Přejít na obsah


Fotka

Legenda Leica


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
403 odpovědí na toto téma

#301 PAVEL C

PAVEL C

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 88 příspěvků(y)
Reputace: 40

Publikováno 5 prosinec 2014 - 06:22:57

Jendo, skvělé postřehy.

Ovšem, který kinofilmový dálkoměr nemá žádné omezující vlastnosti? A nebo, který jich má nejméně? Bez ohledu na výrobce.


  • 0

#302 Drevorubec

Drevorubec

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 324 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 247

Publikováno 5 prosinec 2014 - 08:35:52

Jendo, skvělé postřehy.
Ovšem, který kinofilmový dálkoměr nemá žádné omezující vlastnosti? A nebo, který jich má nejméně? Bez ohledu na výrobce.

Pane kolego, co to je za otázku? Každý fotoaparát je přece omezující už jen proto, že byl vyroben. Výrobce mu totiž musel vtisknout omezení, třeba tím, že ho určil na kinofilm, vybavil ho nějakým bajonetem atd. Skutečně neomezený fotoaparát může být jen v říši fantazie :D
  • 0

#303 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 125

Publikováno 5 prosinec 2014 - 09:05:38

Stejně jako je omezený i každý fotograf...:

Takže je to jen svůj k svému. Zde někde pramení GAS... a nechuť/neznalost/ješitnost si (ne)přiznat, že chyba nemusí být v "hardware" :)


  • 0

#304 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 5 prosinec 2014 - 12:57:00

Leica mi nesmí do ruky!

Protože jak bych ji jednou vyzkoušel, tak bych si ji musel pořídit a to by mne zruinovalo.

Takže - odstup, Satane!


  • 0

#305 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 5 prosinec 2014 - 13:19:45

ale nezrujnovalo, objektivy na to máš a tělo zase tak drahý není :)


  • 0

#306 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 125

Publikováno 5 prosinec 2014 - 14:38:45

.... já naštěstí "vím", že dálkoměr pro mne není, a mám klid :)

Apropó - jaké jsou SLR Leica? Těla jsou občas k vidění, poměrně levně - v objektivech se neorientuji.

Ale - pravdu dí Dubraro - odstup Satane. :)


  • 0

#307 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 5 prosinec 2014 - 17:55:44

haha, když dálkoměr proč by to nemohla být Leica :)
  • 0

#308 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 5 prosinec 2014 - 18:14:52

Je to tazke, zle sa s tym robi, je to drahe, nie je to zrkadlovka, vsetci to stejne budeme mat. Co je to?

Kukuckove hodiny!

Leica MP


  • 0

#309 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 5 prosinec 2014 - 18:19:14

.... Jeziskooooo .... Pocujeeees?


  • 1

#310 Evla

Evla

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 958 příspěvků(y)
  • LocationVajnory
Reputace: 979

Publikováno 5 prosinec 2014 - 20:41:48

Je to tazke, zle sa s tym robi, je to drahe, nie je to zrkadlovka, vsetci to stejne budeme mat. Co je to?

Kukuckove hodiny!

Leica MP

ja nie .... fakt to nepotrebujem - chcem len svaty pokoj :)


  • 0

#311 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 6 prosinec 2014 - 11:50:06

Vážení kolegové, pokud patříte mezi hrstku fotografů, zabývajících se pravidelně fotografováním hudebníků klasické hudby, skýtá fotopřístroj Leica šanci, jak nebýt dirigentem, či sólistou jako rušivý element na místě likvidován dublovaným výstřelem z Colt Cobra.38, jímž jsou všichni hráči pro své vystoupení

skrytě vybaveni. Hlasitý zvuk pleskajícího zrcadla bude asi tím posledním, který zaslechnete. U sólistů na smyčcové nástroje hrozí bezprostřední útok na fotografující bestii z levé strany ostrým hrotem smyčce, potřeným jedovatou kalafunou. Klavíristé s oblibou využívají momentu překvapení a fotografy, jež

se tělem plíží stále více do nitra koncertního křídla usmrcují rázným stržením vzpěry těžkého rezonančního víka nástroje. Fatální konec nastane bodcem violoncella, či těžkého kontrabasu s následným vynesením křečovitě se zmítajícího fotografa do prostoru za pódiem mimo dohled posluchačů, kde je pak

v předán koronerovi. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 3

#312 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 067 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 6 prosinec 2014 - 14:12:00

K tomu bych měl věru co dodat...

Violoncelistu donutí publikum k přídavku, načež si sólista užívá snivou kantilénu se zavřenýma očima, pak jen na okamžíček procitne, by letmo vyhodnotil procento uslzených posluchačů v ztemnělém sále ((chce se mi cynicky napsat diváků - už nebožtík slavná pianistka Valentina Kameníková, prohlašovala, že se 80% návštěvníků chodí dívat).

A přesně na tuto chvíli číhá pokročilý amatér v 2. řadé uprostřed, jenž nezaváhá a včas odpálí technicky perfektní, ostrý a barevně vyvážený záběr a to za pomoci elektronického blesku Metz 45 CT-1, individuálně dovezeného z NSR, a to pro jistotu na plný výkon, aby se dalo ještě trochu zaclonit a stoupla tak rozlišovací schopnost SMC Takumaru nebo něčeho podobného...


  • 0

#313 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 6 prosinec 2014 - 19:21:15

Pánové hudebníci! Leica je pro tuto potřebu "hlučná"! Mohu-li doporučit, pak Konica Hexar AF s nastaveným "silent mode". Ani muzikant s dobře cvičeným uchem už ze 3 metrů neslyší nic :-) Svinutí filmu pod sakem, výměna během 10-15 sec. (To na Leice M6 nedokáže nikdo!)


  • 0

#314 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 6 prosinec 2014 - 19:51:03

Ehm... Neberte iluze dychtivym! :-)
  • 0

#315 mvrba

mvrba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 142 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 13

Publikováno 6 prosinec 2014 - 20:36:22

Leica objektivy "Jsou taky hodně náchylný na protisvětlo, množství a velikost reflexů je větší než obvyklá, nemusí být bodový zdroj světla ani v záběru."

S tímto tvrzením bych si dovolil nesouhlasit - pokud nemluvíme o sklech z padesátých let min. století nebo starších.

Vinětace jak který -  nepaušalizoval bych. Kromě toho moderní SLR Zeissy mají také často vinětaci nad průměrem ostatních značek. Určitě ale Leicy "nepropadají".

Kromě nevýhod Leicy, které už byly zmíněny bych si dovolil paušalizovat já :)

Leica je neustále o krok napřed (což neznamená, že všechny její objektivy jsou nejlepší na světě). Problém je, že většina z nás to nepocítí, protože fotí objektivy o generaci až dvě staršími (kdo tady na temné má nejnovější Summicron 50/2 za 7000 dolarů, případně nejnovější verzi 35/1,4?).

Také jsem si ověřil, že spousta testů na internetu, které všichni projíždíme, jsou dojmologie (Ken Rockwell je typický případ) a nejlepší je otestovat si sám. Takto jsem se vyděsil, když odcloněný preasph. Summicron 35/2 znemožnil nejnovějšího Zeisse Biogon 35/2. Koukněte také na parametry Summicronu 50/2, který Leica neměla potřebu několik desítek let měnit a stále jej prodává. Na jaké úrovni byly v době jeho vzniku jiné objektivy?

Leica se dá pojmout jako šperk, ale někdy také můžete vědět, proč máte důvod s ní fotit :)

 

 

 


  • 0

#316 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 6 prosinec 2014 - 20:52:22

Dovoluji si souhlasit s mvrba ! Zvláště "v položce" protisvětlo. Poslední fotografování v (jak jinak) pralese Mionší se odehrálo Summicronem 35/2 ASPH a Elmarem 24/3.8 ASPH. Oběma objektivy jsem fotografoval po třetí hodině (tedy těsně před západem slunce) nádherně namrzlé trávy, větve, listy... A skrze ně slunce těsně nad obzorem.  Nějak nepozoruji popisované nedostatky... Zvláště Elmar vykresluje slunce v záběru jako "sluníčko". Flare v protisvětle s odrazy se rovněž nekoná.

Asi bychom se měli vždy konkrétně domluvit, o kterém objektivu vynášíme soudy.

P.S. Ano, poslední verze Summi 50/2 se nechová tak, jako zmíněné dva objektivy, ale k "nemravnostem v protisvětle" má rovněž hodně daleko.

P.P.S. Kibish fotografuje Xpanem s 30mm a to je objektiv, který snad protisvětlo neregistruje...!!! Oba fotografujeme s 45mm a zde je už třeba dávat pozor. Ale když se pozor dá - odmění se oba objektivy krásnou kresebností. 


  • 0

#317 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 6 prosinec 2014 - 23:03:50

Mohu odbočit a mít osobní otázku? Proč nosíte do pralesa kinofilm, když máte Mamiyi M7? 


  • 0

#318 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 498 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 7 prosinec 2014 - 00:51:32

Apropó - jaké jsou SLR Leica? Těla jsou občas k vidění, poměrně levně - v objektivech se neorientuji.

http://www.rogerandf...worst dslr.html
  • 0

#319 Notorius

Notorius

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 768 příspěvků(y)
Reputace: 238

Publikováno 7 prosinec 2014 - 09:19:12

 

Apropó - jaké jsou SLR Leica? Těla jsou občas k vidění, poměrně levně - v objektivech se neorientuji.

http://www.rogerandf...worst dslr.html

 

Jako fór dobrý...


  • 0

#320 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 7 prosinec 2014 - 20:13:50

Vážení kolegové, každý máme svůj vrchol pomyslného krtince. Každý máme naprosto odlišnou sestavu s níž sesnažíme o realizaci vlastní představy. Čeká nás totalitní visuální realita, kdy si objednáme oficiálního visualisátora s absolutně dokonalým výmětem technicky naprosto dokonalé reprodukce pomyslné reality? Jdu v tom případě na Kralupský most z roku 1926 a s neskrývaným odporem vrhnu do temných vod místní "Niagary"
absolutně vše, s pocitem technické nedostatečnosti všeho fotografického haraburdí s osvobozujícím ( zde však tolerantně nepublikovatelným ) pokřikem. Prosím, zajeďte někdo do Wetzlaru a u firemní vrátnice se
přeptejte, kolik zaměstnanců má doma ASPH Vintage ...cron. Myslím, že ani jediný a mají to mimo několika starých bardů absolutně u řiti. Na fotku 10x15 do rodinného alba si to ani V.I.P.totální šílenec nekoupí.
S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik
  • 0

#321 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 7 prosinec 2014 - 20:41:25

Pavel_P

Když se jde do lesa bez konkrétního cíle a vláčím s sebou (kromě stativu, aparátů, objektivů, vody...) také více než 6 křížků, beru si něco lehčího - jó, roky jsou roky :-) 

Ale to říkám z legrace! Při "cílených výpravách" nafotím 2-4 svitky. Minule, když byla zázračně krásná námraza (ale vůbec se to nedalo předpokládat!) a ani jsem si nemyslel, že bude "úlovek", jsem nafotil cca 80 záběrů. To je ve svitku fakt dost... 


  • 0

#322 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 7 prosinec 2014 - 21:00:48

Moc děkuju, přiznám se, že jsem dlouho nebyl tak napnutý na odpověď :)

Naprosto tomu rozumím. A trochu jsem to čekal, jen jsem se chtěl přesvědčit, že v tom není třeba podání objektivů, nebo tak podobně. Co by mě ještě zajímalo - dálkoměry mají se svou ostrostí, skvělým přenosem kontrastu atp. někdy skorem až násilné podání. To je jeden z důvodů, proč se svou Bronicou 645 RF do lesa nechodím. Na obličeje a "zápisky z cest" je to to pravé, ale v té krajině - často je to prostě až moc "nářez". Tak jsem se chtěl zeptat, zda to můžete vnímat podobně a jestli ano, tak zda to nějak řešíte.


  • 0

#323 ondrejvanya

ondrejvanya

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 4

Publikováno 7 prosinec 2014 - 23:35:17

Dobrý večer vážení!

Dovolím si napsat můj názor směrem k předchozím příspěvkům "proč leica"..

Od té doby, co jsem začal fotit, jsem se na tyto aparáty koukal s pocitem něčeho, na co nikdy nedosáhnu a pokud ano, tak si jí stejně nepořídím, jelikož si vystačím s OMkem a Broňou. Postupem času jsem po ní ale z nepopsatelného důvodu začal toužit až prahnout a s tím, že jsem vyzkoušel pár dálkoměrů a zjistil, že se mi s tímto systémem fotí dobře, jsem si řekl, že do toho jdu. Má milá mě podpořila se slovy: kup si jí teď, když si na ní můžeš ušetřit, protože až budeš mít děcka a učitelský plat, budeš rád, že budeš mít na filmy, papíry a plenky. Šetřil jsem na ní ze studentského příjmu dost dlouho až mi nakonec přistála v klíně a co vám budu povídat, z ruky bych jí už nedal. Nikdy. Nevím, jestli je to tou "exkluzivitou" nebo čím, ale ten pocit z focení s Mkovou leicou se podle mě nedá popsat ani vyjádřit jakoukoliv valutou. Samozřejmě se hodí jen na něco, někdy vezmu SF, někdy OMko, ale stejně, když beru do ruky tuhle německou krásku, tak srdíčko zaplesá. Pokud v ní nemám film, rád si s ní cvaknu tak na prázdno, jen abych slyšel závěrku. Nemám leicový objektiv, mám Nokton 35 1.4 a starý Jupiter 50 2.0 a vystačím si s nimi. Užívám si to focení a jsem nadšen pokaždé, když zakládám nový film nebo převíjím ten nafocený. O vyvolaném negativu, na kterém jsou snímky exponovány jeden jako druhý, ani nemluvím. Jedním slovem - nádhera.

Toť mé nedělní večerní zadumání.

Všem přeji příjemný advent, málo nervů a alespoň trochu volného času na tvorbu něčeho krásného černobílého :) !


  • 1

#324 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 8 prosinec 2014 - 18:21:36

já ji provětrávám málo, ale včera na adventním koncertu jsem byl rád za to tiché mlasknutí závěrky

no a jedno z mých sklíček je taky sovětské za 200,- Kč 50/2

no pořád se něco děje...


  • 0

#325 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 21 prosinec 2014 - 20:02:59

Zase mě (Leica) dostala...!!!

Po dlouhém zvažování a pokusech o "náhradu" jsem se zlomil. Zítra mám narozeniny (ani se neptejte, které) a dal jsem si dárek Leica Universal Polarizer. Konstrukce "prapodivná", cena astronomická, určeno pro hledáčky typu M6.

(Cenu jsem "řešil" nákupem v KEH, dopravu kurýrem.)  Ale k věci:

Velmi podobný filtr mám na Mamiya 7II. Lineární polarizák, konstrukce upevněná kroužkem do fitrového závitu, vlastní sklo na hejblatech, která neumím popsat. Funguje to tak, že odsunete filtr mimo objektiv, nařídíte požadovaný stupeň polarizace a "hejblata" jej přesunou před objektiv (stejně natočený, jako při nařizování). Konstrukce je gracilní a máte strach, že se něco urve (pravda, neurvalo se ještě nikdy nic...).

Leica má toto zařízení daleko bytelnější, pevně držící na objektivu a naprosto přesně se pohybující mimo osu objektivu a zpět, včetně jakési západky. Lze nařídit jak "přímým pohledem" (filtr vysunut přesně "nad objektiv"), ale i tak, že se filtr při nařizování vysune před hledáček - našteluje se a pak se přesune před objektiv. Vše bez náznaku viklání či nepřesnosti.

Zítra zkouším, bude-li zájem, dám vědět.


  • 1

#326 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 125

Publikováno 21 prosinec 2014 - 22:53:55

Hleďme, hleďme ... sice to asi nechápu úplně, ale začínám tušit... dosud mi práce s polarizákem u RF byla velkou neznámou.

A .... všechno nejlepší ... ať ti světlo hezky svítí ... v Mionší, i jinde.


  • 0

#327 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 22 prosinec 2014 - 15:56:47

JirkaM

Děkuji za přání - zkuste zadat Leica Universal Polarizer do vyhledávače. Je to celkem instruktivní.


  • 0

#328 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 125

Publikováno 23 prosinec 2014 - 12:43:53

Ano ... právě to jsem udělal, jinak by se nedostavilo ani tušení. :)


  • 0

#329 Jirka28CZ

Jirka28CZ

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 25 příspěvků(y)
  • LocationPraha 10 - Vršovice
Reputace: 18

Publikováno 17 červenec 2015 - 08:52:03

Zdravím vážení, před pár měsíci jsem si pořídil Leicu M6 (r.v.1989) a občas mně zlobí tím, že po natažení LEDky měření jen probliknou a zhasnou, někdy svítí jen velmi slabě. Po googlení jsem vyčetl, že by mohla být příčinou slabá betrie ale po výměně za novou se to chová stejně (používám lithiovou 3V CR1/3N). Vyčistit kontakty lihem pomohlo jen na čas. Setkal jste se s něčím podobným někdo a nenapadne Vás někoho příčina/řešení? Dík


  • 0

#330 hyde

hyde

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 25 příspěvků(y)
  • LocationKostelec u Kyjova
Reputace: 64

Publikováno 10 říjen 2015 - 19:36:22

Přátelé, nějak se nemůžu dopátrat...potřeboval bych vyměnit ,popřípadě opravit plátýnka v Leice lllf .
Díky za info
.
  • 0

#331 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 12 říjen 2015 - 09:21:43

Vážený kolego, hyde, pokud je Leica IIIf ve stavu, že se v ní dosud nikdo nepřehraboval, doporučuji specializovaný servis Leica Shop, Westbahnstrasse 40, 1070 Wien, tel. +43 1 5235659. Měl jsem možnost uvedný servis s prodejnou navštívit a na počkání mi zkontrolovali u mé Leicy IIIf chod závěrky a kalibraci ostření na kolimátoru. Než jsem pečlivě obhlédl všechny vitríny plné neuvěřitelných rarit uvnitř obchodu, kráčela již velmi ochotná stará dáma s Leicou v ruce se schodů dílny na poschodí prodejny a švitořila s úsměvem, že je "Instrumentengang fehlerfrei". Profesionální přístup personálu a příjemné jednání mi při budoucí návštěvě Monarchie z plánů, kam se opět podívat, rozhodně neuteče. S pozdravem:"Starý Jezevec"

Erik


  • 0

#332 lukas.erba

lukas.erba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 309 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 118

Publikováno 12 říjen 2015 - 15:16:24

Vážený eriku, a kolik Vás toto zkontrolování stálo, smím-li se optat?


  • 0

#333 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 13 říjen 2015 - 08:51:35

Vážený kolego, Lukáši, vzhledem k tomu, že jsem si po předchozím dovolení na pult odložil "Kompendium der Praktischen Photographie" Prof. Fritz Schmidt, Lepizig, Von E.A. Seeman 1916, jež jsem krátce předtím zakoupil v ne příliš vzdáleném antikvariátu, kde se zřejmě opomenut déle bez sebemenšího zájmu klientů, zaměřených na vzácné latinské originální tisky a botanické ilustrace povaloval, se očekávaná platba za poskytnuté služby obešla úsměvem a mávnutím ruky, provázené přáním pěkných snímků z obdivuhodně zachovalého přístroje Leitzovy továrny, s vizitkou tak prestižního obchodu. Vítej v klubu! S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#334 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 13 říjen 2015 - 14:04:16

Kolega Erik Kurach měl kliku. My, co jsme ji neměli, jsme DOST FEST vyrabovali šrajtofle a poté i platební karty... :-(


  • 0

#335 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 14 říjen 2015 - 07:58:38

Vážený kolego, Pentaxisto, byl jsem docela šokován cenou za drobné maličkosti, jako třeba miniaturní nožík s logem LEITZ, příslušenství k šabloně ABLON, sloužící k úpravě délky a šíře zaváděcího pásku kinofilmu pro starší typy závitových modelů LEICY ve velikosti malého pilníčku na nehty s oboustranným břitem a koženým pouzdrem, kryjícím ostří. Existuje patrně skupina obsedantních sběratelů, kteří jsou ochotni za takový detail zaplatit EUR 100 = Stejně za Grip A na P.LX.

S pozdravem" Starý Jezevec" Erik


  • 0

#336 Lubajs

Lubajs

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 319 příspěvků(y)
  • LocationPdy
Reputace: 65

Publikováno 29 březen 2018 - 13:12:48

Přátelé, trochu oživím toto vlákno. :-P

 

Jsa šťastným majitelem Texas Leicy, rád bych si dokoupil aj něco menšího, přeci jen tenhle formát je dost velký a na rychlejší fotografii to není, takže na kiňák a váhám, zda-li Leicu (zatím mi to přijde jako nejrozumnější nápad) když ano, tak zda-li M6 nebo M7 a když už, tak jaké dva nejužitečnější objektivy k tomu zakoupit, případně názory a rady k neoriginálním M bajonet objektivům, co by stálo za to, se po nich pokoukat.

 

Děkuji.


  • 0

#337 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 29 březen 2018 - 14:36:52

Niektori vravia tak, iny zas onak.
Dokonca ani korunovani v tom nemaju uplne jasno :)

Přiložený soubor  m3.jpg   149,19K   3 Počet stažení


  • 0

#338 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 174

Publikováno 29 březen 2018 - 15:45:30

leicu robi leicou jej skla

.


  • 2

#339 Halka

Halka

    Nováček

  • Předplatitel
  • 213 příspěvků(y)
  • LocationDevínska Nová Ves
Reputace: 57

Publikováno 29 březen 2018 - 17:35:00

Tak, dva najuzitocnejsie objektivy, na to asi budes musiet prist sam, hlavne co sa tyka ohniskovej vzdialenosti, a tvojho rozpoctu :)

 

V 35mm som fanusikom Canonu 35mm f/2 v LTM prevedeni; Voigtlander 35mm f/2.5 ma tiez dobru povest. Oba su lahke a kompaktne; Voigtlander je na tom s kvalitou, optickou aj mechanickou, trochu lepsie. Oba by sa mali dat zohnat niekde v rozmedzi medzi 300 a 400€.

 

40mm Summicron-C/Rokkor-M je tiez kvalitna a lahka budgetovka, problem ale bude s kompoziciou; bude totiz vyvolavat ramceky pre 50mm objektivy. Existuje viacero trikov ako vyvolat 35mm ramcek, od rezania do objektivu (bleh) cez zaseknutia selektoru ramcekov zmuchlanym kuskom papiera, az po uplne nezacvaknutie objektivu do bajonetu (co je menej riskantne nez to znie, ale vo verziach objektivu, ktore maju skosenu "rangefinder cam" (kde je slovensky vyraz ked ho potrebujes) to nemusi robit dobrotu s ostrenim.

 

40mm f/1.4 Voigtlander Nokton je asi najlacnejsi objektiv, ktory sa da este kupit ako novy (ked pominieme cinsky 50mm f/1.1 od 7Artisans). Opat, spokojnost; je maly, lahky uz menej, zaostruje na 0.7m (ostatne spominane objektivy, okrem DR Summicronu nizsie (0.5m s okuliarmi), a 35mm Voigtlanderu (0.8m?), zaostruju az od 1m). Skutocne ohnisko je ~43mm, takze 35mm ramceky uz nie su prilis pouzitelne. Beriem to tak, ze je to 50mm objektiv s nejakou vatou navyse (pre presne kompozicie su tu predsa zrkadlovky so 100% hladacikom, ze). Existuje aj v 35mm verzii, ale je asi o tretinu drahsi, a ma silnejsie skreslenie.

 

50mm som mal zatial dva: stary skrutkovy f/1.8 Canon, a DR Summicron (ten s okuliarmi). Obe verzie mi opticky prisli velmi podobne, ale testy na leteckych tercikoch USAF ani tehlovych stenach som nerobil. Celkovo je 50mm objektiv len velmi tazke zoslonit :)

 

 

Standardny disclaimer je, ze ide len o moje preferencie, a tie ma tahaju k starsej estetike nez modernym klinickym objektivom (to, ze si moderne asfericke objektivy nemozem dovolit, je len zhoda nahod. vazne). Komentare v internetovych diskusiach typu "you buy Leica for the glass" vo mne dvihaju zlc rovnako ako mystifikacie o 40 druhoch lubrikantov ktorymi v tovarni akoze mazali M3 (nemazali). Na jednu stranu samozrejme chapem, ze dolezita je optika a fotoaparat je len cierna skrinka na film, na druhu stranu je to velmi prijemne fungujuca skrinka na film, a to, kvoli comu si ju niekto kupi a co na nu namontuje, je kazdeho vec.


  • 1

#340 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 174

Publikováno 29 březen 2018 - 17:53:24

zlc je vec zla, suhlasim
.
podanie a cena skorsich verzii leica skiel a napriklad tela bessa je cesta uprimnejsia ked ide o budget

.
cerveny kruzok na tele je vsak pre vela krcnych nosicov nevyhnutny
  • 0

#341 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 29 březen 2018 - 18:42:48

Pokud chceš 28mm, tak bych vzal buď m6 nebo m7 s 0,58 hledáčkem nebo Konicu Hexar RF. Zda m6 nebo m7 nebo Hexar závisí na to zda chci prioritu clony (m7) nebo ještě automatizovanejsi s motorem (hexar). Pokud jsi spíš na delší od 35 mm dále, tak m6 nebo m7 s hledáčkem 0,72. 0,85 má smysl když bys užíval 50mm a vyse
  • 0

#342 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 29 březen 2018 - 18:50:01

Skla...řekni jaká ohniska chceš, pak se dá radit. Osobně bych volil z leicy, Zeiss zm a Voigtlander (moderni). Vše závisí na ohniscich a penezence.
  • 0

#343 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 29 březen 2018 - 18:58:42

PS: Leicu nedělají jen skla...ale i sám aparát. Tvar, provedení, ovládání. Bessa L co mám je plastak plastovaty, další budou asi obdobně. Hexar RF má zase jiný feeeeling...
  • 0

#344 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 174

Publikováno 29 březen 2018 - 19:11:14

dobra, i ja ji rad drzim v ruce
.
co mi dali leica skla (i to sexy telo) je ze uz se nemuzu a ani vnitrne jen tak pro sebe vymlouvat ze lepsi aparat by mi umoznil lepsi fotografie

.
konecna, uz je to jen na mne
  • 3

#345 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 29 březen 2018 - 20:07:18

Ano, je to ultimatni řešení. To je jedna z výhod. Člověk se tak nějak uklidní :D
  • 0

#346 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 29 březen 2018 - 21:31:48

Ultimatni řešení je elmarit 28/2.8 asph. Dále 35/2 asph. Summicron 50 od verze s.-M 50/2. V devadesatce tele-elmarit 90, 135 - těle elmar 135/4
  • 0

#347 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 29 březen 2018 - 21:33:35

Další varianty jsou Zeiss - biogon 21/2.8 nebo 4.5, osmadvacitka neznám, biogon 35/2 nebo 2.8. Sonnar 50/1.5 je specifický, spíš Planar 50/2. Na ten se chystam.
  • 0

#348 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 29 březen 2018 - 21:52:37

Gorgi, ten tele-elmarit 90 není úplně, ale je kompaktní. Elmarit m 90 je lepčejší. Planar 50/2 mi připadal ultimátně ostrý, jinak zcela nudný. Z Zeissů Biogon 35/2,8 se mi zdá ostřejší než Summicron 35/2 asph, ale ze summicronu je to pohlednější. Velké dilema co nasadit. U Elmaritu 28/2,8 verze III oblibuju podání.


  • 0

#349 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 29 březen 2018 - 22:04:03

Právě ta ultimatni ostrost Planaru 50/2 mne zajímá. Na krajinné aplikace...proč ne.
  • 0

#350 Jorge

Jorge

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 297 příspěvků(y)
Reputace: 19

Publikováno 29 březen 2018 - 22:12:19

Navíc má ten Planar 50/2 viditelné zkreslení.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních