Přejít na obsah


jak na baryt (pro začátečníka)


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
357 odpovědí na toto téma

#151 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 10 srpen 2011 - 22:00:35

Pokud jde o problém s praskáním skla - máti kdysi našla u popelnic stát okno, tak mi ho přinesla na napínání fotek, je pořádně velký a tím, že je sklo vsazený do rámu, tak prasknutí nehrozí.
  • 0

#152 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 10 srpen 2011 - 22:02:19

v jakem smacedle nechat tu pulminutku? ne ze bych duveroval fotonalu a zase na druhou stranu kupovat litrovku ilfotolu je totalni demence... nechapu proc se k nam nedovazi baleni po 250ml... :D

se poděl s kolegy - lahvičky se dají koupit
jinak když ho budeš dávat do prací vody na baryty a volat padesát filmů ročně a pokaždý dávat čerstvou lázeň - ubývá svižně eventuálně z něj uděláš dětem bublifuk :oops:
  • 1

#153 el

el

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 55 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 srpen 2011 - 22:26:00

v jakem smacedle nechat tu pulminutku? ne ze bych duveroval fotonalu a zase na druhou stranu kupovat litrovku ilfotolu je totalni demence... nechapu proc se k nam nedovazi baleni po 250ml... :D

se poděl s kolegy - lahvičky se dají koupit
jinak když ho budeš dávat do prací vody na baryty a volat padesát filmů ročně a pokaždý dávat čerstvou lázeň - ubývá svižně eventuálně z něj uděláš dětem bublifuk :oops:


davat cerstvou lazen smacedla na kazdej film? no tak nejsem Rothschild, ale kdybych mel litr, tak asi co s tim, zejo... ale jestli je tu nekdo z prahy a ma zajem tak se klidne podelim :)
  • 0

#154 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 11 srpen 2011 - 00:41:32

v jakem smacedle nechat tu pulminutku? ne ze bych duveroval fotonalu a zase na druhou stranu kupovat litrovku ilfotolu je totalni demence... nechapu proc se k nam nedovazi baleni po 250ml... :D

se poděl s kolegy - lahvičky se dají koupit
jinak když ho budeš dávat do prací vody na baryty a volat padesát filmů ročně a pokaždý dávat čerstvou lázeň - ubývá svižně eventuálně z něj uděláš dětem bublifuk :oops:


davat cerstvou lazen smacedla na kazdej film? no tak nejsem Rothschild, ale kdybych mel litr, tak asi co s tim, zejo... ale jestli je tu nekdo z prahy a ma zajem tak se klidne podelim :)


No ja teda neviem, ale zmáčadlo dávam na každý film čerstvé, je to halierová záležitosť.
  • 0

#155 Fomaman

Fomaman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 12 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 11 srpen 2011 - 08:20:51

Hanbím sa ale ja používam šampón :D ale iba na filmy
  • 0

#156 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 11 srpen 2011 - 08:35:29

No vždyť film je jen to nejcenější co máš, tak proč ne, žejo...
  • 0

#157 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 11 srpen 2011 - 08:43:17

Hanbím sa ale ja používam šampón :D ale iba na filmy


Ty vole, to ti za tých pár halierov skutočne stojí. Ja používam Ilfotol na všetko - film aj baryt a maximálna spokojnosť. 5 ml na 1 liter destilky. Fľaša má objem 1000 ml, takže z jednej máš roztok na 200 litrov. Jedna fľaša ti v pohode vydrží rok, aj dva. :oops:
  • 1

#158 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 11 srpen 2011 - 09:11:09

tak když už, tak rovnou mýdlo Jelen, ni? :D
  • 0

#159 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 11 srpen 2011 - 09:16:17

Šampon není špatný. Výborným smáčedlem je ajatin. A nejlepší je, jak teď zjišťuji, leštič do misky. to se mohou jít všechny značkové výrobky klouzat, pokud jde o poměr kvalitaxcena.
  • 0

#160 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 11 srpen 2011 - 09:27:43

Jo, šampon není špatný, zvláště, když obsahuje selen :)
  • 0

#161 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 11 srpen 2011 - 09:38:04

:D :oops: :) To mě nenapadlo. To se dává do takých těch západních, co bych pro ně musel na Vsetín, co? Takže hluboká čerň přímo ze smáčedla :D :lol:
  • 0

#162 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 11 srpen 2011 - 10:54:33

zase to s těmi smáčedly nepřehánějte, jo?
  • 0

#163 prowler

prowler

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 553 příspěvků(y)
  • LocationTrnava, SVK
Reputace: 13

Publikováno 2 září 2011 - 16:21:09

Zdar priatelia, nech nezakladám nové vlákno, neviete niekto, ako si rozumejú Efke Varycon s Foma MG filtrami? Platia aspoň približne fomácke koeficienty na predĺženie expozície? Vďaka..
  • 0

#164 palomarcin

palomarcin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 6

Publikováno 8 září 2011 - 20:52:31

tak ja som zastanca lestenia, vypnuta fotka je lepsia ako matna ale sklovity lesk pri teplom lesteni nenahradi len ma mrzi ze moje plechy su poskrabane (nerez) neviete kde by sa dali zohnat?
ps: keby niekto velmi tuzil po hystorickej oslintavacej paske viem sa o par metrov podelit....
  • 0

#165 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 8 září 2011 - 21:07:45

Já doteď z nouze napínal, mezi tím sem zkusil něco i leštit, ale všechno se mi dycky přilepilo. Pak sem se dočetl, že by to mohlo bejt rychloustalovačem, takže až namíchám TF-2, tak se na to vrhnu znova.
  • 0

#166 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 9 září 2011 - 06:18:27

Já doteď z nouze napínal, mezi tím sem zkusil něco i leštit, ale všechno se mi dycky přilepilo. Pak sem se dočetl, že by to mohlo bejt rychloustalovačem, takže až namíchám TF-2, tak se na to vrhnu znova.

Dělám v TF-2 a přilepilo se mi to naprosto brutálně.
Před 15 lety, když jsem leštil všechno, tak se mi nelepilo nic. Teď jsem se snažil použít stejný postup a tu samou leštičku a špatně. Nevím, kde byla chyba, tak teď jen napínám na skle.
  • 0

#167 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 9 září 2011 - 08:50:35

Dělám v TF-2 a přilepilo se mi to naprosto brutálně.
Před 15 lety, když jsem leštil všechno, tak se mi nelepilo nic. Teď jsem se snažil použít stejný postup a tu samou leštičku a špatně. Nevím, kde byla chyba, tak teď jen napínám na skle.


Tak si pohřbil veškeré moje naděje a naivní představy : ) Alespoň nebudu tolik zklamanej, když to nepůjde.
  • 0

#168 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 9 září 2011 - 08:57:43

Tak si pohřbil veškeré moje naděje a naivní představy : ) Alespoň nebudu tolik zklamanej, když to nepůjde.

A zkoušel si to podle Plociho článku? http://www.temnakomo...=article&sid=61
  • 0

#169 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 9 září 2011 - 09:13:51

A co zkusit to leštidlo do myčky? Někteří ho tu doporučují a mají s ním excelentní výsledky.
  • 0

#170 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 9 září 2011 - 09:25:30

A co zkusit to leštidlo do myčky? Někteří ho tu doporučují a mají s ním excelentní výsledky.


tak nevím.... možná taky záleží na tom, jak je želatinová emulze papíru silná... některé slabovstvé papíry (např. ORWO) se leštily blbě, některé naopak skvěle.... ale je to jen moje úvaha, s dnešními papíry nemám tolik zkušeností. Ale fakt je, že polokartony se leštily podstatně lépe než silné těžké kartony.
Staré plechy (obyč. ocel pochromovaná) byly podstatně lepší než leštěný nerez.
  • 0

#171 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 9 září 2011 - 09:37:45

A zkoušel si to podle Plociho článku? http://www.temnakomo...=article&sid=61


Návod jsem párkrát četl, ale ještě jsem ho nezkoušel. Je na čase ho asi zkusit.
  • 0

#172 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 9 září 2011 - 16:00:56

Tak jsem to zkusil podle toho návodu, tedy kromě vaření, fotky jsem jen přes hodinu máčel, pak namočil do želatiny a poprvé v životě se mi fotky nepřilepily! Ale je na nich stále spousta bublinek, ačkoli jsem to válečkoval jak o život. Nějakej tip?
  • 0

#173 palomarcin

palomarcin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 6

Publikováno 9 září 2011 - 18:13:31

nebude mat vpliv aj vek papiera? mne sa fomabrom extra ktory expiroval v roku 1983 celkom podaril ( aj ked tam su male bublinky )
  • 0

#174 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 9 září 2011 - 18:26:05

Ne, jsou to nove fomabromy. Zkusil jsem to jeste jednou a vypadalo to lepe, kdyz jsem vyndal plech z lesticky, dal ho na pevnou podlozku a fotku takhle navalel zastudena a az pak dal plech do lesticky. Jeste zkusim co udela prechod z rychloustalovace na tf-2. V nejhorsim zkusim zaradit vareni fotek, nebo alespon vrouci vodu.
  • 0

#175 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 10 září 2011 - 17:40:23

Tak po dnešku jsem ve fázi, kdy se fotka nepřilepí, jen tu a tam nějaký bodík obvykle u okraje. Zmizela i většina flíčků, nicméně na fotce se stále dělají takové lupínkovité vrásky. Zkoušel jsem vyšší teplotu, nižší teplotu řidší želatinu, hustší želatinu, hodně válečkovat, málo válečkovat, ale nikam to nevede.

Nejaký nápad? Může to být špatným povrchem plechů?
  • 0

#176 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 10 září 2011 - 18:21:38

Špatným povrchem to být může. Zkus přeleštit plechy silichromem na vatě nebo něčem podobném a pak je vyčistit lihem nebo něčím podobným.
  • 0

#177 palomarcin

palomarcin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 6

Publikováno 10 září 2011 - 21:43:29

zasadne neopozivajte silichrom, je to najhoria pasta aka vobec je. je velmi hruba a skriabe plechy zozente si urcite inu pastu tieto by mali byt v dobre www.chromtechnik.cz su tam navody na lestenie
  • 0

#178 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 12 září 2011 - 11:33:10

Tak jsem zkoušel plechy přeleštit, ale fakt mi to nejde. Nenašel by se někdo kdo by s tím měl pozitivní zkušenost a pomohl by (jakože fyzicky)?
  • 0

#179 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 12 září 2011 - 15:41:08

sjirko, zkus vyměnit ten rychloustalovač, může obsahovat něco na utvrzení a pak je leštění problém ... zkus ten TF-2
  • 0

#180 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 12 září 2011 - 15:54:09

sjirko, zkus vyměnit ten rychloustalovač, může obsahovat něco na utvrzení a pak je leštění problém ... zkus ten TF-2


Ani TF-2 nepomohl.

ALE jak jsem si dneska myslel, že to vyleštění plechů nikam nevedlo, tak on plech sice vypadá skoro stejně poškrábanej jako předtím a leštění zanechalo nějaké stopy navíc, nicméně je možný, že se tě tím odstranila nějaká možná nakorodovaná vrstva na povrchu.

Poté jsem zkusil vyleštit asi 8 fotek a ani jediná se nepřichytila, odskakují úplně samy, dokonce se na nich nevytvořily ani zmiňované vrásky. Teď už se potýkam jen s flíčky, nicméně poslední kousek, který jsem na plech fakt festovně naválel už je skoro nemá.
  • 0

#181 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 12 září 2011 - 15:55:55

sjirko, zkus vyměnit ten rychloustalovač, může obsahovat něco na utvrzení a pak je leštění problém ... zkus ten TF-2


Kolego Vaňůrku, nevím.... jestli jsou to jen malé ďubky....
kdysi za krále klacka jsem před praním mnohokráte papíry ještě utvrzoval formalínem, aby mi emulze při celonočním ležení ve vaně neuplavala, a leštil jsem o stošest na žhavé leštičce bez regulace, aby to odsejpalo, a šlo to.... (leštění na skle či vypínání na sklo u mě neexistovalo, proč se zdržovat taky)

ovšem:
vždycky po občasném vyčištění plechu lihem pár prvních papírů vykazovalo určité nedokonalosti.... a po několika papírech (cca 4-5 kousků většinou) si to opět sedlo.... mezi sundáním vyleštěné fotky a naválením nové jsem už nikdy plechy nečistil, ani se jich nedotknul, nejvýš je jen ochladil pod tekoucí vodou nebo je jen ponořil do vany s fotkama, vytáhl (voda sjela jako blesk sama) a hned dal novou fotku, a lesk jako blesk.... čím víc se plech čistí, tím více se poškrábe, tak asi.....

ovšem, jak už jsem psal dříve v jiném vláknu specielně leštění za horka věnovanému, a možná i tady (skleróza je sviňa), našly se sviňa papíry, které ne a ne vyleštit dokonale - tam jsem aplikoval většinou teplou lázeň v nepříliš hustém roztoku želatiny s přidáním pár kapek glycerínu, tohle fungovalo... (ovšem více to zasíralo plechy, zvláště v místech kolem leštěné fotky, po několika fotkách zůstávaly v okolí fotky trošku připečené stopy želatiny, to se muselo občas odmočit a umýt - dělal jsem to vždy jen pod vodou měkkou houbou či jelenicí.

čím méně se během leštění plechy čistily, tím lepší byly výsledky, a to potvrdí možná i Velký Ivan M, který se v životě naleštil fotek určitě víc (a nejen on).
  • 0

#182 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 12 září 2011 - 16:49:06

připomínám zdejší leštící už jedno vlákno všem leskuchtivým!
  • 0

#183 sjirka

sjirka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 454 příspěvků(y)
  • LocationPlzeň
Reputace: 113

Publikováno 12 září 2011 - 17:22:32

připomínám zdejší leštící už jedno vlákno všem leskuchtivým!


Četl jsem, nějak smíchám všechny ty informace a zkušenosti z dosavadních pokusů a sázím se, že co nevidět ty fotky budou jak zrcadla. Už tak jsem za poslední 2 dny udělal větší pokrok než za poslední rok.
  • 0

#184 el

el

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 55 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 listopad 2011 - 01:23:29

potrebuju nutne neco zvetsit na fomabrom, klasicky nemultigradacni.. jak jsem tu vycetl, tak to zkusim v gd-l (spousta lidi s tim ma ocividne dobre zkusenosti), ale chtel bych se zeptat

- jaka koncentrace gd-l pouzit? zatim jsem namichal doporucene 1:3
- jak dlouho ustalovat? mam ilfordi ilfofix a ilfordi papiry ustaluju 1 minutu v koncentraci tusim 1+4 (tim si ted uplne nejsem jisty, ale jedu podle dokumentu vyrobce a vse funguje), ale podle produktovyho listu fomy, tenhle papir chce ve fomafixu 1+5 3 min :lol:, je to pravda? jak bych to mel upravit na ilfostop - mate nekdo zkusenosti? :lol:
  • 0

#185 el

el

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 55 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 listopad 2011 - 01:24:29

jak bych to mel upravit na ilfostop - mate nekdo zkusenosti? :lol:


myslim samozrejme ilfofix.. :lol:
  • 0

#186 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 23 listopad 2011 - 11:50:48

Delší ustálení neuškodí. A gdl ředit spíš víc, klidně až 1+6, volá pak pomaleji a její strašlivá síla se lépe hlídá.
  • 0

#187 el

el

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 55 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 23 listopad 2011 - 22:20:52

nakonec jsem jel 1+5 a ustaloval pet minut no.. ale slusnej matros ten GD-L, sice clovek obetuje par polotonu, ale cerna je cerna - navic perfektni fet ;) ;)

Delší ustálení neuškodí. A gdl ředit spíš víc, klidně až 1+6, volá pak pomaleji a její strašlivá síla se lépe hlídá.


  • 0

#188 lola

lola

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 68

Publikováno 24 listopad 2011 - 01:32:30

Ahoj, s barytem mam zatim jednovikendovou zkusenost. Vysledky super, bez zadnych komplikaci, a tak se divim, jak moc se to zde resi, jak tu pasku nalepit, jak ji sundat atd... ale treba pristi vikend pochopim, proc, ne vzdy se holt dari.

Mam dotaz, ktery zde asi nebyl. Jak poznat fotocitlivou vrstvy barytu FOMABROM, samozrejmne bez nutnosti osvitu? U RC papiru se obe strany zretelne lisi, neni problem hmatem poznat. Baryt mi prijde na dotek uplne stejny po obou stranach, ovsem pravda, jiz za sucha se mi dost kroutil na jednu stranu, ze by se to pouzivalo k identifikaci? Nepamatuji, ze bych z druhe strany videl nejaky potisk anebo informaci na krabicce/sacku. A tak jsem to musel zkusit a pak nalepit si na sacek s papiry poznamku at vim pro priste. Nejspis to znacene je, ale ja jsem si toho nevsimnul, je to tak? Zatim mam jen tu FOMU.

Jinak skla mam krasne silna - ve sklepe nam uz 20 let stalo nepouzite 60l akvarium, ktere bych se uz po teto dobe netroufnul naplnovat vodou (a nakonec se stejne ukazalo, ze je praskle na jedne strane). Tak jsem ho rozebral nozikem na karton a troskou sily. Jedno sklo ma ulamany roh, myslite, ze se mi ho podari preriznout (pro zarovnani do obdelniku), co k tomu potrebuji nejlepe koupit a na kolik to prijde (je to silnejsi cca 5mm sklo, jinak troufam si rici, ze jsem manualne zrucnejsi a hlavne opatrny ;) ?

Diky.
  • 0

#189 mickael

mickael

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 133 příspěvků(y)
Reputace: 23

Publikováno 24 listopad 2011 - 03:18:13

Emulzni strana oznacena nebyva. Predpokladam, ze mas ty matne, u tech lesklych je to samozrejme poznat na prvni pohled. U tech matu muzes zkusit jazykem, emulzni strana lepi. Jinak rozdil v hmatu mezi temi stranami je, emulzni je takova hladsi.
  • 0

#190 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 24 listopad 2011 - 07:16:09

Baryt mi prijde na dotek uplne stejny po obou stranach, ovsem pravda, jiz za sucha se mi dost kroutil na jednu stranu, ze by se to pouzivalo k identifikaci?
Diky.

Ahoj, já to tak dělám,
baryty se kroutí emulzí dovnitř a RC zase ven.
  • 1

#191 orwell

orwell

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 131 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 24 listopad 2011 - 07:19:00

Jedno sklo ma ulamany roh, myslite, ze se mi ho podari preriznout (pro zarovnani do obdelniku), co k tomu potrebuji nejlepe koupit a na kolik to prijde (je to silnejsi cca 5mm sklo, jinak troufam si rici, ze jsem manualne zrucnejsi a hlavne opatrny ;) ?
Diky.

Možná je snazší s tím zajít ke sklenářovi, ta pětikačku či kolik za to bude chtít , tě nezruinuje a staré sklo se chová jinak než nové sklo. A sklenář na to má jednak zkušenosti a druhak dobré nástroje. ;)
anebo to neřezat jenom ohranit brouskem ať se o to nežízneš.
  • 0

#192 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 24 listopad 2011 - 09:50:06

Ahoj, s barytem mam zatim jednovikendovou zkusenost. Vysledky super, bez zadnych komplikaci, a tak se divim, jak moc se to zde resi, jak tu pasku nalepit, jak ji sundat atd... ale treba pristi vikend pochopim, proc, ne vzdy se holt dari.

Mam dotaz, ktery zde asi nebyl. Jak poznat fotocitlivou vrstvy barytu FOMABROM, samozrejmne bez nutnosti osvitu? U RC papiru se obe strany zretelne lisi, neni problem hmatem poznat. Baryt mi prijde na dotek uplne stejny po obou stranach, ovsem pravda, jiz za sucha se mi dost kroutil na jednu stranu, ze by se to pouzivalo k identifikaci? Nepamatuji, ze bych z druhe strany videl nejaky potisk anebo informaci na krabicce/sacku. A tak jsem to musel zkusit a pak nalepit si na sacek s papiry poznamku at vim pro priste. Nejspis to znacene je, ale ja jsem si toho nevsimnul, je to tak? Zatim mam jen tu FOMU.

Jinak skla mam krasne silna - ve sklepe nam uz 20 let stalo nepouzite 60l akvarium, ktere bych se uz po teto dobe netroufnul naplnovat vodou (a nakonec se stejne ukazalo, ze je praskle na jedne strane). Tak jsem ho rozebral nozikem na karton a troskou sily. Jedno sklo ma ulamany roh, myslite, ze se mi ho podari preriznout (pro zarovnani do obdelniku), co k tomu potrebuji nejlepe koupit a na kolik to prijde (je to silnejsi cca 5mm sklo, jinak troufam si rici, ze jsem manualne zrucnejsi a hlavne opatrny ;) ?

Diky.


To značovanie sáčku nie je dobrý nápad. Ja kupujem balenie po 50 ks papieru a tam je polovica otočená tak a druhá polovica naopak. ;)
Ale najlepšie je si papier položiť na podložku - baryt musí byť tak, aby sa rohy krútili hore.
  • 1

#193 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 24 listopad 2011 - 10:13:07

Ale najlepšie je si papier položiť na podložku - baryt musí byť tak, aby sa rohy krútili hore.


nemusí to být vždy pravda.
  • 0

#194 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 24 listopad 2011 - 10:27:36

Ja tedy papír pokud neurčím pohmatem tak ožužlám ;)
  • 0

#195 arqe

arqe

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 51 příspěvků(y)
  • LocationLiberec
Reputace: 15

Publikováno 24 listopad 2011 - 10:38:18

Ja tedy papír pokud neurčím pohmatem tak ožužlám ;)


Já žužlám, i v případě, kdy jsem si emulzní stranou na 100% jist. (Alespoň nemusím olizovat tu plonkovou stranu papíru) ;)
  • 0

#196 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 24 listopad 2011 - 10:46:17

Ale je pravda, že oblíznutie je istota. ;)
  • 0

#197 el

el

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 55 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 24 listopad 2011 - 11:08:08

teda lizani papiru uz je na me hodne velkej underground... copak tvuj papir neni vypoukly emulzi ven? ;) ;)
  • 0

#198 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 24 listopad 2011 - 11:20:39

Ja tedy papír pokud neurčím pohmatem tak ožužlám ;)


No, mne učil v komoře první fortky dělat starý printer, který vytáhl papír z krabice a přejel si sním po bradě-tváři a ihned poznal, kde je emulze. Dělám to po něm dodnes a musím říci, že to funguje.
Prostě na ksichtě máme větší cit něž na ruce. Jo, a s holením si ten printer nedělal problémy a nikdy jsme to nějak poškrábaný neviděl.

Tož tak, zadřec Luigi ;)
  • 1

#199 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 24 listopad 2011 - 14:25:01

Každý ma na určenie emulznej vrstvy nejaké svoje fígle. :)
  • 0

#200 lola

lola

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 68

Publikováno 24 listopad 2011 - 14:27:40

Diky za odpovedi. Jak to tak ctu, tak by nebylo od veci vyrabet ruzne gradace v ruznych prichutich, co rikate? :)
  • 1




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních