Přejít na obsah


Fotka

Jaký stativ?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
300 odpovědí na toto téma

#101 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 3 duben 2009 - 14:09:49

měl by tam být 3/8" šroub
  • 0

#102 jirif

jirif

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 399 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 3 duben 2009 - 22:21:55

jsou dvě velikosti stativových šroubů, většina výrobců hlav dodává redukci z měnšího na větší. Kompatibilita Gitzo a Manfrotta je v pohodě.
  • 0

#103 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 4 duben 2009 - 08:52:19

jj, doufal jsem v to. to jsem rád, gitzo stativ je mi nějak nedostupný.
  • 0

#104 Kubikula

Kubikula

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 919 příspěvků(y)
Reputace: 11

Publikováno 6 duben 2009 - 10:53:35

Jestli jde o menší a větší stativový závit, tak ty jsou záměné.
  • 0

#105 misok

misok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 květen 2009 - 08:25:29

Vyuzijem toto vlakno .. zaujimal by ma nazor na Fomei Alumin 500 (bez hlavy.) Je mi jasne ze to nebude Manfrotto, chcel by som vsak aspon vediet, ci tam nie su nejake vyznamne nastrahy, napr. vo forme chatrajucej dolezitej plastovej suciastky a pod. Pekne dakujem....
  • 0

#106 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 7 květen 2009 - 12:31:55

za ty prachy je docela v pohodě. Mám ho třičtvrtě roku a bez problému. Je hodně vysoký a střední tyč se dá obrátit naopak, i když s tím Fomei moc nepočítá.
  • 0

#107 misok

misok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 květen 2009 - 15:45:11

Dik, bezim si ho kupit. planujem to pouzivat na velky format v interieri bez hlavy a s jednoduchsou hlavou v terene s TLR, a aj to nie kazdodenne. To by mal zvladnut.
  • 0

#108 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 7 květen 2009 - 16:17:55

Mno, ja ti nevim, ja mam na 4x5 kardan pětapadasátku Manfrotto a řekl bych, že je to dost na hraně. S velkým výtahem už je to na fakt skorem na hranici použitelnosti a to tam nemám úplně blbou hlavu. Klepe se to jak svině :)
  • 0

#109 cuba

cuba

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 518 příspěvků(y)
Reputace: 4

Publikováno 7 květen 2009 - 20:26:17

tlr bude v pohodě, no a s tím VF..... občas na to nasadím Cambo SC3 a kdyš dotáhnu všechny šrouby tak se celkem dá
  • 0

#110 misok

misok

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 123 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 7 květen 2009 - 21:03:08

ten VF je pomerne lahky dreveny klobuckovaci a vylucne 'koaxialny' homemade 16.5x21 cm a v interieri/na dvore si mozem dovolit v pripade potreby aj zavazie.. malo by mi to stacit. 80% nasadenia bude aj tak s TLR, na to to staci urcite a vzhladom na tu cenu by ma to asi uspokoji. dik za nazory
  • 0

#111 zdenab2

zdenab2

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 617 příspěvků(y)
  • LocationKopanice
Reputace: 2

Publikováno 8 květen 2009 - 12:36:37

Mám doma manfroto 055DB z hlavou fomei-číslo nevím-je to 3D.Za ty 2 roky jsem to použil 2x :?: U nás v práci na to manfroto dáváme zařízení které má 30kg a těžiště mimo osu stativu(nepoužívá se středová tyč)a stativ to zvládá.Když se něco zlomí a znáte objednací čísla,tak si seženete třeba horní část hlavy za 80kč.
Starší 055B které měly středovou tyč kulatou ji měly trošku stabilnějsí,protože to vedení v té hlavě bylo 1xtak delší a je to stabilnější.
Na fotoaparát už to manfroto tak úžasné není.No a ten 055XPROB je z té série snad nejhorší.Má ho kamarád na EOS30 a je to tak akorát.Přijde mě méně tuhý,ale když někdo potřebuje středovou tyč dostat mimo střed,tak mu nic jiného nezbude.
Když trošku odbočím.Ta yashica mat na tom moc nedrží co?Když ten závit je na nejslabším místě toho foťáku.Boční stěna je 6mm hliník a ta matice na stativ a otvírání dvířek je taková vratká.Aspoň mě se zdá :?:
  • 0

#112 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 8 květen 2009 - 13:01:00

šmarjá! co to je? co to je za poplašný zprávy o 55XPROB! jsem ho měl už jako na tutofku vybranej a teď toto!!!! nemíním teda tyč šoupat nikam mimo osu, na to mamča a magnola zvědavé nejsou... ale zpráva je to zlá!

může te jí někdo potvrdit / vyvrátit? mistře golfisto, ty ho máš zčerstva!
  • 0

#113 penguin

penguin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 8 květen 2009 - 16:03:03

šmarjá! co to je? co to je za poplašný zprávy o 55XPROB! jsem ho měl už jako na tutofku vybranej a teď toto!!!! nemíním teda tyč šoupat nikam mimo osu, na to mamča a magnola zvědavé nejsou... ale zpráva je to zlá!

může te jí někdo potvrdit / vyvrátit? mistře golfisto, ty ho máš zčerstva!


Já bych se nebál, mám ho už rok minimálně dávám na něj EOS3 a Horseman 45 a nevidím žádnej problém otázka je co tam kdo dá za hlavu ta má většinou menší nosnost než stativ
  • 0

#114 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 8 květen 2009 - 20:07:34

055 prostě pod těžším nákladem dost "pruží"...což mne štve převelice. na výsledky to většinou vliv nemá, hlava je větší oříšek (hlavně připojení k aparátu). prostě spousta stativů je lepších (a ještě víc mizerných), ty lepší ale nebývají ale za akceptovatelnou cenu....a kolikrát váží jak lafeta...
  • 0

#115 Karel2Kouril

Karel2Kouril

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 842 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 9 květen 2009 - 09:44:02

Mam 055ProB (predpokladam ze ma podobne vlasnosti jako XProB) s 141rc hlavou (doufam, ze je to 141, proste ta zakladni 3D) a pod Magnolu to teda moc neni. Unese ji to v pohode, to jo, ale ta stabilita - bojim se, ze sestavu rozklepu i cvaknutim zaverky, vazne. Jakmile trochu fouka, tak nema smysl to nosit ven. A nepruzi na tom zdaleka jen ta (nijak uzasna) hlava. Navic teda, venku vytahnout stredovou tyc, to uz je docela dobrodruzstvi, a vzhledem k tomu, ze stativ nijak velky neni, to kolikrat ani jinak nejde.
Na veci v interieru je to ale i pod Magnolu stativ dostacujici. Na ven a pod Magnolu ho beru jako nouzovku - prezit se s tim da (mam i ostre fotky :?:), ale urcite bych ho na ten ucel neporizoval. Pod mamcu (645) mi prisel v pohode vsude.
  • 0

#116 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 19 září 2009 - 11:52:33

tak jsem včera od televizáků co natáčeli festival dostal zákaz blesku že jim to dělá bordel do kamer... tak jsem si vyžádal stativ... byl mi půjčen nějaký stativ značky Vinten - kdyby se někomu zdály GITZA a Feisoly vratké tak doporučuju... :)
  • 0

#117 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 19 září 2009 - 15:37:40

Mam 055ProB (predpokladam ze ma podobne vlasnosti jako XProB) s 141rc hlavou (doufam, ze je to 141, proste ta zakladni 3D) a pod Magnolu to teda moc neni. Unese ji to v pohode, to jo, ale ta stabilita - bojim se, ze sestavu rozklepu i cvaknutim zaverky, vazne. Jakmile trochu fouka, tak nema smysl to nosit ven. A nepruzi na tom zdaleka jen ta (nijak uzasna) hlava. Navic teda, venku vytahnout stredovou tyc, to uz je docela dobrodruzstvi, a vzhledem k tomu, ze stativ nijak velky neni, to kolikrat ani jinak nejde.
Na veci v interieru je to ale i pod Magnolu stativ dostacujici. Na ven a pod Magnolu ho beru jako nouzovku - prezit se s tim da (mam i ostre fotky :)), ale urcite bych ho na ten ucel neporizoval. Pod mamcu (645) mi prisel v pohode vsude.


já nevim. jak jsem psal, mám 055nat3 (a myslím že jeho odlišnost je pouze barevná) a stejně tak hlavu 141nat3... po tom co tu čtu si netroufám doporučovat, ale rozhodně nemohu sloužit nějakými výhradami.

při snímání telemegorem musím upínat na desku, nicméně při exponování mám pro jistotu přes aparát přehoeznou i jepťuchu (další příležitost pro víte) a nic problematického.
  • 0

#118 Vena

Vena

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 19 září 2009 - 16:52:02

Ahoj, vám, kdo uvažujete o koupi stativu, možná bude užitečný tento odkaz na test kulových hlav.
http://www.traumflie.../ballheads4.php
  • 0

#119 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 31 říjen 2009 - 01:35:16

lidi co si myslíte o sestavě
Fomei Alumin 100 + hlava MH-0100 ?
budu na to dávat Bronicu SQ a časem nějaký malý VF - radši to řeším rovnou)
na téhle sestavě se mi líbí mimo jiné i to že je to i cenově velmi přijatelné.

nebo můžete mi dát i pár tipů po čem se dívat na (j)ebaji?
kritická hranice je kolem 2000 (podle toho co dostanu za tu altu)

ta alta co mám je dobrá, ale vidím že jsem na hranici a nemůžu expandovat ani o píď (což mi vzhledem k tomu TeleBroněti v poště vadí)

nejlépe s trojpákovou hlavou
  • 0

#120 jka2005

jka2005

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 47 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 31 říjen 2009 - 08:17:47

Já preferuji dřevo. Ještě dnes občas drží teodolity. Mám ho 20 let a i s hlavou má 2,5 kg. Pravda je trochu neskladný, ale P6 drží skvěle.
  • 0

#121 Erik Kurach

Erik Kurach

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 222 příspěvků(y)
Reputace: 902

Publikováno 31 říjen 2009 - 09:49:57

Vážení kolegové, Manfrotto MA055/MA329, vše z již letité doprodejní akce
Fy. Hama.cz v Brně tvoří pro malo a středoformát optimální sestavu. Pod
Linhof-Bi 4x5" používám robustní MA#58/MA029 ev. Linhof Pro-III Ball ve
starém provedení Bi-System. Pevný stativ je základem, který dává Vašim
snímkům, zejména z VF, ale i formátů menších, jistotu ostrých fotografií a
společně s vyrovnanou kvalitou kompletního řetězce prvků Vaší sestavy v
jeho kritických částech jej považuji za dobrou investici. Jakou cestou pak každý z nás došel ke svému snímku a co všechno táhl na vlastním hřbetu
absolutně nikoho nezajímá. Rozhodující je výsledek. Je to naprosto stejné,
jako v hudbě: Jestli intenzivně cvičíte na nástroj 5-7hodin denně, je lidem
absolutně jedno. Důležitý okamžik nastává pouze v momentě, že nám vše
vynaložené úsilí přináší svrchovaně soukromou radost a seberealizaci.Erik
  • 0

#122 *Ivan*

*Ivan*

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 388 příspěvků(y)
Reputace: 2

Publikováno 31 říjen 2009 - 10:42:19

Presne tak. Nevim proc nekteri kupuji masiny za desitky tisic a pritom pouzivaji stativ ktery sestavu neunese (jako treba ja). Na dovolene jsem jednoho takoveho potkal, stal metr ode me. Digitani zrcadlovka Canon, dle velikosti to byla nejaka jednicka. Na tom L sklo a daval to na stativek co by sotva unesl Leicu. Jak to tam nacvakaval tak jsem si rikal ze to nema sanci unest, a taky ne. Behem vteriny jsme vsichni zjistili jak vypada elkovy sklo uvnitr. Majitel se sice snazil zvratit tuto nemilou prihodu tim, ze obe casti objektivu pritlacil k sobe, bohuzel nemel u sebe lepidlo od Horsta z teleshopingu a tak mu to nedrzelo. Ja jsem se nesmal, tyden predtim mi spadlo telatko na zem a vsechny fotky jim focene mam neostre. Pokud muzes, vyzkousej ho pri vetrnem pocasi. Dej tam masinu, na ni misticku s vodou, cvakni a sleduj co udela hladina. Takovej Kamarad ma na stativu hak, na nem kabelu a v ni kameny. A jeste velkej destnik kterym kryje celou sestavu proti vetru.
  • 0

#123 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 31 říjen 2009 - 12:05:42

raději si ypressi počkej, nohy M190 nebo M055 jsou z těch dostupnějších asi minimum. Nebo budeš brzo kupovat zase jiné. Což u člověka co smrdí korunou...je problém.

hlava je ještě větší problém - alespoň to co mám je hrubě nedostatečné jak vlastní hlava, tak upínací destičky (M488). a v přiloženém testu (viz výše) je mizerná kvalita hlav řady M48x jen potvrzena. když máš čtverec, je úplně nutná hlava? Fajn, je to bez ní opruz...ale šlo by to...pokud nemáš na slušnou hlavu.

Když sečtu cenu těch 4 stativů, co jsem kdy koupil....tak jsem už mohl mít krásné Gitzo se špičkovou hlavou... (pravde, jeden jsem si zničil o chodník...)
  • 0

#124 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 31 říjen 2009 - 14:21:58

raději si ypressi počkej, nohy M190 nebo M055 jsou z těch dostupnějších asi minimum. Nebo budeš brzo kupovat zase jiné. Což u člověka co smrdí korunou...je problém.

hlava je ještě větší problém - alespoň to co mám je hrubě nedostatečné jak vlastní hlava, tak upínací destičky (M488). a v přiloženém testu (viz výše) je mizerná kvalita hlav řady M48x jen potvrzena. když máš čtverec, je úplně nutná hlava? Fajn, je to bez ní opruz...ale šlo by to...pokud nemáš na slušnou hlavu.

Když sečtu cenu těch 4 stativů, co jsem kdy koupil....tak jsem už mohl mít krásné Gitzo se špičkovou hlavou... (pravde, jeden jsem si zničil o chodník...)

no o 055 a 190 samozřejmě vím, ale spíš bych potřeboval něco kde není poměr 2x(nohy+hlava)=maximálně nohy

já se spíš zeptám jinak - je v dané kategorii něco jiného s přijatelnými parametry a cenou? je tohle úplně špatná sestava?
  • 0

#125 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 31 říjen 2009 - 14:54:40

Stando, můžu ti doporučit jedno. ZAjdi si do obchodu, kde ten stativ mají, prohlídni si ho, ozkoušej stabilitu, tuhost zámků sekcí a porovnej s tím, co jsi viděl na Slovensku na srazu.

Žádnej stativ je lepší než mizernej. Proto mám mizernou MA 190 ;-)
  • 0

#126 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 31 říjen 2009 - 16:02:52

co zaujme nejvíce jsou některé parametry - stativ vážící kilo má unést 8 kilo. To je u hliníkového stativu pochopitelně hovadina, 7 kg unese dvakrát tak těžký 055 (podle tabulek). Takže ten stativ maximálně utáhne cca 4 kg. Je také poměrně malý. Hlava je pro změnu dost těžká. Kolik váží Tvoje SQ s nejtěžším sklem? Když k tomu přidáš skoro kilovou hlavu...tak jsi na maximální reálné únosnosti nebo i dále.

doporučil bych trochu pošetřit - nové nohy M190/M055 seženeš v nejjednodušší úpravě za 3tis. a alespoň ti to vydrží. Hlavu moc sám neporadím, bo s tím sám hodně bojuju - a vybrané řešení je poněkud drahé...i pro mne, natož pro studenta.
  • 0

#127 aesculap

aesculap

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 31 říjen 2009 - 18:13:47

Ahoj, jen potvrdím, co již 1000x bylo vyřčeno. Než blbý stativ, raději nic. Zbavil jsem se Velbonu duralovýho, koupil dřevák, zbavil se jej. Pak jsem našel na Aukru Manfrotto 144 s hlavou 3D RC 141. Přišlo mně to na 2000 + poštovné. Raději vydrž, než se unáhli. Jinak já jsem uvažoval o Velbonu Sherpa 600R protože se mi líbí roztažitelnost nohou. Ale pak jsem to oželel. Zajímavý produkt z fotek mi příjde Bilora 1122. Ale nedržel jsem jej.
  • 0

#128 aesculap

aesculap

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 139 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 31 říjen 2009 - 18:14:49

A ještě jedna rada. Místy se dá kotvit stativ gumicukem s háky (autovazač) ;-)
  • 0

#129 botas

botas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 244 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 31 říjen 2009 - 18:20:44

Ypressi na ebay sa orientuješ, ja som kúpil Manfrotto 190 XPROB za cenu 53 libier + 10 lib poštovné. Dal som ho síce preč, ale ak správne počítam tak je to v tvojom limite. Na mňa však bol nízky a tak šiel z domu.
  • 0

#130 botas

botas

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 244 příspěvků(y)
Reputace: 1

Publikováno 31 říjen 2009 - 18:34:13

Gorgi s tou hlavou je to asi najväčší oriešok. V BŠ mi Fabius predstavil tú svoju - Arcatech Ultimate. Je to cenovo inde, ako tie Manfrottácke, ale pri ťahších foťákoch asi iná cesta nie je. Mal som 486RC2 a tá išla preč s nohami. Teraz mi príde Feisol CB - 40D a tak uvidím ako na tom bude. Dúfam, že to nebude tak ako popisuješ Ty, že najprv kúpim 2-3 horšie aby som kúpim tú drahú - kvalitnú.
  • 0

#131 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 31 říjen 2009 - 20:33:54

Gorgi s tou hlavou je to asi najväčší oriešok. V BŠ mi Fabius predstavil tú svoju - Arcatech Ultimate. Je to cenovo inde, ako tie Manfrottácke, ale pri ťahších foťákoch asi iná cesta nie je. Mal som 486RC2 a tá išla preč s nohami. Teraz mi príde Feisol CB - 40D a tak uvidím ako na tom bude. Dúfam, že to nebude tak ako popisuješ Ty, že najprv kúpim 2-3 horšie aby som kúpim tú drahú - kvalitnú.


Fabiův Acratech je zatím mým favoritem...a znám onu hlavu osobně celkem dobře, Fabius mne jí už celkem dlouho a úspěšně dráždí ;-)

Mám M488 - a půjde z domu. Mám i M168 (starý model) a tam je to lepší...ale také půjde... Naštěstí mne ani jedna zas tak moc nestála, abych na tom nějak výrazně prodělal. K jetému stativu z ebaye - starší stativ může být pěkně jetý - rozviklaný, jakékoliv pružiny unavené apod.
  • 0

#132 Gorgi

Gorgi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 780 příspěvků(y)
Reputace: 33

Publikováno 31 říjen 2009 - 20:35:05

Ahoj, jen potvrdím, co již 1000x bylo vyřčeno. Než blbý stativ, raději nic. Zbavil jsem se Velbonu duralovýho, koupil dřevák, zbavil se jej. Pak jsem našel na Aukru Manfrotto 144 s hlavou 3D RC 141. Přišlo mně to na 2000 + poštovné. Raději vydrž, než se unáhli. Jinak já jsem uvažoval o Velbonu Sherpa 600R protože se mi líbí roztažitelnost nohou. Ale pak jsem to oželel. Zajímavý produkt z fotek mi příjde Bilora 1122. Ale nedržel jsem jej.


Velbon Sherpa 600R mají u škodiče v bazaru za 2200,-.
  • 0

#133 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 12 listopad 2009 - 17:04:53

Má někdo z vás zkušenosti se stativem Velbon VEB-36? Dotáhl jsem si ho z bazaru kvůli hlavě (Manfrotto 486 RC2), protože bych ji levněji samotnou v tak dobrém stavu nesehnal a teď přemýšlím, jestli si ho nechat, nebo ho nahradit něčím bytelnějším.

Předpokládané použití je ksichtařina se Sixem, občas koncert, takže nehrozí balancování na svahu a není potřeba extrémní výška, zato ale hrozí brutální kopání od foťáku.
  • 0

#134 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 12 listopad 2009 - 19:19:31

Enthropy:
Nechci být zlý, ale stativ na P-Six nebyl ještě vymyšlen... :wink:
Kdysi jsem se potkal v Roháčích s dvěma fotografy, kteří vláčeli s sebou stativ od teodolitu - monstrum vzdáleně připomínající rozhlednu z klád. Břeťa s sebou měl P-Six a debatovali jsme, zda by pro něj byl jejich stativ "dostatečný"."Keby si vykopal diery tak 30 centimetrov do skaly, zalial nohy betónom a zaťažil ruksakom s polmetrákom šutrov, bolo bezvetrie a aparát by si uchytil stovkami skrutkami... Tak snáď áno..."
Já jsem "řešil" problém DDR dřevákem, "B"éčkem a o číslo větší krytkou, než byla pro objektiv určena - čili kloboučkováním. Při vyšší cloně, žlutozeleném nebo žlutém filtru a ORWO NP15 to šlo.
Dnes se už netrápím, nestojí to za to... Buď něco s MLU (P67II, Z1p), nebo centrální závěrka (GSW690III, Hexar AF). A kdybych fotil třeba v klubech a měl dobré oči, zkusil bych raději třeba Flexaretu nebo Fuji 645 nebo tak něco.
  • 0

#135 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 12 listopad 2009 - 19:30:04

Enthropy:
Nechci být zlý, ale stativ na P-Six nebyl ještě vymyšlen... :wink:
Kdysi jsem se potkal v Roháčích s dvěma fotografy, kteří vláčeli s sebou stativ od teodolitu - monstrum vzdáleně připomínající rozhlednu z klád. Břeťa s sebou měl P-Six a debatovali jsme, zda by pro něj byl jejich stativ "dostatečný"."Keby si vykopal diery tak 30 centimetrov do skaly, zalial nohy betónom a zaťažil ruksakom s polmetrákom šutrov, bolo bezvetrie a aparát by si uchytil stovkami skrutkami... Tak snáď áno..."
Já jsem "řešil" problém DDR dřevákem, "B"éčkem a o číslo větší krytkou, než byla pro objektiv určena - čili kloboučkováním. Při vyšší cloně, žlutozeleném nebo žlutém filtru a ORWO NP15 to šlo.
Dnes se už netrápím, nestojí to za to... Buď něco s MLU (P67II, Z1p), nebo centrální závěrka (GSW690III, Hexar AF). A kdybych fotil třeba v klubech a měl dobré oči, zkusil bych raději třeba Flexaretu nebo Fuji 645 nebo tak něco.



Nemám výstavní ambice, mým standartem jsou zvětšeniny 18x18 a 24x24cm, časem hodlám zkusit maximálně 40x40 - tady se s tou houfnicí dá fotit jakžtakž i z ruky nebo z monopodu. Ptám se na dostatečnost pro tyhle účely a pro portréty, kde božská ostrost není nutná.
Foťák zatím měnit nechci, protože mi padl do ruky, mám ho tak nějk rád, nezlobí (asi ho soudruzi zapomněli zasabotovat) a charakter jeho skel se mi tak nějak líbí (já vím, že jdou s redukcí narvat i na něco jiného).

MLU je sice super věc, ale třeba zrovna na těch koncertech, kdy jsou hudebníci v pohybu, je nepoužitelné.
  • 0

#136 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 12 listopad 2009 - 20:06:07

na srazu v nedvědici měl venca svůj six upravený o mlu
namáčkneš spoušt, bouchne zrcadlo, počkáš, domáčkneš a lehce exponuješ
třeba by poradil jak na to "vytunit" sixe
  • 0

#137 Enthropy

Enthropy

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 977 příspěvků(y)
Reputace: 8

Publikováno 12 listopad 2009 - 20:14:56

na srazu v nedvědici měl venca svůj six upravený o mlu
namáčkneš spoušt, bouchne zrcadlo, počkáš, domáčkneš a lehce exponuješ
třeba by poradil jak na to "vytunit" sixe


Super nápad, ale to čekání by znemožnilo chytání okamžiků. Vážně by mě spíš zajímaly zkušenosti ohledně tuhosti toho Velbonu VEB-36 a jeji dostatečnost pro minizvětšeniny.

A když nebude, tak asi v sobotu chytím nějakou oběť a půjdu s ní pokusně zničit pár Fomapanů :wink:
  • 0

#138 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 15 listopad 2009 - 12:32:38

co si myslíte o stabilitě hlavy manfrotto 141RC na nohách Fomei Alumin 500?
mám možnost tu hlavu poměrně levně pořídit (najde se někdo v praze kdo by se sešel s prodejcem a podle vědomí a svědomí ji prohlédl a kdyžtak koupil?)
ty nohy jsem už naživo viděl a moc vratce nevypadaly...
jak už jsem několikrát říkal chci na to cpát střeoformátovou bronicu a malého Graflexe. Když vezmeme jako bernou minci 4x5kardan udrželo by ho to?
  • 0

#139 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 15 listopad 2009 - 12:44:39

co si myslíte o stabilitě hlavy manfrotto 141RC na nohách Fomei Alumin 500?
mám možnost tu hlavu poměrně levně pořídit (najde se někdo v praze kdo by se sešel s prodejcem a podle vědomí a svědomí ji prohlédl a kdyžtak koupil?)
ty nohy jsem už naživo viděl a moc vratce nevypadaly...
jak už jsem několikrát říkal chci na to cpát střeoformátovou bronicu a malého Graflexe. Když vezmeme jako bernou minci 4x5kardan udrželo by ho to?


a co jit do neceho poradneho ?:-), jiz tu byl xrat zminovan 055, proc si nepockas na nej? Ja ho napr. prodaval s 141kou za 3000.
  • 0

#140 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 15 listopad 2009 - 13:28:57

a v čem je lepší, pominu-li značkovost?
  • 0

#141 Vlcak

Vlcak

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 279 příspěvků(y)
Reputace: 96

Publikováno 15 listopad 2009 - 13:51:05

a v čem je lepší, pominu-li značkovost?


no co ti tak poradit, hledej ve forech. Porad nechapu proc se snazit usetrit na stativu - na stativu proste neusetris. A kupovat nejaky, ktery nikdo nezna?
  • 0

#142 kdoco

kdoco

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 070 příspěvků(y)
Reputace: 109

Publikováno 15 listopad 2009 - 14:44:16

šel bych do něčeho s třemi sekcemi
  • 0

#143 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 15 listopad 2009 - 16:04:17

Co nejméně částí, co nejbytelnější konstrukce a použité materiály, hmotnost, kterou unesu (a budu ochoten nosit), velikost, která právě mně vyhovuje...
Hledejte "od konce": chci a potřebuji to a to, mám na to a to a trh nabízí to a to.
"Slevovat" z nároků se (alespoň u stativu) podle mě ještě nikdy a nikomu nevyplatilo.
  • 0

#144 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 11 prosinec 2009 - 11:57:50

tak si představte že v oehlingu meli akci na totok http://www.oehling.c...id-220188].html za 2499,- bohužel jsem na to přišel pozdě.
  • 0

#145 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 11 prosinec 2009 - 12:41:08

Kup tu pětapadesátku a nevymejšlej furt :)
  • 0

#146 RHx

RHx

    Hrabě kydoň

  • Předplatitel
  • 5 703 příspěvků(y)
  • LocationHK
Reputace: 386

Publikováno 20 únor 2010 - 11:13:30

doporučil by někdo stativ kterej bych chtěl používat skoro výhradně na malé výšky, tak 30-80 cm nad zemí?
ten makro pentacon už třistatřicítku neutáhne a o vf ani nemluvím
radši bych starší a dřevo neb už dva stativy dřevěné mám a patří mezi oblíbené části výbavy
zajímavé detaily se nalézají právě často do výšky kolen a to nemyslím jenom brigádnice na poli, ale i jiný věci kolem nás
  • 0

#147 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 20 únor 2010 - 21:08:04

RHx, nevím, jakou kravku ten tvůj VF máš, řeším teď něco podobnémo pro tu svou kraksnu, dokonce i ta tvá uváděná výška zhruba odpovídá . U těch klasických dřeváků z DDR / mám/ vidím jako největší slabinu hlavu, která to VF nemá šanci udržet.Nohy jsou ale , zvláště při jen částečném vytažení myslím bytelné dost solidně. Hodně mě zaujalo tohle řešení http://images.google...t:cs&tbs=isch:1 .
Dalo by se to klidně modifikovat i pro dřeváky . Kdyby se ta doplňková výsuvná podpěra hodila ne z jedné, ale ze dvou noh a hlava by sloužila jako třetí opěrný bod, muselo by to být i s těmi DDR dřeváky pevné až běda a přitom lehké a lacné a navíc výrobně směšně jednoduché. Uvažuji o tom fest.
  • 0

#148 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 20 únor 2010 - 21:15:51

prema: to řešení se dvěma podpěrami opřenými o dvě nohy běžného stativu už jsem viděl několikrát - použité nejen pro VF, ale např. pro superteleobjektivy ke kinofilmu/SF (tele je posazené na stativu, dodatečná ramena uchycená o tělo fotoaparátu). Občas se tomu říká "pentapod".
  • 0

#149 prema

prema

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 558 příspěvků(y)
Reputace: 9

Publikováno 20 únor 2010 - 21:51:55

Jo jo, člověk pořád objevuje Ameriku :lol: .Každopádně pro ty bytelnější dřeváky mi to připadá v případě, že člověk neuvažuje o nějakých zásadních manipulacích s polohou strojku jako hodně efektivní řešení, rozhodně mnohem efektivnější než shánění superdrahých stativů s hogo fogo hlavami.
  • 0

#150 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 1 listopad 2011 - 18:02:36

Mám asi dva roky Feisol 3301. Před víc než rokem jsem ho doplnil dlouhejma hrotama a je to fajn, jenom na ně nejsou gumové čepičky, takže to může být trochu nebezpečné... ale v terénu se to osvědčilo.

Protáhl jsem ho všelijakým terénem (zaražený v blátě, písku, sněhu, takřka celý potopený ve vodě, a to jak sladké, mořské, tak ledovcovém jezeře) a musím říct, že docela drží, ikdyž mám připomínky.

1. nesnáší moc dobře bláto, písek a vodu. poměrně snadno se nečistoty dosstanou do zamykání sekcí nohou, škrábou tyče a hlavně jdou víc ztuha, nejdou vysunovat, na utažení je potřba větší síla ... Takže čas od času rozšroubuju, vyčistím a zase složím -> chodí jako za mlada.

2. Není kamarád ani s agresivním prostředím v podobě mořské vody. Slezla mi barva z hliníkových částí (hlavně pod hlavou) a bíle to tam vykvetlo. Nijak se to ale nešíří a na funkčnost nemá vliv. Kdo by ale řek ře může skorodovat karbonovej stativ ;) .

3. nakonec tu mám už trochu závažnější nedostatek. Můj model umožňuje nastavení nohou ve 3 polohách. Zajišťuje se to hliníkovou zaráškou pro každou nohu zvlášť. Jedna mi zarostla. Nevím kdy, ale dneska jsem jednu nohu vyklopil jenom do základní polohy. POkusil jsem se to zatlouct stativoovu hlavou, ale nešlo to. Nakonec sjem se spokojil s vyšší výškou, ale tak se problémy nedají řešit.

Doma jsem to zkusil ještě jednou hrubou silou, pak jsem tam fouknul sprej na povolování šroubů a vysoukal to kombinačkama. Byl tam všude ten bílej prášek (oxid hliníku??), tak jsem to všechno vyčistil, usušil, do těhle třech děr jsem fouknul silikon (k objektivům by se to dostat nemělo), složil a chodí jako nový (až na to, že jsem asi vylil se špinavou vodou jednu pružinu, takže pro změnu mi jedna noha nezaskakuje).

Očistou prošla i stařičká hlava Manfrotto 486RC2. Celou jsem ji rozebral (kromě upínacího mechanismu, nenašel jsem vhodný imbus), odšrouboval jsem i kouli, všechno vytřel, tedy spíš vyškrábal zatuhlé mazivo plné prachu, písku a dalšího svinstva, nově namazal, složil a hle!!! Chodí hladce, neprokluzuje, pro utažení stačí pootočení šroubu mezi 1/4 a1/2 otáčky!

Takže kdo si stěžuje na špatnou funkci kulových hlav, nejdřív to zkuste vyčistit a namazat.

P.S.: neberte to jako kritiku, stále ho doporučuju jako dobrý stativ, jenom jsem se chtěl podělit o nové poznatky. V mé výbavě ještě nějakou dobu zůstane :(
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních