Přejít na obsah


Fotka

Vývojnice na svitky


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
114 odpovědí na toto téma

#51 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 16 červenec 2009 - 14:31:16

Já mám jednu překlápěcí plastimatku a pak ještě kvedlací á 2 kusy pro kino a svitky s kuličkama. A ještě jednu bez kuliček.
Na svitky i na kino nemám problém s těma kuličkovejma, pokud ovšem nezapomenu předem ty kuličky rozpohybovat - uvolnit. I přesto, že by nádoba spolu s filmem měla být od chemie dost důkladně vypláchnutá, tak při sušení se ta kulička občas přilepí. A v tom vidím následný problém. Pokud se mi s čistými a volnými kuličkami drapne film (kino i svitek) hned od začátku, je navinutý zcela bez potíží, naopak dávám pozor, abych nebyl moc rychlý a nevyráběl v tom fofru nějaké ty elektrické výboje ... :)
S tou překlápěcí plastimatkou jsem občas na problém s nasouváním narazil, tak mám zatím raději ty kvedlací.
A ta překlápěcí mi taky teče. Ale ne moc a se svou výbavou stejně jinam než k umyvadlu nejdu.
S JOBO jsem ještě neměl tu čest, tak proč bych nechválil Plastik, že ?
  • 0

#52 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 16 červenec 2009 - 15:04:23

mám dvě staré plastimatky, obě tečou a v obou v pohodě dál vyvolávám... Už mě napadlo investovat do JOBO.. ale... raděj jsem za ten litr koupil 100ks barytů warmton... :)
  • 0

#53 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 102 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 16 červenec 2009 - 21:11:48

Mám starý bakelitový. Ten co se točí, nikoliv překlápí. Jinej by jsem nechtěl. Zvykl jsem si na měj. Zkoušel jsem i překlápěcí, ale není to ono. Prostě "zvyk je železná kolišile".
rodinalalejkum
Roman
  • 0

#54 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 16 červenec 2009 - 22:03:33

No a já si jen přisadím, že pokud už v Plastimatce těsnění je, tak musí být správně nasazený. Viděl jsem nějaký video o Caffenolu, kde to kdosi dělal v plastimatce a těsnění vkládal :-) na nádobu vývojnice a pak zašrouboval víčko :) Jinak taky rozhoduje oběhanost těsnění. Plastik je fajn, vyvolal jsem v něm svoje první tři filmy, ale od té doby překlápím slušně se chovající Plastimatky.
  • 0

#55 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 17 červenec 2009 - 08:03:40

No a já si jen přisadím, že pokud už v Plastimatce těsnění je, tak musí být správně nasazený. Viděl jsem nějaký video o Caffenolu, kde to kdosi dělal v plastimatce a těsnění vkládal :-) na nádobu vývojnice a pak zašrouboval víčko :) Jinak taky rozhoduje oběhanost těsnění. Plastik je fajn, vyvolal jsem v něm svoje první tři filmy, ale od té doby překlápím slušně se chovající Plastimatky.


!! To je myslím připomínka, která tu v souvislosti s překlápěcí Plastimatkou možná nezazněla a je opravdu důležitá ! To těsnění je třeba mít natlačené ve víčku - drážkou těsnění do vystupujícího kroužku ve víčku. Tedy natlačené rukou před našroubováním.
Když se to jen položí jak popisuje Bret3, tak jen šroubováním to těsnění většinou opravdu nedolehne tak jak má.
Mě ta moje plastimatka občas teče, jak jsem uvedl, ale nenapsal jsem že jen přes horní bílé víčko, to bych asi už potřeboval vyměnit.
  • 0

#56 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 20 červenec 2009 - 20:31:09

To Bret3:To video jsem taky viděl a dokonc jsem šel a musel jsem to i vyzkoušet z vodou a opravdu to nefunguje :) Mě to teče jen pod tím bílým víčkem a to i když ho promáčknu.Vývojka ještě neteče,přerušovač taky ne,ale vývojka už jo.mám doma plastimatky 2 a dělají to obě.
  • 0

#57 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 20 červenec 2009 - 21:23:39

To Bret3:To video jsem taky viděl a dokonc jsem šel a musel jsem to i vyzkoušet z vodou a opravdu to nefunguje :) Mě to teče jen pod tím bílým víčkem a to i když ho promáčknu.Vývojka ještě neteče,přerušovač taky ne,ale vývojka už jo.mám doma plastimatky 2 a dělají to obě.


Jo, jo, to je taky únava materiálu-otlačuje se ta manžeta. Proto skladuju plastimatky zásadně v rozebraným stavu (teda ne úplně, ale víko jen tak zavinu aby se chytl závit, obrátím a bílý víčko uložím na to, má čas to relaxovat-točím tři plastimatky a většinou netečou nikudy-ovšem pokud temperuju v umyvadle, tak nemám šanci to poznat :) )
  • 0

#58 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 21 červenec 2009 - 15:04:01

já taky skladuji Plastimatky v rozebraném stavu, ale víčka pokojně kapou dál.. Ovšem co si tak vybavuji, tak až během procesu - vývojku udrží, přerušovač taky, ale vždy zažne kapat ustalovač.
  • 0

#59 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 21 červenec 2009 - 15:07:32

já taky skladuji Plastimatky v rozebraném stavu, ale víčka pokojně kapou dál.. Ovšem co si tak vybavuji, tak až během procesu - vývojku udrží, přerušovač taky, ale vždy zažne kapat ustalovač.

Jo, takhle přesně mi to plastimatka dělala taky. :wink:
  • 0

#60 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 21 červenec 2009 - 18:08:23

mě zase dycky kape jenom vývojka
  • 0

#61 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 21 červenec 2009 - 18:54:45

Jo, takhle přesně mi to plastimatka dělala taky. :wink:


taky je skladuju otevřiné, bedlivě sa snažím aby byly útroby suché, jak majú dle nesčetných návodů být (teda co sa týče vývojnic, inačí útroby to majú naopak, ty majú být vlhké) a beztak mi začne ustalovač kvísat všadyma ... ludra himlhergot fomafix
  • 0

#62 hrabusj

hrabusj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 156 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 červenec 2009 - 20:34:36

vývojka v plastiku neteče, dám tam foma citro a to je porod to "chcije" pěkně, ustalovač pár kapek...
  • 0

#63 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 21 červenec 2009 - 20:38:21

vývojka v plastiku neteče, dám tam foma citro a to je porod to "chcije" pěkně, ustalovač pár kapek...


jak sa to povedá: jiná ves, iný čokl ... co plastimatka, to originál, kam sa hrabe JOBO :wink:
  • 0

#64 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 21 červenec 2009 - 21:27:41

Používal som dlhé roky Plastimatku. Mám ich 3 kusy. Nasúvanie filmu do cievky bol niekedy vážne pôrod, ale vždy sa to dalo nakoniec nejako zvládnuť. S tým tečením som mal vždy problém. Vývojka netiekla ale akonáhle som otvoril biele víčko a nalial prerušovač a ustaľovač, už aj čúrala.
Kúpil som si Jobo UNI 1520 a neviem si to vynachváliť. Je to presne rozmer ako Plastimat. Dajú sa spracovávať 2 kinofilmy alebo 1 svitok. A to nasúvanie filmu do cievky je proste balada. :wink:
  • 0

#65 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 21 červenec 2009 - 21:29:02

Teda opravujem 2 kinofilmy a 2 svitky, keď sa nasunú za seba.
  • 0

#66 Magnolar

Magnolar

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 137 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 12 srpen 2009 - 06:07:44

Ahoj. Koupil jsem si nerezovou vývojnici s nerezovou drátěnou cívkou na jeden svitek. Motivovala mne k tomu snaha ušetřit na tekutinách (vývojnice má malý objem, stačí asi 400 ml vývojky) a taky jsem slyšel, že s nerezovou cívkou nebudu mít problémy s bublinkami u okraje svitku.
Zatím jsem nepřišel na to, jak film do cívky opakovaně a spolehlivě nasunout. Máte někdo, prosím, s podobným typem zkušenost ?
  • 0

#67 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 12 srpen 2009 - 06:51:04

To máš asi vývojnici Nikor. Ty jsou velmi oblíbené v USA, u nás téměř neznámé. Používala je americká armáda již za II. sv.v. a vyrábějí se beze změny dodnes (v Asii...). S Nikonem to nemá nic společného.
Do vývojnice Nikor se filmy nenasouvají, ale navíjejí. Začátek filmu se zastrčí do středu cívky. Kinofilm se jen zastrčí a pak drží zachycením perforace za vystupující okraje spirály. Cívka pro svitek má uprostřed takové pero na zachycení začátku filmu. Pak film držíš mezi prsty tak, aby byl přiměřeně napnutý a přiměřeně prohnutý a otáčením cívky ho navíjíš - od středu ven. Někdy je na držení filmu takové udělátko z plastu, které drží film přiměřeně prohnutý. Zakládání filmu je docela obtížné, je třeba zručnost a cvik. Třeba nacvičit na světle. Trvalo mi mnoho pokusů, než jsem se naučil film vkládat tak, aby se nikde nezkřivil, nebyl přes závit, závity se neslepily. Pak je to ale vývojnice výborná, spotřeba roztoků je menší (250ml na jeden, 420ml na dva kinofilmy), nalévání a vylévání je rychlé, není problém se zakládáním do mokrých cívek (stačí cívky otřít hadrem).

Obecně k tématu, používám výše zmíněný Nikor tam kde potřebuji šetřit roztoky. Jinak Plastimatku, při pečlivém složení neteče, na zakládání filmu je třeba jistý cvik. V poslední době Kaiser, mám malou na jeden i velkou na dva kinofilmy. Ty jsou výborné, zakládání filmu bez problému i do vlhkých cívek, netečou, dá se použít technika překlápění i otáčení civky. Nevýhodou je vyšší spotřeba roztoků, na dva kinofilmy 650ml.
  • 0

#68 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 12 srpen 2009 - 09:35:44

kdo by chtěl šetřit vývojku, používám starší jobo na dva kino, nebo jeden svitek
- tam je spotřeba 260 ml kino a 425 ml pro svitek + navíjení normálním způsobem za sucha i mokra
občas se vyskytne vč. cívek na aukru, nebo va bazarech za 2-3 stovky
drží dobře, ale těsností jsem se nikdy nezabýval, poněvadž volám ve dřezu a nebo v plastový vaně a cákám na všechny strany (jsem cákací typ)
kupodivu ho mám radši než nový jobo za tisic kvůli pohodlnýmu závitu a ne tomu zacvakovacímu víku u aktuálních modelů
  • 0

#69 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 12 srpen 2009 - 10:38:39

Mám dvě překlápěcí plastimatky a 3 ty těsnění,ale spíše ten horní bílý plast netěsní.
Cívky mám průhledné a každá z nich je originál.Do každé to jde jinak.Konce svitku nezastřihávám.Nejčastěji používám cívku,v které se to v polovině sekne a se kterou stačí bochnout na jednu stranu a jede se dál...beru to jako rituál stejně jako postříkanou koupelnu :-)

To už není podle mě takový rozdíl.Když vezmu na 1svitek v plastimatce je 500ml a v tom jobo 425ml.Při rodinalu 1+50 je to u plastimatu 4kč a u joba 3,42kč za vývojku(25Oml á 100kč).
Plastimat má bezkonkurenční poměr cena/výkon :)
  • 0

#70 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 12 srpen 2009 - 10:53:25

jsou i dražší vody než rodinal :-)
  • 0

#71 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 12 srpen 2009 - 17:04:17

Vím,taky jsem je měl a používal,ale pak jsem našel tuto stránku.Zkusil rodinal a je vymalováno :-) .
  • 0

#72 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 12 srpen 2009 - 18:16:19

Tak já dělám je kinofilm tak tohle neocenním.

Nejšílenější zážitek s navinováním stejně nakonec měl můj kamarád. Stalo se to pro něj už takovou rutinou, že jednou prostě vešel do komory, zavřel oči, během chvíle namotal film do cívky (plastimatky) a když oči zase otevřel, tak zjistil, že zapomněl zhasnout :-)


...a to je velice zajímává věc! Kolikrát si řikám, proč mám při soukání filmu do cívek zavřený oči, když sem v temné komoře? Taky závíráte oči i ve tmě?
  • 0

#73 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 12 srpen 2009 - 18:31:20

já je mam otevřený
kontroluju, jestli mi někde do koupelny neteče světlo

je to imo psychická (nebo fyziologická) bariera a nezvyk mít otevřený oči a nic nevidět... joa je to zdravý a očím to prospívá - dát si třeba na 5 minut denně dlaně na oči a koukat do naprostý tmy.
  • 0

#74 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 12 srpen 2009 - 18:38:15

Nedávno sem si všimnul, že zavírám oči i při zavádění filmu nejen v komoře, ale i v rukávu. Divný, je tu někdo psycholog ? :-)
  • 0

#75 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 12 srpen 2009 - 18:41:54

no největší hovadina je víko plastimatky co nejvíc zarvat „aby to neteklo“. Má to přesně opačný efekt a navíc se tím postupně ničí závit i těsnící kroužek. Pokud máte vývojnici po takovém výtečníkovi, poteče vám jako když ukopne hydrant. Mě se osvědčilo naopak víko nepatrně povolit a nekápne ani fň.
  • 0

#76 Bret3

Bret3

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 971 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Brno
Reputace: 9

Publikováno 14 srpen 2009 - 15:26:49

Tak tu su zas po nějaké době a neodpustím si reakci na diskutovaná podtémata - a) kouzlo používání (neoběhaných) plastimatek je právě ve schopnosti "trefit" kdy je to dotažený tak akorát :) , navíc pokud má člověk různý typy těsnění a různě oběhaný, je to fakt věc citu. Ale postupně stejně zcela přecházím na stejný systém jako RHx, tj. cákám v koupelně a je mi to jedno :-)
:oops: zavřený oči - Už jsem to tu někde psal, ale já naopak i v tý tmě "koukám", protože naopak jakoby "sleduju" aspoň ruce. A od chvíle, kdy věc nahmátnu, tak ji jakoby "vidím" - představím si ji - když zavřu oči, tak se tenhle efekt nekoná (přesněji mi to jde neskonale hůř).
  • 0

#77 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 14 srpen 2009 - 17:06:09

...já když zavřu oči v tý tmě, tak mě to tak nějak uklidní. Asi jako že taková tma by měla bejt jen když mám zavřený oči :). Měly by jsme se držet tématu Vývojnice na svitky, uf.
  • 0

#78 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 14 srpen 2009 - 17:39:11

Tak to se řadím mezi spokojené Plasimatisty-překlápěče, jednu mám od roku snad 85 (nosilsem kvůli ní papír do sběrny, tenkrát za to platili snad padíka za kilo :))) a druhou z devadesátých let. Nenastal mi s nima nikdy problém vyjma 40mm (127) filmu efke,to sem se fakt vztekal.
  • 0

#79 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 27 srpen 2009 - 09:50:34

měl bych dotaz - :)
v tuto chvíli mám asi pět tanků jobo a tím pádem několik druhů cívek, jak šel čas a vývoj
a u některých se musím opravdu namahat, abych cívku rozdělil na dvě části, resp. změnil z kina na svitek apod.
ty zobáčky to drží fest a pootočit s oním "cvaknutím" to jde těžko :evil: :roll:
jsou to ty, co mají u vstupu pro film takové příčné kolíčky
je na to nějaká univ. pomoc?
oškrábnout hrany caplíků nožem? :)
novější joba mi to nedělají a jdou rozloupnout na dvě části lehce
dobrých cívek mám dost, ale chci jeden tank poslat do světa, tak bych to upravil novému majiteli
  • 0

#80 kolemjdouci

kolemjdouci

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
  • LocationPce
Reputace: 72

Publikováno 18 červen 2011 - 18:42:38

zdravim,
chystam se vyvolavat svitek ve vyvojnici plastik (stara bakelitova, neda se preklapet), zatim jsem pracoval jen s vyvojnici paterson, tak bych se rad zeptal jak nahradit preklapeni otacenim, jak casto a jak moc tocit civkou? (preklapel jsem prvni minutu a pak kazdou pulminutu)

diky
  • 0

#81 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 18 červen 2011 - 19:51:24

Nedávno sem si všimnul, že zavírám oči i při zavádění filmu nejen v komoře, ale i v rukávu. Divný, je tu někdo psycholog ? :roll:


možná je to už jen zvyk, zavírat očí při zavádění.
:?:
  • 0

#82 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 19 červen 2011 - 19:52:13

kolemjdouci
Než se objevily překlápěcí ("vodotěsné") vývonice, dělalo se pouze v "otáčecích". Problém je pouze v tom, že vývojka proudí kolem emulze "laminárně". U "rychlých" vývojek (do 5-6 minut vyvolávací doby) to mohlo nechávat šmouhy. Rovněž v rychlosti proudění - na vnějším obvodu spirály a u středové trubky - je rozdíl.
U bakelitových vývojnic (typ už si nepamatuji) byly na dně proti středové trubce výstupky, takže spirála při otáčení "hopsala" (jako jízda po nerovné silnici).
Výhodnější bylo vyvolávání v otevřené vývojnici (POTMĚ !) bez víka - po pootočení se cívka vytáhla z vývojky "pumpovacím" způsobem.
Způsob pohybu byl úplně stejný, jako při překlápění.
Domnívám se, že při dnešních cenách vývojnic (zvl. bazarových) není důvod "riskovat" nedokonalé vyvolání...
  • 0

#83 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 19 červen 2011 - 19:57:48

Ještě poznámka:
Profíci kontrolovali volání pohledem. Samozřejmě při temnězeleném světle. Tyto ORWO filtry do aladinky jsou po bazarech k mání. POZOR! Nejedná se o zelené filtry k vyvolávání papírů, ale filmů! Jsou tak husté, že po vstupu ze světla do temné komory trvalo cca 10 minut, než jste před očima rozeznali ruce!!! Když jsem první takovýto filtr kupoval, připadal mi zcela neprůhledný až neprůsvitný a teprve venku před prodejnou, proti slunci, se dal zaregistrovat jakýsi světlejší flek.
  • 0

#84 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 19 červen 2011 - 20:07:16

Ještě jedna zajímavost:
Aladinkou a tímto filtrem se "zcitlivovaly filmy" - o cca 3 až 6 DIN (tedy až na čtyřnásobek původní citlivosti! Dělalo se to tak, že se film rozvinul v komoře na tmavé podložce na stole, přikryl se sklem (aby byl rovný) a ze vzdálenosti cca 1-1,5 m se na stranu s emulzí svítilo přes zelený filtr (15W žárovka v aladince 18x24cm) cca 20-40minut. Pak se svinul zpět do svitku (neznám nikoho, kdo by to dělal s kinofilmem) a normálně se na něj fotilo. Nebylo to až tak jednoduché, protože se musel současně přelepit "začátek" filmového pásu, aby bylo možno "utáhnout" oba pásy (papír/film) bez zvlnění. Malá Aladinka nebyla použitelná, protože ta osvěcovala střed a konce filmu různě.
Tedy něco jako preflashing - ale v negativním procesu.
  • 0

#85 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 20 červen 2011 - 12:09:13

U kinofilmu jsem o preflashingu slyšel, postup byl : dvojexpozice, poprvé exponovat proti nebi s min. časem a nejvyšší clonou, potom fotit. Údajně se měla zvýšit citlivost a pobrat větší kontrasty (fogging?), ale na můj vkus moc proměnných a do pokusů jsem se nepouštěl.
  • 0

#86 kolemjdouci

kolemjdouci

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
  • LocationPce
Reputace: 72

Publikováno 20 červen 2011 - 20:43:59

to pentaxista: diky za vycerpavajici informace, jdu si projit bazary :wink: ale nejaky pokusny svitek protahnu i tou bakelitovou jen tak ze zvedavosti. Na filtry se zatim nechystam, aladinku nemam, jen cervenou zarovku ve stolni lampe.


Ještě jedna zajímavost:
Aladinkou a tímto filtrem se "zcitlivovaly filmy" - o cca 3 až 6 DIN (tedy až na čtyřnásobek původní citlivosti! Dělalo se to tak, že se film rozvinul v komoře na tmavé podložce na stole, přikryl se sklem (aby byl rovný) a ze vzdálenosti cca 1-1,5 m se na stranu s emulzí svítilo přes zelený filtr (15W žárovka v aladince 18x24cm) cca 20-40minut. Pak se svinul zpět do svitku (neznám nikoho, kdo by to dělal s kinofilmem) a normálně se na něj fotilo. Nebylo to až tak jednoduché, protože se musel současně přelepit "začátek" filmového pásu, aby bylo možno "utáhnout" oba pásy (papír/film) bez zvlnění. Malá Aladinka nebyla použitelná, protože ta osvěcovala střed a konce filmu různě.
Tedy něco jako preflashing - ale v negativním procesu.


  • 0

#87 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 20 červen 2011 - 21:40:51

U kinofilmu jsem o preflashingu slyšel, postup byl : dvojexpozice, poprvé exponovat proti nebi s min. časem a nejvyšší clonou, potom fotit. Údajně se měla zvýšit citlivost a pobrat větší kontrasty (fogging?), ale na můj vkus moc proměnných a do pokusů jsem se nepouštěl.

A. Adams tomu říká pre-exposure a v The Negative na stranách 119 - 123 to popisuje i s ukázkami. Necítím se na to, abych to tu vysvětloval, ale podle těch ukázek to měl zmáknutý. :wink:
  • 0

#88 Stříbrokaz

Stříbrokaz

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 660 příspěvků(y)
  • LocationModřany
Reputace: 284

Publikováno 21 červen 2011 - 12:47:24

Nedávno sem si všimnul, že zavírám oči i při zavádění filmu nejen v komoře, ale i v rukávu. Divný, je tu někdo psycholog ? :wink:


možná je to už jen zvyk, zavírat očí při zavádění.
:lol:


Prokouknuls mě, ďáble 8-O :D :D
  • 0

#89 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 21 červen 2011 - 14:02:49

Nedávno sem si všimnul, že zavírám oči i při zavádění filmu nejen v komoře, ale i v rukávu. Divný, je tu někdo psycholog ? 8-O

možná je to už jen zvyk, zavírat očí při zavádění.
:D

Prokouknuls mě, ďáble :D :D :D


a přijde den, že je raději potom ani nebudeš otvírat :wink: :lol:
  • 0

#90 Hroch

Hroch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 10 květen 2023 - 19:11:49

Ahoj, dneska mi přišel od CZ prodejce tank Paterson Reel 3 na dva svitky. Ta díra tam asi být nemá, že? Samozřejmě že teče jako děravá konev.


  • 0

#91 Hroch

Hroch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 10 květen 2023 - 19:19:17

Ahoj, dneska mi přišel od CZ prodejce tank Paterson Reel 3 na dva svitky. Ta díra tam asi být nemá, že? Samozřejmě že teče jako děravá konev.

Tak jeste ta fotografie tanku...

Přiložený soubor (y)


  • 1

#92 PetoG

PetoG

    Nováček

  • Předplatitel
  • 274 příspěvků(y)
  • LocationTrebišov (SK)
Reputace: 40

Publikováno 10 květen 2023 - 20:17:26

 

Ahoj, dneska mi přišel od CZ prodejce tank Paterson Reel 3 na dva svitky. Ta díra tam asi být nemá, že? Samozřejmě že teče jako děravá konev.

Tak jeste ta fotografie tanku...

 

tak to asi nie.


  • 0

#93 Ivanovicz

Ivanovicz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 492 příspěvků(y)
  • LocationLiberecko
Reputace: 110

Publikováno 10 květen 2023 - 20:27:08

 

Ahoj, dneska mi přišel od CZ prodejce tank Paterson Reel 3 na dva svitky. Ta díra tam asi být nemá, že? Samozřejmě že teče jako děravá konev.

Tak jeste ta fotografie tanku...

 

To vypadá jako nedolitek - šlendrián v lisovně plastů. To je na reklamaci.


  • 1

#94 fotograf302

fotograf302

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 174 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 10 květen 2023 - 21:03:15

To tam určitě být nemá. Kdoví, jak ty vývojnice dneska dělají. Já zase nedávno pořídil Paterson 115 a všude v něm (i na cívkách) byly tenké odlamující se plastové výčnělky (černé, červené i bílé). Vývojnice se stala plně funkční a bezpečnou až po dokonalém odlámání všech výstupků a pečlivém vyfoukání, protože jinak by ty kousíčky ulpěly na emulsi nebo by se vrátily do vývojky k dalšímu použití. Abych na to jenom nenadával, tak po akci "dodělej doma" je to naprosto skvělé. Já tedy nereklamoval, ale tahle díra by reklamována být určitě měla. Však to je díra, jak pěst. Skoro.


  • 0

#95 achernar

achernar

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 060 příspěvků(y)
Reputace: 377

Publikováno 11 květen 2023 - 08:37:29

Nedávno sem si všimnul, že zavírám oči i při zavádění filmu nejen v komoře, ale i v rukávu. Divný, je tu někdo psycholog ? :shock:

možná je to už jen zvyk, zavírat očí při zavádění. :D
Vypadá to nelogicky, dává to ale dobrý smysl. Když člověk zavře oči, dostanou se do souladu vjemy a zapojené prostředky. Když máte otevřené oči a přitom nic nevidíte, pro mozek je to úplně jiná situace, než když ví, že oči jsou zavřené a tudíž žádný signál nepřichází.
  • 0

#96 Hroch

Hroch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 14 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 11 květen 2023 - 10:45:40

Paterson tank vyreklamován a ochotně prodejcem vyměněn za nový a bez vady.


  • 0

#97 daliborwalk

daliborwalk

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 118 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 132

Publikováno 2 srpen 2023 - 08:17:57

Máte někdo zkušenost se 2 svitky v 1 cívce Paterson?

Teď jsem to zkoušel a krásně tam vejdou. Po navinutí 1. svitku musíte dotočit svitek až nakonec rukou v rukavici nejlépe, a pak navinout druhý svitek. U toho prvního je možná dobré ohnout rohy jeden nahoru, druhý dolu, aby se zamezilo nechtěnému překrytí konce/začátku filmů. Ono se to někdy hodí v litrovém Patersonu vyvolat najednou 4 svitky (zvlášť když používáte one shot vývojku na E-6 od Cinestillu).
  • 1

#98 danz

danz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 438 příspěvků(y)
  • LocationHavířov / Karviná
Reputace: 213

Publikováno 2 srpen 2023 - 09:41:15

Mám Jobo a po první špatné zkušenosti, kdy se mi překryly negativy, jsem to vzdal.


  • 0

#99 ElJetelicek

ElJetelicek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 184 příspěvků(y)
Reputace: 81

Publikováno 2 srpen 2023 - 10:39:45

Pokud mě pamět neklame, doporučovalo se dva svitky k sobě přilepit páskou. Ideálně se k tomu hodí ta, kterou je film fixován ke krycímu papíru. Vyzkoušeno to ale nemám.


  • 0

#100 6

6

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 13 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 2 srpen 2023 - 11:39:59

Mám vyskúšané 2 zvitky v 1 Paterson cievke ako bolo spomíname vyššie zlepené páskou čo ostane na prvom zvitku.

Zatiaľ bez problému.

Namotám prvý prilepím druhý a motám ...


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních