Přejít na obsah


Fotka

Nová Foma R09


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
138 odpovědí na toto téma

#51 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 25 leden 2009 - 10:06:52

rodinal nemusíš ředit v destilce.... normální voda z vodovodu alespoň u mě funguje úplně stejně dobře, jako destilka


Tož to bych určitě nedělal. Jednak ne z každýho vodovodu teče tekutina hodna slova voda a druhak, zvlášť když je ve fázi ladění procesu, by riskoval že si do zpracování vnese další nejistotu. Pátrat proč se mi na negativu dělá či nedělá to či ono je pak zase o něco složitější. Zas taková palba za tu destilku to není, aby to nestálo za ušetřený nervy :-)

to by chtělo se nějak dostat k destilkovači - my jsme ho měli na gymplu v kabinetu chemie a za dvě hodiny to udělalo tak deset litrů


On ten "destilkovac" neni problem, problem sou ty kapsle do nej, ty stoji ranec.
  • 0

#52 ochu

ochu

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 243 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 25 leden 2009 - 10:59:35

zruda: já v 650ml žúchám enem dva filmy. Dá sa aj věcej ale to sa potem mosí nejak v dlhšej tam nechat. Co věc on sa ten namíšaný rodinal aj rychlo kazí
  • 0

#53 Ivanka

Ivanka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 březen 2009 - 10:40:26

Ahoj temnokňěžníci, je mi 23 let a chystám se vyvolat svůj první negativ(tohle je můj první příspěvek :D ). Nejsem nějak moudrá z tohoto tématu? Nafotila jsem Trix400(doma), mám Fomadon R09(new). Na kolik mám tedy naředit(1+40, nebo 1+50)??? Časy vychází:

Tri-X 400 R09 1+40 400 10-12 20C

Ale je to stará "verze" nebo ta nová, z tohoto vlákna sem nevyčtla odpověď. Moc děkuju za rady, Ivanka :)
  • 0

#54 zorkiman

zorkiman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 110 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 březen 2009 - 10:58:11

1+40 bylo redeni stare R09 - nova ma doporucene 1+25, nebo 1+50. Dal bych tedy 1+50 a cas (dle digitaltruth) 13 min pri 20°C
  • 0

#55 Mamiak

Mamiak

    Hrabě kydoň

  • Registrovaní
  • PipPipPipPip
  • 4 416 příspěvků(y)
Reputace: 258

Publikováno 4 březen 2009 - 11:00:58

ahoj ivanko, je to jak píše zorkimuž a VÍTEJ na temný. kolegyně tady požívaj (teda požívá :D ) obzvláštní vážnosti :)
  • 0

#56 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 4 březen 2009 - 11:02:15

Ahoj temnokňěžníci, je mi 23 let a chystám se vyvolat svůj první negativ(tohle je můj první příspěvek :D )..... Moc děkuju za rady, Ivanka :D


především vítej na temné komoře!

interní sdělení:
krakene potichoučku polehoučku
:)
  • 0

#57 Ivanka

Ivanka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 březen 2009 - 12:02:51

Kluci díky moc za rychlou pomoc, jste super. Večer se chystám že to vyvolám, už sem včera potmě trénovala nacpat film do tanku. Takže naředím 1+50(13min.) :D . Už tady čtu všechny možný vlákna i o pozitivech a doma čtu knížky, ale stejně se mi zdá, že co člověk to úplně jiný zkušenosti a jiná chemie atd :) . No nějak se s tím poperu snad a na ostatní se někde ve vhodným vlákně zeptám. :D . No ještě teda jedna věcná když sem se tak rozepsala. Když už teda vyvolám, vymeju a otevřu tank, tak se mi film hrozně zkroutí, nemůže se nějak poškrábat, jsem hrozně pečlivá a nechci udělat nějakou chybu. Jo a když to soukám do tanku, tak si mám ten film po kouskách vytáčet, nebo ho nechat aby se soukal do tanku opřenej o cívku tanku? Vím že jsou to triviální věci, ale mějte se mnou trpělivost díky všem mocinky :D

PS: kraken je kdo, když ho upozorňujete aby byl trpělivej, nějak sem to nepochopila
Ivča :D
  • 0

#58 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 4 březen 2009 - 12:14:11

Kluci díky moc za rychlou pomoc, jste super. Večer se chystám že to vyvolám, už sem včera potmě trénovala nacpat film do tanku. Takže naředím 1+50(13min.) :D . Už tady čtu všechny možný vlákna i o pozitivech a doma čtu knížky, ale stejně se mi zdá, že co člověk to úplně jiný zkušenosti a jiná chemie atd :) . No nějak se s tím poperu snad a na ostatní se někde ve vhodným vlákně zeptám. :D . No ještě teda jedna věcná když sem se tak rozepsala. Když už teda vyvolám, vymeju a otevřu tank, tak se mi film hrozně zkroutí, nemůže se nějak poškrábat, jsem hrozně pečlivá a nechci udělat nějakou chybu. Jo a když to soukám do tanku, tak si mám ten film po kouskách vytáčet, nebo ho nechat aby se soukal do tanku opřenej o cívku tanku? Vím že jsou to triviální věci, ale mějte se mnou trpělivost díky všem mocinky :D

PS: kraken je kdo, když ho upozorňujete aby byl trpělivej, nějak sem to nepochopila
Ivča :D


1. Co člověk to jiná chemie, zkušenosti - je to tak. A je to dobře. :D
2. Film se hrozně zkoroutí - film opatrně rozmotat a zavěsit, dole zatížit.
3. Soukání filmu do tanku - vytáčím po kouskách.
Ad Kraken - to brzy poznáš :D
  • 0

#59 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 4 březen 2009 - 12:20:08

no, tak to vypadá nadějně, že tu možná budeme už konečně dvě ženský :)
To je pěkný.
Krakena se neboj, to je náhodou moc hodnej kluk!
  • 0

#60 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 4 březen 2009 - 12:23:31

U vhodných cívek (které nemají takové ty široké zaváděcí plochy, ale jen kuličky) lze film cvaknout do kolíčku, zavěsit a cívku pomalu spustit dolů a tím film odmotat - podobně jako jojo.

PS: Kraken je moc milý ogar - určitě tě přivítá.
  • 0

#61 Ivanka

Ivanka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 březen 2009 - 12:39:59

Tady je jenom jedna ženská? Já jsem druhá :) :D :D
Jinak tanky mám dva, klasický plastimaty. Taťka kdysi fotil tak mi dal Opemus6 a vše potřebné k vyvolávání (i foťák Nikon a nějaký objektivy). No ale teď bydlíme každej jinde a nechci mu pořád volat. Jo a v "aladinově lampě" nebo jak to nazýváte mám filtr ORWO113D a žárovku 40W. Je to dobrej filtr na ČB fotky? A žárovku mám koupit jen 15W(vevnitř je totiž napsaný max. 15W)! Musím koupit tu žárovku menší, je to důležitý? Dík a doufám že nejste naštvaný že se zase ptám :D :D :D

Ivča (rádaby taky komornice) :D .
  • 0

#62 zorkiman

zorkiman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 110 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 březen 2009 - 12:45:42

40W je podle me moc - 15W je akurat
Zlutozeleny filtr se hodi jen na papiry s pevnou gradaci - multigrejdy by ti zazavojovatel.
  • 0

#63 Ivanka

Ivanka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 březen 2009 - 12:54:04

...hmm, mluvíte na mě cizí řečí :) . Já vím že je tady všechno napsaný, ale kdo se v tom má orientovat :D . Papíry mám Foma N311 a N312, je to teda vhodnej filtr? Slibuju že už se nebudu ptát, nebo mě prosím někdo naveďte na nějaký začátečnický vlákno kde se můžu takhle ptát bez ostychu. Abych tady věci mimo "název vlákna".

Edo: z Nedvědice znám nějaký kluky(jestli je to tady u nás), Michala...jé jak se jmenoval, hrál fotbal za žďár, může mu být tak 32let a ještě Martina Flígla(ale ten byl tuším z Doubravníku, hrál za žďár hokej)...chodila sem na průmku do Žďáru :D
  • 0

#64 Ivanka

Ivanka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 březen 2009 - 13:02:00

Edo: Michal Nepejchal, hlava mapa :)

A ostatní promiňte, už budu jenom věcná slibuju :D :D :D
  • 0

#65 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 4 březen 2009 - 13:02:15

jj to je ta Nedvědice ;) ale Flíglovy kluky znám jenom tak od vidění.

Občas se tady nějaký ženský objeví, ale třeba jenom nakouknou, sem tam načerpají informaci, ale dál už se "nedruží" :lol:

Jestli jsi tady z okolí, tož to bys mohla s námi na sraz víkend 4. -5.4.
http://www.temnakomo...iewtopic&t=1969

Mamiak tam bude učitelovat školku pozitivního procesu a určitě i v negativním procesu by jsme ti pomohli, nebo mohli i něco praktického ukázat.
  • 0

#66 ivan73

ivan73

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 102 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 březen 2009 - 13:04:48

Tu žárovku dej opravdu jen 15W.
Ten film se kroutí, na zatížení stačí klidně i obyčejnej kolíček, pak klidně rozmotat a zavěsit. Když to za ten kolík chytneš, můžeš s tím vyvolaným filmem pak i manipulovat...
  • 0

#67 zorkiman

zorkiman

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 110 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 březen 2009 - 13:08:33

Pokud se nepletu tak 311, 312 jsou RC papiry s pevnou gradaci - to znamena, ze filtr muzes bez obav pouzivat. Jo a zarovku spis mensi - aby netopila primo do filtru (ono by se asi nic nestalo, ale kdyz uz ji pujdes koupit...)
  • 0

#68 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 4 březen 2009 - 13:30:55

Ivanko: tady je jeden odkaz, který by ti v začátcích mohl pomoct - foto škola - pročti to podstatné a uvidíš, že to půjde snadno.
  • 0

#69 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 4 březen 2009 - 13:58:32

ještě souhrn
odkazů obecně z českýho internetu
  • 0

#70 Ivanka

Ivanka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 4 březen 2009 - 14:17:17

...jste na mě moc hodný ;) . Já čekala, že mi první člověk napíše až hledám a filtruju, super díkýýý :D . Ty odkazy jsem si uložila, takže to prostuduju slibuju!

edo: s tím srazem nevím, stavíme dům, takže víkendy mám pracovní :lol:

Ivanka
:D :D :?
  • 0

#71 Ivanka

Ivanka

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 22 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 5 březen 2009 - 11:34:15

Ještě jedna začátečnická otázka:
Můžu vyvolávat pozitiva na R09(když už ji mám na negativy), nebo si mám radši koupit nějakou jinou vývojku na papíry? Je dobrá popř. LQN od Fomy? Díky moc :!:

Ivča :!:
  • 0

#72 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 702 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 5 březen 2009 - 11:42:03

některýma negativníma vývojkama lze teoreticky vyvolávat i papír - ale koupil bych vývojku pro papír
klidně fomu, nebo podle dostupnosti nějakou jinou - s označením: normálně pracující
na začátku laborování na druhu až tak nezáleží
  • 0

#73 nlc

nlc

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 728 příspěvků(y)
Reputace: 38

Publikováno 5 březen 2009 - 11:42:30

Použít to jde, ale nevyplatí se to .... s pozitivní vývojkou dosáhneš lepších výsledků. LQN od Fomy někdo používá, ale jsou na ní i hodně negativní ohlasy (málo sytá černá) .... být tebou koupil bych klasiku Ilford Multigrade nebo Amaloco AM 6006 Varimax Extra.
  • 0

#74 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 5 březen 2009 - 13:05:42

S pozitivní LQN dělá(l) jenda1250. Jeho fotky jsem viděl a na nedostatečnou černou bych to neviděl. Někde uvádí srovnání s Foma GD-L. Takže do začátku klidně Foma LQN. Já osobně nejvíc používám(jako dost lidí tady) Fomu GD-L v ředění 1+3 až 1+5. Je to velmi trvanlivá a hlavně ekonomická vývojka. Na speciální příležitosti mám měkkou vývojku doma namíchanou.
  • 0

#75 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 28 duben 2009 - 21:16:27

Tak před chvíli jsem si udělal cvičné náhledy 13x18 z filmu,který jsem poprvé vyvolal v R09(té starší). A myslím,že jsem našel to, co jsem hledal :) Má to takový správný nádech,který mi prozatím u mých fotek chyběl.Ale nechci předbíhat,je to teprve první film.Ale další už jsou na řadě 8-O
A už se těším,jak vyzkouším rodinal od agfy...
  • 0

#76 Anonymous

Anonymous
  • Guests
Reputace: 0

Publikováno 28 duben 2009 - 21:20:19

Tak před chvíli jsem si udělal cvičné náhledy 13x18 z filmu,který jsem poprvé vyvolal v R09(té starší). A myslím,že jsem našel to, co jsem hledal :) Má to takový správný nádech,který mi prozatím u mých fotek chyběl.Ale nechci předbíhat,je to teprve první film.Ale další už jsou na řadě 8-O
A už se těším,jak vyzkouším rodinal od agfy...

Tak super! Ať se daří v další práci. Komu se jednou fotky z Rodinalu zalíbí, už nehce jinak. :) 8-)
  • 0

#77 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 28 duben 2009 - 22:16:32

Tak super! Ať se daří v další práci. Komu se jednou fotky z Rodinalu zalíbí, už nehce jinak. :) 8-O

Notorie, to je ale notorická pravda...!
  • 0

#78 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 29 duben 2009 - 07:20:57

To Notorius.Taky dělám v pozitivním LQN papíry a na černou si stěžovat nemůžu.Jak fomabromy,tak ilfordy multigrade FB IV mám černé jak bota 8-O
  • 0

#79 Punkomat

Punkomat

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 187 příspěvků(y)
Reputace: 155

Publikováno 29 duben 2009 - 16:25:44

Tak před chvíli jsem si udělal cvičné náhledy 13x18 z filmu,který jsem poprvé vyvolal v R09(té starší). A myslím,že jsem našel to, co jsem hledal :D Má to takový správný nádech,který mi prozatím u mých fotek chyběl.Ale nechci předbíhat,je to teprve první film.Ale další už jsou na řadě :)
A už se těším,jak vyzkouším rodinal od agfy...

Tak super! Ať se daří v další práci. Komu se jednou fotky z Rodinalu zalíbí, už nehce jinak. :) 8-)


Je fakt,že mě ještě žádná vývojka hned takhle napoprvé neokouzlila,jako tato.Má to takovou tu správnou šťávu.Už se těším na další volání.
  • 0

#80 Hrabe_Orlok

Hrabe_Orlok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 listopad 2009 - 16:57:33

Mel bych dotaz stran miry znehodnoceni pri kontaktu se vzduchem...

vzdycky jsem ji zmacknul az pretekala pres okraj a zavrel... min. temer zadny vzduch... ale ted jsem ji nasel po asi tydnovem netknutem stani a ten uzaver to nejak nevydrzel, povolil a byl tam kousek vzduchu... mozna tyden? bylo tam asi jeste tak 3/4 tekutiny...

ZNEHODNOTILO SE TO NATOLIK ZE PRI VOLANI DULEZITEJSICH VECI KOUPIT RADCI NOVOU? NEBO UPRAVIT NEG. PROCES?
  • 0

#81 aesculap

aesculap

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 listopad 2009 - 17:18:21

Mel bych dotaz stran miry znehodnoceni pri kontaktu se vzduchem...

vzdycky jsem ji zmacknul az pretekala pres okraj a zavrel... min. temer zadny vzduch... ale ted jsem ji nasel po asi tydnovem netknutem stani a ten uzaver to nejak nevydrzel, povolil a byl tam kousek vzduchu... mozna tyden? bylo tam asi jeste tak 3/4 tekutiny...

ZNEHODNOTILO SE TO NATOLIK ZE PRI VOLANI DULEZITEJSICH VECI KOUPIT RADCI NOVOU? NEBO UPRAVIT NEG. PROCES?


Když jsem fotokomorničil s vývojkami Fomatol H nebo Univerzální, tak jsem měl hnědé skleněné fotosklo a nedosypával jsem kuličky a pod. a problém s tím se mi po měsíci nikdy neprojevil. Ale s R 09 nevím. Pochybuji, že by kousek vzduchu způsobil tolik problémů.
  • 0

#82 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 26 listopad 2009 - 17:19:23

R09 NEW je vlastne Rodinal a Rodinal je neznicitelny. Vzduch nevymackavam, flaska je nekdy z cervna, je to trochu tmavsi, ale rozdil ve funkcnosti nepozoruju.
A po trose googlovani se najdou i extremnejsi ukazky.
  • 0

#83 LukasJ

LukasJ

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 319 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 26 listopad 2009 - 17:19:28

R09 ani nevymačkávám, vono to sice tmavne, ale i černý jak bota to funguje OK. Většinou jí mám otevřenou cca 3měsíce, problém žádný.
  • 0

#84 hypnogen

hypnogen

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 122 příspěvků(y)
  • LocationPraha / Rychvald
Reputace: 181

Publikováno 26 listopad 2009 - 17:20:42

Mel bych dotaz stran miry znehodnoceni pri kontaktu se vzduchem...

vzdycky jsem ji zmacknul az pretekala pres okraj a zavrel... min. temer zadny vzduch... ale ted jsem ji nasel po asi tydnovem netknutem stani a ten uzaver to nejak nevydrzel, povolil a byl tam kousek vzduchu... mozna tyden? bylo tam asi jeste tak 3/4 tekutiny...

ZNEHODNOTILO SE TO NATOLIK ZE PRI VOLANI DULEZITEJSICH VECI KOUPIT RADCI NOVOU? NEBO UPRAVIT NEG. PROCES?


myslis naredenou nebo koncentrat?

naredena se neskladuje a rekl bych, ze kazdy pouziva vzdycky cerstve naredeny roztok a po vyvolani filmu to vylije. osobne ani nevim, jak se u rodinalu prodluzuje cas pri opakovanem volani.

koncentrat vydrzi (i v lahvicce se vzduchem) hodne dlouho.. rekl bych radove mesice .. nekdo mozna ma zkusenosti i s roky.
  • 0

#85 Hrabe_Orlok

Hrabe_Orlok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 65 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 26 listopad 2009 - 17:34:49

Koncentrat... naredenou vylejvam...

dekuji za odpovedi...
  • 0

#86 dubraro

dubraro

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 2 466 příspěvků(y)
  • LocationHavířov
Reputace: 303

Publikováno 27 listopad 2009 - 07:58:14

koncentrat vydrzi (i v lahvicce se vzduchem) hodne dlouho.. rekl bych radove mesice .. nekdo mozna ma zkusenosti i s roky.

Měl jsem otevřenou lahvičku Foma R09 asi 4 roky. Černý jak viks, ale stále fungoval. Pak se tam vytvořily nějaké pevné krystaly či co, stále fungoval. Pak jsem zbytek vyhodil*), ne že by nefungoval, ale už jsem se na to nemohl dívat.
Naředěný R09 se používá jen jednou. Ani to jinak nejde. Zejména při vysokém ředění obsahuje roztok tak málo aktivních látek, že se spotřebují již při vyvolání jednoho filmu.

*) = odevzdal do sběrného dvora
  • 0

#87 ploci

ploci

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 147 příspěvků(y)
  • LocationValachy!
Reputace: 202

Publikováno 27 listopad 2009 - 11:51:11

Adox píše u R09, že se při ředění 1:40 dá užít 500ml roztoku pro čtyři filmy hned po sobě(foma uváděla snad šest), přičemž druhé dva se mají volat o dvě minuty déle. Já jsem v takovém roztoku většinou volal dva filmy(vlastně tak činím stále), přičemž jsem časy neupravoval a problém nebyl. Myslím si tedy, že bude možné i více.
  • 0

#88 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 27 listopad 2009 - 11:52:53

Adox píše u R09, že se při ředění 1:40 dá užít 500ml roztoku pro čtyři filmy hned po sobě(foma uváděla snad šest), přičemž druhé dva se mají volat o dvě minuty déle. Já jsem v takovém roztoku většinou volal dva filmy(vlastně tak činím stále), přičemž jsem časy neupravoval a problém nebyl. Myslím si tedy, že bude možné i více.


Není náhodou Adox ekvivalentem spíš té staré R09?
  • 0

#89 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 27 listopad 2009 - 21:46:37

som dnes kupil fomu r09

predavac tvrdi ze je to nova verzia aj doma expiracie 2011 tomu nasvedciuje, ale ta flaska vobec nevyzera takto:
Vložený obrázek (obrazok z fotoskody)

ale je to biela flaska s cervenym vrchnakom.
  • 0

#90 KGB

KGB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 389 příspěvků(y)
Reputace: 20

Publikováno 27 listopad 2009 - 21:59:56

Corvus: flasky meni tolikrat ze se clovek divi :) ale nova flasa je bila s bezpecnostnim uzaverem a nalepkou
  • 0

#91 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 27 listopad 2009 - 22:29:59

na flašce nový R09 od fomy hlavně najdeš nápis "new".
  • 0

#92 Corvus

Corvus

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 438 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 27 listopad 2009 - 23:07:36

ta flasa vyzera takto

Vložený obrázek

ziaden napi New na nej nie je.
  • 0

#93 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 27 listopad 2009 - 23:29:37

ta flasa vyzera takto

Vložený obrázek

ziaden napi New na nej nie je.



Ale je tam - na pozadi toho textu na predni etikete. Flaska takhle vypadat ma - dneska jsem si ji prinesl domu. Ty hranate uz dlouho nejsou. Novinka je akorat ten cerveny bezpecnostni dekl.
  • 0

#94 liborius

liborius

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 95 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 1 prosinec 2009 - 19:53:39

jak tedy dlouho vydrží regulerně použitelná po otevření ? mě se ten uzávěr taky rozpadl ( je to nákej horší plast) ani nevím jesli to musí být v ledničce..je tam ale napsaný " neuchovávat v chladu" takže tohle je asi jasný
  • 0

#95 vanourek

vanourek

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 831 příspěvků(y)
  • LocationZlín
Reputace: 135

Publikováno 1 prosinec 2009 - 20:14:24

mě se ten uzávěr taky rozpadl

Mě se rozpadl uzávěr u té staré verze (průhledná lahvička) a k odpaření a vykrystalizování došlo po cca dvou měsících.

Zlaté české ručičky: zabalit do igelitového sáčku od svačiny, případně od ovoce z Kauflandu (bacha, většinu PET, LDPE i HDPE obalovin sbírají ihned po ránu čilí berláci (na jedno jablko 7-10 sáčků)) a převázaly gumičkou, to mosí stačit :)
  • 0

#96 kkellner

kkellner

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 134 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 1 prosinec 2009 - 22:36:17

Nechce se mi pořád schánět chemikálie, doporučujete tu často Rodinal, tak jsem si dnes koupil lahvičku Foma R09nový.

V letáku ale bohužel zrovna chybí časy pro dva filmy které používám, Fuji Neopan Across a Ilford HP5. Jak to vyvoláváte?

V Rodinalu jsem skoro nikdy nedělal, ředit asi uvedených 1+50? Má 1+25 nějaký smysl (kinofilm i 6x6), to má asi velké zrno?
  • 0

#97 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 2 prosinec 2009 - 18:51:25

Už asi po milionté tento odkaz :lol: .
http://www.digitaltr...om/devchart.php
Zadej si tam film jaký chceš,vývojku dej rodinal,nebo R09,nebo R09 new(je to furt to samé).
A vyběhnou na tebe časy.Across v rodinalu 1+50 dělám pri 20C 13,5min exponovaného jako 100.Celkem mě to s tou stránkou sedí.
Hp5 teď z hlavy nevím,ale taky podle té stránky asi.
1+25 má smysl,když chceš zvýšit kontrast...u toho acrosu jsem to nezkoušel(film je to sám o sobě kontrastní) u HP5 jo,ale v době kdy jsem neměl zápisky,tak nevím jak to odpadlo.
  • 0

#98 Lukas_87

Lukas_87

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 730 příspěvků(y)
  • LocationLondyn, UK
Reputace: 54

Publikováno 2 prosinec 2009 - 20:58:40

hp5+ v rodinalu 1+25 7 min / 20 °C a nikdy jinak (žádnej brutální kontrast se nekoná)
  • 0

#99 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 2 prosinec 2009 - 21:18:18

Rovněž se domnívám, že Acros zdaleka není "kontrastní film"... Naopak - ve stocku Xtol, Instant Mytol, Atomal FF, DS-10 a DS-12 (ale také např. málo ředěné PC-TEA nebo v Rodialu 1+25) vypadá hoc hezky.
Ony ředěné vývojky jsou (právě u Acrosu) dobré na zvládnutí velkých (ale opravdu velkých!) kontrastů. Pro "běžnou scénu" jsou naopak vhodné "stocky". Má to několik výhod:
Acros je natolik jemnozrnný film, že vyrobit zrno je opravdu dosti těžké.
Při dlouhém vyvolávání v ředěné vývoce sice "klesá" kontrast, ale zároveň roste zrno a mnohdy se mění na "nehezké". (Zde je trochu MALOU výjimkou právě Rodinal).
Acros (stejně jako např. PanF+ nebo Retro 100 nebo Rollei R3) jsou dost záludné filmy... Ale když je někdo zvládne, dokážou se odvděčit mimořádnými výsledky.
Podle mé zkušenosti jsou velmi dobře zvládnté návody (vyvolávací časy) v "norské tabulce" - všimněte si, že např. u Rodinalu je doporučováno u většiny filmů ředění 1+24. Oni ti pánové z Trondheimu to nemají vycucané z prstu, ale opravdu měřené. Třeba HP5+ @320 zvládá světelně hodně komplikované scény...
  • 0

#100 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 3 prosinec 2009 - 07:03:40

Já mám s acrosem ty nejlepší zkušenosti.Napsal jsem že je docela kontrastní.Myslel jsem to tak,že třeba na portrét bych si ho nevzal.Jsou měkčí filmy.
Zpět k fomě R09.Já toho acrosa ještě v ničem jiném nevolal a zrno skoro žádné.Vždycky jsem dělal 1+50(bavím se o svitku) a ani když jsem zkoušel výřez ze zvětšeniny 1x1m nebylo zrno extra patrné.
Tato věta:Acros je natolik jemnozrnný film, že vyrobit zrno je opravdu dosti těžké.
Neplatí pro laby.Kamarád dal do labu vyvolat kino acros a měl tam takové brutální zrno,že to snad nemá ani neopan 1600 :-) .
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních