Přejít na obsah


Fotka

flexaret, nějaké rady do začátku?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
638 odpovědí na toto téma

#251 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 5 leden 2010 - 13:56:23

Pokud jsi ho dostal tak podle mě se určitě vyplatí ty 300 až 400kč zainvestovat.Pokud za tyhle peníze koupíš "nový",můžeš si být jistý,že ještě nějaké spolkne.Můj Flexaret Va měl podobné nemoci po investici cca 400 pl.pošt. šlape jako hodiny(Ležel někde 50 let) :-(
  • 0

#252 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 5 leden 2010 - 14:39:16

hmm...
co s tou fresnelovou cockou? ta myslim zhnedla, preto je hladacik nepouzitelny. da sa tam dat nova? (mal som flexu VI bez fresnelky a bolo to desne tmave, na okrajoch som nevidel nic)
poznam tuto stranku http://rick_oleson.t.../index-175.html ale objednavat nieco z USA sa mi moc nechce.


dalsia otazka je na slovakov: kde to dat opravit? (mam nedobre skusenosti s http://www.foto-servis.sk a ciastocne aj s prolaikou)
  • 0

#253 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 5 leden 2010 - 14:57:11

Nato bych se raději zeptal přímo nějakého opraváře.Ten ti udělá i odhad oprav a na tobě bude jak se rozhodneš :-(
  • 0

#254 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 17 leden 2010 - 14:45:17

Právě jsem si způsobil flexaret IV a v provedení WOOD STOCK. Použil jsem samolepicí tapetu, páč kultůrní dýha je prakticky k nesehnání. Pro tradicionalisty to je asi nepřekousnutelné, ale mně se to líbí. Fotku dám večer.
  • 0

#255 Vladik

Vladik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 218 příspěvků(y)
Reputace: 29

Publikováno 17 leden 2010 - 15:14:55

Matnici jednoznacne doporucuji poridit z Mamiye RZ a uriznou si ji sam, pred tim, nez to dam opravari. On na ni potom rovnou seridi ostreni.
  • 0

#256 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 17 leden 2010 - 21:15:17

Vložený obrázek
  • 0

#257 adam

adam

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 136 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 17

Publikováno 19 leden 2010 - 16:28:11

Po několika mnoha svitcích mně přestala Flexička poslouchat. Při zakládání filmu se přetáčení nezastaví na prvním snímku nýbrž celý film přetočí a z focení není nic :roll: .
Máte, prosím nějakou radu co s ní? Nebo mám raději otravovat opraváře?
  • 0

#258 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 19 leden 2010 - 19:44:59

Záleží jak jsi troufalý. Stáhnout polep na levé straně, z pohledu fotografa. A pod tím plechem je ono ústrojí. Viz fotky s rohatkou výše ve foru.
  • 0

#259 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 20 leden 2010 - 00:31:10

Zatuhlé rolky co točí počítadlem a asi trochu ztvrdlá ta gumička. Mě to dělala poté, co jsem ji ostudně ponechal patnáct let v šuplíku. Třetí film už fungoval normálně :roll:
  • 0

#260 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 27 leden 2010 - 07:57:38

Asi se tomu středoformátu teda neubráním a nakonec asi opravdu zkusím to dvojočko. A když téma je "Flexaret ... do začátku" tak:
Jaký ten Flexaret do začátku? Typů přehršel, kvalit a cen také.
Chtěl bych si jednoduše SF vyzkoušet, třeba mě nakonec ani neosloví, tak aby to tolik nebolelo. Jaká cena je rozumná za takovou pěknou krabičku?
Díky za typy.
  • 0

#261 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 27 leden 2010 - 09:49:35

to tě určitě osloví, je zkrátka potřeba mít doma něco, do čeho se dá svitek strčit
až uvidíš, co to s lidma dělá, když na ně namíříš flexaretu...

nejlepší bys měl ověřeně fungující kus od někoho vypůjčit
vybíral bych z typů 5, 6, 7
rozhodující je funkčnost všech mechanismů a taky slepost/neslepost zrcátka a matnice
cena záleží jak se natrefí 300-1500 nejlíp koupit za střední částku od člověka co "s ní fotografoval" a poskytne záruku na funkčnost
nebo koupit levně kus s nepoškozenou optikou a ten dát rovnou do servisu na prevenci
  • 0

#262 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 27 leden 2010 - 12:21:57

Asi fakt od někoho napoprvé půjčit a vyzkoušet v akci. Jenže většinou to bývá tak, že jak si člověk něco půjčí, hned se to jak naschvál pos..e a to se pak blbě vysvětluje.
A zase právě na aukcích je stroječků kupa i za nízké ceny, která by tak nebolela, kdyby se do toho člověk nezamiloval. Ale je mi taky jasný, že co kus to jiná kvalita. Příjde mi to domu jako "skoro nový" a ono to bude rozštelovaný, poškrábaný skla, .... Trošku z toho mám obavy.
No a to by mě k tomu čekal i novej zvětšovák na 6x6 (můj Axomat tohle nedá), expozimetr nějakej rozumnej, .... jejda,jejda.
Ale jo, láká mě to.
  • 0

#263 kelfik

kelfik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 073 příspěvků(y)
  • LocationOstrov u Macochy
Reputace: 85

Publikováno 27 leden 2010 - 12:40:59

Pokud to nebubuš kupovat od někoho kdo stím do poslední chvíle fotil, ale měl to léta ve skříni,musíš počítat s vyčištěním a namazáním.Takže cena se navýší cca o 300kč :D
  • 0

#264 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 27 leden 2010 - 13:16:41

Asi fakt od někoho napoprvé půjčit a vyzkoušet v akci. Jenže většinou to bývá tak, že jak si člověk něco půjčí, hned se to jak naschvál pos..e a to se pak blbě vysvětluje.
.... Trošku z toho mám obavy.
No a to by mě k tomu čekal i novej zvětšovák na 6x6 (můj Axomat tohle nedá), expozimetr nějakej rozumnej, .... jejda,jejda.
Ale jo, láká mě to.

mám doma magnifax 3 a chystám se ho dát na aukro, poněvadž ho nikdo zde nepotřeboval, třeba bysme se dohodli
výhodou je možnost 6x9 (je jen otázka času, než se ti zalíbí nějaká sklopka 6x9 za pár stovek :D )
že někomu "rozbiješ" flexaretu se neboj, to jsou odolný stroje
já mám 4a, ale seká se závěrka, nedělám s ní a tak je mi líto ji dát spravovat, kdyby byla v pořádku - půjčím na měsíc samozdřejmě
fotím s autokordem, ale ten z ruky nedám, poněvadž se do něj skorodenně dívám
  • 0

#265 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 27 leden 2010 - 14:03:12

Teď je k mání Opemus 5a za stovklu + pošta - prej dobrej stav. A to se mi zdá slušný. Ale může to být jak říkáš .. začnu pokukovat po větším formátu a budu zase měnit. Pak Magnifax by byl řešením. Ale zatím jsem tak nepřemýšlel.
A u té tvojí 4a ... takže v současnosti nepoužitelná, nebo to chápu špatně?
  • 0

#266 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 27 leden 2010 - 14:21:18

exponuješ a závěrka nic
pomůžeš rukou páčce a párkrát potom funguje, ale není na to spolehnutí

opemus 6x6 za stovku je dobrá cena, protože je to cena žárovky v něm
musí ovšem svítit :D
nevím, jestli neořezává 6x6 některý malý zvětšováky neumožněj zvětšit celý políčko, ale milimetr někde uříznou
to nesnáším :lol:
zv. 6x9 magnifax mají okolo místa dost
jestli tu flexaretu chceš, půjčím, ale bral bych radši nějakej kus bez závady na focení
  • 0

#267 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 27 leden 2010 - 20:52:01

A co takhle na začátek, jen pro odzkoušení na pár svitcích, stroje jako:
Ljubitel, Fokaflex, Weltaflex, Photina ...
Ty jsou opravdu jen za pár korun. Ale asi blbost, co? :wink:
  • 0

#268 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 27 leden 2010 - 21:01:06

A co takhle na začátek, jen pro odzkoušení na pár svitcích, stroje jako:
Ljubitel, Fokaflex, Weltaflex, Photina ...
Ty jsou opravdu jen za pár korun. Ale asi blbost, co? :wink:



Pokud by se nějakou haluzí sehnal Weltaflex v dobrém stavu, tak bych se toho nebál. Těm ostatním bych se vyhnul obloukem - jsou fajn jako hračka, ale ne jako osahání středního formátu.
  • 0

#269 adam

adam

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 136 příspěvků(y)
  • LocationBrno
Reputace: 17

Publikováno 28 leden 2010 - 08:37:32

RHx: nevím, jestli neořezává 6x6 některý malý zvětšováky neumožněj zvětšit celý políčko, ale milimetr někde uříznou
to nesnáším


....ořezává :wink:
  • 0

#270 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 28 leden 2010 - 09:08:14

Ořezává, ale když se tam místo rámečků fouknou skla, tak je po problému.
  • 0

#271 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 2 únor 2010 - 21:54:42

Tak jsem sehnal nějakou Flexaretku, má mi dorazit, ale bude nejspíš bez té cívky, do se na ni navíjí film. Doufám, že není moc velký problém ji případně někde (kde?) sehnat. Nebo se mýlím?
  • 0

#272 zruda

zruda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 únor 2010 - 21:58:32

Zdarec.kdokoli znás co fotíme na svitek ti jich nasipem lolik budeš chtít. :-)
  • 0

#273 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 2 únor 2010 - 22:02:37

Tak zrovna u tebe se zastavím :-) Až pojedu s rodinkou k rodičům do Vernéřovic, tak mě máš za dveřmi :-)
  • 0

#274 zruda

zruda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 2 únor 2010 - 22:10:25

Ty máš rodiče ve Vernéřovicích na braumovsku? Tak to je super!!!Zastavse i kdyby si ji nepotrěboval. Jinak kolik jich budeš chtít? 20?
  • 0

#275 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 3 únor 2010 - 16:59:51

Jojo, bydlel jsem tam přes 20 let. Teď tam jezdím tak jednou za měsíc až dva.
a těch špulek .... no, stačila by mi 1 ale už zítra:-) Dorazí mi snad Flexareta, tak abych ji moh´ vůbec vyzkoušet.
  • 0

#276 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 3 únor 2010 - 17:07:27

Zruda: ty bydlíš v TĚCH Ruprechticích!? To není špatné místo (myslím fotograficky).
  • 0

#277 zruda

zruda

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 6 únor 2010 - 11:35:08

Zruda: ty bydlíš v TĚCH Ruprechticích!? To není špatné místo (myslím fotograficky).


Tak jako fotograficky je tenhle kraj skvělej. Kdo má zájem může mě navštívyt.
  • 0

#278 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 25 únor 2010 - 10:42:02

Tak se vítám do klubu SF, sice jako zelenáč, ale přece. Dnes mi totiž po měsíci slibování dorazila Flexaretka. Měl by to být typ IVa se závěrkou PRONTOR-SVS.

Než tam vrazím film, chci si ji pořádně omakat a tak jsem přišel na následující:
Foťák má 2 spouště ... klasickou svislou páčku a pak druhou pod objektivem. I bez filmu a se zavřenými dvířky mi jde spustit ta spodní přídavná spoušť. Ale ta svislá páčka, ta je furt zablokovaná, ať jsou dvířka zavřená nebo otevřená. Je to normální a "rozhýbe" se po založení filmu, nebo jsem přišel na první závadu?
  • 0

#279 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 25 únor 2010 - 11:25:48

A není to druhý samospoušť.....? Teda to první pod objektivem.
  • 0

#280 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 25 únor 2010 - 11:33:55

to druhý pod objektivem je přídavná spoušť dá se s ní držet i velmi dlouhý expoziční čas
ta první, velká je svázaná s převíjením filmu, až po převinutí na první záběr (a natažení závěrky) se odblokuje
při použití té malé se musí ještě jednou natahnout závěrka a exponovat se zakrytým objektivem tou hlavní spouští "naprázdno"
teprve potom jde film převinout na další záběr
dej tam krycí pás místo filmu a vyzkoušej si to na sucho
ať slouží, 4a byl můj první sf
  • 0

#281 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 25 únor 2010 - 11:42:28

návod4a
  • 0

#282 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 25 únor 2010 - 12:10:16

Díky Radime. Doufám, že budu spokojenej, na pohled je to moc krásná krabička, tak jen aby fungovala. Závěrka na všech časech zdá se dobrá, jen ostření jde krapet ztuha.
Večer budu laborovat s filmem, svitek jsem nikdy nezakládal, bude to můj první. A pak do vývojnice - to bude druhá zkouška. A díky za návod, mrknu na to.
  • 0

#283 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 25 únor 2010 - 15:08:15

Díky Radime. Doufám, že budu spokojenej, na pohled je to moc krásná krabička, tak jen aby fungovala. Závěrka na všech časech zdá se dobrá, jen ostření jde krapet ztuha.
Večer budu laborovat s filmem, svitek jsem nikdy nezakládal, bude to můj první. A pak do vývojnice - to bude druhá zkouška. A díky za návod, mrknu na to.


Jestli můžu - mám Fl VL a před měsícem jsem ho vytáhl ze šuplíku (tak po 16 letech). Ostření, šlo ztuha, špatně šlapalo počítadlo filmu. Poslal jsem ho panu Blažkovi - http://www.fotoservis.ic.cz/ a za týden a 1200,- i s poštovným, fotáček šlape. Ostření i clona jdou zlehka, vyčistil i matnici a zrcátko. Pokud můžu, tak doporučuji, hned se s ním fotí líp.
  • 0

#284 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 25 únor 2010 - 15:16:29

Tak první svitek založen (Foma 100), podařilo se. A tak jsem hned vyběhnul ven ho vybouchat.

První zjištění/dotazy:
1) je tam nějaká páčka synchronizace, přepínající M-X-V. V poloze "V" to blokuje spoušť. Na to než jsem přišel, tak mě to vyděsilo, že foťák nefunguje. To je OK?
2) nějak špatně mi funguje počítadlo. Založil jsem film, točil až naskočila 1. Fotím snímky, přetáčím, na počítadle postupně 2 - 3 pak furt 3 - 3 pak konečně 4 - 5 - 6 pak to skočilo zase na 5 - 3 ... nakonec jsem nevěděl, kolik jsem toho už nafotil a tak jsem fotil a fotil a fotil, až byla jistota, že jsem už na krycím páse. Nevíte, čím to?
3) jak správně převíjet film po každém snímku? nejprve to jde zlehka, ale není tam nějaký tvrdý doraz. Spíš to jakoby začne drhnout a lupat/cvakat. Skončit tedy dřív, nebo je to právě signál, že je přetočeno?
4) a jak se po 12. snímku (když bude fungovat počítadlo) chová převíjení? Už se nezablokuje jako po každým snímku a jde dopřevinout až do konce?
Díky za infa.
  • 0

#285 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 25 únor 2010 - 16:43:43

Tak první svitek založen (Foma 100), podařilo se. A tak jsem hned vyběhnul ven ho vybouchat.

První zjištění/dotazy:
1) je tam nějaká páčka synchronizace, přepínající M-X-V. V poloze "V" to blokuje spoušť. Na to než jsem přišel, tak mě to vyděsilo, že foťák nefunguje. To je OK?
2) nějak špatně mi funguje počítadlo. Založil jsem film, točil až naskočila 1. Fotím snímky, přetáčím, na počítadle postupně 2 - 3 pak furt 3 - 3 pak konečně 4 - 5 - 6 pak to skočilo zase na 5 - 3 ... nakonec jsem nevěděl, kolik jsem toho už nafotil a tak jsem fotil a fotil a fotil, až byla jistota, že jsem už na krycím páse. Nevíte, čím to?
3) jak správně převíjet film po každém snímku? nejprve to jde zlehka, ale není tam nějaký tvrdý doraz. Spíš to jakoby začne drhnout a lupat/cvakat. Skončit tedy dřív, nebo je to právě signál, že je přetočeno?
4) a jak se po 12. snímku (když bude fungovat počítadlo) chová převíjení? Už se nezablokuje jako po každým snímku a jde dopřevinout až do konce?
Díky za infa.

zmíněný opravář je dobrý, ale dají se sehnat levnější
ty polohy páčky si už nepamatuju, ale jedna z nich ("V" ?) aktivuje samospoušť - nech tam to "M"
pokud tam zlobí, nebo se chová nestandardně počítadlo, tak je to asi na prohlídku
film po každý expozici převíjet dokud se kolečko nezablokuje, počítadlo by mělo přeskočit na další záběr
po dvanáctém snímku by se to mělo odblokovat a točíš a točíš, až svitek přemotáš úplně včetně krycího pásu - kolečko jde lehce
ale asi tam bude mechanická závada
  • 0

#286 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 25 únor 2010 - 17:30:25

Mám kontakt tady na opraváře v Chocni, což mám kousek. Mluvil jsem s ním po telefonu, orientačně o cenách. Kompletní prohlídka, vyčištění, seřízení, .... měl bych se prý vejít do 500,-
Uvidím, třeba jsem to dělal špatně. Až stáhnu krycí pás z filmu, tak si budu cvičit s tím, možná to bude v pohodě. Když točím s tou hřídelkou ve spodní části foťáku, tak počítadlo jede hezky až do čísla 12. Tak mi to spíš připadá, jakoby ten film na tu hřídelku netlačil dostatečně, takže občas asi nepřetočí. Třeba jsme ho měl nějak blběš založenej ... nevím.
  • 0

#287 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 25 únor 2010 - 17:40:14

Mám kontakt tady na opraváře v Chocni, což mám kousek. Mluvil jsem s ním po telefonu, orientačně o cenách. Kompletní prohlídka, vyčištění, seřízení, .... měl bych se prý vejít do 500,-
Uvidím, třeba jsem to dělal špatně. Až stáhnu krycí pás z filmu, tak si budu cvičit s tím, možná to bude v pohodě. Když točím s tou hřídelkou ve spodní části foťáku, tak počítadlo jede hezky až do čísla 12. Tak mi to spíš připadá, jakoby ten film na tu hřídelku netlačil dostatečně, takže občas asi nepřetočí. Třeba jsme ho měl nějak blběš založenej ... nevím.

Měl jsem přesně stejnej problém. Bylo zatuhlý počítadlo, a prokluyovla rolnička, která je s ním spřažená.
Pokud můžu poradit, nechal bych si ten foťák opravit. Jestli to bude za 500,- je to cca 8 filmů. To si myslím, že je zlatý.
  • 0

#288 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 25 únor 2010 - 20:26:29

Takže výsledky mého prvního 6x6 filmu (Foma 100):

- 1. snímek je zcela od kraje filmu, částečně ještě pod samolepkou. Měl začínat o kus dál.
- mezi snímky jsou nepravidelné mezery (v rozpětí cca 2-10mm). Jaká mezera je správná?
- některé snímky se cca 6mm překrývají
- na filmu mám nakonec jen 10 snímků, nicméně číslování na filmu jde až do 16, zhruba 20 cm není exponováno. Vešlo by se jich tam tedy víc, nebo je to špatnými mezerami mezi snímky?
- film má i po vyprání nazelenalou podložku, vylitá vývojka byla zelená jak brčál. OK?

I se založeným jen krycím papírem to počítadlo blbne a přetáčení není jednoznačné - není pevný doraz. Sice to jakoby začne klást větší odpor, ale s kolečkem posuvu jde dál pomalu pootáčet i když s jakýmisi vrzavými zvuky.

Takže posuv a počítadlo jsou asi opravdu v háji. Doufám, že to nějakej machr spraví, a že to tudíž nebyla vyhozená investice.
  • 0

#289 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 25 únor 2010 - 20:47:25

Takže posuv a počítadlo jsou asi opravdu v háji. Doufám, že to nějakej machr spraví, a že to tudíž nebyla vyhozená investice.


Myslím, že to bude jen zaseklé. Zkus to nechat prohlédnout v servisu.
  • 0

#290 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 26 únor 2010 - 09:59:46

To přetáčení ti jde blbě, protože je slabá pružinka přitlačující kotvu na rohatku s čísly snímků. Možná by jsi to mohl zkusit sám rozebrat a jen promazat. Mně to pomohlo. Jinak začátek filmu je u šipek, ne u nápisu start.... To jsou mé zkušenosti.
  • 0

#291 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 26 únor 2010 - 10:07:43

To je to s tím červeným šroubkem Vložený obrázek
  • 0

#292 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 26 únor 2010 - 11:02:53

Jinak začátek filmu je u šipek, ne u nápisu start.... To jsou mé zkušenosti.

No film jsem založil tak, že jsem vsunul barevný pruhovaný konec krycího papíru do horní cívky a točil, až se objevila černá část, pak jsem zaklapnul víko a točil, dokud nenaskočila na počítadle 1. Tak možná blbě. Až teď po vyvolání jsem viděl, že je tam jakýsi "START" a o kus dál ještě šipky. Poprvé jsem nevěděl, jak moc daleko si můžu dovolit odvíjet. Takže to zakládáte jak?

To přetáčení ti jde blbě, protože je slabá pružinka přitlačující kotvu na rohatku s čísly snímků. Možná by jsi to mohl zkusit sám rozebrat a jen promazat. Mně to pomohlo.

Takže asi odpárat černý potah, pak tam bude asi nějaký boční kryt na šroubkách, ten oddělat a jsem tam? Nebo to má nějké zádrhele? A tam promáznout. Tím asi nic nezkazím. Taky mě napadlo, jestli už nejsou obroušené příliš ty gum. válečky na hřídelce, co přes něj jde film a která asi s počítadlem točí.
  • 0

#293 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 26 únor 2010 - 15:24:20

Založ film a při otevřených dvířkách toč přetáčením filmu. Srovnej dvojšipku s tečkami na rámečku fotoaparátu. Zavři dvířka a točiž dále dokud se točení nezablokuje. Aparát připraven.
  • 0

#294 Niraj

Niraj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 212 příspěvků(y)
  • Locationskoro Litomyšl
Reputace: 1

Publikováno 26 únor 2010 - 16:38:41

Hmmm, tak takhle jsem to právě neudělal :-) Proto ten první snímek je ještě částěčně na samolepce a na konci filmu hafo místa.. Tak ještě dát dohromady ten posun, aby se mě snímky nepřekrývali a je to :D
  • 0

#295 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 26 únor 2010 - 22:34:58

Mám Fl VI a abych mohl najednou fotit na různé filmy, přemýšlím, že mu pořídím brášku. Líbila by se mi III (hlavně kvůli té kličce), ale sehnat dobrou bude asi težké. Takže se koukám spíš po řadě II. Nemáte někdo zkušenosti současně s Fl II a s Fl VI? Jde mi hlavně o porovnání objektivů. Četl jsem, že Mirary měli horší kresbu než Belary. Myslím, že na portréty v lehkém retro stylu by to ani moc vadit nemuselo.
  • 0

#296 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 27 únor 2010 - 10:17:56

Já myslím, že už ten Belar je lehký retro styl :lol:
  • 0

#297 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 27 únor 2010 - 10:44:01

Já myslím, že už ten Belar je lehký retro styl :lol:

Trošku, ale mě se moc líbí. :lol:
  • 0

#298 tequil

tequil

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 174 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 únor 2010 - 11:29:48

Kolegove, existuje nejaka redukce na stativovy zavit? Da se nekde koupit? Ja to zaboha nemozu vygooglovat.
Dik
  • 0

#299 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 27 únor 2010 - 11:34:15

Kolegove, existuje nejaka redukce na stativovy zavit? Da se nekde koupit? Ja to zaboha nemozu vygooglovat.
Dik

Myslíš z většího na menší? U Škody ho mají myslím za cca 10 Kč.
  • 0

#300 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 27 únor 2010 - 11:34:36

Kolegove, existuje nejaka redukce na stativovy zavit? Da se nekde koupit? Ja to zaboha nemozu vygooglovat.
Dik


Mají je snad v každém fotokšftě - buď jako celý šroub, nebo jako závitové očko. Na Foto Škoda hledej jako "redukční šroub."
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních