek objektivu stínil čidlo. Ale hlavně potom byla vidět stopa odření po objektivu na antireflexním vnitřku komory.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních