Přejít na obsah


jak na baryt (pro začátečníka)


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
357 odpovědí na toto téma

#101 panpriatel

panpriatel

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 443 příspěvků(y)
Reputace: 34

Publikováno 24 červenec 2011 - 11:58:14

Ahojte obnovujem túto tému, chystám sa totiž prejsť na baryt, možno je to blbý dôvod ale u rcčka mi vadí taký "pudingový" obraz,
...
Zatiaľ ďakujem za odpoveďe, určite ma ešte niečo napadne :)

Cav marek.
Nema zmysel kupovat multigradacne papiere ak nemas v plane pracovat s farebnou hlavou alebo filtrami. Su vatsinou drahsie... Jedine ze by si kupoval papiere efke varycon zo scartu, su za vybornu cenu (lepsie ako foma pevne gradacie) a cela nasa bratislavska sekcia je s nimi nadmieru spokojna...
Niekto tvrdi ze najlepsi vysledok dosiahnes "dokonalym" negativom a pevnou gradaciou... Neikto tvrdi ze najlepsie vyseldok bude s poriadnym sytym negativom a split gradingom...
Na to uz budes musiet prist sam...
Vela stastia. Oproti RC budes mat pocit ze drzis v ruke naozajstnu fotku...
Milujem ten pocit ked zrezem zo skla baryt a kukam na neho a obchytkavam ho... Predstava RC papieru niekde hlboko v mojej hlave vyvolava pocity ako skripanie po tabuli..
Nuz este raz vela stastia. Keby si potreboval pomoc doporucujem sa prestahovat do bratislavy ako vetsina kosicanov... A ako ti to radim uz dlhsie :0)
  • 0

#102 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 24 červenec 2011 - 13:17:33

Marek ak mas doma filtre a fotis na kino tak si isto kup MG papiere. inak len velmi tazko ovplyvnis kontrast (mat doma x roznych druhov pevnej gradacie je neprakticke)

my sme naozaj objavili tie Efke varycony co predava www.scart.sk a ich matna verzia je naozaj krasna. Bacha ale na dve veci:
- su hrube a tazke. vdaka tomu vyzeraju super a menej sa tocia ale aj tazsie vypieraju.
- su velmi citlive na spravne svetlo. treba na ne co najtmavsie cervene (620nm je malo)

ja ked prejdem na baryty tak isto na tieto.
  • 0

#103 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 24 červenec 2011 - 13:28:40

Ja používam baryty Fomabrom 112 a 111 a Fomatone MG Classic 542.
Všetky sú multigrade. Vývojku používam na 111 a 112 Ilford Multigrade a na 542 Agfa 123 1+6. Maximálna spokojnosť. Používam farebnú hlavu Meopta Color 3. Podľa mňa je super mať 1 papier na všetky možné gradácie ako mať kopu druhov s jenou gradáciou.
  • 0

#104 Fomaman

Fomaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 24 červenec 2011 - 13:45:26

ďakujem za odpovede, počúvajte, bratislava, tie efke varycon, neviem ich v tom scartloge nájsť, pri fotopapieroch su len dve strany a tam su len foma, stare orwo,bromofort a forte. Ako to nájdem, keď sú za dobrú cenu určite skúsim, ajtak musím stade ešte dačo objednávať tak to budem aspoň naraz, aké je tam poštovné? Naozaj ďakujem...a do blavy sa presťahovať zatial neplánujem, teraz mám domov, a teplú stravu 3krát denne :)
  • 0

#105 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 24 červenec 2011 - 14:41:38

zadat do hladania Varycon si skusal?
  • 0

#106 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 24 červenec 2011 - 15:54:57

ahoj ďakujem za odpoveď myslíš teda že mám kúpiť ten baryt SP? Alebo si priplatiť 5eur a kúpiť rovno normálnu gradáciu. Ešte otázočka, prečo to tak robíš? Máš rád tu sp? A ešte dačo, na scart.sk je niečo ako FOMABRON EXTRA kartón. Čo to je? Je to tiež za dobrú cenu, potrebujem hlavné lacné papiere kedže z 5 urobím jednu fotku :)

zkus aukro.sk třeba tam budou nějaké levné prošlé...
  • 0

#107 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 24 červenec 2011 - 17:46:40

Ypressu...jak se to rika? Nejsem tak bohaty, abych kupoval levne (prosle) veci? Kor na aukru kde neni zadna zaruka skladovani atd... Pokud chce kolega pokusnicit, tak proc ne, muze mit stesti a papiry budou v poradku, treba ho bude bavit michat vyvojky aby mu to nezavojovalo, treba ho bude bavit hledat na papirech neosvicena mista, treba ho bude bavit s kazdou novou krabici kalibrovat proces. No a treba si radeji koupi papiry nove. :)
  • 0

#108 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 24 červenec 2011 - 18:54:13

Tak tak. Upřímně, nedoporučuji používat prošlé papíry. Je to velká sázka do loterie. Navíc se budou hodně lišit i v rámci krabice. MG má jistou výhodu, nemusíš mít všechny dostupný gradace. Většinou mě sice stačí Nko, ale občas potřebuji vytáhnout něco, co jsem původně neměl v plánu. Pak je MG fajn. Ale nezačínal bych s MG, snadno sice opravíš chyby v expozici, ale zase nikdy se nenaučíš (nebo za dlooooho) udělat normální negativ. Sp je fajn, akorát vyřeší rozdíl na kondenzor a Bar hlavu.....
  • 0

#109 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 24 červenec 2011 - 18:56:10

Jednoznačne kupovať nové papiere. Tých pár korún za staré a bohvie ako skladované papiere za to nestojí.
Natrafí náhocou na úplné šmejdy a bude sklamaný alebo bude donekonečna hladať, kde spravil chybu. A pri ďalšej krabici papierov bude výsledok zase úplne iný.
To za to nestojí.
  • 0

#110 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 24 červenec 2011 - 19:29:21

Připojuji se za nové, naopak pro ušetření doporučuji ty nejlepší dostupné :) (řekl bych, že tady ono přísloví nejsem tak bohatý abych mohl kupovat nové věci platí několikanásobně)
  • 0

#111 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 24 červenec 2011 - 19:37:34

...ale zase nikdy se nenaučíš (nebo za dlooooho) udělat normální negativ...

Dělat normálni negativ, hmn. Já bych doporučil článek kodla. Pojednává tam o kalibraci procesu, a z vlastni zkusenosti to opravdu vrele doporucuji kazdemu. Pokud si to clovek odladi aby mu to sedlo na ten ktery papir (a pri MG treba na normalni gradaci), tak nevidim v "normalnim negativu" problem. Zbytek uz bude o tom spravne exponovat a volat, u kina (kvuli poctu snimku a potencialnich ruznych svetelnych podminek) to bude porad to jiste miry kompromis a uz prave proto bych volil MG papiry.
  • 0

#112 Fomaman

Fomaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 24 červenec 2011 - 19:59:12

Všetkým ďakujem za odpovede, rozhodol som sa kúpiť efke varycon papiere, je to MG, cena je myslím v pohode - 10ks 24x30- 11eur. Už sa teším, ešte musím splašiť sklo :)

Ináč ešte som sa pýtal na tie 2-lázňové vývojky, je to bežná vec? Používa to niekto z vás? Dedo mi vysvetloval že je to omnoho lepšie ako klasická vývojka, pretože u nich sa v jednej miske vyvolajú svetlá a v druhej tiene.

Ešte raz vďaka
  • 0

#113 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 24 červenec 2011 - 20:40:33

marecek ja by som to na zaciatku nesilil. pouzi normalne ilford multigrade. ak sa ti to nebude zdat dost dobre (pochybujem) tak potom zacni vymyslat.
  • 0

#114 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 24 červenec 2011 - 20:50:59

Tak tak.
Ilford Multigrade alebo Foma GD-L. Určite budeš spokojný.
  • 0

#115 Fomaman

Fomaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 25 červenec 2011 - 18:28:19

Ja by som ešte jednu vec chcel povedať ako hovoril ypress že mám pohladať aj dáke prošlé papiere tak dnes som mal také šťastie že keď som išiel vo výťahu v panélaku so susedkou a keď susedka videla že mám na krku olympus om, tak ma oslovila či robím klasiku ja že hej, že či nezbehnem s nou do pivnice po zaváraniny jej pomôcť odniesť hore že možno tam má dáky foťák. No a chlopi, vyfasoval som foma bromy extra tvrdé, normálne, všetko 30x40, potom Kodak Retina a Smenu 8m a ešte dve jahodové lekvári.
Ach z tej retiny sa neviem vytešiť.
  • 1

#116 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 25 červenec 2011 - 19:15:01

Ja by som ešte jednu vec chcel povedať ako hovoril ypress že mám pohladať aj dáke prošlé papiere tak dnes som mal také šťastie že keď som išiel vo výťahu v panélaku so susedkou a keď susedka videla že mám na krku olympus om, tak ma oslovila či robím klasiku ja že hej, že či nezbehnem s nou do pivnice po zaváraniny jej pomôcť odniesť hore že možno tam má dáky foťák. No a chlopi, vyfasoval som foma bromy extra tvrdé, normálne, všetko 30x40, potom Kodak Retina a Smenu 8m a ešte dve jahodové lekvári.
Ach z tej retiny sa neviem vytešiť.


Škoda že mne sa takáto vec nestane, bývam v rodinnom dome. :twisted:
  • 0

#117 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 25 červenec 2011 - 19:52:33

Ha kouzelná babička. To máš že jsi hodný chlapec. :twisted:
  • 0

#118 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 26 červenec 2011 - 07:37:08

Všetkým ďakujem za odpovede, rozhodol som sa kúpiť efke varycon papiere, je to MG, cena je myslím v pohode - 10ks 24x30- 11eur. Už sa teším, ešte musím splašiť sklo :D
Ešte raz vďaka


Nevím, jak je to s dostupností u vás, ještě existují papíry Kentmere, ve slušné kvalitě za přijatelné peníze.
  • 0

#119 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 26 červenec 2011 - 07:41:41

Ja by som ešte jednu vec chcel povedať ako hovoril ypress že mám pohladať aj dáke prošlé papiere tak dnes som mal také šťastie že keď som išiel vo výťahu v panélaku so susedkou a keď susedka videla že mám na krku olympus om, tak ma oslovila či robím klasiku ja že hej, že či nezbehnem s nou do pivnice po zaváraniny jej pomôcť odniesť hore že možno tam má dáky foťák. No a chlopi, vyfasoval som foma bromy extra tvrdé, normálne, všetko 30x40, potom Kodak Retina a Smenu 8m a ešte dve jahodové lekvári.
Ach z tej retiny sa neviem vytešiť.

marku, měl jsi štěstí, to je fajn...ALE!
papíry, co jsi dostal, zatím schovej a kup pro začátek NOVÉ
Až se pořádně naučíš s novými, bude teprve čas na experimenty
  • 0

#120 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 26 červenec 2011 - 15:06:21

Všetkým ďakujem za odpovede, rozhodol som sa kúpiť efke varycon papiere, je to MG, cena je myslím v pohode - 10ks 24x30- 11eur. Už sa teším, ešte musím splašiť sklo :D
Ešte raz vďaka


Nevím, jak je to s dostupností u vás, ještě existují papíry Kentmere, ve slušné kvalitě za přijatelné peníze.

konkrétně: http://eshop.acerfot...87&sh=373867707
  • 0

#121 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 26 červenec 2011 - 17:05:42

Marečk - jaké potřebuješ sklo? Jestli pro kino, tak bych ti do Košic mohl i něco poslat. Zdarma samo :)
  • 0

#122 Fomaman

Fomaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 26 červenec 2011 - 17:33:31

Tie papiere na slovenských obchodoch neviem nájsť, ubjednal som už tie varyconi, Pavle ďakujem za ponuku, ja som myslel obyčajné sklo na ktoré budem dávať baryť sušiť, dnes som si po jedno bol 28x32cm, stálo ma to 20centov, u toho sklára máme totiž známych.

Ľudia a ešte jedna veľmi odveci vec, ale keď už je vás pri tejto debate tak veľa tak to zneužijem. Včera mi odišla červená žiarovka do temnokúpeľky, potrebujem súrne zväčšiť negatívy do štvrtka a tak nemám čas zhánať aladinku. Mama prišla s riešením zobrať úplne obyčajnú žiarovku, a akrylovou červenou farbou ju hubkou natrieť, už som to urobil žiarovka sa schne, ja len že či to bude fungovať, či je to možné.
  • 0

#123 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 26 červenec 2011 - 17:50:51

podle mě bude žárovka hodně silná, nejdřív si to vyzkoušej na kousku papíru, jestli ho to naexponuje.
ale další řešení je použít červenou blikačku na kolo:) je to nouzovka, ale občas to taky použiju
  • 0

#124 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 26 červenec 2011 - 18:35:08

já to jednou v nouzi také zkoušel a nefungovalo mi to :( Akrylovka možná i teplem sleze. Blikačku, či jiné červené diody...
  • 0

#125 Fomaman

Fomaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 26 červenec 2011 - 18:47:42

Blikačku mám, a aj poriadne veľkú, ale predsa skúsim to aj s tou žiarovkou, nechám 5 minút papier na tom svetle v komore, vyvolám ustálim, a keď bude čierny, šedý, nie proste biely tak to znamená že to nefunguje však? :-P
  • 0

#126 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 26 červenec 2011 - 18:52:12

Blikačku mám, a aj poriadne veľkú, ale predsa skúsim to aj s tou žiarovkou, nechám 5 minút papier na tom svetle v komore, vyvolám ustálim, a keď bude čierny, šedý, nie proste biely tak to znamená že to nefunguje však? :-P


přesně tak :)
  • 0

#127 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 26 červenec 2011 - 18:54:37

Blikačku jsem "nouzově" používal celej rok, protože s aladinkou byla moje temná komora příliš temná na to, aby se v ní dalo pracovat. Jinak tu někdo kdysi odkazoval na nějakou java aplikaci do mobilu, která ti umožní rozsvítit display libovolnou barvou, takže i bezpečnou červenou.
  • 0

#128 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 26 červenec 2011 - 19:23:33

Tie papiere na slovenských obchodoch neviem nájsť, ubjednal som už tie varyconi, Pavle ďakujem za ponuku, ja som myslel obyčajné sklo na ktoré budem dávať baryť sušiť, dnes som si po jedno bol 28x32cm, stálo ma to 20centov, u toho sklára máme totiž známych.

Ľudia a ešte jedna veľmi odveci vec, ale keď už je vás pri tejto debate tak veľa tak to zneužijem. Včera mi odišla červená žiarovka do temnokúpeľky, potrebujem súrne zväčšiť negatívy do štvrtka a tak nemám čas zhánať aladinku. Mama prišla s riešením zobrať úplne obyčajnú žiarovku, a akrylovou červenou farbou ju hubkou natrieť, už som to urobil žiarovka sa schne, ja len že či to bude fungovať, či je to možné.


Tak raz som už tiež skúšal natierať žiarovku farbou.
To by som už nikdy nespravil. Si nevieš predstaviť ten smrad, keď sa začala tá farba páliť a spekať. :-P
  • 0

#129 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 26 červenec 2011 - 20:02:18

já jsem jistou dobu volal při brzdovce z auta taky to šlapalo bez problémů
  • 0

#130 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 29 červenec 2011 - 13:23:48

já jsem jistou dobu volal při brzdovce z auta taky to šlapalo bez problémů

Osobně tu brzdovku mám furt, odrazem o strop. Mám v ní červenou 12V žárovku z mototechny a pro jistotu přes ni namotaný 2 vrstvy červený lepící pásky.
Minimální náklady, maximum světla, nulový závoj. :wink:
  • 0

#131 Fomaman

Fomaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 10 srpen 2011 - 10:11:27

Tak to to obnovujem, prvé zväčšeniny mám za sebou, ešte nie na ten efke ale fomabrony pevna gradacia matne, nie tie po záruke, ale kamarát mi daroval zopár nových. Všetko išlo v pohode, na začiatku som mal problemy pretože časy mi vychadzali 3 minuty pri odclonenom objektive a obraz vyzeral ako *****. Zistil som že to zväčšujem na stranu kde nieje emulzia :lol: . Potom už v pohode, nechal som to vo vaňi, trošku nechal odkvapať na uterakoch a potom dal na sklo, a lepil tou papierovou paskou. Pekne sa po dni vysušili, mne sa ten matny povrch nepači dajak, skusim ten leskly... Ale inak krásna biela a čierna. No a problém ako vždy:

Neviem doriti tú pásku odlepiť zo skla, je tam ako privarená. Úplne ju musím zoškriabavať nožíkom, a potom odlakovačom, a ja to sklo používam na kopírovanie, nemôžem ho mať také špinavé a škaredé. Ešte šťastie že som nepoužil mamine z kúpeľky, to by som skončil :lol:

Mali ste podobný problém? Dal som veľa vody na sklo?
  • 0

#132 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 10 srpen 2011 - 10:15:48

Tak to to obnovujem, prvé zväčšeniny mám za sebou, ešte nie na ten efke ale fomabrony pevna gradacia matne, nie tie po záruke, ale kamarát mi daroval zopár nových. Všetko išlo v pohode, na začiatku som mal problemy pretože časy mi vychadzali 3 minuty pri odclonenom objektive a obraz vyzeral ako *****. Zistil som že to zväčšujem na stranu kde nieje emulzia :lol: . Potom už v pohode, nechal som to vo vaňi, trošku nechal odkvapať na uterakoch a potom dal na sklo, a lepil tou papierovou paskou. Pekne sa po dni vysušili, mne sa ten matny povrch nepači dajak, skusim ten leskly... Ale inak krásna biela a čierna. No a problém ako vždy:

Neviem doriti tú pásku odlepiť zo skla, je tam ako privarená. Úplne ju musím zoškriabavať nožíkom, a potom odlakovačom, a ja to sklo používam na kopírovanie, nemôžem ho mať také špinavé a škaredé. Ešte šťastie že som nepoužil mamine z kúpeľky, to by som skončil :lol:

Mali ste podobný problém? Dal som veľa vody na sklo?


Tak ja teda neviem akou páskou si to lepil ale používa sa tá hnedá papierová, čo sa musí oblizovať(namáčať) - oblizovať neodporáčam.
A keď z nej baryt odrežeš, tak sklo celé vložím do vane s vodou, 10 minút nechám postáť a páska zlezie dole aj sama. :lol:
  • 0

#133 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 10 srpen 2011 - 10:28:21

Z emulze si nic nedelej. Obcas se mi taky stava, ze papir mrsknu pod zvetsovak obracene :lol:

Jinak ti doporucuju papiry pred nalipnutim na sklo opatrne sjet gumovou sterkou. Konkretne ja to delam tak, ze baryt nachystany na napinani prave vytazeny z vody se smacedlem lipnu emulzi na ciste sklo a setru zadni stranu s trochu vetsim pritlakem. timse papir dodatecne pekne rovnomerne provlhci (obvykle po plnem prani usesene baryty pred vypinanim opetovne namacim). Sejmu opatrne fotku ze skla. Setru sterkou sklo, fotku tentokrat lipnu na sklo uz zadni stranou, opatrne setru stranu s emulzi, cimz se mi fotka pekne prichyti a oblepim tak akorat navlhcenou paskou. Kdyz by paska byla moc mokra, nebo fotka moc mokra, hrozi, ze lepidlo se zapije a ke sklu se prilepi i samotna fotka. To neni samozrejme fatalni, muzes dat do vody fotku i se sklem a vse v pohode odmocit.
Po uschnuti a vypnuti fotky se lepici paska nestrhava ale opatrne ji proriznes okolo okraje fotky. Cast pasky tak zustava na fotce. Tu pak finalne oriznes (samozrejem si pri zvetsovani nechavas dostatecny okraj). Zbytky pasky ze skla odmocis. Ja vzdycky lupnu skla do vany s trochou vody a necham to tam chvili polezet. Paska se ti sama odlouci. Pak jen sklo umyju cistou houbickou se smacedlem, necham uschnout a sklo je pripravene na dalsi pouziti.
  • 0

#134 Fomaman

Fomaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 10 srpen 2011 - 10:35:04

ďakujem ďakujem! toto som potreboval počuť, to inač môžem v pohode s rezakom na krabice a pravitkom zrezať tu fotku zo skla? nepoškriabem ho?
  • 0

#135 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 10 srpen 2011 - 11:52:54

Na pravitko se vyprdni. Pokud nejsi vylozene manualni mantak, tak ten rez budes schopne vest bez problemu "od ruky". "Schodek" dany tloustkou fotky te castecne povede. Pravitkem by sis spis tu fotku poskrabal, nez cim jinym. Cvik dela mistra :lol:
"Teoreticky" bys sklo porezal nemel, ale uz se mi to stalo :lol: Zalezi na cepeli. Takze si treba zkus nekde na boku rypnout, riznout a uvidis.
  • 0

#136 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 10 srpen 2011 - 12:16:11

... Zalezi na cepeli. Takze si treba zkus nekde na boku rypnout, riznout a uvidis.


Vladiku, tohle bych chalanovi z východu moc ani neradil, to by mohlo vyvolat občanské nepokoje :lol:
  • 0

#137 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 10 srpen 2011 - 12:27:13

Že ty budeš za Švéda? :lol: :lol: :lol:
  • 0

#138 panpriatel

panpriatel

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 443 příspěvků(y)
Reputace: 34

Publikováno 10 srpen 2011 - 12:31:03

jiri: 8-)
To by sa vam pacilo aby si nasi chuapci poradne dorezali ruky zronene pracou a v chemii macane!
Vidim ze tyzden som tu nebol a uz sa slova proroka maxa naplnaju!
Taky som nahnevany ze sa idem vyzurit na dajakych imigrantoch ci romoch alebo tak...
Ale nieze ma budete pri tom diskriminovat!
:wink:
  • 0

#139 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 10 srpen 2011 - 12:46:24

8-) :wink: :wink:
  • 0

#140 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 10 srpen 2011 - 12:50:28

Že ty budeš za Švéda? :wink: :wink: :-)

švéd, katolík nebo Yánosűk, to máš jedno 8-) , hlavně že jsme zdraví a chutná nám jíst :)
  • 0

#141 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 10 srpen 2011 - 13:45:16

ďakujem ďakujem! toto som potreboval počuť, to inač môžem v pohode s rezakom na krabice a pravitkom zrezať tu fotku zo skla? nepoškriabem ho?


schematicky je to přibližně tak, že nejdřív páska přilehne, jako je v horní části nákresu - samozdřejmě záleží jak ji tam dohladíš
a po usušení se napne, jak je v dolní části obrázku a tam vznikne místo ve kterým není problém vést čepel nože - nejlíp skalpelu - od ruky
já používám ostrý historický dláto po strejdovi, který občas přelíznu ocílkou - čepel jako čepel 8-)
Vložený obrázek
  • 0

#142 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 10 srpen 2011 - 15:09:52

A po odrezaní zo skla potom pravítkom obrežem fotografiu na formát, aký chcem. 8-)
  • 0

#143 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 10 srpen 2011 - 16:50:26

my
co chodíme do bazarů máme na ten účel pákovou řezačku do čtyřiceti centimetrů
áááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááááá
to bylo snad nejraději položených stopadesát korun na stůl za ten šestikilový kus plechu a masivního kovu tam v tom bazáru ....
  • 0

#144 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 10 srpen 2011 - 18:31:16

A my čo navšetevujeme bazáre na internete a aj internetové obchody s fototechnikou máme doma tak isto rezačky. Dokonca až 3 - 2 kotúčové a 1 pákovú.
Ale za ten svet to nikdy s tou rezačkou neodrežem na rozmer ako chcem. Ale to uz bude chyba v majstrovi, teda vo mne. 8-)
  • 0

#145 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 10 srpen 2011 - 19:07:59

Nemluvilo se o tom a není to úplná blbost...
Tah usušeného barytu (na skle) je obrovský. Kupodivu, páska i sklo to většinou vydrží. "Problém" nastane v okamžiku, kdy chceme sejmout (větší) zvětšeninu z (nedejbože) tenkého skla. Sklo totiž může docela elegantně rupnout a fotka (ještě častěji) také. Což o to, skla je všude habakuk, ale dobrých fotek je málo!!!
Mě to učil šikovný fotograf, rámař a "paspartér".
1. Nepřesušovat fotky!!!
2. Při odřezávání nejprve oříznout jeden roh (asi do 1/4 kratší strany) a po celé délce delší strany.
3. Pak rychle druhou kratší stranu.
4. Dořezat (již beze spěchu) - ale bez delšího váhání.

I tak se stane, že fotka urve pásku nebo dokonce zlomí sklo - zvláště staré, zoxidované, které je daleko křehčí, než "nové". Tedy: raději nepoužívat 50 let staré sklo vyhrabané z půdy.
Je hodně dobré hrany po řezu zabrousit. Stačí houba, voda, brousek na kosu...
  • 0

#146 papo

papo

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 332 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 10 srpen 2011 - 19:49:41

No já myslím, že nejlepší je těmto problémům prostě předejít a nechat si uříznout a zabrousit sklo tloušťky 5-6mm a rozměru o něco většího než největší rozměr fotek, které budeš dělat. Doma to někde za skříň vždycky strčíš. Kromě toho pokud budeš sušit více fotek stejného rozměru, není třeba lepicí pásku odmočovat po každé fotce, ale pokládat ty další fotky do rámečku,který vznikne vyříznutím té předchozí a lepicí pásku budeš lepit přes tu předchozí. Kromě toho, že si ušetříš práci, to má i tu výhodu, že se sníží nebezpečí zatečení lepidla z pásky pod fotku. Až ta vrstva lepicích pásek je tlustá, strhne se a zbytek odmočí.
  • 0

#147 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 10 srpen 2011 - 20:12:46

Nemluvilo se o tom a není to úplná blbost...
Tah usušeného barytu (na skle) je obrovský. Kupodivu, páska i sklo to většinou vydrží. "Problém" nastane v okamžiku, kdy chceme sejmout (větší) zvětšeninu z (nedejbože) tenkého skla. Sklo totiž může docela elegantně rupnout a fotka (ještě častěji) také. Což o to, skla je všude habakuk, ale dobrých fotek je málo!!!
Mě to učil šikovný fotograf, rámař a "paspartér".
1. Nepřesušovat fotky!!!
2. Při odřezávání nejprve oříznout jeden roh (asi do 1/4 kratší strany) a po celé délce delší strany.
3. Pak rychle druhou kratší stranu.
4. Dořezat (již beze spěchu) - ale bez delšího váhání.

I tak se stane, že fotka urve pásku nebo dokonce zlomí sklo - zvláště staré, zoxidované, které je daleko křehčí, než "nové". Tedy: raději nepoužívat 50 let staré sklo vyhrabané z půdy.
Je hodně dobré hrany po řezu zabrousit. Stačí houba, voda, brousek na kosu...

já mám zatím bohužel zkušenost že z trojice
sklo-papír-slintačka mi to 3x nevydržel papír
  • 0

#148 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 10 srpen 2011 - 20:17:39

No, jak jsem naznacoval vyse, ale bohuzel explicitne nezduraznil.

Dobre je vyprane fotky nechat zcela bezne uschnout.

Pred vlastnim vypinanim je pouze nechat ve vode se smacedlem "vyrovnat". U vetsich formatu staci pul minuta ve vode, mensi formaty potrebuji treba pres minutu. Tim docilite toho, ze papir nenacuca tolik vody - vlakna nejsou tolik rozvolena, tj. papir se tolik "nezvetsi" oproti suchemu stavu.
Docilite tim rychlejsi schnuti papiru (mene vody v papiru) a usychani nepusobi tak velke pnuti (cim mensi pocatecni deformace, tim mensi sily na konci).

Proto je v tom mem postupu dobre to sterkovani - zrovnomerneni provlhceni.
  • 0

#149 Fomaman

Fomaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 10 srpen 2011 - 21:08:00

Doprdele, ja tu chvíľu niesom a hneď tu mám 20 odpovedí, a ešte aj s obrázkami 8-) Všetkým ďakujem, podľa obrázku som pochopil ako ich rezať, budem ich nechávať vysušiť a potom pred napínaním namáčať. Sklo už mám čisté, spokojny som, ešte raz, Vďaka.
  • 0

#150 el

el

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 55 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 srpen 2011 - 21:35:17

v jakem smacedle nechat tu pulminutku? ne ze bych duveroval fotonalu a zase na druhou stranu kupovat litrovku ilfotolu je totalni demence... nechapu proc se k nam nedovazi baleni po 250ml... 8-)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních