Přejít na obsah


Fotka

Nikon FM2


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
162 odpovědí na toto téma

#101 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 18 červen 2009 - 11:31:18

ja som tiez jeden z tych co fotili na digital a chcu si vyskusat film. mam uz doma takmer komplet komoru a kupil som Prakticu BC1 s 50/1,8 a zoomom 70-210/4,5-5,6 . bola to vlajkova lod B serie s plnou vybavou, manual aj priorita clony.

zatial mam s tym nafoteny len jeden film ale dojmy zmiesane: hladacik oproti mojej 450d obrovsky, so zobrazenim clony aj casu, ale je dost tmavy (je ale zapraseny, myslim ze by to bolo lepsie keby ho dam vycistit) a kope. az ma to prekvapilo. plus mi chyba normalny grip na uchop, na pravej strane je dost malo miesta.

..no a tak som zistil ze cesta k filmu asi vedie cez dialkomery. mam momentalne zial nefunkcny Olympus 35 RC a bola to laska na prvy pohlad.. a ak sa ho nepodari opravit tak kupim nejaky iny...

.. keby chcem kupit dalsiu filmovu zrkadlovku tak asi OM1 alebo OM2
  • 0

#102 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 18 červen 2009 - 12:40:17

Ačkoliv byla Praktica BC1 vlajková loď východního bloku, oproti plavidlům ze západu je to spíš taková kocábka :wink:
  • 0

#103 jka2005

jka2005

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 září 2009 - 17:56:00

Tělo je držák na objektiv a u filmu to platí dvojnásob. Mám jednu z prvních B100 a už čtvrt století v pohodě. Tisícinu i B to má a potom už záleží jen na objektivu a ty z Jeny jsou super.
  • 0

#104 ToFF

ToFF

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 377 příspěvků(y)
  • LocationTak někde mezi Plzní a Ostravou
Reputace: 89

Publikováno 10 září 2009 - 18:08:34

.. keby chcem kupit dalsiu filmovu zrkadlovku tak asi OM1 alebo OM2


Spravná volba, hledáček budeš mít ještě o něco větší (jen o troooošilinku) ale světlejší.
  • 0

#105 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 31 prosinec 2009 - 19:04:55

by mně, ehm, zajímalo, proč se _musí_ používat korekce....
btw o tý páčce dole, na aretaci expozice, o tý jsi už slyšel, žejo? :lol:


...tak jest, korekcí netřeba. Namířím do "středně šedý" zafixuju, zakomponuju, zaostřím, pálím! Rychlý je to jako sviň :D


Jaka packa dole? mam fm2 a ziadnu packu na aretaciu som neobjavil zatial :lol: A aky by to vlastne malo vyznam?
Este jedna vec k FM2. Ked som ju kupoval, mal som este dobry zrak, ale casom mi pribudli nejake dioptrie a je dost problem s tym fotit. S brylami nevidim cele okno, davat bryle zakazdym dole tiez nie je bohvie co ... nie je na toto nejaka vychytavka? Alebo ako to riesite? kontaktne sosovky neplanujem ... :lol:
  • 0

#106 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 31 prosinec 2009 - 20:50:27

ta páčka na aretaci expozice se samozřejmě týkala FE2.

k FE/FE2/FM/FM2/FM3A se prodávaj dioptrický očnice.
  • 0

#107 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 31 prosinec 2009 - 20:54:36

ta páčka na aretaci expozice se samozřejmě týkala FE2.

k FE/FE2/FM/FM2/FM3A se prodávaj dioptrický očnice.


jo, ale to stale neriesi moj problem s okuliarmi, ja vidim fotit aj bez okuliarov, ale kedze ich bezne nosim, tak pri foteni ich musim davat dole, potom zas hore ... no otrava hrozna
  • 0

#108 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 31 prosinec 2009 - 21:15:37

jo, ale to stale neriesi moj problem s okuliarmi, ja vidim fotit aj bez okuliarov, ale kedze ich bezne nosim, tak pri foteni ich musim davat dole, potom zas hore ... no otrava hrozna


tvoj problem s okuliarmi resi Nikon F3 HP.
  • 0

#109 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 31 prosinec 2009 - 21:54:54

jo, ale to stale neriesi moj problem s okuliarmi, ja vidim fotit aj bez okuliarov, ale kedze ich bezne nosim, tak pri foteni ich musim davat dole, potom zas hore ... no otrava hrozna


tvoj problem s okuliarmi resi Nikon F3 HP.


no jo ... ked ja fm2 nedam za nic ...
  • 0

#110 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 31 prosinec 2009 - 22:58:17

jo, ale to stale neriesi moj problem s okuliarmi, ja vidim fotit aj bez okuliarov, ale kedze ich bezne nosim, tak pri foteni ich musim davat dole, potom zas hore ... no otrava hrozna

tvoj problem s okuliarmi resi Nikon F3 HP.

no jo ... ked ja fm2 nedam za nic ...


tak si nestěžuj
  • 0

#111 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 31 prosinec 2009 - 23:02:10

když už nikde nepařím :lol: můžu mít takovou obecnou otázku - tedy které manuální kovové nikony mají spot měření? co já vím, tak fm3a a starší neznám
  • 0

#112 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 1 leden 2010 - 01:40:09

FM3A nemá bodový měření
  • 0

#113 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 1 leden 2010 - 02:33:53

nechci kecat nesmysly, ale mám dojem, že žádné železné manuální nikony bodové měření nemají, ani FM3a.. až F4 a F5 ano, ale to už je jiná story... FA jako jediný umí matrix se všemi skly...
  • 0

#114 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 1 leden 2010 - 09:22:30

aha
  • 0

#115 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 1 leden 2010 - 15:05:06

jo, ale to stale neriesi moj problem s okuliarmi, ja vidim fotit aj bez okuliarov, ale kedze ich bezne nosim, tak pri foteni ich musim davat dole, potom zas hore ... no otrava hrozna

tvoj problem s okuliarmi resi Nikon F3 HP.

no jo ... ked ja fm2 nedam za nic ...


tak si nestěžuj


som len chcel zistit, ci sa s tym nieco neda urobit ... no ked nie tak nie
  • 0

#116 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 1 leden 2010 - 16:08:06

jo, ale to stale neriesi moj problem s okuliarmi, ja vidim fotit aj bez okuliarov, ale kedze ich bezne nosim, tak pri foteni ich musim davat dole, potom zas hore ... no otrava hrozna
...
som len chcel zistit, ci sa s tym nieco neda urobit ... no ked nie tak nie


tohle už bylo vymyšleno dávno, zkus hledat ve starožitnictví:

monokl
  • 0

#117 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 1 leden 2010 - 16:37:24

jo, ale to stale neriesi moj problem s okuliarmi, ja vidim fotit aj bez okuliarov, ale kedze ich bezne nosim, tak pri foteni ich musim davat dole, potom zas hore ... no otrava hrozna
...
som len chcel zistit, ci sa s tym nieco neda urobit ... no ked nie tak nie


tohle už bylo vymyšleno dávno, zkus hledat ve starožitnictví:

monokl


:)
  • 0

#118 majla

majla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 520 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 1 leden 2010 - 18:27:42

jo, ale to stale neriesi moj problem s okuliarmi, ja vidim fotit aj bez okuliarov, ale kedze ich bezne nosim, tak pri foteni ich musim davat dole, potom zas hore ... no otrava hrozna


tvoj problem s okuliarmi resi Nikon F3 HP.


no jo ... ked ja fm2 nedam za nic ...


mam FE2 což je dost podobnej fotoaparát jako FM2, ale za F3 bych ji dal z fleku :)
  • 0

#119 tequil

tequil

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 174 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 únor 2010 - 21:05:42

tak jsem uplne nahodou objevil na eBayi fungl novy FM2 z nejake sbirky http://offer.ebay.de...em=110497921396
a zesrandy prihodil, jenze me zadny z tech blbu neprehodil, takovy poklad pri tom! Takze ted shanim mensi uver a nejakou redukci na skla rokkor od minolty, kterych mi ted z USA sest leti.

Mate nejake tipy na zminenou redukci minolta - nikon, nez si sezenu nejake sklicka od nikonu...
  • 0

#120 tequil

tequil

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 174 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 únor 2010 - 22:17:17

Nasel jsem tento adapter odkaz

trochu me desi, ze je to v Cine

Ale fuj, co ten odkaz!
Upraveno :). JH

  • 0

#121 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 28 únor 2010 - 22:25:37

To by mě dnes už ani tak neděsilo. Co by mě děsilo určitě, je optický člen v té redukci=zhoršení obrazu.
Pro začátek bych doporučil nějakou nikoní padesátku za pár peněz a další skla dokoupil postupně.
  • 0

#122 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 28 únor 2010 - 22:32:55

jakožto milovník Rokkorů by mi přišlo líto pokunďabit jejich výkon mizerným optickým členem (a vlastně jakoukoli jednoduchou čočkou) vsazeným do té nejcitlivější části cesty světla, mezi zadní člen objektivu a rovinu filmu (a tím i změnit jejich ohnisko) .... nemáš už rozumějšíí si k rokkorům koupit lacino fajnové minoltí tělíčko a k Nikonu časem pořídit Ai či AIS skla, rovněž za lidový peníz?
  • 0

#123 tequil

tequil

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 174 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 28 únor 2010 - 22:37:17

k tem rokkorum mam srt 101, neboj :)
  • 0

#124 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 28 únor 2010 - 23:00:09

k tem rokkorum mam srt 101, neboj :wink:


tak třeba jednou k nikonu budeš mít nikkory :)
  • 0

#125 tequil

tequil

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 174 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 březen 2010 - 19:48:43

nekteri fotografove povazuji z 50mm nikkoru jako nejlepsi AI f2 (napr. http://www.kenrockwe...kon/50mm-f2.htm)
souhlasite? jake je vase oblibene 50mm nikkor sklo?
  • 0

#126 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 8 březen 2010 - 22:35:51

nekteri fotografove povazuji z 50mm nikkoru jako nejlepsi AI f2 (napr. http://www.kenrockwe...kon/50mm-f2.htm)
souhlasite? jake je vase oblibene 50mm nikkor sklo?


jako bejvalej Nikonista (Nikkorista) pro me nejlepsi padesatka byla petatricitka :-P,

ale vazne, pokud nepotrebujes 1.2, 1.4 tak ta 2ka je asi fakt nejlepsi, nebo jeste bezva sklo je ta nejnovejsi placka 1.8.
  • 0

#127 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 8 březen 2010 - 23:22:25

Ony všechny novější padesátky Nikkor jsou alespoň dobré :-P Kterou zvolit záleží především na konkrétní aplikaci.

Kromě toho jich ve skutečnosti až tak mnoho není:
50/2 - furt to stejné
50/1,8 - dvě optické konstrukce. První v provedení Ai a AiS, druhá jako E/AiS II/AF/AF-N/AF-D
50/1,4 - stále totéž v provedení Ai/AiS/AF/AF-N/AF-D. Nebrat původní K a starší verze (7/5)
50/1,2 - Ai a AiS. Je už trochu dražší

Pro obecné použití bych volil 50/1,4 Ai nebo AiS (k FM2). Já raději AiS

50/2 je možná nejlepší co se týká bokehu. Ale u všech světelných padesátek Nikkor není bokeh zrovna silná stránka.

50/1,8 jsou nejlepší v protisvětle

50/1,2 je nejlepší co do ostrosti na f/2-4
  • 0

#128 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 9 březen 2010 - 00:01:26

50/1,8 - dvě optické konstrukce. První v provedení Ai a AiS, druhá jako E/AiS II/AF/AF-N/AF-D

Chápu to dobře, že současné AF-D je opticky stejné jako MF series E (možná s lepšími antireflexnimi vrstvami)? Trochu to teď zkoumám, protože mám asi poslední AiS verzi (sériové číslo začíná 4), a potřebuju druhý stejný na stereo. Při tom pochopitelně uvažuji i o AF-D, ale z tohoto plyne, že radši ne. Potřebuji co nejstejnější objektivy (správně bych měl vybírat z několika kusů, ale na to nemám nervy, čas ani peníze).
Jinak se trochu divím, že by do novějších AF montovali "horší" konstrukci. Je-li tedy E horší? Má být levnější, tak bych čekal, že bude někde zjednodušeno, až ošizeno. Sám zkušenost nemám.
  • 0

#129 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 9 březen 2010 - 00:46:32

Drevorubec: ano - podle mě je to stále stejná optika již od roku 1979. Má to shodnou základní konstrukci 6/5, shodné jsou rozměry přední/zadní čočky a shodně se to i chová.
To, že šlo původně o E objektiv (ta série ani nenese označení "Nikkor" - tehdy se ještě styděli to napsat na plastový objektiv) nemusí nutně znamenat, že je to opticky šmejd. Ta 50/1,8 E je poměrně dobře vybalancovaná a sám bych váhal, zda je lepší ta původní z r. 1978 nebo odvozeniny z E typu.

Pokud 50/1,8 AiS má sériové číslo začínající 4, tak jde o podle mě o stejnou optiku jako AF-D (odvozeniny E typu).

Liší se skutečně antireflexní vrstvy. Původní 50/1,8 E měla jen jakési jednoduché modré vrstvy (vrstvu ?), následně to v provedení AiS II dostalo běžné MC vrstvy. Pravděpodobně se liší (ale zcela nepatrně) i MC vrstvy AF a AF-D verzí (navíc těch verzí je ve skutečností cca 10 - když se počítají všechny detailní mechanické změny a made in Japan/Made in China).
  • 0

#130 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 březen 2010 - 09:37:18

ja mam 50/1.8 E a nemam namietky. Foti to pekne, akurat konstrukcne je to take trosku "lacnejsie", ale spokojnost, nemam dovod menit, nie je to nic kriticke. ten objektiv bol k fotaku, mozno keby som kupoval nejaku 50ku teraz popozeral by som sa po inej. Ale opakujem, 50/1.8 bezproblemove sklo s peknou kresbou...
  • 0

#131 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 březen 2010 - 09:42:23

este som zabudol napisat, ten moj 50/1.8 E je kovovy
  • 0

#132 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 13 červenec 2010 - 22:01:42

Kolegové, mám dotaz. Trojice LEDek v mém Nikonu FM při nastavení správné expozice někdy svítí celá, někdy jen prostřední LEDka. Znamená to něco nebo je to nějaká chyba? Expozice je bez problémů v obou situacích.
  • 0

#133 RasCZ

RasCZ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 156 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 14 červenec 2010 - 09:28:56

Kdybyste někdo hledal další FM2 do sbírky dal jsem do sekce bazar odkaz na Jaroslava Blažka, pár jich ještě má!
  • 0

#134 Krtek

Krtek

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 14 červenec 2010 - 11:00:24

jak jsem psal do bazárku... nikde jsem tam FM dvojky nenašel..
  • 0

#135 spam82

spam82

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
Reputace: 3

Publikováno 14 červenec 2010 - 18:54:32

Kolegové, mám dotaz. Trojice LEDek v mém Nikonu FM při nastavení správné expozice někdy svítí celá, někdy jen prostřední LEDka. Znamená to něco nebo je to nějaká chyba? Expozice je bez problémů v obou situacích.


+ - 1/5 EV tak nejak to popisuje manual ..

mozno ta zaujme http://www.mir.com.m.../fm2/index3.htm
  • 0

#136 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 1 září 2010 - 15:27:30

nevíte někdo o kolik je třeba korigovat expozici při použití jasnější matnice typu E2, té jako je na FM2n?
zapamatoval bych si to a korigoval pomocí změny citlivosti.
ještě jsem slyšel, že jde upravit přímo expozimetr, ale netuším kolik to stojí...
  • 0

#137 yashica

yashica

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 124 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 1 září 2010 - 20:27:14

Pokud chceš dobrý stroj, ke kterému je spoustu objektivů, možná i lepších, než od Nikonu, tak si pořiď YASHICA FR I, nebo CONTAX RTS II.
Cenově dostupnější a výsledek identický, u některých objektivů lepší.
Tím nechci říct, že ten NIKON je špatný. Výborný. Jinak např. F3-podle mě asi nejlepší kinofilm, jaký byl vyroben. Ale zbytečně zaplatíš jednou tolik.
  • 0

#138 josef38

josef38

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationPraha západ
Reputace: 17

Publikováno 1 září 2010 - 21:05:18

nevíte někdo o kolik je třeba korigovat expozici při použití jasnější matnice typu E2, té jako je na FM2n?
zapamatoval bych si to a korigoval pomocí změny citlivosti.
ještě jsem slyšel, že jde upravit přímo expozimetr, ale netuším kolik to stojí...

Proč bys chtěl při výměně matnice korigovat expozimetr. Matnice přece nemá na měření expozice vliv!!!
  • 0

#139 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 1 září 2010 - 22:14:15

Pokud chceš dobrý stroj, ke kterému je spoustu objektivů, možná i lepších, než od Nikonu, tak si pořiď YASHICA FR I, nebo CONTAX RTS II.


když já mám zrovna rád ten nikon, mám doma obě verze FM2 a chci tu starší vylepšit o tu matnici.

Proč bys chtěl při výměně matnice korigovat expozimetr. Matnice přece nemá na měření expozice vliv!!!


ale má!!! nikon FM2 ještě nezná polopropustný zrcátko jako dnešní moderní zrcadlovky http://www.mir.com.m.../fm2/index3.htm
nakonec jsem objevil tu korekci, je to 1/3EV, takže by se to dalo krásně vyrovnat kolečkem pro nastavení citlivosti...


nevíte někdo kde by se dala ta matnice koupit? je na ebay.com, ale to neovládám a tak nějak bych zrovna tuhle věc radši kupoval osobně...
  • 0

#140 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 2 září 2010 - 05:47:34

Jakube, nákupu přes Ebay bych se nebál. Matnice jsou úplně nové v originál balení, navíc od prověřeného prodejce. Cena 31USD i s poštovným. Riziko je myslím minimální.
Pokud chceš, můžeme se domluvit a nákup ti zařídím. Kdyžtak napiš SZ. Tomáš
  • 0

#141 krilo

krilo

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 536 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 2 září 2010 - 07:41:25

v com je ta matnica lepsia?
  • 0

#142 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 září 2010 - 07:51:10

myslím, že E matnice nemá klín, mikrorastr kruh je o průměru CW, má mřižku pro srovnání kolmic a horizontu, je světlejší, tudíž vhodná i pro méně světelná telata, makro apod.
  • 0

#143 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 2 září 2010 - 09:45:41

myslím, že E matnice nemá klín

ještě žes na to upozornil, na netu jsem se překouknul, potřebuju tu s tim klínem, K2. jestli jsem to dobře pochopil, tak ty bez dvojky jsou tmavší, ty s dvojkou jsou ty světlejší, zobáček pro uchopení mají vykousnutej, podle toho se bezpečně poznají.

v com je ta matnica lepsia?

no je výrazně světlejší, zatim co jsem zkoušel by se s klínem dalo ostřit i při cloně 4, matnice K má limit na cloně 2.8.


no každopádně na ebay K2 stojí moc peněz, budu koukat dál a když něco objevim, dám vědět:)
  • 0

#144 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 září 2010 - 10:50:01

Jakube, s nikoníma matnicema nejsu tak moc dobře seznámen, ale u většiny ostatních /oly, min, katzeye/ s klínem na cloně 5,6-8 je důležité "vycentrovat" oko, pak ti to neztmavne. Tu polohu je třeba si najít, jak uhneš okem z osy pohledu, je klín neprůhledný. U některých matnic už se tohle projevovalo i na cloně 4...
  • 0

#145 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 2 září 2010 - 13:25:54

Jakube, s nikoníma matnicema nejsu tak moc dobře seznámen, ale u většiny ostatních /oly, min, katzeye/ s klínem na cloně 5,6-8 je důležité "vycentrovat" oko, pak ti to neztmavne. Tu polohu je třeba si najít, jak uhneš okem z osy pohledu, je klín neprůhledný. U některých matnic už se tohle projevovalo i na cloně 4...


no u tý původní na FM2 se to právě an cloně 4 už projevuje. teď jsem zkoušel tu světlejší matnici a tam se to dá, jak jsi říkal, vycentrovat ještě docela dobře, ale je to nepohodlný, no samozřejmě to bez tý matnice vydržim, ale asi to všichni znají, prostě už mě to hlodá a začínam bejt ještě víc rozmazlenej :)
  • 0

#146 josef38

josef38

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 53 příspěvků(y)
  • LocationPraha západ
Reputace: 17

Publikováno 2 září 2010 - 13:39:00

Proč bys chtěl při výměně matnice korigovat expozimetr. Matnice přece nemá na měření expozice vliv!!!


ale má!!! nikon FM2 ještě nezná polopropustný zrcátko jako dnešní moderní zrcadlovky http://www.mir.com.m.../fm2/index3.htm

Máš pravdu!! Omlouvám se za mylnou informaci! :) Měj se! Josef.
  • 0

#147 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 2 září 2010 - 13:47:01

Proč bys chtěl při výměně matnice korigovat expozimetr. Matnice přece nemá na měření expozice vliv!!!


ale má!!! nikon FM2 ještě nezná polopropustný zrcátko jako dnešní moderní zrcadlovky http://www.mir.com.m.../fm2/index3.htm

Máš pravdu!! Omlouvám se za mylnou informaci! :lol: Měj se! Josef.


to je v pořádku :)
  • 0

#148 Jirinol

Jirinol
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 2 září 2010 - 17:11:37

no u tý původní na FM2 se to právě an cloně 4 už projevuje. teď jsem zkoušel tu světlejší matnici a tam se to dá, jak jsi říkal, vycentrovat ještě docela dobře, ale je to nepohodlný, no samozřejmě to bez tý matnice vydržim, ale asi to všichni znají, prostě už mě to hlodá a začínam bejt ještě víc rozmazlenej :)


rozumím. Tady hodně pomůže masivní gumová očnice, co vypadá jako hajzlzvon bez držadla naražený na okulár. Mám takhle připasovanou i na jeden nejmenovaný aparát starou očnici (pro praktiku) a je to bez chyby, pasuje mi to přesně do očního důlku (akorát nesmím moc rychle odtrhnout foťák od oka, šlo by asi s sebou jak ..... z ucpané mísy) Originál OM a Min očnice fungují v tomto směru stejně dobře, věřím že i N.
  • 0

#149 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 2 září 2010 - 17:33:54

Jirinole já se z tebe jednou pochčím :wink: :lol: :-) :lol:
  • 0

#150 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 2 září 2010 - 17:55:17

jo, na fx-d byla taky, já to ale nemůžu nějak snýst, navíc i takovej ten gumovej prstenec kolem hledáčku co mám u FM2n (na FM2 je ten závit bouchlej, stejně jako celej zbytek toho foťáku:-D )
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních