Přejít na obsah


Fotka

Jaký stativ?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
300 odpovědí na toto téma

#151 M.K

M.K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 39 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 červenec 2012 - 08:40:46

Zdravím - stojím před výběrem stativu a tady bych uvítal radu od zkušenějších, či od lidí co si osahali víc kousků. Zatím sem si tu nějak nevšiml nic moc o stativu který mi padl do oka - vlastně ho nikdo nezmínil. Takže váhám jaký přesný typ vybrat pro kinofilm na focení krajin pro max stabilitu a nějakou využitelnost na vždy - kdybych chtěl něco většího za pár let.

Gitzo Systematic 2 série:

3 dílné - složenej 63 - výška 136 - váha 1,71
4 dílné - složenej 55 - výška 130 - váha 1,71
4 dílné - složenej 60 - výška 150 - váha 1,78
udávaná nosnost u všeho 25kg

hlava Novoflex Ball 40

váha 485g
výška 9,5
nosnost 10kg

Bude to dobrá sestava co do stability - hlavně ta hlava nic moc sem o značce Novoflex nečetl, ale mají pěkný systém na různé panorama a makro a td ale zatím žádná zkušenost - vše osahám jen chci mít jasno před nákupem do čeho jít. Díky.
Jinak vycházím z toho že stativ bude mít rozměry a váhu jako mé současné ,,šmejdítko,, který raději už ani neberu jelikož se třese jen se na něj podívám - na přenos mi parametry vyhovuje - stabilitou nikoliv, takže tady bych si tou stabilitou měl značně polepšit - alespoň mám za to, že ten Systematic bude velmi pevný - nová série ta 2 ková řada na přenos mi přijde OK jen jaký přesně vybrat - měřím 185 - 3 nebo 4 díly a jakou výšku? Díky.
  • 0

#152 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 11 červenec 2012 - 11:38:18

Zařadil bych rozhodně do slosování Feisol - je stejné hmotnosti a přitom vyšší. Pro fotografa 185 cm je stativ 130-136cm málo. O Feisolech je tu dost příspěvků.

Rozhodování 3 nebo 4 díly se neřídí výškou fotografa, ale jeho představou o délce stativu ve složeném stavu. Jinak jsou vždy lepší 3-sekční. Už jsem to tu psal dříve: 4-sekční Gitza mají spodní sekci už velmi tenkou (kromě pětkové řady, ale to jiná býhová kategorie), kdežto u Feisolů se jednotlivé sekce tak výrazně nezužují. Gitza také nemají optimálně vyřešenou gumu na patkách. Feisol je navíc o něco levnější.

K té hlavně nic nemám - používám Acratech.
  • 3

#153 bobrb

bobrb

    Dost toho nakecá

  • Registrovaní
  • PipPip
  • 859 příspěvků(y)
  • Locationpod Brdy
Reputace: 54

Publikováno 11 červenec 2012 - 13:10:45

Jen doplnim, ze pri foceni ve svahu je kazdy stativ kratky...

Jedine slusne hlavy, ktere jsem zatim videl byl Acratech, Markins a RRS
  • 0

#154 M.K

M.K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 39 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 červenec 2012 - 13:41:21

Díky - no na ten Feisol jsem už také koukal na webu a je fakt, že mírně levnější je. Oproti Systematiku má, ale zas poloviční zatížení - né že bych na to chtěl dát 25kg foťák, ale tak batoh třeba to se hodí jednak si člověk uleví a jednak je stativ stabilnější a nebude se tak třepat. Rozhodně na to taky kouknu, třeba Manfrtto mě nezaujalo protože chci utahování noh na ty kroužky místo klipů. Aha takže 4 sekční říkáš tenký nohy na spodku - dobrej postřeh na foto to tak nevypadalo. Tak 3 sekční asi bude lepší navíc je i levnější - teď mám stativ složenej 66cm s váhou 1,8kg bez sloupku 126cm + 10cm hlava + něco přidá výška foťáku a že by mi to přišlo jako problém se říct nedá - prostě se trošku ohnu nebo pokrčím kolena středovej sloupek ani nevytahuju to už bych moh fotit rovnou z ruky - on zas člověk kouká do hledáčku maximálně minutku. Tak když bych si o 10cm polepšil u toho 3 sekčního tak to mi bude vyhovovat a jinak je to na složení mírně menší. Acratech i Arca swiss vypadají pěkně, ale nidke to nemají na ošahání koukal sem ten Novoflex mají v Praze. Tak kdyby s ním měl někdo zkušenost či to aspoň držel v ruce budu rád za příspěvek. Díky.
  • 0

#155 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 11 červenec 2012 - 14:24:32

M.K: "zatížení" je údaj, který si každý výrobce podle momentální nálady vycucal z prstu. Určitou (zcela nepatrnou) relevanci to má jen a pouze v relaci k ostatním stativům konkrétního stejného výrobce. Někde by se tu měla potloukat fotka, ze které je dosti jasné, že ten Feisol snese zatížení min. 82kg ;)

Stativ Feisol (ten největší) je minimálně stejně stabilní než Gitza trojkové řady. I zde je jistě lepší volit trojsekční - pouze v případě, že má být kratší složený, tak 4-sekční (to byla i moje volba). Mám i Gitzo 5540 LS a rozdíl je minimální (cena a hmotnost ovšem téměř dvojnásobné).
  • 0

#156 milosm

milosm

    Tlampač (grafoman)

  • Předplatitel
  • 1 801 příspěvků(y)
Reputace: 2 173

Publikováno 11 červenec 2012 - 14:29:09

Přiložený soubor  nikonD3_111007_212725.jpg   153,04K   196 Počet stažení
  • 0

#157 M.K

M.K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 39 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 červenec 2012 - 14:51:41

;) koukám tady si chtěl někdo napíchnout tyčku do zadku - no já nevím moje chrastítko má zapsáno 4kg a víc bych na něj nedal - ale tak třeba ty lepší sou vážně dimenzovaný na mnohem víc než se pak udává. Maj ten Feisol někde na prodejně....? Viděl sem jen ty webovky a ještě ke všemu maj u všeho dostupnost 2-4 týdny takže to dle mě objednávaj od výrobce jen při koupi a fyzicky na skladě asi nemají nic.
  • 0

#158 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 11 červenec 2012 - 15:27:51

Fesoi je provereny, chapu tvoji nejistotu - kupovat zajice v pytli - ale neboj se toho.
Uz mám fesoi nejaky ten rok - kupovano ve statech - nemůžu si stezovat a od té doby se jeste hodne zlepsili.
Na fotkách výše je cteny Fabius, a ze ten hodne a sofistikovane a prakticky vybiral ;)
A ma jaky stativ? No Fesoi přeci!
  • 0

#159 M.K

M.K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 39 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 červenec 2012 - 16:35:20

Ale vždyť já nepochybuji o tom, že je to kvalitní stativ - jen sem zatím nenašel obchod kde by ho měli na prodejně a bylo by možné si prohlédnout jednotlivé modely, hlavy a příslušenství - prostě pořádně osahat konkrétní model který mě zaujme. Takle objednat to jen tak z blintu a pak zjistit, že mi to nesedne - né třeba kvalitou ale třeba já nevím nastavení poloh nebo tak něco - to se mi nechce. O to mi jde - Gitza si můžu prohlídnout bez problémů a tu značku znám už jsem si osahal řadu Mountaineer a předešlou verzi Systematic - tehdy byla nejmenší 3 řada a tam už byla nějaká váha navíc. Teď ta 2 řada je lehčí a skladnější tak bych na něj rád kouknul. Když někde najdu Feisol rád si ho prohlídnu a třeba nakonec i koupím. Jinak pěkný fotky :-P
  • 0

#160 Eda

Eda

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 027 příspěvků(y)
Reputace: 18

Publikováno 11 červenec 2012 - 18:07:42

Obavám se, ze za fesoi stativem bys musel asi do zahraničí.
Ale třeba se pletu.
Nebo vydržet do některého fotosrazu.
  • 0

#161 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 11 červenec 2012 - 19:01:52

U výšky stativu nejde anitak o to, jak je člověk vysoký, ale co fotí a v jakém terénu. Pokud to mám na Hassyho a používám výhradně světlík tak mi bude stačit asi nižší výška než při focení ve svahu a s hranolem. Osobně mám taky Feisol 3301 starou verzi, bez středovýho sloupku, měřím okolo 180cm a i v těžším terénu mi stačí. Párkrát by se ale pár centimetrů navíc hodilo i za cenu použití středového sloupku.

Co se mi na něm nelíbí: slejzaj gumové prstence utahování (za mokra), slezla mi pomístně barva z hliníkových komponent, zatuhl jeden hliníkový čuflík pro polohování nohou + omezený rozsah, nejdou mi sundat hřebíky a převlečné gumové krytky nemají, občas, když je stativ mokrý (zevnitř) a špinavý zatuhnou někdy sekce do sebe a chvíli trvá než to rozpohybuju. A nakonec samozřejmě protáčení jednotlivých sekcí.

Tyhle moje výtky je ale třeba brát s rezervou, protáhl jsem ho nesčetněkrát bažinou, řekama, jezerama, termálním vývěrem, mořem, solankou i písečnejma dunama, takže má nárok bejt taky unavenej. Technické nedokonalosti byly od mého nákupu vyřešeny - polohování nohou modelem 3341 (?), nohy se už u nových kusů neprotáčejí, větší varianty (3371 atd) mají velké šrouby s gumovou převlečnou krytkou. Mám třísekční, vhodný i na cestování, 4 sekce jsem zavrhl protože bych se asi ušrouboval. Unese vše, co mám - Pentax kino, Pentax 645 a Tachihara 4x5", společně s hlavou Manfrotto486RC2, ale tu zvažuju vyměnit... opět za kulovku. Třícestnou mám doma na Manfrottu 190X a kromě toho, že je to těžký, chatrnější a pomalejší na ovládání tam další výhodu nevidím :-P. Používám jenom doma když si nechce zničit podlahu, protože má gumový botky.
  • 0

#162 M.K

M.K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 39 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 červenec 2012 - 19:21:59

JJ pěkný já to četl na tý první stránce - mimochodem nějak nechápu jak se to tady řadí ty příspěvky jestli na 1 stránce sou nejstarší či na poslední ale to sem nepatří - že zatuhne to chápu když je v takovým marastu, ale že z toho sleze barva no snad maj už lak vychytanější. No to protáčení dobře dát si bacha, ale pokud je to už ok - ještě by mě zajímalo co ty hlavy od Feisolu měl to někdo v ruce....?
  • 0

#163 Fabius

Fabius

    Tlampač (grafoman)

  • Moderátoři
  • 1 472 příspěvků(y)
Reputace: 306

Publikováno 11 červenec 2012 - 19:33:16

Abych ty Feisoly jen nechválil - dílenské zpracování je slabší než u Gitza, navíc (jak připomíná Eda) prošly vývojem. Například Eda, já a Gwann máme ty stejné typy a přitom máme každý maličko jiný. U mého kusu například barví guma, takže po 3-5x skládání/rozložení mám celkem černé ruce.

Protáčení nohou postupně z různých modelů odstraňovali, nevím, jak je to nyní.

Z Německa to dodávají celkem rychle. Na prodejně jsem to nikdy nikde neviděl.

Hlavu Feisol má Gwann - tu nejtěžší kulovou. Je na ní opět patrné, že dílenské zpracování se s Acratechem nemůže měřit, ale ona to na druhé straně dost vyrovná svojí velikostí (zdráhám se to napsat, ale Gwann má fakt velkou kouli :-P :) :D )
  • 0

#164 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 11 červenec 2012 - 20:13:56

A abych napsal takovou tečku závěrem - zvažuju, že přejdu od 3301 k sofistikovanějšímu Feisolu 3342. Nenašel jsem lepší kombinaci parametrů jako výška/váha/stabilita/ovladatelnost/cena. Kilovej stativ je luxus, kterej si mile rád dopřeju... a vzbuzuje ve mě i větší důvěru než třeba to chrastítko Manfrotto 190X.

P.S.: řazení příspěvků: zrovna teďkonc se to měnilo takže v tom bude chvilku maglajs ale řaděj se konečně starý hore - nový dole + odskok na první nepřečtený.

P.P.S.: za tu slezlou barvu může koroze hliníku (barva udělala bublinu a pod ní byl bílý prášek), iniciovaná mořskou vodou (opakovaně). Do té doby bez potíží.
  • 0

#165 M.K

M.K

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 39 příspěvků(y)
Reputace: 0

Publikováno 11 červenec 2012 - 20:47:05

Tak dík chlapi já zkouknu to Gitzo a když se mi bude zamlouvat půjdu do něj, když ne tak se budu pídit kde prohlídnout Feisol - možná na podzim pojedu do německa tak tam by se to snad dalo - jinak ta guma se mi tam líbila - jestli ale barví tak bych jí asi vzteky serval :-P Nojo velká GULA bude vždy v pohodě ta malá kdo ví.... Kouknu u skody na ten Novoflex to vypadá solidně a když ne tak asi ten Acatech či Markins.... Díky všem.
  • 0

#166 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 12 červenec 2012 - 09:40:33

M.K
Já bych se opřel o zkušenosti Fabia: Feisol nebo Gitzo (podle peněz k dispozici), lépe 3sekční (pro cestovatele 4sekční - s vědomím, že čím více "dílů a spojů" - tím větší náchylnost nepevnosti), lépe v provedení "LS" (= delší nohy, pro Vás asi výhodné, do svahu téměř nutné - do mých podmínek je každý stativ krátký :-P).
Udávaná "nosnost" je pro mě záhadou... Obecně je dobré řídit se "poučkou", že nosnost by měla být alespoň 2x větší, než je hmotnost nejtěžší sestavy, kterou stativ ponese. Pokud Vám nevadí vyšší hmotnost sestavy stativ+hlava, pak co možná nejvyšší nosnost.
Hlava: ještě bych se podíval na výrobky fy Markins. Mám jejich hlavu s "nosností" 40 kg a musím říci, že poměr hmotnost-nosnost-velikost je vynkající. Cenou už ovšem nikoliv... (a nutno připočítat cenu rychloupínacích destiček - já je tedy používám).
Pro fotografy potulující se krajinou je vhodné zakoupit i dobrý popruh (který se snadno upíná, nepřekáží, neamputuje ramena a pod.).
Přeji dobrou koupi!
  • 0

#167 Flaizer

Flaizer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 371 příspěvků(y)
  • LocationOrlické podhůří
Reputace: 259

Publikováno 14 červenec 2012 - 18:04:06

já spíš delší dobu řeším a sháním redukci z malého na velký šroub, nějak se mi nechce s dvěma aparáty tahat dva stativy, nevíte kde se to dá sehnat, jsem už bezradný, stativ seženu ale redukci už ne, asi jsem slepý nebo to nikdo nemá :wacko:
  • 0

#168 OndrasLB

OndrasLB

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 336 příspěvků(y)
  • LocationLiberec, Mladá Boleslav
Reputace: 66

Publikováno 14 červenec 2012 - 18:11:18

Já si něco podobnýho kupoval u Škody, redukce z malýho závitu stativu na velkej závit u Flexaretu. Na jejich eshopu to nemůžu najít, ale myslím, že tam mají různý varianty těhle redukcí..
  • 0

#169 hidejoshi

hidejoshi

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 741 příspěvků(y)
  • Location49°49'35.080"N, 12°36'21.379"E
Reputace: 435

Publikováno 14 červenec 2012 - 18:20:03

já spíš delší dobu řeším a sháním redukci z malého na velký šroub, nějak se mi nechce s dvěma aparáty tahat dva stativy, nevíte kde se to dá sehnat, jsem už bezradný, stativ seženu ale redukci už ne, asi jsem slepý nebo to nikdo nemá :wacko:

Nerozumím jakou redukci to chceš. Pro jaký foťák. Mám někde obě.
  • 0

#170 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 14 červenec 2012 - 18:58:03

já spíš delší dobu řeším a sháním redukci z malého na velký šroub, nějak se mi nechce s dvěma aparáty tahat dva stativy, nevíte kde se to dá sehnat, jsem už bezradný, stativ seženu ale redukci už ne, asi jsem slepý nebo to nikdo nemá :wacko:

podívej se na fotoškoda a dej do vyhledávání šroub -
http://www.fotoskoda...itrni-1438-5120
  • 0

#171 Flaizer

Flaizer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 371 příspěvků(y)
  • LocationOrlické podhůří
Reputace: 259

Publikováno 14 červenec 2012 - 22:16:38

Díky, to jsem to téda přehlídnul, dyž já na fotoškodu moc nechodim páč to tam maj drahý, tam mne to nenapadlo tam hledal, to je fakt, ale stejnak budu muset pořídit nový stativ, páč se mi ten starý dneska záhadně rozložil :sad: až moc a skoro po tmě se v hluboké trávě těžko hledají díly :angry: focení teda dnes nebylo :huh: no ale i tak tu redukci určitě koupím, to zase jo... ještě jednou díky za odkaz...
  • 0

#172 Tilberien

Tilberien

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 327 příspěvků(y)
  • LocationLouny
Reputace: 107

Publikováno 15 červenec 2012 - 07:04:59

Díky, to jsem to téda přehlídnul, dyž já na fotoškodu moc nechodim páč to tam maj drahý, tam mne to nenapadlo tam hledal, to je fakt, ale stejnak budu muset pořídit nový stativ, páč se mi ten starý dneska záhadně rozložil :sad: až moc a skoro po tmě se v hluboké trávě těžko hledají díly :angry: focení teda dnes nebylo :huh: no ale i tak tu redukci určitě koupím, to zase jo... ještě jednou díky za odkaz...

v poho. ;-)
K těm stativům - osobně mám 2 - Manfrotto 055DB s hlavou 141RC - nosnost cca 8 kg, hmotnost cca 3 - 3,5 kg ? - na VF s 8x10 mi stačí - ve velkým větru by se asi chvěl, ale to stejně s VF nefotím
a na SF a kino používám Manfrotto MK 394 PQ, menší ,lehkej stativ, unese v pohodě 2 kg výbavy. Výhodou je, že mají stejnou destičku, tak je nemusím přehazovat a navíc mi přijde, že pokud použiju tu redukci na šroub, není to tak stabilní, jako když si destičku udělám svoji a mám ji stabilně přidělanou na fotoaparátu -
http://tilberien.raj...of_P2298267.jpg
na VF mám něco podobného, napevno přišroubované ke spodní desce. Přijde mi to daleko pevnější a stabilnější než použít originální destičku.
  • 2

#173 Flaizer

Flaizer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 371 příspěvků(y)
  • LocationOrlické podhůří
Reputace: 259

Publikováno 15 červenec 2012 - 10:55:05

Dobrá nabídka, ale v prvé řadě se musím pokusit dát do kupy ten lacinej čínskej šmejd, tahám ho pořád sebou tak se už po létech rozpadl, ale vydržel toho dost, no na nový nejní, kdybych koupil za tolik prašulí, tak bych pak už nefotil, protože bych už neměl na matroš, zkrátka doba je zlá a rozpočet omezený :???: pokusím se sehnat trochu bytelnější šmejd, ale tu redukci určitě koupím... ;-)
  • 0

#174 brkoslav01

brkoslav01

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
  • LocationŠumava
Reputace: 88

Publikováno 1 září 2012 - 16:18:13

S příchodem magnoly mi přestal můj velbon 600 stačit a začal jsem řešit nějaký stabilnější stativ. Páč peněz je málo vypustil jsem z hlavy všechny ty manfrota atd a povedlo se mi sehnat starej geodetickej hlinikac. je dost fortelnej akurát krapet tezsi a malej zrovna taky neni, ale reseni je to taky

Přiložený soubor (y)


  • 0

#175 MarV

MarV

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 343 příspěvků(y)
  • LocationMater urbium
Reputace: 38

Publikováno 1 září 2012 - 19:21:25

S příchodem magnoly mi přestal můj velbon 600 stačit a začal jsem řešit nějaký stabilnější stativ. Páč peněz je málo vypustil jsem z hlavy všechny ty manfrota atd a povedlo se mi sehnat starej geodetickej hlinikac. je dost fortelnej akurát krapet tezsi a malej zrovna taky neni, ale reseni je to taky


Hehe :) Ta Magnola jak najednou vypadá malinká!
  • 0

#176 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 1 září 2012 - 21:18:01

tos myslím dobře vybral
já všecko stavím na Benro A257M + 141RC
ale cítím že magnola je horní hranice smysluplnného použití, na 8x10 už by mi to asi nestačilo
to jen kdyby to někoho zajímalo
  • 0

#177 Rimmer

Rimmer

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 159 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 3

Publikováno 5 září 2012 - 22:43:13

Podporuji rovnez Benro, z karbonu, konkretne typu z hlavy si nevzpomenuvsivho. Kulovou hlavu mam taky jakehosi Cinana, mohu dohledat, kvalitou zdaleka prevysuji euro-US vyrobky v danych cenovych hladinach, system desticek Arca je mnamozni, rychloupinak mi prijde v kontrastu desivy. Stativ je v podstate neskryvana inspirace Gitzem za cca 25% ceny, avsak nikoli prima kopie, ono kolem stativu se Amerika ani moc vymyslet neda.
  • 0

#178 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 14 říjen 2012 - 12:30:00

propírali jsme tu kdysi problematiku kulových hlav, že po čase používání vyžadují větší a větší sílu na utažení a stejně nedržej. Dneska mi vytekly nervy když jsem prostě svou 486RC2 nebyl schopen utáhnout na dostatečnou tuhost.

Zkouknul jsem to a rozhodl se to vyřešit nevratným zásahem do hlavy. Nemá oddělené pano od koule, jeden šroub utahuje oboje zároveň. Tady byl háček. Koule se za mnoho let používání vymlela a někde byla vůle. Šlo jen o to odhalit plochu, kterou opilovat, v horším případě vypodložit.
Ověřil jsem si, že rotace je utažená podstatně rychleji a pevněji než koule, která stále prokluzuje. Rozebral jsem proto celou hlavu, odšrouboval rychloupínací mechanizmus a vyndal kouli a jemně pilníkem sbrousil spodní dosedací plochu tělesa hlavy. Byla tam vychozená drážka od vnitřního dílu, upiloval jsem to na rovno což znamenalo ubrat vrstu v řádech desetin milimetru.

A hle, po složení jde běžnou silou koule spolu s rotací utáhnout na dostatečnou tuhost, zkusil jsem si to narychlo s nasazeným pentaxem 645 + 200/4 + 2 mezikroužky a nejmenší zaostř. vzdálenost (aby byla velká páka) a drží. Nesmí se to s pilováním přehnat, pak by zase vnitřní pohyblivý díl utáhl první kouli a rotace by mohla mít tendenci při zabrání povolit, ale taky třeba ne. Víc to zatím brousit nebudu, jednak jsem našel jenom otřesně tupej pilník (a to je to hliníková slitina) a pak, funguje tak jak je.
  • 2

#179 Pentaxista

Pentaxista

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 310 příspěvků(y)
Reputace: 311

Publikováno 14 říjen 2012 - 19:41:57

Haha jendo1250!!!
Úplně stejný problém jsme řešili s Kibishem po jeho návratu z Afriky. Hlava nedržela a nedržela... Tak jsme ji rozebrali, VYČISTILI a vše šlapalo jak mělo.
Pozn.1: Hlava byla opravdu obstarožní - do Afriky jela po mnoha letech, co jsem ji používal já a nosila P67II (brontax).
Pozn.2: Ve vnitřnostech hlavy bylo písku, prachu, mastného sajrajtu... že jsem se divil, že to dostal přes hranice - klidně to mohl být nelegální vývoz stavebníh materiálu!
Pozn.3: Jako mazivo jsme zvolili silikonovou vazelínu (nic jiného nebylo k mání), i když na to existuje nějaké (grafitové?) sádlo.
Pozn.4: Čistili jsme Cif-em.
  • 0

#180 JirkaM

JirkaM

    Tlampač (grafoman)

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 1 379 příspěvků(y)
  • LocationMoravská Chrastová
Reputace: 1 125

Publikováno 16 říjen 2012 - 13:24:43

propírali jsme tu kdysi problematiku kulových hlav, že po čase používání vyžadují větší a větší sílu na utažení a stejně nedržej. Dneska mi vytekly nervy když jsem prostě svou 486RC2 nebyl schopen utáhnout na dostatečnou tuhost.


... z obdobných důvodů jsem hlavy založené na dotažení třecích ploch (např. Manfrotto 329, kulové,.. před lety opustil.) Přešel jsem na převodovanou samosvornou http://www.fotoskoda...-410-foto-hlava
a mám klid. O možnosti jemného doladění polohy mikrošroubem ani nemluvě... jen ty destičky se mi zdají být zbytečně veliké - u P645 se to snese (tam mám 2), na kinofilmu to vypadá až nepatřičně...
  • 0

#181 hakunin

hakunin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 52 příspěvků(y)
  • LocationOstrava Výškovice
Reputace: -1

Publikováno 30 říjen 2012 - 08:37:09

Ahoj,
jaky byste doporucili stativ pro 2.6kila vazici Linhof Kardan Standard?

S VF zacinam, a hsen ochotny jit i do geo-stativu jako ma kolega, nebo dreveneho. Na aukru jsem nasel takovy jeden dreveny, a dalsi hlinikovy akorat netusim, jak na to dostanu fotak :)

Dik!
  • 0

#182 hakunin

hakunin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 52 příspěvků(y)
  • LocationOstrava Výškovice
Reputace: -1

Publikováno 30 říjen 2012 - 08:46:06

Ahoj,
jaky byste doporucili stativ pro 2.6kila vazici Linhof Kardan Standard?

S VF zacinam, a hsen ochotny jit i do geo-stativu jako ma kolega, nebo dreveneho. Na aukru jsem nasel takovy jeden dreveny, a dalsi hlinikovy akorat netusim, jak na to dostanu fotak :)

Dik!


Pripadne - jsou nejake relativne levne alternativy (pouzite, ebay) do 3 tisic?
  • 0

#183 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 30 říjen 2012 - 09:07:53

Kup si Manfrotto 075b - ten by za tyhle prachy byl a ač je to těžší lešení, budeš se na něj moct spolehnout.
  • 0

#184 hakunin

hakunin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 52 příspěvků(y)
  • LocationOstrava Výškovice
Reputace: -1

Publikováno 30 říjen 2012 - 09:32:18

Dik Pavle, ted zrovna ho do tech 3 tisic nikde nevidim. Co rikas na ten hlinikovy nivelacni stativ? Prijde mi to jako +/- to same a je to za par kacek. Nebo se mylim?
  • 0

#185 pasiasty

pasiasty

    Nováček

  • Předplatitel
  • 498 příspěvků(y)
  • LocationPraha
Reputace: 116

Publikováno 30 říjen 2012 - 10:03:39

U pána Pazdery mívají dřevěné stativy původem z NDR - za cca 1300Kč jsem tam jeden takový koupil s 2D hlavou, a dávám na to asi 5kg (možná i víc) monorail. Jinak - docela dobrý poměr kvality k ceně (a 10 let záruky) máji stativy od Cullmannu.
  • 0

#186 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 30 říjen 2012 - 10:05:45

Nevim jak do nej upevníš stativovou hlavu. Podle mě když ho koupíš, za nějaký měsíc budeš kupovat znova a tohohle se jen tak nezbavíš. Tohle je fakt nepřenosná mrcha. Té 075b mám novější verzi, ale ta asi vyjde krapet dráž Manfrotto 475b. Jestli ti nevadí určitá těžkotonážnost, podívej se ještě přímo po stativech Linhof. Klasika 055 by dle mého byla dost na hraně, leda dočasně (dá se ale vcelku dobře prodat)
  • 0

#187 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 30 říjen 2012 - 10:07:45

Celková váha není směrodatný parametr. Mamiya RZ67 má taky dva a půl kila a s 055 bych se až tak nebál. U kardanu, který bude mít většinu váhy značně mimo osu stativu už je situace dost jiná...
  • 0

#188 hakunin

hakunin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 52 příspěvků(y)
  • LocationOstrava Výškovice
Reputace: -1

Publikováno 30 říjen 2012 - 10:25:56

Dik za tipy, zacinam se rozkoukavat. A co se tyka hlavy - kulovou, tricestnou, jinou, zadnou?
  • 0

#189 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 30 říjen 2012 - 10:37:09

Na kardan bych doporucoval trojcestnou, s kulovkou to byva pekna divocina, kdyz mas mech zrovna na maximum :) Z levnejsich mam overenou Manfrotto 808RC4
  • 0

#190 hakunin

hakunin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 52 příspěvků(y)
  • LocationOstrava Výškovice
Reputace: -1

Publikováno 30 říjen 2012 - 10:38:08

Nevim jak do nej upevníš stativovou hlavu. Podle mě když ho koupíš, za nějaký měsíc budeš kupovat znova a tohohle se jen tak nezbavíš. Tohle je fakt nepřenosná mrcha. Té 075b mám novější verzi, ale ta asi vyjde krapet dráž Manfrotto 475b. Jestli ti nevadí určitá těžkotonážnost, podívej se ještě přímo po stativech Linhof. Klasika 055 by dle mého byla dost na hraně, leda dočasně (dá se ale vcelku dobře prodat)


Jeste bych poprosil o osvetleni - tadyta neprenosna mrcha ma 4 kila, coz je mene, nez bytelne stativy a nahore to ma 5/8" zavit. Neni to nahodou stejny zavit, jako mam na fotaku? Mam tam dva - jeden mensi na klasicky stativ, co jsem tu zkousel a jednu vetsi.
  • 0

#191 hakunin

hakunin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 52 příspěvků(y)
  • LocationOstrava Výškovice
Reputace: -1

Publikováno 30 říjen 2012 - 10:40:07

Na kardan bych doporucoval trojcestnou, s kulovkou to byva pekna divocina, kdyz mas mech zrovna na maximum :) Z levnejsich mam overenou Manfrotto 808RC4


Dik moc, to mi usnadni hledani :)
  • 0

#192 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 30 říjen 2012 - 14:55:24

Jo, je to ten samý závit, ale jestli mě oči neklamou, tak je zapuštěn pod úrovneň horní desky, což u fotostativů nebývá. Hele, takhle. Řiď se dvěmi hesly. Jak říká jeden význačný krajinář - stativ je můj nejlepší objektiv. A druhé, všeobecné - nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci. Naprostá většina lidí kupuje stativ víckrát. Já už jich měl taky nepočítaně. Kdybych věděl co vím dnes, ušetřím nervy a peníze a koupím stativ Feisol. Tady na webu se k němu dá najít nějaké info. Můžu ti říct, že stativ je co do nošení ta nejvíc otravná věc na světě. Lehký stativ se nosí dobře, ale v lese ho budeš nenávidět. Těkžý budeš nenávidět po cestě do lesa, na place ho budeš líbat. A v tomhle je potřeba najít určitý kompromis. Já bych ho viděl v tom Feisolu, ač stojí deset tisíc nebo kolik.
  • 0

#193 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 30 říjen 2012 - 15:03:11

pokud máš cenový strop 3000, tak se podívej po Benru 257M6 nebo některém obdobném modelu,
to moje 257 se dá koupit za 2500 nový a k němu někde na aukru kup hlavu manfrotto 141, ta se dá koupit do litru
TOYO 45G mi na tom visí krásně a to je myslím trochu větší něž tvůj linhof
  • 0

#194 jenda1250

jenda1250

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 3 570 příspěvků(y)
Reputace: 401

Publikováno 30 říjen 2012 - 15:54:08

s tím závitem opatrně, foťákový je 3/8", ne 5/8"!
Co si matně vybavuju z geodézie (fuj to jsou ale hnusný vzpomínky) tak je volně uložený a to vybrání kolem je pro vycentrování, ten šroub se při montáži vysune vzhůru.

To všichni fotíte v orkánu? Pravda, Tačka je subtilní kamerka, ale s objektivem má taky 2 kila, na plnej výtak je taky těžiště trochu mimo osu (samozřejmě u kardanu to nebezpečí může být podstatně větší), a funguje i na MA190, nebo nejzákladnějším Feisolu a krom maximální/minimální výšky nepociťuju nějakej hendikep, co sestability týče už vůbec ne.
  • 0

#195 brkoslav01

brkoslav01

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 175 příspěvků(y)
  • LocationŠumava
Reputace: 88

Publikováno 30 říjen 2012 - 18:11:37

jenda 1250 má s tim závitem recht. já ten geodetickej stativ mám, je fortelnej ale 4.6 kg tezkej takze se docela pronese, jedinkrat jsem ho tahl asi 15km a uz sem docela nadíval. Ale zas kdyz ho pichnu do zeme tak uz s tim nic nehne, max vysunutí ani nevim kolik má to sem nikdy nezkousel tak asi dost.
Já ho mám protoze jsem ho dostal zadarmo, ale jinak bych ho asi stejne bral pac za 750 co je treba ten drevenej na aukru takovej fotostativ stejne nesezenes. No me zrovna tolik nevadi se s tim tahnout takze ja sem s tim spokojenej.
  • 0

#196 hakunin

hakunin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 52 příspěvků(y)
  • LocationOstrava Výškovice
Reputace: -1

Publikováno 30 říjen 2012 - 23:22:20

Jak tak hledam, vypada to, ze jsem nasel stativ i hlavu za velmi priznivou cenu. Nicmene nostnost 15kg u stativu, ktery vazi kolem 1400g - mozna trosku prehnane, ale stacit by to mohlo. Prosim moudre hlavy vyvedte me z omylu, jinak to koupim! :D

Anebo ty Fomei stativy, ty uz jsem konecne taky nasel a je to hned druha moznost.
  • 0

#197 hakunin

hakunin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 52 příspěvků(y)
  • LocationOstrava Výškovice
Reputace: -1

Publikováno 30 říjen 2012 - 23:36:01

Jak tak hledam, vypada to, ze jsem nasel stativ i hlavu za velmi priznivou cenu. Nicmene nostnost 15kg u stativu, ktery vazi kolem 1400g - mozna trosku prehnane, ale stacit by to mohlo. Prosim moudre hlavy vyvedte me z omylu, jinak to koupim! :D


Chybicka se vloudila, udavana nosnost je 9 kilo.
  • 0

#198 ypres_bass

ypres_bass

    Obchodník zbožím prošlým

  • Registrovaní
  • PipPipPip
  • 2 736 příspěvků(y)
  • LocationPardubice
Reputace: 52

Publikováno 31 říjen 2012 - 00:11:46

no designově to oboje vypadá jako ten co jsem výše psal já včetně detailů, a jestli to fakt tak bude nevím
ta váha se mi ale nezdá
  • 0

#199 Pavel_P

Pavel_P

    Hrabě kydoň

  • Moderátoři
  • 4 203 příspěvků(y)
Reputace: 477

Publikováno 31 říjen 2012 - 08:14:26

Jendo, měl jsem kardan podobný tomu Linhofu, teď mám fieldku. Opravdu v tom je rozdíl. Doma, na ulici možná ano, ale v krajině mi tedy stativ typu jaký jsi zmínil nestačil. (Mám tu jak 190, 055 i 475 Manfrotto) S tou fieldkou to u 055 jde, pokud tedy nejsem na měkčím podloží, navíc tam často chybí výška stativu.

Hakunin - 150cm je vcelku málo, bude to i s vysunutou středovou tyčí, což je zlo a pak stačí svah a budeš mít foťák sotva metr nad zemí...
  • 0

#200 hakunin

hakunin

    Nováček

  • Registrovaní
  • Pip
  • 52 příspěvků(y)
  • LocationOstrava Výškovice
Reputace: -1

Publikováno 31 říjen 2012 - 08:18:30

Mas pravdu Pavle, 150 s vysunutim je malo, navic maximalni vysunuti snizuje stabilitu predpokladam.. Co rikas na tento? 2.5kg vaha, nosnost 10kg, se zatazenou tyci 160 http://www.penta.cz/...v-tripod-hlinik.

A hlava se mi nejvic pozdava tato http://www.elementri...scription#anch1
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 členů, 0 návštěvníků, 0 anonymních