Přejít na obsah


Fotka

Olympus OM


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
908 odpovědí na toto téma

#801 Halka

Halka

    Nováček

  • Předplatitel
  • 213 příspěvků(y)
  • LocationDevínska Nová Ves
Reputace: 57

Publikováno 6 June 2018 - 09:39:18

Podla http://www.mir.com.m...htmls/index.htm by OM2 mala cvaknut v auto-rezime aj pokial je vypinac nastaveny na OFF (t.j. expozimeter sa zopne len kvoli vypoctu rychlosti uzavierky). Je tam ale jedno obmedzenie: minimalna rychlost uzavierky je v takom pripade 1/30 (pokial by si mal fotak niekde v tmavej brasni a nahodou stlacil spust)

 

To vytahovanie/zasuvanie packy bolo pre zmenu nieco, co ma na FE stvalo :) Prilis casto sa mi stavalo ze som sa snazil nieco narychlo "chytit", a narazil som na zablokovane tlacidlo spuste


  • 0

#802 belco

belco

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 104 příspěvků(y)
  • LocationPartizánske, SK
Reputace: 7

Publikováno 6 June 2018 - 16:10:04

S tym vybjianim baterie, ked nie je prepinac v polohe OFF to nebude take tragicke. Mam OM-20 a tam vypina meranie exozicie po 90s. 


  • 0

#803 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 8 June 2018 - 10:31:04

Takže je to celkem cajk. Když je to na OFF a střelím, jede to na prioritu aktuálně nastavené clony, akorát nevidím změřený čas v hledáčku. A pokud nechám na Manual/Auto, mělo by se to po minutě nebo dvou uspat.


  • 0

#804 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 8 June 2018 - 13:35:45

Nechce se mi to znova hledat, ale OM-2(n) se tuším sama neuspává. Takže raději vypínat ručně :-)


  • 0

#805 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 8 June 2018 - 14:45:35

Nechce se mi to znova hledat, ale OM-2(n) se tuším sama neuspává. Takže raději vypínat ručně :smile:

Určitě se sama neuspává. Určitě vypínat ručně, jinak měří a měří a vybíjí.


  • 0

#806 PauIie

PauIie

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationBratislava DNV
Reputace: 54

Publikováno 9 June 2018 - 20:40:41

Meranie sa automaticky vypne iba v OM2SP po 30 sekundách.

Inak tu je to popísané:  https://www.paladix....-a-om-2-sp.html


  • 0

#807 Druidena

Druidena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 6 November 2018 - 17:37:43

Vážení přátelé, před nedávnem jsem bez zásluhy přišel k OM-4Ti a k němu jsem obdržel blesk, jehož fotky přikládám. Mohl by mi někdo pomoci s jeho identifikací, abych si mohl stáhnout a přečíst návod?

 

Sám jsem zjistil toto: max. směrné číslo má 45 (na ohnisku 85), má TTL patici Oly a připomíná tvarem některé blesky od Vivitaru.

 

A ještě bych měl jeden velmi specifický dotaz pro Oly znalce: Momentálně mi v tom 4Ti došla baterie a zkoušel jsem blesk odpálit tou manuální 1/60 s, která běhá bez baterie. To se nepovedlo. Je možné, že bez baterie nedojde k odpálení blesku? Jinak blesk sám o sobě bleská, takže druhou variantou je závada na těle nebo v kontaktu.

 

Předem srdečné díky za komentáře.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#808 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,283

Publikováno 6 November 2018 - 19:20:45

OM4(Ti) bez baterky  (tj.  nefunguje  TTL/OTF řízení délky záblesku)  jsem  s  bleskem ještě nezkoušel.  Napadá mě jedno:  zkus  na patici blesku posunout přepínač  M/TTL  do polohy  M,   a horní přepínač vlevo pod displejem  do polohy AUTO nebo do polohy  M/TTL, a samozřejmě  hlavní vypínač ON/OFF na  ON (ale to až to máš nasazené do zásuvky na fotoaparátu).   Pokud  ani při  tomto nastavení  foťák blesk neodpálí,   kup si  2x LR44 nebo SR44 baterky a dej je do aparátu.  

Senzor na čelní straně  je,  nebo je vydloubnutý?   Pokud je vykuchaný,  nebude  fungovat  režim AUTO.   

Jaký toto je konkrétně blesk,  netuším,   má to výměnnou patici, takže  otazník...    škoda, že je tak dorasovaný.  


  • 0

#809 Druidena

Druidena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 7 November 2018 - 12:00:06

OM4(Ti) bez baterky  (tj.  nefunguje  TTL/OTF řízení délky záblesku)  jsem  s  bleskem ještě nezkoušel.  Napadá mě jedno:  zkus  na patici blesku posunout přepínač  M/TTL  do polohy  M,   a horní přepínač vlevo pod displejem  do polohy AUTO nebo do polohy  M/TTL, a samozřejmě  hlavní vypínač ON/OFF na  ON (ale to až to máš nasazené do zásuvky na fotoaparátu).   Pokud  ani při  tomto nastavení  foťák blesk neodpálí,   kup si  2x LR44 nebo SR44 baterky a dej je do aparátu.  

Senzor na čelní straně  je,  nebo je vydloubnutý?   Pokud je vykuchaný,  nebude  fungovat  režim AUTO.   

Jaký toto je konkrétně blesk,  netuším,   má to výměnnou patici, takže  otazník...    škoda, že je tak dorasovaný.  

Ahoj, moc díky za odpověď. Koupil jsem dnes nové baterky a bylo to skutečně jimi. Blesk tedy po připojení k aparátu bleská. Senzor na přední straně bude asi v pořádku. Jestli tomu dobře rozumím, slouží k "autonomnímu" měření záblesku samotným bleskem, kterému je třeba manuálně dodat citlivost a clonu shodné s nastavením foťáku. Testoval jsem tento režim AUTO a součin vzdálenosti a clony odpovídá 45 (pokud se to do tohoto čísla vejde, rozbliká se na blesku nápis "AUTO"). 

Co však netuším je, jestli nějak maká to TTL, respektive jaké informace si blesk s foťákem vyměňují. Např. nastavení clony a citlivosti se může rozcházet a těžko říci, co v té chvíli platí. Snad se podaří ten blesk nějak identifikovat a dočtu se to v manuálu.

 

Ještě bych měl jeden dotaz nesouvisející s bleskem. Fotoaparát (OM-4Ti) v režimu priority clony nechává při delších časech (cca od 1/15 s) zrcadlo nahoře neúměrně dlouho, v řádu několika vteřin. Se stoupajícím vypočítaným časem expozice to stoupá a v případě automatické expozice 1 s bych se opětovného návratu zrcadla snad ani nedočkal. Ty samé časy v manuálním režimu fungují skvěle. Jedná se o závadu?

 

Opětovně předem moc díky za komenty.


  • 0

#810 Halka

Halka

    Nováček

  • Předplatitel
  • 213 příspěvků(y)
  • LocationDevínska Nová Ves
Reputace: 57

Publikováno 7 November 2018 - 14:48:08

Testujes to s filmom? Lebo toto mi pride ako pripad, kedy by OTF senzor vracal omnoho nizsie hodnoty nez senzory vedla hladaciku (ktorymi sa riadi zobrazenie v hladaciku), t.j. menej odrazeneho svetla od filmu. Do 1/30 sa myslim OTF riadi svetlom odrazenym od prednej lamely uzavierky, pri dlhsich expoziciach priamo od filmu - a pritlacna dosticka je asi o dost tmavsia (odraza menej svetla) nez bezny film.


  • 0

#811 Druidena

Druidena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 5

Publikováno 7 November 2018 - 15:02:46

Testujes to s filmom? Lebo toto mi pride ako pripad, kedy by OTF senzor vracal omnoho nizsie hodnoty nez senzory vedla hladaciku (ktorymi sa riadi zobrazenie v hladaciku), t.j. menej odrazeneho svetla od filmu. Do 1/30 sa myslim OTF riadi svetlom odrazenym od prednej lamely uzavierky, pri dlhsich expoziciach priamo od filmu - a pritlacna dosticka je asi o dost tmavsia (odraza menej svetla) nez bezny film.

Děkuju za vysvětlení, testoval jsem bez filmu. Takhle je to úplně jasné :)


  • 0

#812 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 7 November 2018 - 16:02:32

K tomu TTL u OM 4Ti - na blesku nastavit TTL, zbytek se ovládá z foťáku - nastavení citlivosti i případné expoziční korekce, páčka do polohy auto (pokud s bleskem spolupracuje nastaví se 60 mezi dvěma šipkami, připravenost blesku - rozsvítí se světlo které při korektní expozici chvíli poblikává.                        


  • 0

#813 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 23 December 2018 - 11:22:35

Mohu jeden dotaz k blesku? Mám OM2n s bleskem T20 a nevím si úplně rady s nastavením, jsou mé domněnky níže ohledně nastavení v pořádku?

 

1) destička na blesku je ven stranou Full Automatic Control OM-2 - o nic se nestarám, vše přes TTL, na foťáku fotím na manuál nebo prioritu clony a foťák se rozhodne, jestli tam ještě napálí blesk nebo ne.

 

2) destička otočená stranou ASA/vzdálenost/clona:

 - 2a) Manual - blesk odpálí maximální záblesk s tím, že podle zvoleného ISO a přibližné vzdálenosti objektu mi "měrka" ukáže clonu, kterou nastavit. Funguje na manuální i semi-auto mód  na těle?

- 2b) Auto na blesku je pro f/5.6 a pro f/11, čili nastavím dle foťáku, vyfotím a blesk automaticky změří, jak silný záblesk odpálit. Blesk odpálí záblesk vždycky.

 

Shoe mám 4.

 

Funguje to tak, jak jsem popsal, nebo jinak? Díky.


  • 0

#814 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 23 December 2018 - 12:44:13

U bodu 1) vypínač by měl být na automatiku, ne na manual, sama se nastaví  1/60s.


  • 0

#815 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 13 March 2019 - 17:55:07

OM-1n mi nedávala dlouho spát takže Zuiko/OM mánie pokračuje a k OM-2n jsem pořídil ještě "jedna-enko". Není to vysněná OM-3T nebo Leica M6, ale aspoň trocha mechaniky do tandemu k OM-2n z dílny Olympusu, kdy se mi podařilo sehnat kousek v zánovním stavu. :wub:

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  om1n.JPG   55.36K   6 Počet stažení

  • 0

#816 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 24 March 2019 - 21:10:53

Tak jsem se po nějakém čase opět dostal k volání barvy (viz. moje příspěvky k sedimentovanému blixu :-)), a na to co mi leze z OM-2n a z "late" verze 50/1.8 (Made in Japan) jsem zase čučel jak puk, to vše na low-cost filmu (nevím teď jestli to byl Kodak ColorPlus nebo Fuji C200 - každopádně jeden z nich). Na to, kdy ten systém vznikl tak je neuvěřitelné, jak už tenkrát dokázaly Zuika přenášet kontrast a barvy a jak OM-2n tělo perfektně měří. Klobouk dolů pane Maitani.

Přiložený soubor (y)


  • 1

#817 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 24 March 2019 - 21:17:31

Moje řeč!
  • 0

#818 tomashr

tomashr

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 547 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 22

Publikováno 25 March 2019 - 07:02:14

Mám OM-2n a OM-4 a mohu jen potvrdit, že jde o v mnoha ohledech nejdokonalejší těla kinofilmových "non-AF" SLR v historii, výborných nápadů je tam více. Navíc šlo na svou dobu o velice kompaktní přístroje. Zrovna tak se mohu jen přidat k chvále Zuiko skel.

Bohužel pro Olympus přišly zrcadlovky OM na trh v době, kdy profi oblast už pevně ovládal Nikon (OM-1 vlastně až 13 let po přelomovém Nikonu F) a o pár let je předstihla i první vyloženě profi SLR Canonu (F-1). Olympus asi neměl dost prostředků na snahu o zásadní průlom do profi trhu, naopak pro amatéry byly jeho "jednociferné" modely dost drahé, ve výsledku proto Olympus vždy zůstal v pozici "jednoho z těch vzadu" a po nástupu AF se vyloženě zasekl (dnešní situace Olympusu by byla na dlouhou debatu, ale to už je vyloženě "digitální téma").

Je to v podstatě trochu smutná historie, ale podobných případů by se daly najít mraky z řady oborů, tak se není čemu divit  :cry:


  • 0

#819 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 25 March 2019 - 08:04:57

Ještě jedna focená na OM-1n a Zuiko 28/2.8 - opět low-cost film (Kodak ColorPlus 200). Asi přišel čas rozprodat komplet Nikon výbavu :shock: Fotka z muzea dřevěných soch na Ostravici.

Přiložený soubor (y)

  • Přiložený soubor  Tygr.JPG   93.34K   6 Počet stažení

  • 0

#820 mojtech

mojtech

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 43 příspěvků(y)
  • Locationbratislava
Reputace: 10

Publikováno 30 April 2019 - 15:06:40

hoja, hoja, neda mi nepodelit sa o infosku. nahodou som natrafil na gumenu ocnicu Nikon DK 25 a ejhla, perfektne pasuje na om1 (predpokladam, ze aj na om2...). neprekaza ani pri otvarani a zatvarani dvierok pri manipulacii s filmom. nuz kto by zhanal, je dostupna asi za 11 eur.
mozno to niekoho potesi rovnako ako mna:)

Přiložený soubor (y)


  • 2

#821 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 9 May 2019 - 08:44:07

mojtech - fajny figl, vyzkousim :)

 

Jinak na vedomost se dava, ze mam k dispozici na prodej Zuiko 2/85, kdyby mel nekdo zajem.


  • 0

#822 Me2d

Me2d

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 591 příspěvků(y)
  • Locationcelakovice
Reputace: 37

Publikováno 9 May 2019 - 21:28:57

Teď jsem si na Madeire vyzkoušel perfektní objektivy Tamron adaptall 90/2 A 17/3,5 ten sirokac je famózní a má integrované 3 filtry. Tak ještě 50, 135, 200 i tam má své sqele kousky.
  • 0

#823 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,283

Publikováno 10 May 2019 - 06:29:09

:-)   viď?  


  • 0

#824 Phill

Phill

    Nováček

  • Předplatitel
  • 119 příspěvků(y)
  • LocationJihlava
Reputace: 12

Publikováno 11 May 2019 - 07:34:44

hoja, hoja, neda mi nepodelit sa o infosku. nahodou som natrafil na gumenu ocnicu Nikon DK 25 a ejhla, perfektne pasuje na om1 (predpokladam, ze aj na om2...). neprekaza ani pri otvarani a zatvarani dvierok pri manipulacii s filmom. nuz kto by zhanal, je dostupna asi za 11 eur.
mozno to niekoho potesi rovnako ako mna:)

To máš originál Nikon? Mně tam čínská DK 25 sice docela sedí ale přesahuje a brání otevření zadních dvířek. :)


  • 0

#825 mojtech

mojtech

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 43 příspěvků(y)
  • Locationbratislava
Reputace: 10

Publikováno 11 May 2019 - 15:35:16

Phill, cinska asi bude, kde inde by to vyrabali:) neviem porovnat s originalom, tu nemam http://www.mir.com.m...inder/index.htm

moja vyzera takto:

Přiložený soubor (y)


  • 0

#826 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 133

Publikováno 7 July 2019 - 18:21:57

No, tak mám objednanej Olympus OM-2n a sem trochu vyděšenej jak sem se po internetu dočet že je trochu problémový a že s tím nejde nic dělat pokud je problém v elektronice. Jestli jsem si neměl vzít OM-1 jak jsem původně chtěl, je jednodušší. Ale zas byl za supr cenu myslím a s objektivem Zuiko a podle spolehlivého prodejce podle popisu zcela funkční, měření, automatika, časy přesné.

Doplnil jsem si sbírku tímhle nákupem, jedna brašna středo formát, druhá 35mm.

 

 

Přiložený soubor (y)


  • 0

#827 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 8 July 2019 - 08:27:08

Mam to podobne s tem taskama.
Jedna OM-2n mi umrela prave na zavadu elektroniky. Ono ani neni divu, vzdyt se jedna o fotaky starsi jak 40 let. Poridil jsem dalsi, je to skvely stroj a stale jeste relativne za babku.
  • 0

#828 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 10 July 2019 - 09:28:15

eNka jsou vylepšené co se týče elektroniky, riziko selhání by u nich mělo být mnohem nižší. Zrovna jednu OM-2n zatěžuju v Dolomitech, trošku se po dešti orosila z vlhkosti ale cvaká furt perfektně.
  • 0

#829 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2,176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 10 July 2019 - 09:58:34

Spolehlivost elektroniky u "n" verzí si netroufám hodnotit, měl jsem však několik kusů OM2n i OM4 docela dlouho a nikdy nebyl problém. Rozdíl u "n" je především v možnosti použít motorový posun filmu.


  • 0

#830 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 10 July 2019 - 10:27:45

Samozřejmě nechci ze svojí zkušenosti s jednou pokaženou OM-2n dělat kdoví co. Prostě tyhle aparáty se můžou pokazit a čím starší budou, tím je riziko vyšší. Já ho taky nemáchal ve vodě, ani déšť si neužil a přesto umřel. Postupně, ale neodvratně.

Jinak jsou to výborné stroje. Verze "n" tuším používá jiný konektor pro hotshoe a lze s ní použít novější zábleskové jednotky. Mám doma dva kusy T32 a šlapou bezvadně, byť je používám výjimečně. Ve spojení s automatikou u OM-2n je to ale radost :-)


  • 0

#831 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,283

Publikováno 10 July 2019 - 14:46:21

Mezi námi zuikoholiky:   nejen ve vyšším věku  člověk ocení přednosti  OM-4, hlavně  vestavěnou dioptrickou korekci  a  časy závěrky  od  mnoha s  až po 1/2000s,   pokud   chce  další výhodu,  jakou je  fill-in  flash  až  do  1/2000s,  tak  o  fous  dražší  (ale současně  novější)  OM-4T(Ti)   a  k tomu  celkem  dobře dostupný  blesk  F280.     A hlavně:   vedle  Rolleiflexe 6008 a  tuším jednoho Hassyho  jsou to spolu s  OM-3 a 3T(Ti)jediné SLR,  které  umožňují  kreativně  a přesně  využít multi-spot  měření,   velice  užitečnou fičurku. 

Já vím,   mnozí namítnou,  že  cena  je moc  vysoká.  S touto námitkou souhlasím,   ale  současně  jsem se  po mnoha letech  slabé vůle,  kdy jsem, postižen  nemocí zvanou  G.A.S.   skupoval  kdeco,  neboť  "nekup to, když je to tak levné",  dospěl  do  stadia vědomí,  že lepší,  než  20 levných starých a různě moc  opotřebených a okopávaných čudlíků,  je  jeden  vysoce kvalitní,  novější,  u nějž mouchy  předchozích generací byly již vychytány,  a  původním majitelem chráněný jako oko v hlavě.   A  za to  se  vyplatí  zaplatit (aniž  by to  manželka  tušila).  

 

Ač   si mohu ve  skříni  vybrat  cokoli  od  OM-1 až  po  OM-3(T) či  v řadě  OM10 až po OM2000,    tak  většinou,  když  už  mám  chuť fotit  skrz  zuiko  skléčka,  beru dle  situace,  jestli  na  cesty,  kde bych to mohl  dokřápat,  či  do  bezpečných lokalit,  stejně  OM40 (mimochodem,  výborné OMko) nebo  OM-4,   mechanické OM-1  a  OM-3  jen  tehdy,  kdy se mohu z focením  tak trošku  "pomazlit",  a  ostatní  z řady  pouze  občas  jen  aby  se provětraly a  trochu rozhýbaly.  

Myslím,  že  se  spolehlivostí  je to jako u všech  "prémiových" značek,   když  má  člověk  štěstí  a narazí na  "opečovávaný"  a málo  jetý kousek,   snad  mu  vydrží  další  desítky  let,   když  smůlu  a  pořídí   bývalého  dříče,   který za jakýchkoli  přírodních podmínek  prošel s majitelem  už  moc  a jeho pajšlem  prolezlo  už  mnoho tisíc  filmů,   může  čekat,  že  nastane  problém.   Co jsem  se kdys  dočet,  tak  nejtvrdšími  testy  v době vývoje  fotoaparátu  prošly poslední verze OM-4(T) a OM-3(T),  tak  ač  jim  věřím,   setkal jsem se  s  jedním  kouskem OM-4,   který  toho asi má už hodně najeto  a  páč není  100% zdráv   nechal jsem si ho,  a jelikož  vím,  kde je jeho slabina,  jsem na něj  hodný a nechávám ho,  aby  mi i  s tímto  pokulháváním dál věrně sloužil. 


  • 0

#832 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 133

Publikováno 10 July 2019 - 19:25:08

No tak supr, dneska dorazil, nádhernej stroj a k tomu Zuiko zoomovací objektiv, sbírka je tedy kompletní. Včera jsem si vyzvedl zvětšovák Meopta na 6x6 s příslušenstvím (skoro zadarmo) a nakoupil pár 35mm filmů a dneska jsem dokoupil pár svitků Rollei. Film jsem ještě nikdy nezakládal, ani s nim nefotil, jen naprázdno u mých fotoaparátů. Je to pro mě velká věc, zatím je mám v lednici. Nejdřív jsem chtěl projít nějakým kurzem na analog, abych pořádně věděl co dělat, ale nejbližší kurzy sou až někdy v září - říjnu. Navíc ty foťáky mám už vážně dlouho (Rollei) a už vážně bych rád začal cvakat a na ty Olympusy moc školy nepotřebuju, maj expozimetry a teorii mám načtenou, viděl jsem snad všechno na Youtube. Asi založim film a zítra něco poprvé nacvakám.

 

Přikládám mojí kompletní sbírku jak jsem jí chtěl.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#833 Skorec

Skorec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 306 příspěvků(y)
  • LocationÚstí nad Labem
Reputace: 75

Publikováno 11 July 2019 - 08:16:11

Tak aby se dařilo. Olympus je mazel a je to radost s ním fotit.
  • 0

#834 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 11 July 2019 - 08:52:10

Mezi námi zuikoholiky:   nejen ve vyšším věku  člověk ocení přednosti  OM-4, hlavně  vestavěnou dioptrickou korekci  a  časy závěrky  od  mnoha s  až po 1/2000s,   pokud   chce  další výhodu,  jakou je  fill-in  flash  až  do  1/2000s,  tak  o  fous  dražší  (ale současně  novější)  OM-4T(Ti)   a  k tomu  celkem  dobře dostupný  blesk  F280.     A hlavně:   vedle  Rolleiflexe 6008 a  tuším jednoho Hassyho  jsou to spolu s  OM-3 a 3T(Ti)jediné SLR,  které  umožňují  kreativně  a přesně  využít multi-spot  měření,   velice  užitečnou fičurku. 
Já vím,   mnozí namítnou,  že  cena  je moc  vysoká.  S touto námitkou souhlasím,   ale  současně  jsem se  po mnoha letech  slabé vůle,  kdy jsem, postižen  nemocí zvanou  G.A.S.   skupoval  kdeco,  neboť  "nekup to, když je to tak levné",  dospěl  do  stadia vědomí,  že lepší,  než  20 levných starých a různě moc  opotřebených a okopávaných čudlíků,  je  jeden  vysoce kvalitní,  novější,  u nějž mouchy  předchozích generací byly již vychytány,  a  původním majitelem chráněný jako oko v hlavě.   A  za to  se  vyplatí  zaplatit (aniž  by to  manželka  tušila).  
 
Ač   si mohu ve  skříni  vybrat  cokoli  od  OM-1 až  po  OM-3(T) či  v řadě  OM10 až po OM2000,    tak  většinou,  když  už  mám  chuť fotit  skrz  zuiko  skléčka,  beru dle  situace,  jestli  na  cesty,  kde bych to mohl  dokřápat,  či  do  bezpečných lokalit,  stejně  OM40 (mimochodem,  výborné OMko) nebo  OM-4,   mechanické OM-1  a  OM-3  jen  tehdy,  kdy se mohu z focením  tak trošku  "pomazlit",  a  ostatní  z řady  pouze  občas  jen  aby  se provětraly a  trochu rozhýbaly.  
Myslím,  že  se  spolehlivostí  je to jako u všech  "prémiových" značek,   když  má  člověk  štěstí  a narazí na  "opečovávaný"  a málo  jetý kousek,   snad  mu  vydrží  další  desítky  let,   když  smůlu  a  pořídí   bývalého  dříče,   který za jakýchkoli  přírodních podmínek  prošel s majitelem  už  moc  a jeho pajšlem  prolezlo  už  mnoho tisíc  filmů,   může  čekat,  že  nastane  problém.   Co jsem  se kdys  dočet,  tak  nejtvrdšími  testy  v době vývoje  fotoaparátu  prošly poslední verze OM-4(T) a OM-3(T),  tak  ač  jim  věřím,   setkal jsem se  s  jedním  kouskem OM-4,   který  toho asi má už hodně najeto  a  páč není  100% zdráv   nechal jsem si ho,  a jelikož  vím,  kde je jeho slabina,  jsem na něj  hodný a nechávám ho,  aby  mi i  s tímto  pokulháváním dál věrně sloužil. 

Jo OM-4T bych si taky nechal libit :-) Krome dioptricke korekce a nejkratsiho casu 1/2000 s prijde vhod i vetsi rozsah ISO (az 3200), tedy v porovnani s nizsimi modely.
OM-40 mam tez a je to dobry stroj pro situace, kdy bych mel strach o OM-2n. V podstate funguje v rezimu Auto uplne stejne, akorat je o trochu tezsi a podle me neni tak pekna.
  • 0

#835 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 12 July 2019 - 08:57:02

Ty eNka mají předělanou elektroniku a pár dalších věcí - např. jiné pojivo v pěnovce co obklopuje pentaprism. Na netu je k tomu dost info. Motorový posun umí všechny, jen ty co mají emblém MD to mají připraveno z fabriky. Ta 1/2000s je super, ale dá se vystačit i s 1/1000, dnešní negativní materiály toho snesou hodně a není problém s OM2n fotit za slunečného dne na f4, když nejsou prudké stíny tak i na f2.8. Koukám, že docela frčí Olympus Trip 35 - nějaké postřehy z praxe?
  • 0

#836 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 12 July 2019 - 09:24:03

Moje OM výbava, toho času na dovolené :-) Kromě Ektachromu jsem přibalil ještě pár Ektarů a Fomy 100.

Přiložený soubor  PSX_20190712_102041.jpg   293.55K   4 Počet stažení
  • 0

#837 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 12 July 2019 - 09:25:45

Jojo, taky teď vezmu svou OM-40 na vodu. Snad to oba přežijeme :-)


  • 0

#838 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 133

Publikováno 12 July 2019 - 11:45:35

Koukám, že docela frčí Olympus Trip 35 - nějaké postřehy z praxe?

 

Ano, seknul se film zhruba v půlce :mrgreen:  Fomapan 200 B&W. Museli ho ve Foto Škoda vyndat ve tmě, tak sem ho tam nechal rovnou vyvolat. Foťák naprosto v pořádku, zkusili testovací film a OK. Může se stát občas, že záleží na tlouštce filmu atd. Taky to bylo poprvý co sem zakládal film, tak může být chyba taky na mé straně. Jinak foťáček boží.


  • 0

#839 lievet

lievet

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 September 2019 - 11:22:43

Dobry den, poridil jsem si svuj prvni kinofilmovy fotoaparat (OM-2N). Snad touto poznamkou dokazi ospravedlnit nasledujici dotaz. Zalozil jsem svuj prvni film, exponoval jsem cca 10 policek kinofilmu, kdyz jsem si nahle vsiml, ze se volic previjeni (ten se sklapeci fajfkou), tak nejak volne pohybuje, kdyz o nej zavadim a ve vysledku s nim jde otacet obema smery - opet volne. V ramci nacerpane teorie jsem si myslel, ze se to hybat nema a az po otoceni packou pro uvolneni previjeni na predni strane fotoaparatu je mozne film previnout. Jsem z toho zmateny, nevim, jestli je neco pokazeneho, s jinym aparatem zkusenost nemam. Zaroven vim, ze kdyz natahuji packu pro dalsi expozici, volic se pootoci o delku policka. Jinymi slovy - film se previji z jedne spulky na druhou a tak nejak jsem pocital, ze to bude doplé, nikoli tak volne. Vlastne ani nevim, co blokuje packa na predni strane, vim pouze to, ze s ni mam pootocit pri previjeni filmu, co aretuje, netusim. Asi me bude zmatenost provazet i nadale, presto prosim o radu, jestli je vse v poradku a zda vadi, kdyz se volic s fajfkou obcas omylem behem foceni pootoci, kdyz o nej letmo zavadim. Dekuji za radu.
  • 0

#840 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 14 September 2019 - 11:42:09

Pokud jsem to dobře pochopil (a že mi to trvalo), jedná se o točítko zpětného převíjení...? Tak to je pak zcala tak, jak má být, naopak není dobré, když se s ním manipuluje či dokonce utahuje, hrozí poškrábání filmu.


  • 0

#841 lievet

lievet

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 14 September 2019 - 12:02:56

Ano, jedna se o packu previjeni, omlouvam se za vyjadrovaci schopnosti, jsem v pocatcich. Tedy Vam dekuji, volna packa previjeni je v poradku a ja se s ni pokusim co nejmene manipulovat.
  • 0

#842 faajn

faajn

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 411 příspěvků(y)
  • LocationOstrava-Wroclaw
Reputace: 79

Publikováno 14 September 2019 - 14:53:47

Noo...a nebo je volná protože jsi špatně založil film :)
Kdysi se mi to stalo na pentaxu ME "vyfotil" jsem tak celý film a zorientoval se až u převíjení zpět... páčka nekladla žádný odpor...ani nemohla když nic neprevijela :)
  • 0

#843 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1,080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 15 September 2019 - 18:44:51

Jak pise lievet, kolecko se pri previjeni na dalsi policko toci, takze je vse v poradku :-)
  • 0

#844 vejfuk

vejfuk

    Nováček

  • Předplatitel
  • 468 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 133

Publikováno 24 September 2019 - 22:10:09

Já myslím že jsem to pochopil přesně jak to myslel, já řešil to samé ze začátku na Om-2n. A to že páčkou zpětného převíjení můžu v podstatě proti směru šipky libovolně otáčet, čímž se film v kazetě rozbaluje. Což se stane poměrně často, např. když se čachruje s foťákem ven z brašny a nazpátek, stačí o to jen nepatrně zavadit. Co mě ale dycky vystrašilo, že když se potom natáhne film páčkou napravo, tak se tahle převíjecí páčka nalevo nepootočí jak by měla nebo jen nepatrně (nebo vůbec), což ale neznamená že by byl film špatně navinut nebo založen, jen to že v tu chvíli byl uvnitř kazety trochu rozbalen a dokud se zas neutáhne, tak se při natahování filmu na další políčko nemusí ta páčka vůbec pootáčet.

 

Já vím, řešíme úplnou chujovinu, jen se snažím detailně a logicky popsat co mě nějakou dobu trochu trápilo:)


  • 0

#845 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,283

Publikováno 25 September 2019 - 07:14:55

netrap se tím.  vysvětlil sis to správně. 


  • 0

#846 lukee

lukee

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 265 příspěvků(y)
Reputace: 49

Publikováno 17 November 2019 - 08:50:50

Chalani, chytl jsem další G.A.S. (gear acquisition syndrome) a poohlížím se po černém těle v perfektním stavu OM1n nebo bych možná zkousl i OM3. Důležitý je super stav, bezchybné měření a co nejmíň patiny :-)


  • 0

#847 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 17 November 2019 - 09:31:48

Tak jsem se po nějakém čase opět dostal k volání barvy (viz. moje příspěvky k sedimentovanému blixu :smile:), a na to co mi leze z OM-2n a z "late" verze 50/1.8 (Made in Japan) jsem zase čučel jak puk, to vše na low-cost filmu (nevím teď jestli to byl Kodak ColorPlus nebo Fuji C200 - každopádně jeden z nich). Na to, kdy ten systém vznikl tak je neuvěřitelné, jak už tenkrát dokázaly Zuika přenášet kontrast a barvy a jak OM-2n tělo perfektně měří. Klobouk dolů pane Maitani.

 

Nechci sejčkovat, ale mám pocit, že ne nepodobná kvalita mi leze i z Rokkorů. Dokáže někdo porovnat z vlastní zkušenosti?


  • 0

#848 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,283

Publikováno 18 November 2019 - 07:54:31

Jo.  Dokáže.   Ale  nemám chuť to  tu ventilovat,  neb je to subjektivní vjem, že některá skla  od  toho či toho výrobce  mají  něco do sebe, co  to druhé sklo nedá, hlavně v barvě.  Generalizovat  se asi nedá,  co je lepší,   roli můžou hrát  osobní preference a  chuť na vdolky či holky.  Ale  fakt je,  že  Zuiko a Olympus  beru  do ruky  tehdy,  kdy na konkrétní účel nemám plnohodnotnou náhradu od Minolty a Rokkoru v potřebném ohnisku a světelnosti. 


  • 0

#849 Bob van Sikorski

Bob van Sikorski

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 574 příspěvků(y)
  • LocationPoděbrady
Reputace: 116

Publikováno 18 November 2019 - 09:06:21

Souhlasím, generalizovat se nedá, měl bych to upřesnit: jediné sklo od Minolty, které mám (myslím si) solidně "nakoukané", je MC Rokkor 50/1.7. A myslím to dokonce tak, že jsem v minulosti měl i MC Rokkor 50/1.4 a zbavil se ho, neb se mi fotky z něj oproti 1.7 nelíbily. Ale Zuika neznám z osobní zkušenosti vůbec, proto se ptám, jsa zvědav.


  • 0

#850 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3,786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1,283

Publikováno 18 November 2019 - 09:30:15

Zvědav můžeš být na subjektivní pocit uživatele nebo na  technické parametry naměřené sterilními lab. testy. 

Nejlepší je  vyzkoušet si to sám.   Jinak je to povídání nad fotkama a diapozitivama na celej víkend. 


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návětěvníků, 0 anonymních