Přejít na obsah


jak na baryt (pro začátečníka)


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
357 odpovědí na toto téma

#201 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 24 listopad 2011 - 14:31:43

A pro vegetariány by mohli místo želatiny užívat nějakou náhražku z řas, aby si při zkoušce olíznutím nedělali z jazyka hřbitov :) :)
  • 0

#202 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 24 listopad 2011 - 18:09:13

To je dobrý nápad. A Fomabrom Variant 112, ktorý najviac používam, by mohol byť višňový. :)
  • 0

#203 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 24 listopad 2011 - 18:11:06

možná by stačilo přes balíček přetáhnout takový pružný obal s ovocnými příchutěmi, ne?
  • 0

#204 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 24 listopad 2011 - 18:11:34

p.s. samozřejmě předtím jinak nepoužitý :)
  • 0

#205 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 24 listopad 2011 - 18:27:11

Vážený kolego ploci, nech ten tomahawk v hlíně... Ortodoxní vegani by do
vlastních pazour nikdy nevzali, kvůli želatině z paznehtů, šlach a kruponů
v emulzi obsažených, ani list... "Starý Jezevec" Erik :)
  • 0

#206 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 24 listopad 2011 - 18:34:59

Vážení kolegové, nebude dlouho trvat a na "e-bleji" budete hledat návod,
jak si uvařit chutný a výživný vývar z klasického fotopapíru... :) Erik
  • 1

#207 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 24 listopad 2011 - 22:38:24

:wink: vy jste se nějak "rozvařili"

Luigi: tedy to s tím vousatým xichtíkem vyzkouším... furt je co se učit...
  • 0

#208 capouch

capouch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
  • LocationPraha 9
Reputace: 0

Publikováno 27 listopad 2011 - 00:03:37

Ahoj, právě začínám s barytem, chtěl bych se jen zeptat jestli je můžu prát v teplejší vodě a tím zkrátit dobu praní. V návodu píší 35 min nad 12st a 45 min pod 12st tuším, co třeba když zvýším teplotu? Prostě když bych to pral v "teplé vodě"? Nestačilo by třeba 15 min?
  • 0

#209 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 27 listopad 2011 - 01:15:45

Ja periem v teplej vode. Tak okolo 30-35 stupňov. Ten čas by som ale výrezne neskracoval. Aby sa poriadne vypral ustaľovač. Predsa je to len papierová podložka a nie RC a tá si niečo nasaje. :wink:
  • 0

#210 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 27 listopad 2011 - 14:13:47

Vážený kolego ploci, nech ten tomahawk v hlíně... Ortodoxní vegani by do
vlastních pazour nikdy nevzali, kvůli želatině z paznehtů, šlach a kruponů
v emulzi obsažených, ani list... "Starý Jezevec" Erik :D


Zbraně barbarů jsou mi cizí :cry: . Ovšem já to myslel napůl vážně, dokonce uvažuji, že v rámci svých hokuspokusů agar zkusím(samozřejmě ne k jídlu, ale fotograficky, jsem masotarián :) :) :) ).
  • 0

#211 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 27 listopad 2011 - 18:04:11

S tím praním:
Nevyplatí se "šidit" na délce vypírání.
O čtvrtinku doporučené doby bych si to troufnul při sprchování. Nejenom množství vyměněné vody je důležité, ale také (pokud možno intenzívní) pohyb vody proti emulzi a papíru.
Dělají se rovněž "rušiče thiosíranu" - washaidy (nebo jak se to jmenuje) a při jejich použití lze dobu praní rovněž zkrátit.
Pozn.1: Konfekční preparáty jsou děsivě drahé (kolem 300,-/litr, který se ředí cca 1+4) - někdo používá siřičitan sodný (?).
Pozn.2: Paterson (ale i jiní) dělají pračky na baryty. U Patersona se nasunou baryty do štěrbin v "koši" a ten se vloží do nádoby, kterou proudí voda. Ta současně způsobuje kývavý pohyb koše s papíry (celkem chytré), drahé!!!
  • 0

#212 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 27 listopad 2011 - 18:24:42

Pozn.2: Paterson (ale i jiní) dělají pračky na baryty. U Patersona se nasunou baryty do štěrbin v "koši" a ten se vloží do nádoby, kterou proudí voda. Ta současně způsobuje kývavý pohyb koše s papíry (celkem chytré), drahé!!!

no já jsem zvažoval že bych udělal nějaký kýbl s uzavřeným okruhem,
nebudou mi ty vypraniny zanášet to čerpadlo?
čím to čerpat?
není to zbytečné?
tož tak
  • 0

#213 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 27 listopad 2011 - 21:43:29

ypres_bass
To asi nebude úplně nejlepší nápad...
Pokud použijete "standardní kýbl" - 10 litrů a v něm budete fotku prát v "uzavřeném okruhu" (rozumím dobře, že budete čerpadlem čerpat vodu z kbelíku a tutéž napouštět zpět?), nedojde k "odvedení" ustalovače z emulze do té míry, aby "neškodil". V určitém okamžiku dojde k vyrovnání koncentrací v emulzi a ve vodě a pak už se bude voda jenom "honit kolem emulze".
Tento způsob může být účinný snad u jedné či dvou menších fotek, ale výstavní zvětšeniny s požadovanou archívní kvalitou bych tak určitě nepral.
Častá výměna proudící "čerstvé" vody je účinná, praní bez pohybu - byť ve velkém množství vody - je účinné daleko méně.
  • 0

#214 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 27 listopad 2011 - 22:09:57

samozřejmě bych tu vodu měnil, ale jednalo se mi o to abych zbytečně nevyčabral kubík vody
  • 0

#215 capouch

capouch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
  • LocationPraha 9
Reputace: 0

Publikováno 27 listopad 2011 - 22:14:58

No já mám pračku papírů takovou tu starou, plastovou vaničku, nahoře v rohu vstup vody a vedle toho výstup, pouštím do toho teplou vodu, při praní ty papíry rotujou takže pohyb tam je, jen mi přijde že za půl hodiny je strašně moc vyplácaný vody, RC jsem pral 1-2 minuty a neřešil sem to. Takže poznatek je že i když teplá tak dobu praní nezkracovat? To pak nebudu plácat teplou a budu prát ve studený :cry:
  • 0

#216 Manin

Manin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 234 příspěvků(y)
Reputace: 62

Publikováno 27 listopad 2011 - 22:31:56

Ja používam na pranie hlbokú misku, asi 15 cm v ktorej mám malí motorček z filtra do akvárka. Rybky to už majú za sebou, tak som dostal súhlas :cry: Inak cena pár euro.Celkom solidne to tú vodu točí a aj perlí vzduchom. Občas vodu vylejem a dolejem čistú.
  • 1

#217 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 27 listopad 2011 - 22:41:10

Teplá - studená.... toť otázka!
Ve studené vodě želatina "zatáhne" - smrskne se. Pravděpodobně "není přeochotna vypustit rychle to, co je třeba odstranit".
V teplé vodě želatina nabobtná a ustalovač má zase obtížnější cestu ven.
Prací voda je málokdy pH neutrální (7) a již to, že do ní vložíme poměrně komplikovanou soustavu (film) "nacucanou" různými chemikáliemi a jejich reakčními produkty, musí hodnotu pH (nejenom vody, ale i želatinové vrstvy "prosáklé chemií") měnit. Taktéž v závislosti na teplotě.
Lze se tudíž domnívat, že v každé fázi praní se chová želatina (resp. emulzní vrstva) trochu jinak...
Prý to všechno nějak souvisí s izoelektrickým bodem.
Šel bych cestou, kterou vyznačili ti, kteří filmy vyrábí. Jestliže tvrdí, že by se film měl prát ve vodě teplé 20stC, asi bych to tak udělal. Pokud říkají, že je lépe vodu vícekrát vyměnit a "nehrát na objem", udělal bych to.
Tož tak!
  • 1

#218 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 27 listopad 2011 - 22:45:26

Manin
Tohle řešení se mi líbí...
Před cca 20 lety pral můj kolega fotky v něčem, co vypatalo jako vířivá pračka. Původně "to" snad bylo určeno k výrobě zmrzliny. Obsah asi 5 litrů, dole vrtule, zespoda připouštěná voda, nahoře přepad.
  • 0

#219 Manin

Manin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 234 příspěvků(y)
Reputace: 62

Publikováno 27 listopad 2011 - 23:02:40

Predstava že mám dosiahnuť cirkuláciu vody stálym prúdom z vodovodu sa mi moc nepáčila, kto to má platiť. To čerpadielko má výtlak asi 200 l za hodinu ku výtlakovej trubke je pripojená hadička, z ktorej je do vody strhávaný vzduch. Tu som našiel aj nejaké foto, spodné 2/3 sú vlastne len filtračná časť, čerpadielko je len horná tretina, asi 5 cm , dá sa oddeliť, takže sa to zmestí kamkoľvek. foto
  • 0

#220 el

el

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 55 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 28 listopad 2011 - 16:54:14

necham pres noc ve vode, chemie ma vetsi hustotu nez voda, takze klesa ke dnu... rano to jen sklidim a jeste krapanek preperu a je to :lol:
  • 0

#221 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 28 listopad 2011 - 17:18:53

Teplota pracej vody by mala byť cca rovnaká, ako ostatných lázni, alebo o málinko menšia, tak som sa to naučil a funguje to. Ináč na pranie fotiek používam rovnakú práčku, ako capouch, a aby som ušetril trochu vody, tak to robím tak, že pustím silnejší prúd, aby fotky pekne rotovali, po cca dvoch minutách zastavím vodu a nechám cca šesť-sedem minút postať, potom znovu pustím vodu, a tak dookola.
  • 0

#222 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 28 listopad 2011 - 18:25:14

Teplota pracej vody by mala byť cca rovnaká, ako ostatných lázni, alebo o málinko menšia, tak som sa to naučil a funguje to.

Omlouvám se začátečnický dotaz, ale proč? Řekl bych, že čím je voda teplejší, tím lépe se bude vyplavovat zbytky ustalovače. U negativu to chápu, že prudkými změnami teploty může dojít k retikulaci, ale u pozitivu bych řekl, že čím teplejší tak do 40 °C, tím kratší vypírání a tím i menší spotřeba vody - viz datasheet k papírům.
  • 0

#223 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 28 listopad 2011 - 18:54:34

Staré papiere boli citlivé na teplú vodu, mohla by odplaviť emulznú vrstvu, teda baryty, u RC neviem, ale je možné, že nové papiere sú stavané na vyššiu teplotu, takže im to nevadí. Mám práve poruke návod k papieru Fomaspeed N311 na RC z roku 2004, a v návode je teplota pre ručné spracovanie 20 st a pranie nad 12, pri strojnom spracovaní je teplota všade 30st. tu je však pranie len 1-2 minúty.
Brom Extra z roku 1991 citujem " ... ustálené snímky pereme 1/2 až 1 hodinu ve studené tekouci vodě"
  • 0

#224 spooky

spooky

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 074 příspěvků(y)
  • LocationTrenčín, Slovakia
Reputace: 18

Publikováno 28 listopad 2011 - 18:55:51

Ja periem tak isto v teplej vode cca. 30-35 stupňov a nepozoroval som žiadne problémy. Fotky aj po 3 rokoch sú OK, bez známok žltnutia alebo degradácie obrazu.
  • 0

#225 capouch

capouch

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
  • LocationPraha 9
Reputace: 0

Publikováno 29 listopad 2011 - 15:10:24

Zakoupil jsem podle návodu Manina (dík za tip) filtr pro rybičky a mám klid, žádný tisíce litrů vody. Takže jsem po dvou letech s RC lapen barytem, zbytek RC asi budu používat jen na poznámky :)
  • 0

#226 svasek

svasek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 61 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 16 duben 2012 - 18:42:22

Ahoj,mám dotaz ohledně zrna(?) na zvětšenině.
Při zvětšování na formát 30x40 z negativu 6x7 (Ilford delta 100),ve vývojce Ilford multigrade na multigradační papír Foma,se mi objevily takové nepěkné shluky čehosi. :) Viz příloha.Výřez cca 1/10 plochy fotografie.
Na zvětšeninách stejného formátu z neg. 6x9 na neg. fomapan 100 jsem tohle nenašel.Bylo tam jen drobné pravidelné zrnění.Tyto fotky jsem ještě nevyvolával sám.
Nevíte kde se mohla stát chyba?
Nemůže na to mít vliv pohyb papíru ve vývojce?
Je vůbec možné,aby pozitivní proces měl vliv na charakter zrna?
U neg. procesu jsem se o tom dočetl,ale u pozitivního nikoliv.
Komoru si půjčuji,takže v nejbližší době nemám možnost vyzkoušet jiný způsob vyvolání.Proto se ptám zde.
Díky Vašek

Přiložený soubor (y)


  • 0

#227 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 16 duben 2012 - 21:17:08

Leštění barytu za studena na skle je opravdu "vyšší dívčí". Chce to velmi kvalitní (hladké, nezoxidované) sklo, perfektně odmaštěné. Ale i tak se fotka někdy (dosti často) přilepí. Lze tomu (z větší části) odpomoci například natalkováním (hadrový tampon, na sklo nasypat trochu talku a DLOUHO A INTENZÍVNĚ "roztírat" tamponem) a poté dokonalým omytím pouze vodou. Pak osušit (nechat oschnout) a dále postupovat jak výše uvedeno.
Jednu dobu (za bolševika nebyl ani "ten blbej talek"), jsem zkoušel (a fungovalo to) tvrdé vosky na automobilové karosérie :smile:. Sklo omýt, odmastit (klidně jenom Iron, benzín, Sidol a pod.), malinkou trošku vosku (pasty) na sklo a hadrovým tamponem rozleštit tak, že máte pocit, že na skle už vůbec nic nezůstalo!!! A pokud se chcete vyblbovat - a zavzpomínat na doby mého mládí - můžete zkusit totéž, ale s parafinem z bílé nebarvené svíčky. V obou případech není špatné nahřát sklo např. v teplé vodě - vosk i parafin se lépe rozlešťují.
Pro úpravu skla (i leštících plechů a leštění za horka) se výtečně hodí Sidol (dnes Sitol). Mnohdy bohatě stačí jak k očistění (obsahuje čpavek) tak "naleštění" vrstvičky nutné pro nepřilepení fotografie.
Na plexisklo se fotka nepřilepí nikdy. Ovšem chce to zcela nepoškozenou tabuli. Tu pak stačí omýt saponátem a teplou vodou - další úpravy netřeba.
  • 0

#228 Luigi

Luigi

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 848 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 197

Publikováno 20 duben 2012 - 14:36:44

Leštění barytu za studena na skle je opravdu "vyšší dívčí". Chce to velmi kvalitní (hladké, nezoxidované) sklo, perfektně odmaštěné. Ale i tak se fotka někdy (dosti často) přilepí.

Protože už toho hodně pamatuju, tak take přidám jednu zkušenost s leštěním na skle (ne sušením). Požadovaný výsledek byl maximální lesk dokonale rovné fotky a musím říci, že to fungovalo. Nikdy jsem tak lesklé fotky něměl jako onehdy, když jsme se rozhodli udělat výstavu fotek s leskem. A jak to bylo. Radil nám starý printer- doktor z rentgenu a vedoucí fotoklubu. Návod: Nakoupit silné sklo, ale ne jen tak ladajaké. Tehdy nejlépe to, co je vyráběno tak, že se odlije na hladinu roztavného olova (tehdy) a vznikne sklo FOLAT. To po přinesení domů (což by při mém rozměru 80x100 cm dalo na samostatný humoristický fejeton) umyjete jarem a pak ještě poměrně hutným roztokem kysleiny solné (dodnes na mě vpomínají se slzou v oku pradleny v domnovní prádelně...). Pak sklo znovu umyjete jarem. Pak si seženete Volskou žluč (tehdy za cigerty z jatek) a Formalín (tehdy jako hlídaný jed získaný kamarádem v laboratoři). Namícháte roztok (a teď mé poměru budu hádat, už jsem to zapomněl) 1:1 a máte asi na 100 let zásobu, co se vám nezkazí. Po vyprání fotek je necháte uschnout (mluvím o barytech, RC neexistovaly), pak na krátký čas namočíte v roztoku F+Ž 1:200. Položíte sklo a potřete je roztokem Ž+F asi 1: 200. Zahodíte daleko houbu z potírání a odpotácíte se zasažen smradem k "naloženým fotkám". Se slzami v očích (z par formalínu) vytahujete postupně fotky a pokládáte přes roh na sklo a válečkujete přes noviny (Rudé právo bylo to nejlepší rozměrem a dostupností - savý paír, hadr..samo že obrazem dolů). Pak pokryjete sklo s fotkami suchým papírem a zatížíte. Necháte schnout asi 2-3 dny při pokojové teplotě (do pokoje stejně nikdo nevkročí). Poté sejmete zátěž a papír a fotky se sami nabídnou k sundání. NIKDY se nepřilepí a VŽDY je lesk úplně dokonalý.
Poté jsem dlouho bojoval s leštičkami a občas se vrátil k F+Ž. Pak jsem nějak přesedlal na komerci, pak digi.. a už nabyl čas... Teď už jsem starý a líný se k tomu vrátit tak byryty vypínám. Ale pro mladé členy TK je to možná stále výzva. Zdařec Luigi :cry:
  • 5

#229 Grain

Grain

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 263 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 27 listopad 2012 - 17:41:41

V noci jsem experimentoval poprvé s baryty. Chtěl jsem tvrdší gradaci, proto jsem zařadil fialový filtr, ale z fotek mi lezlo jen a jen šedivo s hodně měkkou kresbou. Na RC ten samý postup bez problémů. Pak mě napadlo, zda za to nemůže červená žárovka, je poměrně do oranžova a zda na ní není právě Fomabrom 111 mg citlivý?? Prostě typický parazitní závoj. Viz. sken:
  • 0

#230 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 27 listopad 2012 - 17:54:25

myslím, že kontrastu je tam až - až, snáď by to chcelo predĺžiť osvit. Vravíte niečo o fialovom filtri - máte dúfam na mysli purpurový. Používate MG filtre, alebo farebnú hlavu? Ja na mojej COLOR 3 s týmto papierom nemám problém, niečo som poslal aj do kalendára, tak ak sa nejaká z týchto fotografií objaví, môžete posúdiť. Ja som mal zas problém opačný - negatív som musel hodne mäkčiť.
  • 0

#231 Grain

Grain

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 263 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 27 listopad 2012 - 17:59:24

Jasně, purpurový. Zakoupená série od Fomy. Popravdě mám v tom zatím chaos, pokud jsem papír osvětloval déle, téměř za chvíli celý zčernal. Pokud krátce, dlouho nic , pak se objevily lehké kontury , dál už nečernaly, ale pouze se právě zvyšoval ten šedý závoj. Zkoušel jsem spoustu časů, ale žádný "střed", kde by zůstal kontrast a netvořil se závoj nebyl. Což mi nějak nedává smysl. Vývojka Foma normálně pracující.
  • 0

#232 Grain

Grain

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 263 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 27 listopad 2012 - 18:00:45

myslím, že kontrastu je tam až - až, snáď by to chcelo predĺžiť osvit. Vravíte niečo o fialovom filtri - máte dúfam na mysli purpurový. Používate MG filtre, alebo farebnú hlavu? Ja na mojej COLOR 3 s týmto papierom nemám problém, niečo som poslal aj do kalendára, tak ak sa nejaká z týchto fotografií objaví, môžete posúdiť. Ja som mal zas problém opačný - negatív som musel hodne mäkčiť.


Ještě ke kontrastu - ano, kontrast tam je, ale přes to právě ten šedý závoj. Negativ je v pohodě.
  • 0

#233 Grain

Grain

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 263 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 27 listopad 2012 - 18:06:00

Tady je ještě ten samý motiv na Fomatone MG, tam problém nebyl.
  • 0

#234 palomarcin

palomarcin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 6

Publikováno 27 listopad 2012 - 18:52:14

Skús ju vyvolať po tme a uvidíš či to je osvetlením.
  • 0

#235 Grain

Grain

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 263 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 27 listopad 2012 - 19:05:58

Zkusím, teď jsem pročítal že na multigrade vůbec není jedno jaké červené světlo. No, prokoušu se tím, to co je tady každýmu jasný, teprve zjišťuju. Potmě to bude celkem prdel:)))
  • 0

#236 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 396 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 27 listopad 2012 - 19:19:51

co udělat test? vzít třeba dvacku, kus papíru, svítit na to jen "bezpečným" světlem a po třeba 10 minutách vyvolat? když tam bude vidět obrys mince, tak je to jasný..
  • 0

#237 Grain

Grain

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 263 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 27 listopad 2012 - 19:41:01

Světlo jsem už umístil dál, poněkud schoval, myslím že to bude právě příliš ostrým světlem pro multigrady. Prozkouším to.
  • 0

#238 feromarcin

feromarcin

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 556 příspěvků(y)
Reputace: 71

Publikováno 28 listopad 2012 - 12:28:22

Fomatone a Fomabrom majú úplne odlišné emulzie. Kým multigradačný Fomatone je možné spracovať pomaly aj na dennom svetle (preháňam samozrejme), s Fomabromom Variant (a tiež s Fomaspeedom Variant) treba pracovať len pri takom osvetlení, aké odporúča výrobca.
  • 0

#239 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 28 listopad 2012 - 12:56:24

Podle me s celkem vysokou pravdepodobnosti pujde u Fomabromu o zavoj vlivem osvetleni komory. Svetla jsou zcela evidentne zasedla. Porid jine svetlo. Fomabromy jsou hodne haklive. Ja osobne jsem je kvuli tomu prestal pouzivat.
  • 0

#240 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 28 listopad 2012 - 12:57:30

Jeste jedna moznost me napada a to sice ta, z eve fome udelali nekde chybu. Predpokladam, ze papiry nejsou prosle nebo nebyly nevhodne skladovane. Jak uz tu navrhovali vyse, zkusil bych jeden papir zpracovat zcela potme.
  • 0

#241 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 217 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 28 listopad 2012 - 12:58:41

jinka koukam, ze jsi "kousek od Brna" tak se treba nekdy zkus stavit na sraz v Ambre. Mel by byt jeste jeden predvanocni sraz nekdy po 9. prosinci.
  • 0

#242 Grain

Grain

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 263 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 28 listopad 2012 - 15:29:38

Tak chlapi - díky za rady, bylo to tou rudou září nad Kladnem:)) Žárovku jsem vrazil za roh stolu, poněkud k podlaze, chvíli to trvalo než se rozkoukám, zlikvidoval jsem bílý plast na fotorámu a nabral novou trpělivost. Poslední baryt co jsem měl, jsem po kouskách stříhal a nastavoval clonu vs čas a až na potřetí po vysušení kousků v mikrovlnce jsem tu správnou expozici měl a to bez ZÁVOJE:)) Je to paplačka, ale výsledek na baryt je takový přírodní, sametový.
Sraz bude nejlepší, přece jen rozhovor je o něčem jiném:))


A první baryt mého života, skáču jak malej Jarda:))):
  • 0

#243 lomihnat

lomihnat

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 106 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 52

Publikováno 13 únor 2013 - 23:54:57

Zdravím,
niekde som sa dopočul čosi málo o lakovaní barytov. Viete niekto o tom viac? Prečo sa to vôbec robí, ako sa to robí, aký lak na to treba a tak...
  • 0

#244 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 14 únor 2013 - 02:30:40

pro fotky na výstavu, lepené na kapu a věšené na zeď bez kliprámů, jsem dosud používal http://www.befoto.cz...ej-400ml-p6223/, z důvodu:
- ochrana emulze před zamatláním prsty
- matný vzhled bez zrcadlení, tudíž žádné problémy s odrazy protilehlých oken a lustrů
- jednotný vzhled fotografií zvětšovaných na různé papíry (baryt, umělina) s různým povrchem, v různé době
- když na obrázky serou mouchy, dá se to očistit navlhčenou utěrkou z mikrovlákna, aniž by se poškodila emulze
- údajná ochrana proti UV by mohla a měla snížit riziko vyblednutí v čase.
  • 1

#245 JohnyL

JohnyL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 102

Publikováno 4 březen 2013 - 10:53:13

Tak jsem včera udělal první dvě fotky na barytovaných multigradačních papírech (resp. svoje úplně první zvětšeniny). Všechno kupodivu vyšlo skvěle, ačkoliv mi vyšel čas 3,8 vteřiny. No ale nikde jsem nesehnal v Praze tu vlhčící pásku, takže jsem pro napnutí na sklo použil nějakou patex extra strong, samozřejmě se to uvolnilo. Navíc to pod tou umělou páskou (kraj mezi sklem a páskou) neschne, což je ale možná jedno, když se to odřízne.Teď to budu asi muset vylisovat. Nevíte někdo, kde se dá v Praze ta vlhčící páska koupit?
  • 0

#246 MarV

MarV

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 343 příspěvků(y)
  • LocationMater urbium
Reputace: 38

Publikováno 4 březen 2013 - 11:18:46

Nevíte někdo, kde se dá v Praze ta vlhčící páska koupit?

Já bych řekl v každém opravdovém papírnictví? A rozhodně nemyslím Tesco koutek se sešity... Občas tomu někdo vznosně říká "papírová páska s vodou aktivovatelným lepivým nánosem". Ptej se na "papírovou pásku", ale ne tu samolepící/malířskou/maskovací.
  • 0

#247 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 4 březen 2013 - 11:46:16


Nevíte někdo, kde se dá v Praze ta vlhčící páska koupit?

Já bych řekl v každém opravdovém papírnictví? A rozhodně nemyslím Tesco koutek se sešity... Občas tomu někdo vznosně říká "papírová páska s vodou aktivovatelným lepivým nánosem". Ptej se na "papírovou pásku", ale ne tu samolepící/malířskou/maskovací.

taky jse to jmenovalo "hnědá lepící páska"
  • 0

#248 JohnyL

JohnyL

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 102

Publikováno 4 březen 2013 - 11:55:40

Jo, zkoušel jsem Tesco, dvě Obi a jedno skutečné papírnictví. Budu pátrat dál. Vždyť to někde musí mít.
  • 0

#249 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 4 březen 2013 - 12:05:17

kdysivá jsem jí koupil v Globusu Čakovice. Měli jí tam v těch šuplíčkách.
  • 0

#250 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 4 březen 2013 - 12:37:08

všechny prodejny koh-i-noor, v praze koukám 5x
v hradci máme jednu
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních