Přejít na obsah


Fotka

Bessa


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
237 odpovědí na toto téma

#101 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 15 červen 2009 - 15:25:17

ještě jedna informace, kteří byste měli poruchu na besse a v každém servisu by nad tím kroutili hlavou, poněvadž to není tak typickej fotoaparát tak fotoservis - lucemburská to opraví

Umět to opravit je jedna věc, mít zásobu nebo zdroj náhradních dílů je druhá věc. Mají?
  • 0

#102 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 15 červen 2009 - 15:41:43

jak je to s díly nevím, ale na vizitce je mezi ošetřovanýma značkama i voigtlander, tělo přijali, opravili a poslali zpátky a opravu uhradí předchozí majitel
víc jsem si nemohl přát
  • 0

#103 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 19 červenec 2009 - 14:51:41

Zdravím vás,právě uvažuji o koupi tohoto přístroje,jelikož můj současný canon 30v je na můj vkus příliš velký,nápadný,plastový,působí digitálně i bulvárně a navíc mi nepřirostl k srdci.Vzhledem k tomu,že nevládnu jazyky a je tedy pro mě problém listovat v brožurách psaných jiným jazykem,se chci zeptat na pár věci.Co jsem tady vyčetl na foru,tak jsem pochopil,že je tam nějaký problém v hledáčku při použití širokáče.Já bych měl v plánu používat něco kolem 28.Mohli byste mi to prosím nějak upřesnit? Ještě se chci zeptat,jaký je rozdíl mezi r2m a r4m a jestli byste mi mohli případně nějaký typ bessy doporučit? Mám v plánu fotit s ní reportáže a dokumenty.Děkuji vám.
  • 0

#104 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 20 červenec 2009 - 06:54:30

O žádném problému při použití objektivu 28mm nevím. Objektivy s tímto ohniskem se pro Bessu vyrábějí a používají.
Rozdíly mezi modely R2, R3 a R4 jsou právě jen ve hledáčku, tedy v jeho zvětšení a v tom, jaké jsou k dispozici rámečky pro ohniska objektivů.
R2 - zvětšení 0,7, rámečky 35, 50, 75, 90mm
R3 - zvětšení 1,0, rámečky 40, 50, 75, 90mm
R4 - zvětšení 0,52, rámečky 21, 25, 28, 35, 50mm
Poslední písmeno A znamená elektronická závěrka a automatika s prioritou clony, M znamená mechanickou závěrku bez automatiky, jen měření.
Bessa je určitě méně nápadná než zrcadlovka, jen bohužel závěrka je dost hlučná.
Bessa je docela drahá zábava. Ne tolik jako Leica, ale dost.
  • 0

#105 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 20 červenec 2009 - 06:59:22

Ještě jsem zapoměl - objektiv 28mm se dá docela dobře používat i s Bessou R2, přestože nemá odpovídající rámeček. Ohnisku 28mm odpovídá prostě celá plocha hledáčku.
  • 0

#106 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 20 červenec 2009 - 10:21:18

Zdravím vás,právě uvažuji o koupi tohoto přístroje,jelikož můj současný canon 30v je na můj vkus příliš velký,nápadný,plastový,působí digitálně i bulvárně a navíc mi nepřirostl k srdci...

jak rozumím takovému zdůvodnění!
bessu bych doporučil někde půjčit aspoň na tejden a tři filmy, než bys jí kupoval
zcela na okraj -
i bessa může být bohužel zaměněna, sic málokdy, ale může za přístroj s displayem na dvířkách
naprosto nedigitálně a nejvíce lidsky mezi spoluobčany se cítím - a vnímám to i z jejich chování - s dvojvočkou na krku
ale všechno s ní nevyfotíš
  • 0

#107 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 24 červenec 2009 - 05:57:33

O Besse zatím pouze uvažuji, ještě nevím zda-li se mám rozhodnout pro dálkoměr.Trochu mě odrazuje cena. Pak ještě přemýšlím o Olympusu OM2 nebo nějaké jiné starší zrcadlovce.
Poté co jsem začal fotit yashicou,tak se mi focení moderní zrcadlovkou poněkud zprotivilo.Rozhodnul jsem se tedy,že se i s kinofilnem vrátím, alespoň trochu, zpět ke kořenům.A lidé na fotografování těmito stroji také reaguji lépe(alespoň dle mých zkušeností) Když jsem fotil s Yashicou v Rakousku na "Festivalu politické písně" :cry: (ne,to se jen ze srazu a výletu občanů jedné vesnice vyklubala kampaň jedné politické strany),tak mi lidé sami lezli před objektiv,abych je vyfotografoval.
  • 0

#108 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 24 červenec 2009 - 08:51:43

to musel bejt pěknej festival!
kdyby mi byla bessa drahá, taky bych si vybral nějaký om na práci s kinofilmem
ale je to o tom vyzkoušení vl. rukama při práci, kterou s tím chci dělat
  • 0

#109 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 11 leden 2010 - 14:22:23

kdybyste někdo měl tenhle hledáček:
Vložený obrázek
tím bych se rád podíval, hlavně myslím to orámování a pak "co je vidět ještě okolo těch dvacetiosmi"
děkuji
  • 0

#110 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 11 leden 2010 - 20:07:58

Jakej je vlastně u těch Bess (hlavně R2 a R4) poměr plochy výslednýho záběru k ploše vymezený rámečkem v hledáčku? tj. jak moc ty Bessy "kradou" záběr? Neví někdo ze zde přítomných bessařů? Nějak jsem to nevygooglil...
  • 0

#111 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 11 leden 2010 - 20:50:36

to je akadebata
v podstatě klíč mi přijde v přiložení oka - abys korektně viděl, musíš správně přiložit oko, nejlepší by byla pořádná pevná očnice umožnující jen jednu polohu oka vůči hledáčku
to jsem tak vyzkoumal

u r2 se pro 35 mm žádný řezání nekoná, vidíš s rezervou, ale očnici by to chtělo
r4 nevím
  • 0

#112 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 11 leden 2010 - 21:42:02

:wink:
no jo dívám se na tu otázku pořádně a tohle vlastně ani nevim... jestli se např. rámek 35 shoduje s negativem přesně
ale hádám, že to neřeže
....
to co jsem psal se týká toho použití r2 a ohniska 28mm kdy používáš celý to vokýnko a pak fakt záleží jak se do toho koukne
zrovna tak to je u těch malejch externích hledáčků

sem ti už říkal, že ti to s 35 mm sklem pučim na tejden a můžeš laboratorovat!
  • 0

#113 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 20 leden 2010 - 19:30:30

Zdravím,
mám jednu možno laickú otázku k Bessám R, R2 atď...
- ako je to so spriahnutím (čudné slovo ?) diaľkomera, pri použití rôznych skiel od rôznych výrobcov, alebo starších?

je mi jasné, že pri R2, resp. R3 rade a origo skiel na M bajonet (Voigt, Leica) by to malo byť bez problémov
ale - čo takto staršia R, na M39? nájde sa niečo v ohnisku 35-40mm, čo zafunguje?

je nejaké pravidlo, tabuľka, na čo pozrieť, spýtať sa?

Dík!
Ď.

(P.S. bazárek nefunguje, ale možno je tu adept na "poptávku" :oops: )
  • 0

#114 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 21 leden 2010 - 08:30:47

V podstatě vše navzájem funguje jak má, s následujícími výjimkami:
1/
Sovětské objektivy je třeba vždy zkontrolovat a seřídit při použití s Bessou nebo Leicou, závitovou i bajonetovou. U 50mm objektivů je to celkem snadné, u jiných ohniskových délek problematické. Zvláště bych upozornil na Jupiter-9, jehož seřízení na shodu s dálkoměrem je velmi komplikované. Dále Jupiter-12 není doporučeno montovat na Bessy, hrozí dotyk zadního členu se závěrkou.
2/
Redukce leica závit -> leica M bajonet od neoriginálních výrobců (Čína) je třeba zkontrolovat, zda tloušťka je přesně 1mm (mikrometrem).

Na Bessu R mnoho možností není, určitě bude správně fungovat Color Skopar 35/2,5 i Ultron 35/1,7. Oba jsem zkoušel, oba jsou velmi dobré. Určitě se budou hodit taky Leica Summicron nebo Summaron, sám musíš posoudit, jestli ti to za několikanásobnou cenu stojí za to.
Voigtlander Ultron 35/1,7 je excelentní objektiv, měl jsem jej krátce a nejsem si jist, že to byl dobrý nápad, když jsem jej zaměnil Noktonem 40/1,4.
  • 0

#115 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 21 leden 2010 - 10:14:55

Roman,
ďakujem prevelice, opäť raz informáciami nabitý príspevok s cenou zlata (alebo aspoň pár desiatok Eur).

Ď.
  • 0

#116 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 5 únor 2010 - 07:26:56

Ahoj, v cem Bessu nosite? Existuje ten originalni obal, ale to mi dvakrat prakticke neprijde, potreboval bych spis nejakou nenapadnou ale kvalitni brasnicku, kam by se veslo treba jeste pet filmu, prinejlepsim expozimetr. Dik za rady.
  • 0

#117 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 5 únor 2010 - 08:25:27

Ahoj, v cem Bessu nosite? Existuje ten originalni obal, ale to mi dvakrat prakticke neprijde, potreboval bych spis nejakou nenapadnou ale kvalitni brasnicku, kam by se veslo treba jeste pet filmu, prinejlepsim expozimetr. Dik za rady.


Bessu sice nenosím, zato jiné (SLR a nově i dálkoměr), do ulic teď v zimě docela prostornou starou, polstrovanou ledvinku s přední kapsičkou na filmy a kapsou i ve víku, do hlavního fochu se vleze SLR s 50mm a ještě jedno menší sklo). rychlá nenápadná manipulace... (bohužel v pásku nemá zašité ocelové lanko s docela fest karabinkou, jako má jeden můj kamarád, zvyklý cestovat). V teplejších dnech to nosím ve vnitřích kapsách vesty.
  • 0

#118 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 5 únor 2010 - 09:41:07

Ahoj, v cem Bessu nosite? Existuje ten originalni obal, ale to mi dvakrat prakticke neprijde, potreboval bych spis nejakou nenapadnou ale kvalitni brasnicku, kam by se veslo treba jeste pet filmu, prinejlepsim expozimetr. Dik za rady.


Mam tedy jiny dalkomer ale ono je to stejne. mam takovu platenou brasnu pres rameno, ma dve kapsy, do nich jsem dal molitan a v tom to nosim - je to nenapadne..
  • 0

#119 RHfest

RHfest

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 208 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 5 únor 2010 - 10:41:42

Chlapi neříkejte že tu nemá nikdo BESSU III 667 :)

mám na ní takový drobný problém a hledám s kým to prodiskutovat
  • 0

#120 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 5 únor 2010 - 10:57:22

Ahoj, v cem Bessu nosite? Existuje ten originalni obal, ale to mi dvakrat prakticke neprijde, potreboval bych spis nejakou nenapadnou ale kvalitni brasnicku, kam by se veslo treba jeste pet filmu, prinejlepsim expozimetr. Dik za rady.


Mam tedy jiny dalkomer ale ono je to stejne. mam takovu platenou brasnu pres rameno, ma dve kapsy, do nich jsem dal molitan a v tom to nosim - je to nenapadne..


Riešim to podobne ako Vlčák.. už som o tom písal TU 29.4.09 o 15:50
  • 0

#121 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 5 únor 2010 - 11:28:33

Ahoj, v cem Bessu nosite? Existuje ten originalni obal, ale to mi dvakrat prakticke neprijde, potreboval bych spis nejakou nenapadnou ale kvalitni brasnicku, kam by se veslo treba jeste pet filmu, prinejlepsim expozimetr. Dik za rady.

nosím ji ( když už doma nechám tlr) zabalenou v hadru v běžný tašce
objektívy v různých alternativních pouzdrech
dobrá pomůcka je ještě ten malej grip, sestava se potom neklátí při běžným nošení na krku
je u škody
  • 0

#122 ďuroT

ďuroT

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 783 příspěvků(y)
  • LocationBA, SK
Reputace: 373

Publikováno 5 únor 2010 - 12:43:25

Ajaj,
tak mi neuveriteľne rýchlo prišiel Voigtlander Ultron 35mm - v stredu poobede objednaný, dnes doma, a to prosím z ČR, od oficiálneho distribútora (vďaka Dubrarovi za tip!).

No ale sakra! Redukcia na M z ťinťongu mi ešte len letí, bez nej ho na Hexara nenasadím :lol: To je strašné! Na Slovensku ju asi nezoženiem, v tých našich "super dvoch" obchodoch o nej nepočuli.

To mám ako vydržať?
Bratislaváci, nemáte požičať na pár dní?? :roll:

Ď.

here is an investment process
  • 0

#123 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 5 únor 2010 - 23:25:37

Par poznatku noveho majitele Bessy R2A:
- hledacek super, ikdyz srovnavam s yashicou elektro, takze oproti tomu je super asi vsechno :-)
- jak nekdo rikal, ze tam moc kovu neni, nezda se mi, studi to cele :D
- zaverka je hlucnejsi, ale co nadelam, na leicu nemam :-)
- mereni funguje velmi spolehlive
- ale nejvetsi vyhoda celeho fotaku je v jeho nenapadnosti, drtiva vetsina laicke verejnosti ho povazuje za nejaky stary kram, ktery snad uz ani nefoti, tudiz ma malokdo chute ho krast, nikdo ho nezavidi (kdyby vedeli, ze si za ten set koupim pet jejich mydlovych krabicek...) a ani se tolik neboji nechat se fotit (si asi mysli, ze z toho stejne nic nebude :D)
  • 0

#124 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 7 únor 2010 - 17:04:24

Zaslal: ne 07. únor, 2010 15:39:

Kinofilmova Bessa ma sve technicke problemy - krome ne zcela presne vyroby se slusne receno pri intenzivnim pouzivani zacina rozpadat - aby take ne, kdyz je to jen obycejny plastacek od Kosiny (Nikon FM/FE10 a Bessa R/L je jedno a to same).

Bessa má k plasťáku hodně daleko, a že mi jich pár prošlo rukama. Pokud se jí dá něco vyčítat, tak je to slabší odolnost povrchové úpravy - při intenzivním používání se otírá barva z rohů. O "rozpadání" se rozhodně nedá hovořit, ten foťák vydrží jako kůň.
Cosina je možná vůbec největším japonským výrobcem fototechniky. Mnoho výrobků prodávaných pod zvučnými jmény pochází z jejich továren. Umí levné plastové věci i špičkové výrobky, co si kdo objedná a zaplatí.
Řada Bessa je pro ně něco jako hobby, vyrábí se to téměř ručně, v sériích čítajících stovky, nejvýše tisíce kusů. Nikdy to nebylo míněno jako masová záležitost.
Už jsem tady několikrát psal, že historie těla Bessy je mnohem starší, než Nikon FM-10. Tělo se závěrkou bylo vyvinuto původně pro Konicu, jako Autoreflex T4, které ze začaly prodávat v roce 1978. Elektronická závěrka Bessy R*A byla původně vyvinuta pro Konicu FS-1.


přesunuto z tématu: Fuji GF 670
  • 0

#125 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 7 únor 2010 - 21:47:51

le :lol:
- zaverka je hlucnejsi, ale co nadelam, na leicu nemam :wink:


Na Leicu možná nemáš, ale Zorkijů je v každém bazaru kýbl a jsou skoro zadarmo :lol: Rozdíl v hlučnosti je mírný, rozdíl v kopání obrovský.
  • 0

#126 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 7 únor 2010 - 21:57:27

le :D
- zaverka je hlucnejsi, ale co nadelam, na leicu nemam :lol:


Na Leicu možná nemáš, ale Zorkijů je v každém bazaru kýbl a jsou skoro zadarmo :D Rozdíl v hlučnosti je mírný, rozdíl v kopání obrovský.

:)
sraz hk :wink: ošmatání jedného zorkie :lol: údiv :lol: aukro :lol:
dál to znáte :lol:

ohledně bess mě u 3a a 2a jde tíž převíjet film, je to takový nepříjemný, hádám to není závada jen povahovej rys
u "L" to jde lehce, no ale to je jinačí tělo v ruce
no a u dálkoměru olympus 35 rc to jde skoro samo
tak nevím proč tomu tak je :lol:
hádám je film dotlačen u všech komor tou destičkou dobře, ale proč ty rozdíly
  • 0

#127 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 8 únor 2010 - 07:47:45

ad RHx
Bessa R2, R3 má kratší převíjecí kličku než L/T/R. Takže se zdá, že to jde tíž. Obecně "tuhost" zpětného převíjení filmu je dána kostrukcí a seřízením spojky na navíjecí cívce.

ad Enthropy
Rozdíl v "kopání" mezi Zorkijem a Leicou (staršího typu) je dán seřízením závěrky. Konstrukce je stejná.

ad mickael
Yashica Electro má velmi dobrý hledáček. Pokud se ti zdá proti Besse výrazně horší, potřeboval by asi vyčistit.
  • 0

#128 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 10 únor 2010 - 00:42:01

Objevil jsem na bessu skvelou brasnu, Lowepro edit 110 (puvodne jakoze videobrasna), do hlavni prihradky se vejde presne bessa a do dalsich kapsicek az 8 kinofilmu plus nejake to mensi harampadi (hadricky, filtry..). Brasnicka ma velmi dobre polstrovani a horni drzatko, popruh na rameno a taky na suchy zip presku na pasek/bederni pas. A to vse za cca 450kc. Jsem nadmiru spokojen :arrow:
  • 0

#129 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 5 březen 2010 - 13:33:22

kdybyste někdo měl tenhle hledáček:
Vložený obrázek

řízením příznivého osudu dostal se mi tenhle hledáček do sáňek
a) zobrazení malé - to není tajemství
:-D vidíte skvěle 28 včetně rohů záběru a vidíte i dostatečně okolo
c) hádám, že by v tom dobře viděli i ti obrýlení
  • 0

#130 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 5 březen 2010 - 18:47:29

jj, tydlety voigthlandří hledáčky jsou prima. Jako brejlovec jsem tudle koukal do Karlovýho tuším 21mm a luxusní pokoukání to bylo, až do rohů a snad ještě kousek dál..
  • 0

#131 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 5 březen 2010 - 20:46:05

klíčem jsou ty linky, mám dva bez orámování uvnitř - dobře se s nimi kouká, ale rohy neuhlídáš
  • 0

#132 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 31 květen 2010 - 12:25:28

na paladixu elko, dobrej držák na širokáče s vlastními hledáčky, za málo peněz a s měřením
- stav 1A
bessa L
  • 0

#133 ondrais

ondrais

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
  • LocationBřevnov
Reputace: 11

Publikováno 27 červen 2010 - 20:28:19

Tak jsem se stal majitelem zřejmě právě této bessy L. Stav opravdu nového kusu. Moc se mi líbí.
Mám k ní zatím objektiv FED 53/2.8 a čekám na MIR-1 37/2.8. Nevím jak mi půjde odhadovat rámeček a ostření. Jsem na to moc zvědavej.
Časem bych jí chtěl pořídit Heliar 15 nebo Skopar 21, ještě nevím co by mohlo být vhodnější.
Každopádně jsem se zamiloval do Bessy R3 a tato diskuze mi právě nemálo zamotala hlavu jakou vybrat. Jestli R2, R3 nebo R4... :-( Bude to asi ještě velkej boj. Chtěl bych to na pouliční foto ale i na portréty. Nevím zda najdu kompromis.
Moc si cením zdejších informací! :-)
  • 0

#134 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 27 červen 2010 - 20:34:42

Gratuluji ke koupi a vitam te v klubu Bessistu :-) Jaky typ bude asi nejvic zalezet na tebou preferovanych ohniscich... ja mam zkusenosti s dvojkou a ctverkou. Pises ze na poulicni foto, to je pak dobra R4 s hledackem pro 21, ale kdyz na to das padesatku na nejaky portret, tak se z toho zaostrovani zblaznis... Ja myslim ze R2 je idealni kompromis....

PS: o tom heliaru 15 taky casem uvazuju..
  • 0

#135 ondrais

ondrais

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
  • LocationBřevnov
Reputace: 11

Publikováno 27 červen 2010 - 21:02:33

asi by mě zajímal nejvíc ten rozdíl mezi R2 a R3. Podle obrázků hledáčku které má škoda na stránkách se mi to jeví uplně stejné s rozdílem že R2 má 35 nejmenší a R3 40mm. Pak teda to zvětšení, to vubec nevím jakou to může hrát roli. Asi budu muset zkusit na vlastní oko :-)
  • 0

#136 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 27 červen 2010 - 21:05:38

Rozdíl je v tom, že u R3 můžeš koukat oběma očima, protože obaz v hledáčku není zmenšenej.
  • 0

#137 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 27 červen 2010 - 21:11:19

Nicmene, i na te R2A je sice ramecek pro 35mm ale vysledny obraz je jeste o kousek sirsi. Takze Pokud nepujdes pod 40mm nebo si to proste domyslis, tak pak bude R3A super...
  • 0

#138 ondrais

ondrais

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
  • LocationBřevnov
Reputace: 11

Publikováno 27 červen 2010 - 21:29:22

chápu to tedy tak že když koukám oběma očima, ostří se s tím pak daleko snáze? Jsem zvyklý jedno oko většinou zavírat.
  • 0

#139 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 27 červen 2010 - 21:31:36

chápu to tedy tak že když koukám oběma očima, ostří se s tím pak daleko snáze? Jsem zvyklý jedno oko většinou zavírat.


spíš máš lepší přehled co se děje okolo. Líp by mohl pohovořit RHx :D.
  • 0

#140 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 27 červen 2010 - 21:35:00

No ne, ostri se s tim porad stejne, vyhoda je v tom, ze ten hledacek ani nezvetsuje ani nezmensuje, tedy kdyz budes mit otevrene obe oci tak to co ty uvidis bude to co bys videl kdyz bys nemel fotak prilozeny k oku + ve vzduchu se jakoby vznasejici ramecky pro ohnisko + zaostrovaci ctverecek uprostred. Si predstav jakoby tam byla jen ta dira bez te optiky :D)) nevyhoda je, ze to proste nebude na siroka skla.
  • 0

#141 ondrais

ondrais

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
  • LocationBřevnov
Reputace: 11

Publikováno 27 červen 2010 - 21:57:14

když bych třeba na R3/R2 chtěl použít sklo 15 nebo 21mm a použil verze M39 které mají ext. hledáček, je pak možné přes nějaké ty redukce ostřit také tím dálkoměrem?
Ne že by to bylo třeba u toho 15mm nějak důležité ale neviděl jsem v nabídce skel vubec 75mm s bajonetem M. Pouze M39.
  • 0

#142 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 27 červen 2010 - 22:00:55

Ano pak se take ostri dalkomerem. Ty redukce jsou tak udelane aby to fungovalo.
  • 0

#143 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 28 červen 2010 - 07:34:21

Časem bych jí chtěl pořídit Heliar 15 nebo Skopar 21, ještě nevím co by mohlo být vhodnější.

Já bych poradil Skopar 21. Je to takové zvladatelnější. Patnáctka už je extrém, to už vidíš skoro i za sebe :D
Odkud jsi? Jestli někde v dosahu, tak ti můžu 15, 21 a 25 ukázat aby sis mohl vybrat.

Tady ukázka s patnáctkou:

Vložený obrázek

Tady patnácka v tvrdém protisvětle - nikde ani flíček, jen nevelká ztráta kontrastu. Pro orientaci - ta paní s kočárkem je asi metr ode mne.

Vložený obrázek
  • 0

#144 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 28 červen 2010 - 07:38:34

když bych třeba na R3/R2 chtěl použít sklo 15 nebo 21mm a použil verze M39 které mají ext. hledáček, je pak možné přes nějaké ty redukce ostřit také tím dálkoměrem?
Ne že by to bylo třeba u toho 15mm nějak důležité ale neviděl jsem v nabídce skel vubec 75mm s bajonetem M. Pouze M39.

U skel 15 nebo 21mm vzhledem k hloubce ostrosti prakticky není potřeba ostřit, nebo jen hrubým odhadem.
Color-Heliar 75/2,5 se vyrábí pouze ve verzi se závitem.
  • 0

#145 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 28 červen 2010 - 07:44:33

Diky za ukazku, ta patnactka bude asi silenost... :D Muzu se zeptat jak se chova ta 21? Hlavne by me zajimalo protisvetlo, bodove zdroje svetla a zkresleni, chtel bych to pouzivat na interiery a architekturu, takze idealne kdyby bylo zkresleni nulove.
  • 0

#146 ondrais

ondrais

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
  • LocationBřevnov
Reputace: 11

Publikováno 28 červen 2010 - 08:34:48

taky si myslim že 21 bude vhodnější, určitě na focení lidí. Na krajinu zase asi vynikne víc ta 15ka a o tom ostření nemam pochyb že to neni tak důležitý u těch širokých skel.

Díky za ukázky, vypadá to moc slibně! Má ta 21 taky takový antireflexní upravy?
  • 0

#147 ondrais

ondrais

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
  • LocationBřevnov
Reputace: 11

Publikováno 28 červen 2010 - 08:37:39

mickael: spousta ukázek je na flickr.com , stačí tam zadat třeba název skla, nebo těla... :D
  • 0

#148 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 28 červen 2010 - 10:07:11

chápu to tedy tak že když koukám oběma očima, ostří se s tím pak daleko snáze? Jsem zvyklý jedno oko většinou zavírat.

rozhodně poznávací zájezd - tedy podívat se hledáčky před nákupem těla
u 3a jsem viděl nádherně, ale kraje záběru jsem často neuhlídal - při rychlejší práci, proto se mi nyní jeví zobrazení kolem 0,7 lepší
klíč je v ohniscích - u bess je dobrý, že můžeš volit typ (hledáček) přesně podle toho jakej pohled na svět preferuješ - já širokej, tak bych voli 4, nebo 2
patnáctka áááááááááááá to je krása
ale když jen jeden širokáč tak 21 - s tím souhlasím
  • 0

#149 ondrais

ondrais

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
  • LocationBřevnov
Reputace: 11

Publikováno 29 listopad 2010 - 04:54:17

tak po delší době oživuju toto vlákno.

Jaké bylo moje nemilé překvapení s objektivem MIR-1 kterej jsem před létem pořídil. Aniž jsem jej stihl otestovat, odjel jsem s ním na dovolenou kde jsem s sebou tahal víc kamer ale bessu jsem používal výhradně na fotografie lidí. Nacvakal jsem asi 3 nebo 4 filmy někdy opravdu parádními snímky ( alespoň jsem si to myslel ) z ulic a po vyvolání - uplně vše rozmazaný! :wink: ( vlivem nezaostření ).
Naivně jsem si myslel že když je to bajonet M39 tak to bude fungovat ale ten tomu sklu chyběla asi jedna otočka závitu aby se správně zavrtala do těla bessy a prostě všechno uplně mimo. Až pak jsem se někde dočetl že to na to nepasuje, což mě velice mrzí, protože to sklo se mi velice zamlouvalo.

A teď otázka na zde zkušené - existuje nějaká možnost seřízení nebo úpravy tohoto objektivu tak aby šel použít na Besse L ? Nebo prodat?

díky moc za informace.
  • 0

#150 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 29 listopad 2010 - 08:59:44

Prodat.
Bylo by jistě možné vyrobit kroužek, který by objektiv umístil do správné vzdálenosti od filmu. Jestli dobře počítám, měl by být silný 16,66 mm. I tak by ale objektiv neměl vazbu na dálkoměr.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních