Přejít na obsah


Fotka

flexaret, nějaké rady do začátku?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
638 odpovědí na toto téma

#201 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 24 červenec 2009 - 15:31:35

nejsem opravář
mám tady typ 4a a celé to vypadá tak, že u tý tvojí někdo ten velkej kolík nějak upevnil na ten původní, malej - co se na něj dává svitková cívka
když se to dneska nepodaří uvolnit -
napadla mě první pomoc
když by nešel kolík pryč, tak vzít vrtačku a u aktuálního svitku s číslem jedna vyvrtat z boku do cívky díru (nebo vyštípat) aby tam šel svitek založit
je to zvěrstvo :roll: , ale "asi by to fotografovalo... a už dneska by bylo možné komponovat do čtverce na ostro :!:

připomínám nejdřív procvakat při otevřených dvířkách proti světlu závěrku, jestli je funkční, aby nebylo zklamání v podobě čirého svitku
  • 0

#202 RivieraKid

RivieraKid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 24 červenec 2009 - 16:24:44

nejsem opravář
mám tady typ 4a a celé to vypadá tak, že u tý tvojí někdo ten velkej kolík nějak upevnil na ten původní, malej - co se na něj dává svitková cívka
když se to dneska nepodaří uvolnit -
napadla mě první pomoc
když by nešel kolík pryč, tak vzít vrtačku a u aktuálního svitku s číslem jedna vyvrtat z boku do cívky díru (nebo vyštípat) aby tam šel svitek založit
je to zvěrstvo :roll: , ale "asi by to fotografovalo... a už dneska by bylo možné komponovat do čtverce na ostro :!:

připomínám nejdřív procvakat při otevřených dvířkách proti světlu závěrku, jestli je funkční, aby nebylo zklamání v podobě čirého svitku


Díky za radu. Já jsem si říkal to samé: že to musel nejspíš někdo česky "dokutit", ale tím pádem by to mělo jít zase "odkutit". Ještě to zkusím, ale moc tomu nevěřím... :!: A jak říkáš, to "zvěrstvo" se mi moc nechce dělat... :!:
  • 0

#203 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 27 červenec 2009 - 20:48:56

Třeba by pomohl někdo, kdo má kinofilmovou sadu na úpravu Flexaretu. To co jsi vyfotil je předělávka na to, aby šel do posuvu upnout kinofilm - což je teda zvěrstvo maximální. Do Flexaretu cpát kinofilm, no fuj :roll:

Jinak můj přístroj prodělal generálku u pana Hermana a mohu všem vřele doporučit. Je to nebe a dudy. Můj strojek toho asi zažil už hodně. Byl zakoupen na aukru jako zaručeně funkční a pan Herman prohlásil, že to mělo v ruce nějaké hovado. Ztrhané závity šroubků, posunutá optika (ostření u obou objektivů nesedělo), podrápaná čočka. vše zpravil a objektiv vyměnil. Mám za sebou zkušební svitek a je to pohodička - nádherně ostré a bez duchů.
  • 0

#204 RivieraKid

RivieraKid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 červenec 2009 - 21:07:11

Třeba by pomohl někdo, kdo má kinofilmovou sadu na úpravu Flexaretu. To co jsi vyfotil je předělávka na to, aby šel do posuvu upnout kinofilm - což je teda zvěrstvo maximální. Do Flexaretu cpát kinofilm, no fuj :roll:

Jinak můj přístroj prodělal generálku u pana Hermana a mohu všem vřele doporučit. Je to nebe a dudy. Můj strojek toho asi zažil už hodně. Byl zakoupen na aukru jako zaručeně funkční a pan Herman prohlásil, že to mělo v ruce nějaké hovado. Ztrhané závity šroubků, posunutá optika (ostření u obou objektivů nesedělo), podrápaná čočka. vše zpravil a objektiv vyměnil. Mám za sebou zkušební svitek a je to pohodička - nádherně ostré a bez duchů.


No takže.... Taky jsem si myslel že to bude jen našroubované na původním kolíku... ale.... nebylo... opravdu to musela být práce nějakého kutila, protože mi to nedalo a ten dodělaný kus jsem z flexy s bolestí u srdce doslova vyrval.... :evil: a na ničem ten kolík našroubovaný nebyl. Bylo to zkrátka vysoustružené a roznýtované na flexaretě... :( Teď bohužel nevím co s tím.... :?
Mimochodem, ta moje flexa je také kup z Aukra s tím, že je plně funkční, optika krásná a přitom je poškrábaná a kdo ví, na co ještě přijdu.... bohužel.... asi se pomalu budu rozhlížet ještě po jiném kousku..... Ale opravdu mě to zklamalo.... :)
A jestli se můžu zeptat, tak pana Hermana najdu v kterém koutu naší země?
  • 0

#205 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 27 červenec 2009 - 21:16:51

Už jsem na celé slavné aukro dost nas..... Prodávají tam lidi, co o tom ví hovňajz a tvrdí, že je vše ve 100procentním stavu. Obrana proti takovým "expertům" je dost mizivá. Aukro se Vás nezastane (názor proti názoru) a negativní hodnocení také nic neřeší, protže ho vzápětí vyfasujete obratem od onoho ignoranta, který věc prodává a nic o tom neví.

Pan Herman je ze Želátek (Želatovice) u Přerova....ale když si pročteš toto téma, tak je zde několik tipů na opravny....a zatím všude pozitivní reakce.

Ale trochu tě uklidním....ta hřídelka ve spodní části má za úkol "jen" upnout cívku svitku a držet ji v rovině s drážkami "komory". To se nějak zbastlí a bude to zase šlapat. Jestli ovšem zbytek přístroje bude šlapat (objektiv, ostření, závěrka) .... toť otázka
  • 0

#206 RivieraKid

RivieraKid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 27 červenec 2009 - 21:52:37

Už jsem na celé slavné aukro dost nas..... Prodávají tam lidi, co o tom ví hovňajz a tvrdí, že je vše ve 100procentním stavu. Obrana proti takovým "expertům" je dost mizivá. Aukro se Vás nezastane (názor proti názoru) a negativní hodnocení také nic neřeší, protže ho vzápětí vyfasujete obratem od onoho ignoranta, který věc prodává a nic o tom neví.

Pan Herman je ze Želátek (Želatovice) u Přerova....ale když si pročteš toto téma, tak je zde několik tipů na opravny....a zatím všude pozitivní reakce.

Ale trochu tě uklidním....ta hřídelka ve spodní části má za úkol "jen" upnout cívku svitku a držet ji v rovině s drážkami "komory". To se nějak zbastlí a bude to zase šlapat. Jestli ovšem zbytek přístroje bude šlapat (objektiv, ostření, závěrka) .... toť otázka


Já už jsem tam z velké netrpělivosti film nějak nacpal, a vypadá to že i docela rovně a v pořádku. Už jsem udělal i celích 12 snímků a jsem domluvený s jedním temnokomorníkem, který bydlí náhodou 5 km ode mne, že mi ukáže první vyvolání, (zatím nemám ještě vybavení a moc se v tom nevyznám) tak jsem zvědav, jak budou snímky vypadat....
Jinak s tím aukrem je to přesně jak píšeš.... Teď budu shánět nějaké kousky spíš po známích co to půjde.... snad na nějakou flexu narazím...
  • 0

#207 Koca

Koca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 172 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 21

Publikováno 29 červenec 2009 - 01:18:19

Procetl jsem tohle vlakno a nasel zde spoustu skvelych informaci, plus kdyz vidim tu vstricnost mezi lidmi, co tu pusobi, tak nezbyva nez tleskat, to se dnes uz fakt moc nevidi. Fakt jste vsichni borci! :-)

Jinak dnes jsem koupil flexu sestku u nas v olomouci. Mezi asi sesti kusama jsme s prodavacem vybrali jeden kousek, kterej vypada opravdu velmi pekne jak po kosmeticke, tak po mechanicke strance. Previjeni filmu jde jako po masle, zaverka vypadala taky funkcni ve vsech casech. Tak jsem ji za 890 korun koupil. Hned nabil svitek a sel zkouset. Vyzkousel jsem casovej rozsah od 1s do 1/400 a clony od 3,5 do 11. Ted susim nacvakanej svitek (FP4 plus) a k memu uspokojeni jsou na nem obrazky :-))) Zkousel jsem ji nove namichanou ID11 na 1:3, tak jsem byl zvedavy, jestli to bude vubec vyvolavat :-) A ono jo :-) Po scanu uvidime, jak jsou na tom fotky a jestli nema moje flexa nejakou vadu v ostreni, nebo tak. Mereno bylo tim expozimetrem, jak tu kdosi postoval a nekdo jiny rikal, ze s nim neumi zachazet ani po mesici, nebo tak neco. Ja jsem nad tim badal aspon dve hodiny, nez mi dosel jediny mozny zpusob :-))) A vypada to, ze je funkcni (jak expozimetr, tak zpusob) :-)

Diky za super rady a postrehy, hodne mi to usnadnilo praci a vymazalo prekonavani problemu, ktere by urcite byly :-)
  • 0

#208 hrabusj

hrabusj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 156 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 29 červenec 2009 - 06:58:26

Já jsem taky ze svojí VI spokejený, mám jí po sežízení u pána z Rovenska, a nemůžu si vynachválit.

Zatím do ní cpu Fomu 100, a vše určuju baj oko - myslím expozici.

Až budu ve škole , pokusím se přepmluvit spolužáky aby mi sehnal nějaké FP4 za rozumnou cenu, minule jsem je měl za 78,- / ks :-)
  • 0

#209 Koca

Koca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 172 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 21

Publikováno 29 červenec 2009 - 08:16:19

Jojo, u nas v kampe je maji o 7 korun drazsi, nez fomy a ty si rad priplatim na to, abych machal ilford v ilfordu :-)
  • 0

#210 tomas_tnt

tomas_tnt

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 270 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 10

Publikováno 29 červenec 2009 - 10:01:10

Pánové, nevím jestli znáte stránky jednoho místního člena (foto filmy milovice), ale je v UK a je ochoten posílat Ilfordy přímo od výrobce. Zasílá "bohužel" jen balení po 10ti kusech - což už je podle mě dost. Rád bych se s někým domluvil a vzal bych jen půlku - tzn. 5ks.
Teď to nejdůležitější - ceny.
HP5 svitek 120 za 69,- (kino za 89,-)
FP4 svitek 120 za 73,- (kino za 93,-)
plus nutno připočítat dopravu. Je to pro Vás výhodné? Popř. víte někdo o levnějším zdroji svitků?
btw....Foma 100 je velice kladně hodnocený film.
  • 0

#211 hrabusj

hrabusj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 156 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 29 červenec 2009 - 11:23:32

78 kaček by za kinofilm , svitek budu mít 70,- :-)
  • 0

#212 Koca

Koca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 172 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 21

Publikováno 29 červenec 2009 - 12:17:47

jojo, me to taky normal v krame vyjde levnej. Nicmene kdyby mel nekdo opravdu dobrej kseft a vozil ilfordy fakt levneji, nez jsou tady k dostani (kino pany a svitky fp4), tak bych mu urcite kseft udelal :-)
  • 0

#213 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 29 červenec 2009 - 12:41:42

Pánové, věnujte se, prosím, tématu Flexaret. Výhodné nákupy filmů řeště v relevantním vláknu. Levně Ilford zajistí např. Šnek, máme zde na to vlastní vlákno zde:
http://www.temnakomo...iewtopic&t=2087
  • 0

#214 Koca

Koca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 172 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 21

Publikováno 29 červenec 2009 - 17:37:23

Pardon, pardon :) Nicmene vlakno uz studuju :lol:

Jinak abych zustal tedy u tematu, tady je obrazek z nove flexicky, myslim, ze je v pohode :lol:
Vložený obrázek

(FP4+ exponovany na cca 125, ID11 na 1:3)
  • 0

#215 Koca

Koca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 172 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 21

Publikováno 30 červenec 2009 - 15:43:03

Porad tak nejak zkousim, co ta ma masinka umi a ted tak koukam, ze ma stejny vyvod blesku jako maji kluci na synchrokabelech ke studiovym svetlum, protoze jim na canonech nejede optickej odpal infra odpalovacem, nebo bleskem. Melo by to fungovat i s flexou, ze? Nicmene me zajima, jaky je nejkratsi synchrocas. Zkousel jsem ji pripojit kabelem k SB900 a blejskalo mi to do 1/200. Uvazuju tedy spravne, ze tohle bude x-sync (klasicky)? Dale me zajima, jestli mi bude fungovat optickej odpal svetel jako na nikonu, tudiz ze dam bud infraodpalovac, nebo blesk na malej vykon a pres fotobunku odpaluju svetla zableskem. Tzn. ze bych na flexu nacvaknul treba SB900, pripojil ho k ni pres kablik a sbcko by mi pak odpalovalo lampy. Pujde to i takto, nebo jen kabelem primo do lampy? Diky moc :)
  • 0

#216 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 30 červenec 2009 - 20:36:45

Pokud vím, tak Flexa by měla kamarádít s bleskem na všech rychlostech. Aspoň mě to tak u sestky fungovalo, při těch asi dvou pomýlených pokusech, než jsem zjistil, že s bleskama nekamarádí můj vkus :D
  • 0

#217 hrabusj

hrabusj

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 156 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 30 červenec 2009 - 20:48:02

nefunguje 1/400 na 100% mělo by to být kolem 1/100 ale nejsem si jistej... optám se zítra člověka odbprného a znalého :D
  • 0

#218 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 30 červenec 2009 - 20:54:12

vztah s HASSEM první bronicy byly defacto předělané Hassy


tak bacha kolego! :D to mě cituješ dost nepřesně - pan zenzaburo jošino původního a dodnes nedokonalýho hasyho výrazně vylepšil, tchjá? :-)
  • 0

#219 Koca

Koca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 172 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 21

Publikováno 30 červenec 2009 - 20:56:16

Entrophy: Ted me napada, ze ja to zkousel na nikonim blesku a ty nejsou udelane na vetsi synchro, nez na 200, pokud nemas na tele zapnutou funkci Auto FP (ano, takto se u nikonu jmenuje vysokorychlostni synchornizace :D) a tu ja na flexe teda zaplou nemam :-)

Honza: Ok, pockam radsi :-)
  • 0

#220 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 30 červenec 2009 - 21:27:13

Tak s timhle fakt nevim - provozoval jsem na tom obycejnej sovetskej "Kristal" - plastova bestie na 220V, zadna automatika, zadna inteligence, jenom mechanicky pocitadlo, tlacitko, dva kabely a vybojka :D
  • 0

#221 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 30 červenec 2009 - 21:56:39

Už z principu je centrální závěrka synchronizovatelná s bleskem při jakémkoliv i nejkratším čase. Je to udělané tak, že kontakt se sepne při maximálním otevření lamel.
  • 0

#222 Koca

Koca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 172 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 21

Publikováno 30 červenec 2009 - 22:27:36

Vasek: Aha, super, diky moc :)
  • 0

#223 Koca

Koca

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 172 příspěvků(y)
  • LocationOlomouc
Reputace: 21

Publikováno 30 červenec 2009 - 22:27:58

Vasek: Aha, super, diky moc :)

Btw nevite nekdo, jak to bude s odpalem tech lamp?
  • 0

#224 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 21 srpen 2009 - 11:04:40

Zkoušel jste někdo kombinovat filtry u flexaretu? Mám 3, B1, R1, žlutý 1. Zajímalo by mne jestli je mohu skládat na sebe, zda se časy sčítají a tak. Když se nic nedozvím, obětuji jeden film a provedu výzkum.
  • 0

#225 KGB

KGB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 21 srpen 2009 - 12:06:16

na filtrech co mam ja nejsou druhe bajony trakze je dohromady dat nemuzu
druhy bajonet je jen na predsatkach flexpar a ty nemaji zadne prodlouzeni
  • 0

#226 KGB

KGB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 21 srpen 2009 - 12:07:20

a jak se tak divam tak uz ani neumim psat :wink:
  • 0

#227 RivieraKid

RivieraKid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 září 2009 - 12:11:13

Zdravím všechny.
Rozhodl jsem se začít s klasickou fotografií a to s fotoaparátem, který mě zaujal hned na první pohled a tím je Flexaret.
Nedávno jsem si jeden koupil s tím, že je to typ V. Po troše toho čtení jsem zjistil, že se jedná spíše o typ Va, jelikož má kolečko na přetáčení filmu zpět. Potom jsem si pořídil film. Při zakládání filmu (s otevřeným manuálem pro typ V) jsem ale narazil na jednu maličkost: Zjistil jsem, že svitkový film nemůžu zákonitě umístit tam kam patří, neboť mu překáži mosazný kolík. (viz. obrázek) V domění že je to adaptér na kinofilm jsem ho začal, vytáčet a dolovat ven ale ono to bohužel za žádnou cenu nechce jít. :-) Kolík jsem jen prachsprostě "ohudlal" a výsledek žádný. Mohl by jste mi někdo poradit co s tím? Už se strašně těším až založím svůj první film a pokusím se o nějakou tu fotku..... bohužel zatím nemůžu... ;)
Budu vděčný za každou radu.

S pozdravem
Aleš
Vložený obrázek


Zdravim.
Měl jsem s flexou výše uvedený problém, dodělaný kolík se mi podařilo odstranit a teď bych si nejraději nechal udělat přímo takový kolík který tam patří. Bohužel jsem ale nikde nenašel detailnější foto jak asi má vypadat. Proto bych vás chtěl také poprosit zda by jste mi ho někdo nevyfotil, případně napsal nějaké rozměry abych si kolík mohl nechat zhotovit. Přesné rozměry jsou potřeba, aby byl svitek umístěn na patřičném místě (To asi chápete). Na futrálu je vyražen model V, ale myslím že je to model Va, ale nejsem si úplně jistí.

Děkuji!

S pozdravem
Aleš.
  • 0

#228 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 7 září 2009 - 22:03:58

Vložený obrázek
Vložený obrázek
Vložený obrázek přibližně...
  • 0

#229 RivieraKid

RivieraKid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 září 2009 - 09:33:45

Děkuji mockrát, taky za tu fotku z druhé strany. A ještě se zeptám, ty boční "kryty" (stěny) jsou tam jen nalepené? Ono bude taky asi důležitě to zatesnit tak aby dovnitr neslo absolutne zadne svetlo. Já jestli to řešit přesnýma rozměrama toho kolíku, nebo to zařídí právě ta bočnice, že tam nepronikne žádné světlo.

Díky,
Aleš
  • 0

#230 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 8 září 2009 - 10:11:35

Je třeba odtrhnout polepy, na krajích je celkem 6 malých šroubků a 1 nebo 2 delší, co drží poutka k nošení (nejdřív tam dávali poctivě dva, coby zlepšovák pak vynalezli úsporu materiálu - řekli si asi, že ta poutka stejně nikdo nevyužívá, tak co...např. u šestek a sedmiček je už jen jeden šroubek) Podívám se, měl bych mít i ten originální čep, mějte chvíli strpení.
  • 0

#231 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 září 2009 - 13:04:42

A ten mosaznej čep tam byl proboha na co.....? :)
  • 0

#232 RivieraKid

RivieraKid

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 30 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 září 2009 - 14:05:49

A ten mosaznej čep tam byl proboha na co.....? :)


Ten tam nejspíš nějakej českej kutil dodělal natvrdo místo adaptéru na kinofilm - tipuju.
  • 0

#233 026200

026200

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 266 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 8 září 2009 - 21:49:12

Vložený obrázek
  • 0

#234 rendolfja

rendolfja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 říjen 2009 - 22:09:47

Dobrý večer viděl jsem zde již několikrat chválu na opravu flexaretu jistého pána z rovenska, bohužel se mi nedaří najít adresu (asi jsem ji přehlédl) tak bych vás chtěl požádat zda by jste mi ji nenapsali :) děkuji
  • 0

#235 anry44

anry44

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 387 příspěvků(y)
Reputace: 13

Publikováno 17 říjen 2009 - 07:47:11

Dobrý večer viděl jsem zde již několikrat chválu na opravu flexaretu jistého pána z rovenska, bohužel se mi nedaří najít adresu (asi jsem ji přehlédl) tak bych vás chtěl požádat zda by jste mi ji nenapsali :D děkuji




pan Vagenknecht tel.739941279
  • 0

#236 rendolfja

rendolfja

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 17 říjen 2009 - 09:37:42

děkuji :D
  • 0

#237 kubasscz

kubasscz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 75 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 7 prosinec 2009 - 17:05:44

Tak a mam ju taky:-)Trocha jsem ji promaznul at se lip ostri, casy metou vsechny, clona cloni ale matnice je dost zasrana a jsou v ni nejake bublinky tak to zkusim procistit podle navodu tady, to zas bude:DD nemate nekdo nejaky zlepsovak jak by slo u flexyV delat vicenasobnou expozici?
  • 0

#238 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 prosinec 2009 - 12:23:01

...nemate nekdo nejaky zlepsovak jak by slo u flexyV delat vicenasobnou expozici...

Měl jsem to nacvičené s modelem VI. Stačilo něčím tenkým znovu natáhnout závěrku v tom mezikruží kolem objektivu (je to vidět při natahování, jak se pohybuje). V zásadě jsem to vymyslel ještě jako malej kluk, ale potom nějak nevyužil. Dneska bych to nedělal - měl bych obavy z poškození.
Nejsem si jist, ale mám pocit, že model VII. to již má standardně.
  • 0

#239 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 8 prosinec 2009 - 13:34:48

ja som mal teraz problem s filmom vo flexarete VI. Isiel som presne podla manualu, zarovnal som film podla sipky, zavrel masinu a potom som dalej pretacal az cvakla jednotka na pocitadle.

co sa mi ale stalo, ze prve fotky nie su exponovane a na konci filmu zostal velky kus neexponovany aj ked sa uz dalej nedalo natahovat, cize na 120 film sa mi mestilo 10,5 fotky.

v com by mohol byt problem?
  • 0

#240 jka2005

jka2005

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 prosinec 2009 - 14:52:26

Corvusi...
po každém otevření mojí šestky mně na počitadle naskočí nula. Zřejmě se vloudila třeba náhodná chybička a nulu jsi tam neměl. Neplýtvej filmem, vezmi si jen ten papírový pás a zkoušej.
  • 0

#241 jka2005

jka2005

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 prosinec 2009 - 15:06:40

Kubasscz....
Natáhnout závěrku pro vícenásobnou expozici není problém. Zadívej se jak to dělá mechanizmus a šroubováčkem ho napodob, ale mám obavy, že spouští ji nespustíš. Aspoň na mojí VI to nejde.
  • 0

#242 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 8 prosinec 2009 - 15:31:15

jka2005: nula tam bola na zaciatku... po zavreti pristroja a dotiahnuti filmu a cvaknuti tam skocila 1 a presne tak ako je to pisane v manualy...
  • 0

#243 jka2005

jka2005

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 8 prosinec 2009 - 15:39:54

Corvusi..
ta nula tam musí být ještě po zavření přístroje. Pravděpodobně při potahování, aby šipky byly proti bílým tečkám byl film příliš napnutý a pootáčel hřídelkou, která měří délku filmu. I po zavření tam ještě musí být nula a to zřejmě nebyla. Jiná možnost není.
  • 0

#244 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 9 prosinec 2009 - 11:46:44

zdravím,

přítelé - je čtverec z flexarety (VI) opravdu přesně čtverec? potřebuji akutně nakreslit plán rámu a nemám u sebe nic! sublb.
  • 0

#245 Jimmi

Jimmi

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 10 prosinec 2009 - 23:24:44

Závěrka natažená kroužkem spustit jde a čtverec je čtverec :)
  • 0

#246 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 17 prosinec 2009 - 13:14:42

Měl bych jeden dotaz - nemáte ověřenou nějakou náhradu zrcadla do Flexaretu? Podědil jsem po jednom vzdáleném strýci Flexaretu, ještě ten hodně starý typ s Mirarem (tuším typ II), je až v nezvyklem dobrém stavu (závěrka šlape jak hodinky), akorát zrcadlo "nezrcadluje" ani náznakem, reflexní vrstva z něj zmizela takřka úplně :evil:
Má někdo nějaký nápad? Je to skutečně jediné, co tomu přístroji chybí k dovolím si říct velmi nadprůměrnému stavu...
  • 0

#247 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 17 prosinec 2009 - 13:44:36

Měl bych jeden dotaz - nemáte ověřenou nějakou náhradu zrcadla do Flexaretu? Podědil jsem po jednom vzdáleném strýci Flexaretu, ještě ten hodně starý typ s Mirarem (tuším typ II), je až v nezvyklem dobrém stavu (závěrka šlape jak hodinky), akorát zrcadlo "nezrcadluje" ani náznakem, reflexní vrstva z něj zmizela takřka úplně :evil:
Má někdo nějaký nápad? Je to skutečně jediné, co tomu přístroji chybí k dovolím si říct velmi nadprůměrnému stavu...

Hmm, tuhle jsem se o tom bavil s p. Doležalem a ten říkal, že pokovení zrcadel provádí nějaká firma v Praze, ale prý to není úplně homogenní plocha. Lepší prý dělá přímo Meopta. Ale jestli jsou ochotní udělat i takovou malou zakázku, to nevím. Každopádně to tady už řešil, tuším, Kraken. Zkus se ho zeptat, jestli to nějak dopadlo nakonec.
  • 0

#248 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 17 prosinec 2009 - 14:22:20

Zkusil jsem se zeptat jednoho výrobce astrodalekohledů, uvidíme co řekne. Jinak pokovuje to jak Meopta, tak ATC (to je snad nějaká skupina, která se od Meopty už před nějakou dobou trhla), ale co vím, tak tam byly potíže ani ne tak se základní cenou za jednotku plochy, ale spíš s minimální hodnotou zakázky atd. :evil:
  • 0

#249 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 5 leden 2010 - 13:34:01

dostal som do daru flexaret VII ale zial v dost zlom stave, 20 rokov na neho nebolo sahnute...

hladacik je cely hnedy, ostrenie ide tazko a nejak sa mi nepodarilo spustit zavierku (skusal som bez filmu pri otvorenom zadku)

oplati sa to dat niekomu opravovat alebo radsej dat do vitrinky a zohnat kus v lepsom stave?
  • 0

#250 tomas.kontakt

tomas.kontakt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 599 příspěvků(y)
  • Location49°17'32.960"N, 14°47'59.314"E
Reputace: 200

Publikováno 5 leden 2010 - 13:37:22

mno šikovný opravář za vyčištění a seřízení bude chtít tak 300 - 400,-Kč + poštovné.
To by se určitě dala sehnat funkční, ale mám obavu, že i ta funkční servis nemine, aby makala bez problémů...
Možná bych raděj hledal v lepším stavu..
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních