Přejít na obsah


Fotka

Legenda Leica


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
403 odpovědí na toto téma

#251 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 26 duben 2014 - 16:37:42

Pozor ale na zavity ruskych objektivov.

http://www.cameraquest.com/soviet.htm


  • 0

#252 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 27 duben 2014 - 09:50:31

Pozor ale na zavity ruskych objektivov.

http://www.cameraquest.com/soviet.htm

proc?


  • 0

#253 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 27 duben 2014 - 12:31:05

 

Pozor ale na zavity ruskych objektivov.

http://www.cameraquest.com/soviet.htm

proc?

 

Ine stupanie ma zavit M39 a ine stupanie ma zavit Leica 39. To by samo o sebe nemusel byt problem u bajonetovych aparatov: Raz tam ten adapter nasrobujes a tvaris sa ze tvoj Jupiter ma Leica bajonet.

Kdesi som sa ale dozvedel, ze problemom moze byt aj iny zaostrovaci mechanizmus, ktory dokaze poskodit vnutro aparatu.

Davno som uz taky objektiv nezhanal, ale zostala mi taka opatrnost, ze na drahy aparat nesrobuj vsetko co sa ti paci, ze za lacno kupis a pasuje to tam.

Iba vyzyvam k opatrnosti.


  • 0

#254 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 27 duben 2014 - 13:01:12

A uz to tu niekto aj rozpisoval

http://www.temnakomo...m39#entry337211


  • 0

#255 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 27 duben 2014 - 14:22:12

ptal jsem se proto, že odkaz se nekompatibilitě nevěnuje (nebo jsem slepej, to je klidně možný), a závěr odkazované diskuze je takový, že rozdílný závit má akorát FED1, u ostatních je totožný, stejně jako by měl být registr.

 

O tom, že by ostřící mechanismum mohl poškodit tělo, slyším poprvé. Co problém být může tak jsou zasouvací objektivy nebo takové, které zasahují příliš hluboko do těla přístroje (čili širokáče nebo vysunovací Elmar, Summicron atd). Velké riziko poškození je u přístrojů, které mají expozimetr před závěrkou - jako třeba M5 nebo CL. U některých M těl je možno si i povšimnout že je rám před závěrkou kruhově odřený na mosaz (jenom části kruhu nahoře a dole) od collapsible objektivu.


  • 0

#256 keko

keko

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 066 příspěvků(y)
  • LocationSlovakia, Juzna 1, 900 42 Alzbetin Dvor
Reputace: 1 035

Publikováno 27 duben 2014 - 15:04:05

Zjavne s tym mas viac skusenosti.

Ale aj ked ponuka na Jupiter 8 zahrna informaciu, ze sa hodi na FED, Zorkij, Leica, nezostane nic ine, iba pomocou Google vyzistit, ci ide o ten paravy ...


  • 0

#257 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 28 duben 2014 - 07:24:24

Jupiter-8 žádné nebezpečí nepředstavuje. Problém mohou způsobit zasouvací objektivy Industar-22 a Industar-50 a širokoúhlý Jupiter-12, který zasahuje tak hluboko do těla, že se jednak může setkat se závěrkou, jednak může stínit čidlo expozimetru a způsobovat nesprávné měření. 


  • 0

#258 ondrejvanya

ondrejvanya

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 4

Publikováno 23 květen 2014 - 18:12:41

Tak paráda, zatím to vypadá na Jupitera :)

Ještě budu ale chvíli otravovat - co si myslíte o tomto noname adaptéru ?

 

http://www.ebay.com/...=item3f366e8d64

 

Má to cenu, nebo raději vypláznout přes tisícovku za tu od voigtlandera?


  • 0

#259 Motorbiker

Motorbiker

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 092 příspěvků(y)
  • LocationNa kopci u Jantarové stezky, v zatáčce po cestě do Vídně
Reputace: 221

Publikováno 23 květen 2014 - 18:34:42

Pokud máš rád tessar, tak industar 50 3,5 je vceku povedené sklo (ano, potrpím si na prehistorii, ale prostě to má něco do sebe), je to zasunovací, nezabírá místo, skoro nic neváží a stojí podle stavu od dvou do čtyř stovek. Na hraní si je to plně dostačující.


  • 0

#260 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 24 květen 2014 - 06:38:50

na jupiteru mám taky podobnou redukci a funguje bez problémů, být tebou bych to vyzkoušel.

na osmadvacítku jsem si koupil originální voigtlander, protože ta z číny mi nedovolila zašroubovat objektiv tak, aby byl ve správný poloze. ta tečka, která ukazuje na zaostřenou vzdálenost nemířila přímo nahoru, ale byla tak o 20 stupňů vpravo. ostřilo to správně, ale bylo to prostě nepohodlný a divný. do tý padesátkový redukce mi to jde zašroubovat normálně.

 

 

Tak paráda, zatím to vypadá na Jupitera :)

Ještě budu ale chvíli otravovat - co si myslíte o tomto noname adaptéru ?

 

http://www.ebay.com/...=item3f366e8d64

 

Má to cenu, nebo raději vypláznout přes tisícovku za tu od voigtlandera?


  • 0

#261 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 24 květen 2014 - 15:11:57

Vážený kolego Ondro, Summitar 1:2/50 (SOORE) se začal vyrábět roku 1939. (Mám 8370.ks z roku 1939). Summarit 1:1,5/50mm

(SOOIA) se začal vyrábět roku 1949. Summitar - obrazový úhel 47°, Summarit 46°. Cenový rozdíl, vzhledem k vysoké světelnosti, přihlédnutím k počtu pouhých 40 000 vyrobených kusů u Summaritu, oproti 170 000 u Summitaru, dokonalejší antireflexní vrstvy,

to vše bude velice nákladné. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#262 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 26 květen 2014 - 07:54:42

Tak paráda, zatím to vypadá na Jupitera :)

Ještě budu ale chvíli otravovat - co si myslíte o tomto noname adaptéru ?

 

http://www.ebay.com/...=item3f366e8d64

 

Má to cenu, nebo raději vypláznout přes tisícovku za tu od voigtlandera?

Mám několik čínských redukcí a fungují. Tisícovku bych za to nedal. Kritické je, aby měl tloušťku přesně 1mm, jinak nesedí dálkoměr.


  • 0

#263 ondrejvanya

ondrejvanya

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 4

Publikováno 1 červen 2014 - 22:04:59

Milý kolego Eriku, v dohledné době bych to viděl nejspíše na Summitar  1:2/50. Láká mě převelice. Chtěl bych se jen zeptat - v časech jeho výroby se asi nedělaly moc dobré antireflexní vrstvy, mívá tedy problémy s odlesky? Fotíte s nasazenou sluneční clonou?

Zdraví Ondřej


  • 0

#264 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 2 červen 2014 - 10:02:29

Vážený kolego, Ondřeji, Leica IIIf / Summitar 2.0/5cm s nasazenou originální skládací "plechovkou" je docela nevzhledné monstrum. Summitar je vybaven pouze jednoduchou antireflexní vrstvou, navíc je přední čočka z velmi měkkého optického skla. Proto tedy velmi opatrně při jakémkoli čištění optiky! Efekt sluneční clony je zejména v bočním osvětlení přínosem. Konstrukce clony je velmi zajímavá, zejména s přihlédnutím k parallaxe hledáčku a dálkoměru.

S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#265 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 2 červen 2014 - 10:28:14

p.s. Připojuji dva odkazy na celkem vzácně se vyskytující originální příslušenství k objektivu Leitz Summitar 2.0/5cm. Erik


  • 0

#266 ondrais

ondrais

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 70 příspěvků(y)
  • LocationBřevnov
Reputace: 11

Publikováno 20 červen 2014 - 16:15:27

Protože jsem sl.clonu na Summitar teď také sháněl, na ebay se dá koupit šroubovací kulatá clona včetně redukce pro E39 filtry ( do té se šroubuje ) za asi 500,-. Jinak Summitary měli povrstvené čočky až od nějakého výrobního čísla cca 6** *** a mívají ji často dost seškrábanou od čištění včetně poškrábané přední čočky jak již bylo zmíněno výše. Proto pozor a pečlivě vybírat. 


  • 0

#267 ondrejvanya

ondrejvanya

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 62 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 4

Publikováno 20 červenec 2014 - 10:28:12

Tak se pořád nějak probírám všemi možnými objektivy, koumám, porovnávám. Zatím fotím s Jupiťákem 50/2 a je to koukatelné, líbivé, baví mě. Jak ale už padlo někde výše, padesátka na dálkoměru je poměrně dlouhá (čemuž úplně nerozumím, ale třeba zuiko padesátka je poměrně o dost širší, než 50mm rámeček na M6), proto začínám pošilhávat po něčem širším. Nabízí se mi Nokton 35/1.4, Ultron 35/1.7, pak třeba Nokton 40/1.4, u kteréhož ale nemám páru, jak se nastaví rámeček v hledáčku. Skočí tam rámeček pro 35mm? Nebo je potřeba externí hledáček? Nebo se na to kašle, protože je rozdíl oproti 35mm minimální a nějako se to odhadne?


  • 0

#268 jakub.jira

jakub.jira

    Dost toho nakecá

  • Předplatitel
  • 846 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 112

Publikováno 21 červenec 2014 - 06:37:12

U noktonu 40 se nastaví hledáček pro 50 mm, musel by se upravit, aby vyvolal hledáček pro 35,to ale nedoporučuji, lepší je rovnou 35/1.4,ten mám a je to dobrej objektiv. pokud ale nemusíš mít 1.4,tak třeba zeiss zm 35/2.8 je skvělej a pouzitej se dá koupit taky za rozumný peníze.

Tak se pořád nějak probírám všemi možnými objektivy, koumám, porovnávám. Zatím fotím s Jupiťákem 50/2 a je to koukatelné, líbivé, baví mě. Jak ale už padlo někde výše, padesátka na dálkoměru je poměrně dlouhá (čemuž úplně nerozumím, ale třeba zuiko padesátka je poměrně o dost širší, než 50mm rámeček na M6), proto začínám pošilhávat po něčem širším. Nabízí se mi Nokton 35/1.4, Ultron 35/1.7, pak třeba Nokton 40/1.4, u kteréhož ale nemám páru, jak se nastaví rámeček v hledáčku. Skočí tam rámeček pro 35mm? Nebo je potřeba externí hledáček? Nebo se na to kašle, protože je rozdíl oproti 35mm minimální a nějako se to odhadne?

  • 0

#269 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 23 červenec 2014 - 10:18:33

Tak se pořád nějak probírám všemi možnými objektivy, koumám, porovnávám. Zatím fotím s Jupiťákem 50/2 a je to koukatelné, líbivé, baví mě. Jak ale už padlo někde výše, padesátka na dálkoměru je poměrně dlouhá (čemuž úplně nerozumím, ale třeba zuiko padesátka je poměrně o dost širší, než 50mm rámeček na M6), proto začínám pošilhávat po něčem širším. Nabízí se mi Nokton 35/1.4, Ultron 35/1.7, pak třeba Nokton 40/1.4, u kteréhož ale nemám páru, jak se nastaví rámeček v hledáčku. Skočí tam rámeček pro 35mm? Nebo je potřeba externí hledáček? Nebo se na to kašle, protože je rozdíl oproti 35mm minimální a nějako se to odhadne?

Před Noktony 35 a 40/1,4 bych trochu varoval. Nejsou to špatné objektivy, ale při otevřené cloně mají nepříjemnou vlastnost "harsh bokeh". Pozadí není hezky měkce neostré, ale takové jakoby mozaikovité. Je-li pozadí jednotvárné a na něm výrazný objekt (například noční snímek se světelným zdrojem v pozadí), tak je vidět, že není neostrý, ale jako by tam byly tři téměř ostré vedle sebe. Ultron 35/1,7 je v tomto ohledu lepší - ale zase není při otevřené cloně tak ostrý v rovině zaostření jako Noktony.


  • 0

#270 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 29 červenec 2014 - 17:13:42

Tak se pořád nějak probírám všemi možnými objektivy, koumám, porovnávám. Zatím fotím s Jupiťákem 50/2 a je to koukatelné, líbivé, baví mě. Jak ale už padlo někde výše, padesátka na dálkoměru je poměrně dlouhá (čemuž úplně nerozumím, ale třeba zuiko padesátka je poměrně o dost širší, než 50mm rámeček na M6), proto začínám pošilhávat po něčem širším. Nabízí se mi Nokton 35/1.4, Ultron 35/1.7, pak třeba Nokton 40/1.4, u kteréhož ale nemám páru, jak se nastaví rámeček v hledáčku. Skočí tam rámeček pro 35mm? Nebo je potřeba externí hledáček? Nebo se na to kašle, protože je rozdíl oproti 35mm minimální a nějako se to odhadne?

 

Doporučuju pročíst následující odkaz (není to dlouhé):

 

http://leica.nemeng.com/006ba.shtml

a poslední odstavec zde: http://www.cameraquest.com/leica.htm

 

když to shrnu, tak ohnisko objektivu se se mění v závislosti na zaostřené vzdálenosti. Rámeček v hledáčku to samozřejmě nekoriguje, ošetřená je jen paralaxa. Podle výše uvedených odkazů rámeček ukazuje "přesně" při minimální zaostřené vzdálenosti a směrem k nekonečnu je potřeba koukat víc a víc okolo protože rámeček je o něco menší než skutečný úhel objektivu. Při focení lidí (tj na vzdálenost 1-3metry) je přesnost vpodstatě dostatečná, pro krajinu ostřenou na nekonečno může být nepřesný výřez nemilým překvapením při pohledu na film. Citelně jsem si toho všimnul tuhle zimu kdy u jednoho nočního záběru mám na diáku nízký horizont a přitom jsem komponovat tak, aby většinu záběru vyplňovala jen obloha. Bylo to štěstí v neštěstí, protože ta krajina tam perfektně sedí a jsem za to naopak rád (Leica CL + 40/2). U jiného záběru pořízeného skrz 90/4 mi naopak dost krajiny okolo motivu přebývá - ta chyba je u delších objektivů výraznější a je potřeba na to myslet.

 

Osobně si nemyslím že padina je dlouhá, jen je potřeba ji správně použít. Každý ohnisko má svůj správný úhel (snad kromě dlouhých telat). Třeba pokud chci udělat detailnější portrét, potřebuju k tomu minimálně záklaďák, protože s 35mm objektivem je minimální plocha 43x64cm, s 50mm 28x42cm a s 90mm sklem 21x32cm (ostřeno na 1m). A to je jenom teoretická hodnota, protože na 0.7m se ostří velmi špatně a nakonec jde člověk stejně nejblíž na 0.75m + výrazná paralaxa (je sice korigovaná, ale jen pro rovinu ostrosti a podání prostoru je na snímku dosti odlišné - pak se tam překrývají růné objekty atd) a uostřit to na malou clonu je taky docela kumšt. Obvykle ostřím o 1-3cm za objekt (z více příčin, všechny ale jdou na vrub operátora). A třeba s Leicou CL se sice papírově dá ostřit od 0.8m, reálně ale spíš od 0.85-0.9m a to ve spojení s 40mm objektivem nás dostává ke stejné ploše jako 35mm @ 0.7m (43x65cm, fakticky ale víc).

 

Velmi užitečný odkaz:

 

http://www.l-camera-..._x_Focal_Length

 

P.S.: uklidil jsem tady, trochu.


  • 0

#271 Peham

Peham

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 27 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 30 červenec 2014 - 09:33:40

Za pomerne slusnou cenu se da sehnat "japonsky" Summicron, tedy Canon 35mm f2 ltm nebo v 50mm Canon 50mm f1.4 ltm. 

 

pH


  • 0

#272 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 13 září 2014 - 08:34:40

Dostala se mi (konečně!) do spárů má opravená M4 z Holandska a jen přede. Předeme oba dva. Nebylo to nejlevnější, ale mám aspoň dobrý pocit ze zprovoznění té krásné hračky a že se na ni můžu (ťuky ťuk) spolehnout.


  • 0

#273 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 13 září 2014 - 10:50:44

nicméně právě jsem objevil dosti nepříjemnou "zradu" při ostření. Zjistil jsem, proč mi občas nesedí ostření - je to vůlí v ostřícím šneku!

 

vidět je to při zaostření na nekonečno (jinak si toho ani nevšimnete) a když uchopím přední část objektivu a zatlačím ji k foťáku reps. povytáhnu. ten posun je minimální (v rámci zlomků mm), ale je velmi dobře vidět, že nekonečno sedí při zatlačené pozici objektivu. Co je zajímavější (ale ne nepřekvapující) tak tím trpí origo objektivy (40/2 a 50/2, oba asitak stejná věková kategorie, čtyřicítka je trochu opotřebovanjší, to je pravda), proti tomu skoro nová Cosina skla žádnou vůli nemají a nekonečno sedí vždy.

 

Závěrečná otázka: má to vliv na přesnost zaostření? Asi trochu ano, ale bude záležet na konkrétním objektivu (ohnisku). Třeba u padesátky se zdá, že posun dosedací plochy pro dálkoměr je srovnatelný s posunem optiky, takže "vysunutí" objektivu zasáhne optiku i dálkoměr vcelku podobně. U 40/2 je to trochu horší, protože je tam výraznější rozdíl mezi výsunem dosedací plochy a posunu optiky (která se od filmu vzdaluje podstatně méně proti 50/2). (= vidět je to ještě lépe u širokáčů, kde se optika pohne jen nepatrně při změně ostření z inf - 0.7m, oproti dosedací ploše, která zajede do objektivu velmi výrazně, resp. totožně jako u všech objektivů).

 

A druhá závěrečná otázka: co s tím? Přemazat? přeleštit helicoid? Naučit se s tím žít?


  • 0

#274 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 13 září 2014 - 19:20:45

U padesátky, na kterou je původní systém ostření Leicy stavěný, je posun optické soustavy roven posunu přenášenému do mechanismu dálkoměru. Zpravidla je tubus optické soustavy pevně spojen s kroužkem po němž jezdí rolna přenášející posun na dálkoměr. Takže případné nepevné vedení v ostřícím závitu se projevuje stejně pro tvorbu obrazu jako pro dálkoměr, tedy k chybě zaostření nedochází.

U všech ostatních ohnisek má objektiv dvojitý ostřící závit s různým stoupáním pro optickou soustavu a pro přenos na dálkoměr. Tady se chyby v posunu optické soustavy na dálkoměr nepřenesou a projeví se jako nepřesné zaostření.

Takže - pro padesátku to nevadí, u ostatních se musíš smířit a kompenzovat to například tím, že budeš ostřit vždy jedním směrem, např. od nekonečna blíž. Tím se vůle vymezí vždy stejným způsobem.

Přeleštění či jiné obrábění ostřícího závitu by mohlo situaci jen zhoršit. Nepevné vedení je způsobené tím, že v závitu je vůle, tedy "chybí materiál". Další opracování by bylo dalším ubíráním materiálu. Jedině by byla možnost závit pokovit, tím by se vůle zmenšila.


  • 1

#275 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 13 září 2014 - 20:00:47

tak trochu jsem si to myslel, ale zmátlo mě, že kroužek pro dálkoměr je pevně spojen s ostřícím kroužkem a optika je další díl uvnitř (neotáčí se). A protože u některých objektivů je dobře vidět, že se ostřící kroužek při ostření vysunuje. Někdy nepatrě, jindy je to markantní (především u delších objektivů). U Leitze ale nic takovýho nepozoruju.

 

takže řešení je se s tím naučit žít :).


  • 0

#276 FrancisP6

FrancisP6

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 říjen 2014 - 13:07:05

Na 99% to není originál, ale sovětská kopie . .  originál prý nemá šroubek na rámečku hledáčku, ale vedle něj...


  • 0

#277 FrancisP6

FrancisP6

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 říjen 2014 - 13:09:08

tak dám citovat a není to tu... myslím tu fotku, co sem dal achernar


  • 0

#278 FrancisP6

FrancisP6

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 16 říjen 2014 - 13:10:50

tak funguje tu ta citace, nebo ne


  • 0

#279 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 16 říjen 2014 - 16:09:23

Tak schvalne, jestli jsem pochopil, jak sem dat obrazek...Moje Leica po dedovi
e0346c788a8c5c1038f8d8ef4751e9f4_904407_

Citace tu funguje ...

 

Proč u své argumentace ( a 99 % už by mohla být docela silná argumentace)  používáš slůvko "prý" ?   ;-)

 

Leicám vůbec nerozumím ...


  • 0

#280 FrancisP6

FrancisP6

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 38 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 říjen 2014 - 16:45:30

https://www.cameraqu...ica_II_fake.htm

 

- tu řešej ten šroubek na okýnku...


  • 0

#281 jirin_ol

jirin_ol

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 3 786 příspěvků(y)
  • LocationSrdce Sedlecké plošiny
Reputace: 1 282

Publikováno 19 říjen 2014 - 17:32:01

tady taky řešej šroubek: 


  • 2

#282 otik

otik

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 300 příspěvků(y)
Reputace: 129

Publikováno 22 říjen 2014 - 20:15:56

takhle to dopadne, když člověk nosí brýle :)
attachicon.gifimage.jpg

tak jsem konečně vyvolal pár filmů, které jsem nacvakal s hledáčkem a musím soudruhy z fojchtlendru pochválit velice, sedí přesně a je v něm vidět, jen co je třeba. Kdo nosíte brýle jako já a přišel by Vám někdy pod ruku, neváhejte.
  • 0

#283 Richard7

Richard7

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 78 příspěvků(y)
  • LocationBratislava
Reputace: 15

Publikováno 27 listopad 2014 - 18:52:21

Pozerala sa na mňa z výkladu medzi ostatnými babičkami, usmievala sa a ja som neodolal. Predavač mi ju priniesol a keď som sa pozrel do toho hľadáčika, tak bolo rozhodnuté. Teraz už len to sklíčko dokúpiť. Prečo som to urobil? Touto otázkou som sa zaoberal už dlhšie. Hovoril som si, však máš LX-kovú výbavu - a všetky tie najlepšie objektívy čo pentax vyrobil. Prečo to chceš? Rozhodlo len jedno a to bolo udržanie dlhých časov na čo najvačšej clone. Tak to všetci píšu. Myslím že 1/4 by sa dala z ruky ešte udržať- u pentaxa to bolo 1/30 - zrkadlo tam trošku klepalo a pomalší čas som už z ruky neudržal, niektoré snímky som mal preto rozmazané. Bolo treba sa rozhodnúť pre jeden základný objektív čo pre mňa znamená 35mm. Pentax má jedno veľmi dobré sklíčko, a to je 35mm f3,5 to som aj často používal a teraz ho nahradím asi summaritom. Inak Pentax sa mi veľmi osvedčil na cestách, kde nemusíte na neho dávať až taky pozor, hodíte ho do tašky, alebo na sedadlo v aute a nič sa mu nestane, ja som ho ani nešetril a vydržal, prežil bez újmy na zdravý. Teraz mi v hlave vŕta jedna otázka - či tá Leica (mám M6-ku) má naozaj oprávnenie byť 4x drahšia ako trebárs tá LX-ka. O cenách objektívoch radšej ani nehovorím. Možno že je to práve v tej jednoduchosti toho fotoaparátu. Časom možno uvidím čo pre mňa zostane v malej taške, ako jeden foťák a jedno sklíčko.


  • 0

#284 123

123

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 122 příspěvků(y)
Reputace: 26

Publikováno 27 listopad 2014 - 19:16:19

Gratuluji! Užívejte si to. Jistě budete spokojen. Já o leice m6 jen sním. A o summilux 35-1,4 asp. Napište, jek se vám s m6 fotografuje! Jsem si jistý, že nic jiného do rukou již nevezmete. Přeji vám dobré světlo. Ahoj!


  • 0

#285 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 28 listopad 2014 - 09:43:35

Vážený kolego, Richarde VII., blahopřeji k M6, snad nejdokonalejšímu a spolehlivému stroji z Wetzlaru. LX bude mít atraktivní sestru a bylo by pošetilostí se LX zbavovat. Kdo dnes vyrobí spolehlivý stroj, fungující i v extrémních podmínkách s titanovou závěrkou, funkční do 1/2000 -X1/75s, automatickém  režimu v rozsahu 1/2000 - 125s, s odečítáním expozice ze simulované 18% plochy filmu, korekcemi exposice po 1/3 EV a s možnostmi systémové stavebnice! Lze

ještě někde ve vsi objevit A* přídavný grip LX typ B? Sestavě s Winderem Typ II by to významně přispělo na komfortu držení v již znatelně se třesoucích, a

artrotickým procesem viditelně zkřivených pařátků "Starého Jezevce". Nejsme tak bohatí, abychom si modli dovolit kupovat levné věci! S pozdravem: Erik 


  • 0

#286 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 28 listopad 2014 - 11:38:52

Nějaký grip pro LX mám, snad je i navíc, podívám se a dám ti vědět.


  • 0

#287 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 28 listopad 2014 - 12:30:34

Vážený kolego, Dubraro: ,,Uááá,  uááá, Velký Manitou v temné jeskyni Slanýho vrchu nadějí dnů příštích výská!" Dlouhou abstinencí vyhladovělý

a vetchý G.A.S. se silně dme a burácí... Budu netrpělivě vyhlížet obláčky kouřové SMS!  S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik


  • 0

#288 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 28 listopad 2014 - 13:42:17

Pozerala sa na mňa z výkladu medzi ostatnými babičkami, usmievala sa a ja som neodolal. Predavač mi ju priniesol a keď som sa pozrel do toho hľadáčika, tak bolo rozhodnuté. Teraz už len to sklíčko dokúpiť. Prečo som to urobil? Touto otázkou som sa zaoberal už dlhšie. Hovoril som si, však máš LX-kovú výbavu - a všetky tie najlepšie objektívy čo pentax vyrobil. Prečo to chceš? Rozhodlo len jedno a to bolo udržanie dlhých časov na čo najvačšej clone. Tak to všetci píšu. Myslím že 1/4 by sa dala z ruky ešte udržať- u pentaxa to bolo 1/30 - zrkadlo tam trošku klepalo a pomalší čas som už z ruky neudržal, niektoré snímky som mal preto rozmazané. Bolo treba sa rozhodnúť pre jeden základný objektív čo pre mňa znamená 35mm. Pentax má jedno veľmi dobré sklíčko, a to je 35mm f3,5 to som aj často používal a teraz ho nahradím asi summaritom. Inak Pentax sa mi veľmi osvedčil na cestách, kde nemusíte na neho dávať až taky pozor, hodíte ho do tašky, alebo na sedadlo v aute a nič sa mu nestane, ja som ho ani nešetril a vydržal, prežil bez újmy na zdravý. Teraz mi v hlave vŕta jedna otázka - či tá Leica (mám M6-ku) má naozaj oprávnenie byť 4x drahšia ako trebárs tá LX-ka. O cenách objektívoch radšej ani nehovorím. Možno že je to práve v tej jednoduchosti toho fotoaparátu. Časom možno uvidím čo pre mňa zostane v malej taške, ako jeden foťák a jedno sklíčko.

 

 

gratulace k přírůstku! Bohužel pěkné fotografie nedělá fotoaparát nýbrž fotograf stojící a ním. Absence zrcátka je sice pěkná věc a udržitelné časy jsou o něco lepší, ale mám problém víc s pohybovou neostrostí u subjektu než u fotoaparátu. I jenom menší cuknutí se projeví neostrostí při 1/30 nebo i 1/60s. Taky není úplně triviální naučit se správně ostřit, odhadovat. Po přechodu na dálkoměr může naopak kvalita výstupu proti zrcadlovce klesnout :-/

 

Ale nechci kazit radost :)


  • 0

#289 Karfik

Karfik

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 482 příspěvků(y)
  • LocationOstrožská Nová Ves
Reputace: 59

Publikováno 4 prosinec 2014 - 12:44:17

Neberte to prosím nijak zle, jen dotaz neznalého, ale proč je Leica takovou legendou, že si zde z ní všichni cvrkají do kalhot?

Předpokládám, že je to historií značky, dnešní sortiment mi příjde velmi drahý a ničím vyjímečný či dokonce nějaký nadpřirozený/legendární. A co mě nejvíc mrzí a to neplatí jen o Leica, že prodávají pod svojí značkou nějaké předělané kompakty Sony za nehorázné peníze. Proč se legenda nedrží své legendy a nedělá jen legendární věci a kazí si jméno nějakými plastovími krabičkami. Ano, původní majitelé by to nedovolili, dnešní rádoby moderní management, hledí jen na zisky/peníze a nic jiného a pak dovolí i takové věci a ničí jméno firmy a její budoucnost.


  • 0

#290 salo

salo

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 080 příspěvků(y)
  • LocationZnojmo
Reputace: 190

Publikováno 4 prosinec 2014 - 13:23:12

Neberte to prosím nijak zle, jen dotaz neznalého, ale proč je Leica takovou legendou, že si zde z ní všichni cvrkají do kalhot?

Předpokládám, že je to historií značky, dnešní sortiment mi příjde velmi drahý a ničím vyjímečný či dokonce nějaký nadpřirozený/legendární. A co mě nejvíc mrzí a to neplatí jen o Leica, že prodávají pod svojí značkou nějaké předělané kompakty Sony za nehorázné peníze. Proč se legenda nedrží své legendy a nedělá jen legendární věci a kazí si jméno nějakými plastovími krabičkami. Ano, původní majitelé by to nedovolili, dnešní rádoby moderní management, hledí jen na zisky/peníze a nic jiného a pak dovolí i takové věci a ničí jméno firmy a její budoucnost.

Vítej v kapitalismu, Karfiku...

Taky mě to mrzí, ale když jim někdo ty předražené plasťáky koupí, tak proč by to nedělali.


  • 0

#291 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 4 prosinec 2014 - 14:22:10

Vážený kolego, Karfiku, odpověď na Vaši otázku nenajde ani několikadenní mezinárodní symposium, složené z vrcholných představitelů všech odvětví, jež jsou na podobných produktech, původně strojírenského, později i odvětví elektronického historicky zainteresováni. Vystresovaný uživatel se může v poslední vteřině pudu sebezáchovy rozhodnout, zda past sklapne ihned, nebo s určitým odstupem. Kupte si kevlarové slipy, nejsou běžné, leč praktické.

Leicu má dnes každý. S pozdravem: !Starý Jezevec" Erik


  • 1

#292 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 4 prosinec 2014 - 14:53:42

.....    Leicu má dnes každý......

A sakra, Lajku ještě nemám !    

Mám z toho být smutný, nebo se mi má zvednout nos, že nejsem "každý" ?    ;-)   To je blbá otázka na tomhle vlákně, že ?

 

Krásných a kvalitních výrobků, z nichž mnoho je určených i pro fotografování, je spousta. Každý si může vybrat dle svého gusta (nebo obsahu peněženky). A mnohým z nás to vybírání vydrží po celý život. Že milí G.A.S.ové ? To je fajn, ne ?


  • 0

#293 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 4 prosinec 2014 - 18:37:04

Leicu má dnes každý. S pozdravem: !Starý Jezevec" Erik

Pán Kurach, ja ju nemám, a ani po nej netúžim. To len tak, aby reč nestala.


  • 0

#294 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 4 prosinec 2014 - 18:59:57

ale no tak, pánové. Neříkejte mi, že kdybyste ji náhodou našli na ulici tak že ji lhostejně překročíte! :)

 

Karfik: ono ale asi Leice nic moc jiného nezbývá než prodávat své jméno i na "neexkluzivním" zboží. Jinak by asi nemohli pokračovat v produkci M7, MP, MA (nebo jak se jmenuje). Už jednou byl Leitz (resp. výroba Leica M systému) v ohrožení, a to na začátku 70. let po neúspěchu M5 a nástupu konkurenčních SLR systémů. Zachránila je kooperace s Minoltou, teda asi spíš že Japonci uvařili tělo CL, napsali na to Leica a Němci dodali objektivy. Však jim to taky příliš dlouho nevydrželo, ale prodeje byly nadmíru slušné, zvlášť s přihlédnutím k délce prodeje (jen několik málo let; totožná Minolta CL se vyráběla déle).


  • 0

#295 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 4 prosinec 2014 - 19:06:36

Vážený kolego, měl jsem kdysi v zaměstnání kolegu, který nemohl dospat dne, kdy byly dovezeny do obchodní sítě první dálkoměrné Leicy Typ M7. Zhruba po týdnu poněkud rozčarován přístroj vrátil s tím, že se při volbě přístroje zmýlil. Není důvod toužit po něčem, co Vaší praktickou představu o vhodném typu fotografické komory nesplňuje. Proto s Vámi naprosto souhlasím. S pozdravem do Prešova "Starý Jezevec" .


  • 0

#296 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 4 prosinec 2014 - 19:16:40

Karfik

Drahý kolego!

Spustil jsem toto vlákno - cítím potřebu se vyjádřit. 

1. Proč Leica dělá takové či oné fotoaparáty, to nevím. Bude asi něco pravdy na tom, že se tím "pokrývají segmenty" třeba budoucích "opravdických leikařů", třeba to má opravdu význam pro hospodaření firmy...

2. Pokud budeme mluvit o "klasických leikařích" (= do M6  ev. M7), ti ví, co tyto aparáty vydrží. (Na vlastní oči jsem viděl: Leica M6TTL koupená z druhé či třetí ruky, přivezená po několika fotografováních v Africe, fotila bez jediné poruchy (!) v teplotách kolem 0°C i při 50°C, písek, prach, bláto, déšť, abnormální vlhkost, mnohokrát mrzla nebo mokla v beskydském lese. Majitel smířen s výdajem 250EUR za vyčistění, servisman cosi povolil, cosi odkryl, vyfoukal, sestavil a (zadarmo) pravil - "Pane, foťte dál, tomu aparátu nic není". Tak se i stalo, Leica byla poté několikrát u Omo, v Indii, v Ugandě, v Tichomoří a vím já, kde ještě. Fotí furt a bez poruchy.) 

Mé vlastní Leicy (M6) již dostaly rovněž zabrat (no, já jsem na své aparáty přibližně 1023x opatrnější, než zmiňovaný cestovatel a fotograf) a pracují přesně tak, jak mají.

3. Budeme-li mluvit o objektivech - kdo nezkusil, neví! Poslední rok jsem nejvíce fotografoval 35/2 ASPH a ještě více 24/3.8 ASPH (les, malá možnost odstupu...). Zvláště ten poslední Vás nade vší pochybnost vyvede z míry. Společně s Acrosem a DS-10 nebo Rodinalem (ale i s DD-X a jinými) vykreslí obrázky, při jejichž prohlížení vám "vylezou oči i hemoroidy" (výrok kolegy M.B.).

 

K digitálním Leicám nemám co říci - nefotím jimi. 

 

Ano, i mnoho nevýhod má "legenda Leica". Drtící ceny (ale trpělivý bude odměněn za shánění), hmotnost (!) - M6 opravdu není plasťáček, pro mě nepohodlná výměna filmu (a to s motorem fotím málo, na rozdíl od Kibishe, který při "akčních scénách" sežere klidně i dvacet filmů za chvilku), trvalý strach před lapky (a pojišťovny nepojistí a nepojistí...), atd.

Nepochybuji o tom, že jsou tací, kteří si kupují Leicu jako rolexky či hadry od Bosse. Nenápadně je vystavují na odiv - jako šperk, někteří demonstrují, že na to mají. A někteří z nich si na Leicu i vydělali.  

Ale ona Leica je docela hezký šperk, ne?! 


  • 2

#297 LuzJi

LuzJi

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 082 příspěvků(y)
  • LocationTábor
Reputace: 715

Publikováno 4 prosinec 2014 - 19:18:27

ale no tak, pánové. Neříkejte mi, že kdybyste ji náhodou našli na ulici tak že ji lhostejně překročíte! :)

Kdybych při tom zůstal příčetný, asi bych se rozhlížel, jestli při tom překračování nemůžu někde zavadit o nastražený kus drátku ... ,  páč že by tohle bylo jen tak na ulici ?    :-P


  • 0

#298 sokolvideo

sokolvideo

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 578 příspěvků(y)
  • LocationPrešov
Reputace: 215

Publikováno 4 prosinec 2014 - 19:37:31

Samozrejme, keby u mňa zakotvila, už by neodišla. Začínal som tiež diaľkomermi (nie Leicou) a nejako mi tento typ fotoaparátov nesadol, som za jednookú zrkadlovku, aj keď aj diaľkomerov mám niekoľko. Takže asi tak ako som už niekde písal, fotoaparát, ktorý u mňa spustí kotvu, už ju nedvihne. Kvalitu Leici samozrejme uznávam, ale akosi ma neirituje.

 

Pán Kurach, takým mojím snom bol Pentax ME super, ku ktorému som sa dostal asi po 10-12 rokoch, čo som začal fotiť. Mám ho dodnes a ja pre zmenu svoje rozhodnutie našťastie neľutujem. Ešte mám jeden sen, objektív Pentax FA 1,4/50, ale či sa mi splní neviem. Jeden bol nedávno na predaj ale za cenu, ktorú si momentálne nemôžem dovoliť, takže bohužiaľ smola.

 

Pozdravujem na Slaný vrch.

 

Sorry za zanesenie vlákna.


  • 0

#299 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 4 prosinec 2014 - 23:05:51

Vždycky jsem si říkal, že jestli někdy zpátky ke kinu, tak s Leicou M6. A když mě to v záchvatu GASu někdy napadne, vzpomenu si naštěstí, že mám Bronicu 645 RF a to mě na dlouho uklidní .) (Mno i když, co taková "Texas Leica"? :))


  • 0

#300 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 4 prosinec 2014 - 23:41:13

chtěl bych při téhle příležitosti vyjmenovat několik nevýhod o kterých se moc často nemluví, ale vidím je tam. Jak už Pentaxista zmínil - krkolomné zakládání filmu, přestřižení a vyjmutí částečně exponovaného filmu je nemožné. Focení ze stativu - stativový šroub je na samém okraji spodního dílu přístroje, takže to moc stabilně nevypadá, běžná rychloupíací destička neumožňuje focení z ruky, ten stativový šroub se šroubuje do odjímatelného spodního krytu, takže op nějakém pevném spojení s kostrou foťáku se nedá mluvit (kupodivu to ale na focení estativu nemá viditelný negativní vliv...). U CL je sice uprostřed, ale pro výměnu filmu se musí destička odšroubovat aby se dalo dostat dovnitř. Co do ostrosti, kontrastu nebo "charakteru" jsou asi RF objektivy výjimečné, ale pokud se podíváme třeba na vinětaci tak proti objektivům pro SLR desetinásobně dražší Leitz objektivy propadnou. Jsou taky hodně náchylný na protisvětlo, množství a velikost reflexů je větší než obvyklá, nemusí být bodový zdroj světla ani v záběru.

 

Další mě už jenom napadá dost limitující sortiment ohnisek, to ale není vada nýbrž funkce.


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních