Přejít na obsah


Fotka

flexaret, nějaké rady do začátku?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
638 odpovědí na toto téma

#151 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 15 červen 2009 - 14:36:54

obecně bych dal radši na dobrý reference a obětoval dvojí poštovný, než volil servis, co je někde blízko a třebas by to udělal ještě dráž
pochopitelně je třeba mít doma tolik přístrojů, aby v žádném okamžiku (čekání na servisní zásah a služby poštovní) nebyla nouze a nedalo se zoufalým hlasem zvolat:
" :-P nemám čím dělat"
:wink:
  • 0

#152 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 16 červen 2009 - 14:35:39

Flexaretu a Českou poštou......??? To nikdy! To si radši udělám výlet do Českého ráje :cry:

No ale spíš mě zajímaly ty reference někde jinde., přeci jen. Asi..... nic?
  • 0

#153 Vrabec

Vrabec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 288 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 červen 2009 - 11:59:43

Vyborne reference mam na pana Blazka.
tusim ze http://www.fotoservis.ic.cz/
Dal uz mi toho dokupy docela hodne a vsechno se vratilu ve stavu "jako z fabriky"
Ale bude to pro prazaky asi jeste vice z ruky nez ten cesky raj :)
  • 0

#154 hrabusj

hrabusj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 156 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 19 červen 2009 - 20:35:58

Tak moje VI je doma po generálce z Rovneska, opravdu nádherné šlape, vše je jak má být!

A nakonec to vše stálo 350,-
+ 210 za drátěnou spoušt...
  • 0

#155 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 20 červen 2009 - 18:50:41

No to je docela ranec za drátěnku. Mám s aretací, vyměnil bych za svitkáč.
  • 0

#156 zbynimir

zbynimir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 červen 2009 - 11:17:47

Přátelé, mé nutkání přerostlo v činy a koupil jsem si flaxartu V. Je to moje prvni zkušenost se středoformátem a tak jsem z toho takový zmatený. A tak bych měl jeden dotaz

Pročetl jsem návod a založil jsem film. Dotočil ho, až start byl u teček. Zatím dobrý. Pak jsem ale zavřel komoru, a spoušť pořád nejde zmáčkout a přetáčecí kolečko jde dál přetáčet. Tak nějak mám obavu, že jestli budu dál přetáčet přetočím celej film a co potom. PORADÍ MI NĚJAKÁ DOBRÁ DUŠE jak se s tím teda zarábí :twisted:?
  • 0

#157 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 27 červen 2009 - 11:28:30

Musíš přetočit krycí pás aby se dostal film za přítlačnou desku a to nějakou dobu trvá (resp je to dlouhý kus papíru), takže se nebát a točit, až bude film na svém místě, přetáčecí knoflík se zablokuje a půjde exponovat. Pětka má okénko na zadní stěně nebo nemá? Pokud ano, tak se koukat a točit, dokud se neobjeví "1" :twisted: Pokud nemá, tak se spoléhat na mechaniku měření posunu filmu.
  • 0

#158 zbynimir

zbynimir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 červen 2009 - 11:49:11

to Jenda1250: Ty brďo, díky moc, fakt to byl docela kus. Radši jsem se zeptal, než abych něco zvojtil. Ono když to člověk nezná:twisted: Ještě jednou díky a já jdu zkusit zmáknout ten zkušební film:-)
  • 0

#159 martins

martins

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 405 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 červen 2009 - 14:16:53

No to je docela ranec za drátěnku. Mám s aretací, vyměnil bych za svitkáč.


potřeboval bych drátěnku,pujde i na yashicu ??svitky mám hp5 delta 3200 fp4 neopan 400 mužes si vybrat jo a ještě pro 160s
  • 0

#160 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 28 červen 2009 - 07:17:46

to Jenda1250: Ty brďo, díky moc, fakt to byl docela kus. Radši jsem se zeptal, než abych něco zvojtil. Ono když to člověk nezná:twisted: Ještě jednou díky a já jdu zkusit zmáknout ten zkušební film:-)


návody na flexarety
odkaz
  • 0

#161 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 28 červen 2009 - 07:48:31

Pošli mi adresu na mail a já ti pošlu drátěnku. Zkusíš a uvidíš. Jsme solidní lidi né.
  • 0

#162 zbynimir

zbynimir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 červen 2009 - 15:26:11

Přátelé, chtěl jsem se ještě zeptat. Vše zdá se funguje na mé Flexe, matnice by možná snesla nějaké to očištění, ale na to tu už téma je a tak j bez problémůediné co mě trápí je, že ostření by sneslo, kdyby šlo trochu hladšeji. Nemáte někdo radu (popřípadě popis vlastního postupu) , jak by se daly podomácku mechanické části promazat se znalostmi mladého technika ABC? :(

Nebo se na to mám vybodnout, abych to nějak nezprasil.

díky
  • 0

#163 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 29 červen 2009 - 16:15:08

no jestli Ti jde hůř ostření, tak i ostatní nemusí makat na 100% - proto bych doporučil poslat za 3 stovky ke kompletnímu vyčištění a seřízení - třeba pan Ulman je šikula a je to za pár dní zpět...
  • 0

#164 zbynimir

zbynimir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 29 červen 2009 - 16:23:09

Né ono to ostří v pohodě, jenom to jde trošku ztuha 8-) Trochu se ve mě probudila taková touha umět si sám promazat ten foťáček. Ale jestli myslíte, že je to blbej nápad, využiji doporučeného pana Ulmana :-)
  • 0

#165 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 29 červen 2009 - 17:55:16

no ono to není špatný nápad se dotoho pustit sám.. ALE - můžeš si ten mechanismus rohladit - nevím jak jsi mechanicky zdatný - já si o sobě myslím, že ano, ale tuto záležitost jsem raděj nechal odborníkům. Pokud máš ještě jednu Flexu na díly, tak ji rozeber a proštuduj... Jinak bych se do toho nepouštěl... Jinak mrkni do vlákna jak rozebrat Flexaret.. někde se tu to probíralo, je tam spousta rad..
Jinak číslo na pana Ulmana 776 600 368
  • 0

#166 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 30 červen 2009 - 06:43:09

zbynimir : Pokud ti jde jen ostření ztuha a ze zbytkem seš spokojenej, tak bych se toho nebál. Když vysuneš objektiv do krajní pozice (tuším zaostřeno na nejkratší vzdálenost), tak zboku uvidíš na závit posunu objektivu. Na ten kápneš jednu, dvě kapky oleje do šicích strojů (ten mi zde byl doporučen) a mělo by to chodit jak po másle. Olej si naber jen na špičku jehly a snaž se ten závit "pojezdit", ať se to dostane všude.

Jinak....objevily se tady kladné reference na nějakého opraváře od Přerova....nemáte někdo na něho kontakt? U mě trochu zlobí závěrka a s podřenou přední čočkou by se snad taky dalo něco udělat.
Jinak mám s flexaretem trochu problém .... pokud fotím v bočním světle, tak se mi na krajích negativu udělá "závoj"... zleva i zprava je fotka zesvětlena. Tohle pozoruji i při focení venku, když je hodně světla (jasno, přímé slunce). Myslíte, že to může vyřešit sluneční clona? (já ji totiž ještě nemám).
  • 0

#167 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 30 červen 2009 - 08:29:47

s aktuálně založeným filmem bych udělal zkoužku - na slunci se stativem simulovat onu rizikovou sluneční situaci a vhodným předmětem clonu improvizovaně nahradit - jeden záběr
možná další záběr s tím, že objektiv bude odkryt a zastíní se se komora, ale ještě jsem neslyšel, že by do flexarety někudy teklo světlo
co je to za typ? možná bych ještě sluneční clonu na modely do V. doma vyhrabal
jinak ve všech knihách psáno - sluneční clonu na každej objektiv, vždy
  • 0

#168 hrabusj

hrabusj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 156 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 30 červen 2009 - 09:00:07

zbynimir : Pokud ti jde jen ostření ztuha a ze zbytkem seš spokojenej, tak bych se toho nebál. Když vysuneš objektiv do krajní pozice (tuším zaostřeno na nejkratší vzdálenost), tak zboku uvidíš na závit posunu objektivu. Na ten kápneš jednu, dvě kapky oleje do šicích strojů (ten mi zde byl doporučen) a mělo by to chodit jak po másle. Olej si naber jen na špičku jehly a snaž se ten závit "pojezdit", ať se to dostane všude.

Jinak....objevily se tady kladné reference na nějakého opraváře od Přerova....nemáte někdo na něho kontakt? U mě trochu zlobí závěrka a s podřenou přední čočkou by se snad taky dalo něco udělat.
Jinak mám s flexaretem trochu problém .... pokud fotím v bočním světle, tak se mi na krajích negativu udělá "závoj"... zleva i zprava je fotka zesvětlena. Tohle pozoruji i při focení venku, když je hodně světla (jasno, přímé slunce). Myslíte, že to může vyřešit sluneční clona? (já ji totiž ještě nemám).


No to spíš vypadá, že někudyma tam jde světl...
ale může se to stát když svitek vytáhneš ven.. a trochu ti povolí a není tak jak to říct tak správně zatočenej... jestli rozumíš jak to myslím :)
  • 0

#169 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 30 červen 2009 - 09:26:03

Díky za rychlé rady.

S tím, že by do foťáku šlo někudy bokem světlo mi to taky nepřipadá možný. Po zacvaknutí zadních dvířek vpodstatě ani není kudy. Trochu mě ale znervozňuje jemné osvícení některých mezer mezi snímky (taková šmouha). Okraj exponované části je jasně ohraničen, ale v mezerách mezi snímky je semtam vidět "únik světla"...jemný závoj. Až bude scaner, tak sem hodím snímek.

Sluneční clona u foťáku bohužel nebyla a na aukru za to chtěli šílený sumy (tuším, že naposledy šla za 250,-). Přemýšlím, že si tu clonu nakonec udělám sám (novodurová trubka s drážkou pro bajonet jako objímka clony a na tom nalepený kus trychtýře...vnitřek vystříknutý matným černým sprejem), protože to fakt nikde nemůžu sehnat ... jo mám Flexaret VI.

S tím světlem při vytahování nafoceného svitku je to taky možné....ale proč by to bylo vždy jen na krajích snímků (zleva, zprava závoj). Navíc se snažím na to dávat pozor...ale stát se to mohlo

Nemám teď nabitý svitek, tak jsem si říkal, že pošlu flexaret na generálku. Ten pan Ulman je odkud? Pokud má dobré reference, tak bych to asi řešil i přes poštu. Flexaret je prostě Flexaret a je škoda to nemít v perfektním stavu, že?
  • 0

#170 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 30 červen 2009 - 09:54:31

kulatá, nebo hranatá bajonetová clona na typ VI. a VII. se málokdy sežene pod třista :)
na druhou stranu její hodnota neklesá
než vyrábět bych tu částku obětoval
  • 0

#171 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 30 červen 2009 - 10:19:03

Jako clona se dá použít i obal z kinofilmu. Zkus to a uvidíš. Vnitřek můžeš vylepit sametkou z galanterie když to chceš mít vymazlený. :)
  • 0

#172 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 30 červen 2009 - 11:18:48

No, připadá mi nehumánní chtít za kousek plechu skoro polovinu ceny samotného přístroje. Většinou nehledím na nějakou stovku, ale toto? :)

Obal z kinofimu zkusím ... asi hned dneska :()) Ale jak ověřím vinětaci? Teoreticky, když to nasadím na horní objektiv, tak bych měl hned vidět, jestli náhodou nevinětuje....
  • 0

#173 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 30 červen 2009 - 12:20:57

humánní - nehumánní
je to cena na trhu a sluneční clona může být rozdíl mezi dobrým a nepoužítelným snímkem
budu ji používat denně, spokojím se s plastovou náhražkou?
postupem času už počítám s ohledem na výsledek a ne s ohledem na dobré mravy bývalého majitele při stanovení bazarové ceny :)
(samozdřejmě v řádu desítek a set korun)
vzpomínám na sluneční clonu na biometar 80/2,8 /psix - moc pěknou, hranatou, stejnou konstrukci té co se dělá na 50/4 a ta šla na aukru tehdy, abych si nevymýšlel 650?
nikdy jsem ji od té doby neviděl, je to spíš rarita
ale taky by ji klempíř s nástojařem udělali
tak za pět hodin ...
  • 0

#174 hrabusj

hrabusj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 156 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 30 červen 2009 - 13:02:04

cena za sluneční clonu je sice "vysoká" ale musí brát v potaz, to že se už tolik nevyskytuje... 250,- to bych bral hned všema deseti...
  • 0

#175 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 30 červen 2009 - 13:02:13

nu, ceny jsou kruté, ale u pazdery bývají i levnějc. a hlavně jak píše tuna zkušený dvouočkař - pokud chceš s tou flexou pracovat jaksi soustavně a tak, slunečka je k nezaplacení.

jó, až budeš shánět slunečku na 50tku a 250tku na mamču pressku, to teprv začneš být clono-kutilem
  • 0

#176 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 30 červen 2009 - 19:17:40

Jo tak jsem to taky udělal. nebo pokud dokážeš otevřít clonu a závěrku s otevřenými dvířky, překryj na úrovni filmu mikrotenem, nebo bezva matnice jsou takové ty měkké matné desky na písemnosti.
  • 0

#177 martins

martins

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 405 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 30 červen 2009 - 20:36:27

zbynimir : Pokud ti jde jen ostření ztuha a ze zbytkem seš spokojenej, tak bych se toho nebál. Když vysuneš objektiv do krajní pozice (tuším zaostřeno na nejkratší vzdálenost), tak zboku uvidíš na závit posunu objektivu. Na ten kápneš jednu, dvě kapky oleje do šicích strojů (ten mi zde byl doporučen) a mělo by to chodit jak po másle. Olej si naber jen na špičku jehly a snaž se ten závit "pojezdit", ať se to dostane všude.

Jinak....objevily se tady kladné reference na nějakého opraváře od Přerova....nemáte někdo na něho kontakt? U mě trochu zlobí závěrka a s podřenou přední čočkou by se snad taky dalo něco udělat.
Jinak mám s flexaretem trochu problém .... pokud fotím v bočním světle, tak se mi na krajích negativu udělá "závoj"... zleva i zprava je fotka zesvětlena. Tohle pozoruji i při focení venku, když je hodně světla (jasno, přímé slunce). Myslíte, že to může vyřešit sluneční clona? (já ji totiž ještě nemám).


pan Herman 604577906
  • 0

#178 zbynimir

zbynimir

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 100 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 červenec 2009 - 12:23:35

zbynimir : Pokud ti jde jen ostření ztuha a ze zbytkem seš spokojenej, tak bych se toho nebál. Když vysuneš objektiv do krajní pozice (tuším zaostřeno na nejkratší vzdálenost), tak zboku uvidíš na závit posunu objektivu. Na ten kápneš jednu, dvě kapky oleje do šicích strojů (ten mi zde byl doporučen) a mělo by to chodit jak po másle. Olej si naber jen na špičku jehly a snaž se ten závit "pojezdit", ať se to dostane všude.


Supr díky za radu. Jenom pro jistotu, abych tim olejem nepatlal něco jiného. Závit posuvu objektivu je v té ďouře, co se ukáže po vysunutí objektivu (dole napravo?) díky
  • 0

#179 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 4 červenec 2009 - 20:11:39

z tohoto pohledu je to kousek nad nápisem "INF" - když tam posvítíš, tak uvidíš závit posunu optiky. S tím olejem veliec opatrně, radši míň, než víc (na špičku injekční jehly)

Vložený obrázek
  • 0

#180 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 5 červenec 2009 - 13:12:40

Já jsem odeslal panu Hermanovi a už se těším jak si po návratu mazlíčka zacvakám. Na zrcátko jsem si troufl bez problémů, ale dolů na ostření si fakt netroufnu.
  • 0

#181 zruda

zruda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 červenec 2009 - 22:00:19

Dobrý večer všem
Prosím o radu.
Pořídil sem Flexu 5 s prontoren a osvitovímy čísly.
Mel by k tonu být spešl expozimetr, je li to pravda.Nevíte nekdo co mám shánět?
Diky.... Adam
  • 0

#182 moskva4

moskva4

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 94 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 17 červenec 2009 - 05:18:47

Flexa má časy 1,2,5,10,25,50,100,200,400
clony 3,5 4 5.6 8 11 16 22

Na expozimetru clona 1,4 2 2,8 4 5,6 8 11 16 22
čas 2 4 8 15 30 60 125 250

jak vidíš čísla se nekryjí, pro focení to ale nevadí, dáš k nejbližší hodnotě.
:-)
  • 0

#183 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 17 červenec 2009 - 08:38:50

ještě drobnost, clona se dá nastavit "plynule" čili i mezihodnoty
časy se nastavují přesně podle označení = tečka na otočném prvku přesně proti rysce se šipkou
  • 0

#184 zruda

zruda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 červenec 2009 - 15:19:13

jak nám nastavit expozici vím,ale..
Tak tahe flexa má časy1 2 4 8 15 30 60 125 300
a clona je s časem spřažená jako na F VII
Jen sem nekde slišel že je ktomu xepozimetr na kterym se nastavý citlivost,on ukáže číslo a to se nastaví na flexe a je to tam. Vložený obrázek
  • 0

#185 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 17 červenec 2009 - 15:23:10

jak nám nastavit expozici vím,ale..
Tak tahe flexa má časy1 2 4 8 15 30 60 125 300
a clona je s časem spřažená jako na F VII
Jen sem nekde slišel že je ktomu xepozimetr na kterym se nastavý citlivost,on ukáže číslo a to se nastaví na flexe a je to tam. Vložený obrázek

Pořád nějak nechápu dotaz. Stačí jakýkoliv expozimetr, případně odhadem. Závěrka vypadá jako klasickej Prontor. Něco podobného mám na Miloně.
  • 0

#186 zruda

zruda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 červenec 2009 - 15:51:00

Jistě je to prontor.
Jen my šlo o to jestli nekdo nevíte jak se menuje tem udajný spešl expozimetr.(jestli vubec existuje?)
Ne ze by my nestačil ten co nám, ale bylo by to pekný mýt ten spešl.
O to mi jde.
  • 0

#187 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 17 červenec 2009 - 16:04:18

Jistě je to prontor.
Jen my šlo o to jestli nekdo nevíte jak se menuje tem udajný spešl expozimetr.(jestli vubec existuje?)
Ne ze by my nestačil ten co nám, ale bylo by to pekný mýt ten spešl.
O to mi jde.

Jo, už to chápu. A nejsou ta čísla náhodou přímo EV? Na té stupnici vidím 1-18, jestli se nepletu, to by mohlo odpovídat.
  • 0

#188 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 17 červenec 2009 - 16:08:25

jestli si vybavuju strejdovu šestku, tak tam je to taky spřažený, v určitým rozsahu jde dělat nově řečeno programový posun, že se hýbalo časem i clonou zároveň
určitě to jde nastavit i samostatně na spřažení nehledě, po nastavení času - clonová páčka se dá na libovolnou hodnotu
  • 0

#189 zruda

zruda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 červenec 2009 - 16:17:08

hej už sem na to káp. Zaštrachl sem v šupleti a našel tohle,nikdy sem to mepoužil. Vložený obrázek
ale je to jasný nastavim citlivost proti ručičce a proti červené šipce odečtu červené číslo a to č.číslo nastavim na fotáku a je hotovo.
jen je škody že tyhle expozimetry sou už dávno vyčichlí.
neměl by někdo funkční. prosím prosím...
  • 0

#190 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 17 červenec 2009 - 16:40:06

jeden tenhle expozimetr snad doma mám, ale přijde mi lepší před každým záběrem si promyslet kterým hejblem a proč se hejbne a ne to posouvat nahoru dolů jak je to spřažený na komoře
  • 0

#191 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 19 červenec 2009 - 18:46:34

Někde jsem četl že je možné oživit CDS článek teplotním šokem. Já ho opařil a funguje mi. Ale jestli to není náhoda, to nevím.
  • 0

#192 zruda

zruda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 červenec 2009 - 19:50:35

Opařil? jako žes ho polil čajem?
  • 0

#193 bitovod

bitovod

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 480 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 19 červenec 2009 - 22:31:57

Někde jsem četl že je možné oživit CDS článek teplotním šokem. Já ho opařil a funguje mi. Ale jestli to není náhoda, to nevím.


Technická - CdS jest sirník kadmia (fotoodpor), nikoli selen. Ale i tak by mne ta "opařovací" metoda zajímala, ptal jsem se známých chemiků a moc nadějí k oživení selenových expozometrů mi nedávali, ale o teplotním šoku se nemluvilo.
  • 0

#194 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 19 červenec 2009 - 22:32:15

Někde jsem četl že je možné oživit CDS článek teplotním šokem. Já ho opařil a funguje mi. Ale jestli to není náhoda, to nevím.


Mám tušení, že tahle Metra nemá CdS, ale selenovej článek. Na ten to asi neplatí, že?
  • 0

#195 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 20 červenec 2009 - 08:09:31

Pardon selenový samozřejmě. Opařil horkou vodou okolo šedesáti stupňů. Rozebral, spařil, ochladil složil a podle canonu eos 30 zkontroloval a jo. Prakticky člověk nemá co ztratit.
  • 0

#196 zruda

zruda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 21 červenec 2009 - 16:02:53

Tak sem provedl experiment. Rozebral jsem expozimetr uvedený výše ve vláknu. Ponořil jsem selenový článek do vody o teplote +-60stupňů celsia,chviličku posečkal apak do vody o teplotě +-20 stupňů celsia. Bezezměny.
Pak sem skusit 100sc(odpadl drátek :wink: ) schladit na 10sc.Bezezměny :)
Tak nevim....
  • 0

#197 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 červenec 2009 - 16:08:32

Ten expozimetr od Metry dostalo od někoho moje dítě. Asi měsíc mi trvalo, než jsem přišel na to, jak se s tím zachází. I teď mi to při pohledu na obrázek činí potíže :wink:
  • 0

#198 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 21 červenec 2009 - 18:50:22

Tak to je mi líto tvé bezúspěšné činnosti. Mně to prostě z nějakého neznámého důvodu začalo fungovat.
  • 0

#199 hrabusj

hrabusj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 156 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 21 červenec 2009 - 20:28:32

Třeba je potřeba určítá daná teplota, blahodárnost vody :wink:
  • 0

#200 RivieraKid

RivieraKid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 červenec 2009 - 15:12:54

Zdravím všechny.
Rozhodl jsem se začít s klasickou fotografií a to s fotoaparátem, který mě zaujal hned na první pohled a tím je Flexaret.
Nedávno jsem si jeden koupil s tím, že je to typ V. Po troše toho čtení jsem zjistil, že se jedná spíše o typ Va, jelikož má kolečko na přetáčení filmu zpět. Potom jsem si pořídil film. Při zakládání filmu (s otevřeným manuálem pro typ V) jsem ale narazil na jednu maličkost: Zjistil jsem, že svitkový film nemůžu zákonitě umístit tam kam patří, neboť mu překáži mosazný kolík. (viz. obrázek) V domění že je to adaptér na kinofilm jsem ho začal, vytáčet a dolovat ven ale ono to bohužel za žádnou cenu nechce jít. :( Kolík jsem jen prachsprostě "ohudlal" a výsledek žádný. Mohl by jste mi někdo poradit co s tím? Už se strašně těším až založím svůj první film a pokusím se o nějakou tu fotku..... bohužel zatím nemůžu... :cry:
Budu vděčný za každou radu.

S pozdravem
Aleš
Vložený obrázek
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních