Přejít na obsah


Fotka

Linhof/Horseman 6x9


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
136 odpovědí na toto téma

#51 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 6 srpen 2008 - 08:26:52

2 Alibaba > díky za informace. Já jsem nakonec svoje 6x9 dilemno vyřešil s pomocí našich amerických soudruhů a koupil přes ýbej Graflex 2x3. Na ty kostelíky to asi moc nebude, ale na to moje vejletní krajinkaření a barokní státuje u cest tomu myslím nic moc nechybí. Kamera je solidně zpracovaná nikde se nic nevrglá, nikde žádný fórový plastodíly, vše chodí jak švýcary a je překvapivě lehká a kompaktní. Vlastně si říkám čím to, že tyhle kamery u nás asi moc rozšířený nejsou, pro amatéra jako já, kterej by rád tenhle typ aparátu a nechce do toho hned vrážet horentní sumy se to zdá bejt dobrý řešení - je to za více než příjemný peňonze, na internetu je k tomu zdá bejt dost příslušenství a i solidní množství informací. Kdyby měl někdo s Graflexama osobní zkušenost budu nicméně vděčnej za jakýkoli rady. 6x9 zdar ! :wink:
  • 0

#52 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 6 srpen 2008 - 08:31:54

Ecce Graflex :wink: :
Vložený obrázek
  • 0

#53 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 6 září 2008 - 20:48:51

hm...
já volných devět nemám
paladix
  • 0

#54 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 8 září 2008 - 11:18:36

Poslední. Vložený obrázek


na obrázku moc hezký,
ještě se s tím pomazlit, jak se s tím pracuje...
  • 0

#55 Blekentvajt

Blekentvajt

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 034 příspěvků(y)
Reputace: 12

Publikováno 1 prosinec 2008 - 23:08:41

Sháním nějakou šikulézní 65ku k výše vyobrazené Graflexo-sklopce. Problém je, že díky malýmu rozměru přední standardy potřebuju sklo s průměrem zadního členu do 50ti mm, ergo moderní skla jako Fujinon či Nikkor 65/4 jsou mimo mísu (je tedy ještě možnost šroubovat zadní člen zezadu při sejmuté matnicim, ale praktický to právě mnoho není žeano).
Tož a rád bych se tedyž zeptal má li někdo osobní zkušenost s SA 65/8 (kresba, ostrost, protisvětlo etc.) popř. nemá-li někdo nějakýho jinýho favorita mezi staršími (kompaktnějšími) skly v této ohniskové vzdálenosti.
  • 0

#56 Alibaba

Alibaba

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 222 příspěvků(y)
Reputace: 35

Publikováno 7 leden 2009 - 13:48:05

Vynikající sklo. Fotil jsem s ním cca pět let a maximální spokojenost co se veškerých vlastností týká. Jediná slabina - málo světla na matnici (okrajové partie)při nízké hladině osvětlení.
  • 0

#57 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 7 leden 2009 - 18:29:23

Sháním nějakou šikulézní 65ku k výše vyobrazené Graflexo-sklopce. Problém je, že díky malýmu rozměru přední standardy potřebuju sklo s průměrem zadního členu do 50ti mm, ergo moderní skla jako Fujinon či Nikkor 65/4 jsou mimo mísu (je tedy ještě možnost šroubovat zadní člen zezadu při sejmuté matnicim, ale praktický to právě mnoho není žeano).
Tož a rád bych se tedyž zeptal má li někdo osobní zkušenost s SA 65/8 (kresba, ostrost, protisvětlo etc.) popř. nemá-li někdo nějakýho jinýho favorita mezi staršími (kompaktnějšími) skly v této ohniskové vzdálenosti.

Nechci dělat chytrého, protože i u vf mi zatím stačí záklaďák, ale mezi starými širokoobjektivy si z literatura vzpomínám třeba na dagor 7,5cm a různé aristostigmaty. Obojí jsem viděl jen v ohniscích pro větší formáty, ale vypadaly velmi kompaktně. A jako správní Němci jistě i dobře kreslí a precisně přenášejí kontrast. Na německé ebayi se takové věci celkem vyskytují.
  • 0

#58 JozefMilan

JozefMilan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 červenec 2012 - 16:49:02

Nechcem zakladať nové vlakno na Linhof,tak len technická otázka :
Linhof 6x9 Technika IV - tam idú zo zadu kazety na zvitkový film,vo formáte 6x9,je možné zmeniť formát na 6x7,samozrejme s inou kazetou ???
Mám radšej formát 6x6 alebo 6x7,tak netuším či budú kazety pasovať ...dakujem :-)
  • 0

#59 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 20 červenec 2012 - 00:03:13

to záleží na tom jaké tam máte uchycení, ale myslím že takové ty linhofí rolexy (tkaové ty hranaté velké krávy) by pasovat měly
ale to je jen soukromý názor bez podložení empirií
  • 0

#60 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 20 červenec 2012 - 06:33:36

Rollkazety 6x7 pro 6x9 "baby" Linhofky se samozrejme delaly. Pri koupi na dalku (ebay) je jen treba si dat pozor na zamenu s kazetami pro "dospele" linhofky 9x12/4x5", vypadaji podobne.
  • 0

#61 jkcz

jkcz

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 728 příspěvků(y)
  • LocationValašské království
Reputace: 177

Publikováno 20 červenec 2012 - 06:43:41

http://www.ebay.de/i...=item3cc4fdbaae
  • 0

#62 JozefMilan

JozefMilan

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 20 červenec 2012 - 17:59:46

...dakujem za info,zrušil som obchod a Linhof techniku nekupujem,zostanem verný 6x6,6x7 - nemusím mať všetko :-)
  • 0

#63 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 1 září 2015 - 11:04:44

Tak nějak se mi zdá, že tohle téma je nejblíž mýmu problému, dokonce ho tu před lety někdo nakousnul. Tak se zeptám tady. Mam Linhof Kardan Color 6x9 a k němu 2 rollkazety (6x7 a 6x9). Muj problém je, že se mi v kazetě 6x9 (tu jsem zatim 6x7 nepoužil)překrejvaj políčka - neni mezi nima žádná mezera. Dá se to nějak seřídit, upravit, opravit? Nebo je to vrozená vlastnost těch kazet, protože byly vyrobený pro starší, silnější filmy - jak bylo v tomhle vláknu zmíněno? Tomu se mi totiž nechce uplně věřit, překrejvaj se ty políčka třeba o 0.5 cm. To byly dřív filmy o tolik silnější?

Díky za každý info


  • 0

#64 Girmy

Girmy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 676 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 146

Publikováno 1 září 2015 - 11:35:31

Tak nějak se mi zdá, že tohle téma je nejblíž mýmu problému, dokonce ho tu před lety někdo nakousnul. Tak se zeptám tady. Mam Linhof Kardan Color 6x9 a k němu 2 rollkazety (6x7 a 6x9). Muj problém je, že se mi v kazetě 6x9 (tu jsem zatim 6x7 nepoužil)překrejvaj políčka - neni mezi nima žádná mezera. Dá se to nějak seřídit, upravit, opravit? Nebo je to vrozená vlastnost těch kazet, protože byly vyrobený pro starší, silnější filmy - jak bylo v tomhle vláknu zmíněno? Tomu se mi totiž nechce uplně věřit, překrejvaj se ty políčka třeba o 0.5 cm. To byly dřív filmy o tolik silnější?

Díky za každý info

No třeba u Pentaconu SIX se mi osvědčilo založit film a převinout ne na uvedenou značku, ale cca 0,5 cm za ní a pak mi ty mezery dělá správně...


  • 0

#65 Vojta

Vojta

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 380 příspěvků(y)
Reputace: 55

Publikováno 1 září 2015 - 13:14:40

Nemohlo by to být tím, že v vnitřek s mechanikou je 6 x 7? Neprohodilo se to nějak.

Podle obrázků je tam velký gumový válec, který zřejmě odměřuje políčka, proto by síla filmu neměla hrát roli.

U Hasselbladové kazety to vliv má, ale i tak ne takový, aby se něco překrývalo.


  • 0

#66 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 1 září 2015 - 14:51:31

 

Tak nějak se mi zdá, že tohle téma je nejblíž mýmu problému, dokonce ho tu před lety někdo nakousnul. Tak se zeptám tady. Mam Linhof Kardan Color 6x9 a k němu 2 rollkazety (6x7 a 6x9). Muj problém je, že se mi v kazetě 6x9 (tu jsem zatim 6x7 nepoužil)překrejvaj políčka - neni mezi nima žádná mezera. Dá se to nějak seřídit, upravit, opravit? Nebo je to vrozená vlastnost těch kazet, protože byly vyrobený pro starší, silnější filmy - jak bylo v tomhle vláknu zmíněno? Tomu se mi totiž nechce uplně věřit, překrejvaj se ty políčka třeba o 0.5 cm. To byly dřív filmy o tolik silnější?

Díky za každý info

No třeba u Pentaconu SIX se mi osvědčilo založit film a převinout ne na uvedenou značku, ale cca 0,5 cm za ní a pak mi ty mezery dělá správně...

 

 

Tohle jsem nezkoušel a mam trochu pochybnosti, že to pomůže, ale za pokus nic nedám :-)

 

Nemohlo by to být tím, že v vnitřek s mechanikou je 6 x 7? Neprohodilo se to nějak.

Podle obrázků je tam velký gumový válec, který zřejmě odměřuje políčka, proto by síla filmu neměla hrát roli.

U Hasselbladové kazety to vliv má, ale i tak ne takový, aby se něco překrývalo.

 

hmm, tohle musim vyzkoušet - prohodit vložky v těch kazetách. Nekoukal jsem jestli jsou ty válce stejný nebo různý. Vycházel jsem z toho, že posun filmu určuje krok počítadla, který je součástí kazety...


  • 0

#67 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 7 říjen 2015 - 14:38:19

nějakej drobnej update mýho problému s linhof rollkazetou. Vložky v obou linhofích rollkazetách (6x6 i 6x9) jsou stejný a obměřování políček skutešně obstarává mechanismus kazety, čili to neni řešení problému. Proto se znovu ptám: máte někdo zkušenost se seřizováním zmiňovanejch kazet? (originální dotaz/problém viz výše)


  • 0

#68 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 8 říjen 2015 - 10:52:16

Řešení problému je, že vložky nemaj bejt stejný. Pokud si dobře pamatuju, má 56x72 sirší válec a jiný převody. 6x9 pak užší. Jestliže je máš stejný, někdo nacpal střeva 6x7 do 6x9 břicha. Překrývání bejvalu u Rollexů (nikoli Super rollex) i když vlastně nevíme o jakých píšeš. Tam se jednalo skutečně o rozdíl v tenkosi filmu a krycí pásky a problém dělal max 1-2mm. Řešením byly širší cívky - kupř. Ilford.


  • 0

#69 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 8 říjen 2015 - 12:13:15

Řešení problému je, že vložky nemaj bejt stejný. Pokud si dobře pamatuju, má 56x72 sirší válec a jiný převody. 6x9 pak užší. Jestliže je máš stejný, někdo nacpal střeva 6x7 do 6x9 břicha. Překrývání bejvalu u Rollexů (nikoli Super rollex) i když vlastně nevíme o jakých píšeš. Tam se jednalo skutečně o rozdíl v tenkosi filmu a krycí pásky a problém dělal max 1-2mm. Řešením byly širší cívky - kupř. Ilford.

 

Děkuju za informaci. Jestli se nepletu, jsou to asi starší rollex kazety (pokud se od sebe odlišujou převíjecí páčkou - tyhle páčku nemaj). Musim to ještě jendou prozkoumat a porovnat. Budu muset založit film do tý 6x6 kazety a podivat se jak se budou políčka (ne)překrejvat. Každopádně, je-li to tak, je to dost nemilý, protože jsem chtěl pochopitelně používat hlavně 6x9 kazetu.


  • 0

#70 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 8 říjen 2015 - 12:30:44

ale mě to pořád nějak vrtá hlavou :smile: Když je počítadlo na kazetě a kazeta určuje jak dlouho točit na další políčko (než se zastaví), proč by proboha faktický odměřování filmu dělali přes vložku do kazety a pro každou kazetu jinou vložku? Dyť by stačil jeden typ insertu do všech kazet, který podle typu určej "dýlku kroku" mezi políčkama.

 

Upraveno: právě jsem si na www.butkus.org našel návod k obsluze kazet rollex a super rollex. Podle toho se zdá, že inserty do rollex kazet jsou všechny stejný. U Super rollex se pochopitelně lišej, protože maj v sobě zabudovaný počítadlo snímků. Ale u Rollex kazet je, opakuju, počítadlo součástí kazety, nikoly vložky.

 

Takže muj dotaz trvá - ví někdo jak vyřešit problém překrejvajících se snímků, tzn. seřídit kazetu Rollex pro Linhof 6x9? Ale jak to tak sleduju, asi budu muset vzít do ruky šroubovák rozbít si to sám :-)


  • 0

#71 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 9 říjen 2015 - 10:36:46

Tak teď je to jasné. Já popisoval SR, ty máš R. Tu jsem naposledy používal někdy před dvaceti lety, takže si ji asi rozbij sám. ;-)

Jen mlhavě. Problém byl s užšími cívkami (v té době) převážně barevných filmů Fuji a (myslím i) Kodak, které se společně se zmíněným tenčím krycím pásem a filmem podílely na překrývání. Pamatuji si max. ty 1-2mm. Pro jistotu jsem používal na všechny filmy cívky od BW Ilfordů, ty s kulatýma dírkama. Pak nebyl problém. Někteří kolegové si oblepovali cívky lepící páskou a prořezávali škvíry pro založení filmu.

Jesli ti to dělá půl centimetru, to už je opravdu podivné.


  • 0

#72 dravec

dravec

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 327 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 187

Publikováno 9 říjen 2015 - 21:52:01

No vida, tohle by možná mohlo bejt vodítko. Zatim jsem tim prohnal jen Acros, tak zkusim dát jako navíjecí cívku nějakou Ilford, popřípadě trochu laborovat s popsanym oblepováním. Půl centrimetru jsem možná přehnal, bylo to myšleno spíš jako v součtu na jedno políčko, tzn že z každáho snímku mi chybi tak 2-3 mm na každý straně. Jestli to je srozumitelný takhle v pátek večer :-) Díky za radu, snad to helfne


  • 0

#73 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 10 říjen 2015 - 07:12:34

Jen malá rada na závěr.

Kdysi nosil každý zkušený velko-středoformátník v kapse stále jeden "vejražní" nejlépe prošlý svitek materiálu, který používá. Prakticky neexistovaly nákupy jiné, než z druhé ruky - což dnes opět platí, že. Nejprve si založil film a převinul na první políčko. Pak si několikrát vytáhl a zastrčil šoupě a zkontroloval tak, jestli nepelichají sametky. Následně se rolka prohnala tímhle svitkem a při otevřeném šoupěti sis tužkou udělal čárku na jedné i druhé straně políčka při každém záběru. Po vytažení svitku jsi hned věděl jak na tom kazeta je. Bez téhle procedury se nenakupovalo.

Poctivý prodávající se poznal tak, že měl při sobě vlastní svitek k vyzkoušení.

Jó, to byly časy.

 

p.s.

s oblepováním to nepřehnat, aby ti pak nezatékalo světlo kolem čel cívky smotaného svitku.


  • 2

#74 marbrz

marbrz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 106 příspěvků(y)
  • LocationOdkud vyjíždí vlaky co čtvrt hodinu...
Reputace: 18

Publikováno 9 únor 2017 - 21:59:27

Vážení přátelé temnokomorníci. Obracím se na Vás s diletantským dotazem. Vlastním Linhof techniku III a chystám se dokoupit rollkazetu. Problém je, že si nejsem jistý, zda na tento typ přístroje pasuje Super Rollex s rychlopákou. Na všech zobrazeních je kazeta Rollex s konflíkem. Pomooooc...
  • 0

#75 marbrz

marbrz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 106 příspěvků(y)
  • LocationOdkud vyjíždí vlaky co čtvrt hodinu...
Reputace: 18

Publikováno 9 únor 2017 - 22:00:15

PS formát 6x9
  • 0

#76 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 9 únor 2017 - 22:01:43

Pasuje.


  • 0

#77 marbrz

marbrz

    Nováček

  • Předplatitel
  • 106 příspěvků(y)
  • LocationOdkud vyjíždí vlaky co čtvrt hodinu...
Reputace: 18

Publikováno 9 únor 2017 - 22:08:32

Tisíceré díky . Více takových osvícených diktátorů!!!
  • 0

#78 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 21 březen 2018 - 19:05:17

Zdravím, pokoušel jsem se někde vygoglit přehled výrobních čísel u Linhofek, ale bezvýsledně, neporadíte někdo?


  • 0

#79 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 22 březen 2018 - 20:58:51

Je to jednoduché u konkrétního čísla napište do Linhofu, nebo Bobovi Salomonovi na LFPI. Odpověď poměrně rychlá u 9x12 přesná, 6x9 s jistou dávkou rozptylu. Pokud ccelkový přehled, ten byl, myslím v knize "The Linhof camera store" a já si ho nsokopíroval. B.S., který kdysi pro Linhof pracoval, tvrdí, že je vázán nějakou antišpiónskou přísahou a než by na net zavěsil tabulku, dává přednost zodpovídání tisíců dotazů na fóru...:-/ Stejně čerpá ze zmíněné knihy...
  • 0

#80 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 22 březen 2018 - 21:00:00

Pardon, zas ten mobil...
  • 0

#81 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 23 březen 2018 - 08:44:25

Hm, těch odkazů,  potažmo dotazů na pana Salomona jsou plny všechny linhofí servery. Opravdu se divím, proč z toho u Linhofů délají takové tabu - už jen proto, že napŕ. jejich systém zaostřování - výměnné nože či (pardon) kurvenscheibe pro dálkoměr, na kterém se sice vyraženo výrobní číslo objektivu a ohnisko, ale už se nedozvíte typ ani výrobce objektivu... Tož asi tak...


  • 0

#82 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 23 březen 2018 - 15:00:04

Takže nakonec asi zajdu do knihovny, jiné cesty patrně není...meziknihovní výpujční služba je super, akorát je to občas na delší loket...nicméně díky za odkaz na tu publikaci


  • 0

#83 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 23 březen 2018 - 15:43:35

Pane kolego, není to na 100%. Knih od "Verlag Grossbildtechnik Linhof" jsem měl půjčeno několik. Vím, že určitě v "Linhof Praxis", "Großbild Praxis" ani "Linhof 70 years service to photography" ta tabulka není. MYSLÍM si, že v té zmíněné je nejpravděpodobněji, ale... Po těch letech si vybavuji, že jsem viděl přehled kde byly (mé oblíbené) 6x9 dost nejistě nastíněné a  že mě to tenkrát zklamalo. Když jsem se před časem dotazoval B. Salomona, zaslal mi jiný údaj nežli samotný Linhof a dle dalších indícií to rovněž nesedělo. Položil jsem mu doplňující dotaz z poukázáním na známá fakta a odvětil že (právě) 6x9 nebyly u Linhofu nikdy "hlavním" výrobním programem a data k nim nejsou úplná. V dovětku pak dodal že čerpá z firemních zdrojů a kontroluje v jedné z vydaných publikací Linhof. Vybavil se mi přesně tenhle fakt, který jsem tenkrát (nejspíš) v této knize objevil.

MVS je dobrá věc, ať už byste hledané našel či nenašel, ta kniha i tak stojí za půjčení.... :)


  • 0

#84 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 23 březen 2018 - 20:31:34

Vážený kolego KIME. Každý "Linhofan" má dle směrnice EU vytesáno výrobní číslo svého uživatelského světlolapu v leštěné žule s QR Code. Sčítací komise Valentin Linhof Foundation bude obcházet jednotlivé lokality a zaznamenávat předpokládané opotřebení jednotlivých strojů, které budou zpětně vykupovány do sbírek. Ceny přístrojů kvality A+ zajistí udržitelnou sociální úroveň pozůstalým po dobu 50 let. Ti, kdo s přístroji neuváženě fotografovali budou finančně kráceni.

Otisky prstů na leštěném duralu snižují prodejní cenu až o 70 %. S pozdravem: "Starý Jezevec" Erik - Slanej vrch 330 m n.m. ( vleže ) .


  • 0

#85 Nimrod

Nimrod

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 395 příspěvků(y)
  • LocationPísek
Reputace: 294

Publikováno 24 březen 2018 - 05:46:28

vážený kolego eriku, a to jsem si myslel, že se má s tím fotit, nikoli udržovat pod zámkem a bez otisků prstů ve stavu a+... :-)


  • 0

#86 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 24 březen 2018 - 07:26:59

Teda já tušil, že to schytám, ale to bude sarkastický fejetonek...dobře mi tak - připadá mi, že se vrátilo mládí, konkrétně pocit zavržení a opovržení, který jsem zažíval cca 35 let nazad tomu, kde začínaly mé sběratelské ambice. Často jsem poníženě podstupoval potupné posměšky pánů photographů, anžto "by se s nima dalo ještě fotit". Nuž pravda, já to tehdá se svým svědomím vyřešil tak, že jsem si umínil, že budu shromažďovat výlučně aparáty na atypické fotmáty negativů, do kterých se už tehdy obtížně nebo vůbec nedal obstarat materiál.

Dnešní trendy jsou zcela opačné - s čím se nedá aspoň trochu fotit, je pro sběratele skoro nezajímavé.

Teďka zpět k věci - 95 procent uživatelů značky Linhof je za socializmu využívalo ke komerční činnosti, konkrétně s výstupem v podobě barevného diapozitivu pro tisk skoro všeho, neboť tuzemské tiskárny striktně vyžadovaly diák formátu aspoň 4,5x6 a kinofilm byl vzat na milost snad až koncem 80. let a to jen někde (opravte mne, jestli se mýlím)

Takže závěrem bych řekl asi totok: zatím co např u Leitzů mají každou hovadinku, kterou vyráběli, dokonale chronologicky podchycenu a je dohledatelná dle čísla výrobního, u Linhofů je všeobecné povědomí o  jejich historii na tom neporovnatelně hůř. Nezřídka taky proto, že jejich aparáty byly velmi často uživatelsky vylepšovány a přetvářeny a původních kusů v nedotčeném stavu je jak šafránu - stačí se podívat na jejich stránky o historii, kde většinu starých modelů mají vyobrazeny toliko z dobových katalogů, neboť prastaré Linhofky v původním stavu prostě nejsou. Mj. proto, že byly zhotoveny až přespříliš kvalitně...

Opravdu se nemíním zabývati shromažďováním Super Technik (a ani na to nemám). ale fandovství by trestným býti nemuselo...


  • 2

#87 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 24 březen 2018 - 12:10:17

... Ono je to u Linhofek ještě trochu jinak. Ať už pořídíte jakou pořídíte, fotit se s tím dá vždy. Tam se prostě nemá co pokazit. Každý jeden jednotlivý díl byl původně instalován nejspíš v Panzer V nebo Panzer VI a z nepotřebných zásob pak použit pro mírové účely (včetně zachování hmotnosti). Jinak se to vysvětlit nedá. Takže každý sběratel může mrknutím oka založit fotografický regiment náruživých a odhodlaných tvůrců: https://cz.pinterest...=11&w=530&h=361

Já mám jeden kousek, ročník 1969 (potvrzeno Linhofem i Salomonem), ve stavu MINT (jsem druhý majitel), který je zároveň muzejním i polním. Pak mám jeden kousek, ročník 1953/54 (Linhof) 1949/50 (Salomon !?!?), který není vůbec ve sběratelském stavu, je na něm sakra znát, že předešlí majitelé (a vsadím se, že jich bylo hned několik), s ním orali pole a hloubili tunely, přesto pořád maká.

No abych taky strčil růžové brýle do pouzdra, mám tu jednu kazetku která v zimě zlobí, vzhledem k tomu, že je jediná mezi desítkami (osobně zažitými), které byly ok., přikládám to na vrub jednomu Hanzovi, co nejspíš den před kompletací slavil narození syna a něco zmotal, což se projevilo až po desítkách let...


  • 1

#88 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 24 březen 2018 - 12:51:57

Ještě k tématu, právě jsem - po půlhodině analytického zkoumání výrobních čísel/roku výroby čtyř dodavatelů optiky vs roků výroby  jednotlivých typů technik - dospěl k závěru, že je nemožné určit typ a výrobce optiky k samotné vačce. Takže pokud člověk nedostane k vačce rovnou sklo, či ke sklu vačku, je jednodušší vačku upravit. 

Sám jsem brousil u ST V vačky pro čtyři objektivy a dopadlo to na jedničku. 


  • 0

#89 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 901

Publikováno 25 březen 2018 - 13:09:13

Vážený kolego, KIME, založení "Podsekce Linhof Klub" by Valentin Linhof zcela jistě uvítal. Nebýt mého dotazu, neměl bych Rollku pro záda 4x5" na formát 6x9cm, ani destičku Linhof 96/99mm pro univerzální výměnnou přední standartu na Bi-System. Stroje jsou to krásné, vyráběné na špičce technologických postupů své doby a omezený přístup k tabulkám výrobních serií vychází z toho, že si zmíněné přístroje mohl dovolit pouze movitý profesionální fotograf, kterého zajímal pouze servis. Kopáč v příkopu rovněž nepátrá po výrobním čísle momentálně používaného krumpáče, kterým si vydělává na živobytí. Často si vzpomenu na Mistra Josefa Sudka ve stánku LINHOF na pražské Interkameře, který se přišel podívat a zase tiše z toho mumraje odešel. Na Stradivárky diletant stejně nezahraje čistě a máme to velké štěstí, že máme neopakovatelnou příležitost tyto dokonale promyšlené fotografické stroje použít pro vlastní potěšení, nikoli pro "chlebařinu". Díky hejnům všech těch "Pixelových Ptakořitů" s tunami číslicového odpadu se nám před lety dostalo do rukou prakticky nepoužité vybavení, umožňující návrat k ideálům původní fotografie, kde jakýkoli spěch a netrpělivost přináší pouze rozčarování a vyhozené peníze. Exponovat s rozvahou šest snímků formátu 9x12/4x5", individuálně filmy zpracovat s největší péčí a vytvořit kontakty je mnohem přínosnější, než naplnit septik 2TB výkaly. Kdo se živí recyklací výkalů, je to jeho způsob profesního parazitismu v době, která umožňuje hromadit tuny pixelového odpadu doslova každému, od kočárku k příkopu. Často se kochám autorskou kreativitou, plazící se z veřejných tiskáren a mohu konstatovat, že by na setkání skupiny těch vzájemně se až za hrob nenávidějících "kolegů" tuctového fotokroužku nenašli odvahu podobné "umělecké výtvory" ani vytáhnout z obálky od fotopapírů. Jsme doslova dušeni přemírou obrazů, valících se do našich hlav z přehršle zdrojů, jsme cíleně otupováni ve zbytcích vlastní kreativity. Není daleko doba, kdy budou "číslicoví Chlebaři" posílat na fotografování svateb drony, aby nemuseli veřejně prezentovat svá UMĚLECKÁ EGA S ŠÁLOU KOLEM KRKU A PONOŽKAMI V SEŠLAPANÝCH SANDÁLECH. Je s podivem, že tu bandu loserů vůbec na akce ve veřejném zpravodajství v tzv." Zatuchlé Kotlině" stále pořadatelé blahosklonně tolerují. Vytékající holé zadnice z rozervaných děravých jeansů v pokleku jsou asi v zájmu husté kanalizační sítě. Je květná neděle, jaro se nezadržitelně blíží. Přeji Vám mnoho radosti z jednoho z nejprimitivnějších způsobů trávení volného času !

"Starý Jezevec" Erik


  • 0

#90 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 25 březen 2018 - 14:27:45

Mně se třeba moc líbí tato stránka https://www.cameraquest.com/techs.htm - bohužel ale internetový překladač nezvládá jemné detaily a moje angličtina je nulová...

K těm číslům na vačkách a nožích - pokud by byl znám přesný rok výroby těla, tak by to znamenalo slušné vodítko - u Cajzů, Šnajdrů i Rodnštoků se aspoň s nima netajili


  • 0

#91 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 25 březen 2018 - 15:23:47

Neumím anglicky perfektně, ale umím. Co potřebujete přeložit, kolego?
  • 0

#92 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 25 březen 2018 - 16:23:41

Jelikože již nemám možnost vkládat soubory do fóra, nahrál jsem tabulku ve Wordu do souborů. Roky výroby a sériová čísla hlavní čtyřky, je to přehled dostupných čísel, vzal jsem co se nabízelo, u Schneidera vybíral rámcově za rok (tam kde uvádí čísla k jednotlivým měsícům). 

Kritické jsou roky 1952 - 1960, kdy se díky tomu, že Linhof používal optiku ze skladových zásob, mohla kamera vybavit i rok starým sklem. Tzn. že cca v letech 1952 - 1954 by mohlo dojít k záměně Schneider/Voigtländer a v letech 1955 - 1960 k záměně Rodenstock/Voigtländer.

Další otázka je, ji-li vůbec v lidských silách dohledat zpětně k noži kdysi odprodaný/"ztracený" kus objektivu...


  • 0

#93 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 25 březen 2018 - 21:40:49

Super, buďtež veleben.

Jinak dékuji všem za reakce ohledně překladu...já se snažil nenápadně podsunout či ponouknout někoho, kdo by měl event. chuť řekněme upravit automatický překlad do srozumitelnějšiho výstupu. To pojednání je podle mne dost přínosné, dost podrobně definujíc rozdíly mezi vývojovými variantami jednotlivých typů Linhofek


  • 0

#94 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 25 březen 2018 - 21:46:22

No, a mám tu rázem malé dilemma: myslíte, že k Linhofce Super Technika V (domnívám se, že byla vyrobena v první půlce 70. let) mohly být dodány originál 2 skla od Zeisse, ale vyrobené už roku 1958? Díky za názory...

Přiložený soubor  DSCF2331.JPG   115,08K   1 Počet stažení


  • 0

#95 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 26 březen 2018 - 07:41:53

O jaká skla jde? Usuzujete dle vačky, nobe toho skla? Ten Planar co je na ST V umístěn rozhodně z padesátých není. "Východoblokové" Optony měly vlastní řadu číslování - to aby v tom byl teprve pořádný zmatek. Verze z padesátých má chromovaný i krycí kroužek nad/před prstencem pro nastavení časů.


  • 0

#96 Václav Vait

Václav Vait

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 066 příspěvků(y)
Reputace: 331

Publikováno 26 březen 2018 - 08:42:49

Čísla obou objektivů (eště je k tomu Biogon 53) souhlasí s čísly na vačce, takže to asi bude origoš.


  • 0

#97 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 26 březen 2018 - 08:56:35

Tak to máte štěstí - jestli jsou oba Oberkochen, tak to odpovídá.


  • 0

#98 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 26 březen 2018 - 09:53:44

Ještě k těm Cajzům pro 6x9 Linhof.

Jsou toho tři generace/verze:

  1. verze – přišli s tím v roce 1956 a trvalo to někam na přelom padesátých/šedesátých.

Biogon v závěrce Compur 0 s chromovaným kroužkem pro nastavení časů a chromovanou objímkou filtrového závitu – mezi těmito kroužky černý tubus, speciální „půltubus“ pro montáž na destičku.

Sonar v závěrce Compur 1 (1/400) od prstence s časy celý chrom, směrem k filtrovému závitu se zužuje na průměr pro filtr 58mm. Taktéž zesílen „půltubusem“ pro montáž na destičku.

Planar v závěrce Compur 0, od prstence s časy celochrom.

  1. verze – přelom 50/60 až ??? (první polovina šedesátek)

Biogon celochrom tubus od kroužku pro nastavení časů, jinak beze změny.

Sonar v závěrce Compur 0 (1/500), tubus se upravil na „schodný“ s Biogonem, tzn. od kroužku pro nastavení časů jednolitý celochrom s průměrem 67mm pro filtr.

Planar, tady se to někde láme, v počátcích byla určitě ještě první verze, pak přišla novější s černým mezikružím mezi filtrovou objímkou a nastavováním časů. Z nějakých záhadných důvodů jsem viděl starší sériová čísla na novější verzi a naopak ale to přikládám na vrub kutilům, kteří přehazovali optiku v závěrkách.

  1. verze – první polovina šedesátých let – 70tá (do konce výroby)

Biogon v Compuru 0, speciální vylepšený tubus s „kostičkovaným“ prstencem pro nastavení časů, jank nezměněno. Objevuje se vzácná verze f 45mm (bez speciálního tubusu – váha neohrožuje montáž standardní závěrky Synchro-Compur 0) pro ideálformát 56x72.

Sonar, stejně jako Biogon. Později se objevuje velmi vzácný prototyp f 150mm pro idealformat 56x72.

Planar si zachovává svou podobu z verze 2. Ve verzi f 80mm se na přelomu sedmdesátek objeví třetí verze v novém Compuru 1. U f 100mm si nejsem jist, mám za to, že jsem tuto verzi někde viděl. Pokud to bylo v tištěné podobě, nabízí se, že ke konci výroby vznikla též, pokud na netu, mohlo jít o „svépomoc“ nějakého uživatele… Paměť neslouží, momentálně nenalézám, podívám se doma do nějakých uložených materiálů….

Jejich originální použití souvisí s daty výroby jednotlivých technik. Na ST III Zeiss v podstatě nepatří, krom starší verze Tessaru 105mm. ST IV by měla mít 1 a 2 variantu. ST V variantu třetí. Na Technice 70 by se mohla objevit ještě druhá varianta ale pouze v počátcích a moc na to nesázím.


  • 1

#99 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 26 březen 2018 - 09:55:03

Sakra - vloudily se mi tam samé jedničky!!! :( Mezi odstavci má být samozřejmě: 1. verze -2. verze - 3. verze.


  • 0

#100 KIM

KIM

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 875 příspěvků(y)
Reputace: 224

Publikováno 26 březen 2018 - 10:25:15

Ještě mi vypadlo: S T70 se začal razantně prosazovat idealformat, čili ve třetí verzi se objevila první verze Planaru f 80mm, která nebyla u ST IV. Tam kralovala stovka, případně se objevolal Rodenstockův Heligon 95mm. 

A poznámka pod čarou:

Ovšem to je můj dojem (potvrzený jen zpola, čili četností výskytu) - světelné "press" sady Zeiss, Schneider a Rodenstosk byly ve větší míře užívány pro "press" T70. U ST V bylo častější použití "technických" skel Schneider, Rodenstock (SA, Sironar, Symmar).


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních