Přejít na obsah


Fotka

Olympus OM


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
908 odpovědí na toto téma

#701 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 23 březen 2015 - 09:28:52

Kup zuiko 35-80/2.8, nemá cenu dělat kompromisy
  • 0

#702 PauIie

PauIie

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationBratislava DNV
Reputace: 54

Publikováno 23 březen 2015 - 10:31:39

Kup zuiko 35-80/2.8, nemá cenu dělat kompromisy

Len by som dodal, že cena je tiež nekompromisná. ;-)

Myslím, že rozumnejšie riešenie by bolo zuiko 35-70mm f3.6 za zlomok ceny vyššie uvedeného.


  • 0

#703 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 23 březen 2015 - 10:35:34

Souhlas s tím Zuiko zoomem.

Kdysi jsem jako první sklo k OMku koupil ne-Zuiko zoom 35-80/3.5 Auto Macro. Je sice pravda, že funguje také slušně, není to ale ten správný pocit japonského originálu - naštěstí tomu také odpovídala cena :-)


  • 0

#704 MIC448

MIC448

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 81 příspěvků(y)
Reputace: 27

Publikováno 23 březen 2015 - 10:58:41

Věřím že zuiko 35-80/2,8 bude nekompromisní sklo ale musím se držet krapet při zemi. Mam rad zajímavou techniku takže už tu mam krapet více systému, které postupně vybavuju, G.A:S v plne krase


  • 0

#705 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 23 březen 2015 - 11:03:24

Pouze bych spekuloval,  co  pro  tazatele mic...  znamená  vyhovující rozsah "základního" zoomu.  Dle jeho zmínky o tom, že "...neni kam couvat nebo je oběkt zajmu moc daleko"  (pozn.: oběkt je krásné slovo)  jen tipuji,  že  má na mysli   cca 70-200mm, ale  to může vyjasnit pouze tazatel. 

jako  čudlíkář,  kterému prošlo rukama  už  dost skléček i ze zvědavosti,  co jak  maluje,  i jako zuikoholik,  který na  OMko  nasadí nezuiko objektiv již pouze v případě,  že  OMzuiko v  potřebném ohnisku a světelnosti nemá,  mohu říct,  že  objektivy tzv. třetí strany,  které  svou  kvalitou  jsou srovnatelné (či vyjímečně lepší) než zuika jsou v  současné  době  sehnatelné  za částky  srovnatelné a  dokonce i vyšší  než  zoom objektivy  OMZuiko. 

Na  dotaz bych  tedy  bez studu mohl odpovědět:  hodně muziky za málo peněz  udělá  maličké, nenápadné  a taky  levně  dostupné OM Zuiko 70-150/4.

V rozsahu cca 80-200mm je  z náhražek  strašná spousta,  ale  jen asi  3 objektivy (co znám) jsou  výborné.   Bohužel  od r. 2006-7,  kdy byl boom výprodejů  nejsilnější,  cena  těchto vybraných skléček  roste  na  až nechutné hodnoty. 

zmiňuji se  jen  o  tom,  co  je  o fousek až  fous delší než  50mm záklaďák,  jež tazatel  má...

širší ohnisko  než  50... je  úplně  jiné kafe,  s tím se  do  řečí o "základním zoomu"  nepouštím,  i když o  některých dobrých bych věděl...


  • 0

#706 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 23 březen 2015 - 11:05:57

aha, nápovědu  už vidím...

výbava více  systémů....   aniž  by se  utrácely peníze za  duplicity,   zde  je  Adaptall, resp. Adaptall-2  system  velmi  dobrým  (a jediným rozumným) řešením.


  • 0

#707 MIC448

MIC448

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 81 příspěvků(y)
Reputace: 27

Publikováno 23 březen 2015 - 12:08:52

S duplicitami jsem vnitřně smířen.   Adaptal představuje zajímavou možnost ale zvažoval sem ji nejvíce u minolty md kde se mi už ale podařilo moje oblíbena ohniska vykrýt rokory a telekonvertorem.

 

Základní zoom je pro mě taková ta hospodská klasika 24(35)-70(max.100) zvládnete celou společnost u stolu a v nouzi i nějaký ten portrétek když se smířite s větší hloubkou ostrosti


  • 0

#708 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 23 březen 2015 - 12:39:38

aha.... já pro hospodskou i jinou klasiku  používám  zuika  21/2,0,   35/2,0,   50/1,4  a  85/2,0  nebo rokkory  28/2,0,  35/1,7, 50 resp.58/1,2 a 85/2,0 :-)  a  zoom skla  kvůli  světlu  téměř  vůbec...   (i když  Tamron 24-48/3,5-3,8  vzácně  používám venku, pro  N a P..., kde ekvivalent v pevných krátkých sklech nemám)


  • 0

#709 Slavek69

Slavek69

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 82 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 24 březen 2015 - 17:55:30

Zuiko 35-70mm f3.6 je dobrá volba. Sám ho mám a nemám mu co vytknout.


  • 0

#710 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 25 březen 2015 - 07:58:01

Trochu odbocim od tematu objektivu.
Nevim proc, ale dnes mi prisla na mysl otazka, zda OMka pri automaticky stanovene expozici nejak kompenzuji Schwarzschilduv jev. Napr. OM-2n umi az 120s expozici v AUTO rezimu a tak je zkratka potreba se Schwartzschildem zaobirat. Jak by se aparat vyrovnal s ruznymi prodluzovacimi faktory u ruznych typu filmu? Nebo pouziva nejakou stredni hodnotu?
V navodu ani na ruznych OM forech jsem odpoved nenasel.
Mate nekdo k tomuhle relevantni poznatky?
  • 0

#711 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 25 březen 2015 - 08:51:25

Pan Maitani,   který  nechal sbírat  desítky tisíc  snímků  od  mnoha testy pověřených fotografů pro vytvoření aloritmů pro řízení expozice u OM2 až OM4 a jejich verzí,  už na to asi neodpoví...  sice jsem  v minulých letech  snažil  přečíst vše,  co  na  internetu dohledatelné o OM systému bylo, ale zmínku o kompenzacích při  velmi dlouhých expozicích jsem nezahlédl...   když už se  vyjímečně  k  dlouhým expozicím dostanu,   většinou udělám expoziční bracketing N až  N+3 v manuálu,  nebo  expo-bracketing v autorežimu s korekcí  přenastavením citlivosti filmu na ovladači v  podobném rozsahu EV.


  • 0

#712 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 25 březen 2015 - 11:20:52

Otázka je, zda-li chceš, aby aparát sám stanovil korekci vlivu Schwarzschildova jevu. Odpověď je myslím ne.


  • 0

#713 saab900aero

saab900aero

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 duben 2015 - 14:10:47

Ahoj všichni, tak nějak intuitivně jsem na aukru hrábnul po Oly OM-30 s Tokinou 28 - 75/3.5 - 4.5 RMC. Prohledal jsem forum, ale většinou je tady všechno o OMkách jednociferné řady a na info o té Tokině jsem taky nenarazil. 

Chci se zeptat jestli je velký kvalitativní rozdíl jedno a dvou-ciferných řad (kromě možností nastavení). Jestli nemáte někdo zkušenosti s tímto objektivem a jaká je podle vašeho názoru dobrá cena za tenhle set...Mě to stálo 600,-

Co se týče stavu, tak tam v podstatě není znát žádné opotřebení, kromě umazaných čísel na prstenci časů a všechno vypadá zachovale a funkčně :) Časy a měření se mění, jestli to ale sedí jak má, to nepoznám :) Mám zatim založený první film.. Díky zkušeným za jakékoli info :)


  • 0

#714 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 768 příspěvků(y)
Reputace: 238

Publikováno 21 květen 2015 - 07:20:04

Zdravím! Olympus OM 2 má zaseknutú páčku prevíjania filmu. Dá sa to opraviť? Ďakujem

Dá.


  • 0

#715 separovanyodpad

separovanyodpad

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 4

Publikováno 20 červen 2015 - 09:45:21

Zdravím nádejných Zuikoholikov :)

Za pekné oči sa mi do rúk dostali krásavci OM1 a OM2n. Na pohľad boli hodné zavrhnutia, no videonávody na youtube a pevná ruka to vyriešili a tak k OM20 a OM40 pribudlo niečo s jednociferným označením :)

Ale dosť bolo chvastania sa. OM2n má stále menší problém. Na auto režime fachá ako hodinky, sľúbené expozície v radoch desiatkach sekúnd sa naplnili. No po prepnutí na manuál akoby sa nič nestalo, stále to ide na auto. V hľadáčiku sa síce zobrazí stupnica + a -, no ručička sa stále správa, akoby tam bol zaradený automat. 

Máte niekto s tým skúsenosť? Modlím sa len, aby to bolo v nejakom zlom kontakte na prepínači O:-)


  • 0

#716 PauIie

PauIie

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationBratislava DNV
Reputace: 54

Publikováno 20 červen 2015 - 12:44:21

Ak ručička lieta aj v manuálnom režime podla množstva svetla ako v režime "A", tak je všetko vporiadku. Expozimeter meria svetlo v nakomponovanej scéne, a ty si musíš nastaviť clonu, alebo čas tak, aby bola ručička v strede.


  • 0

#717 separovanyodpad

separovanyodpad

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 4

Publikováno 21 červen 2015 - 09:57:45

Myslel som to tak, že v manuále ide na auto režim. Na skúšku som napr. vyšiel von, bolo slnečno. Nastavil som 1/2 a klapnutie bolo 1/1000. Prišiel som do izby, nastavil som 1/250 a strelil mi odhadom to niečo medzi 1/8-1/2. Skôr ako by v manuále nereagoval na nastavený čas a priraďoval si ho sám ako v automate. To isté aj ručička expozimetru, reaguje len na zmenu clony, ak nastavujem čas, ani sa nehne. Asi to vidím na Matunáka alebo čo


  • 0

#718 PauIie

PauIie

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationBratislava DNV
Reputace: 54

Publikováno 21 červen 2015 - 13:15:24

Tak potom tam bude nejaká zrada.


  • 0

#719 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 25 červen 2015 - 22:10:17

Completo.

Přiložený soubor (y)


  • 0

#720 separovanyodpad

separovanyodpad

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 4

Publikováno 28 červen 2015 - 16:11:32

Completo.

velice pekné kombo :)


  • 0

#721 Slavek69

Slavek69

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 82 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 27 srpen 2015 - 16:54:45

Mám velikou prosbu. Zlobí mi Winder 2. Když jsem ho rozebral, tak jsem zjistil, že bílý drátek (je tam jen jeden) odněkud odpadl. Prostě je bezprizorní. Problém je v tom, že nevím, na který kontakt příjde napájet.

Má prosba spočívá v tom, jestli by mi někdo nevyfotil, kam patří, popř. sám se neujal jeho opravy. Jsem z Prahy.

Děkuji všem za ochotu.


  • 0

#722 Slavek69

Slavek69

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 82 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 27 srpen 2015 - 17:13:28

Ještě foto

 

[img]http://img15.rajce.i...nder1.jpg?ver=0[img]


  • 0

#723 PauIie

PauIie

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationBratislava DNV
Reputace: 54

Publikováno 27 srpen 2015 - 18:21:04

Mám velikou prosbu. Zlobí mi Winder 2. Když jsem ho rozebral, tak jsem zjistil, že bílý drátek (je tam jen jeden) odněkud odpadl. Prostě je bezprizorní. Problém je v tom, že nevím, na který kontakt příjde napájet.

Má prosba spočívá v tom, jestli by mi někdo nevyfotil, kam patří, popř. sám se neujal jeho opravy. Jsem z Prahy.

Děkuji všem za ochotu.

Nech sa páči: http://elektrotanya....f/download.html


  • 0

#724 Slavek69

Slavek69

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 82 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 27 srpen 2015 - 20:42:24

Děkuji,jsi moc hodný, ale v tomhle se vůbec neorintuji. Nejsem technický typ. Pomohla by mi fotka, kde je ten bílý drátek připojený.
  • 0

#725 PauIie

PauIie

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationBratislava DNV
Reputace: 54

Publikováno 27 srpen 2015 - 21:12:58

Na poslednej strane dokumentu máš zapojenie. Súčiastka na tvojej fotke je v pravom dolnom rohu schémy. Označenie vodiča je RDJ-W (W-white-biela).

Přiložený soubor (y)


  • 0

#726 Slavek69

Slavek69

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 82 příspěvků(y)
Reputace: 7

Publikováno 27 srpen 2015 - 21:49:16

Tak teď už je mi to jasný. Jen budu muset ještě sehnat nějakého šikulu, který mi to připájí. Na to sám nemám a ani nemám takovou pájku, se kterou bych se tam dostal. Moc děkuji za trpělivost.
  • 0

#727 ondrejvanya

ondrejvanya

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 4

Publikováno 3 září 2015 - 19:29:07

Vážení, dotaz - jak dlouho vám vydrží šlapat baterky v OM-4 ? (nikoliv Ti) ... koumám, zda jít do této, nebo počkat, až se někde vyloupne Ti za dobrý peníz...


  • 0

#728 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 3 září 2015 - 22:58:13

prakticky nekonečně

pakliže jsi bojácný jako já, tak si hodíš do brašny 2 náhradní knoflíky. nebo koupíš OM3


  • 0

#729 Adamz

Adamz

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 173 příspěvků(y)
  • LocationUherské Hradiště
Reputace: 55

Publikováno 4 září 2015 - 04:54:33

V mem kusu s novější elektronikou vydrzi presne pul roku, na filmy to spocitane nemam. Ale moc s tim nefotim.
  • 0

#730 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 4 září 2015 - 07:17:54

Mít v zásobě 2 knoflíky se vyplatí i s 4-Ti. Fotil jsem s ní nárazově 2-3 x ročně a min. 1x za rok jsem po pár snímcích sakroval, proč jsem zase nechal baterie doma...

Takže asi tam rozdíl bude, když ale nemáš v kapse náhradu, vyjde to nastejno. Za ušetřený peníz myslím nakoupíš baterií na dost dlouho. 


  • 0

#731 ondrejvanya

ondrejvanya

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 4

Publikováno 4 září 2015 - 10:21:58

Jo, k něčemu podobnému jsem se dopracoval. A ta OM-4ka vyšla vážně moc pěkně. Snad bude šlapat, jak má :)


  • 0

#732 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 5 září 2015 - 14:49:38

Pozravujem OM károv,

 

potrebujem potvrdiť resp. vyvrátiť jeden jav.

 

Ide o moju OM2n a zaostrovanie:

 

je normálne ak ostrím pomocou fresnelovej šošovky a zaostrím na nekonečno, obraz mi stále kmitá na v diaľke akože zaostrené predmety, hory atd., ak otočím objektívom do polohy aby mi ten obraz nekmital, tak riska je cca 1-2 mm pred znakom nekonečno. Tento jav som zbadal na všetkých nasadených OM sklách čo mám na konkrétnom tele. Fotky síce z tohoto tela sú "ostré", ale niečo mi tam chýba, ako kedy tá hranová ostrosť,možno sa mi to iba zdá...ale všimol som si, Že pomocou SLR je pomerne ťažšie a citlivejšie ostrenie ako na diaľomery,teraz mi prirástla k srdcu práve tá OM2 ka. Možno ja robím chybu pri strení,alebo to robí tá odchýlka. Je čudné že ostriaci krúžok na objektíve je fix na nekonečno, a aj tak je tam prítomné kmitanie obraz vzdialených predmetov.

 

Či to je normálny jav pri niektorých OM prizmách, alebo mechanicko optická chyba ( narušená poloha zrkadla ...), síce ja si to v hladačiku zaostrím,ale či to jemné zaostrenie na filme sa môže znehodnotiť...

 

Prosím o prípadné postrehy. Ďakujem pekne.


  • 0

#733 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 6 září 2015 - 17:08:13

je správně a přesně nasazena matnice?


  • 0

#734 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 6 září 2015 - 17:27:40

je správně a přesně nasazena matnice?

No, to musím skontrolovať, Inak som skušal  druhu om2ku a tam to už je v poriadku, tak bude zrejme problem s polohou matnice,resp. nárazová tyčka, o ktorú sa zrkadlo opiera bude v zlej polohe. Ale všimol som si, že ten kolík je pružný,ako keby tam bola pevnejšia spružina. Tak preto pochybujem, že to bude tým kolíkom.


  • 0

#735 PauIie

PauIie

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 177 příspěvků(y)
  • LocationBratislava DNV
Reputace: 54

Publikováno 8 září 2015 - 23:01:40

Drpetko1 - Môže to byť zlým zasadením matnice, ako písal aj jirin.

Mal som podobný problém, ale iba s 24/2.8, akoby sa nedalo zaostriť na nekonečno. Nie a nie spojiť obraz v klinovej šošovke na matnici. Nakoniec som zistil, že sa musím pozerať presne kolmo na stred matnice. Stačí malá zmena uhlu, a už je to posunuté. Robí to ale iba na 24mm. Pri 55 a 135 sa to neprejavuje.

Mimochodom, ktorý typ matnice máš?


  • 0

#736 Drpetko1

Drpetko1

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 313 příspěvků(y)
  • LocationSlovensko
Reputace: 16

Publikováno 9 září 2015 - 20:28:26

Paulie:

 

Matnicu mám 1-3. Nasadená bola správne. Problém som vyriešil, o stotinku som musel znížiť plohu zrkadla stlačním nárazového kolíka.

Porovnal som (zmeral) vyvýšenie zrkadla od základne s druhým om2,ktorý zameriava správne, a bola tam malá diferencia.

 

Teraz to už je v poriadku, nekonečno je bez kmitania.

 

Ja som mal zo začiatku problém s jemným ostrením na OM, kým som si zvykol a naučil sa v správnej rovine do hľadáćika pozerať, zo začiatku som väčšinou videl len štruktúru fresnelovej čočky a žiadne kmitanie, keď som polohu našiel tak už to bolo bez problému.


  • 0

#737 ascharat

ascharat

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationNová Baňa
Reputace: 1

Publikováno 25 leden 2016 - 22:05:08

Potrebujem poradiť aký blesk potrebujem k OM2n bota shoe4 mam jeden na om 10 ide na OM2n. nie. 


  • 0

#738 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 25 leden 2016 - 23:11:34

Ahoj. Mam taky OM-2n s patricnou patkou. Pokud chces, aby ti fungovala plna automatika, tedy OTF mereni i u blesku, musis poridit original blesk T32 nebo T20. Mam ten prvni a funguje skvele (i na jinych fotacich - nastesti ma i manualni rezim s moznosti volby polovicniho nebo plneho vykonu).
Jinak by snad na tom OMku mel byt pouzitelny jakykoliv blesk se stredovym kontaktem, akorat budes muset ozelet tu expozicni automatiku.
  • 0

#739 ascharat

ascharat

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationNová Baňa
Reputace: 1

Publikováno 26 leden 2016 - 19:05:40

Dík za odpoveď bol zaoxidovaný kontakt stačilo prečistiť


  • 0

#740 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 26 leden 2016 - 23:36:01

:-)
Bohuzel jsi nenapsal v puvodni zprave, o jaky blesk se ti presne jedna. Proto moje ponekud obsahla odpoved, ktera ti stejne asi k nicemu nebyla, ze?
  • 0

#741 ascharat

ascharat

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 28 příspěvků(y)
  • LocationNová Baňa
Reputace: 1

Publikováno 27 leden 2016 - 20:37:50

Jedna sa o blesk METZ23BC4 už to funguje vyčistil som kontakty.Samozrejme nefunguje ako T32 ale stačí nastaviť clonu a to mi vyhovuje aj tak ho využívam velmi malo


  • 0

#742 keramiko

keramiko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 19 březen 2016 - 00:52:18

Ahoj, mám dotaz k om2n /sp - když mám nataženou závěrku, mohu ještě měnit čas kolečkem na těle? Nebo ne? Díky. 


  • 0

#743 berraneck

berraneck

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 176 příspěvků(y)
  • LocationPraha/Vsetín
Reputace: 229

Publikováno 19 březen 2016 - 11:09:07

ano


  • 0

#744 keramiko

keramiko

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
Reputace: 6

Publikováno 19 březen 2016 - 13:42:37

dík


  • 0

#745 JohnyShorty

JohnyShorty

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 květen 2016 - 12:59:41

Zdravím, tak už jsem také hrdým majitelem OMka. Ale jsem tak trochu rozčarován. Sehnal jsem OM 30 (tedy amatéra), a co tak pročítám, moc názorů nebo postřehů na tento typ tu není. Já jsem jím "nahradil" Fujicu STX-1N a nevím jestli jsem udělal správně. Co se týká ostrosti, je na tom 50/1,8 Zuiko oproti Fujinonu 50/1,9 o něco lépe, ale na Fujice mám zase možnost M42. Po nafocení prvního filmu mi přišlo, že negativ je decentně podexponovaný. Tak jsem nelenil a změřil stejnou scénu jak Fujicou s Olympusem tak Sverdlovskem a světe div se, Olympus mi na stejnou clonu dává o polovinu kratší čas expozice. Teď je otázkou, zda to korigovat přes +-EV potažmo nastavením citlivosti, nebo jestli se vyplatí s tím někam zajít.  


  • 0

#746 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 3 květen 2016 - 13:41:32

já bych vyzkoušel, jestli je odchylka konstantní při různé hladině osvětlení

když ano, tak první možnost

-

pro zajímavost

posílal jsem takhle novou ( v záruce )  kino bessu 3a do servisu a byla v pořádku "jen" přikrmovala přibližně o 1 ev

asi vlastnost

jen mi připsali, ať více dbát na čistotu aparátu

německy :smile:

holt jsem ji tehdá hodně používal


  • 0

#747 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 3 květen 2016 - 14:10:52

OM30  je  jediný  aparát z OM řady,  který  nemám (ani  netoužím  mít).

Nicméně  doporučuji zkontrolovat,  jestli na bajonetu objektivu není(nejsou) ohnutá(ohnuté) páčka(páčky) ovládání clony.   Pak si  třeba  může aparát myslet,  že clona  je  např, 4 a podle toho dávkuje čas,   ve skutečnosti  může při expozici celona mít  hodnotu 5,6 ...   (stejný problém jsem měl  kdysi  na  slovutném  Planaru  u  Contaxu,   srovnání  páčky  to napravilo.    Halt  předchozí majitel  byl  asi  silák drsnoň.)   Pokud  máš  jiný  OM objektiv,   zkontroluj  měřené hodnoty  expozice  při jeho nasazení.

Pokud  odchylka  v měření (podexpozici) je  v celém  rozsahu  clonových hodnot  a časů  a s různými OM objektivy stejná,   pak lze  korigovat  +-EV nebo nastavením citlivosti celkem pohodlně.   


  • 0

#748 JohnyShorty

JohnyShorty

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 17 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 květen 2016 - 15:12:59

A že jsem tak smělý, pročpak jako jediného z OM 30 "NE" ?

Mě se vcelku líbil, a nějak předpokládám že fotky dělá více objektiv než tělo, ale třeba jsem na omylu. 
Jinak to vypadá že ta odchylka je konstantní (tedy v porovnání s jinými fotoaparáty, jiné OM objektivy ještě nemám) , tak jsem zvědavý jak vyjde barevný film a podle toho se přizpůsobím. Ale vidím to na korekci o +1EV, tedy na poloviční ISO.


  • 0

#749 Lomondra

Lomondra

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 26 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 květen 2016 - 18:29:41

Jojo, v mnoha vláknech se dočteš, že tělo je jen držák na film, aby pak hned vedle se vedly ohledně těl vášnivý diskuse. Je to trochu jako se ženama mi připadá.


  • -1

#750 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 283

Publikováno 4 květen 2016 - 06:52:08

A že jsem tak smělý, pročpak jako jediného z OM 30 "NE" ?

Mě se vcelku líbil, a nějak předpokládám že fotky dělá více objektiv než tělo, ale třeba jsem na omylu. 
Jinak to vypadá že ta odchylka je konstantní (tedy v porovnání s jinými fotoaparáty, jiné OM objektivy ještě nemám) , tak jsem zvědavý jak vyjde barevný film a podle toho se přizpůsobím. Ale vidím to na korekci o +1EV, tedy na poloviční ISO.

Na otázku pročpak nedokážu dát  objektivní odpověď.

Pokud odchylka je konstantní a nemáš  možnost  porovnat  s  jinými OM objektivy či  OM  s tímto  objektivem,  pak  platí  mé doporučení  zkontrolovat  ty  ovládací pacičky. 


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních