Přejít na obsah


Fotka

foma 400, lowshit nebo hiclass


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
258 odpovědí na toto téma

Anketa: Děláte na Fomu 400? (235 uživatel(ů) vložilo hlas)

Děláte na Fomu 400?

  1. Nikdy (25 hlasy [16.56%])

    Procento hlasů: 16.56%

  2. Výjimečně (31 hlasy [20.53%])

    Procento hlasů: 20.53%

  3. Již jste hlasovali Občas (50 hlasy [33.11%])

    Procento hlasů: 33.11%

  4. Již jste hlasovali Často (40 hlasy [26.49%])

    Procento hlasů: 26.49%

  5. Jedině (5 hlasy [3.31%])

    Procento hlasů: 3.31%

Hlasovat Návštěvníci nemohou hlasovat

#1 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 23 duben 2007 - 20:16:47

Donedávna jsem se tomuhle filmu naprosto dokonale vyhýbal. Kdysi jsem ho zkusil vyvolal tuším v LQN a opustil, jako něco co nemá smysl, neboť bych nenašel téma ke kterému by se hodila taková podivná zrnitost.
Pár let přešlo, v mrařáku vymizely všechny svitkový TriXy, Témaxy v tu dobu na ringfotu neměli a já v nutkavé potřebě nafotit si jeden,dva svitky na 400iso zakoupil ve fomaprodejně Fomu400. Moc se mi sice nechtělo, ale fotit bylo co a tak jsem jí tam naládoval, snad z toho nco něco bude.
KDyž došlo na vyvolávání, vymáchal jsem jí ve fotomalu, 8minut, takový čas, co jsem tak nějak vytušil, nebo našel přibližně někde na digitaltruth.
Při pohledu na negativ bylo vše jak má být, vidím obrázky, jen podložka, ačokliv jsem jí sušil se závažím se trochu kroutí, ale já ji stejně vkládám mezi skla.
Ostření pod zvětšovákem mi však jde docela blbě, hledám zrno patrsonovým mikroskopem, nakonec se mi to snad podařilo.
První pozitiv vypadá velice přijatelně, šedi, kresba, .. vše přibližně tak, jak jsem byl zvyklý u kodaků ani lepší ani horší, maličko jiné.
Ale nevidím zrno. To 1000x napadané a zatracované zrno fomy400, které i mě kdysi odradilo z kinofilmu se nekoná.

Pro mě je letos tento film asi překvapením roku, tedy ve svitku. Za pár korun a takový parády.
  • 0

#2 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 23 duben 2007 - 20:22:59

eště ho mam v kazetě - ten vod tebe - taky z nouze ctnost, tak sem zvědavej, dam vědět
  • 0

#3 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 23 duben 2007 - 20:40:54

Hmm, náhodou jsem při poslední objednávce pár svïtků zakoupil a Fotomal taky mám, tak to taky asi prubnu. Vobčas se 400 užije a do začátku jsou na pokusy a vošahání Hp5 apod. drahej špás.
  • 0

#4 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 24 duben 2007 - 06:23:23

Já jsem nedávno volal kino Fomu 400 v ID-11 a moc mě to nenadchlo. Ilford Pan 400 v tom vycházela o trošku lépe. Ale asi to bude tou vývojkou jakože se asi foma a ilfordí vody moc nesnášej.
Každopádně Foma 100 i 200 v kinu i ve svitku máchaný v rodinálu nemaj chybu.
  • 0

#5 jedi

jedi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 137 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 duben 2007 - 07:23:29

Su to len skeny, bez velkych uprav, len celkovy kontrast je trochu upravovany:
http://www.fotopocit...lerie/2453.html
Foma 400 Microphen 1+0 9 min.
  • 0

#6 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 24 duben 2007 - 07:55:59

hezký - dlouhá šedivá, no holt majkrofen. mam eště jeden doma, asi ho voprášim. 6x9 :D
  • 0

#7 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 24 duben 2007 - 07:59:51

hm...tak to teda koukám 8O . Jsou to skeny z negativu nebo ze zvětšeniny? Zdá se, že to v Majkrofénu vychází mnohem lépe i co se tejče zrna, takže udělám ještě nějaký pokusy.
Každopádně bez ohledu na matroš je to perfektně udělaná reportáž, gratuluju :D
  • 0

#8 jedi

jedi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 137 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 duben 2007 - 08:05:27

zatial len cakam na magnifax, su to skeny z negativu a na plochom skeneri, takze do rozlisenia a ostrosti nic moc. Ale po zmenseni sa to strati a myslim ze fotku 30x45 z tych skenov viem urobit vcelku kvalitnu, pre pripad nudze to ujde. Ale chcem ten magnifax kazdopadne.

este som vyhrabal pre porovnanie TMAX 400 6x9, tiez rovnaky sken, rovnaka vyvojka.
http://www.fotoapara...22363&gal=photo
  • 0

#9 jedi

jedi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 137 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 duben 2007 - 08:20:46

Stanislav Pleva: co sa toho zrna tyka, pri takejto velkosti nie je sanca aby tam nejake bolo, su to skeny z formatu 6x9, tam sa to strati.
  • 0

#10 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 24 duben 2007 - 09:25:34

Stanislav Pleva: co sa toho zrna tyka, pri takejto velkosti nie je sanca aby tam nejake bolo, su to skeny z formatu 6x9, tam sa to strati.

No tak to vysvětluje mnohé. Zase to potvrdilo můj názor, že formát ničím nenahradíš :D Začínám mít zálusk na nějaký lehký sklopný měcháček...
Já jsem to zkoušel na kinu v ID11, ve štoku, při 20 stupních, dobu už nevím (cca 8 minut) a tam se mi to líbilo tak do max 18x24, pak už jsem tam měl zrno poměrně nehezký, takže jsem přešel na stovkový fomy, při světelnosti starejch pevnejch skel ca 1.4 nebo 1.7 je citlivost celkem buřt.
  • 0

#11 jedi

jedi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 137 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 duben 2007 - 09:30:21

Foma 100 v kinofilme mi zrni vyrazne viac ako jemnozrnne profi 400 co pouzivam, zvycajne Neopan. Ale ta tonalita sa mi celkom pacila, len neviem ci nebola sposobena aj objektivom. Skusal som vtedy pozicany Pentacon super, sklo Pancolar 55/1.4, ktore je zlte, takze je mozne ze to pomohlo kontrastu. Tiez som to vyvolal v Microphene 1+0. Je to sken z papiera 13x18, velkost fotky cca 10x15:
http://www.fotoapara...02844&gal=photo
  • 0

#12 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 25 duben 2007 - 11:25:24

Goro, já vím, že už tím asi unavuju, ale nešlo by to trošku česky? Čo si predstavujete pod takovým pojmom lowshit? Hm terazky mluv, hoci pojdes do Hornej Planej!

Vážně, já su trubec a neumím anglicky ani yes či no, takže lidi skusme to. Já vím, že to mnohdy nejde, ale já su Vážně hrdý na to, že jsem se tady narodil a že tady asi i umřu, ale ty anglické výrazy kolem dokole mě všude obklopují a deprimují.

Děkuju za pochopení.


S pozdravem, Světu mír Kraken
  • 1

#13 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 25 duben 2007 - 12:01:42

Kraken: Já jsem nechtěl psát přímo : sračka nebo vyšší třída, připadá mi, že použití poangličtěného výrazu je takový tlumič agerse v těchto slovech.
Jinak my češi jsme takoví přebírači cizích kulturních zvyklostí, co se nám líbí to používáme, asi k tomu dost pomohla naše poloha uprostřed mezi kulturou západní a východní. Takže jestli někdo používá cizí výrazy, je to podle mého soudu naprosto v pořádku, dokonce to považuji za výraz češství, ovšem v jiné rovině než striktní dodržování českých slov a odmítání cizích vlivů.
  • 1

#14 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 25 duben 2007 - 16:17:04

já to milo vidim úplně stejně, já ji mam - tu češtinu - taky moc rád. právě proto tvrdim, když doprasit tak hárd :-)
  • 0

#15 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 26 duben 2007 - 08:56:40

Oukej Goro, nužno tibja gavariť, što u tibja očeň balšója právda, zkrátka you are right, Goro!!!!!!!!! I am Čech jak poleto, ale musím říct, že mě projevy češství taky někdy serou.
Jednou jsem pro tlumení agrese, použil místo sprostých českých slov jeden anglosaský posunek se vztyčeným prostředníkem a víš jaký byl výsledek? Dostal jsem bez řečí stejně na budku. Ne, s tím tvým argumentem nesouhlasím, čeština je tak krásná, že zvládne i tlumení agrese i s českými výrazy, ne?

Kraken

PS: Nejde o to být spisovné ogaří jde o to, abychom se neplantali nekam tam, kde už pole obsadili digitálisti z rawama, tiffama a jinýma nesmyslama, néééé.
  • 0

#16 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 3 březen 2008 - 15:50:53

V poslední době se mi zase dostal do rukou tento film. Kdysi jsem ho zkusil a nebyl jsem rozhodně nijak nadšen, spíš naopak.
Nicméně chodí ke mě do komory kamarád, který na tu čtyřstovku dělá, dokonce na kino. První filmy byly strašný, vyvolal to v LQN nebo v R09, sám si není příliš jistý, ale výsledek byl zrovna takový, proč jsem ten film dávno opustil. Obrovské zrno připomínající neherké brambory.
Jednou jsme fotili cestou ze srazu a já se rozhodl mu ten film vyvolat ve fotomalu. Hned to dostalo jinou šťávu a z ošklivého káčátka se najednou stal film s velice příjemnou strukturou obrazu. Teď si fotí na fomu 400 pořád a fotky má moc pěkný. Dokonce jsme dělali 30x40 jako vánoční dárky a musím se přiznat, že zrno to má náramný.
Jelikož mi docházejí zásony TriXu tak jsem tu fomu, tentokráte svitkovou naládoval do kazet a fotil doma děťátko jak se válí po koberci a staví se u krabice..... (zde už mohu odkázat do vlákna "metolové vývojky")
Vyvolal to v takové vodě, co jsem si vymyslil, plné pyrokatechinu. Už na proužkové zkoušce jsem žasnul na náramně zvládnutá světla, jemné přechody a výrazný prostorový dojem z fotografie.

Můj závěr z tohoto filmu : Foma 400 je zvláštní materiál, ale když se dobře uchopí, tak z něho jdou udělat fascinující věci.
  • 0

#17 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 březen 2008 - 15:58:18

Hynku, vem na sraz nějaký fotky, zní to zajímavě. A kdybys našel i nějaký ty ošklivě vyvolaný, aby byl vidět rozdíl.
Zajímá mě to hlavně z takovýho "strategickýho" hlediska - když si vezmu, jak dlouho by mi trvalo experimentování s jednou kombinací filmu a vývojky (+ to, že vlastní proces volání filmů mě zoufale nebaví), tak se mi zatím do takovýchto pokusů nechce a držím se (velice pravděpodobně k vlastní škodě) Rodinalu a AM74. Furt ve mě ale hlodá experimentátorský červ a rád bych viděl, o jaké rozdíly vlastně jde a jestli mi to za ty útrapy stojí.

Případně kdyby i nějaký jiný alchymista byl ochoten vzít na sraz podobnou ukázku vlivu negativnéch vývojek na výslednou fotku (ideálně jedna scéna a různé kombinace filmu s vývojkou, jestli jste to někdo dělali), byl bych rád, a asi bych nebyl sám :)
  • 0

#18 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 3 březen 2008 - 17:47:07

Karle, upnutí se k Rodinalu jest samozřejmě správným krokem! :)
K té F400. Vyzkoušel jsem na kino F400 + Fotomal, zhruba tak, jak psal Goro výše. I přes to, že Hynek to velmi chválil, byl jsem opravdu velice mile překvapen. Předtím jsem zkoušel akorát svitek v Rodinalu 1+50 - tonálně mooc pěkné. Zrnité docela hodně. Můžu to vzít oboje na sraz, není to sice stejná scéna atd., ale jakousi vypovídající hodnotu to má.
  • 0

#19 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 4 březen 2008 - 12:20:12

Já na Fomu 400 nafotil asi 3 kinofilmy. Voláno v Tetenal Ultrafin Plus 1+4 podle doporučení Fomy. Výsledkem byla výrazná zrnitost a tak nějak to bylo nehezké :(

Pro srovnání: Ilford Pan 400 v Ultrafinu Plus vychází mnohem lépe - více polotónů, menší zrnitost.

Vynikající zkušenosti mám naopak s Fomou 100, takže hodit celou českou produkci přes palubu určitě nemohu :) .
  • 0

#20 head

head

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 36 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 duben 2008 - 13:43:17

nevim jak ve svitku ale v kinu to je kriticky
-navic citlivost odpovida tak 250
  • 0

#21 kraken

kraken

    Admin pro věci politické, teologické a sociální

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 914 příspěvků(y)
  • LocationOstrata
Reputace: 197

Publikováno 11 duben 2008 - 21:53:24

Souhlasím z minulým příspěvkem skutečná citlivost je tak 250, když tak exponuješ, sú paramentry dobré. Sám sem exponoval jako 200 na kino a na zvětšenině 30x40 volané v R-09 1+100 není vidět zrno.
  • 0

#22 Goro

Goro

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 800 příspěvků(y)
  • LocationHradec Králové
Reputace: 11

Publikováno 12 duben 2008 - 20:09:24

Jak to tak sleduju tak pozitivních reakcí na fomu 400 není až tak moc. Skoro bych řekl, že jsou pouze s fotomalem nebo majkrofenem.
Je fakt, že když chci jistotu, že budou fotky pěkný tak vezmu TX nebo Tmax a v budoucnu ještě zkusím Neopan. Jenže občas tam tu F400 strčím a když se zadaří, tak dovede bejt taky moc krásná.
Jenže jistota je jistota, co?
  • 0

#23 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 13 duben 2008 - 00:09:36

pre mňa je istota Ilford Pan 400 v R09...podarilo sa mi sprzniť len jeden...a to môj prvý film čo som kedy volal...všetky ostatné mi vyšli ok...proste blbuvzdorné :-)
  • 0

#24 zbynimir

zbynimir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 listopad 2008 - 17:35:57

Ahoj, potřeboval bych radu od zkušenějších. Teď o víkendu jsem byl na jedné akci a jelikož jsem neměl nic jiného fotil jsem na Fomu 400. Světlo tak normální (pod mrakem). Mám doma R09 a AM74. Nemá někdo v rukávu postup, kterej by v téhle kombinaci vylezl co nejmíň zrnitý a akorát kontrastní:(

Díky za rady
  • 0

#25 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 4 listopad 2008 - 19:41:11

pokud tam nemáš velký kontrasty a neni to svitek - doporučil bych to amoloko tak 1:9... třeba
  • 0

#26 bagira

bagira

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 20 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 4 listopad 2008 - 19:47:41

co takhle polofyzikalní vyvolaní/,dvoumiskové vyvolaní s boraxem?
  • 0

#27 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 listopad 2008 - 20:22:24

Teď o víkendu jsem si nafotil 3 kinofilmový Fomy 400, dělal jsem na to portréty (!!) focený v přirozeným světle v interiérech, světla pouze od oken. Fotil jsem to jako ISO 800 přístrojem Minolta srT101 s měřením CLC a vždy jsem jednu clonu přidal na pleť a pro světýlka v očích.

Koupaný v R09 (old) 1:40 po dobu 14minut při 20 stupních. Včera jsem něco hodil na papír 18x24cm a ... jedním slovem paráda!! Moc se mi to líbí, takže po zkušenosti z tohodle víkendu bych to zařadil do extra třídy. Hluboká černá, krásný polotóny, jemňoučký krásný zrno... přivezu někdy ukázat.
  • 0

#28 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 18 listopad 2008 - 10:01:45

přidal tzn. přeexponoval? asi jo, žejo, takže v reálu to bylo iso 200... ?
  • 0

#29 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 20 listopad 2008 - 19:58:43

Ale to asi né... měl jsem na foťáku nastaveno ISO 800, ale občas jsem si tu jednu clonku přidal, takže to máme zasejc 400, a volaný je to jak jsem psal.
Fakt ty výsledky mě mile překvapily.
  • 0

#30 StanislavPleva

StanislavPleva

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 215 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 4 prosinec 2008 - 08:12:34

Včerejší zkušenost z Fomou 400:

kinofilm exponován jako iso800, interiér za denního světla, bez blesku pouze světlo od oken. Volán ve staré R09 1:40 22 stupňů 14:30 minut a intenzivní kvedlání. Velice slušné výsledky, polótony a příjemný kontrast.

Svitek 6x7 exponován jako iso800 hodně zataženo, v bukovém lesoparku, prosincové vyblité šedé světlo. Stará R09 1:20 22 stupňů, 6 minut. Hodně zajímavá záležitost!!! Krásný harmonický negativ, ostrý jako břitva, výborný kontrast.
  • 0

#31 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 14 březen 2009 - 11:23:52

Tak já nevím, někdy bych si měl do rukou asi nas...t ;-) Potřeboval jsem vyzkoušet M645 a v lednici jsem našel Fomu 400 (kdysi -asi dva roky zpět- jsem jí koupil jako rezervní, když jsem měl pocit, že mi docházej filmy a v krámku nic jiného neměli, od té doby bydlí v lednici).

Tak jsem si řekl "proč ne", film nabil a nacvakal něco málo v lese a okolí. Jelikož aktuálně nepoužívám nic jiného než Rodinal, vykoupal jsem to v 1+50, 12 minut - a výsledek je naprosto tragický. Film celkově zašedlej, nekontrastní, na první pohled působí nedovolaně, ale čísla jsou kontrastní dost. Skeny vypadaj trochu koukatelně až po poměrně masivním rovnání úrovní, na papír z toho nic dělat nebudu, to bych se z toho přeskočil... Film se navíc příšerně kroutí a podařilo se mi vyrobit telegrafní dráty už při skenu (pokud tam nebyly ještě před skenem, u Fomy je možný všechno, na kinu se mi to stávalo běžně).

Těsně před tím jsem volal TMax 400 push na 800 a ten vyšel jak vymalovanej, tak nějakou procesní chybu nepředpokládám.

A kromě toho se mi samozřejmě projevily mé nejčernější obavy, a to, že moje nová 645 Super výrazně proostřuje za ostřený objekt (na dvou metrech zaostřila na cca 2.5 až 3 metry), ale to jsem snad už srovnal (prasknul doraz zrcátka, děsně fajn závada a fakt dobře se opravuje :) ).

Kdo by se chtěl pokochat cizím neštěstím, tak film je tutadydlenc qidění...

Tak nevím, ale asi Foma 400 never more, asi to pro mě není ten správnej partner.
  • 0

#32 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 14 březen 2009 - 11:42:10

Myslím, že ke každému filmu si člověk musí najít cestu (pravda, k některým to jde skoro samo). Já se podobným způsobem pořád nemohu vypořádat s Neopan 400 a taky vím, že to není špatný film, musí se na něj zkrátka nějak jinak. Fomu 400 si (v kinu) moc pochvaluju - používám A49.
  • 1

#33 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 14 březen 2009 - 12:12:11

Myslím, že ke každému filmu si člověk musí najít cestu (pravda, k některým to jde skoro samo). Já se podobným způsobem pořád nemohu vypořádat s Neopan 400 a taky vím, že to není špatný film, musí se na něj zkrátka nějak jinak. Fomu 400 si (v kinu) moc pochvaluju - používám A49.


No jo, s A49 to asi bude něco trochu jinýho, ale moje vrozená lenost mi pořád vnucuje ten Rodinal ;-) Zatím jsem (právě s výjimkou té Fomy 400) nenašel film, kterej by se mi v něm nelíbil (třeba takovej Kodak 3200 pushnutej na 6400 vůbec nevypadá špatně, škoda, že se nedělá ve svitku, vůbec všechny TMaxy se mi v tom děsně líběj), s Fomou 100 jsem taky docela kamarád, jen ta 400 mi nějak nesedla.
  • 0

#34 LaarsenGranz

LaarsenGranz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 14 březen 2009 - 21:14:21

Fomapan ve svitku jsem taky zkusil, ale už nevím jestli to byla 100 nebo 400. Vyčvachtal jsem to v ID-11 1+3 (moje oblíbené ředění, šetří se vývojkou a dělá to jemnější zrno) a fotky taky téměř bez zrna. Pomalu jak čb fotka z digitálu. Akorát ať jsem pral jak jsem pral, antihalační vrstva se nesmyla celá a mám modrý negativy. Ale na dobu osvitu při zvětšování to nemá vliv.
  • 0

#35 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 14 březen 2009 - 21:19:25

Akorát ať jsem pral jak jsem pral, antihalační vrstva se nesmyla celá a mám modrý negativy.


Foma má ve svitku modrou podložku, už se to tu několikrát rozebíralo.Viz řeba technický listy na stránkách fomy.
  • 0

#36 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 15 březen 2009 - 06:00:46

Laarsen Granz : ...... a dělá to jemnější zrno.
Než co ?
  • 0

#37 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 15 březen 2009 - 12:37:24

...Pomalu jak čb fotka z digitálu. ..


ale fuj ! :lol: :-)

Akorát ať jsem pral jak jsem pral, antihalační vrstva se nesmyla celá a mám modrý negativy. Ale na dobu osvitu při zvětšování to nemá vliv.


To nesouvisí s antihalačkou ale s barvou PE podložky na který je emulze nanesená. Fomapany ji maj šedomodrou až modrou (svitky). Na fukci to ale, přesně jak řikáš, nemá vliv :-)
  • 0

#38 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 15 březen 2009 - 12:38:08

fukce = funkce :lol:
  • 0

#39 armas

armas

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 523 příspěvků(y)
  • LocationOdolena Voda
Reputace: 31

Publikováno 15 březen 2009 - 16:46:05

Já jsem Fomu 400 (kinofilm) vykoupal v Ultrafinu Plus 1+4 a bylo to hnusné. Hlavně zrno bylo extrémně velké a taky tonalita celkem nic moc. Tak jsem si na to stěžoval v Praze v prodejně Foma a pán mi tvrdil, že ta F400 je jediná dobrá ve Fomadonu LQN. Tak jsem kvůli němu a ze zvědavosti Fomadon koupil, naexponoval další F400, vyvolal a zlepšení bylo opravdu zřetelné. Zrno viditelné, ale drobné a příjemné, příjemnější polotóny. Takže to asi jde, nicméně od té doby když chci čtyřstovku, tak raději chmátnu po Trixu nebo Neopanu.
  • 0

#40 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 16 březen 2009 - 09:40:16

bitovod:

takový krásný, klasicky velkoformátový záběry... :lol: :wink:
  • 0

#41 LaarsenGranz

LaarsenGranz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 206 příspěvků(y)
Reputace: 10

Publikováno 16 březen 2009 - 22:01:44

Laarsen Granz : ...... a dělá to jemnější zrno.
Než co ?


Než stock nebo 1+1. Klidně se se mnou hádejte, ale mám to odzkoušené.

Ta černobílá fotka z digitálu byla myšlena pouze obrazně. :(
  • 0

#42 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 16 březen 2009 - 23:35:18

tak to máš tu ID-11 nějakou divnou.
jelikož se jedná o vývojku se silnym rozpouštěcim účinkem (způsobeno vysokym obsahem siřičitanu), tak se naopak ředenim týhle vody snižuje koncentrace siřičitanu a tím i snižuje míra, jakou je zrno rozpouštění při vyvíjení, což samozřejmě odpovídá pozorování nás všech, a sice že u D-76 / ID-11 se stoupajícím ředěním stoupá i ostrost zrna a zrnitost.
jednou z mála výjimek je rodinal, ale ten funguje trochu jinym způsobem....
takže buď máš speciální ID-11 a nebo špatně pozoruješ.
  • 0

#43 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 16 březen 2009 - 23:49:50

Laarsen Granz : Vskutku velmi neobvyklé chování / myslím vývojky :lol: /. Děláte s tím hodně často a pořád se stejnými výsledky ? Protože to,jak to popisuje Lukas 87 je celkem běžný standard. :)
  • 0

#44 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 16 březen 2009 - 23:54:34

bitovod:

takový krásný, klasicky velkoformátový záběry... :lol: :)


Nezlob :) Jsem na chalupě na hodinku vyběhnul do lesa, nebylo víc času, nějak mi nešlo o "velký umění", ale spíš o potvrzení toho podezření na uhnuté ostření. A proč kazit film u stolu s pravítkem, když ho můžu kazit na čerstvém vzduchu :) A asi i proto (jako že teda o nic nešlo) jsem nabil tu Fomu.

Mimochodem - dneska jsem byl otestovat M645 po té mojí opravě (dvě hodiny v polích, fajn relaxace), a jednak to vypadá, že ostří kam má, druhak to vypadá, že TMax 100 je furt stejně přítulnej, jako je "vod furt". Tak holt budu mít dražší výcvaky - ale zase se mi budou líbit aspoň tonálně...
  • 0

#45 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 17 březen 2009 - 10:44:05

bitovod:

takový krásný, klasicky velkoformátový záběry... :lol: :)


Že by to měl dělat Magnolou. Doufám, že bitovoda nenaštvu...
  • 0

#46 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 17 březen 2009 - 11:21:10

...magnolou... no jistěéé :)
  • 0

#47 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 17 březen 2009 - 13:49:12

bitovod:

takový krásný, klasicky velkoformátový záběry... :wink: :)


Že by to měl dělat Magnolou. Doufám, že bitovoda nenaštvu...


Nenaštvete mě ani jeden, s Magnolou bych se do toho lesa ani nevyškrabal - mizerové, osadili mi na přístupové lesní cestě zákaz vjezdu... Jak říká jeden můj kamarád - fotogeničnost krajiny končí 50m od auta :lol: Mamča s jedním sklem na těle, s druhým a mezikroužkem v kapse je trochu něco jiného. A proti kinu je to výraznej rozdíl - a v mém případě i proti té Magnole :lol:
  • 0

#48 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 17 březen 2009 - 14:59:23

... Jak říká jeden můj kamarád - fotogeničnost krajiny končí 50m od auta :wink:


Při vší ouctě - zdá se mi, že fotogeničnost krajiny 50m (nebo lépe několik km) od auta spíše začíná :)
  • 1

#49 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 17 březen 2009 - 15:52:28

... Jak říká jeden můj kamarád - fotogeničnost krajiny končí 50m od auta :wink:


Při vší ouctě - zdá se mi, že fotogeničnost krajiny 50m (nebo lépe několik km) od auta spíše začíná :)


Věc názoru... jezdím Land Roverem :lol:
  • 0

#50 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 17 březen 2009 - 16:42:48

... Jak říká jeden můj kamarád - fotogeničnost krajiny končí 50m od auta :wink:


Při vší ouctě - zdá se mi, že fotogeničnost krajiny 50m (nebo lépe několik km) od auta spíše začíná :)


Věc názoru... jezdím Land Roverem :lol:


Já jezdim tramvají. Většinou po nábřeží. Pak to občas vezmu do Vodičkové, ale tam ne na focení.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních