Přejít na obsah


Fotka

Nikon FM2


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
162 odpovědí na toto téma

#1 al-gaida

al-gaida

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 93 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 12 září 2007 - 22:43:53

Ahoj,
asi po roce focení s digitální zrcadlovkou (skoro se to tady bojím říct) mě stále více láká focení na klasický film. Už jsem se dopracoval k focení dírkovou komorou na fotopapír formátu 13x18, ale nyní bych chtěl něco na akčnější focení - lidi, lezení, hory atd. Můj požadavek je tento: chci plně mechanickou kinofilmovou zrcadlovku nezávislou na bateriích (mimo exposimetr), pokud možno s celokovou konstrukcí. Zatím je mým favoritem Nikon fm2, ale myslím že už se nevyrábí. Nevlastníte někdo tento přístroj? Nevíte kdy nikon ukončil jeho výrobu a kolik peněz tenkrát stál? Zajímalo by mě taky jestli neexistuje nějaká alternativa co se současně vyrábí a má podobné parametry (myslím že existuje taky nikon fm10 ale tuším že je plastový - je to tak?). A co ostatní firmy a fotoaparáty? (Olympus om system, pentax) a srovnání s tím nikonem fm2? A jak je to s kvalitou a sehnatelností objektivů? (v bazarech nebo i nových). A co takhle Practica řady L? Jak je na tom se spolehlivostí a kvalitou m42 objektivů? Budu rád za každou odpověď, díky.
  • 0

#2 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 12 září 2007 - 22:55:36

Tak FM2 se da koupit ve slusny stavu bazaru, tak za 8 tisic... Jinak myslim, ze Nikon stale udrzuje vyrobu FM3a coz je inovovana verze, ale budes si muset pripravit 20 klacku. Krasnej fotak v kazdym pripade.

U Pentaxu ma hybridní zaverku jen model LX, cena v bazaru asi jako u FM2, ale bez baterii jednou jen kratky casy od 1/60 do 1/2000. Mám ho a nemůžu si stěžovat. A bez baterek jsem se nikdy neoctnul.
  • 0

#3 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 12 září 2007 - 23:41:54

Zkus sem taky napsat kolik do toho asi chceš vložit, jestli chceš nakupovat tady, nebo jestli to nechceš zkusit na ebay, bez kterého by se už žádný fotograf neobešel. Zmíněný Pentax LX by byl v případě toho, že bys do toho chtěla vložit víc peněz výbornou volbou. Je to skvělý stroj a skla na Pentax jsou za velmi příjemnou cenu. Nikon je rozšířenější, což je výhoda, ale zase je ve sklech dražší. Potřebuješ vůbec do začátku tak drahý stroj?
  • 0

#4 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 13 září 2007 - 07:28:51

Doporučil bych Olympus OM-1.

: abs

FM3A už se, tuším, nevyrábí cca 3/4 roku...
  • 0

#5 Honza

Honza

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 274 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 13 září 2007 - 07:37:34

Na Paladixu se dá sehnat třeba Pentax ME Super za 2.090,- Kč bez objektivu, což je taky krásný fotoaparát (Pentax ME nebrat). Objektiv Pentax-M 50 mm f 1,7 se dá sehnat do dvou tisíc. Na Paladixu jsem ho viděl myslím za 1.400,- Kč.
  • 0

#6 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 13 září 2007 - 08:08:58

Na Paladixu se dá sehnat třeba Pentax ME Super za 2.090,- Kč bez objektivu, což je taky krásný fotoaparát (Pentax ME nebrat). Objektiv Pentax-M 50 mm f 1,7 se dá sehnat do dvou tisíc. Na Paladixu jsem ho viděl myslím za 1.400,- Kč.


on se ten ME Super da sehnat snad i levneji...ten inzerat tam bez zajmu visi uz peeekne dlouho. ja jsem pred dvema lety kupoval ME SUper s 50/1.7M u Skody za 2250,-Kc ve velmi slusnem stavu

ale zpatky k dotazu:

Canon FD - par velkych, tezkych tel, plne mechanickych tel z 70. let, u nas hur sehnatelne objektivy - takze NE

Pentax - zajimavy muze byt K1000, plne mechanicky, kupovat je strarsi serie, made in japan, je docela levny, odolny...jen nema clonovou automatiku (jako ostatne 99% plne mechanickych aparatu). Mechanicke jsou dale KX, MX, KM, vse velmi dobre aparaty - MX je z nich nejmensi. Objektivy relativne dobre sehnatelne (napr. oproti FD), lec hure nez napr. Nikon, na druhou stranu zase o poznani levnejsi.

Nikon - FM, FM2, FM2n, FM3a, F, F2. Druhe dva jsou postarsi profi masiny, velke a tezke jak mrcha, FM maji primerenou vahu i velikost. Nebyva to idealni volba s brylema. Objektivy trochu drazsi lec asi nejvetsi nabidka (celkove), je v nich oproti predchozim ale mnohem vetsi zmatek.

Minolta - plna mechanicka je pouze serie SR (T), vyrabena do konce 70. let, nejlepsi z nich je SRT-101, jen je trosku velky, da se sehnat levne. Problem jsou svetelnejsi a sirsi objektivy, je jich malo a obcas u nas za silene ceny (na ZCELA mrtvy system...kde objektivy nenasadis na nic pres zadnou redukci).

Konica - tusim Autoreflex T3 - malo objektivu, spatna dostupnost...ale velmi dobry fotak.

Rolleiflex - kterysi z nich mozna byl mechanicky...ale malo objektivu a nevalna spolehlivost tel.

Mamiya - od doby co mela bajonet, zcela elektronicky fotak, u nas blbe dostupny, ve svete to je podobne mizerne, spis takova raritka

Yashica/Contax - nektere modely plne (nekolik Yashic, Contax S2) nebo castecne mechanicke (alespon jeden cas - jedno z RTS), objektivy Zeiss drahe, hure sehnatelne, ultrasiroka ohniska za normalni penize nesehnatelna lec excellentni (zeiss distagon 21/2.8....), objektivy Yashica jsou dobre, u nas take spatne dostupne.

Olympus - mechanicky je M-1, OM-1, OM-1n, OM-3 a OM-3T(i).
OM-3 nesezenes nebo nezaplatis, OM-1 je celkem bezny, kus ale spis OM-1n, je novejsi. Objektivy sehnatelne, lec lepsi (svetelnejsi) typy dost drahe a spatne dostupne, stejne jako ultrasirokace a nektera makro skla. dlouhe objektivy jako 250/2 nesezenes vubec.

Osobne bych spis bral neco manualniho lec nikoliv mechanickeho...a koupil dve tela. Napr ten Pentax ME Super je moc fajn.
  • 0

#7 al-gaida

al-gaida

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 93 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 13 září 2007 - 10:08:42

Zkus sem taky napsat kolik do toho asi chceš vložit, jestli chceš nakupovat tady, nebo jestli to nechceš zkusit na ebay, bez kterého by se už žádný fotograf neobešel.


To jsem zapoměl napsat, omlouvám se. Tak tedy představoval bych si že bych do toho dal tak od dvou tisíc do pěti, šesti, sedmi...možná osmi ale víc už asi určitě ne (ono i těch sedm je pro mě dost, radši tak do pěti tisíc, výše bych šel jedině kdyby to fakt stálo za to). Mám teď na mysli cenu foťáku s jedním objektivem a to základní padesátkou s velkou světelností, žádné zoomy nechci. S tímto jedním objektivem bych se asi dlouhou dobu spokojil, pak by se mi líbil ještě nějaký širokáč, opět pevné ohnisko, to by ale bylo asi až mnohem později takže to teď neřeším.
Nakupovat bych spíše chtěl tady, na ebay jsem nakupoval jen jednou (sluneční brýle RayBan) a hned s negativní zkušeností, vůbec mi nepřišly. Kamarádovi zase přišly úplně jiné. Takže k tomuto nemám moc důvěru, chtěl bych se nejdříve podívat a osahat si co vlastně kupuju.
  • 0

#8 al-gaida

al-gaida

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 93 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 13 září 2007 - 10:10:44

Jinak samozřejmě všem moc děkuju za rady.
  • 0

#9 Kajmos

Kajmos

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 51 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 13 září 2007 - 10:15:27

Přidal bych zkušenost s Prakticama.
Sám mám MTL5 a 5B a pár obj. Zeiss. Těla jsou laciná a je jich mnoho a opraví je všude. Objektivů jsou po bazarech mraky za pár korun. Kvalitních i velmi kvalitních. S Nikonem, nebo Pentaxem budeš vypadat líp v očích okolí. Ale je to důležité? Řekl bych, že ne. Na fotce se nepozná, jestli byla focena Nikonem, či Prakticou. Nezanedbatelné hledisko je určitě i to, že Praktica méně láká zloděje. Když už se tak stane, ukradnou ti výbavu za menší sumu peněz.
Za 10 000 Kč budeš mít takovou výbavu, která by na Nikon stála několikrát tolik. Budou to výborné MC obj. Zeiss 20,35,50,135 + 1-2 těla. Sám jsem na tom stejně, jen s tím rozdílem, že moje 35 není MC.
O bajonetovém systému platí totéž, jen je všeho trochu míň než závitové řady a použití závitových objektivů na jiných fotoaparátech je jednodušší než bajonetových.
Vybírání fotoaparátu je příjemná zábava, tak si toho užij.
  • 0

#10 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 13 září 2007 - 10:58:40

Kromě závitových M42 Praktik ještě stojí za úvahu Pentax Spotmatic, který funguje stejně jako Praktiky, jen tam méně mlátí zrcadlo. Časy jsou všechny mechanické, baterie slouží jen pro TTL expozimetr, který je však, stejně jako u Praktik, po těch letech už dost nespolehlivý. Nicméně po mechanické stránce je to téměř nezničitelný aparát, jemnými mechaniky snadno opravitelný. Objektivy na to jdou dávat originální Pentaxe, Praktiky, CZJ nebo i ruské M42. Všechno za pár kaček.
  • 0

#11 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 13 září 2007 - 11:02:01

Jinak ale MF Nikkory nejsou drahé jen proto, že je to značka, ony jsou prostě skoro všechny prostě opravdu opticky výborné a musím říct, že všechny pevné Nikkory, které jsem kdy zkoušel, byly prostě lepší než ty praktikácké M42, které se mi kdy dostaly do rukou. Ale rozhodně nemám doma fotomuzeum, takže z toho nedělám zatím žádné obecně platné závěry.
  • 0

#12 Lavicka

Lavicka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 143 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 13 září 2007 - 11:10:19

V dnešní době bych poradil vybírat kinofilmový fotoaparát podle dojmu, který zanechá při pohledu do hledáčku. A aby byl přístroj 100% funkční, zachovalý, udržovaný.
To jsou podle mne zásadní hlediska.
Dostupnost příslušenství bych celkem neřešil, protože při dnešních cenách není problémem mít i více fotoaparátů různých systémů, podle objektivů, které k nim mám.
Začínat dneska s Praktikou řady L nedoporučuji kvůli málo světelnému hledáčku. Ono se to na internetu těžko vysvětluje, jediný pohled do hledáčku obou systémů však rázem vše odhalí.
PL
  • 0

#13 Lavicka

Lavicka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 143 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 13 září 2007 - 11:27:17

Nikony FM2 nebo FM3A jsou super, pokud nemáte brýle. Já mám celkem 3 ks, všechny OK.
Jinak nefunkční expozimetr se dá nahradit externím, ale není to stejné a musí se umět naměřené výsledky správně podat.
A u teleobjektivů nebo při focení zblízka a s filtry je přeci jenom spolehlivé TTL měření výhodou.
Externí expozimetr je super např. Gossen Digiflash, přístroj jem normálně koupil u Škody. Úhel měření odpovítá odhadem tak f=50, ovšem v celé ploše, takže to je jiné než třeba u FM2 s menší měřící plochou čidla a s nasazeným f=50, a tím se i dostanou jiné naměřené hodnoty. V každém případě je třeba to vyzkoušet, jak TTL u daného přístroje, tak externí expozimetr.
Já bych do začátku koupil FM2, zrovna teď a Paladixu někdo prodává za cenu kolem 8 tis. A objektivů je k sehnání hafo. PL
  • 0

#14 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 13 září 2007 - 13:35:58

No pokud máš 2-8 tisíc, tak bych se vykašlal na plný manuál. U těchhle foťáku stejně dva SR44 nebo LR44 články vydrží i několik let běží i v tuhých mrazech. Asi bych doporučil nějaký oldschool foťák, ale už s bajonetem. Takový Pentax ME Super nebo Pentax Program A (super A) jde pořídit s vynikajcím objektivem 50/1,7 okolo těch dvou a ještě si budeš moct pořídit nějaký širší nebo jiný sklíčko, případně motor...
  • 0

#15 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 13 září 2007 - 14:59:56

Kdybys nepotřeboval plnou mechaniku, doporučil bych asi z vlastní výborné zkušenosti Minoltu. A to buď X-700, nebo X-11. Velmi pěkné info o všech manuálních Minoltách na www.rokkorfiles.com

Jako plně mechanický foťák bych zvolil nějakého Pentaxe. Toho bych být tebou preferoval.

Oba systémy mají velmi kvalitní a přitom levná skla, což je to nejdůležitější, u analogu platí, že tělo je jen držák na film, takže se spíš zajímej o dostupnost a kvalitu skel.

Nikon mi nikdy moc neseděl, ač tedy jejich F4ka je nádherná.

A abych ti nasadil brouka do hlavy, tak kdybych se dnes vracel ke kinofilmu, rozhodně bych kupoval dálkoměr. O nich se tu taky dočteš, třeba v topicu s názvem Bessa.
  • 0

#16 Pardal

Pardal

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 21 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 14 září 2007 - 12:42:30

Já mám Prakticu MTL5B s objektivem Pancolar 50/1,8 a musím říct, že su naprosto spokojenej. Pak mám Nikona F65, což jsem si pořídil jenom tak do začátku na nějaký to pohotovější focení, přece jenom když chcu někde něco vyfotit rychle v pohotovosti, tak s tou prakticou, než se to nastaví, zaostří, tak fotografovanej objekt je dávno v... Ale když mně na fotce záleží a mám na to času, tak fotím s prakticou a výsledek je vždycky slušnej.
A až nebudu chudej student, ale bohatej pracující :wink: , tak budu taky řešit podobný Nikony, jako ty :lol:
Ale jak říkám, té praktiky bych se do začátku rozhodně nebál!
  • 0

#17 losak

losak

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 září 2007 - 14:16:52

tož přicházím i já se svou troškou do mlýna,

sem si pořídil asi před 4 rokama praktickou Praktiku a že budu dělat klasiku. Ale vono nic, na foťák se tři leta prášilo jak na bystu Lenina ve sklepě, protože jen fotit nestačí, chce to i vyvolávat a zvětšovat - až teprve s prvním vyvolaným filmem přišla ta obravská radost a dobrodružství. O první hand-made zvětšenině ani nemluvě, stála mě sice 4 hodiny usilovnýho přemejšlení, dumání a zkoušení. A snad 30 a možná i víc papírů prolílto komínem, ale ten pocit vítěze, když jsem poprvé spatřil na denním světle vlastoručeně udělanej obrázek (ač ve formátu 9x 13, mírně přesvícenej..)......jako když Svoboda dával gól Rusům v Naganu. A co víc, vrací se, ten pocit se vrací při každým zvětšováním.
Takže má rada. Za 1500,- Praktiku (i s 50 objektivem) nebo něco podobně drahýho. Za 50 vyvolávací tank - Plastimatku a za 500 nebo zadarmo nějakej zvětšovák. Zbytek vrazit do papírů a filmů a fotit a fotit a fotit. Za rok pak poznáš sám, zda z toho bude něco víc a co si pořídit.
Ale já sem zajíc jak ty...takže tak

a vítej mezi náma

zmar a síru

Losák
  • 0

#18 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 14 září 2007 - 14:21:22

Nedá se nic dělat, musím si přisadit...!
Pokud mechanické tělo, tak zmíněný Pentax ME Super, ale navýsost špičkový je Pentax K2. Seženete-li tělo v dobrém stavu, budete mít co dělat, abyste ho zničil... Ve své době používaly tento foťák "spec.služby" a (jako policajti) s ním i zacházely. Byl dokonce i "policajtovzdorný". Mechanik, který 30 let opravoval Pentaxy mi říkal, že K2 dali dohromady vždycky - ať byl jakkoliv zmasakrovaný.
Baterka je pouze pro expozimetr, který měří (kupodivu) obvykle velmi dobře).
K tomu např. 50/2 - který má do clony 4 "horší" parametry než vysokosvětelné (ale také daleko dražší a mnohem větší) manuální objektivy, ale zase mezi 5,6 a 11 je nejlepší! (To není můj výmysl, ale výsledek zkoumání jakési německé univerzity, která srovnávala snad 8 pentaxovských záklaďáků).
Je třeba něco dodávat k pentaxovským SMC?
A až se nabažíte "základního" ohniska, bez větších problémů doplníte výbavu např. o velmi dobrou 24ku, 30ku (ta není dobrá, ale vynikající!!!) atd.
Když se zbavíte pocitu, že "musíte mít mechanický aparát", kupte MZ5n s bateriovým nástavcem na tužkovky) za cca 3500,- a možnosti máte "téměř neomezené". Malé tělo, nesmírně logické, pohodlné a ergonomické ovládání v "retrostylu" (točítka, tlačítka - nikoliv "mačkací systém s nutností sledování displeje"), VELMI přesné matrix měření, měření se zdůrazněným středem a opravdu BODOVÉ měření (cca 2,5st !!!).
A pak už můžete nakupovat až do zblbnutí: od starší 15ky (!), přes FA dvacítku (vynikající), překrásně kreslící FA 24ku, doslova "leicovou" FA pětatřicítku, FA 1,4 padesátka hledá velmi, velmi těžko konkurenci, atd. atd. atd. Makro padesátka (třeba i jako záklaďák) a stovka (dnes k mání za hodně dobré peníze) jsou rovněž TOP (u padesátky se uvádí rozlišení ve středních clonových hodnotách 110 LP a v rozích 90 !!!)
Holt - Pentax je Pentax!!! :lol:
(Tak a jdu se schovat do lesa aspoň na dva dny, než zastánci "konkurenčních značek" vychladnou.)
  • 0

#19 Honza

Honza

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 274 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 15 září 2007 - 20:57:11

Pentax ME Super mám a s tím, co napsal Pentaxista musím jen souhlasit. Pentax MZ5n jsem nedávno viděl v Brně v bazaru za myslím 2.800,-Kč i s baterioým nástavcem. Mně se podařilo vloni sehnat na Paladixu fotoaparát Pentax MZ 6 za 2.200,-Kč. Dokonce mi ho přivezli až do Brna.
  • 0

#20 Predseda

Predseda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 422 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 15 září 2007 - 21:44:52

Chuligáni, máte štěstí, že mám Pentax celkem rád. Být to nějaký Canon, tak.... :lol: :wink:
Pokud se dostáváme do sekce polomechanických aparátů, tedy foťáků, které sice bez baterie nefungují, případně mají jen jeden čistě "mechanický" čas, ale přitom převíjení i ostření je ruční, takže baterie vydrží v aparátů jeden, dva i více roků, pak se zde nabízí z Nikoní nabídky třeba Nikon FA, Nikon FE, FE 2. Všechny chodí na knoflíkovou baterii za asi 30 Kč, která tam vydrží roky. Přitom jsou to aparáty konstrukčně velmi podobné FM 2, navíc mají měření TTL blesku a v případě záchvatu technologických požadavků můžete připojit i muzeální motor.
Další možností je profesionální F 3 se širokou škálou vyměnitelných hledáčků a matnic. Velikost přitom relativně nenápadná, na rozdíl od jiných profi Nikonů (kdo někdy viděl a potěžkal takový Nikon F, F 2, F 4, F 5 asi ví, o čem mluvím :wink:
  • 0

#21 wolfram

wolfram

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 166 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 září 2007 - 18:41:56

jo, jdi do pentaxu - ale smir se s tim, ze se ti budou blbe shanet skla. Hodne blbe. Pokud chces "kladivo" tak K 1000, jestli neco mensiho, tak MX.
  • 0

#22 al-gaida

al-gaida

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 93 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 září 2007 - 13:19:12

Velmi všem děkuju za rady, zkusím se podívat po bazarech co mají a ještě popřemýšlím.
  • 0

#23 abs

abs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 370 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 18 září 2007 - 08:27:57

Na Paladixu se právě objevil Pentax K2 za 2500...

http://www.paladix.c....php?adid=45262
  • 0

#24 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 19 říjen 2007 - 20:33:03

..no já třeba mám na prodej Canon A-1 s 50kou i 24kou, je to v bazárku. Pokud chceš, můžeš si ho v brně vyzkoušet, ošahat a rozhodnout se;)
  • 0

#25 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 19 říjen 2007 - 21:33:50

toto je přímo učebnicová ukázka požadavku napraveného digitálníka na "poznávací zájezd"
tento mechanismus byl nedávno popsán ve fóru, stačí pustit vyhledávání
tedy ze zmíněného já osobně můžu nabídnout podívání do Nikonu FE a ohnisek 35 a 50
a budou zde i jiní, jsem si téměř jistý...
  • 0

#26 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 20 říjen 2007 - 10:43:49

wolfram: nejsem si jistý, zda mluvíme o stejném... Doposud se mi podařilo VŽDYCKY a v ČR a ZA DOBRÉ PENÍZE sehnat jakýkoliv objektiv, který jsem chtěl (jediný problém byl s třicítkou, ale i ta šla...). Včetně patnáctky, shiftu, softu.
  • 0

#27 al-gaida

al-gaida

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 93 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 říjen 2007 - 18:00:50

toto je přímo učebnicová ukázka požadavku napraveného digitálníka na "poznávací zájezd"
tento mechanismus byl nedávno popsán ve fóru, stačí pustit vyhledávání


bohužel mi vyhledávání nefunguje (jelikož nejsem předplatitelem či jak se to tady v té terminologii vlastně jmenuje), ale rád bych si o napravených digitálistech (tedy vlastě i o sobě, že ano) rád něco přečetl, pokud by sem někdo na to hodil odkaz, byl bych velmi rád
  • 0

#28 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 20 říjen 2007 - 19:50:13

taky jsem se musel ptát admina, nahoře na každý stránce fóra je napsáno faq a hned vedle je hledat, na to klikneš a je to
http://www.temnakomo...

nejde o nápravu, ale o prohlídku těla, který by sis rád koupil
abys to po roce neměnil, což v bazarové řeči neznamená veliký fin. ztráty, ale je to zbytečná starost navíc
  • 0

#29 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 23 říjen 2007 - 16:40:49

http://paladix.cz/ba....php?adid=45466
fm2 za 6500,-
  • 0

#30 Krtek

Krtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 15 leden 2009 - 16:49:30

Ahoj všem, trochu oživím toto téma.. těšil jsem se, jak malej, že sem k vám zkusím zapadnout se vším všudy, ale! ještě si počkám.. na mojá FM2 bez upozornění odešel expozimetr, neblikne tam ani nic.. Servisy, co jsem zkoušel: Nikon - cena 4000,- FotoŠkoda - cena 2000,- Pazdera - na dloooouhý lokty a do 3K, co jsem našel tady, jsem se nedovolal.. neměli byste v rukávu prosím nějaký jiný tip?
  • 0

#31 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 15 leden 2009 - 18:42:56

já bych ti za 4k prodal svojí FE2 (i s očnicí a druhou matnicí - B typ) ;)
  • 0

#32 Krtek

Krtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 15 leden 2009 - 18:56:43

A nějaký fotky, máš ;) ?
  • 0

#33 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 15 leden 2009 - 19:24:07

já bych ti za 4k prodal svojí FE2 (i s očnicí a druhou matnicí - B typ) ;)


proč?
  • 0

#34 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 16 leden 2009 - 23:53:41

protože chci F3 (zbláznil sem se)
  • 0

#35 venca

venca

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 799 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 16 leden 2009 - 23:55:17

protože chci F3 (zbláznil sem se)


sakra, že bych měnil?
  • 0

#36 conad

conad

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 9 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 leden 2009 - 00:18:00

fm3a mam a jsem naprosto spokojenej.myslim ze slogan:Zhotoven tak, aby splnil vaše příkazy ten pristroj dokonale vystihuje!mam k telu 4 pevny skla 24mm 50mm 105mm 200mm.je to radost pracovat s takovym fotoaparatem!
  • 0

#37 sklen

sklen

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 262 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 leden 2009 - 12:21:00

Sice asi pozdě, ale také něco doplním. Praktiky bych nechal odpočívat. Dlouho jsem se jí zastával a měl jsem jí rád, ale skončila ve skříni poté, co jsem zjistil, že s Pentaxem udržím tak o dvě čísla více. Ono s ní určitě půjde fotit (ověřeno), ale pro začátek existují skoro stejně drahá řešení s podstaně větší úspěšností technicky kvalitních snímků.

Z Praktiky jsem přešel na Pentaxe a myslím, že jsem udělal velice dobře. Můžu jen souhlasit s tím, co bylo napsáno výše. Mám mechanický MX, mechanický s elektronicky řízenou závěrkou ME Super, elektronické MZ5n, Z1 a levňoučký MZ10. Objektivy 28 - 200 věšinou řady M, povinný zoom 28-70/4 a levňoučký 35-70/3,5-4,5. Až na vyjímky jsem vše koupil na ebayi okolo 1000kč za kus. První byl MZ5n a 28-70 v Ćechách asi za 4000kč (s ebayí jsem v té době ještě nekamarádil). Vše bez chybičky.

Neznám Nikony ani Olympuse, ale Pentax mě plně vyhovuje. Oproti Nikonu je o dost levnější, co mám jsem sehnal naprosto bez problémů. Mechanické fotáky jsou krásně provedené šperky (v té době byl Pentax hodně silný), je radost je vzít do ruky. MZ5 je na pohled plastikový, ale jeho použitelnost a ovládání jsou geniální. Nejprofesionálněji vypadá Z1, což je opravdový kus foťáku. XSYNC 1/250 je paráda. Jeho ovládání je sofistikované, promyšlené, ale nic jednoduššího než má MZ5 asi vymyslet nelze.

U Pentaxe si cením hlavně toho, že bezproblémově funguje všechno se vším. Lze snadno nakombinovat sestavu pro konkrétní typ focení. Na něco se stačí mechanické tělo, na akci AF, na něco jiného elektronické tělo s pevným objektivem, někdy je potřeba co nejmenší foťák. Neexistují žádná omezení co s čím funguje a co s čím ne. Prostě co v dané kombinaci fungovat může, to také funguje.

Slabinu vidím v oblasti podledních nejmodernějších SLR. V té době byl Pentax už slabý a zrcadlovky z té doby jsou asi o ničem. Moc tu oblast neznám, ale mám za to, že poslední SLR ist, už měla ošizený bajonet (komplikace s měření u řady objektivů K a M) a ještě neměla USM autofokus.
  • 0

#38 imposs

imposs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 83 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 1

Publikováno 17 leden 2009 - 20:46:33

FM3A se mi podarilo koupit skoro funglovku v za 11t, a je to krasa, parada a mlask mlask. driv jsem fotil vyhradne na EOS 1N, RS a V a mušim rict, ze MF je jine kafe, 100% doporucuju. hlavne se k nemu nechaji sehnat vynikajici skla za sranda ceny, pokud by ses rozhodl pro MF Nikona, ozvi se. Urcite by stal za uvahu i dalkomer, Leica M6 neni financne nedostupna, ale pozor na objektivy, tam zahucis velmi hluboko. pak ti ty nikonove skla prijdou skoro zadarmo:)) p
  • 0

#39 mvrba

mvrba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 13

Publikováno 17 leden 2009 - 23:22:47

Doporučuji Nikon: i FM2 se dá v pohodě sehnat za mnohem méně, než v diskusi uvedených 7000-8000.
Potom je tu F3 - výborný, odolný ale dražší (kdysi profi tělo za nehorázný peníz). Kupovat nejlépe venku (Ebay) od nadšeného německého amatéra, který s tím projel 20 filmů a teď mu leží ve skříni. Možnost luxusního výměnného HP hledáčku (s brýlemi i centimetr od foťáku je vidět celá matnice), výborné výměnné matnice.
FA - vynikající s elektromagnetickou závěrkou, programem a segmentovým měřením světla (+ volitelně středové) - preferuji osobně.
FM2, FM3a, ale i FM v dobrém stavu (za hubičku). Vynikající mechaniky. Málokdy se kazí.
Výborný FE2 (a starší FE) - elektromagnetická obdoba FM2 a FM
K objektivům - jsou nejrozšířenější a tím nejdostupnější. Dnes také za dobré ceny, protože většinou s digitálem nedávají dostatečný výkon (a dnes se většinou fotí zoomem).
Vyhlášený Nikkor 28/2,8, 35/2, 50ka jakákoli (i když na webu se dost vynáší 50/2 kvůli bokehu), 135/3,5 (kontrast a ostrost!) atd.
Ostatní značky mi nepřipadají tak komplexně dobré: Pentaxy se často kazí (osobní zkušenosti poté, co jsem manželce pořídil Pentaxí výbavu a myslel, že bude pracovat jako Nikon). Skla o málo levnější než Nikon. Vyhlášený LX je vzácný, drahý a postrachem opravářů. Je dost obtížné sehnat někoho, kdo jej ještě opravuje. Konstrukce Pentaxů bývá techniky ozančována za zbytečně komplikovanou. Typické závady jsou např zadrhávání zrcadla u MX.
Olympus - horší matnice (starší aparáty), špičková těla vzácná a dražší.
Canon - velmi levné a slušně dostupné objektivy, těla nic moc.
Minolta velmi dobrá a hodně spolehlivá. Ale u nás málo častá. Tzn. čekat na tělo nabo objetiv, až přijde do bazaru. Skla je možné pořídit za dobrou cenu venku.
K Practikám - neporučuji - nešťastná konstrukce clony (kolík, který často zatuhne). Pomalá výměna objektivů (závit), průměrná nemoderní skla (např. žádný kvalitní výběr zoomu), příšerně tmavý hledáček oproti výše jmenovaným aparátům.
  • 0

#40 ochu

ochu

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 243 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 18 leden 2009 - 11:58:48

Krtku to co chců za opravy sa fakt neoplatí. Sezeň nekde FE2 a budeš pokluzený a eště rád. Já sem na podzim kúpil skorem novú za 2500. Přenese teho dosť a ide jak naše hodiny na kostele (spolehlivo).
  • 0

#41 Krtek

Krtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 18 leden 2009 - 12:11:43

Tak 2500,- není špatná cena :-) to bych o tom přemýšlel :-)
  • 0

#42 Krtek

Krtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 21 leden 2009 - 11:20:29

Tak jsem tu zase.. našel jsem zde na webu kontakt na pana Štusáka, co by měl dělat Nikony... jenže telefon je dočasně odpojen a u Úval už taky nejspíš nebydlí.. nemáte nějaký info, jak se k němu dostat?
  • 0

#43 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 31 březen 2009 - 11:50:07

mám fg-20 což není zrovna fm2, ale jinak to není až tak špatnej strojek. Jde mi o to, že když spustí závěrka a zrcátko, je to jako když kopne kobyla... teda aspoň oproti F100. Máte stím někdo zkušenost? třeba u jiných manuálních zrcadlovek FE atd. nemyslím si, že by to dělalo jen zrcátko protože když se hodí samospoušť a MLU tak to stějně docela hází. Sice zrcátko dělá rachot, ale více méně jen když se vrací a zastaví se o kovový doraz (to mi tak nevadí, když v tu chvíli je již závěrka uzavřená). Jde mi v podstatě o to máte-li zkušenost stím, že ten ráz nedělá 1. část závěrky, která otevře, ale 2 část závěrky, která zavírá a doklapne při definitivním uzavření závěrky což by také nemělo mít na udržení kritických časů vliv.... teď nevím zda jsem se dostatečně vyjádřil snad jste mě pochopili.
  • 0

#44 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 31 březen 2009 - 12:33:12

můj nikon fe taky kopal a hlučel při expozici dost, ale byl to ten druhý ráz, při zavření závěrky = tolik to nevadilo
škoda že soudruzi v endéer to neudělali u sixu podobně, tam je to totiž naopak :wink:
jednoduše to zkouším s tělem v ruce a půlvteřinou - při cvaku tam dzzzzzzzzzzz a pak zpátky je vidět kterej ráz je větší
  • 0

#45 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 31 březen 2009 - 12:44:54

jednoduše to zkouším s tělem v ruce a půlvteřinou - při cvaku tam dzzzzzzzzzzz a pak zpátky je vidět kterej ráz je větší


zkoušel jsem to uplně stejně a vycházelo mě to na ten druhej ráz. Trochu jsi mě uklidnil, když říkáš, že FE taky není zrovna tichý. No jo není na TLR ta si jen cvakne jako by nic.
  • 0

#46 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 31 březen 2009 - 13:16:07

Kdysi jsem srovnával FM a FM2 a rozdíl v hlučnosti se mi zdál dost výrazný v neprospěch FM.
  • 0

#47 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 31 březen 2009 - 14:05:47

za poslední rok jsem měl možnost si párkrát cvaknout s FE2 (no, s tou jsem rok fotil), FG, FG-20 a F3 (a taky jsem si teď otlapkal D3x, ale to asi nechcete slyšet). rozdíly v tom byly poznat na první zmáčknutí :wink:

F3 je ze všech jmenovanejch suveréně nejklidnější, přecijen je to profesionální SLR a má zřejmě lépe utlumený pohyb zrcátka (i když tady to moc klidně nevypadá)

osobně mi přišla FE2 o něco horší - lehčí tělo a váraznější zvukovej projev, rozhodně bylo víc cítit klepnutí zrcátka (mrzí mě, že nemohu srovnávat s FA, jejíž vzduchový tlumič je silně vychvalován)

FG kopala ... děsně. kravál a kopnutí (i když oproti starejm exaktám a tak nádhera), i když bylo cítit, že to kopnutí neni "silný" - jak to říct.... jako by to zrcátko bylo z něčeho lehčího, než třeba u F3.
FG-20 na tom byla podobně, i když ne tak hlučná (ale házela s sebou možná ještě víc). u obou strojů je velkou nevýhodou nízká vlastní hmotnost těla, což zvětšuje vliv kopnutí zrcátka (síla, kterou vyvolá, působí na menší hmotnost a vytvoří tedy větší zrychlení, které musí zatlumit fotograf, než u těžšího přístroje, žeano). úplně chápu tu 1/60 vyznačenou jako nejkratší čas pro držení z ruky :lol:

závěrka u FG, FG-20, FE, FE2, FM, FM2 a podobných strojů by měla mít minimální vliv na rozhýbání přístroje, přecijen se pohybují pouze složené velmi lehké lamely (například z titanu).

a jednu drobnost nakonec - u D3x neni naprosto pocítit klepnutí čehokoli (zrcátko/závěrka) při expozici. ani ne proto, že by se to dělo tak rychle, spíš vývoj šel za těch pár desítek let trochu kupředu a tyhle nový mašiny jsou prsotě neskutečně dobře utlumený na vlastní pohyb.... až mě to překvapilo (jsem teď navyklej na poslušný a poměrně kultivovaný cvaknutí F3). ale to určitě nechcete slyšet :)
  • 0

#48 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 31 březen 2009 - 19:05:00

Myslím si, že právě FM2(N) je asi nejrozumnější volba pro dané požadavky, sice se už nedělá, ale ono se nedělá ani nic jiného. FM2 je ale natolik robustní tělo, že je šance na spolehlivou funkčnost velmi slušná.

Není to jediná volba, ale kdy se držím požadavků, tak mi to přijde jako nejlepší varianta.
  • 0

#49 mdx

mdx

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 202 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 31 březen 2009 - 21:49:40

Asi je jedno jakou znacku... ja osobne mam velice dobre zkusenosti s Pentaxem MX (plne mechanicky, pneu.tlumeni zrcatka-na zrcadlovku tichy chod, spolehlivy), ale i s Nikonem FM2/FM3 a F3 (mnam). Skla od Pentaxu jsou vyborne, nektere ohniska hur sehlatelne, ale jde to. S Nikonem nejsou problemy...hlavne je treba dati do fotomilacku i film.
  • 0

#50 oteccasu

oteccasu

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 106 příspěvků(y)
  • LocationTrutnov
Reputace: 1 081

Publikováno 31 březen 2009 - 21:55:15

A co nikon FA??? O něm by taky mohla přijít řeč.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních